Liefhebbers massaal op de schaats Lampie kiest bewust voor eerlijk vinyl and verwoest ooppand HCG 4 idaeSowxmt LEIDEN OMGEVING Gewonden na ongeval in berm achtergelaten id enaar dacht 1 twee 'ovingen Ruim elfhonderd zangers tussen de schuifdeuren l MAANDAG 27 JANUARI 1992 gen vast eilandje rGEEST - De politie egstgeest heeft giste- n 15-jarige jongen van andje in het Hofbrouc- k moeten halen. De durfde niet meer over terug te lopen. Hij was met zijn vriend naar len op het eilandje ge- Na een tijdje wilden ze ;rug. Het ijs begon ech- erg te kraken, dat de igen naar de overkant e en de ander in pa- aar het eilandje terug- De politie gooide de een touw toe en zo >ze de overkant veilig NIEUWKOOP/WOUBRUGGE Een 54-jarige fietser uit Alphen is vrij dagavond omstreeks kwart over tien op de Aèrlanderveenseweg tussen Nieuwkoop en de Achttienkavels gewond geraakt bij een aanrijding met een automobilist. De fietser reed in de richting van Aarlanderveen. De uit tegenovergestelde richting komende automobilist reed frontaal te gen hem aan. De automobilist is doorgereden en liet het slachtoffer in de vrieskou achter. De Alphènaar is met een gebroken been overgebracht naar het Rijnoord-ziekenhuis. Een 26-jarige Alphense motorrijder werd zaterdagmorgen gewond langs de provinciale weg 7 in Woubrugge gevonden. Hij was achterop een voor hem rijdende auto gereden toen deze onverwacht remde. De automobilist reed na de aanrijding door. Korte tijd later reed een 21-jarige Alphènaar tegen de op de weg liggende motor aan. Toen hij ging zoeken vond hij zijn gewonde plaatsgenoot in de berm. Met onbekend letsel werd deze overgebracht naar het Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp. Inbrekers laten ravage achter LEIDEN - Een woning aan de Korenbloem werd zater dagmorgen in volstrekte wanorde achtergelaten door inbrekers. De provisiekast werd geplunderd, eieren werden door de woning ge gooid, alles werd doorzocht en neergesmeten. Een be drag van 2000 gulden, giro betaalkaarten, gouden siera den, bestek, een radio- en cd- speler met cd's, een lamp en een complete kapstok piet jas werden meegenomen. De inbrekers konden de woning bereiken over het ijs, en kwamen binnen via een bo venlicht. inbrekers nemen Gladheid veroorzaakt apparatuur mee aanzienlijke blikschade vnoDccunTTrM/nrncTmrpcT VOORSCHOTEN/OEGSTGEEST - Inbrekers bezochten zaterdagnacht twee woningen in Voorschoten. Uit een huis aan de Mozartlaan werden een kleurentelevisie en een videore corder ontvreemd. De dieven had den het slot van de keukendeur ge forceerd om binnen te komen. Uit een woning aan het Roerdomperf werden een kleurentelevisie, stereo apparatuur en een telefax gestolen. Hier wist men binnen te komen via het keukenraam. In een woning aan de Carel Fabritiuslaan in Oegst- geest is zaterdagavond ingebroken. De inbrekers kwamen binnen door de achterdeur open te breken. Voor zover bekend wordt een herenhorlo ge vermist. NOORDWIJKERHOUT/OEGSTGEEST - De gladheid veroor zaakte zondagmorgen verschillende ongevallen in en rond Noordwijkerhout. Op de Gooweg kwam een 30-jarige Duitser in moeilijkheden. Hij raakte in een slip en belandde vervolgens via een paar betonnen palen en een koprol over het talud in het bollenland. Een passagier raakte daarbij licht gewond aan rug en nek. Van de auto bleef slechts schroot over. Zondagavond verloor een 24-jarige Noordwijkerhouter in de Havenstraat zijn grip op de weg. Hij raakte een geparkeerde auto die op het troit- toir schoof en daar nog drie andere auto's beschadigde. Korte tijd later was het raak op de Leeweg. Een 19-jarige Noordwijker slipte van de weg tegen een hekwerk waarna hij het talud af gleed. Ook deze glijpartij leverde alleen materiële schade op. Door de gladheid raakten gisteravond rond elf uur in Oegst- geest vier auto's zwaar beschadigd bij een eenzijdig ongevallen. Twee aanrijdingen vonden op de Endegeesterstraatweg plaats, de anderen op de Dahlialaan en de Jan Wolkerslaan. Er vielen geen gewonden. Woonboot zinkt in Leidsevaart NOORDWIJKERHOUT - Een langs de Leidsevaart in Noordwijkerhout afgemeer de woonboot is zondagmor gen gezonken. De boot werd op het moment van zinken niet bewoond. Oorzaak van het incident was een ge sprongen waterleiding. On danks pogingen van de brandweer de woonboot leeg te pompen zonk hij. Met behulp van een kraan :werd de boot vervolgens recht in het water getrok ken waarna een twee pomp- poging meer succes ople verde en de boot drijvend kon worden achtergelaten. andweerman jgt klappen blussen )EN Tijdens de werkzaamheden op HCG-terrein kreeg 42-jarige brandweer- het op een andere ier zwaar te verdu- 27-jarige Leidenaar de de man achter zijn jweerspuit vandaan gon hem te bedreigen, veld door drank en he- ;eschrokken door de en de vlammen, was namelijk heilig van uigd dat zijn huis in stond terwijl zijn en nog binnen waren, andweerman wist zijn echter van zich af :hudden, waarna de terechtkwam bij de Iweercommandant. isen was de 23-jarige d van de man gearri- I, die zijn maatje mid- le nodige klappen pro- Ie te ontzetten. De lweer heeft geen aan gedaan van mishan- g of bedreiging, wel lelemmering bij blus- zaamheden. L93Q- L 69 47 LEIDEN - De brandweer had gisterochtend de han den meer dan vol aan een uitslaande brand in één van de leegstaande kan toorpanden op het voorma lige HCG-terrein aan de Zoeterwoudseweg in Lei den. De rookontwikkeling was zo hevig dat die tot in Zoetermeer te merken was. Inwoners van die plaats klaagden over mis selijkheid, overgeven en ernstige hoofdpijnen. Uit het technisch onderzoek is tot nu toe nog niet de exacte oorzaak van de brand naar vo ren gekomen. „Gas en elektra waren afgesloten. Kortsluiting was uitgesloten. Het vuur kan niet vanzelf zijn ontstaan en daarom denken wij sterk aan brandstichting", aldus brand meester J.J. Hoogervorst. Hij had gisterochtend de leiding over de 35 brandweerlieden die de brand in het leegstaande kantoorpand van HCG aan de Zoeterwoudseweg bestreden. De leegstaande bedrijfsgebou wen zouden toch al worden af gebroken ten behoeve van wo ningbouw. De brandmelding kwam even voor vijven. De brandweer ruk te uit met drie autospuiten, twee ladderwagens en twee commandowagens. „Toen wij De brand bij HCG aan de Zoeterwoudseweg moest met groot materieel worden bestreden. om kwart voor vijf arriveerden sloegen de vlammen al uit het dak", zegt Hoogervorst. Het vuur was binnen een uur onder controle. Nablussen kostte veel meer tijd. Pas om één uur 's middags was dat karwei ge klaard. Dat de rook tot in Zoetermeer overlast veroorzaakte, had vol gens Hoogervorst te maken met de mist en laaghangende bewolking. De rook zorgde voor hinder omdat het dak van bitu men was en in het pand veel kunststof was verwerkt. Door de brand kwamen er daarom veel schadelijke stoffen vrij. De Leidse brandweer kende een druk weekeinde. Naast de brand in het HCG-pand moest in de nacht van zaterdag op zondag veelvuldig worden uit gerukt voor brandjes in papier bakken en containers. „Wij zijn de hele nacht in touw geweest", aldus Hoogervorst. Voor de brandweer was het al FOTO WIM VAN NOORT de tweede grote brand dit jaar. Twee weken geleden brandde bouwmarkt Formido tot de grond toe af. Die gebeurtenis bracht veel publiek op de been, maar de belangstelling gister ochtend was gering. „Het was geen spectaculaire brand en het weer was niet aangenaam", verklaart Hoogervorst. >gei effecte iets beti .-te mm: nduren n uit li |N Een 29-jarige man >n de bfden is in de nacht van op zaterdag in de "I0,raat aan'gehouden king van het plegen 'der"itkfeberovingen' een 23-jarige plaatsge- irder die nacht bij de ornaat van de Postbank beroofd van honderd die zij net wilde incas- de verli Jij de kleine vechtpartij Al volgens ontstond, ver- inleman een PTT-pasje datee j wist te ontkomen. 54,80. bvee uur later werd een Technol e Leidse in de Mooi Ja- iloten. D1 had toegesproken dat den de rrouw alleen vooral niet De s ts op straat moest ko- raakte haar portemon- twintig gulden en een utels kwijt. De beide Ffers géven hetzelfde n dondelnent op en de man kon er uur worden aange- 3 \vat ge 1 lenfusie in >rhun(polder Lisse varen gi De Poelpolder in Lis- t met ingang van het schooljaar nog één ka- basisschool. De Fla- schom chool gaat dicht en fu- bet slot sli van het De ijsbaan aan de Dobbedreef in Leiden was zaterdag in mist gehuld. Niettemin kon er toen nog volop geschaatst worden en daar maakten velen gebruik van. Zondag was het al weer uit met de ijspret. De eerste vorstperiode van 1992 bleek maar van korte FOTO WIM VAN NOORT iet de Klarinet. De Fla- ïoet sluiten omdat het aantal leerlingen niet gehaald. Zoals bekend 1 tn basisschool minimaal Hunter 'lingen tellen om te kun- naai taan. Volgens de Katho- h nderwijsstichting Lisse alle leerlingen worden ibracht in het gebouw Klarinet. De fusie heeft GWKil ïtslagen tot gevolg. In s er al een fusie van ka- scholen in de Poelpol- n gingen de Van Swa- [hschool en de Klarinet 'erder. Er leken destijds oekomstmogelijkheden wel de Klarinet als de ormen hebben roet in 13^80 REGIO - De omstandigheden verslechterden met het uur, maar toch werden gisteren op diverse plaatsen in de Leidse regio nog schaatswedstrijden gehouden. Zaterdag was het op alle ijsbanen zeer druk met re creatieschaatsers. De 'liefheb bers wilden met de dooi in zicht profiteren van het natuurijs. Onder ideale weersomstandig heden werden zaterdag in Hoogmade de kortebaan club kampioenschappen verreden. Respectievelijk 1,2 en 3 werden bij de meisjes van 13 tot en met 15 jaar: Brenda van Leeuwen, Miranda de Vlieger en Anne- mieke Looyenstein. Bij de jon gens in dezelfde leeftijdscate gorie waren dat Dick van Goo- zen, Jeroen de Vlieger en Bram Lieverse. Van de in totaal ne gen dames die meededen, werd Marion Borst eerste. Elly van Leeuwen tweede en derde werd Lydia van Goozen. Bij de heren werden Bram van der Poel, Rob Lieverse en Paul Boere respec tievelijk eerste, tweede en der de. In totaal waren er 24 heren die deelnamen aan de wedstrij den. Ondanks de twijfelachtige weersomstandigheden, vonden in Hoogmade gisteren nationa le kortebaanwedstrijden voor heren plaats. Een 150 koppen tellend publiek keek naar de 28 deelnemers..Eerste werd Hans- Peter Kooistra uit Haastrecht, tweede Erik van Kordelaar uit Leiden, derde Fransisco Cortes uit Warmond en vierde werd de Leidenaar Crispijn Stulp. Paul Boere en Claudia Rotte veel van Ijsclub Alkemade be haalden gistermorgen het club kampioenschap op de Landijs- baan in Oude Wetering. In to taal deden 12 dames en 32 heren mee. Het wedstrijdpro gramma moest in twee uur tijd snel worden afgewerkt omdat de kwaliteit van het ijs ziender ogen afnam. Toch genoten gis teren honderden schaatsers nog tot een uur Of half drie vol op van de ijspret op de Landijs- baan. Uitslag clubkampioen schappen: Heren: 1. Paul Boe re, 2. Bram van der Poel, 3. Hein Rotteveel en 4. Ruben Duiven voorde. Dames: 1. Claudia Rot teveel, 2. Karina Slingerland (Woubrugge) en 3. Erna Rotte veel. Afgelopen vrijdag is voor de tweede achtereenvolgende keer Fernando Cortez War- monds clubkampioen op de kortebaan geworden. Monique Vergeer was de sterkste bij de dames van de Warmondse IJs club (WIJC). De deelname stond open voor leden van 16 jaar en ouder. Door de dichte mist was de strijd moeilijk te volgen. Bij de heren deden slechts 14 rijders mee. Bij de dames kwamen maar tien le den aan de start. De meeste deelnemers waren afkomstig uit de trainingsgroep van de WIJC. In de strijd om de Van Schagen-wisselbeker was Cor tez duidelijk de sterkste. Wil lem van der Voorn had de pech hem in de halve finale tegen te komen. Daarom restte Van der Voorn slechts de strijd om de derde plaats. Perry van Wijk werd tweede. Monique Vergeer mocht na afloop de burgemees ter Hendrickx-Vlaar wisselbe ker in ontvangst nemen. Ze versloeg in de finale Astrid Ho- gervorst. Inge Ronchetti werd derde. LEIDEN - Iedereen die tot voor kort op een niet al te regenachtige zaterdag weieens door de Donker- steeg of de Burgsteeg liep, kent ongetwijfeld de be scheiden straatzanger-op- klompen die schuilgaat achter het curieuze pseu doniem Lampie. Lampie hoort bij Leiden ongeveer zoals Annie M.G. Schmidt bij Holland, een vergelij king die sinds gisteren een extra dimensie heeft ge kregen dankzij de presen tatie van Lampie's eerste single. Gistermiddag vond die plaats in Sociëteit De Burcht, onmiddellijk na afloop van de vijfde dich- tersmiddag van Verbaal Signaal. Het reguliere programma be vatte naast de meer of minder bekende amateur)dichters ook een aantal prachtige intermezzi van Het Mannenhart, net man nelijk gedeelte van Het Zin gend Hart, gedirigeerd door El len van Looyestein. Na het open podium, door een viertal vrienden van Apollo aangegre pen om zichzelf aan het Burcht- publiek als dichter(es) te pre senteren, volgde dan eindelijk de lang verwachte aankondi ging van het duo Lampie en Vermaase. Glamourpak Tegen een kleurige achter grond van crépepapier en in een decor van tientallen toe ters, zakken confetti en trekro- tjes, bracht de Leidse straatzan ger een live gezongen versie van zijn debuutsingle „Padden burg", waarbij compagnon Ver maase hem assisteerde door uit een hoge hoed het ene feestarti kel na het andere tevoorschijn te toveren. Het tegelijk carna valeske en romantische liefdes lied werd met verve en met veel gevoel voor show gezongen. In een schitterend kostuum van Hoppezak zag Lampie er - zeer ongewoon - uit als een aalglad de glamourboy. De reden dat de zinsnede 'mijn broek voelde als een narrenpak' werd gewijzigd in 'mijn broek voelde als van Hoppezak' was, dat de sympa thieke costumier dat glamour pak voor deze ene gelegenheid gratis aan Lampie had ver huurd. Kortom, op het be schaafde en eigenlijk zéér on- leidse accent van Lampie na, kon het allemaal niet Leidser en vrolijker. Daarna, tussen het incasseren van de guldens en kwartjes en het zetten van zijn handteke ning door, praat Lampie hon- (Vervolg van de voorpagina) Ise gewond al op ijs CHOTEN - Een 21-ja- - dse raakte zaterdag ern- 'ond toen ze met haar het ijs viel. Het onge- ïurde op de ijsbaan aan aas Maaskade in Voór- Met hersenletsel werd (ebracht naar de afde- rologie van het AZL. LEIDEN - De trend is een aan tal jaren geleden uit Engeland komen overwaaien; een grote groep mensen waagt zich na één dag studeren aan een 'scratch'uitvoering van de Mes siah. Zaterdag gebeurde dat in de Leidse Pieterskerk waar ruim 1100 zangers de Messiah van Handel ten gehore brach ten. Op een vlekkeloze uitvoering moet je dan niet gaan zitten wachten, al is er in Leiden na tuurlijk die harde kern van Messiahzangers (Con Amore, Ex Animo en scratchveteranen) die het bijna drie uur durende werk vrijwel uit het blote hoofd kennen. Bovendien is er diri gent Jules van Hessen - voor hem gaan alle deelnemers door het vuur - die de trein ieder jaar weer op de rails weet te zetten. Dompteur Van Hessen moet aan het orkest een zware dob ber hebben gehad. Het ensem ble was een bijzondere menge ling van zwakke en sterke scha kels. De grootste problemen de den zich voor in violen en ko per, maar ondanks de frequen te uitglijders wist het orkest toch een prettig barokke klank ten toon te spreiden. De cellist die veel goeds deed in de bege leiding van de solisten verdient eer) aparte vermelding. Als elfhonderd zangers als één man gaan staan, dan hoeven ze al bijna niet meer te kunnen zingen. Maar dat konden ze wel. De meesten waren goed bij stem en vooral de sopranen klonken helder en accuraat. Goed, er vielen wel eens een paar honderd stemmen uit, maar de wisselwerking tussen bassen en op de tribune daarte genover die enorme batterij so pranen zorgde voor een ver bluffend ruimtelijk effect. Het geluid van de alten en de (te schaarse) tenoren verdween he laas voor een deel in het dwars- schip waarin hun tribune stond Geweld Zoals kon worden verwacht gingen de meeste solisten in dit geweld strijdend ten onder. Ba riton Tom Sol en tenor Marten Smeding waren te verstaan, op zich al een klein wonder, maar dat ging ten koste van vrijwel elke nuance. Alt Xenia Meijer koos voor een tegengestelde aanpak en liet slechts de eerste tien rijen genieten van een prachtig genuanceerd geluid. Alleen invalster Susan Dumas stuurde haar sopraan naar de hoeken van de kerk, zonder al te veel te hoeven pompen. Vooral haar aria 'I know that my Redeemer liveth' mocht er wezen. Verder hadden de solis ten het scratchen goed begre pen en dus maakten ze op een aanstekelijke en indrukwek kende manier plezier. Zo trans formeerde Sol zijn aria 'The trumpet shall sound' tot een ta lencursus en sloeg hij zich op bewonderenswaardige wijze door de onzinnige coloraturen van 'Why do the nations' heen. Waarmee we op een gevoelig punt belanden, want eigenlijk is de Messiah helemaal niet zo derduit: „Ik ontmoette Willem Vermaase een kleine twee jaar geleden. We werkten in een kunstenaarsatelier in een kraakpand aan de Haagweg. Op de avond na de geruchtmaken de ontruiming van dat pand kwamen we tot elkaar. Vorig jaar deden we met z'n tweeën zeven optredens, en het laatste, op 7 december in Catena, liep zo gesmeerd, dat we besloten een singletje te maken. Wilden we vóór carnaval op de markt komen, dan was haast geboden, dat snapten we wel. We vonden een geschikte partner in War ner van Es, in wiens studio we onze twee successen „Padden burg" en „De kluts" binnen zeer korte tijd konden opne men. Het is eigenlijk ongelofe lijk: op 4 januari de studio in, en nu, op 26 januari deze presenta tie al". Ouderwets vinyl Gewaagd naar het feit v het geen cd-single geworden is, zegt Lampie: „Dat is een ge voelsmatige kwestie. Ik héb iets met dat ouderwetse vinyl, en voor mij hoeft die digitale techniek niet zo nodig. Het per sen van het singletje moest ove rigens in België gebeuren, want in Nederland kunnen ze dat al niet eens meer". Zijn vriend Vermaase, gitarist en beeldend kunstenaar, vult aan: „Met een CD-single hadden we ook nooit zo snel op de markt kunnen ko men. dat kost allemaal veel meer tijd." En zo blijkt achter het Leidse straatfenomeen Lampie bijna een gewiekste zakenman schuil te gaan. „Ach," zegt de 38-jarige Lambert Wouda, want zo heet de zanger in werkelijk heid, „de mensen kennen mij natuurlijk alleen als straatzan ger, maar ik heb van alles en nog wat gedaan. Ik heb een soortement eig^n bedrijfje voor vuurwerk-presentaties gehad, ik heb muziekinstrumenten ge bouwd, allerlei technische op drachten in de theaterwereld uitgevoerd en ook nog eens een avondcursus elektrotechniek gevolgd. Toen de Amsterdamse Dogtroep een kleine drie jaar geleden een technische dui zendpoot vroeg, heb ik meteen gesolliciteerd, en nu werk ik daar al die tijd al als inspeciënt. En met plezier". De single „Paddenburg", geba seerd op een historische ver liefdheid - „Ik weet eigenlijk al niet eens meer hoe ze heette" - is vanaf vandaag overal in Lei den te koop: in cafés als de WW, De Grote Beer, De Burcht, Het Praethuys, in tweedehands pla tenzaken. en. hoe kan het ook anders, bij Paddenburg zelf. De prijs is 5,50, geen geld natuur lijk voor de ongetwijfeld vele Leidenaars, die nu eindelijk weieens willen betalen voor al die muziek waarop Lampie ons jarenlang getrakteerd heeft. geschikt voor een 'scratch'-uit- voering: het werk zit stampvol rijk versierde passages, waarin voor een massaal gelegenheids koor geen eer te behalen valt, onder de talrijke aria's bevin den zich veel zwakke broeders (zoals 'Why do the nations'), en verder is Handels magnum opus vooral twee Jceer zo lang als nodig. Niet dat zo'n koor spektakel geen uren duren mag, maar dan zou men eigen lijk moeten kiezen voor (een compilatie van) ander en min der langdradig werk. Maar ja, traditie is traditie en dus zal een volgepakte Pieters kerk zich volgend jaar om deze tijd wel wel weef opmaken voor een donderend Hallelujah, dat alle ruiten tussen Breestraat en Rapenburg in hun sponningen doet rinkelen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7