'Voorschoten is al overvol' Railverbinding tussen Leiden, Den Haag en Bollenstreek ahbtenaren Leidschendam vinden onderdak in school DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 Leiderdorpers ongerust over komst buslijn Besluit over stortlokatie over halfjaar 2Dance2Gether in theater Warenar IÜgerlijke stand doeOowuxnt d the ilsCHENDAM - Voor de herhuisves- 9 oo.; ran het ambtelijk apparaat in verband '3 ig reorganisatie - die per 1 juni moet n - worden in Leidschendam onder drie schoolgebouwen in Prinsenhof gemaakt voor de hoofdafdelingen Fred bare Werken en Welzijn. De circa 25 scholen waren tot september vo- in gebruik bij Scholengemeen- Haaglanden. Voor andere hoofdafde- zijn in het raadhuis en in het kan fan gemeentewerken aan de Koningin inalaan interne verbouwingen no- totale kosten bedragen bijna 2.3 >n gulden waarvan ruim tweederde 45'k le gebouwen aan Prinsenhof 15, 17 en Fishei w 8.45, 23875 1 DONDERDAG 30 JANUARI 1992 19. De herhuisvesting brengt ook eerdere vervanging van de telefooninstallatie mee. Als de gemeenteraad akkoord gaat met de voorstellen zal PTT Telecom voor ruim 490.000 gulden een installatie met 28 (nu 14) doorkieslijnen en 265 telefoontoestellen leveren. Voor de verbinding - met een glas vezelkabel - van het raadhuis naar Prinsen hof is, inclusief apparatuur en installatie voor data-communicatie, nog eens bijna 220.000 gulden nodig. Burgemeester De Vreeze heeft in de commissie algemeen be stuurlijke aangelegenheden meegedeeld dat de uitbreidingen nodig zijn, onafhanke lijk van de bouw van het stadskantoor dat er moet komen als Leizo doorgaat. Als de reorganisatie in juni een feit is zal worden begonnen met het opstellen van het pro gramma van eisen dat, zoals eerder ge meld, ook een nieuwe raadzaal moet bevat ten. Óver de juiste plaats van het kantoor lopen in de raad de meningen uiteen. B en W denken aan de strook grond langs de J.S. Bachlaan tot aan de kruising met de Konin gin Julianaweg. CDA en PvdA hebben ge suggereerd het gebouw dichter bij het raad huis op de Koningin Wilhelminalaan te si tueren. Afbraak van de voormalige villa van de Paters van Scheut, ook in gebruik bij de gemeente, aan de Kon. Julianaweg, zoals enkele raadsleden in overweging ga ven, acht de burgemeester niet haalbaar. Dit gezien de reeds ingediende bezwaren tegen de afbraak van het naastgelegen Koetshuisje dat wel afgebroken wordt. Als de beslissing over Leizo is gevallen kan het nieuwe kantoor ongeveer in 1995 klaar zijn. Wat uiteindelijke de locatie moet worden moet volgens De Vreeze blijken uit de voor stellen van architect Snelders die voor de bouw is aangetrokken. Inbrekers plunderen Alphense woning leeg ALPHEN AAN DEN RIJN - Dieven hebben gisteren een woning aan de Barendstraat in Alphen geplunderd. Een ruit aan de achterzijde werd vernield om binnen te ko men, waarna een videocamera, een videorecorder, een fototoe stel, gouden sieraden, cadeau bonnen en geld werd meegeno men. Ook werd gisteren inge broken in een kelderbox van de Vliestroomflat. De deur werd ingetrapt, waarna een racefiets, geluidsappara tuur en onderdelen van een trein- en autobaan werd afge voerd. 11 LEIDERDORP - De bewoners van de Hella Haassestraat in Leiderdorp zijn bang dat zonder hun medeweten een nieuwe buslijn door hun straat is geprojecteerd. De bewoners zijn verrast door een in Leiderdorp verspreide plattegrond van de gemeente, waarop naast de reeds bestaan de buslijn 40 een nieuwe lijn 239 staat ingete kend. De busbaan in de Hella Haassestraat en de Vijverhof is in 1990 ondanks felle protesten van de omwonenden tot stand gekomen. De bewo ners vermoeden, dat de gemeente tijdens de dis cussie rond de aanleg van de busbaan geen open kaart heeft gespeeld. „Gelet op het feit, dat de verspreide FALK-plan kaart het ISBN-nummer 90 draagt, laat er geen twijfel over bestaan dat de .voorbereidingen voor deze kaart reeds in 1989 een aanvang hebben genomen", zo stelt de heer J.L. Holsberg namens de bewoners van de Hella Haassestraat. Uit de brief blijkt, dat de bewoners geen enkel vertrouweh hebben in een goede af loop van de evaluatie van buslijn 40, die destijds, bij de besluitvorming aan de bewoners is toege zegd. „Immers de omstandigheid dat de ge meente nu al (op een zeer bedenkelijke wijze) naar buiten heeft gebracht, dat zij twee buslijnen ziet op het betreffende traject, heeft alle hoop bij de bewoners weggeslagen, dat de evaluatie op een eerlijke, zakelijke manier zou worden afge wikkeld". De Falkplan plattegrond is een uitgave van Suurland te Eindhoven, waaraan door de ge meente Leiderdorp is meegewerkt. In een reactie wordt ontkend, dat er van een tweede buslijn sprake is. Volgens een gemeentelijke woordvoer der gaat het „kennelijk om een vergissing". Wethouder J. Veldstra-van Donk (D66) deelde af gelopen maandagavond tijdens een vergadering van de commissie ROVM mee. dat er nog aan de evaluatie van de busbaan wordt gewerkt. Vol gens haar kloppen de cijfers die de NZH heeft verstrekt niet helemaal. Zij zal daarover binnen kort een gesprek met de NZH hebben. gerenwerker 0 actief in H ïertijd DON K0CH 347 TGEEST - Het bestuur Stichting Jeugd- en Jon- verk Oegstgeest (SJJO) di !en Part-time beroeps hof z t aantrekken om het jon- werk in de gemeente ook ya/Sw zomermaanden doorgang 3 uien laten vinden. Daar in wordt er naar gestreefd Ji ongerenwerk anders te ietro irganiseren. De bedoeling 21.3 eigen jongerenbestuur 3 453 igen verantwoordelijkhe- e,0r*Imende maanden zal men vi werken aan een meerja- (i leidsplan. Vorig jaar werd rkplan voor 1992 van de door de commissie wel- irworpen. Men kon zich mee verenigen dat er ge- de zomermaanden :n jongerenopvang zou )m daar verandering in te Th in suggereerde de com- beroepskrachten AS bij het jongerenwerk te |ken. Ook zou de stich- aandacht wat moeten f ;en van het kinder- en werk naar het jongeren- in aantal besprekingen inder meer wethouder :k heeft de SJJO een versie van het werk- oor dit jaar ingediend, wordt voor een groot ge- de door de commis- f'e apoln geuite bezwaren tege- ekomen. Men ziet echter leide ans vanuit het kinder- en -ld 1 v irerk tijd vrij te maken. ZB ematief stelt men voor teiefoo 1 part-time kracht in te 13.30 ilen bij het jongerenwerk leriode van april tot en cember. Hierdoor wordt ilpunt binnen het jonge- k in de zomerperiode 1555 iomen. 10 zal d beroepskracht u (Eiis (gijjk zelf betalen. De ge- zou het restant, 16.000 moeten ophoesten. B hebben zich hiertoe in- s bereid verklaard. „Het 0 eenmalige bijdrage voor |0DJ'd ie geen enkele verplich- ^a hept voor de toekomst", O iet college. NINl* 00 ing bij IZEN Jnwasser gewond 4.00 auf (beha» ils volgt: nafdeli 'erplee en kin kinde jc iof( dec. shulp 123942. lijn. Sf idébden c i ffl VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten is al overvol. Meer woning bouw is niet meer verant woord, betoogde een groot aantal bezwaarmakers gis teren tijdens een informa tie-avond over de Struc tuurschets Leidse Regio. Ruim honderd belangstel lenden woonden de bijeen komst in het Ambachts- en Baljuwhuis bij. In Voorschoten gaat het om twee mogelijke locaties: De Pa- penwegsepolder, een natuurge bied tussen Leiden, Wassenaar en Voorschoten en de Krim- wijkpolder. Bouwen in de Krimwijkpolder betekent het einde van een tuinbouwgebied. Grond, die eventueel zeer duur aangekocht zal moeten worden en waarop dan uitsluitend heel dure woningen gebouwd wor den, dat is allerminst bouwen voor de noodzakelijke woning behoefte in de regio Leiden, al dus de bezwaarmakers. De Pa- penwegsepolder is een laatste groene buffer tussen verstede lijkte gebieden en dat moet zo blijven, zo werd betoogd. Gisteren werd ook naar voren gebracht dat het tuinbouwge bied in de Krimwijkpolder mo gelijk vervuild is. Voorschoten heeft nare ervaringen met het tuindersgebied in de nieuwe wijk Starrenburg. „Natuurlijk wordt de bodemvervuiling be keken, maar op dit moment wordt uitsluitend onderzocht in hoeverre we eensgezind tot een oplossing kunnen komen voor het toekomstprobleem", aldus wethouder F. ten Have (CDA) Aanzet De wethouder zette uiteen dat de naam van de nota het wel doet veronderstellen, maar dat de Structuurschets Leidse re gio slechts een aanzet is om te komen tot een regionaal be stemmingsplan, waarin moge lijke bouwlocaties zijn opgeno men. Na 2000 dienen er 11.000 nieuwe woningen gebouwd te worden, waarvan er 2.500 ge bouwd kunnen worden binnen de bestaande bebouwing, maar 8.500 op de vijf aangewezen bouwlocaties. De Krimwijkpol der heeft eventueel ruimte voor 700 woningen en in de Papen- wegsepolder kunnen er 2.400 worden gebouwd. De structuurschets is een pro- dukt van de wethouders van de zes samenwerkende gemeen ten Alkemade, Leiderdorp, Lei den, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude. De gemeen ten moeten zelf wel keuzes ma ken anders zal de provincie dat uiteindelijk voor hen doen. Voor 1 mei moet een besluit worden genomen. Beschutting in Voorhout De eerste van elf nieuwe abri's in Voorhout werd gistermiddag officieel in gebruik genomen door wethouder B. Joon (rechts). Als beloning kreeg hij van C Dullaart, directeur externe betrekkingen van Publex, een fles met geestrijk vocht. Naast deze schuilgelegenheid tegenover het winkelcentrum aan de Oosthoutlaan zullen de tien abri's in de plaats komen van vijf verouderde exemplaren en komen bij bushaltes waar tot dusver nog geen be schutting aanwezig was. De hokjes worden geplaatst door de firma Publex in ruil voor het recht een aantal billboards in de gemeente te mogen plaatsen. foto- henk van den ende LEIDEN - Een besluit o\;er waar de provincie Zuid-Hol land in de komende jaren het bouw-, sloop- en bedrijfsafval kan gaan storten wordt pas in het derde kwartaal van dit ja£r genomen. Dat deelde milieugedeputeerde Van der Vlist gisteren mee in de statencommissie voor milieu. De provincie moet op grond van de Afvalstoffenwet elke vijf jaar een plan opstellen voor de verwijdering van in Zuid-Hol land geproduceerd bouw- en sloopafval. In dat plan worden zes mogelijke locaties genoemd en in een Milieu Effect Raporta- ge (MER) over deze lokaties worden de voor- en nadelen op een rijtje gezet. Volgens Van der Vlist zullen van de nu geop perde locaties er over een half jaar vier tot vijf afvallen. Met de overgebleven afvallocatiës wordt straks een procedure ge start waartegen de burgers eventueel kunnen protesteren. Gisteren ging het in hoofdzaak of alle aannames in het goed te keuren provinciaal afvalpl£h; zoals de te verwachten hoeveel heid te storten afval, wel juist zijn. Omdat echter enkele stuk ken betrekking hebbende op dit onderwerp slechts 48 uur voor de vergadering de staten leden hadden bereikt werd overeengekomen dat in de eerstvolgende commissiever gadering nogmaals over bet plan gesproken wordt en even tuele wijzigingen erin tijdens de Statenvergadering per amendement geregeld moeten worden. WASSENAAR - Danskern brengt op zaterdag twee voor stellingen in theater Warenar aan de Kerkstraat 75 in Wasse naar: „Op de voet gevolgd" dat om twee uur 's middags begint, en „2Dance2Gether". dat om acht uur 's avonds begint. Het middagprogramma brengt de dansgeschiedenis tot leven. Le gendarische dansers zoals Isa dora Duncan, Vaslav Nijinski, Doris Humphrey en Anna So- kolow komen tot leven. Verder geven de twee uitvoerende dan sers, Adriaan Kans en Maureen Krumeich, een toelichting op het avondprogramma. Entree 5. Het avondprogramma is weer onderverdeeld in de dansen „Pieces" en „Cycle OO". Het gaat respectievelijk om verstil de soli en gepassioneerde duet ten op muziek van Frans Schu bert en om een moderner dans werk op muziek van Charles Ives en Olivier Messiaen. De choreografie is van Adriaan Kans. Aanvang kwart over acht, entree ƒ20, CJP/65 ƒ15. AAR - Een 48-jarige glazenwasser is gister- ernstig gewond ge- ïj een val van zijn ladder. i was aan het werk in de ^fanenburchlaan in Was- Hij is met vermoedelijk .30 hedelbasisfractuur naar Academisch Ziekenhuis gebracht. Overleden: W. W. Harting, i 1991, zoon; G. van Koert, ig. 1917, man; A. C. Taatgen, c. 1912, echtgenote van: R R. J. P. van den Broek, geb. 16 man; M. Harteveld, geb. 5 gehuwd geweest met: D. M. W. de Rooij, geb. 12 aug. jw; P. H. van der Poel. geb i.man; J Hogervorst, geb. 15 10, gehuwds geweest met: A. J. A. Boughton, geb. 26 maart tuwd geweest met: E. Lillie; C. Rudi, geb. 3 sept. 1915, Massaar. geb. 15 dec 1903, Pret. geb. 27 april 1930, echt- an: D. Wetselaar. J. B, Hen- 2okt. 1912, man; H de Jong, taart 1931, echtgenote van: J. ïl; Th. F. J Lovink, geb. 25 3, man; K. Can, geb. 3 juni n;W Rasser, geb. 2 juli 1924, iiebert, geb. 5 dec. 1901, man, aek, geb 3 juli 1915, gehuwd net. A. Eeuwijk, B. G. Giesen. maart 1906, gehuwd geweest Crama; C. van der Plas, geb. 1916, echtgenote van: A. Guijt; in^uthoorn. geb. 21 okt. 1920, ge- met: B. de Leeuw; M. L. geb. 23 dec 1915. echtgenote fonkman; L. J. E. Depewqeg, i; J. R. Cosse- eb. 26 april 1924, man; A G. eb. 28 sept. 1906, gehuwd ge- Oogheiet: W. Termorshuizen; M. W. ringen, geb. 29 dec. 1913; ge- bveest met: T. P, Zwetsloot; B, E* enfenger, geb. 12 aug. 1921, G. M Meskers, geb. 28 aug. in; G. Feenstra, geb. 31 jan. 3i itgenote van: K C Angenent, t, geb 1 jan. 1991, zoon; P. J. jeb. 17 juni 1957, man; T. P. t.geb, 4 jan. 1992, zoon. M Prins en J. A, Rip; P. M. J. F. Coenen; R. R.J. de Roode; K. Abdel- E. M. Missler; E. J. G F in N. F. Udenhout; R. van der n E. J. van der Reijden, J en W. A. H. Lepoeter; M. J. M. W Mieloo; R. V Janga Jtfakye, G. van Zeist en C. J. H 'd: B. M. D. Jonk en J. Y. Versteeg en A S. C. Ploeg; M. E. Smit; R. H. Koerten en J a; P. Lepelaar en D. S. Moe- M. J. Herfst en J. P. M. J. Gij- L- "k en A. Schutte; M. P. van Y. C. M. Snaar; G. J. Bos- A. Paauw; P. J. Brands en S. P F. Vermeulen en W. F. M. ven; M. G Zikking en G. R rholt; W. J. Goedhart en M. C. del, P. L. W. van Tienen en M. P. N. H M. Gordijn en D. Jubileumjaar Adest Musica De Sassenheimse drum- en showband Adest Musica viert dit jaar het 40-jarig bestaan. Het jubileum zal niet on opgemerkt voorbij gaan. Zo zal dit jaar het hele korps in het nieuw gestoken worden, het benodigde bedrag van een ton is inmiddels bijna bij elkaar gespaard. Natuurlijk zullen de feestelijkheden vergroot worden met een aantal concerten. Met name naar het optreden met de Koninklijke Militaire Kapel op 28 februari en de Jubileum taptoe op 5 mei wordt verlangend uitgekeken. Morgenavond is het echter eerst tijd voor een feest. In de hal van Moolenaar Zn aan de Hoofdstraat 122 wordt van zeven tot negen uur een receptie gehouden. Er is onder meer een expositie ingericht over Adest Musica in de laatste veertig jaar. Daarna volgt een groot feest voor le den, oud-leden, donateurs en sponsors. foto: pr regiojournaal Swingavond De band, Naïve Melodies treedt vandaag op tijdens de maande lijkse swingavond in sociëteit Endegeest in Oegstgeest. Het optreden vindt plaats in de Bo venzaal aan de Endergeester- straatweg 5. Men begint om acht uur, de toegang is gratis. Bingo De Supportersclub FC Lisse houdt morgen in de kantine aan de Spekkelaan in Lisse een bin go-avond. Hoofdprijzen zijn etentjes, stoelen, sportwaren en huishoudelijke artikelen. De bingokaarten kosten f 1 per stuk. Aanvang acht uur. Concert (1) De Sassenheimse band Rail road Steel treedt morgenavond op in jongerencentrum Magni- fiosi in Lisse. Railroad Steel is een gitaargroep met muziek in de stijl van de jaren zestig. On langs waren ze te horen bij de VARA en VPRO. Het optreden aan de Ruishomlaan begint om tien uur. De toegangsprijs is f 5 voor Magni-leden en f 7,50 voor niet-leden. Concert (2) Het Jeugd Symfonie Orkest Oegstgeest geeft morgenavond een Koninginneconcert in de Willibrorduskerk in Oegst geest. De muzikale leiding is in handen van Johan Top. Voor het concert zal deze uit handen van burgemeester Sj.Scheenstra een nieuw slagwerk in ont vangst nemen. Kaarten voor het optreden kosten f 6. Mighty Mike treedt zondagmiddag op in De Voogd in Sassenheim. Eenakter De toneelvereniging Louis Bouwmeester verzorgt morgen en zaterdagavond een optreden De Kuip aan de Zeestraat 1 Het jeugdprinsenbal van de Noordwijkse carnavalsvereni ging De Noortukkers vindt zon dagmiddag plaats in De Rank. in Noordivijk. Men brengt van- Het cultureel centrum aan de af negen uur de eenakter 'Met Golfbaan 99 opent de zaal om gesloten deuren' van J.P.Sartre. - Kaarten kosten f 10. Concert (3) De Amsterdamse band Mighty Mike treedt zondagmiddag op in cafe De Voogd in Sassen heim. De formatie brengt soul en funk in de traditie van Ja mes Brown. Het optreden in De Voogd aan de Oude Haven is gratis en begint om half vier. Concert (4) De Belgische countrygroep Sou thern Comfort treedt zaterdag op in De Gewoonste Zaak in Lisse. Het repertoire van Sou thern Comfort loopt uiteen van up-tempo tot slow-ballads. De maandelijkse avond van de North-Hill Country' Dancers aan de Schoolstraat begint om negen uur. De kosten zijn f'ld per persoon. Expositie De Schildersgroep Warmond exposeert tot en met lGfebruan- in Artopa in Lisse. De zeven tien,exposanten uit heel Neder land komen al jaren maander lijks bij elkaar. De groep staat onder leiding van Ben Vemim- men. De Schildersgroep War mond maakt hoofdzakelijk ge bruik van gouache en acryl. De tentoonstelling in Artopa aan de Grevelingenstraat is gao^ pend op donderdag-, zaterdtig en zondagmiddag van half twee tot half vijf en op donderdag avond van half acht tot half LEIDEN Tussen Lei den, Den Haag en de Bol lenstreek komt een nieu we railverbinding. Of dat een tram is, zoals de legen darische Blauwe Tram die beginjaren zestig werd op geven, of dat het een snelle busverbinding via een ge leide rail wordt, wordt nog onderzocht. De verbinding is nodig door de ontwikkeling van de bouwloca ties in de Bollenstreek zoals die genoemd worden in de provin ciale nota Verstedelijking Zuid vleugel en de Vinex (Vierde Nota over de Ruimtelijke Orde ning-Extra) van minister Hans Alders van VROM. Volgens gedeputeerde Jansen van verkeer en vervoer is het hoogst onwaarschijnlijk, dat de railverbinding de oude tracés zal volgen, zoals via de duin voet bij Katwijk, omdat de oude tracés niet optimaal liggen ten opzichte van de huidige en toe komstige woninglocaties. Het zal echter nog wel een jaar of tien duren en vele miljarden kosten, voordat gedeputeerde Jansen met de tram vanuit zijn woonplaats Noordwijk naar zijn werk in Den Haag kan komen. Voor die tijd zal de vut hem ver moedelijk al uit het arbeidspro ces hebben genomen. De railverbinding is onderdeel van een scala aan maatregelen om de groei van het autover keer in Zuid-Holland de ko mende jaren tot minder dan de helft terug te brengen. Dat is nodig voor de leefbaarheid van de samenleving en om de be reikbaarheid op een aanvaard baar peil te houden. Die maat regelen staan in het Mobiliteits plan Zuidvleugel Randstad, dat betrekking heeft op het verste delijkt gebied tussen Leiden en Dordrecht. Als de overheid niets doet, groeit het personenautoverkeer met 85 procent en het vrachtau toverkeer met circa 90 procent in het jaar 2010. Alleen al in Zuid-Holland staan zo'n 75 tot 80 kilometer file per dag, het geen een economisch verlies betekent van 1 miljard gulden per jaar, om nog maar te zwij gen over de kwalijke gevolgen voor het milieu. Bij ongewijzigd beleid is dat in 2010 naar schat ting 200 kilometer file per dag. De provincie vindt alleen een groei van maximaal 40 procent aanvaardbaar. Het mobiliteits plan, door gedeputeerde Jan sen hardnekkig aangeduid met „Vleugelplan', is een provincia le vertaling van het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer van minister Maij- Weggen en van het Nationaal Milieubeleidsplan van minister Hans Alders. Om het doel te bereiken staan Gedeputeerde Staten (het da gelijks bestuur van de provin cie, vergelijkbaar met burge meester en wethouders) tal van maatregelen voor ogen, waarbij het hoofdaccent moet komen te liggen op het openbaar vervoer: meer, beter en comfortabeler. Naast nieuwe regionale rail- en busverbindingen wil de provin cie aansluiting van nieuwe woon- en werklocaties op het hoofdwegennet, meer carpool plaatsen, meer parkeergelegen heid bij knooppunten van openbaar vervoer (Park Ride), uitbreiding van de capa citeit van bestaande wegen en bevordering van het fietsge bruik. Op circa vijftig buiten- stedelijke verbindingen komt een rechtstreekse fietsroute. Een belangrijk instrument om de doelstellingen te bereiken is volgens gedeputeerde Jansen de ruimtelijke ordening. In de Vinex (Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening-extra) van VRÖM zijn bouwlocaties gepland op „slimme' plaatsen: bij bestaande openbaar ver- voerverbindingen en op plaat sen die goed bereikbaar zijn, of bereikbaar gemaakt kunnen worden. Jansen: „Wij zitten met het mobiliteitsplan op één lijn met de rijksoverheid. Daar om noemen wij in de nota ook een aantal hoofdlijnen voor het flankerend beleid. Dat zijn kwesties, waar wij als provincie met een directe invloed op heb ben, maar waarover wij het rijk' wel kunnen adviseren. Bijvoor beeld het bevorderen van de komst van een schonere en zui nigere motor. Daarmee kan een belangrijke bijdrage worden verleend aan het terugdringen van de luchtverontreniging. Daarnaast vinden wij dat de reistijd- en kostenverhouding tussen het openbaar vervoer en de auto moet veranderen. Op het gebied van de vestiging van kantoorwerkgelegenheid heb ben wij al in een eerder stadium ons zogenaamde A-, B- en C-be- leid geformuleerd. Dat wil zeg gen: arbeids- en bezoekersin- tensieve bedrijven zo veel mo gelijk alleen zo veel mogelijk vestigen bij knooppunten van openbaar vervoer". Met de streekplannen, het in strumentarium bij uitstek van de provincie, heeft gedeputeer de Jansen wel degelijk moge lijkheden om de mobiliteit daadwerkelijk in positieve zin bij te sturen. Daarnaast wil de provincie in samenspraak met de gemeen ten een regeling voor het parke ren. Met uitzondering van par keerplaatsen op eigen terrein en bewonersparken, moet voor parkeren worden betaald. Ook de gratis parkeerplaatsen, zoals die in bijvoorbeeld Leidschen dam (winkelcentrum Leidsen- hage) zullen er volgens Jansen aan moeten geloven. De par keertarieven moeten omhoog. Verder moet het goederentran sport over grotere afstanden over het water en per rail gaan, terwijl aan de belading van vrachtauto's ook nog het nodv- ge te verbeteren valt. Gedeputeerde Jansen denïrt dat er wel geld beschikbaar!? om het een en ander ook in de praktijk te brengen. „De minis ter heeft twintig miljard be schikbaar voor het openbaar vervoer en twaalf tot dertien miljard voor de wegen. Zij het dat dat bedragen zijn, die voor heel Nederland zijn. Daarnaast is er bij Economische Zaken nog wat geld voor bepaalde pro jecten". Maar al met al vertoont het Vleugelplan van Jansen een tekort van zeven miljard gul den. „Maar we moeten niet ver geten dat het een voortschrij dend programma is. Elk jaar opnieuw zullen we moeten be kijken wat gerealiseerd is. wat bijgestuurd moet worden en wat vervallen kan. Elk jaar ook is er de kans dat nieuwe geld stromen beschikbaar komery'.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11