•oonrede Bush wekt rijdlust Democraten BUITENLAND 'Harde' taal op conferentie in Moskou Grapje een beproefd recept Levenslang voor Lucona-verdachte Grenspalen moeten Indianen Brazilië beschermen Qowva/nt WOENSDAG 29 JANUARI 1992 iatsse< .dg 30.000 mijnen Slgs Duitse grens endrii ir ;tf ak c Jniverfn i of dit peet» emel( ïnfoi 'itsteki «vil v; io lERSTADT - In het gebied van ti Drmalige Duits-Duitse grens lig- ermoedelijk nog 30.000 mijnen, intal blijkt uit documenten van jrmalige grenstroepen, aldus di- Proske van een saneringsbe- Halberstadt. Zijn bedrijf heeft deze mijnen te vinden. Het telmijnen, wat inhoudt dat ze ;registreerd zijn. Een extra com- ie ende factor is dat de helft ervan ld itact zijnde kleefmijnen zijn die m mderd meter van de plaats waar ki spronkelijk geplaatst zijn kun- -ai wegdrijven'. Het bedrijf zegt nog f twee jaar nodig te hebben om ijnen op te ruimen. Bommen bij promotie condooms in Dhaka DHAKA - Door bomaanslagen op een promotiegala voor het gebruik van voorbehoedmiddelen in Ban gladesh zijn vijftig mensen ge wond geraakt. Een door het Ame rikaanse bureau voor ontwikke lingshulp (AID) opgezette organi satie hield het gala om te vieren dat het de afgelopen achttien jaar in het overbevolkte land 1 miljard condooms aan de man heeft ge bracht. De bommen werden ge gooid door een vijftal jongeren. Aangenomen wordt dat zij beho ren tot de groep fundamentalisti sche moslims die vinden dat ge boorteregeling tegen de islam in gaat. CVSE niet tegen toelaten GOS-staten PRAAG - De Conferentie over Vrede en Veiligheid in Europa (CVSE) stemt eind deze week waarschijnlijk in met de toelating van de republieken van het Gemenebest van Onafhankelijke Sta ten (GOS) Kroatië en Slovenië zullen zieh voorlopig tevreden moeten stellen met een waarnemersstatus. Dat heeft Ivan Busni- ak, een functionaris van het Tsjechoslowaakse ministerie van bui tenlandse zaken, gisteren gemeld. De ministers van buitenlandse zaken van de 38 CVSE-landen ko men morgen en overmorgen in Praag bij elkaar om over de toe komst van de CVSE te praten. Het Comité van Hoge Ambtenaren besloot maandag om Oekraïne, Wit-Rusland, Moldavië, Armenië en Oezbekistan in ieder geval de waarnemersstatus te verlenen. Een dergelijke status voor de ove rige republieken was niet aan de orde omdat zij daartoe geen ver zoek hadden ingediend, aldus Busniak. Rusland is als officieel erkende opvolgerstaat van de Sovjetunie al volwaardig CVSE-lid. Turkije stelt echter dat Armenië een aparte verklaring dient te on dertekenen waarin het de huidige Armeens-Turkse grens erkent, alvorens over een CVSE-lidmaatschap kan worden gesproken. Weer buitenlander in Zweden neergeschoten STOCKHOLM Een onbekende schutter heeft gisteren in de Zweedse hoofdstad Stockholm een Turkse man neergeschoten. Het slachtoffer raakte daarbij zwaar gewond. Het was de vijfde aanval op een buiten lander deze maand in Zweden. Bij ver gelijkbare schietpartijen raakten in ja nuari een man uit Zimbabwe, een So maliër en twee andere buitenlanders gewond. Het hoofd van de Zweedse federale po litie heeft zijn grote bezorgdheid over de aanvallen uitgesproken. Naar zijn zeggen beschikt de politie echter niet over duidelijke aanwijzin gen naar mogelijke daders. Imelda Marcos kort in arrest MANILA - Na enkele uren arrest is de vroegere Filipijnse presidents vrouw Imelda Marcos, die zich kandi daat heeft gesteld voor de presidents verkiezingen in mei, vandaag weer vrijgelaten nadat ze een borgsom van 2000 gulden had betaald. De 62-jarige weduwe van de verdreven dictator Ferdinand Marcos wordt ervan be schuldigd illegaal geld te hebben staan op drie bankrekeningen in Zwitserland, wat in strijd is met de re gels van de Centrale Bank Bij haar terugkomst uit ballingschap in no vember waren 54 aanklachten tegen Imelda ingediend. Tot dusver wist zij arrestatie steeds af te kopen door tij dig een borgsom te betalen. Moskouse pitbull bijt peuter dood MOSKOU - Een driejarig jongetje is in Moskou overleden nadat hij door de pitbull van zijn ouders was gebe ten. De jongen was door zijn ouders alleen met de hond in hun woning in de Moskouse buitenwijk Koentsevo achtergelaten. Bij terugkomst vonden de ouders hun kind met opengereten keel en afgebe ten oor. Pitbulls en andere sterke en tot agres sie geneigde honden zijn in Moskou zeer populair geworden vanwege de stijgende misdaadcijfers. Er bestaan in Rusland geen wettelijke beperkingen op het kopen en houden van dergelijke honden. |C DE K0NINCK lequin i foto JHNGTON - De Sta- Tthe Union ('Troonre- lie VS-president Bush fcpen nacht in het Ires in Washington af- jheeft bij de Democra- b (oppositie-)Partij ex- retigheid gewekt om J verkiezingsjaar het 1de Republikeinse Ihoofd uit het Witte |e verdrijven. ïratische leiders verwier- lil van Bush' voorstellen trijding van de hardnek- 1|§conomische recessie in als 'onvoldoende, te laat vriendelijk voor de rij- Leidend Democratisch entskandidaat Bill Clin- ind dat de State of the 'een hoop details maar risie' biedt en 'een hoop rs op Amerika's schram- naar geen verband op de de wonden' legt. Volgens :ratisch senator Ted Ken de Amerikaanse bevol- deurgesteld in haar ver- dat president Bush ichtige stimulans op kor- ijn voor de economie irstellen. De eerste, on- lijk na Bush' speech ver- landelijke opiniepeilin- Kennedy gelijk. Tzeventig procent van de tanen die de State of the op de televisie hadden stemde in met de uit- lat 'de president de no de zorgen van de bevol- 'oldoende begrijpt', enquêtes hadden al [even dat Bush, indien verkiezingen zouden jn gehouden, het zou ver van een Democratische :andidaat. De president id al wekenlang de ver- ;d corrJingen omtrent zijn 'troon- geheel jopgestuwd, door telkens coutfm gevraagd werd wan- s in het) hij eindelijk concrete •gelen tegen de recessie fot nemen, te antwoorden: it maar op de State of the Major looft aanpak wapenkwesties LONDEN/BONN - De Britse premier John Major heeft vandaag verklaard dat de Amerikaanse president Geor ge Bush met zijn State of the Union ontvouwde voorstellen de veiligheidsproblematiek in de nieuwe omstandighe den gedegen en creatief be nadert. „Ik juich de jongste voorstel len van president Bush over vermindering van de strate gische bewapening van harte toe en heb de president eerder deze week gefelici teerd met zijn belangrijke en creatieve initiatief', zei Ma jor in een verklaring. De Brit se premier, die de Russische president Boris Jeltsin mor gen ontmoet, zei te hopen dat de leiders van de Gemene- best-staten in de vroegere Sovjetunie positief reageren op de voorstellen. „De veilig heid in de wereld zal enorm worden vergroot indien presi dent Jeltsin instemt met de afschaffing van de interconti nentale (strategische) raket ten met meervoudige ladin gen, de meest destabiliseren de elementen in de vroegere Koude-Oorlogsconfrontatie" „Groot-Brittannie heeft zich verplicht een minimum aan nucleaire afschrikkings macht te behouden. Vorig na jaar hebben wij een vermin dering met ongeveer de helft van het aantal Britse semi- strategische wapens aange kondigd. Het grootste gevaar zien wij nu in de verspreiding van kernwapens naar insta biele gebieden in de wereld", aldus de verklaring van pre mier Major. De Duitse kanselier Helmut Kohl noemde in een reactie de door Bush aangekondigde eenzijdge ontwapeningsstap pen „een zichtbaar teken dat wij bij het veiligheidsbeleid in de hele wereld een nieuwe kwaliteit hebben bereikt". „Met zijn jongste besluiten toont de Amerikaanse presi dent rekening te houden met de diepgaande veranderin gen in Europa en de wereld en bewijst hij zich opnieuw als voorman bij de internatio nale wapenbeheersing", zei Kohl. De kanselier zei „met ver trouwen" er op te hopen dat het wapenbeheersingsaan- bod aan Rusland en de overi ge GOS-staten door president Jeltsin en de andere leiders zal worden aanvaard. De voorstellen van Bush zijn ook een belangrijke bijdrage aan het opbouwen van vertrou wen, vooral nu er zorgen be staan over het kernarsenaal van de voormalige Sovjetu nie, stond in een vandaag in Bonn door Kohls bureau uit gegeven verklaring. „in dezelfde nationale een dracht als die rond Desert Storm nu mijn economisch her stelplan te aanvaarden". En te gelijk stelde hij de Democraten een ultimatum: „Als dit plan niet op 20 maart aanstaande door het Congres is aanvaard, ben ik klaar voor de strijd". Voor de stembusstrijd over de economische en sociale poli tiek, zo bedoelde Bush onmis kenbaar. De Amerikaanse pre- verdergaande inkrimping on aanvaardbaar is voor de meeste individuele Democratische congresleden die militaire ba ses of .industrieën in hun kiesdistrict hebben. Ook de 'fiscale kinderbijslag' (per kind wordt 500 dollar van het gezinsinkomen belasting vrij) zal een populaire maatre gel blijken, evenals de in te voe ren aftrekbaarheid van de rente op studieleningen. En de ver hoging van de belastingvrije voet met 5000 dollar voor wie voor het eerst een huis koopt, is al helemaal iets waar de Demp- craten alleen maar mee kunnen instemmen. Bush stelde ook voor belasting reductie te geven aan de miljoe- nen-nu onverzekerde Amerika nen die een ziektekostenpolis aanschaffen. Details kon hij echter niet geven omdat een in terne Republikeinse ruzie over de financiering van de gezond heidszorg nog lang niet is uitge vochten. Maar Bush verwierp het plan waarmee de Democra ten de stembusstrijd ingaan: een (vorm van) nationale ziek teverzekering. Verder herhaalde de president een jaarlijks ritueel: zijn plei dooi voor halvering van de ver mogenswinstbelasting. De De mocraten zijn daar steevast te gen omdat de rijkste Amerika nen er buiten proportie van zouden profiteren. En Bush bleek zijn eerdere plan voor een algemene verlaging van de in komstenbelasting voor de mid deninkomens (een eis van de Democraten) te hebben inge trokken. Palestijnen in Moskou demonstreren tegen het vredesoverleg over het Midden-Oosten. MOSKOU Israël heeft de Palestijnen ervan be schuldigd de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bij de vredesonder handelingen over het Mid den-Oosten te willen be trekken door aan te drin gen op deelname van Pa- Ziektekosten Alle kritiek van de oppositie nam niet weg dat Bush een aan tal ingrijpende voorstellen deed. De Democraten zeggen dan wel de 50 miljard dollar ex tra bezuiniging op Defensie per 1997 ontoereikend te vinden, maar waarnemers weten dat Schei eciaal rstrok idklei WASHINGTON - President George Bush volgde bij het begin van zijn 'troonrede', toch een ernstig moment in het Amerikaanse parlementaire jaar, een beproefd recept: neem het publiek voor je in met een grap, en mogelijk één waarin je zelf het slachtoffer bent. Met de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Tom Fo ley, en vice-president Dan Quayle achter zich herinnerde Bush aan het pijnlijke voorval tijdens zijn bezoek aan Japan. „Bij alle verwachtingen over deze toespraak, moet ik zeker zijn dat het een succes wordt: maar ik kon mijn vrouw Barbara niet zo ver krijgen dat zij hem voor mij wilde houden", grapte Bush. „Ik zie de voor zitter en de vice-president lachen. Ze hebben gezien wat mij in Ja pan is overkomen, en zij zijn maar wat blij dat ze achter mij zit ten". De First Lady redde begin deze maand nadat haar man aan een staatsbanket in Tokyo onwel was geworden de situatie met een geïmproviseerd toespraakje. Uitzieken Veel Amerikaanse economen reageren met grote huiver op alle belastingverlagingen die Bush in dit verkiezingsjaar wil 'weggeven', omdat die niet zou den worden gedekt door de de fensiebezuinigingen en zo doende het toch al formidabele begrotingstekort zouden opstu- Maar ook het Democratische anti-recessieplan (nog minder voor Defensie, de hoogste schijf van de inkomstenbelasting - nu 33 procent - omhoog en directe overheidsinveste ring in infrastructuur, onder wijs en research) kan maar wei nig economen bekoren. De meeste experts vinden dat de recessie 'zichzelf moet uitzie ken'. Dat vond president Bush tot voor kort ook. Maar zijn plotseling geslonken kansen op herverkiezing hebben zo al niet zijn mening, dan toch zijn koers bijgesteld. lestijnen van buiten de be zette gebieden. Minister van buitenlandse za ken David Levy zei gisteren in Moskou dat Israël zich zou te rugtrekken uit de besprekin gen als Palestijnen uit de dias pora zoudert worden toegela ten. Hij achtte de kans daarop echter klein. De vredesconfe rentie voor het Midden-Oosten begon gisterochtend zonder de Palestijnen. Dezen besloten weg te blijven nadat de Ameri- kaansen en Russische verte genwoordigers hun verzoek hadden verworpen dat ook Pa lestijnen uit Oost-Jeruzalem en de diaspora aan de conferentie deelnemen. De Palestijnse woordvoerster, Hanan Ashrawi, zei dat nu wordt gezocht naar een compromis waarbij Pales tijnen alsnog aanwezig zullen zijn bij het tweede deel van de besprekingen. Daarbij zullen de deelnemers in vijf verschil lende groepen praten over kwesties als wapenbeheersing, economische ontwikkeling, mi lieu, water en de vluchtelingen. GOS-staten lid Verenigde Naties NEW YORK - De Veiligheids raad heeft vandaag vier voor malige Sovjet-republieken voordragen voor het lidmaat schap van de Verenigde Naties: Tadzjikistan, Oezbekistan, Kir gizië en Armenie. Volgens de voorzitter van de V-raad, de Britse ambassadeur Sir David Hannay, bestaan er geen be zwaren tegen de toetreding van de vier republieken en is hun lidmaatschap verzekerd. Ook Moldavië en Kazachstan heb ben om het VN-lidmaatschap verzocht. Rusland, de Oekraïne en Wit-Rusland zijn al lid van de VN. Vorig jaar september werden de Baltische republie ken tot de VN toegelaten. WENEN - Het Hoogge rechtshof in Wenen heeft gisteren de hoofdverdach te van het grootste poli- tiek-criminele schandaal dat Oostenrijk ooit mee maakte, de „Lucona-affai- re", in hoger beroep tot le venslang veroordeeld. Het Hof legde Udo Proksch daarmee een hogere straf op dan waartoe hij eerder was ver oordeeld. De 57-jarige Proksch, een avon turier en ooit een gevierd lid van de Weense jet-set. werd op 11 maart 1991 tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zes moorden, zes pogin gen tot moord en verzekerings fraude. De vroegere eigenaar van het Weense koffiehuis De- mel heeft bekend schuldig te zijn aan het vergaan van het vrachtschip Lucona. Het schip' zonk op 23 januari 1977 in de Indische Oceaan. Zes personen verloren daarbij het leven en zes anderen overleefden de ramp. De Lucona zou een fabriek voor de verrijking van uranium heb ben vervoerd. In werkelijkheid bestond de lading uit waarde loos schroot die Proksch voor zo'n 20 miljoen dollar (38 mil joen gulden) had verzekerd Het onderzoek naar het ver gaan van de Lucona bracht aan het licht dat de Lucona van bin nenuit was opgeblazen. Proksch die verscheidene poli tici goed kende, kwam in 1998 bovenaan de Oostenrijkse op sporingslijst nadat hij tijdens een reis naar de Filipijnen was verdwenen. Hij werd in oktober 1989 aangehouden op het vlieg veld van Wenen. De affaire leidde tot het aftre den van twee ministers van de Socialistische Partij (nu omge doopt tot Sociaal-Democrati sche partij). De vroegere minis ters van binnelandse zaken Karl Blecha en de oud-minister van buitenlandse zaken Leo pold C.atz stapten op na be schuldigingen dat zij bij het schandaal waren betrokken. i- tot 1} lar drei igeren ïginni i, moei Drden drie ja 56 - De schipbreukelingen doen een vreemd verhaal, wan- joen g|tij een beetje zijn bijgekomen. „Mijn naam is Vander Dec- De vertelt de een; en dit is mr.Mathisen, directeur van een isatielatschappij in Amerika. Ik ben de piloot van mr.Mathisen daling srtien dagen geleden zijn we opgestegen van het vliegveld n het< rdia bij New York vqpr een vlucht naar Londen. Maar we jokt gtn motorpech en moesten op zee dalen. Het zag er hachelijk ons uit, doch we zijn opgepikt door een schipeen VN houdt sancties tegen Irak aan NEW YORK - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten de eco nomische sancties tegen Irak aan te houden. Reden hiervoor is de weigering van Irak volle dig samen te werken met de wapeninspecteurs van de VN. Azerbajdzjan beticht Armenië van terrorisme BAKOE - De Azarbajdzjaanse president Ajaz Moetalibov heeft Armenië van „staatsterro- risme" beschuldigd nadat gis teren een Azerbajdzjaanse heli kopter werd neergeschoten bo ven de omstreden enclave Na- gorno-Karabach. Moetalibov gaf aan dat hij bereid is de oor log met de Kaukasische buur- republiek te intensiveren. Bij het neerstorten van de helikop ter, die door Armeense extre misten uit Nagorno-Karabach met een raket werd beschoten, kwamen ten minste veertig mensen om het leven. Wedden, dat.in wasmachine Je moet er maar opkomen, of liever gezegd, weer uit komen. In dat laatste heeft de Amerikaanse Rock Maisel (29) alle vertrouwen. Vanavond kruipt hij in het Duitse programma 'Wetten dass in een wasmachine om een heel wasprogramma, compleet met water en zeep, te ondergaan Op zijn verzoek blijft het centrifugeren achter wege De Amerikaan trok zich gisteren tijdens de 'repetities' in München niets aan van protesten van het Duitse publiek, dat in de krant over deze vrij ongewone weddenschap had gelezen foto: epa schipja, u zult me niet willen geloven, kapitein Rob, maar dat was De Vliegende Hollander". Rob springt op en roept uit: „Maar mr. Vander Decken!De schipper van dit spookschip heet im mers net als u!". Ja, dat is nu juist zo vreemd. Vander Decken begrijpt dat ook niet goed. Maar hoe het zij, de schipper van de Vliegende Hollander" heeft hem een brief ter hand gesteld, ge richt aankapitein Rob! RIO DE JANEIRO - De Brazi liaanse regering is begonnen met het afbakenen van een uit gestrekt stuk tropisch regen woud dat onaangetast moet blijven ter bescherming van de Yanomani Indianen. Zes teams van de Nationale In- dianenstichting (FUNAI) zijn maandag met helikopters naar de regio Santa Isabel do Rio Grande, in het noordwesten van het Amazonegebied, gevlo gen en hebben zich aan touwen in de jungle laten zakken om de eerste grensmarkeringen te plaatsen. Om de twee kilometer wordt een betonnen paaltje neergezet om het reservaat af te bakenen. Op de paaltjes staat de tekst: „Yanomani-gebied, beschermd terrein. Ministerie van justitie". President Fernando Collor de Mello besloot afgelopen novem ber het 94.000 vierkante kilo meter metende reservaat in het leven te roepen. Goudzoekers waren het gebied, dat rijk is aan goud, diamanten en hout, bin nengetrokken en hebben er malaria, gele koorts en ge slachtsziekten verspreid onder de Indianen. De Yanomani zijn de grootste stam ter wereld die nog in het stenen tijdperk leeft. In het reservaat wonen onge veer negenduizend Yanoma- ni's. In het aangrenzende Vene zuela leven nog eens elfdui zend stamgenoten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5