oonrede' is start van embuscampagne Bush Oorlogstrauma's in Joegoslavië BUITENLAND G-7 acht groei wereldeconomie wel mogelijk Si ndó&Qowiwnt ril8kn ronselt jet-kernfysici" Iran is actief nucleair deskundigen .jrmalige Sovjetunie aan het werven en contact gelegd met een aantal van hen ilijk uit met name de islamitische repu- Dit heeft de Britse Sunday Times giste- neld. De directeur van de Iraanse Organi- jr Atoomenergie, Reza Amrollahi, zou al hebben gehad met experts en hun dollar (ongeveer 36.000 gulden) per plus een premie van 110.000 dollar (bijna (gulden), huisvesting en andere voorde ben geboden, als ze zich vestigen in Iran eidene wetenschappers hebben volgens lieden van de Sunday Times Iran be- laar onduidelijk is of ze daar contracten ondertekend. Iran zou ronselaars dollar (630.000 gulden) betalen om nu- eskundigen op hoog niveau te werven. Li Peng in Europa PEKING/ROME - De Chine se premier Li Peng is gisteren begonnen aan zijn rondreis langs een aantal Zuideurope- se hoofdsteden en New York, alwaar hij de Verenigde Na ties bezoekt. Het is zijn eerste buitenlandse reis sinds de stu dentenopstand van 1989 die in bloed werd gesmoord. Li Peng, in gezelschap van zijn vrouw en minister van buiten landse zaken Qian Qichen en minister van handel Li Lan ging, bezoekt eerst Rome. Za terdag protesteerden hier eni ge honderden mensen tegen de komst van Li Peng. Verder brengt hij een bezoek aan Zwitserland, Portugal en Spanje. Vliegjes overleven ruimtereis niet HOUSTON Ongeveer 240 fruit- vliegjes die de astronauten aan boord van het ruimteschip Discovery als proefkonijnen wilden gebruiken, zijn voortijdig doodgegaan. De zeven bemanningsleden van de Discovery vonden de dode vliegen in een con tainer op het moment dat ze ze wil den gebruiken om te zien wat de ef fecten zijn van de gewichtloosheid op de insecten. Het onderzoek is be doeld als voorbereiding voor een ver blijf van astronauten in een ruimte station of een reis naar Mars. 240 An dere vliegen die gebruikt zijn in het zelfde experiment overleefden de tocht wel. De ruimteveer keert woensdag naar de aarde terug. Mahmoud Riad overleden MAANDAG 27 JANUARI 1992 CAIRO - De vroegere Egyptische minister van buitenlandse zaken. Mahmoud Riad is zaterdag op 75- jarige leeftijd aan een hartaanval overleden, zo meldde het Egypti sche staatspersbureau MENA. Riad was minister van 1964 tot 1972 en diende zijn land in één van Egypte's moeilijkste periodes: de oorlog van 1967 met Israël en de daarna volgende maandenlange Is raëlische bombardementen op Egyptische steden. Daarna was hij tot 1979 secretaris-generaal van de Arabische Liga. In zijn memoires geeft hij onder meer een levendig verslag van de Arabische diploma tie bij de Verenigde Naties. Busquin volgt Spitaels op BRUSSEL - Philippe Busquin is zaterdag in het Belgische Doornik geko zen tot voorzitter van de Waalse socialistische par tij, de PS. Hij volgt Guy Spitaels op, de man die ja renlang de PS leidde. Spi taels was de machtigste politieke partijleider in het Franssprekende deel van België. Enkele weken geleden werd hij leider van de nieuwe Waalse deelregering. Zijn opvol ger Busquin nam zater dag ontslag als minister van sociale zaken in de re- gering-Martens. Weer toeristen dood in Kenya NAIROBI Vier Japanse en twee Duitse toeristen en hun Kenyaanse piloot zijn om het le ven gekomen toen hun vlieg tuigje gisteren neerstortte. Het toestel was van Nairobi op weg naar het wildpark Maasai Mara. Het vliegtuig zou na een botsing met een vogel in een vrille zijn geraakt. Vorige maand kwamen acht Duitse toeristen en hun Ameri kaanse piloot om bij een soort gelijk ongeval. Toen vloog een grote aasgier de cockpit binnen waardoor de piloot de controle over zijn vliegtuig verloor. Politieke leiders Haiti aangevallen PORT-AU-PRINCE - Een groep met auto matische geweren gewapende mannen heeft zaterdag in de Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince een aanval gedaan op een bijeenkomst van politieke leiders en de lijf wacht van de kandidaat-premier gedood. De aanvallers verwezen openlijk naar een poli- tiecommandant. De aanval leek bedoeld om de door de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) gesteunde benoeming te dwarsbomen van René Theodore tot pre mier, die vooruit zou moeten lopen op de te rugkeer van de verdreven president Jean- Bertrand Aristide. De bijeenkomst, waaraan een twaalftal politici deelnam, was bijeenge roepen door Theodore en werd gehouden in het hoofdkantoor van diens partij, de Bewe ging voor Nationale Wederopbouw. ij DE K0NINCK ?ÜInPNGTON Een P°" ,s^pn jn het nauw gedre- isident Bush zal :k met het uitspre- de jaarlijkse State °P he Union ('troonrede') de ider dan tien maanden Amerikanen naar de om een nieuwe, of de- resident te kiezen. Vol- an tele enquêtes staat Repu- aan dapeorge Bush, als gevolg tocH hardnekkige economi- ijn". cessie in de VS, op ver- aepen'j de Iralsnog kansrijkste op- ist. bjvan de Democratische len pThter, 'frontrunner' Bill oren di is de laatste dagen ge- i goejdoor een 'seksschan- door controverse over onder zijn.verant- kwaijkheid van een gehan- waardJnoordenaar. jdit sfeervolle Ameri- _l decor zal president 1 de nacht van dinsdag fl Qisdag met zijn State of Jl.fii.on in het Congres pro- ^,et politieke initiatief te len. Hij zal een groot naatregelen aankondi- de bedrijvigheid in de op gang te brengen, ;lei slachtoffers van de financieel te hulp te en uiteraard om zelf n te worden voor nog rjaar in het Witte Huis. ompro carriè m n; of Of ze zich huni Bush heeft de laatste maanden een dramatische val van zijn populariteit moeten ondergaan. De algehele somberte over de economische toekomst van Amerika, een epidemisch soort twijfel aan de individuele en collectieve intelligentie (de nieuwe anti-Japan-beweging in de VS wortelt volgens veel ana- lysten in een diep minderwaar digheidsgevoel), angst van mil joenen Amerikanen om hun baan te verliezen, al die maat schappelijke frustraties heb ben het politieke postuur van de president zwaar beschadigd. Bovendien wordt Bush ge plaagd door hevige turbulentie in zijn eigen kring van advi seurs en in de top van zijn Re- publikêinse Partij. Resultaat is onder meer een verlamming van het beleid en een chaoti sche politieke strategie. Zo is de president, nadat hij maan denlang de evidente economi sche terugval had ontkend, plotseling een boeteling gewor den die zich openlijk veront schuldigt voor zijn eerdere mis rekening en voor de ellende waarin talrijke burgers terecht zijn gekomen. Uitdelen Bij wijze van nieuwe start in dit verkiezingsjaar wil Bush in zijn State of the Union dan ook roy aal gaan uitdelen. Zo zal hij voorstellen doen tot verlaging van de inkomstenbelasting voor de middengroepen, belas tingverlaging voor wie zich gaat verzekeren tegen ziekte. belastingverlichting voor wie voor het eerst een huis koopt, verlaging van de vermogens winstbelasting, extra geld voor ruimtevaart, extra geld voor voeding en inenting van arme kinderen, extra geld voor on derwijs aan kansarme kinde ren, extra bezuiniging op de fensie met 50 miljard tot en met 1996. Met dit indrukwekkende pro gramma zouden de critici van zowel rechts als links in de ver dediging moeten worden ge drongen. Op rechts en binnen zijn eigen Republikeinse Partij wordt Bush belaagd door de fa natieke 'Reagan-adept' Patrick Buchanan, die eveneens naar het presidentschap dingt. Vol gens sommige voorspellers kan Buchanan over ruim twee we ken in de eerste belangrijke voorverkiezing, die in de staat New Hampshire, wel dertig tot veertig procent van de Republi keinse kiezers achter zich krij gen. Zo'n score zou een psycho logische klap zijn voor Bush. Op links (in Amerika een ui terst relatief begrip) worden steeds meer Democraten en thousiast over de Witte-Huis- kansen van hun Bill Clinton, de populaire gouverneur van Ar kansas. Deze behoudendejeug dige politicus (45) is tot dusver re de enige van de nog zes De mocratische tegenkandidaten die 'presidentieel' lijkt. ster niet alweer in opspraak zou zijn gebracht in verband met zijn privéleven. Clinton is in de pers geportretteerd als vrou wenjager en vreemdganger. Zo zou hij een jarenlange buiten echtelijke verhouding hebben gehad met ene Jennifer Flo wers, die half ambtenares half zangeres in Clintons staat Ar kansas is. Mevrouw Flowers is mogelijk een fantasierijke dame, maar het echtpaar Bill en Hillary Clinton heeft erkend dat hun huwelijk 'moeilijke tijden heeft gekend', zodat er mogelijk an dere vrouwen zijn met intieme wetenschap over de mogelijke toekomstige president. Veel serieuze Amerikanen be treuren dat zulke 'irrelevante' informatie over presidentskan didaten een onontkoombare rol speelt in de moderne Ameri kaanse politiek. Maar tegelijk vinden die critici dat zulke za ken een kandidaat, die op eni gerlei wijze moet reageren, toch ook aan een nuttige leider- schaps- en karaktertest onder werpen. Clinton kreeg afgelopen week einde ook kritiek te verduren van Democraten die tegen de doodstraf zijn, omdat hij als gouverneur de macht heeft cle mentie te verlenen aan ter dood veroordeelden, maar vrijdag de executie liet doorgaan van de dubbele moordenaar Rickey Ray Rector. De man had zich zelf tien jaar geleden, na de moorden te hebben gepleegd, voor het hoofd geschoten en was sedertdien geestelijk zwaar gehandicapt. 'Bloody Sunday' Met witte kruisen waarop de namen staan van de dertien betogers die twintig jaar geleden door Britse soldaten werden gedood hielden familieleden van de slachtoffers gisteren een protestmars in de Ierse stad Londonderry. Ter herdenking van het bloedbad hielden duizenden demonstranten een bijeenkomst bij het stadhuis. Twintig jaar geleden probeerden de betogers, die deelnamen aan een mars voor de burgerrechten, ditzelfde stadhuis te bereiken, toen zij werden tegengehouden en beschoten. FOTO: EPA GARDEN CITY - De omstan digheden waarin groei van de wereldeconomie mogelijk is zijn aan het verbeteren en in de landen waarin de inflatie aan het afnemen, is kan de rente omlaag. Aldus een verklaring die is uit gegeven na het overleg dat de zeven grootste industrielanden (G-7) afgelopen zaterdag in Gar den City nabij New York heb ben gevoerd. De ingrediënten voor snellere groei van de eco nomie zijn aanwezig. Verlaging van de rente is mogelijk en de inflatie is laag, alleen het ver trouwen ontbreekt, aldus de fi nanciële kopstukken van de G- 7. De zeven industrielanden - de Verenigde Staten, Canada, Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië en Japan - wa ren het er over eens dat het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) de de leden van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten (GOS) eind april als vol waardig lid moet erkennen. Dan staat de weg open voor mil jarden dollars aan leningen waarmee de economie in de voormalige Sovjetunie kan worden hersteld. De G-7 reppen in de slotverklaring nauwelijks over de wisselkoersen. De Franse minister van financiën, Pierre Beregovoy, verklaarde dat dat erop duidt dat er over de huidige verhoudingen tussen de wisselkoersen geen onvrede bestaat. Bundesbank-president Helmut Schlesinger liet weten dat er niet is gesproken over de gewenste wisselkoersverhou dingen. In de slotverklaring staat alleen dat de wisselmark ten „stabieler" zijn geworden en dat de landen van de G-7 nauw zullen samenwerken op de internationale wisselmarkt. ider H Öost-1 d ontdi ïem vel „Ik r ingez mijn telefoo iwapens niet r gericht eden VS 'e 1RTC erUKK - Rusland zal bin- geen kernwapens .j :richt hebben staan op I, aanse steden. Dat heeft sische president Boris (ezegd in een interview Amerikaanse televisie- (BC. annen let kwa beschouwt de VS niet als potentiële vijand en r;nde van plan zijn mili- gctrine te wijzigen, aldus Hij zei president Geor- van zijn voornemens ioogte te hebben ge- •er de kernwapens die elericht op militaire doe- e VS zei de Russische wa \hooi a ^vei mington Post meldde za- lat de Amerikaanse re- piad besloten de bouw •nbommen volledig te |Verder is de regering 1 de krant van plan op I de vijftig ballistische p die de VS bézit te ver- I. Bush zou onder de be- ji willen uitkomen van 1972 met de Sovjetunie I verdrag ter beperking raketafweersystemen p de lijst van ontwape- (koorden die Rusland fernemen als opvolger Sovjetunie, heeft Was- I het ABM-verdrag niet fermeld. Het ABM-ver- Iti Ballistic Missile Tre- |at de ontwikkeling en Iring van het Ameri- 1 strategische verdedi- fcteem SDI - ook wel prs genoemd - in de fEIN ROB Anti-racisme Tienduizen Fransen en Italianen hebben zaterdag in Parijs en Milaan betoogd tegen racisme. Op de Place de la Bastille in de Franse hoofdstad verza melden zich 50.000 tot 100.000 demonstranten, die leuzen riepen tegen het extreem-rechtse Front National van Jean-Marie Le Pen en het stringente immigratiebeleid van de regering. In Milaan liepen 100.000 mensen, onder wie veel migranten, mee in een nationale demonstratie „tegen iedere vorm van racisme". FOTO: EPA HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Moldavië en Roemenië praten over hereniging OENGHENI - De presidenten van Roemenië en de voormali ge Sovjet-republiek Moldavië, Ion Iliescu en Mircea Snegoer. hebben zaterdag in Oengheni in Moldavië van gedachten ge wisseld over hereniging. Het was de eerste keer dat Iliescu in Moldavië was sinds de revolu tie van december 1989 die een einde maakte aan het bewind van Nicolae Ceausescu. De Roemeense president verklaar de na afloop dat de ontmoeting „een belangrijke stap was in de ontwikkeling van betrekkin gen tussen beide Roemeense staten en het leggen van funda menten voor het proces van in tegratie". Iliescu onthield zich van het noemen van de term „hereniging". *23: 1 - Vier dagen duurt de storm. Inktzwart is de lucht en oge zeeën storten zich over het schip, dat voor een drij- ligt en zich best houdt in dit ruwe weer. Maar dan klaart tiéft op en gaat de wind een beetje liggen. Rob gaat naar orp om uit te rekenen, waar zij zich bevinden. Na een kwar- |it hij weer aan dek. „Nou, we zijn een aardig eindje uit de edreven", zegt hij tegen Toon: „we zitten vrij noordelijk en dat scheelt ons zeker een dag of zes. Als we zulke grapjes nou maar niet weer krijgen, anders zijn we over een jaar nog niet thuis". Rob en Toon bepalen dan de nieuwe koers en net als ze daar mee klaar zijn, zien ze een boot, die een noodsein heeft gehesen. Een schipbreukeling zeker. Geen wonder; op zoiets kun je rekenen na zulk zwaar weer. TUZLA - Het Joegoslavi sche leger heeft zijn eigen psychiatrische klinieken, dus veel soldaten met een oorlogstrauma komen er niet in de Dokter-Krekak- liniek in Tuzla. Toch heeft neurospychiater Nurija Babaic er de laatste maanden voldoende behandeld om een tendens te signaleren: „De meesten lijden aan halluci naties, angstaanvallen en de pressies. Veel kan ik niet voor ze doen, ik kom al medicijnen en ruimte te kort voor mijn ge wone patiënten", stelt hij gela ten vast. In het trappenhuis van de kli niek ruikt het opmerkelijk ge noeg naar sinaasappelen, maar deze geur wordt op de hogere verdiepingen verdrongen door een in Joegoslavië tegenwoor dig meer vertrouwde lucht: die van veel te veel mensen op een veel te kleine oppervlakte. Ge legen in Noord-oost Bosnië, is Tuzla de eerste stad van bete kenis die door de oorlog getrof fen mensen op de vlucht vanuit Kroatië op hun weg tegenko men. Veel vluchtelingen heb ben voorlopig onderdak gevon den in kloosters in de omge ving Onder hen bevinden zich veel mensen die psychische schade hebben opgelopen, daar twijfelt Babaic geen moment aan. Voorzieningen ter behan deling zijn er niet. De aller zwaarste gevallen komen - als ze geluk hebben - uiteindelijk in dekliniek terecht. „Het topje van de ijsberg", noemt Babaic het aantal patiën ten dat hij onder behandeling heeft. Maar zelfs als het sy steem van doorverwijzen beter zou werken, dan nog kon hij er eenvoudigweg niet meer pa tiënten bij hebben: is veertig bedden op een aantal inwoners van 130.000 in normale tijden al veel te weinig, in oorlogstijd is het schrijnend onvoldoende. Door bedden op de gang te plaatsen en door de minst agressieve patiënten hun klei ne ijzeren ledikanten te laten delen is het aantal slaapplaat sen tot 63 gestegen. Als al deze bedden vandaag vrij zouden zijn, dan zou de afde ling overmorgen al weer patiën ten moeten weigeren: per dag melden zich ongeveer 50 men sen aan voor wie behandeling zeer noodzakelijk zou zijn. Ver wijzen naar meer gespeciali seerde inrichtingen in Kroatië of Servië is onmogelijk. De oor log heeft deze onbereikbaar ge maakt. Het merendeel van de mensen wordt weggestuurd, in het beste geval krijgen ze medi cijnen mee naar huis of naar het opvangcentrum voor vluch telingen. Niet dat de patiënten in de kli niek veel beter af zijn. „Ik heb geen ruimte om therapie te doen. We behandelen slechts medicinaal", aldus dokter Ba baic. Op de gang ijsberen vier patiënten heen en weer. Het ge sprek met Babaic wordt af en toe overstemd door gekrijs. Een in blauwe pyjama gestoken man gaat een grote blonde vrouw te lijf. Juist voor de dok ter de deur dichtdoet, is nog te zien hoe de man gestrekt wordt weggedragen. „Een isoleercel is er niet, agressieve mensen binden we aan hun bed vast", zucht Babaic. Een haastige blik in de kleine zolderkamers levert weinig re den tot vreugde op: Oud-lijken de mannen van rond de 30 zit ten elkaar vanuit hun tegen el kaar geschoven bedden gedro geerd aan te staren. In het hele ziekenhuis, waar de kliniek deel van uitmaakt, is welgeteld een badkamer aanwezig. De 63 patiënten van Babaic hebben twee toiletten, een voor heren en een voor dames. Een nis op de gang dient als eetzaal, de dampende bonenschotels staan onaangeroerd: het bezoekende team van artsen zonder gren zen is veel interessanter. Tijd om de keuken te laten zien heeft directeur Zikov niet. Hij moet naar een vergadering met de burgemeester en de verte genwoordigers van Artsen zon der grenzen. Binnenkort krijgt de kliniek de beschikking over een extra verdieping, als een deel van het ziekenhuis de bouwvallige villa zal hebben verlaten. De Nederlandse tak van AZG is van plan geld ter be schikking te stellen voor onder meer de aanleg van extra toilet ten en wil nu eerst de bouwte keningen bestuderen. Medicijnen Medicijnen en en andere zaken zijn al besteld. „Zonder hulp hebben we nog genoeg medicij nen voor twee weken, rekent verpleegkundige Mladenka voor. In het ziekenhuis zijn gis teren 820 doses insuline voor kinderen met suikerziekte ge arriveerd. „Is de lading matras sen die we hebben gestuurd al aangekomen", vraagt Niels Bartels van AZG aan directeur Zikov van de psychiatrische af deling. De matrassen zijn er, evenals de nieuwe doktersjas- sen en de pyjama's. Eén van de eersten die nieuwe nachkleding nodig lijkt te heb ben is de 41-jarige Salko Cilim- kovic. Als reservist heeft hij aan het front van Vukovar ge diend. „Ik heb niet geschoten, ik kon toch niet op mijn eigen mensen schieten", vertelt hij. Na zestig dagen kon hij er niet meer tegen. „Ik heb mijn uni form weggegooid en ben weg gegaan". Van Kroatische bur gers kreeg hij een broek en een overhemd, waarin Salko uitein delijk naar de kazerne in Bos nië terugkeerde. Op eigen ver zoek werd hij weken later naar de Kreka-kliniek in Tuzla ge bracht. Hij was hier eerder al opgenomen wegens alcoholis me. „Ik had vijf nachten niet geslapen. Ik zie nog steeds de zelfde film, maar nu krijg ik tenminste medicijnen", legt hij uit. Emoties toont hij niet, die worden gesmoord in de medi cijnen. Hij werkte als treinconducteur in Slovenië, maar zijn salaris heeft hij al maanden niet ont vangen. Het liefst zou hij Slo- veens staatsburger worden en gewoon weer aan het werk gaan. Zijn vrouw en 7 maanden oude dochterje zijn door het oorlogsgeweld uit hun huis ve- dreven. Salko weet niet waar ze nu zijn. „Maandag moet ik hier weg, dan zijn de dokters met me klaar. Ik heb geen idee waar ik naar toe moet. Ik heb geen fa milie, misschien kan ik naar vrienden in de buurt. Alles wat ik heb zijn de kleren die ik in Kroatië heb gekregen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5