Lachen met het orkest muziek: Een gesprek over rap met Luka Bloom theater: Levensverhaal van een bleke schrijver expositie: Boeiend beeld van Johan Huizinga film: Lachen als de oppas plotseling overlijdt 'Montreux is alweer zo lang geleden. De meeste mensen zijn dat allang vergeten'. Vis, gevangen in foto's UITGAVE LEIDSE COURANT, TELEFOON 071-122244 DONDERDAG 30 JANUARI 1992 doorGéAnsems Het spijt me, maar ik ben niet de dominee", zegt Peter de Jong, de langste van het mu zikale clownsduo Mini en Maxi, tegen de onbekende aan de telefoon. „Maar ze zeg gen wel dat ik lijk op een do minee". Hij legt de hoorn neer. „Verkeerd verbonden", deelt hij met rollende ogen mee. „De dominee moet zelf voor zijn centrale verwarming betalen In het huis van Peter in Delft wordt gegniffeld. Toch praten we met hem en zijn partner Karei de Rooy (Mini) ook over ernstige zaken. Want Mini en Maxi brengen op 5 en 6 februari samen met het Residentie Orkest hun programma 'Het Concert'. En muziek is toch een serieuze aange legenheid; ofschoon het duo er al jaren op uit is het plechtige van de muziek te doorbreken, door er op een aanstekelijk manier met soms krank zinnige acts de draak mee te steken. Het beeld van Peter die half geknield zijn armen als zware hefbomen laat neerkomen op het kla vier van de piano en Karei, die een piepklein viooltje hoge gilletjes laat slaken, staat ons hel der voor de geest. „Muziek is toch gemaakt om mensen te amuseren", zegt Peter. „Maar het is nooit ons uitgangspunt geweest om de zaak be lachelijk te maken. Het was meer een groeipro ces. Maar ik geef toe, dat wat wij hebben verzon nen de conventies doorbreekt. We gaan in tegen de bestaande praktijken in de concertzaal". Peter brak ooit in zijn jeugd na een jaar of vijf, zes (halverwege de middelbare school) zijn pia nolessen af. Hij pakte de draad weer op toen hij Karei ontmoette. Een serieuze muziekstudie heeft hij nooit geambieerd. Maar ook Karei, die toch trombone heeft gestudeerd aan het conser vatorium, en zijn achtste tot zijn twintigste jaar privé op de viool werd geschoold, heeft nooit mu sicus willen worden. „Ik wilde altijd doen, wat ik nu doe: de muziek gebruiken voor theateracts". Peter heeft zich inmiddels ook bekwaamd in het spelen op koperinstrumenten. Daarom kan het duo met een gerust hart zijn programma begin nen met een stuk voor twee tuba's. EXTRA DIMENSIE Samenwerken met een orkest geeft het optre den van het duo een extra dimensie. De gevoe lens van orkestleden zijn soms gemengd, of om met Karei te spreken: „Als wij komen zijn er al tijd orkestleden, die een afwachtende houding aannemen. Anderen vinden het bij voorbaat fantastisch. Dat merkje vooral bij de repetities. We repeteren overigens heel serieus. Het heeft geen zin om voor de orkestleden lollig te doen. Dat is voorde voorstelling. Bovendien willen wij er zeker van zijn dat het orkest ons goed kan be geleiden en dat we daarbij zelf voldoende speel ruimte krijgen". Hij tast even zijn gedachten af en zegt dan: „De musici komen bij ons dingen tegen waar zij niet aan gewend zijn. En dan wordt het helemaal moeilijk als wij speciale dingen van hen vragen. Velen moetje eerst over de drempel trekken. Zij zijn gewoon om alleen nootjes te eten achter die lessenaar en dan worden er plotseling andere dingen van hen gevraagd. Sommigen moeten daarvoor echt een gevoel van gêne overwinnen. De musici en de dirigent moeten er overigens van doordrongen zijn datje ons werk net zo se rieus moet aanpakken als-bij voorbeeld Mahler. Daar moet men niet te makkelijk over denken". foto Jaques Zorgman Mini en Maxi blijven gewone mensen: ze maken geen hits en zijn niet wekelijks op de televisie. Mini en Maxi hebben reeds eerder met het Resi dentie Orkest gewerkt. Peter: „Dat is al weer aan aantal jaren geleden, we deden mee aan zo'n bouw-mee-concert, waarvan de opbrengst be stemd was voor de nieuwe zaal. Maar ik denk dat het wel weer anders zal zijn dan toen. En men weet inmiddels, goh die jongens hebben met hun programma een prijs gewonnen in Montreux (de Zilveren Roos op het televisiefés- tival in 1987 red.). Later relativeert Peter: „Montreux is alweer zo langgeleden. De meeste mensen zijn dat allang vergeten. In de publici teit kun je er wel mee schermen. Maar het is niet zo dat daarna alle deuren voor je open gaan. Pure onzin". Niettemin liggen in het verschiet twee optredens in maart op een cultureel festi val in Nieuw-Zeeland. Het duo overschrijdt steeds vaker onze landsgrenzen. GEEN TAALBARRIÈRE Doordat ze geen tekst gebruiken bestaat er geen taalbarrière. Het tweetal heeft vooral veel in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland gewerkt. Maar ze waren bok in Denemarken en in Ameri ka. Karei: „Wij blijven gewone mensen. We werken zonder platen, maken geen hits. En je bent in Nederland pas populair als je wekelijks op tele visie komt, of hits maakt. Wij moeten het puur hebben van het werk. Iemand moetje zien en dan gaat het balletje weer verder rollen". Dat balletje begon aan zijn reis in 1967 toen Ka- rel en Peter elkaar ontmoetten als collega's bij het cabaret van Tom Manders. Twee jaar later werden Mini en Maxi geboren. Een naam die duidelijk sloeg op de lengte van bei de heren. Karei blijkt er niet zo gelukkig meer mee te zijn. „We hadden ook een clownsduo gevormd als Peter en ik evengroot zouden zijn", zegt hij. Maar Peter geeft toe dat de on gelijke lengte wel extra bijdraagt aan de ko mische uitstraling van het duo. „Dik en dun, langen klein, zoiets werkt". Muziektheater, Den Haag: Mini Maxi en het Residentie Orkest. Op het programma: 'Ouverture II Turco in Italia' van Rossini en 'Het Concert'. Op 5 en 6 februari (19.30 uur). foto Hannes Wallrafen Eindelijk aandacht voor de vis zelf. Want vissen, dat is méér dan vangen en eten. Het Visserijmu seum in Vlaardingen is het enige museum dat geheel aan de zeevisserij is gewijd en een histo risch overzicht van deze bedrijfstak biedt. Maar gek genoeg heeft de vis zélf daarin nooit een pro minente plaats gekregen. Vandaag verandert dat. Dank zij het project 'Vis-a-Vis'. Onder deze naam biedt het Visserijmuseum tot en met januari 1994 onderdak aan een reeks kleine fototentoonstellingen. Zeven fotografen belichten zeven vissoorten. De uitverkoren vis sen: zalm, schaaldieren (krab, kreeft, garnaal), tweekleppigen (oester, mossel), inktvissen, plat vissen, makreelachtigen en tenslotte de 'de- sign'-vissen, zoals de visstick en de crabstick. Per vis duurt de foto-expositie vier maanden. In elke serie van ongeveer vijftien foto's is de vis van drie kanten gevangen: biologisch, gastrono misch en mythologisch. Allereerst wordt de vis tot in detail in beeld gebracht, tot en met het spreekwoordelijke neusje van de zalm. Dan wordt uitgebeeld hoe de vis wordt ver werkt, gerookt, gedroogd, gekaakt, gepo cheerd. Maar vis moet ook zwemmen, dus wat drink je erbij En tenslotte de mytho logische kant. Per vis heeft de fotograaf de fabels, de sterke verhalen en het vissersla tijn geënsceneerd. Voorbeeld: de kweek- zalm wordt de 'bio-kip' van het water ge noemd, krabben en kreeften staan voor schuinsmarcheerder. 'Vis-a-Vis' opent met de foto's van Hannes Wallrafen. Hij verbeeldt het wonderlijke leven van de zalm. Het Visserijmuseum is te vinden aan de Westhavenkade 53-54 in Vlaardingen. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur. Toegangsprijs: volwassenen: 3,50, kinderen tot 14 jaar: 1,50. y'nSSfl JPAa- r ii 8B mM ii VU Izhar Eiias (14) soleert met zijn gitaar bij het Residentie Orkest. Luka Bloom: De fiets is symbolisch voor mijn werk'. VERDER OP DEZE PAGINA De uitgebreide muziekagenda voor Leiden en Den Haag. Boudewijn de Groot als een in zich zelf gekeerde Tsjechov. VERDER OP DEZE PAGINA Johan Huizinga staat centraal op de expositie 'Een zweven over de tuinen van den geest'. TomBerengeropzoek naar zijn geheugen in de nieuwe film 'Shattered'. VERDER OP DEZE PAGINA Een compleet overzicht van alle films in Leiden en Den Haag. En het expositie-overzicht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17