NOS-commentator Sierd de Vos klaargestoomd voor Albertville Carreras in Nederland goed voor 5.000 toeschouwers KUNST/RTV Elly Ameling-recital maakt niet echt blij Organisatie voor vrijheid filmmakers stap dichterbij 10 CeidócGoivtant DONDERDAG 30 JANUARI 1992 Twee Nederlandse inzendingen op Filmfestival van Berlijn AMSTERDAM - Twee Nederlandse inzendingen dingen tijdens het Internationale Filmfestival van Berlijn, dat van 13 tot 24 febru ari wordt gehouden, mee naar hoge onderscheidingen: 'Utz' van regisseur George Sluizer en 'Sanctus' van de Pools-Nederlandse regisseur Pjotr Andreev. Beide films beleven in Berlijn hun we reldpremière. 'Sanctus' werd geproduceerd door Hans Bosscher Produkties in Amsterdam. Het is een vier minuten durende film met een bijbel se toiletrol in de hoofdrol. Tijdens het bewind van de dictator Ceausescu werden in Roemenië bijbels gebruikt voor het vervaar digen van toiletpapier. Om die reden werd christelijke lectuur ook niet via de officiële kanalen, maar illegaal het toenmalige Oost blokland binnengebracht. Het Bijbels Museum in Amsterdam kreeg onlangs een exemplaar met religieuze teksten aangeboden door dr. G. H. de Graaf van het hervormd synodebestuur. 'Utz' van Sluizer is de verfilming van het gelijknamige boek van Bruce Chatwin. Het is een Engels-Duits-Italiaanse co-produktie met in de hoofdrollen Armin Muller-Stahl en de Oscar-winnaars Brenda Fricker en Paul Scofield. 'Viktor en Viktoria' alsnog in première Politieregels optreden van London Knights AMSTERDAM - Na onverwachte problemen met de rolbe zetting (een gebroken neus voor Hugo Metsers), gaat de musical 'Viktor en Viktoria' alsnog in première. Dat ge beurt op 2 februari in het Nieuwe de la Mar Theater in Am sterdam. Het stuk van Mario Moretti, wordt geregisseerd door Rosamana Rinaldi. Gerrie van der Klei, Donald Jones, Hugo Metsers, Eva van Heyningen en Wim Rijken tekenen voor de belangrijkste rollen. Na Amsterdam zal de musical in veel andere steden in Nederland zijn te zien, onder meer in Rijswijk. De Hollywood-film 'Viktor en Viktoria' ging en kele jaren geleden in de Verenigde Staten in première en was een re-make van de gelijknamige Duitse film uit 1933. Het stuk van Moretti uit 1986 speelt zich af tijdens de opna me van die film. Plaats van handeling zijn de Berlijnse filmstudio's U.F.A.. In dit studio-complex maakte Marlène Dietrich haar filmdebuut en werden propagandafilms ge produceerd voor Nazi-Duitsland. Hoofdrolspeelster Renate Muller (gespeeld door Gerrie van der Klei) is op het witte doek de lieveling van het publiek. Ze wordt aanbeden door de Führer. DORDRECHT Een optreden van de mannelijke striptease- groep The London Knights in Dordrecht is door het hoofd van de politie aldaar aan regels ge bonden. De politie heeft de ei genaar van de Dordtse disco theek Fame waar de groep op 5 februari optreedt - ge vraagd te voorkomen dat jeug dige bezoekers onvermoed wor den geconfronteerd met ontblo te geslachtsdelen van de man nen. De groep The London Knights is een equivalent van de groep The Chippendales uit Brazilië die de laatste maanden furore maakt in ons land. De mannen van beide groepen mo gen zich verheugen in grote be langstelling van vrouwelijke nieuwsgierigen. London Knights gaan in hun show ver der dan Chippendales: Zij trek ken ook de tanga-slip uit. In Eindhoven waren onlangs klachten hoorbaar van ouders wier kinderen waren gecon fronteerd met de show van de London Knights, zonder tevo ren te hebben geweten wat dit inhield. De Dordtse politie heeft daarom aan de plaatselij ke discotheekhouder gevraagd in de annonces van het optre den duidelijk te maken dat het om een vergaande vorm van striptease gaat. RTL4 wil met eigen camera's in nieuwe Tweede Kamerzaal DEN HAAG - De commerciële televisiezender RTL4 wil de mogeli heid hebben om in de nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer zelfi namen te maken van debatten of delen daarvan. RTL4 voelt er niets vi om uitsluitend aangewezen te zijn op de beelden die geregistreerd w den door vier vaste camera's. RTL4 heeft dat in een brief aan Kamerve zitter Deetman laten weten. Al in de jaren zeventig is afgesproken dat de nieuwe vergaderzaal alleen via vier vaste camera's tv-beelden zoud worden vastgelegd. Daartoe is in een latere fase een samenwerkingsv band gesloten met de NOS. Op het moment dat deze samenwerking w( aangegaan was van het bestaan van RTL4 nog geen sprake. Onlangs i met diverse gegadigden onderhandelingen begonnen over het afnen van beelden uit de vergaderzaal. Een woordvoerder van de Tweede mer wijst er overigens op dat het altijd mogelijk is dat een afnemer sp fieke wensen voor het af te nemen beeldmateriaal kenbaar maakt. M wil proberen het de klanten zoveel mogelijk naar de zin te maken, het toelaten van losse camera's in de vergaderzaal zelf bestaat bij he sidium niet veel enthousiasme Dit aspect wordt meegenomen in de sprekingen tussen de Tweede Kamer en de parlementaire pers over ciliteiten voor de visuele pers in de nieuwe vergaderzaal. m derVi 'PjTUELE Vi hetp ial de N2 (VC ile onde jnoet het ve partij vanenke verlengt N1 (AV van de la jaar om c N3 NO rmdediei ORTUI RTL4N 3oy. die ir Troost. ELFII BRTN1 Idoor RONALD WOUDENBERG HILVERSUM - De Vos moest eerst wat streken verliezen, Sierd de Vos om precies te zijn. De nieuwe compaan van Heinze Bak ker in het schaatscom- mentaar in Albertville neemt dat echter voor lief. Na een ruim twaalfjarige rondgang langs de meeste publieke omroepen houdt de NOS-nieuwsjager uit Wijk bij Duurstede zich een keertje in. „Tijdens het EK in Heerenveen ben ik heel voorzichtig te werk gegaan. Misschien wel te gen mijn natuur in. Maar je moet het schaatsen ze ker ook serieus nemen. Ie dereen in Nederland heeft er namelijk verstand van". Sierd de Vos (32), begonnen bij een Apeldoornse ziekenom roep. maar vanaf z'n negentien de volop actief in het Hilver- sumse (één jaar NOS, vijf jaar KRO, drie jaar AVRO, één jaar TROS, twee jaar RTL4 en vanaf december '90 terug bij de NOS- sportredactie), weet ook waar hij over praat. „De meeste men sen zullen mijn naam niet di rect met het schaatsen verbin den, maar in mijn KRO-jaren zat ik er al middenin. In die tijd van de ruimere budgetten ging ik zo een maand naar Inzeil en Davos. Dat was de tijd van Van der Duim, Schalij en Kramer, ongeveer tot Visser kwam". De nieuwe schaatsformule, die Heinze Bakker, Sierd de Vos en schaatsdeskundige Ria Visser in Albertville in de microfoon zullen hoesten, is tot in de de tails voorbereid. De Vos: „En dat is best uniek in televisie land. We hebben namelijk vier keer 'droog' geoefend op volle dige banden van oude EK's en WK's. Steeds weer moesten we de zaken aanpassen. Pas bij het laatste EK waren we voor het eerst tevreden. In de bijna der tien jaar dat ik dit werk doe, ben ik nog nooit zo klaarge stoomd voor een bepaalde klus. Normaliter is daar geen tijd en geld voor". Geloofwaardig In de verse aanpak, die volgens De Vos op een Amerikaanse leest is geschoeid, verzorgen Bakker en De Vos om en om het commentaar bij de ritten. Zo wordt een kakofonie op voor hand voorkomen. Op de korte afstanden springt Ria Visser in bij speciale gebeurtenissen, zo als een val of een foute wissel, terwijl zij op de langere afstan den meer op de voorgrond kan treden met schema's en tech nieken. De Vos: „Heinze en ik zouden misschien ook wel tech nische details kunnen aange ven, maar van Ria klinkt het di rect geloofwaardig". De Vos beseft heel goed dat hij in het populaire schaatsen het risico loopt om door de criticas ters in de schrijvende pers en bij de argeloze kijker tot kop van Jut te worden gebombar deerd. „Mijn chef, Kees Jans- ma, heeft mij daar vooraf ook voor gewaarschuwd. Je kunt in die rubriekjes en columns in de kranten terechtkomen. In mijn geval is dat eigenlijk nog hele maal geen kritiek geweest". Heinze Bakker, die de afgelo pen jaren al wel vaak op de kor rel is genomen vanwege zijn 'commentaar met de handrem erop', wordt door De Vos volop gerespecteerd. „Schaatsen is eigenlijk een puur mathemati sche sport geworden. En Hein ze is daarin echt een levend en sprekend statistisch handboek. Ik moet zelf eerst alles nakij ken voor ik iets met zekerheid kan zeggen. Bij Heinze weet je dat er inhoudelijk geen enkel risico aan verbonden is; ook niet als hij voor de microfoon een keer uit z'n dak zou gaan". Filmpjesmaker Als pure commentator heeft. Sierd de Vos nog nauwelijks naam gemaakt. Hij was eerder de creatieve filmpjesmaker. „Daar werd ik ook altijd voor in gehuurd. Ik hoefde nooit er gens te solliciteren, ze vroegen me altijd. Ik wilde aparte film pjes maken, met vooral extra aandacht voor de vormgeving. Daar ontwikkelde ik me heel specifiek in. Niet alleen de sportlièfhebber bedienen, maar ook de moeder die liever naar het andere net had willen kij ken". „Nou, dat kunstje kende ik zo langzamerhand wel", maakt hij duidelijk dat de overgang naar de NOS, om voor het Sportjour naal nieuwsitems te maken en nu dus bij grote evenementen als de Winter- en straks ook de Zomerspelen commentaar te geven, een logische was. „En het bevalt me ontzettend goed. Het kostje vaak zeven dagen in de week, maar het is leuk. Voor al ook omdat er nu bij de NOS een nieuwe generatie is opge komen. De oude generatie kwam veelal voort uit de schrij vende pers, de jonge mensen hebben al in hun opleiding puur voor het televisie-vak ge kozen. Ik sta zodoende niet meer alleen in het op een ande re manier vormgeven van be paalde items. Oké, het nieuws blijft altijd voorop staan, maar het gaat ons ook om de manier van brengen. Je kunt iemand gewoon op een stoel zetten met een lamp erop, maar je kunt ook wat anders verzinnen". In Albertville hoeven de schaatscommentatoren zich niet te bekommeren om de koe le klassementen, wat De Vos toejuicht. „Want dan krijg je dus meer aandacht voor de in dividuele schaatser. De man uit Mongolië die tegen die kerel uit Sierd de Vos: „Ik hoefde nooit ergens te solliciteren, ze vroegen me al tijd". FOTO: NOS Oezbekistan rijdt en in het klassement misschien oninte ressant zou zijn, daar kun je nu wat meer over kwijt. En om aan die informatie te komen probe ren we ook vooral zo dicht mo gelijk bij de schaatsers te ko men. Als er in Heerenveen ge schaatst wordt logeren we altijd in Steenwijk, waar ook alle bui tenlandse schaatsers zitten. Je zit aan de bar met Koss en aan het ontbijt met Gustafson. We staan ook 's morgens vroeg bij de trainingen. Signaleren, vra gen en zoeken contact met de schaatsers. Is echt heel belang rijk". Opening van 'Schubertiade 1992' door de sopraan Elly Ameling en de pianist Rudolf Jansen. Gisteravond, Kleine Doelenzaal, Rotterdam. In december 1990 zong Elly Ameling in Diligentia liederen van Schubert en dat stemde weemoedig. Gisteravond open de zij in de Kleine Doelenzaal de serie 'Schubertiade 1992' en dat stemde droef. Droef omdat zij een schaduw van zich zelf aan het worden is. Droef ook omdat de tand des tijds eigen lijk geen invloed zou mogen hebben op de vocaliteit van een grote vakvrouw die, sinds zij vijfendertig jaar geleden bij het Internationaal Vocalistencon cours in Den Bosch de eerste prijs won, op alle wereldpodia triomfen oogstte. Maar.... voor Elly Ameling geldt wat voor ie dere aardse sterveling geldt: de tijd eist zijn tol. Met het gebo- dene: achttien Schubertliede- ren en twee toegiften (twintig keer door applaus onderbro ken) kan men twee kanten op. Terugblikken op alle pracht en schoonheid die de vocaliteit van mevrouw Ameling ooit heeft bezeten, of de waarheid onder ogen zien. Die waarheid gebiedt te zeggen, dat zij on danks alle kunstmatige ingre pen en haar onbetwistbare ken nis van zaken een recital heeft gegeven dat zij beter niet had kunnen geven. Zeker, het pu bliek vond het prachtig, maar het was hetzelfde publiek dat meent dat het gebruikelijk is om na alle liederen te klappen. Mevrouw Ameling forceert v«rt- geen noot. Of zij nu Ave Mê zingt (één van de toegiften een tekst als 'Der heulen Sturm! Es rollet der Donner leuchtet der Blitz!' ('Die jut Nonne'), het klankbeeld I weegt zich tussen piano en nissimo. Pianissimo is iets ders dan intimiteit. Haar dracht, altijd een zwak punt weest, was nu gereduceerd een minimum. In 'Auf i Wasser zu singen' werd op lijke wijze duidelijk dat zij alleen met de hogere regior maar ook met de lagere ligj problemen heeft. Als zij verhaal heeft te vertellen de ballade 'Minona', dan zij te boeien, maar het daai volgende lied 'Iphigenia' be absoluut geen inhoud. Ie< uitvoerend kunstenaar 1: het recht zo lang hij/zij wenst op het podium te bliji en het moment van afscheid te stellen. Ook ling bepaalt zelf of en wann dat moment gekomen is, n zij is het aan zich zelf en haar publiek verschuldigd voorkomen dat het heden verleden zou doen vergel Begeleider was Rudolf Jan! Hij ook was degene die in cember vorig jaar in Diligen optrad met de bas Robert F Het spel van Jansen gaf toen aanleiding te schrij* „Rudolf Jansen is natuui meer dan een begeleider, legt voor de zanger de inst mentale basis waarop de voc teit kan opbloeien". Gisl avond speelde hij plichtmi maar zelfs als Rudolf plichtmatig speelt tovert klankwonderen uit de vleugf Joan Ben BBC2T ;Conra( WEST3 N3(NC lark Mc( RTL+ l BRTN1 ■8 klcCann, Ai I IOVi WEST 1i 1116.05 K 004 VAR I0S Met Ja" i. Bluesartiest Willie Dixon overleden BURBANK - De Amerikaanse blueszanger/componist Willie Dixon is gisteren op 76-jarige leeftijd overleden aan een hart verlamming. Het ging al gerui me tijd niet goed met Dixon, die sinds 5 januari in het zieken huis lag, na al een aantal keer eerder opgenomen te zijn ge weest. Dixon schreef een groot aantal blues-klassiekers, die door tal van artiesten werden uitge voerd. The Rolling Stones speelden zijn 'Little Red Roos ter', Muddy Waters 'I'm Your Hoochie Coochie Man', Elvis Presley 'My Babe', The Ani mals 'Bring it on Home' en Led Zeppelin en Otis Rush namen 'I Can't Quit You Baby' op. Dixon werd op 1 juli 1915 gebo ren in Vicksburg in de staat Mississippi en verhuisde op zijn zeventiende naar Chicago, waar hij al snel deel ging uitma ken van de opkomende bluess- cene. Aan het eind van de jaren dertig maakte Dixon deel uit van de Five Breezes en in het midden van de jaren veertig richtte hij de Jumps of Five op. Weer later vormde hij met Leo nard Caston en Bernardo Den nis The Big Three Trio. In het begin van de jaren vijftig verkocht Dixon zijn liedjes voor dertig dollar per stuk. Toen hij in 1954 tekende bij Chess Re cords had hij erkenning ver worven als arrangeur, produ cer, zanger, liedjesschrijver en bassist. Hij werd beschouwd als een van degenen die een brug sloeg tussen blues en rock and roll. Zijn eigen platencarrière is nooit echt goed van de grond gekomen, maar als bassist in het huisorkest van Chess is hij te horen op de platen van onder anderen Chuck Berry en Bo Diddley. De laatste jaren trad Dixon veel op in het bluescircuit, vooral in Europa. „De tijd verandert al les, maar de blues gaat in wezen over de feiten des levens. Daar om houd ik het zo lang vol, om dat iedereen vroeg of laat toch ongeveer dezelfde dingen mee maakt in het leven", aldus Dixon. ROTTERDAM De door direc teur Emile Fallaux van het Filmfestival Rotterdam gewen ste wereldomspannende orga nisatie die opkomt voor de vrij heid van filmmakers is een flin ke stap dichterbij gekomen. Gisteravond werd tijdens het festival de vorming van een commissie aangekondigd die de oprichting van de organisa tie, voorlopig met de werknaam Filmfree, gaat voorbereiden. Dit gebeurde tijdens de officië le opening van het themapro gramma 'Limits of Liberty', het programma-onderdeel bij uit stek waarmee de journalist Fal laux als debuterend festivaldi recteur een stempel op'het film festival heeft gezet. 'Limits of Liberty' behandelt het breidelen van de menings vrijheid van filmers. Niet alleen worden naar aanleiding hier-, van films getoond, ook een symposium en een serie discus sies onder leiding van de Ame rikaanse journalist en acteur Paul Mclsaac zijn bouwstenen van het themaprogramma. Het is de bedoeling dat 'Limits of Liberty' een permanent pro- grammadeel wordt van het Rot terdamse festival. Om de oprichting van Filmfree een extra zetje te geven was de Hongaarse schrijver György Konrad uitgenodigd om het themaprogramma, dat overi gens al in volle hevigheid draait, gisteren officieel te ope nen. Konrad is sinds een kleine twee jaar voorzitter van de in ternationale schrijversbond PEN, die in de bres springt voor op politiek gronden vervolgde schrijvers. PEN staat met orga nisaties als Amnesty Interna tional pal achter de filmers- bond die Fallaux voor ogen staat. Ook het aantal sympathi santen in de filmwereld zelf is groot, zo is gaandeweg het festi val gebleken. Ervaring In de commissie die de oprich ting van de filmersband gaat voorbereiden, zitten ook men sen van PEN en Amnesty om dat die ervaring hebben in de strijd tegen politieke onder drukking. „De nieuwe organi satie moet geen privé-hobby van het festival zijn, maar op ei gen benen staan", aldus Fal laux. Hij denkt dat de commis sie een paar maanden nodig heeft om de plannen uit te wer ken. Konrad onderstreepte in zijn toespraak de noodzaak van „net gevecht" tegen censuur „dat constant en in alle landen van de wereld" gevoerd moet worden. „Censuur is een draak met vele gezichten. De strijd tussen kunst en censuur is een eeuwige", aldus de Hongaarse schrijver. In het debuutprogramma van 'Limits of Liberty' is een opval lend voorname plaats inge ruimd voor films uit en over het „land of liberty" de Verenigde Staten. In tegenstelling tot bij voorbeeld veel landen in Zuid- Amerika en het Midden-Oosten ligt het voor de hand censuur hier als een te verwaarlozen probleem te beschouwen. Niets is minder waar, zo blijkt bijvoorbeeld uit de Britse docu mentaire 'Damned in the USA'. Filmer Paul Yule stelt een aan tal recente gevallen van cen suur in de VS aan de kaak. Hij volgt onder meer de kruistocht tegen „pornografie en blasfe mie" van de beruchte senator Jesse Helms en de hetze tegen de teksten van rap-groep 2 Live Crew en Madonna's videoclip Like a Prayer. Inmiddels heeft senator Helms zijn advocaten op het oorlogspad gestuurd te gen de maker van de documen taire, omdat zijn citaten niet in de juiste context zouden zijn gebruikt. China De klassieke en meest manifes te wijze van censuur werd on der meer toegepast op de Chi nese film 'Mama' van Zhang Yuan. De Chinese autoriteiten hadden een exportverbod op de film gelegd, omdat die een wei nig rooskleurig beeld geeft van de omstandigheden waaronder geestelijk gehandicapte kinde ren moeten opgroeien in China. Om de film toch in Rotterdam te kunnen vertonen moest een print het land uit gesmokkeld worden. Dat gebeurde ook met de eerste Koerdische film. De producent ervan werd door de Turkse autoriteiten gearres teerd en gemarteld omdat Koerdeö niet in hun eigen taal mogen [spreken of schrijven, laat staan een film maken. Het festival peeft ook nadat de film over de| grens was, nog hemel en aarde moeten bewegen om hem in Rotterdam te krijgen. De montage zou in Duitsland plaatsvinden maar om veilig heidsredenen bleek de film in derhaast naar Engeland te zijn gebracht. Gisteren aan het be gin van de avond was nog on duidelijk of de film Rotterdam op tijd zou bereiken. 'oorland eat Histc Carreras tijdens de repetitie in het Casinotheater in Den Bosch. FOTO ANP Aanhouding in verband met Van Gogh-diefstal V 16.001 DEN BOSCH - De politie ht i van Pa een 54-jarige man uit Sas bisschop Gent aangehouden die en 1 wordt verdacht betrokken zijn geweest bij de diefstah drie schilderijen van Vinc^üwsei van Gogh. De meesterwerken werden de zomer van 1990 gestolen het Noordbrabants Museum Den Bosch. De politie van Brabantse hoofdstad bevesl de de aanhouding gisteren, verdachte is maandag in kraag gevat. Waar de man cies van wordt verdacht wil politie niet zeggen. De schilderijen werden in 199 grof geweld weggehaald uit museum. De waarde van doeken wordt geraamd op tien miljoen gulden. Eind vc 'L1IQ3 jaar vond de politie in i ,,aartm bankkluis in Eeklo in Bel u-Rihan één van de werken, 'De spitt !Werk de boerin', terug. Aanhouc iuré2i gen werden toen niet verrit Cr,! Wel waren er tal van aanwiji gen die in de richting van derland wezen. De twee and werken 'Radaren van de wi molen te Gennep' en 'Zitti boerenvrouw met kniestuk' zijn nog spoorloos I (BRTbi tgramm; 12Crc achtradi (BRT )ver stu loem 23 III (BR irkest ol and waÉBj itteiJH -nfl oosH J DEN BOSCH - Met zijn blauwe blazer, grijze broek en geel gestippeld over hemd steekt hij schril af tegen de leden van het Brabants Orkest die over wegend zijn gekleed in vrije tijdskleding. Zelfs zijn eigen, vaste dirigent Elio Boncompagni staat in hemdsmouwen voor het orkest. Gisteravond, de tenor José Car reras repeteert in het Casino in Den Bosch. Na een besloten concert op 31 januari geeft hij op 4 februari nog een concert in de pas vorig jaar in gebruik ge nomen evenementenhal op het terrein van de Bossche Vee markt. Daar worden zo'n vijf duizend toeschouwers ver wacht. „Een heel respectabel aantal", zegt organisator Wim Claessen. Carreras is naar Den Bosch gehaald door de stich ting Cultuur en Bedrijfsleven. Eerder haalde de stichting ar tiesten als Harry Belafonte en Dave Brubeck naar de Brabant se hoofdstad. Wanneer het Brabants Orkest samen met dirigent Boncom pagni de moeilijkste passages doorneemt zit Carreras ont spannen in de zaal, terwijl hij af en toe met zijn hand de maat mee slaat. Eenmaal op het podi um zingt hij zijn eerste noten met zijn rug naar de zaal. „Sor ry for this", zegt hij over zijn schouder tegen het handjevol belangstellenden in de zaal. Re peteren is meer dan samen zin gen met het orkest, blijkt even later. Carreras laat zijn eigen geluidsman, die ergens wegge doken in de zaal zit, aanvanke lijk alleen via handgebaren en later in rap Spaans weten dat hij zichzelf onvoldoende terug hoort. „Of daar niet wat aan kan worden gedaan", luidt de vraag. Terwijl de repetities op het po dium onverdroten doorgaan ontstaat in de zaal een levendi ge discussie tussen de techni cus van Carreras en de geluids man van het Casino. De bedoe ling is, betoogt de deskundige van Carreras, de stem van de helden-tenor zo briljant moge lijk te laten overkomen. Veel meer dan een verlenging of ver korting van de galmtijd kan de man van het casino hem echter niet bieden. Kennelijk voldoen de, want even later is iedereen tevreden. Hoe de akoestiek gaat uitpakken in de nieuwe Brabanthal zal op 4 februari blijken. Eerdere ervaringen met popconcerten zijn goed. Een klassiek concert heeft er echter nog niet eerder plaatsge vonden. Om niets aan het toe val over te laten wordt de hal voorzien van de meest geavan ceerde computerapparatuur waardoor het mogelijk is tij dens het concert de akoestiek zonodig aan te passen. „Dat de keus van de stichting Cultuur en Bedrijfsleven dit keer op Carreras is gevallen is min of meer toevallig", zegt Wim Claessen: „We zijn er een jaar mee bezig geweest. We hebben een lijstje met wat na men waar we belangstelling voor hebben. Met die mensen hebben we voortdurend con tact. Carreras was in de gele- Met dat optreden van de ster is veel geld gemoeid. Hoeveel precies wil Claessen niet zeg gen, alleen dat het om een be drag gaat van zes cijfers. De kaartjes voor het optreden op 4 februari variëren in prijs van 65 tot 200 gulden. De duurste zijn inmiddels allemaal uitver kocht. Carreras stelt hoge eisen aan de zalen waarin hij op treedt, aan de publiciteit, aan zijn verblijf en aan het eten en drinken. „Heel logisch", zegt Wim Claessen. „Mensen zoals hij zijn een half jaar of nog lan ger onderweg. Als ze ergens ko men moet alles goed zijn gere geld". Carreras, die nog maar enkele jaren geleden de voorpagina's haalde toen bekend werd dat hij een ernstige bloedziekte had, een kwaal waarvan hij in middels is genezen, hecht ook grote waarde aan zijn privacy. Waar hij gedurende zijn „week je Nederland" verblijft is een groot geheim. Wim Claessen wil alleen maar kwijt dat het niet in Den Bosch is. sffg D Ue, Hoge waardering voor Festival Oude Muziek AMSTERDAM - Het jaarlij Holland Festival Oude Muz Utrecht blijft populair. Het ziekfestijn. dat dit jaar (var augustus tot 6 september) de elfde keer wordt gehoud weet zowel nieuwe bezoekei trekken als oude bezoekers; zich te binden. Beide gr< waarderen de kwaliteit v; concerten met een acht. naast onderscheiden bezi zich duidelijk van het pul bij reguliere concerten klassieke en hedendaagse rieuze muziek. Dat concludi de vakgroep Empirisch-T retische Sociologie van Rijksuniversiteit Utrecht da opdracht van het ministi .f van WVC een publieksoni zoek deed tijdens het net, festival in 1990. Het aantal zoekers van het tiendaagse tival kende een enorme gi sinds de oprichting in 1982. n gj-j zochten toen nog 25.000 rr sen de concerten op versi' dene lokaties in Utrecht, 1990 trok het festijn al 62. liefhebbers. Vorig jaar werd festival, dat 14 dagen duui 1 door 77.000 mensen bezocht Ie sch volkinc Her is kom 'c r

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14