Bush: lagere belasting en militaire uitgaven Het uitstel 3 10 Politie: justitie onevenwichtig Speciale school in Leiden voor allochtone kinderen Simons maakt haast met stelselwijziging CDA tegen fusie van provincies Kamer: opheldering over uitstel van reis naar Zuid-Afrika ^14 Dagen Gratis CeidócSouoont INFORMATIE ZONDER SENSATIE Saidó^Oowuwt 29 JANUARI 1992 16 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Kerkendag 1992: verdieping, verbreding en verjonging Kamer plaveit legale jveg voor alternatieve genezer itronauten hoopvol over ruimte onderzoek LEIDEN OMGEVING Woningbouw in Alkemade loopt gevaar rar. E Post hoopt weer op succes in de Tour Günter Wallraff voorziet grote vreemdelinghaat in Duitsland p de nacht en ochtend hier n daar mist en een inimumtemperatuur van jgraden in het jordwesten tot iets onder plaatselijk in het jnnenland. Overdag veel wolking en overwegend g. Middagtemperatuur leveer 3 graden. Weinig OPRUIMING kortingen tot 70% f 4 77) kaliteit-deslgn-voordelig ptte bank met losse kussens ptad me. prima slof Ceidóe (Sowurnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25249. Losse nummers 1,50. Dollarkoers lager na toespraak Bush AMSTERDAM - De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen met ruim anderhalve cent gedaald door te leurstelling over de door president Bush uitgesproken 'State of the Union'. Op de wisselmarkt in Amster dam werd om 10.00 uur 1,7880 geno teerd tegen een slotkoers van 1,8040 gisteren. Bush had aangekondigd dat zijn jaarlijkse boodschap tot het Con gres belangFijke initiatiatieven zou be vatten voor stimulering van de kwak kelende Amerikaanse economie. Valu tahandelaren zagen in de toespraak echter weinig nieuws. Ook de andere valutamarkten lieten hierdoor een flink koersverlies voor de dollar zien. DEN HAAG - Rechercheurs van de Haagse politie vinden dat het ministerie van justitie een oneven wichtig beleid voert als het gaat om oplossingen van bijvoorbeeld bom aanslagen in vergelijking met de dagelijkse criminaliteit. Ze hadden geklaagd dat er voor bij voorbeeld onderzoek naar de bom aanslagen bij staatssecretaris Kos- to en het ministerie van binnen landse zaken alles mogelijk is ter wijl er veel te weinig geld wordt uitgetrokken voor de oplossing van Haagse zaken als moorden en aangestoken branden. Een groot deel maakt heel wat overuren en werkt in de vrije tijd. Als het teveel uit de hand loopt worden ze met verlof gestuurd. Woordvoerder S. van Woensel zegt dat de onevenwichtigheid wordt veroorzaakt door de financierings methodiek van het ministerie. „Voor grootschalig en interregio naal onderzoek heeft justitie een bepaald potje, waardoor ook wij iets meer armslag krijgen. Dit geldt niet voor Haagse zaken, ook niet als ze groot zijn. Er worden veel overuren gemaakt die we voor een beperkt deel uitbetalen. De rest kan met vrije tijd worden ge compenseerd. Maar er zijn ook politiemensen bij die in hun vrije tijd toch gaan wer ken omdat ze willen dat de zaak wordt opgelost". „Rode Hoed-groep moet uit PvdA stappen" DEN HAAG - Bob Suurhoff, kandidaat voor het voorzitterschap van de PvdA, vindt dat de leden van de 'Rode Hoed-groep' moeten overwegen uit de par tij te stappen. Suurhoff zei vanmorgen voor de VARA-radio dat de groep rond André van der Louw nu duidelijk moet maken wat ze precies wil. „Ik heb nog geen enkel plan gezien van de Rode Hoed- groep. Als je geen plannen hebt moetje niet roepen datje ze wel hebt. En als je je niet thuis voelt binnen de Partij van de Arbeid, zoals André van der Louw steeds roept, moetje een andere partij zoeken of ge woon er uit stappen", vindt Suurhoff. Hij zegt zich te ergeren aan de herhaalde dreiging van de Rode Hoed-groep een nieuwe partij te willen oprichten. Volgens Suurhoff zijn er voldoende mogelijkheden om binnen de partij zelf te werken aan een vernieu wing van de PvdA. LEIDEN - Er komt een specia le school in Leiden voor buiten landse kinderen met een taal achterstand. Het project wordt opgezet in de wijken Leiden Noord en De Kooi. De kinderen krijgen vanaf hun derde jaar een aangepast lesprogramma dat vier jaar duurt. Daarna stro men ze door naar groep vier - de vroegere tweede klas - van de basisschool. De achterstand moet dan zijn weggewerkt zo dat de kinderen op hetzelfde ni veau als de andere leerlingen kunnen meedraaien. Daartoe hebben de gemeente Leiden, de protestants-christelijke schoolvereniging en de stich ting katholiek onderwijs Lei den vanmorgen een gezamen lijk plan gepresenteerd. Naar verwachting kan de nieuwe school dan in augustus van start gaan. De gemeente wil er jaarlijks 218.000 gulden inste ken die het ministerie van on derwijs voor een periode van drie jaar beschikbaar heeft ge steld in het kader van de sociale vernieuwing. Pagina 9: Plan bindt strijd aan met 'zwarte en witte scholen' WASHINGTON - Presi dent George Bush heeft vannacht (Nederlandse tijd) tijdens zijn State of the Union ('troonrede') be lastingverlaging en finan ciële hulp voor het bedrijfsleven in het voor uitzicht gesteld om de eco nomie aan te jagen. Bush verklaarde: „Wij zullen dit land uit de moeilijke tijden tillen" en hij kondigde ook een dramatische reductie van het nucleaire arsenaal aan. Bush riep het door de Democraten gecontroleerde congres op om vóór 20 maart akkoord te gaan met zijn economische program ma of in een fel politiek gevecht verwikkeld te raken. De reces sie „zal niet doorgaan", zo be loofde de president. Het kernstuk van zijn economi sche programma is een verla ging van de loonbelasting voor ongeveer 90 miljoen mensen, wier nettoloon daardoor per jaar met gemiddeld 300 dollar zal stijgen. Het plan leidt wel tot lagere overheidsinkomsten volgend jaar. In zijn live op de televisie uitgezonden toe spraak verklaarde Bush: „De Amerikaanse belastingbetaler Bush (midden) en vice-president Dan Quayle heeft het grootste deel van de gedragen en verdient nu een uitgaven van de Koude Oorlog stuk van de glorie". Bush zei dat hij de Russische president Boris Jeltsin tijdens diens aan staande bezoek aan de VS zal vragen in te stemmen met de afschaffing van alle op land ge stationeerde raketten met meervoudige koppen (MIRV). Dan zal de VS de MX-raket weg doen en het aantal kernkoppen op de Minuteman-raket ver minderen tot één, maar ook het aantal op onderzeeboten gesta tioneerde kernkoppen'tot een derde van het huidige aantal te rugbrengen. In de komende vijfjaar worden de defensie-uit gaven met 50 miljard dollar ver minderd. De Russische president Boris Jeltsin deed vandaag een beroep op Washington een nieuw defensiesysteem tegen kernwapens te ontwikkelen dat in de plaats van SDI zou moeten komen. In een reactie op de ontwapeningsvoorstellen van de Amerikaanse president Bush zei Jeltsin dat Rusland bereid was tot snelle doorvoe ring van een omvangrijke ver mindering van het aantal inter continentale raketten. „Wij zijn bereid om samen een wereld omvattend systeem uit te wer ken en te exploiteren... in plaats van SDI", zei Jeltsin. DEN HAAG - Staatsse cretaris Simons van volks gezondheid zal het kabinet weldra voorstellen presen teren over het voortgang straject naar 1993 voor ver dere invoering van het nieuwe stelsel van ziekte kostenverzekering. De bewindsman verwacht dat de discussie daarover eind fe bruari of begin maart kan zijn afgerond. Simons zei dit giste ren in de Tweede Kamer naar aanleiding van scherpe kritiek op invoering van het nieuwe ziektekostenstelsel. De staatssecretaris maakte dui delijk dat wat hem betreft er alle kans is dat op 1 januari 1993 de beoogde verdere stappen op weg naar het nieuwe stelsel kunnen worden genomen. Hij houdt daarbij vooralsnog vast aan het onderbrengen van de huisartsenhulp in de nieuwe verzekering. De staatssecreta ris hield de Kamer voor dat hij „nooit een prestigezaak" heeft gemaakt van het tempo waarin het nieuwe stelsel zijn beslag moet krijgen. Simons sprak beweringen van WD'er Dees tegen dat er spra ke is van een chaos bij de over heveling van de geneesmidde len per afgelopen 1 januari. „Mij is niets bekend van invoe ringproblemen, daarover zijn geen meldingen binnengeko men", aldus de bewindsman. Simons hoopt deze week met de particuliere ziektekosten verzekeraars tot afspraken te komen over het onderzoek naar de ontwikkeling van de kosten in de gezondheidszorg. Bouwvakker verongelukt LEIDEN - Een 26-jarige bouw vakker is vanmorgen omgeko men bij een arbeidsongeval aan het Terweepark. De man was betrokken bij heiwerkzaamhe den voor het nieuwe Leidse spoorwegstation. Het slachtof fer hanteerde de strop bij het rechtleggen van een stapel hei palen. De stapel kwam echter in beweging, waarbij de man tussen de palen bekneld raakte. Jonge VN-diplomaten In het Congresgebouw in Den Haag spelen scholieren uit de hele wereld deze week hun diplomatenspel. In za len en 'wandelgangen' houden zij hun debatten en bereiden hun moties voor. Zij spelen er de Verenigde Naties na, een jaarlijks gebeuren. 140 Middelbare scholen uit de hele wereld zijn er dit jaar bij betrokken. Vandaag is de 'Algemene Vergadering' begonnen. FOTO: ANP Dk nachtwerk uitse vrouwen J.LSRUHE - Het Duitse tffjtitutionele shof in Karls- heeft gisteren bepaald dat Iwen voortaan ook 's nachts Jeksarbeid mogen, of ften, verrichten. Hiermee [het hof een uit 1938 stam- »de ban op nachtelijk werk r (West)duitse vrouwen op pbrieksvloer op. DEN HAAG - Het CDA is te gen de vorming van één grote Randstadprovincie die zou ont staan na fusie van Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht. Nederland zou juist moeten wórden opgedeeld in 25 mini- provincies, of gewestraden, waarin de gemeenten nauw met elkaar moeten gaan sa menwerken. De huidige twaalf provincies kunnen op termijn worden afgeschaft. Dat zei mevrouw De Jong, lid van de Tweede Kamer voor het CDA gisteren op een bijeen komst in Pulchri voor het CDA, afdeling Den Haag. De Jong loopt hiermee vooruit op de dis cussies die volgende week in de Tweede Kamer gehouden wor den over het regionaal bestuur, zoals dat wordt voorgesteld in de nota 'Bestuur op Niveau II'. Het CDA wil voor die gewestra den voorlopig geen verkiezin gen, omdat dat een vierde be stuurslaag tussen gemeenten en provincies zou betekenen. Het CDA wil absoluut vasthou den aan drie lagen: provincie, gemeente en rijk. De zetels in de gewestraad moeten voorlo pig maar worden ingenomen door gemeenteraadsleden. Op den duur kunnen de provincies vervallen. Het CDA is volgens De Jong te gen de samensmelting van pro vincies tot vier landsdelen. Dat zou alleen maar leiden tot Bel gische toestanden, waardoor er onnodig regionale tegenstellin gen in Nederland zouden wor den opgeroepen. Mevrouw Den Jong is zeer sterk voorstander van een groot Den Haag. Niet alleen om de fi nanciële problemen van Den Haag nader tot een oplossing te brengen maar vooral om alle re gionale regelingen op één noe mer te brengen. Wij geloven. Waar niet in: "eigen schuld dikke bult." Jonge lord De één jaar oude zoon van een Filipijnse masseuse is gisteren in Londen aangekomen om zijn rechtmatige plaats in het Britse Hogerhuis op te ei sen. Daniël was na lang touwtrekken door de beheerders van de erfenis van Lord Anthony Moynihan als diens erfgenaam erkend. Daniëls moe der Jinna (26) had bewezen, dat zij de vijfde vrouw is van de in november in Manila gestorven lord en Daniel zijn zoon. Lord Moynihan had in 1969, kort voor een proces in Groot-Brittannië wegens malversaties, de wijk ge nomen naar de Filipijnen waar hij sindsdien een aantal massagesalons had. Daniëls eisen waren lang door Moynihans vierde vrouw Editha be twist, die haar eigen zoon in hft Hogerhuis wilde hebben. Jinna won het geschil, omdat zij de huwelijksakte en het geboortebewijs kon tonen. De jonge lord werd door leden van de familie Moynihan in een Rolls-Royce van het vliegveld afgehaald. Op de beste Britse scholen zal hij op zijn toe komstige rol worden voorbereid. FOTO:AP DEN HAAG Het bezoek van premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) vol gende maand aan Zuid- Afrika is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een meer derheid in de Tweede Ka mer van WD en CDA is te leurgesteld. WD, D66 en Groen Links eisen van daag opheldering van het kabinet. WD-woordvoerder Weisglas is furieus. De vertegenwoordiger van de grootste oppositiepartij noemt de handelwijze van Van den Broek „ten hemel schrei end". Met name het feit dat de minister gistermiddag wel in de Tweede Kamer zat, maar geen mededeling deed over het uit stel is de VVD'er in het verkeer de keelgat geschoten. Weisglas vraagt vandaag een interpella tiedebat aan waar zowel pre mier Lubbers en minister Van den Broek als vice-premier Kok moeten verschijnen. Het debat zal waarschijnlijk morgen plaatsvinden. De reis zou aanvankelijk 18, 19 en 20 februari plaatsvinden. De datum voor het bezoek lekte echter uit, zonder dat Vooraf overleg plaats had gevonden met het ANC. De organisatie voelde zich ernstig gepasseerd en wees de komst van Lubbers af, omdat het bezoek te veel vooruit zou lopen op het demo cratiseringsproces in Zuid-Afri ka. De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft het uitstel van de reis van Lubbers Van den Broek gistermiddag voor de te levisie bekendgemaakt met in stemming van premier Lub bers. Na overleg met het ANC zal een nieuwe datum voor het bezoek worden gezocht. Ook Groen Links is veront waardigd over het feit dat zij als volksvertegenwoordigers op nieuw zijn gepasseerd bij het kabinetsbesluit. „Ik ben als parlementariër diep veront waardigd. Democratisch gezien kan dit natuurlijk niet door de beugel. Wij krijgen alle infor matie via de media", aldus Groen-Linkswoordvoerder Sip- kes. Het CDA bij monde van De Hoop Scheffer is eveneens te leurgesteld over het uitstel. Maar volgens de CDA'er zijn niet de protesten van het ANC de oorzaak van de problemen, maar is het uitstel gebeurt op initiatief van de gastheer, de Zuidafrikaanse president De Klerk. „Ik denk dat de Neder landse regering nog een oplos sing trachtte te vinden, maar blijkbaar past het bezoek de gastheer op dit moment niet meer", aldus De Hoop Scheffer. De PvdA is tevreden met het uitstel. Het „stel niet uit tot morgen wat je vandaag kunt doen" is de laatste tijd niet bepaald het adagium van premier Lubbers. Dagenlang stelde hij de beslissing uit om zijn bezoek aan Zuid- Afrika alsnog te laten doorgaan of toch nog uit te stellen. Kolommen werden erover vol geschreven. Gisteravond vond hij zeker dat de beslissing geen verder uitstel meer duldde, want hij stelde zijn reis voor onbepaalde tijd uit. Of er straks soms volgens een ander spreekwoord 'van uitstel afstel komt' of niet, dat leest iedereen die nu zonder verder uitstel onderstaande bon invult in de Leidse Courant. Voor een onbetaalde bepaalde of betaalde onbepaalde tijd. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I Dhr/Mevr: Voorl: I I Telefoon: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging] Bommelder krijgt rekening gepresenteerd DEN HAAG - De politie in Den Haag heeft een 48-jarige man aangehouden op verdenking van het geven van valse bom meldingen. De man heeft be kend vorige week tweemaal een bommelding bij de politie te hebben gedaan, waarbij hij riep dat bij de Turkse, Suri naamse en Marokkaanse am bassade een bom zou afgaan. De Haagse politie overweegt een schadevergoeding wegens personeelskosten van de man te eisen. In de betreffende nacht zijn de panden onder zocht op explosieven maar wer den niet ontruimd. De man is vandaag voorgeleid aan de offi cier van justitie. Of deze bon opsturen in eèn 1 open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courapt, Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag 711848' 003000 "'"mi

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1