Ccidóc (SotiAO/nt Veronica blijft toch in bestel Goed nieuws Erfenis van Saddam: baby's zonder verleden 3 10 11 13 L.59 11 lilitairen oor VN naar ambodja Palestijnen blijven weg van vredesconferentie in Moskou 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eidoe(3owa/nt DINSDAG ANU! 28 JANUARI 1992 Tsjechoslowakije neemt asielzoekers niet terug opnieuw in ban van ektakel-rechtspraak Alkemade eist onafhankelijk onderzoek slib avis Cupploeg traint achter gesloten deuren Promovendus: Hitparade is lofzang op romantische liefde" •ESTELIJK LEVEN/OPINIE2 YNENLAND3/4/6 ITENLAND5 ONOMIE 7 URS 8 OEN/REGIO 9/10/11 NSTVERLENING 10 11/12 NST/RTV 13 ZOND EN WEL 14 V-PROGRAMMA'S .15 ER/PUZZEL/MENU 15 argen overwegend oog, maar op veel aatsen mist of ghangende bewolking, mperaturen dicht bij het riespunt. Weinig wind. ties let,j LJV/w 1 lg Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25248. Losse nummers 1,50. Doden door mist Eurabic eerder betrokken bij incident Schiphol DRIEBERGEN Dichte mist was vanochtend op de N212, tussen Vinke- veen en de snelweg A2, de oorzaak van een frontale botsing tussen twee vrachtwagencombinaties waarbij twee mensen om het leven kwamen. Vol gens een woordvoerder van de Alge mene Verkeersdienst in Driebergen leidde vooral te hard rijden tot enkele ongevallen. Hij beoordeelde de situatie op de Ne derlandse wegen vanochtend vroeg niet als ernstig, maar verwachtte wel dat de problemen nog enkele uren zouden aanhouden. Vooral op de snelweg Utrecht-Amster dam was de doorstroming als gevolg van de mist tot laat in de ochtend pro blematisch. HAARLEM - Het Hoofd- dorpse bedrijf Eurabic Tra- de bv, waarvan onlangs voor Libië bestemde goede ren op de luchthaven van Frunkfurt in beslag wer den genomen, is eerder, in 1989, betrokken geweest bij een incident op de luchthaven Schiphol. Daar zou een partij goederen richting Libië worden verzon den, maar controle op Schiphol wees uit dat de partij was gesto len. Later bleek dit te ,zijn ge daan door een inmiddels ontsla gen personeelslid van de leve rancier, het Rotterdamse bedrijf Asea Brown Boveri. Van een transactie tussen Eurabic Trade en Asea Brown was op dat mo ment op Schiphol nog geen sprake geweest, de goederen gingen terug naar de Rotter damse eigenaar ervan. Eurabic is nooit vervolgd. De directie van Eurabic Trade ontkende onlangs dat een op 10 december in Frankfurt in beslag genomen partij goederen, uit 'hoogwaardige meetapparatuur' bestaat. Zij zouden niet onder de exportbeperkende voorwaar den voor strategische appara tuur vallen. Ook de zending van 1989 viel volgens de Eurabic-di- rectie niet onder deze bepalin gen. „Tot een zaak is het dan ook niet gekomen, destijds", al dus advocaat mr. J. Heukels van Eurabic. Bij de Economische Controle Dienst worden over de zaak 'Eu rabic' geen mededelingen ge daan. Heukels denkt wel dat de Nederlandse en Duitse houding in de affaire veel te maken heeft met schuldgevoel over eerdere leveringsschandalen rond be drijven uit deze landen, die hen door de Amerikanen sterk zijn verweten. Schulden armste landen gehalveerd DEN HAAG - De rijke westerse landen, met uitzondering van de Verenigde Staten, hebben besloten tot kwijtschelding van de helft van de schulden die de veertig armste landen ter we reld bij hen hebben uitstaan. Dit is afgesproken in de Club van Parijs, het overlegorgaan van rijke en arme landen. De ministers Kok (financiën) en Pronk (ontwikkelingssamen werking) zullen deze week de Tweede Kamer schriftelijk over de gemaakte afspraken inlich ten. De Amerikanen doen voor lopig niet mee met de schuld delging. Kwaliteit aardappelen laat vaak te wensen over DEN HAAG De kwaliteit van voorverpakte aardappe len laat in veel gevallen te wensen over. Dat concludeert de Consumentenbond deze maand ha een onderzoek on der 49 verschillende partijen aardappelen, verpakt in porties van 1,5 tot 5 kilo. Volgens de bond bleken 19 van de 49 geteste partijen, bijna 40 procent, zo slecht te zijn dat deze eigenlijk niet in de winkel hadden mogen lig gen. De aardappelen vertoonden gebreken zoals schurft en blauwe of groene plekken. De Consumentenbond wjjt de slechte kwaliteit aan de povere weersomstandighe den, maar ook aan de slechte controle op het produkt tij dens het verpakken. Biologisch geteelde aardappelen zijn kwalitatief beter dan de meer traditionele rassen. De bio-piepers hebben minder last van ziektes en bevatten minder nitraat en cadmium dan de traditionele soorten. Wel vraagt de Consumentenbond zich af of de prijs van biologische aardappelen niet omlaag kan. N HAAG - Een groep van Nederlandse militairen gaat verzoék van de Verenigde lies Cambodja helpen bij het juimen van mijnen, gelijk vormen zij de voor- fde van een veel grotere ep die naar Cambodja gaat, nneer eind maart of begin il, de VN het bestuur van het p tijdelijk overneemt. Op koek van VN-topman Bou- 5 Ghali zullen twaalf man 1 de marine (onder wie ne- I mariniers), eveneens (alf van de landmacht en 6 van de luchtmacht, volgen- maand al vertrekken. Zij len in het kader van een VN- Iratie die is gericht op het men van mijnen, plaatselijk A /^boneel trainen en toezicht t is de bedoeling dat eind art of begin april UNTAC start gaat, de 'United Na- »s Transitional Authority in nbodia'. UNTAC is een jjdmacht van een kleine 1300 tl, voor een groot deel Thais. Ister Ter Beek heeft laten in dat Nederland in begin- libereid is troepen beschik- x te stellen voor UNTAC. ©rlichting aan eren en tuinders et langer gratis v meern Boeren en tuin- 3 moeten voortaan betalen technisch-economische lezen, zo heeft de Dienst idbouw Voorlichting (DLVj )e Meern vandaag bekend- jkenrolM<t. Hiermee is een eind omen aan een eeuw lang jis overheidsvoorlichting - de landbouw. De DLV jkte tot voor kort deel uit I het ministerie van land- w, natuurbeheer en visserij, rS, F werd in 1990 verzelfstan- j-r_ 1 Al^gevolg daarvan is de (Lrr £st' waar circa 700 mensen 20^o XÖten, gedwongen de kosten r de voorlichting gedeelte- Moor te berekenen aan de j^en en tuinders, aldus DLV- ^biTstaan j|cteur W. Tacken. Op dit mo- waar een n [t betaalt de overheid de eiden t/m ^dige kosten van de DLV, circa 60 miljoen gulden per Het is de bedoeling dat het 'jfsleven op termijn de gaat betalen. HILVERSUM - De m«;t lijkheid om een etherfre quentie voor commerciële omroep te bemachtigen is wat Veronica (VOO) betreft in rook opgegaan. Die con clusie trekt Veronica uit het gisteren gepresenteer de rapport van de commis- sie-Donner. Veronica vindt het inleveren van de licentie onaanvaardbaar is. Dit zou een te groot risico vormen voor het voortbestaan van vereniging en bedrijf. Met het uitblijven van garanties is volgens een woordvoerder de overgang naar een commercië le etheromroep een gepasseerd station. De verenigingsraad van VOO zal zich eind februari nader uit spreken over de rapportage van de commissie-Donner en de nu te volgen weg. Daarbij zal moeten worden bezien of com merciële omroep via de kabel perspectief biedt. Begin deze maand schetste Ve- ronica-voorzitter Van der Reij- den nog een model voor samen werking met de VARA. Beide omroepverenigingen zouden door middel van stichtingen een gezamenlijke BV begin nen. Ook was al overeenstem ming bereikt over de verdeling van de functies binnen het be drijf. Marcel van Dam zou de belangrijkste man worden in de samenwerking tussen beide omroepen. VARA-voorzitter Van Dam wil nu niet reageren op het rapport. Hij zal de conclusies betrekken bij zijn onderzoek welke vorm de VARA in de toekomst moet krijgen. TROS-directeur Cees Wolzak ziet in het rapport een bevesti ging van de weg die zijn om roep is ingeslagen. Naar zijn mening toont het rapport dui delijk aan dat het ontwikkelen van criteria voor de verdeling van etherfrequenties een lang durige weg zal worden. Com merciële omroep via de kabel ligt veel meer voor de hand. Daarnaast geeft het rapport vol gens Wolzak uiteindelijk duide lijk mogelijkheden een ether frequentie voor de radio te be machtigen. Het radio-personeel van de TROS heeft dat als voor waarde gesteld om mee te doen aan een commercieel avontuur. Wolzak verwacht dat in maart of april een besluit valt of de TROS het bestel zal verlaten. Mocht worden afgezien van een commerciële opzet, dan zal het volgens Wolzak mogelijk moei lijker worden een plaats te vin den in het publieke bestel. Het opnieuw motiveren van de functie van het publieke bestel zou kunnen neerkomen op meer regels en voorschriften. Een mentaliteit waar zijn be drijf zich niet bij thuis voelt. Pagina 6: Donner-rapport leidt tot duidelijkheid publie ke omroep Ruim 2,5 miljoen schade door brand in Kijkduin Aan de wandelpromenade in Kijkduin heeft een brand vanmorgen in alle vroegte voor 2,6 miljoen schade aangericht. Een poffertjesrestaurant dat plaats bood aan zeshonderd personen en een Turks restaurant dat tweehonderd personen kon herbergen, brandden geheel uit. Drie andere panden liepen rook- en waterschade op. Het vuur is vermoedelijk ontstaan in het Turkse restaurant. Er zijn geen aanwijzingen dat het vuur is aangestoken. De brandweer had uren nodig om het vuur onder controle te krijgen. FOTO STEPHEN EVENHUIS MOSKOU - De Pale stijnse delegatie ontbreekt op de Midden-Oosten-vre- desconferentie die van daag in Moskou is begon- De Palestijnse delegatieleider Faisal al-Husseini deelde van morgen mee: „We hebben be sloten weg te blijven omdat de Amerikanen onze formule niet hebben geaccepteerd". Deze Palestijnse formule behelst dat ook Palestijnen uit Oost-Jeru- zalem en de diaspora deel uit maken van het delegatieteam. Daarmee wijken de Palestijnen af van de basisregels die zijn vastgesteld voordat de vredes besprekingen eind oktober be gonnen. Israël staat erop alleen te willen praten met Palestij nen uit de bezette gebieden: de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Uit Arabische krin gen is vernomen dat Jordanië met de Russen van mening ver schilt over het aantal zetels dat het op de conferentie toegewe zen krijgt. De Russische gast heren hebben vier zetels aange boden, de Jordaniërs willen er acht, net als de andere delega ties. De conferentie werd vanmor gen geopend door de Russische minister van buitenlandse za ken Andrej Kozyrev in het bij zijn van zijn Amerikaanse ambtgenoot James Baker. Be halve de Palestijnen nemen ook Syrië en Libanon niet deel aan de besprekingen. Terreblanche gearresteerd JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse politie heeft van daag in alle vroegte Eugène Terreblanche gearresteerd, de leider van de extreem-rechtse Afrikaner Weerstandsbewe ging (AWB). Negen andere top functionarissen werden even eens aangehouden. De arresta ties werden verricht in verband met geweld in Ventersdorp, waar de AWB op 9 augustus vo rig jaar een toespraak van pre sident F.W. de Klerk wilde ver storen. Terreblanche heeft herhaalde lijk gezegd dat de AWB naar de wapens zal grijpen als De Klerk de macht overdraagt aan een zwarte meerderheidsregering. De arrestaties zouden er op kunnen wijzen dat de president het rechtse verzet tegen zijn hervormingen probeert te bre ken. Met rubber kogels en opent de Zuidafrikaanse politie het vuur op 500 demonstranten in En- nerdale, een zwart woonoord ten zuiden van Johannesburg. FOTO: EPA Aanhangers Gamsachoerdia bezetten vliegtuig MOSKOU Een veertigtal sympathisanten van de verdreven Ge orgische president Zviad Gamsachoerdia bezet sinds vandaag een passagiersvliegtuig op het vliegveld Vnoekovo bij Moskou. De passagiers protesteren zo tegen de arrestatie van hun piloot. Het toestel, een Toepolev-134, had een aantal vluchten uitgevoerd tus sen de Georgische havenstad Soechoemi en Grozny, de hoofdstad van de Tsjetsjeense republiek in de Kaukasus, alvorens op Vnoe kovo te landen. Volgens TASS had de piloot geen toestemming om te vliegen en had de bemanning zijn herkenningssysteem uitge schakeld toen het Moskou naderde. Goed nieuws vandaag voor vrouwen die een goeie baan zoeken. Het aantal vrouwelijke burgemeesters moet van het kabinet nog voor het jaar 1995 worden verdubbeld. Nu worden acht van de honderd burgemeestersposten in Nederland nog bezet door een vrouw, straks worden dat er dus zestien. Nog weinig, maar we gaan vooruit. Te vergelijken met het abonneebestand van de Leidse Courant. Hoeveel op de honderd lezers in Leiden en omgeving de Leidse Courant lezen is niet precies bekend, maar dat het er tweemaal zoveel moeten worden staat vast. Eigenlijk vier maal zoveel, want de Leidse Courant is er voor vrouwen én KUWAYT-STAD - Het wees huis Dar Tufulah aan de rand van Kuwayt-Stad maakt een vrolijke indruk. Vriendelijk la chende verpleegsters verzor gen er de kleine kinderen, ter wijl de baby's dommelen in hun wiegjes. Het kinderverblijf, dat wordt opgesierd door stripfiguurtjes en kleurrijke mobielen, ziet er nauwelijks uit als een tehuis voor kinderen die Kuwayt lie ver zou vergeten. Het is echter zo dat de meeste baby's in het tehuis een leven de herinnering zijn aan de Iraakse invasie: het zijn kinde ren van Kuwaytse vrouwen die werden verkracht door de sol daten van Saddam Husayn. De schattingen variëren, maar tij dens de zevenmaandse bezet ting zouden meer dan vijfhon derd Kuwaytse vrouwen zijn verkracht, sommigen meer dan eens. Hoewel maar weinigen dat nog zullen toegeven in de golf van intens nationalisme die Ku wayt nu overspoelt, waren er ook vrouwen die uit vrije wil seksuele omgang hadden met de bezetter. „Sommige meisjes dachten dat het einde van de wereld gekomen was en wer den gek", aldus een westerling die tijdens de begindagen van de Iraakse invasie een illegale bar runde. Na de bevrijding vorig jaar fe bruari besloten de religieuze leiders dat de omstandigheden zo traumatisch waren, dat een onbekend aantal Kuwaytse vrouwen naar het buitenland mocht gaan om daar een abor tus te ondergaan, wat onder de islam verboden is. Anderen werden door hun familie snel uitgehuwelijkt aan verre ver wanten. Sommige vrouwen hadden echter noch de optie van een discrete abortus, noch de hulp van een begrijpende familie. Hun zwangerschappen verlie pen normaal en zij zouden als ongehuwde moeders met schande worden overladen in de ultra-conservatieve samen leving. Toen de baby's geboren begon nen te worden ontving dr. Essa Alsadi, directeur van Kuwayt se weeshuizen, tal van paniek telefoontjes. „De vrouwen wa ren wanhopig. De meeste vrou wen die waren verkracht wa ren ongetrouwd en de sociale gevolgen waren enorm", ver telt hij. „Ze wilden de kinde ren niet, en hun familie ook niet. Maar zelfs persoonlijk naar het weeshuis komen was al te beschamend". „Sommigen lieten zich onder een valse naam opnemen in het ziekenhuis en verdwenen vervolgens met achterlating van hun baby. Voor anderen zocht ik een oplossing, die mis schien wel onethisch genoemd zou kunnen worden, maar be doeld was om de moeders te beschermen en de kinderen een beter levep te bieden. Ik liet doorschemeren dat de moeders hun ongewenste baby ergens zouden kunnen achter laten waar ze snel gevonden zouden worden, bij een politie bureau of een ziekenhuis. Ik wist dat j.e dan gelijk naar ons gebracht zouden worden". Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) •n proefabonnement norden geweigerd) Bdim -313 677 Of deze Bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 8 "711848 003000' EeidócSoutmit

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1