Van der Ark moet nog even wennen haatsploeg is geheel compleet KNVB sluit inschrijving kaarten voor EK voetbal Post hoopt weer op succes in de Tour Knikkerbom doodt supportertje (13) 01 SPORT 13 Massaal onthaal kampioen Afrika idócSouoant keer 21/2 kf rij fel over waarde «test bij vrouwen jrTVILLE - Een groep prominente Franse we- ïappers heeft zijn twijfel uitgesproken over de iwbaarheid van de nieuwe sekstest die de vrou- e atleten volgende maand bij de Olympische p| rspelen dienen te ondergaan. De test komt in de van de omstreden „likproefdie als onbetrouw- leeft afgedaan. In Albertville wordt het geslacht .deelneemsters ook vastgesteld via het genenpa- met door de aanwezigheid van een dubbel X-gen stellen maar door de afwezigheid van het man- Y-gen aan te tonen. De methode waarbij even- ebruik wordt gemaakt van wat mondslijmvlies is ckeld door dr. Bernard Dingeon. De kritische on- ikers, onder wie de Nobelprijswinnaars voor de jjnen Jean Dausset en Francois Jacob, beweren /el dat vrouwen drager kunnen zijn van een inac- .gen. Inactief omdat de verwachte mannelijke lonspiegel ontbreekt. WOENSDAG 29 JANUARI 1992 ABIDJAN Naar schatting een miljoen uitzinnige fans ston den gisteren op vlieg veld Port-Bouet en in de straten van de Ivori- aanse hoofdstad Abid jan de winnaars van de Afrikaanse beker op te wachten. Na de geslaagde finale te gen Ghana - Ivoorkust won na strafschoppen .(11-10) - kreeg iedereen in het land twee dagen vrij om feest te vieren. Velen gebruikten die onder meer voor een massaal onthaal van de hel den. Het is de eerste keer dat Ivoorkust de titel vero- De opkomst van het Afri kaanse voetbal kreeg in 1990 gestalte toen Came- roun bij het WK in Italië pas in de kwartfinale na verlenging met 2-3 verloor van Engeland. Cameroun werd vorige week bij de continentale titelstrijd in de halve finale uitgescha keld door Ivoorkust. In be langrijke mate was dat te danken aan de 25-jarige doelman Alain Gouame- nee. Die hield zijn ploeg het gehele toernooi op de been en maakte zich in de finale als redder des vaderlands bijna onsterfelijk. Gouamenee werd prompt uitgeroepen tot nationale held. Hij reed gistermiddag onder een oorverdovend gejuich, als middelpunt van de Ivoriaanse selectie door de straten van Abid jan. Na de zegetocht door de stad nam de ploeg de Afrikaanse voetbalbeker nogmaals in ontvangst. Ruben Krouwel wint met overmacht wintertriathlon WEISSENSEE - Ruben Krouwel heeft de tweede winter triathlon op en rondom de Oostenrijkse Weissensee met overmacht gewonnen. De atleet uit Vianen had na 12 kilo meter lopen, 20 kilometer langlaufen en 50 kilometer schaatsen precies zes minuten voorsprong op Jean-Paul. Driessen uit Den Helder. Op de geblesseerde Mark Koks na deden alle grote namen van de wintertriathlon mee, net als de nationale langlaufselectie en de beste beoefenaren op de biathlon. Tot de-laatste groep behoorde Jean-Paul Driessen uit Den Helder, die na de loopafstand veertig seconden voorsprong had op Krouwel en de Oostenrijker Domnik. Bij de vrouwen won Katinka Wiltenburg. De Helderse was gehecht in het been. Drie dagen voor de wedstrijd botste ze ongelukkig met een schaats van een trainingspartner. Magie Johnson bij All Stars SYDNEY - De Australische basketbalbond heeft de sero positieve Earvin 'Magie' Johnson uitgenodigd als aanvoerder op te treden van een All Star-team voor een wedstrijd op 4 juli. Dè bond reageert met die invitatie op de omstreden uitlatingen van de Australische arts Bri an Sando. Die raadde het de basketballers af bij de Olym pische Spelen in Barcelona tegen Johnson te spelen we gens het gevaar door moge lijk bloedcontact. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 20.30 uur: Studio Sport, 22.15 uur: Studio Sport journaal. BRT 2, 19.53 uur: Sportavond met indoor-atletiek; Hugo Camps op zoek naar Peter Post. Superchannel, 20.00 uur: Prime sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 09.00 uur: Sport. 2^e Feyenoorders iloeg De Ruiter n n 1 - Bondscoach Nol de heeft dinsdag de selectie id gemaakt voor het olym- elftal, dat op dinsdag 4 fe- in Waalwijk (aanvang uur) oefent tegen RKC. n FC Twente zijn hofleve- van Jong Oranje met ?r spelers. Van Feyenoord Taument en Van Gob- 7^ inviteerd. Het duel dient jrbereiding op de kwartfi- van het EK voor spelers de 21 jaar tegen Zweden (thuis) en 25 maart. Bij is Nederland verzekerd .eelneming aan het olym- :en (f4,7 voetbaltoernooi in Barce- Sander Boschker, Ar- iman. Ropald de Boer, André eek (allen FC Twente). Marcia- Frank de Boer, Michel Kreek, loy (allen Ajax). Ulrich van en Gaston Taument (beiden ord), Harry Decheiver en Rob >eiden RKC), Mare Overmars II). Edwin Zoetebier (Volen- ob Roest (FC Utrecht) en Erik MW) r nummi len afgeh 71) (f6.10), iel. kade wat van 18,7 mil -d). Er rekend erkner ismidd( >dukten£n' >oekt fl J ijn de r emen i DRTUITSLAGEN PORT an Monte Carlo B 20 klassementsproeven. |/0ccelli (Fra) Lancia 5 39 08, 2 oya (Spa) Toyota 0.05, 3 3 Kank- Èronen (Fin) Lancia 2 08, 4 Dele- iloup (Fra) Ford 5.05, 5 Salo- (Fra) Mitsubishi 8 17, 6 Bu- ludet (Fra) Lancia 8 21 l. Vrouwen, oefenserie, ledstrijd id-Zuid-Korea 5-1 (2-0) '«•IS onde: Magdalena Maleeva (Bul)- "7-66-4. :ziL0N VS (Vianen) 3 34 48, 2 Driessen er) 3 40 48, 3 Puijk (Blaricum) Koenders (Ouderkerk a/d Am- 1.09, 5. Hots (Voorthuizen) 6. Snaauw (Ooltgensplaat) Habraken (Dui) 3.48.35, 8 Ste- Ift) 3.50.24, 9. Engele (Pijnacker) 0. Reiter (Oos) 3.51 28 Wiltenburg (Den Helder) LCollee (Leiden) 4 14 59. 3. Van ijk) 4.20.58. n-Helmond Sport 1 -2 '0LO tal (Dui). Drielanden-toernooi id-Duitsland 13-13 (5-3 2-3 3-3 3- UTRECHT Willem van der Ark trof niet bepaald ideale omstandigheden bij zijn debuut voor FC Utrecht. „Ik kan beter", haastte hij zich te zeggen na zijn optreden tegen For- tuna Sittard afgelopen weekeinde. „Maar ik moet nog even wennen." Niet alleen de spits, die voor een half miljoen gulden werd overgenomen van Aberdeen, heeft tijd nodig om zich aan te passen. Het duurde zondag eni ge tijd voordat zijn ploeggeno ten in de gaten hadden dat er een nieuwe speler in de voor hoede liep. „In het begin werd ik niet in het spel betrokken", wist Van der Ark. Na zeven mi nuten en 45 seconden kwam hij voor het eerst aan de bal. De an dere tien Utrechters hadden het speeltuig ieder al ten min ste één keer beroerd. Het hek leek van de dam, maar Van der Ark werd later even min op zijn wenken bediend. De 1,96 meter lange aanvaller kon wachten tot hij een ons woog, voorzetten van de flan ken kreeg hij niet. De aankoop voelde de aandrang het cen trum af en toe te verlaten, maar dat was hem nadrukkelijk ver boden. „Ik zag ruimte", aldus Van der Ark, die fel op de huid werd gezeten door Randy Sa muel, „maar mij was gezegd dat ik in het midden moest blij- Verheugd Blij en verheugd was hij toen FC Utrecht ruim tweeëneenhal- ve week geleden bij hem in Aberdeen aan de telefoon hing. „Tóch ben ik ben erg opge lucht, want ik zat de laatste tijd met tegenzin in Schotland. Ik Willem van der Ark is blij met FC Utrecht, maar zag afgelopen week einde bij zijn debuut geen kans te scoren. foto:SP had het niet meer naar mijn zin, omdat ik steeds twaalfde of der tiende man was. Ik wilde ge woonweg". Een jaar geleden, tijdens zijn revalidatie in Nederland als ge volg van een buikspierblessure, ventileerde Van der Ark al de zelfde woorden. Het bankzitten zat hem niet lekker. „Ik moest negen ton kosten", herinnert hij zich. „Dat was denk ik voor veel clubs een behoorlijk obsta kel". Het viel hem tegen dat er, afgezien van wat vage contac ten met FC Tirol, geen concrete belangstelling voor hem was. „Ik had in de laatste acht wed strijden nog zes keer ge scoord". Hij dacht dat er daar door wel wat interesse ge kweekt zou worden. „Dat was kennelijk niet voldoende", klonk het berustend. Noodgedwongen tekende hij daarom een nieuw tweejarig contract bij de Schotse'topclub. „Met tegenzin ja, maar wat moest ik anders? Wachten op hetere tijden en hopen. Utrecht kwam dan ook als een ge schenk uit de hemel. Ik heb precies drie jaar in Aberdeen gezeten en dat is lang genoeg geweest. Kijk, voetbal is het be langrijkste. maar als je je niet prettig voelt, werkt dat ook door in je privé-leven. Dan voel je je niet lekker". Echt veel afleiding had hij niet in de Schotse havenstad. Golf interesseerde hem weinig, al liet hij af en toe wel eens zijn gezicht zien op de driving-ran ge die naast het trainingsveld van Aberdeen is gesitueerd. „Nee, in de pub heb ik ook niet veel gezeten. Af en toe eens na de wedstrijd. Meer niét". „Ik verwacht een hoop hier in Utrecht. Het is een fijne club. We hebben in ieder geval een grote selectie met veel moge lijkheden. Het is lekker dat ik nu wekelijks op een hoog ni veau kan spelen", verklaart de Groninger, die via GVAV/Rapi- ditas, Cambuur Leeuwarden en Willem II bij Aberdeen terecht kwam. „Of Utrecht sportief ge zien een achteruitgang is? Hmm, weet ik niet. Aberdeen is een topclub, die altijd voor het kampioenschap speelt. Utrecht niet. Maar of het nou een ach teruitgang is? Je kunt geen ap pels met peren vergelijken. Je moet alles in zijn totaliteit te gen elkaar afwegen. Geld al leen is niet alles. Ik speel liever wekelijks dan dat ik duizend gulden meer verdien. Het gaat om het totaalbeeld en daarin zag ik bij Utrecht meer perspec tief'. Eindstation De ambities van de Domstede- fingen stroken met die van Van der Ark. De Groninger ziet Utrecht echter beslist niet als zijn eindstation. „Ben je gek. Ik ben nog lang niet uitgevoet- bald. Ik hoop via Utrecht nog een keer naar in het buitenland terecht te komen. Die ambities heb ik zeker. Het is niet zo dat ik nu ga afbouwen. Ik hoop dat Utrecht een springplank is voor een nieuw buitenlands avon tuur". Die gedachte zit voorlo pig ver in zijn achterhoofd op geslagen. „Daar denk ik nu niet aan. Ik wil eerst goed spelen bij Utrecht". ui )S - De sprinters ?n zich gisteren ge- 1 bij de Nederlandse )eg voor de u pische Winterspelen, in trainingskamp in heeft opgeslagen. I na aankomst werkte oef. die afgelopen week- niet meedeed aan de na- titelstrijd op de sprint, hte ijstraining af. Na een lens het trainingskamp albo moest de Eindhove- let toernooi in Heeren- aten schieten. Twee da- >or het NK stond Loef P het ijs. „Alleen het ma in een explosieve start niet mogelijk", aldus »ach Wopke de Vegt, die dat de schaatser door de 'gen pauze geen achter- heeft opgelopen. Ook i Meijer, die na de eerste n Heerenveen met onen die wezen op een in/of oorontsteking naar is volledig gezond in Davos. Medisch onderzoek bracht niets alarmerends aan het licht. Met de komst van de sprinters - naast Loef en Meijer zijn dat de langs de baan voor het voltalli ge gezelschap pannekoeken. De sprinters en allrounders ver trekken later uit Davos. De eer ste mannenafstand in Albert- nationale kampioenen Christi- ville is de 5000 meter, op don- ne Aaftink en Gerard van Velde - is de olympische schaatsaf- vaardiging nagenoeg compleet in het zonnige wintersportoord present. Alleen Robert Vunde- rink, die in Inzeil de laatste hand aan de olympische voor bereiding gaat leggen, is nog in Nederland. Het trainingskamp loopt tot volgende week. De vrouwen all rounders vertrekken maandag na de ochtendtraining en zul len dinsdag in Albertville arri veren. De 3000 meter vormt zondag 9 februari het eerste on derdeel van het olympisch schaatsprogramma. In Davos beschikken de vrouwen, die zijn ondergebracht in apparte menten, over een eigen kok. In verband met het jaarlijkse World Economie Forum was het onmogelijk nog hotelka mers te vinden. Bij wijze van lunch bakte de kok gisteren derdag 13 februari. Coach Ab Krook overweegt de stayers zo lang mogelijk op de hoogte van het Zwitserse herstellingsoord (1560 meter) door te laten trai nen en pas drie of vier dagen voor de vijf kilometer in de olympische stad aan te komen. Fondriest. de winnaar van de wereldbeker bij de profs, wordt door zijn ploegmaats op handen c FOTO: ANP URMOND - Twee jaar ge leden presenteerde een van zelfvertrouwen overlo pende Peter Post zijn wie- Ierstal op dezelfde plaats als gisteren: in het Lim burgse motel Urmond. Met het peperdure duo Rooks-Theunisse kon er niks meer misgaan, vooral niet in de Tour de France, zo meende Post toen. Het werd het zwartste jaar in de lange loopbaan van de Amstelvener. Gisteren stelde hij, met wat minder bravoure, zijn Panaso- nic-Sportlife troepen weer voor in Urmond. Minder renners, een beperkter budget en slechts één grote ronde in de agenda, de Tour de France. Stil letjes rekent Post, na de onder geschikte rol van de laatste twee jaar in het Franse spekta kel, dit keer weer op wat suc- cesjes. Het ronde-talent Eddie Bouwmans maakt zijn debuut en sprinter Olaf Ludwig krijgt assistentie van één van de Bel gische sprintbeloften Wilfried Nelissen en Jo Planckaert. De jaren dat de 'vader der va derlandse' ploegleiders amech tig hijgend zo veel mogelijk successen najoeg, zijn al weer even voorbij. Daar heeft Post de ploeg niet meer naar en hoe zeer hem dat ook tegenstaat, hij moet gericht op zoek naar Post op BRT ANTWERPEN - Peter Post verschijnt vanavond in het pro gramma sportavond van de BRT. Hij is in gesprek met Hugo Camps. Aansluitend is er een verslag van de zesdaagse van Antwerpen. triomfen die bij zijn équipe pas sen. Vorig jaar, zonder echte ronderenner, lukte dat aardig met het winnen van de wereld beker individueel (Fondriest) en de ploeg. Leuk voor de Ja panse hoofdsponsor, die giste ren één van de bokalen als ge schenk kreeg en in ruil daar voor (hoopt Post) ook de spon sor-optie voor 1993 invult. Maar echt aanspreken doen die wereldbekers (nog) niet. Alles draait nog steeds om de Tour en daar kwam Post er nogal be kaaid af met slechts één ritzege op de valreep met Viatcheslav Ekimov, het nog steeds niet echt doorgebroken troetelkind van de Amstelvener. Aankoopbeleid Post stemde er zijn aankoopbe leid op af. Tegenover zeven af vallers staan slechts twee nieu we gezichten: De Belgen Nelis sen en Planckaert. Eerstge noemde debuteerde vorig jaar bij Weinmann als prof en deed dat (naar FICP-punten geme ten) na Falk Boden (PDM), Wil- co Zuijderwijk (Buckler) en Di- mitri Zhdanov (Panasonic) als beste. Post: „Nelissen is rap aan de meet maar ook een jongen met inhoud, die een beetje kan klimmen". De Belg bewees dat door vorig jaar in de Ronde van Luxemburg een één kilometer lange tijdrit met een steile klim in de laatste 200 meter als snel ste af te raffelen. „En als er in de Tour een pittige etappe is met veel heuvels zijn in de fina le 80 van de 100 sprinters ge lost. Hij niet", aldus Post over de door hem persoonlijk ge- scoute Nelissen. Een andeF sprinttalent is Jo Planckaert. Telg uit een legen darisch geslacht en zoon van Willy, de oud^e van de drie broers (Eddie en Walter zijn de anderen). In zijn jeugd was Jo een al even begenadigd spurter als Eddie met wie hij de eigen schap deelt dat hij een broertje dood heeft aan vliegen („Ko mende zondag direct al naar Spanje, brrrr"). niet vies is van een geintje (hij miste een WK voor amateurs in Odense om dat hij met drie ploegmaats naar huis werd gestuurd na wat vrouwelijk schoon op de kamer te hebben uitgenodigd) en daarnaast de Bourgondische le vensstijl aanhangt. Daardoor vielen de resultaten in de laat ste twee jaar als amateur, on danks een zege in de Ronde van Vlaanderen, tegen. „Ge moet niet vergeten dat ik er ook nog acht uur per dag bij werkte. En af en toe naar een discotheek, regelmatig frieten eten en zo". Het nieuwe overwinteren als prof viel de 20-jarige Vlaming, goed voor 98 triomfen tot nu toe, dan ook niet mee. „Maar ik heb me nu wel helemaal op het fietsen kunnen richten. Dat moet ge ook pas doen als ge prof zijt. hebben Eddie en Wal ter me altijd voorgehouden. An ders kunt ge immers niet meer verbeteren", aldus de vrolijke Bouwmans De meeste aandacht zal dit jaar echter uitgaan naar Eddie Bouwmans De Brabander, die morgen 24 wordt, is twee jaar zorgvuldig klaargestoomd voor de Tour de France. „Al mogen we van hem nog niet meteen al les verwachten dit jaar", waar schuwde Post, wijs geworden van de ervaringen met onder andere Breukink. „Ik vergelijk hem met jongens als Bugno en Indurain. Die bakten er in hun eerste Tour ook niet veel van. Maar afgelopen jaar waren ze wel één en twee". De renner zelf probeert alle commotie rond hem te verdringen. „Ie dereen kan wel roepen dat ik mee ga doen om de Tour-zege, zoals voor de gein in de Volks krant stond met oud en nieuw. Dat streelt me wel maar ik pro beer het gauw te vergeten". De samenstelling van de ploeg is als Ploegleiders: Peter Post (Ned). Theo de Rooy (Ned) en Walter Planckaert (Bel) Renners Eddy Bouwmans (Ned). Rudy Dhaenens (Bel). Vjatsjes- iav Ekimov (GOS). Maurizjo Fondriest (Ita), Jacques Hanegraaf (Ned). Eric Knuvers (Ned). Louis de Koning (Ned). Eric van Lancker (Bel). Henk Lubberding (Ned). Olaf Ludwig (Dui), Wilfried Nelissen (Bel), Guy Nulens (Bel), Marc van Orsouw (Ned). Jo Planckaert (Bel). Mare Sergeant (Bel). Rober van de Vin (Ned). Menno Vink (Ned), Marco Zen (Ita) en Dimitri Zhdanov (GOS). SAO PAULO - Een der tienjarige Braziliaanse voetbalsupporter is overle den aan de gevolgen van de verwondingen die hij opliep toen een zogenaam de knikkerbom ontplofte. Dat gebeurde tijdens een voet balwedstrijd in Sao Paulo. Vol gens een woordvoerder van het ziekenhuis stierf Rodrigo Gas- peri door een zware hersen schudding. Vier dagen eerder was hij geraakt door het projec tiel, dat thuis was gemaakt door vandalen. Het ongeval gebeur de tijdens een jeugdtoernooi in een stadion van Sao Paulo. De politie heeft nog niemand aan gehouden. De bom, bestaande uit kruit en knikkers verpakt in alumi niumfolie, wordt de laatste tijd geregeld gebruikt door geweld dadige voetbalsupporters in Brazilië. Als het wapen met kracht tegen een voorwerp of persoon wordt gegooid, ont ploft het en ontwikkelen de knikkers de kracht van een ko gel, aldus woordvoerder Rezel- de van de politie. In plaats van knikkers gebruiken supporters ook wel metalen deeltjes of glas. In september verloor een jon getje een voet toen een dergelij ke bom explodeerde tijdens een voetbalduel in Rio de Janeiro. Tijdens dezelfde wedstrijd wer den vier toeschouwers neerge schoten en raakten er 47 ge wond bij andere incidenten. In december raakte een volwassen man een voet kwijt door een bom. Blauwe plekken Deze Zuidkoreaanse volleybalster heeft blauwe plekken op de dijbenen, die er volgens Aziatische kranten die deze foto eerder publiceerden op duiden dat de speelsters door trainers worden geslagen om tot betere prestaties te komen. foto ap DEN HAAG - De KNVB heeft de mogelijkheid tot inschrijving voor toe gangsbewijzen voor wed strijden om het EK voetbal in Zweden gesloten. Toe schouwers die het vorige week maandag geopende 06-nummer bellen, krijgen te horen dat het aantal reserveringen inmiddels te'groot is voor het aantal toegezegde kaarten. Aan vankelijk was het de be doeling dat ingeschreven kon worden tot en met za terdag 8 februari. Volgens KNVB-voorlichter Ger Stolk nam het aantal telefoon tjes naar het 06-nummer al aan- zienlijk.af na een stormloop tij dens de eerste dagen. „Iemand had het vermoeden in de we reld geholpen dat wie het eerst komt, het eerst maalt", aldus Stólk. „Vandaar dat er het definitieve aantal kaarten dat Nederland toegewezen krijgt bekend is, zal worden ge loot. Volgorde van inschrijving is niet van belang". Stolk wil geen mededelingen doen over het aantal verzoeken om kaartjes. „Dan zou je name lijk een bepaalde sfeer creëren, die ik niet wenselijk vind". Ook over het aantal toegangsbewij zen dat Nederland toegewezen krijgt wenst hij geen medede lingen te doen. Berichten dat naar schatting zesduizend Ne- paalde hectiek ontstond. Maar derlanders de wedstrijden van dat was ongegrond. In april, als Oranje in Göteborg kunnen bij wonen, wil hij niet bevestigen. Volgens Stolk is de KNVB nog geen officieel aantal bekend. Geen reis Aan de kaarten die via de voet balbond konden worden be steld, is geen reisarrangement verbonden. Via de KNVB-spon- sors OAD en Reisbureau Roe ver zijn nog wel arrangementen verkrijgbaar, met respectieve lijk bus- of autoreis en vliegreis. Cor Sonnemans van het Am sterdamse Reisbureau Roever zegt nog niet goed te kunnen inschatten of bij zijn bureau in middels het plafond is bereikt. Via Roever zijn arrangementen van circa 900 tot 2500 gulden verkrijgbaar. „Het grootste pro bleem is dat veel mensen op twee manieren zullen gaan pro beren om aan kaarten te. ko men", stelt Sonnemans. die uit gaat van een Nederlands maxi mum van zevenduizend kaar ten. „Aan de ene kant doen ze een verzoek bij de KNVB. maar voor de zekerheid melden ze zich ook bij ons. Ze vragen de mailing aan en dienen die zelf in. Wanneer ze dan na 16 april te horen krijgen dat ze ook via de bond kaarten hebben gekre gen, annuleren ze het arrange ment. Al kost dat honderd of tweehonderd gulden. Dat is bij het WK ook zo gegaan, de Ne derlander zii zo in elkaar". Ronald Hijmans van OAD Hol ten meldt dat het vooral storm loopt met verzoeken om arran gementen met kaarten voor Ne- derland-Duitsland op 18 juni. Volgens hem is bij OAD. dat ar rangementen verkoopt varië rend van circa 500 tot 5100 gul den, het plafond nog niet be reikt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13