Astronauten hoopvol over ruimte-onderzoek Russische belangen wegen voor Boris Jeltsin zwaarder BUITENLAND Pools stadje weer zichtbaar op de kaart Ruim helft Schotten voor onafhankelijkheid Bende verkocht 2000 Braziliaanse baby's l Opnieuw FIS-leider gearresteerd Middeleeuwen herleven in Bologna 250.000 gulden voor nabestaant vliegramp de oei om "wakkei te blijve CeidócSomotit WOENSDAG 29 JANUARI 19! idóc Doden bij aanval op treinen Zuid-Afrika JOHANNESBURG - Bij aanvallen op treinen die verbindingen onderhouden tussen Johannesburg en zwarte woon steden in Zuid-Afrika zijn gisteren drie mensen gedood. Zeker 20 personen lie pen verwondingen op, zo heeft de Zuid- afrikaanse radio gemeld. Elf mensen raakten gewond toen zij uit rijdende treinen sprongen om aan hun belagers te ontkomen. Sinds september 1990 vin den er aanvallen op treinen plaats en de afgelopen zes maanden zijn daarbij 70 mensen om het leven gekomen. Het ge weld houdt verband met de strijd tus sen het Africaans Nationaal Congres en de Inkatha Vrijheidspartij om de macht in de zwarte woonsteden. WARSCHAU Het stadje Borne-Sulimowo in het noorden van Polen dat ongeveer 10.000 inwoners heeft, zal binnenkort weer op de kaart te vinden zijn. Sinds 1945 bestond het stadje alleen nog voor bepaalde legerkringen, als militair topgeheim. Het Poolse persbureau PAP meldde gisteren dat na het begin van de terugkeer van de Sovjet-troepen de re gering in Warschau en het leger tal van garnizoens plaatsen en stukken grond die het opperbevel van het Sovjet-leger zich had toegeëigend, hadden te ruggekregen. Borne-Silomowo, het officieel niet- bestaande plaatsje, dook ook op. Het stadje was als militaire basis van de Sovjetunie van de kaart ver dwenen omdat er raketten voor de middellange af stand waren gestationeerd. Deze kernwapens wer den onlangs naar het Gemenebest voor Onafhanke lijke Staten (GOS) gerepatrieerd. Eugene Terreblanche op borgtocht vrij JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse politie heeft de extreem-rechtse leider Eugene Terre blanche en negen van zijn volgelingen gisteren op borgtocht vrijgelaten, nadat ze eerder op de dag waren gearresteerd. De arrestanten, allen lid van de Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB), worden verdacht van openbare geweldpleging tijdens on lusten in augustus tijdens een bezoek van presi dent De Klerk aan Terreblanches woonplaats Ven- tersdorp. Uit protest tegen De Klerks hervor mingspolitiek trokken leden van de AWB, gekleed in pseudo-nazi uniformen, met geweren, messen, knuppels en ander wapentuig door de straten. Bij schermutselingen met de politie werden twee AWB-leden doodgeschoten. Ook een zwarte voor bijganger kwam om het leven. Hoewel de AWB-le- den op borgtocht werden vrijgelaten, zullen ze in staat van beschuldiging gesteld worden. Italië laagste geboortencijfer ROME Het ooit kinder rijke Italië heeft volgens een recente Italiaanse studie het laagste geboor tencijfer ter wereld. Dit blijkt uit een gisteren ge publiceerd onderzoek van een enquètebureau en een Romeinse universi teit. Het geboortencijfer is in Italië in 1991 gedaald tot 1,27. In Duitsland ligt het op 1,39, in Groot-Brittannië en Frankrijk op 1,89. In de jaren '80 lag het geboor tencijfer in Italië op 1,29. EDINBURGH - Meer dan de helft van de inwoners van Schotland wil dat hun land onafhankelijk wordt en de grondwettelijke band met Engeland verbreken. Dit staat in een nieuwe opiniepeiling. Slechts 19 procent van de bevol king van Schotland wil geen verandering in de huidige si tuatie, die het gevolg is van het samengaan in 1707 van de Engelse en Schotse parlementen. Volgens een onderzoek van de krant The Scotsman en Independent Television News is voor het eerst meer dan de helft van alle Schotten voorstander van volledige onafhankelijkheid. Nog eens 27 procent wil een geleidelijke decentralisatie vanuit Londen. „De constitutionele kwestie is nu in Schotland de belang rijkste waar de kiezers voor staan", concludeerde The Scotsman in een commentaar. „Decentralisatie, waar sinds drie jaar over wordt gesproken, is niet populair geworden bij de bevolking. Maar onafhankelijkheid lijkt meer steun te krijgen op de weg naar wie weet waarheen". NOORD WIJK/DISCOVE- RY De bemanning van het Amerikaanse ruimte veer Discovery kijkt vol spanning uit naar de resul taten van de wetenschap pelijke experimenten, die zij de afgelopen week aan boord van de shuttle heb ben verricht. „Ik hoop dat de resultaten net zo groot zijn als de inzet die wij van onze kant hebben'geleverd om de experimenten uit te voe ren. We hebben er hard voor ge traind, nu willen we de uitkom sten zien", zei de Amerikaanse astronaut Dpvid Hilmers. Ondanks het drukke tijdsche ma hadden hij, zijn vier Ameri kaanse collega's Ronald Grabe, Stephen Oswald, Norman Tha- gard en William Readdy, de Duitser Ulf Merbold en de Ca nadese Roberta Bondar giste ren even tijd om vanuit de ruimte vragen van de interna tionale pers te beantwoorden. De astronauten hebben sinds hun lancering vorige week woensdag bijna zestig experi menten uitgevoerd. De defini tieve resultaten van de biologi sche, scheikundige en natuur kundige proeven zullen nog maanden op zich laten wach ten, maar nu al zijn weten schappers op de grond zeer en thousiast over de eerste resulta ten. Zo zijn biologen verrast door de manier waarop planten- cellen zich in de ruimte hebben ontwikkeld, veel groter en snel ler dan op aarde. De enige grote tegenvaller is de dood (door een fout) van alle 480 fruitvliegjes geweest, waar door een belangrijke proef niet kon doorgaan. Ook technische storingen met de draaistoel, waarop ruimteziekte bij de as tronauten wordt onderzocht, heeft de eerste dagen tot vertra ging geleid. Enkele astronauten zijn van de proeven op de draaistoel be hoorlijk misselijk geworden. „Door het geslinger verergert de stoel de eerste dagen van de vlucht de oriëntatieproblemen die je hebt", zei Norman Tha- gard, die voor de vierde keer in de ruimte is. Ook 'nieuwkomer' Roberta Bondar heeft die problemen ge kend. „Het moeilijkste vind ik om je bewegingen aan te pas sen aan het ontbreken van de zwaartekracht", zei ze. Daar door zweefde ze de eerste da gen van de missie af en toe hul peloos door het ruimtelaborato rium Spacelab aan boord van de shuttle. Soortgelijke problemen had ook Ulf Merbold tijdens zijn eerste vlucht in 1983, maar de 50-jarige liet tijdens de pers conferentie duidelijk blijken de smaak aardig te pakken te heb ben. „Deze tweede keer is het allemaal veel meer routine. Ik ben nu acht jaar ouder dan toen, dat maakt de hele vlucht voor mij veel gemakkelijker", zei hij.'terwijl hij haast tegen het plafond zweefde. Toch wil hij niet de illusie uiten dat zijn ervaringen voor de bemande ruimtevaart echt waardevol zijn geweest: „Al met al ben ik maar achttien dagen in de ruimte geweest. Als je echt wil weten hoe het is om hier lang durig te leven, dan moet je bij de Russen zijn". Hoewel ook hij al twee eerdere vluchten heeft meegemaakt, was gezagvoerder Grabe toch ook dit keer weer het meest on der de indruk geweest van de lancering. „Die eerste 8,5 minu ten van de lancering zijn het meest opwindend. Het énorme vermogen dat je onder je voelt, terwijl je omhoog gaat naar de ruimte, dat is echt heel bijzon der", zei hij. Kort daarop sommeerde hij een deel van zijn bemanning weer aan het werk te gaan, terwijl de 'nachtploeg' bestaande uit Mer bold, Hilmers en Readdy de slaapzakken opzocht voor en kele uren rust. De Duitse specialist Ulf Merbold (rechtsboven) praat vanuit de ruimte met journalisten op aarde. President Boris Jeltsin van Rusland MOSKOU - Nu de Russi sche president Jeltsin ge zond en wel is opgedoken in de Russische stad Novo- rossiisk aan de Zwarte Zee hebben de deelnemers aan de Midden-Oostenconfe rentie in Moskou alle re den zich gepasseerd of zelfs geschoffeerd te voe len. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Levy zou zich in Moskou dan ook in het openbaar hebben geërgerd. Naar verluidt liet hij zich ont vallen dat Jeltsin toch minstens de beleefdheid had kunnen op brengen om de conferentie te openen. Toch wekt het gedrag van de witte reus uit de Oeral onder mensen die hem langer kennen geen verbazing; de man heeft zich, sinds Gorbatsjov hem ruim zes jaar geleden naar Mos kou haalde, in de politieke por- celeinkast steeds bewogen als een uitermate ondiplomatieke olifant. Hoe onhandig de Russische president als een van de hoofd rolspelers in de wereldpolitiek ook moge manoeuvreren, toch steekt er^wel enige logica ach ter zijn voorkeur voor de Zwar- te-Zeekust boven de internatio nale conferentie in Moskou. De afwezigheid van Syrië en Liba non uit protest tegen zowel de Israëlische bezetting van de Hoogten van Golan als de regel matige aanvallen in het zuiden van Libanon betekenden op voorhand dat er voor de Russi sche leider geen schitterende diplomatieke overwinning kon kleven aan de conferentie. Jeltsins gelijk bleek toen de Pa lestij nen uiteindelijk besloten weg te blijven uit protest tegen de beperkingen die zij kregen opgelegd bij de samenstelling van hun delegatie. Het journaal van de Russische televisie gaf gisteren beelden van Jeltsin tijdens diens be zoek aan de Zwarte-Zeevloot in Novorossiisk. Uit Japan afkom stige geruchten over de slechte gezondheidstoestand van de president bleken daarmee doel treffend ontzenuwd. Onmiddellijk doken nieuwe ge ruchten op, ditmaal in de voor malige Sovjetunie zelf: Moskou zou bezig zijn de Zwarte-Zee- vloot te stationeren in het Rus sische Novorossiisk, zodat de Oekraïne niet langer beslag kon leggen op het door Kiev op geëiste deel van de vloot. Het Kremlin ontkende deze ge ruchten gisteren in alle toon aarden. Het tijdstip van Jeltsins bezoek aan de kruiser Moskva was nauwelijks toevallig gekozen, want op hetzelfde moment boog het Oekraïense parlement in Kiev zich onder meer over het geschil met de grote noor derbuur over het bezit van de vloot. Bovendien vroeg 'presi- CURITIBA - De politie van de Zuidbraziliaanse stad Curitiba is een wijdvertakt netwerk van babyhandelaren op het spoor. De bende zou in de afgelopen jaren ruim tweeduizend pasge borenen hebben opgekocht. De kinderen werden zowel in als buiten Brazilië onderhands aan de man gebracht aan veelal kin derloze echtparen. Inmiddels zijn acht arrestaties verricht, maar de politie ver wacht dat dit aantal nog zal op lopen. Justitie heeft sterke ver moedens dat ook doktoren, zie kenhuispersoneel, gemeente ambtenaren en advocaten hand- en spandiensten verleen den aan de bende, die overi gens grotendeels uit vrouwen bestaat. Uit de eerste verhoren is vast komen staan dat de bende het voorzien had op straatarme zwangere vrouwen. Zij werden onder grote druk gezet hun ba by's af te geven. Na doktersad vies gingen de aanstaande moe ders veelal akkoord. Voor hun 'bereidwillige' medewerking werden ze afgescheept met 200 gulden. Eenmaal in handen van de criminelen werden de kinderen naar de noordelijker gelegen deelstaat Sao Paulo ge smokkeld, alwaar de benodigde uitreisdocumenten werden ver strekt. Al wachtende op het ver trek naar het noordelijk half rond werden de pasgeborenen gezoogd door zogenaamde 'huurmoeders'. Wanneer de 'deal' met de aanstaande Euro pese pleegouders rond was. ging de tocht verder naar de luchthaven van Rio de Janeiro. Volgens de politie is het over grote deel van 2000 baby's ver kocht in Europa. Of jonge Bra- ziliaantjes ook in ons land te recht zijn gekomen, kan de po litie niet zeggen. Frankfurt deed dienst als 'importhaven' voorLet kroost. Een man met de Isrelische nationaliteit nam de kinderen aldaar in ont vangst en zorgde voor de over handiging aan de pleegouders. De pleegouders betaalden voor de 'serviceverlening' prijzen tot honderdduizend gulden. Onder de arrestanten in Brazilië be vindt zich Arlette Hilu, een oude bekende van de politie. De vrouw heeft zich in het ver leden herhaaldelijk schuldig gemaakt aan dezelfde praktij ken en wachtte in vrijheid nog een prdtes af. ALGIERS - In Algerije is gis teren opnieuw een leider van het fundamentalistische Isla mitische Reddingsfront (FIS) gearresteerd. Functionarissen van het FIS meldden dat Rabah Kebir, hoofd externe betrekkingen van het FIS en lid van het uit voerende comité, in het hoofd kantoor van zijn partij in Al giers zonder arrestatiebevel door de politie was weggeleid. Zo'n twintig gewapende politie agenten hielden buiten het kantoor de wacht. Sinds vorige week waarne mend FIS-leider Abdelkader Hachani werd gearresteerd te kende Kebir alle officiële ver klaringen van de fundamenta listische beweging. Kebir .ver klaarde maandag nog dat hij een gesprek met de regerende Hoge Staatsraad, door het FIS consequent aangeduid als jun ta, niet uit de weg zou gaan. „We willen met iedereen in dia loog treden", zei Kebir. Hij voegde er echter aan toe dat het FIS weieens niet meer meester van de situatie in Algerije kan blijven „omdat het een zaak van het volk is geworden". Gisteren beëindigde het centra le comité van de voormalige re geringspartij, het Nationale Be vrijdingsfront (FLN), een vier daags congres. Na afloop maak te partijsecretaris Abdelhamid Mehri bekend dat het voltallige bestuur was opgestapt. De Al gerijnse radio meldde later dat zo'n 150 vooraanstaande partij leden datzelfde bestuur hadden gevraagd aan te blijven. De ra dio berichtte verder dat binnen drie weken het FLN een alge meen congres belegt om alle problemen te bespreken en over het ontslag van het be stuur te praten. Het FLN, dat in Algerije met drie decennia van socialistisch bestuur de voedingsbodem cre ëerde voor de opkomst van een islamitisch reveil met name on der jongeren, is zijn greep op het land sinds de grote verkie zingszege van het FIS volledig kwijt. Idoor AART HEERING ROME - Kardinaal Sil vio Oddi heeft de godde lijke banvloek afgeroe pen over de stad. De christendemocratische partij DC beschuldigt haar van „morele ver wording en maatschap pelijke ontbinding". En uit protest daartegen is in Bologna de eerste anti-homo demonstratie in de geschie denis van Italië gehouden. De aanleiding tot de stroom van protesten en vervloekin gen wordt gevormd door het besluit van de Bolognese wet houder van volkshuisvesting Claudio Sassi om het ge meentelijk woningbezit niet alleen aan gehuwden, maar ook aan samenwonende pa ren te verhuren. En omdat onder die laatste categorie in principe ook homoseksuele paren vallen barstte de rel los. De plaatselijke DC kon digde aan dat zij de gemeente een proces aan zou doen we gens schennis van de eer baarheid. Het Bolognese ka merlid Pierferdinando Casini verklaarde dat „de gelijkstel ling van homoseksuele paren aan normale gezinnen een zeer ernstige zaak is waar door de maatschappelijke orde wordt aangetast". Ka tholieke organisaties en pad vinders protesteerden in een gezamenlijke verklaring te gen het 'verschrikkelijke be sluit dat een bedreiging voor de jeugd inhoudt'. En vol gens het neofascistische ka merlid Filippo Berselli mag Bologna zich van nu af aan 'homo-stad nummer één' gaan noemen. „Ik begrijp niet wat er zo schandalig aan is, maar er zijn nu eenmaal mensen die niet willen erkennen dat de maatschappij is veranderd", is de gelaten reactie van bur gemeester Renzo Imbeni. En wethouder Sassi voegt er ver baasd aan toe dat vier jaar ge leden precies net zo'n maat regel is uitgevaardigd zonder dat het enige morele veront waardiging opriep. Maar nu ligt de situatie ook anders, want op 5 april worden er in Italië verkiezingen gehouden en het besluit van Sassi vormt daarom voor christen democraten en neo-fascisten een welkome aanleiding voor een campagne tegen het link se stadsbestuur van Bologna over de ruggen van de homo's 3 VAN HUET PARIJS - De onder; commissie die de oc moet vaststellen va^EN ongeluk met de Airbus A320 waarbij week 87 passagiers leven kwamen, over alle 'nuttige vens'. be e: Ondanks beschadiging 'zwarte dozen' blijken dt opgeslagen vluchtg, bruikbaar. Ruim een de crash van de A320 berg Saint-Odille, vlak landing in Straatsburg, de Franse luchtvaartau ten zoveel mogelijk de arm. Volgens de van de onderzoekscom Alain Monnier, kan ken duren eer definitie j< clusies kunnen worden ken over de oorzaak. De regering hoopt een verhinderen met de Fr; lotenbond, zoals dat oi na het ongeluk met een A320 bij Mulhouse, het ongeluk verklaarde antwoorlelijke minister kwali eiten van het toes in het geding waren. Ti officiële onderzoek dit daad bevestigde, meëi Franse pilotenbonden zondebok al bij voorba; f, stond en de hyperm n, A320 om economische n vrijuit moest gaan. Met len toestellen in bestelli di •A320 van kapitaal belai de Franse handelsbalans^ Izoets taal si be Is' - i nd S\ (HSC ngsve en he jAncern \v iveste de judige Da Wl besl fl( dent Kravtsjoek zijn parlement om grotere bevoegdheden. Hij denkt zo meer vaart te künnen zetten achter de hervormingen die nodig zijn om de kwijnende Oekraïense economie uit het slop te halen. Tijdens zijn bezoek aan Novo rossiisk maakte de Russische president van de gelegenheid gebruik om te helpen voorko men dat de staking van een aantal havenarbeiders wild om zich heen zou grijpen. Via deze havenstad komt een groot deel van de graanimport Rusland binnen. In geval van een uit breiding van de stakingen - voor hogere lonen - zou de toch al zorgwekkende voedsel situatie in Jeltsins republiek verder verslechteren. Als ge volg van de stijgende graan prijs heeft de broodindustrie zich inmiddels gedwongen ge zien de broodprijs te verdubbe len. Inmiddels is Jeltsin in Moskou teruggekeerd voor besprekin gen met onder meer de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Baker. Later deze week bezoekt hij president En geland en Noord-Amerika. In New York zal hij een VN-top bijwonen waar de nucleaire vei ligheid in de wereld het voor naamste onderwerp van ge sprek zal zijn. In Moskou is men zich bewust van de wester se ongerustheid over de nucle aire erfenis van de Sovjetunie in de vorm van grote kernwa- penvoorwaarden en onderbe taalde kerngeleerden. Staking Ondanks alle omzich D, heeft de pilotenbond opgeroepen tot een voor morgen. Het de Franse regering om in de lucht te houden conclusies van het onde rapport af te wachten dat de fout al bij de pilot gelegd, aldus de USPN7 langrijkste pilotenboi SNPL, steunt de stakfei roep niet en neemt met de benoeming van afhankelijke piloot in zoekscommie. Onde proberen de vluchtsin t van Air Inter en Airbus trie te achterhalen w; fout ging. Vaststaat dat 600 meter te laag vloog, stel nam een dalingsper van meer dan procent ol drie procent normaal weest. Het ongeluk f toen het toestel voor maal op Straatsburg aa Een eerste landing mi den uitgesteld wegens kende vliegtuigen. De draai over in lage bewolfc hulde Vogezen werd fa1 gens Le Monde zouden ei derzoekers tot nu toe nit ben gevonden wat wijst falend navigatiesystee met een geavanceerd tersysteem uitgeruste A de piloot in ieder geval waarschuwen bij een v< manoeuvre. le uitbi n Gele len w< HSC d nen. Tc Irijf s: iet vizi op d de ir verki ten in met e iderd t et leve te. 'S ontn rent. Igens •positie iet pat Garant De luchtvaartmaatschaijsj Inter heeft zich inmidc rant gesteld voor een schadevergoeding aa slachtoffers. Met de ringsmaatschappijen is< koord overeen gekomi 250.000 gulden per per: Inter wil de conclusies onden.oek^commiesie wachten teneinde geen ciële moe ilijkheden toe een aan het leed van staanden De schade ding ontneemt de na den niet het recht om eisen in een proces. De vliegramp is zout den gebleken den van andere ongel Een deel van de slacl van de treinramp op het Lyon in Parijs na drie ji cedeert nog steeds vc geld. op< ij, nab Franse Airbi kort na vertr teruggekeeri PARIJS Een week neerstorten van een A 320 bij Straatsburg de gisteren bij een vliegti hetzelfde type een t< mankement voor, zo h Franse radio gemeld. E stel van de Franse maa pij Air Inter moest kor! start naar het vliegveld j' Parijs terugkeren, omda loot problemen had ge teerd met de remklepp de vleugels. De pa: moesten hun reis naar een ander toestel voortzei- jrootst jet op narkt la lirecte isterer planne Nutr; markt in h; jogena /eet en voor h eld ko reidin Jste cor hij hc ijk" c )la he de A iten ga ofurrer currer futraS 'h aktijke e vege erg 1; Vermi e' ten ve s, „Wij it oven id HSC ie Corr isie s igheff ca geï )mzet volger „tel concu later drukk en 1 lelijk wordt var ofeidir iweet h igsplan In se] Ameri fabri ouwen n twee ig in die in iren op 'oor ei het sterk", lijkt 1 i rdere oordvc ïrwach -tij di óch ze sch N Üd' ius\ VAN W 3AAC ch ge roorlc fingei

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6