feinig protest egen woontoren aan Kooilaan Raad buiten spel bij benoeming van politiechefs LEIDEN OMGEVING 'lan bindt strijd aan met 'zwarte en witte scholen' tl 1 II II. 1 I 1 rmin Persoonlijk cadeau telDEN Veel omwo nden van de bouwloka- hoek Kooilaan/Willem |g Zwijgerlaan zijn niet op iorhand tegen de bouw bn een twaalf verdiepin- en hoge woontoren. Dat [eek gisteren tijdens een [formatie-avond over de bplande bouw. Het kan mij niet zo veel sche- •n als het gebouw hoog wordt, k het maar smal is en mijn uit- cht niet al te zeer wordt be- [rkt", reageerde een bewoon- fervan één van de flats aan het [gin van de Bernhardstraat. Ij kreeg bijval van meerdere fwoners uit deze rij huizen: zij rken liever aan tegen een ftog, smal gebouw dan tegen 'betonnen muur' van vier fages hoog, wat het aanvanke- ke ontwerp uit 1987 was. dat jaar werd de plaats al pgewezen als bouwlokatie in nota 'Bouwen in bestaande lidse wijken'. Toen werd uit gaan van vier woonlagen. Dat zou een lang gebouw opleveren, dat als een muur langs de hoek zou moeten worden gebouwd. Door de afdeling bouw- en wo ningtoezicht werd daar later ook tegen in gebracht, dat de lichtinval voor de onderste rij appartementen onder het aan vaardbare minimum zou ko men. „We hebben jullie toen een tikje belazerd", gaf E. Meu- lema van de directie ruimtelij ke ordening gisteren dan ook ruiterlijk toe. Bovendien is een langgerekt woongebouw niet fraai, terwijl er ook twijfels wa ren ontstaan over de veiligheid in en om het gebouw. Voor een deel van de omwonen den betekende dat een teleur stelling. „Ons is in 1988, tijdens een inspraakavond, beloofd dat wanneer er hier wordt ge bouwd, dat nooit hoger zou wor den dan vier etages", hielden verschillende verbolgen buurt bewoners de ambtenaren voor. Minder woningen C. Cusell, eveneens van ruimte lijke ordening, wees alle veertig aanwezigen er echter op dat alle mogelijkheden nu nog open liggen. „Er is nog niks vastgelegd". De eerste ontwer pen gaan uit van vier, acht of twaalf woonlagen. De ambtena ren lieten wel duidelijk merken dat de woontoren van twaalf etages in hun ogen geen slecht alternatief is voor het woonblok van vier lagen. Meulema: „Juist omdat het zo hoog is, moet het zorgvuldig worden gecon strueerd en moet er met goed materiaal worden gewerkt. Als je de hoogte in gaat, is dat ge makkelijker mooi te maken dan een langgerekt gebouw. Een galerij is niet mooi". Door verschillende bewoners werd ingebracht dat juist voor ouderen niet hoog moet worden gebouwd. „Probeer jij maar eens ouderen twaalf hoog op een flat te krijgen. In Amster dam hebben ze bejaardenflats van veertien hoog gemaakt. Niemand die op de bovenste etages wil gaan wonen. Die mensen krijgen een fobie, dur ven niet meer naar beneden". De verwachte felle, afwijzende reactie bleef gisteravond even wel uit. „Vooropstellend dat ik liever helemaal geen bouw heb, Aan de hand van een maquette legde E Meulema van de afdeling ruimtelijke ordening overleg se vorm, werk met verschillen- naar Meulema sloot niet uit dat kosten berekenen als er minder PvdA-raadslid Christa de Boer, ningen at de kleuren. We wonen al in een er minder woningen zullen woningen komen, en dan mag eveneens aanwezig, wilde niet maar als er toch moet worden saaie wijk, misschien wordt het worden gebouwd. „Het is een de politiek beslissen. Ik vind vooruitlopen op besluiten hier- gebouwd, dan liever zo smal dan hiermee nog leuk". Ambte- politieke keuze. Wij zullende het volstrekt legitiem". over. „Ik wacht eerst de bereke- mogelijk. En gebruik een speel- jlarmonie viert =4 jubileumjaar n° tiet verhuizing LKENBURG - De Valken- jirgse Harmonie viert dit jaar "O-jarig jubileum met een irhuizing naar het nieuwe on- erkomen aan de Ringweg. Het [renigingsgebouw op de pats van het oude brandweer- [bouw zal in november gereed imen. De accommodatie kost Harmonie drie ton waarvan n belangrijk deel bijeen is ge- acht door consumpties te slij- n aan de jaarlijkse bezoekers In de paardenmarkt Zo wacht de Biertrom, zoals het iKtaurant van de Harmonie Jrlijks genoemd wordt, het af- Tlopen jaar 36.000 gulden op. et jubileumjaar wordt verder bgesierd door een aantal con- |rten. Op 12 juni zal met het [eneens jubilerende zangkoor Hvendo, zij bestaan in 1992 [ertig jaar, een concert verzor- [n in De Terp, waar op 6 no- [mber ook de Johan Frisoka- [l zal optreden. ALLERLEIDS huis olengemeenschap Emilie houdt morgen open het gebouw aan het Ra- 30. Hier presenteren activitei- agogisch werk, en leidster kin- Nieuw is een éénjari- basisopleiding leidster kin- Belangstellenden deze middelbare beroeps- kunnen van 18.30 terecht bij de het oudereneet- (Dject, is naarstig op zoek naar ijwilligers voor het rondbren- n van maaltijden. Bezit van ~n rijbewijs of een auto is geen eiste. Wie met zijn of haar ei- i auto maaltijden wil bezor- [n, krijgt een kilometervergoe- j van 0,65. Voor meer in- matie: Stichting Ouderen- (erfc, 071-123744. LEIDEN - De gemeenteraad moet betrokken blijven bij de benoeming van nieuwe plaatse lijke politiechefs. Daarop dron gen de leden van de raadscom missie algemene bestuurlijke aangelegenheden gisteravond aan bij de Leidse burgemeester C. Goekoop. Gevreesd wordt dat de democratische controle in gevaar komt door de reorga nisatie van het politie-apparaat. De commissie had gisteravond kritiek op de benoemingen van 'voortrekkers' bij het nieuwe politiekorps Hollands-Midden, waar ook de Leidse politie in opgaat. Die zijn benoemd zon der dat de gemeenteraad daar bij is betrokken. In het verle den had de raad echter wel een vinger in de pap bij de benoe ming van korpschefs van de Leidse; politie. De voortrekkers moeten vorm gaan geven aan de nieuwe politie-organisatie. In de praktijk nemen ze daarbij geleidelijk de rol van de huidi ge korpschefs over. F. Kuijers (WD) had veel moei te met de gang van zaken. Hij merkte op dat burgemeester Goekoop de benoeming toch had zien aankomen. „Waarom zijn we niet eerder op de hoogte gesteld. We moeten de procedu re nog eens goed bekijken" Kuijers wilde ook weten waar om er geen open sollicitatieron de was gehouden binnen de po litiekorpsen. Kuijers kreeg met zijn verwijten bijval van Klück (CDA), R. van Schreven (Groen Links) en P. Bordewijk (PvdA). Volgens de burgemeester was het echter niet mogelijk ge weest een open sollicitatieron- de te houden. „Het gaat om her benoemingen voor een beperkt aantal functies waarvoor ook maar een beperkt aantal men sen in aanmerking kwam". Vol gens de burgemeester, tevens korpsbeheerder van de regio nale politie, was hij daarbij ook beperkt in zijn mogelijkheden door afspraken met de bonden en justitie. „Bovendien zijn er 35 burgemeesters bij betrok ken van de gemeenten in Hol lands-Midden. Dat is al een hele organisatie, laat staan als daar dan ook nog alle raden bij moeten worden betrokken". Goekoop beloofde niettemin nog terug te komen op de pro cedures, waarvan nog niet dui delijk is hoe die wettelijk wor den geregeld. P. Bordewijk (PvdA) wees er ook nog op dat formeel tijdens de reorganisatie de huidige korpschefs, zoals de Leidse hoofdcommissaris B. Poeiert, de verantwoording houden voor hun korpsen, terwijl ze toch elders aan de slag gaan. Hij wilde weten hoe dat zat. De burgemeester hield het op een geleidelijke overgang waarbij bijvoorbeeld Poeiert steeds meer van zijn taken overdraagt aan de voortrekker voor Leiden en Voorschoten, de Alphense commissaris Molenaar. Volgens Goekoop hebben de voortrekkers ook geen wettelij ke status doordat de hele poli tiereorganisatie nog niet bij wet is geregeld. „Alleen de positie van de chef van Hollands-Mid den en van mijzelf is nu in feite geregeld". Hij bestreed dat de voortrekkers straks automa tisch korpschef worden. Maar gaf wel toe dat het voor de hand ligt dat dit wel het geval is als ze goed functioneren. Volgens de burgemeester ligt de reorgani satie in Hollands-Midden nu overigens „exact op schema". Landelijk zou dat overigens weieens anders kunnen liggen BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren: Anusha dr. van G. Sankaranarayanan. V Iyer; Rob zn. van W. Ravensbergen, A. P. van Vliet; Angelique dr. van A. W. Linnenbank, J. de Goeij; Mark zn. van J. Plug, M Ouwehand, Danique dr. van Y. M J de Groot; Natascha dr van P Krapels, J. A. Rip; Stephanie dr. van H. F. B. Lüschen, M van Duin; Farid zn. van M Chikhi, A. Ouaki; Thomas Emiel zn. van R. Shariati, M. I Buur; Sebas- tiaan zn. van C Middelkoop. R. van Egmond; Thorn zn. van T. A. Berg, M. Schaap; Thomas Gerardus zn. van N. G. Wigchert, A. A. M. Rewijk. Roy zn. van P. Smeding, A. B. Ham; Tjerk Christiaan zn. van C. Muller, P van In- gen; Reinder Willem zn. van W. Vis, H. H. M. Smaling; Jonathan Wilhelmus Frederick zn. van W J. A. Boere, A A. Langhout, Hanneke dr. van J. J. van Rhijn, D. van Wijngaarden; Cornelis zn. van P de Mol. F de Vreugd; Joey Chico Corleone zn. van J. W E. van Duijvenbode, Susanne Elise dr. van C. Ouwehand. C Star; Stijn Henk André zn. van. A. G. M. Nagelmaker, C. A. Pe ters; Marjoleine Maria Elisabeth dr van. J. L. Tuithof, A. R. M. Turk; Iene Maria Jacoba dr. van D. J. Eland, M H Berg; Senna dr. van M. Zandvliet, J. E. M. Helversteijn; Lucas Jan zn. van J. G van der Graaf, J. van Dijk; Jimy Jan Willem zn van W. G. Verkade, P. P Sinteur; Annica Francisca dr. van S. Z. Greguss, E. Kappe; Marvin Ogboe zn. van T. Okekumata. A. T Martina; Anne-Wil dr. van J. Siersema, I. A. de Jong; Jackey Loraine dr. van R. En gels, B. S. de Jonker; Liesanne dr. van J. A. Kostr, A. J. S. van der Laan; Bar tholomew Johannes zn. van J. P. M. van Rijn, W. M S. van der Vijver; Nes- rine dr. van. M. Boudari. R. Halla; Ma- non dr. van J. Ravensbergen, A K. Zwanenburg; Emma dr van P A. G Bosman, M. W. Heijns; Deborash Han- nelore dr. van N A. May, C. F. Zeiske; Johan Thomas Rudolf André zn. van J. T. H. M. Douqué, C. A. de Man; Pieter zn. van C. van der Bent, G Hogewo- ning; Laurens Leonard William zn. van J W. Hoogeveen, S. B. van Driel; Joris zn. van W. C. Verboon. K. Con- standse; Esther dr. van D. van Rhijn. W. M. Vlasman, Jamie dr. van C M Kloots. J. C. Vermeulen; Rogier Mi- chiel zn. van C. H. Tendeloo, L. M. C. Erftemeijer; Shirley dr. van M. J. M Koek, J. P. Janssen, Emma Aloxe dr. van A. H. den Held, M. Y. Spier; Floske Anne dr van S. A. Hartman, J. A. M. Casteel; Sven zn. van J L. P. Persoon, M M. von der Embse-Persoon; Marit Tessa dr. van F. C. van den Berg. B. P E. G. van Winden; Miranda dr. van H A. M. Slingerland; Vere dr. van A. W Weermeijer, Y F. C. Balkenende Shenda dr. van G. D. ten Wolthuis. B. Poot; Ralph Edwars Donald zn. van R. P. M. Caspes, C. J. A. D. Slagtveld; Joannes Josephus zn van J. J. Blok huizen, M. van der Plas; Xandra Eleo- nore dr. van J. J. Blokhuizen, M. van der Plas; Laura Apolonia dr. van A. W Tseng, A. M. Minnee; Dirk zn. van R. Risselada; Anne-Lot Willemyn dr. van M. J. Struijk, M W. van Dam, Johan nes Stefan zn. van J. Snijder. A. Meij- vogel; Margaretha Adnana Anne dr. van A. van den Berg, M. C. M. Bier- man; Thomas Kristiaan zn van A. G. Newerla, D. Newerla; Cornelis Folkert zn. van A. G. Schoen, R, W. Kootstra; Stefanie dr. van A. R. van de Wetering, S. M. van Weerlee; Femke dr. van R M. Dobbinga, G. M. A. Brusse; Eva Amber dr. van C. J. Donker, A. School- jan; Manssa Christina dr. van J. A. M. van Schie. A. C. van der Meij; Mandy dr. van H. C. R. Vermeij, B. M. Lange- laan; Willem Jan zn. van R T A. Schouten, J. R. M Buijsen; Véronne Alide Josephine dr. van M. W. M. de Vrind, F. A. J. Hoogendijk; Hatice Di- lara dr. van N. Dibooglu, F. Dibooglu; Willem zn. van J. W. van der Plas, J Haasnoot; Shirley Cornelia Theodora dr. van A. H van der Haven, M. B. C. C. Lardé; Cleo Martine dr. van L. C. Co hen, L Tismeer; Beau zn. van N B. L. Dorsman. J. W, van Lavieren; Gerar dus Alexander Adrianus zn van A. A. M. C. den Hollander, A F. M. van den Hout; Patrick Paolo Vittorio zn. van R. P. Kooijman, A. E. M. Spadon; Agnes dr. van J. N. van Duijn, E. J. den Hol lander; Julius Markus zn. van A. H. Vorderman, M. J. I. Samola. Auto gebruikt bij overval ALPHEN AAN DEN RIJN - Een in Alphen gestolen auto is giste ren gebruikt bij een overval in Breda. De auto was in de nacht van maandag op dinsdag van de parkeerplaats bij de Vliestroom gesto- Schoorsteenbrand in Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE - Een schoorsteenbrandje in een woning aan de Heilige Geestlaan in Rijnsaterwoude heeft gistermiddag veel rookschade veroorzaakt. Toen de brandweer rond kwart voor zes arriveerde was de brand onder controle. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I1 Noteer als nieuwe abonnee i Lintje voor erelid S. Jongsma, erelid van de Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars, kreeg gisteren door wethouder Koek de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Jongsma kreeg de on derscheiding omdat hij zich veertig jaar lang pro deo voor de vereniging heeft ingezet, vooral als administrateur van de rondzenddienst. In die jaren heeft hij zo'n zesduizend rondzendingen samengesteld, een half miljoen keer zijn controlestempel aangebracht en is voor niet minder dan circa zes miljoen gulden aan postzegels door zijn handen gegaan. Naast de koninklijke onderscheiding kreeg Jongsma ook de zilveren erespeld van de Ne derlandse Bond van Filatelistenverenigingen uitgereikt. foto. wim van noort Dhr./Mevr.; Voorl.: Straat: 1 Postcode/plaats: Telefoon: Kif SOntrolï teZQf! ainaj Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per; fj maand (automatische betaling) f 27,00 G kwartaal (automatische betaling) f 79,80 I kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam; Vervolg van voorpagina door W RUDOLF KLEUN y* JDEN Met het plan voor eciaal onderwijs aan kinde- n met taalmoeilijkheden >rdt gezamenlijk de strijd ngebonden tegen het ont- IJEEF Cfean van 'zwarte' en 'witte' holen in Leiden Noord en De >oi. pidat het gaat om een „princi piële keuze" voor gemengde scholen van Nederlandse en buitenlandse leerlingen is na drukkelijk uitgesproken dat de aparte opvang van de kinderen tijdelijk is. Als de achterstand is weggewerkt moeten de be trokken leerlingen evenredig doorstromen naar alle scholen in de wijken. Voorlopig wordt niet aan een soortgelijke opzet elders in de stad gedacht. Daar is namelijk nog geen sprake van grote aantallen buitenland se kinderen of een onevenwich tige verdeling van hen over de scholen. Het project betekent in de praktijk dat kinderen die geen of slecht Nederlands spreken, niet meer worden toegelaten tot de 'gewone' scholen. Zij kun nen alleen nog terecht op de nieuwe speciale school. Door de intensieve lessen, nemen de taalproblemen af zodat die in een later stadium een minder groot obstakel in de schoolcar- rière vormen. Dat zou een kwa liteitsverbetering voor het on derwijs aan alle kinderen ople veren. De gemeente wil de gewone wijkscholen bovendien de mo gelijkheid bieden zich met spe ciale activiteiten in de kijker te spelen. Dat kan bijvoorbeeld met muziek, toneel of sport bui ten de gewone lesuren. Dat zou moeten leiden tot een betere binding tussen school, kinde ren en ouders. Een ander argu ment ervoor is een betere leer- motivatie met als gevolg ook betere prestaties. Het idee van de aparte opvang is afkomstig van de directeuren van zowel openbare als bijzon dere scholen in beide wijken. Gevreesd wordt dat als er niets wordt gedaan, een ontwikke ling op gang komt waardoor scholen ontvolkt raken. Eerst vertrekken de Nederlandse- leerlingen van scholen met vee 1 buitenlandse kindéren en ver volgens halen ook de buiten landse ouders hun kroost weg omdat ook zij steeds minder kiezen voor 'zwarte' scholen. Dat kan sluiting van scholen tot gevolg hebben. Daarna kunnen dan andere scholen worden ge confronteerd met een scheef groei en een soortgelijke ont wikkeling. Doordat die gang van zaken, door alle 'zuilen' heenloopt is volgens alle betrokkenen geza menlijk beleid noodzakelijk. Dat heeft geleid tot wat zij zelf noemen een „unieke samen werking tussen bijzondere schoolbesturen en gemeente". Postcode/plaats: Op de pen moet staan: iQowiant WOENSDAG 29 JANUARI 1992 IGrote ravage |na aanrijding IIMUIDEN - Een flinke ra- -age ontstond gisteravond om .-wart over tien op de provincia le weg 7, nabij Leimuiden nadat twee auto's op elkaar waren ge klapt. Een 37-jarige man uit Rijnsaterwoude begon zo'n 300 meter voor de kruising met de Dr. Stapenseastraat te remmen. Een 32-jarige automobilist uit Alphen die achter hem reed botste tegen diens auto. Er vie len geen gewonden. Beide au to's moesten worden wegge- ileept. Meisje verkracht bij Leids station LEIDEN - Een 16-jarige meisje uit Leiden is op 10 ja nuari in de omgeving van het Terweepark, achter het spoorwegstation, verkracht. Het slachtoffer heeft gisteren pas aangifte gedaan. De Leid se werd vastgepakt door een omstreeks 35 jaar oude man met krullend haar, maar wist zich aanvankelijk los te ruk ken. Vervolgens kreeg te da der haar toch weer te pakken op het bouwterrein tussen het station en het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Geen risico van 'Groningse toestanden' bij kredietbank LEIDEN Het is uitgesloten dat de Leidse Gemeentelijke Krediet bank in dezelfde problemen raakt als de collega-bank in Groningen. Dat schrijft directeur Jan Siebols in een notitie aan wethouder S. de Vreeze van financiën. De gemeente Groningen kwam in ernstige pro blemen doordat de kredietbank miljoenen aan leningen verstrekte ten behoeve van projecten in Duitsland en op de Veluwe. Volgens Siebols is dat in Leiden niet mogelijk. De directeur heeft de mogelijkheid kre dieten tot 40.000 gulden te verstrekken aan particulieren Kredieten van meer dan 30.000 gulden moeten worden voorgelegd aan een bege leidingscommissie. Daarnaast kunnen hypotheken worden verstrekt tot maximaal de helft van de executiewaarde van een woning. Siebols merkt op dat de bank in Groningen ook hypotheken geeft aan niet- particulieren tot een maximum van een half miljoen gulden. De Leid se bank geeft sinds kort ook startende ondernemers leningen tot een maximum van 50.000 gulden. Ook al door het beperken van de doel groep tot starters en particulieren kan volgens Siebols in Leiden geen „tweede Groningen" ontstaan. Veel auto's te snel op A4 bij Leidschendam LEIDSCHENDAM - De rijkspolitie heeft gisteren vier snelheidscontroles gehouden op een aantal rijkswegen in de Randstad, bekend als het „zuid noord lint". Bij de meetpunten Dordrecht (A16), Delft (A13), Leidschendam (A4) en Haarlemmermeer (A4) werd door gemiddeld acht procent van de weggebruikers te hard gereden. Opvallend was dat ter hoogte van Leid schendam 1.245 van de 6.569 gemeten voertuigen sneller reden dan de maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. Volgens een woordvoer der van de rijkspolitie is de situatie in Leidschendam niet vreemd: „Auto mobilisten hebben bij vakken van honderd kilometer per uur normaal ge sproken meer problemen met het handhaven van die snelheid, dan bij vak ken waar ze twintig kilometer sneller mogen rijden. Het totale percentage van acht procent is nog te hoog, maar past bij de trend van de laatste tijd". In totaal passeerden dinsdag 36.779 voertuigen de controlepunten. Het aantal overtredingen was 2.903 en 290 voertuigen zijn ter plekke tot stilstand ge bracht. Op de Al 3 bij Delft werd met 177 kilometer de hoogste snelheid ge meten. Tijdens de lintcontrole zijn twee bestuurders twee keer verbaliseerd. De rijkspolitie blijft ook in de komende tijd grootscheepse „lintcontroles" uitvoeren. Politie houdt inbreker aan ROELOFARENDSVEEN - Een 32-jarige man uit Den Haag is vannacht om half een op industrieterrein De Lasso in Roelofarends- veen aangehouden. De po litie vermoedt dat hij wilde inbreken in de vrachtwa gens die daar stonden. Op dat terrein zijn de laatste tijd meerdere vrachtwage ninbraken gepleegd. Een andere man wist te ont snappen. De politie stelt een onderzoek in.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9