£cldoc6ouuvnt Politiek wil af van vut ambtenaren 'Islamitische gebouwen alerter laten bewaken' Trophy Ondervoeding maakt dwergen van armsten informatie ZONDER sensatie 4 9 13 14 ITM moet minimaal i schipp io banen hrappen' Vredesplan VN onder druk rï4 Dagen Gratis Ceidóe Sou/umt mm CcülócSommit 27 JANUARI 1992 ikke Jager overleden Dader koffermoord held in eigen land 'Troonrede' is start stembuscampagne Bush ipelen in Albertville: de eerste ïiljoenenaanslag op NOS-budget obby Robson en PSV Is vrienden uit elkaar NK sprint treurspel zonder hoofdrolspelers AZC klopt De Zijl in grimmig duel t ESTELIJK LEVEN/OPINIE2 INENLAND 3/4 ITENLAND 4/5 URS 6 DEN/REGIO 7/8 NSTVERLENING 8 NST/RTV 9 /•PROGRAMMA'S10 ER/PUZZEUMENU 10 PRT11 T/M16 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25247. Losse nummers 1,50. Magazijn lijmfabriek Kamer wijst kritiek Gehandicaptenraad af Simson in brand DEN BOSCH - Een grote uitslaande brand heeft vanochtend in Den Bosch het magazijn van lijmfabriek Simson in de as gelegd. De Bossche brandweer is het vuur met assisten tie van de brandweerkorpsen uit de omliggende gemeenten te lijf ge gaan. Uit metingen van de brand weer is gebleken dat er geen giftige stoffen zijn vrijgekomen. Wel heeft de politie uit voorzorg de wijde omge ving afgezet. Het magazijn van Sim son is gevestigd in een pand waarin ook de Bossche kunstacademie is on dergebracht. Volgens een zegsman van de brandweer blijft dat deel van het gebouw waarschijnlijk behou- DEN HAAG - Niet „een paar" maar mogelijk twin tig tot dertig gehandicap ten zullen woensdag de vergadering mogen bijwo nen over de aaw-voorstel- len van het kabinet. Aldus vandaag de reactie van de woordvoerder van de Tweede Kamer op het ge- fulmineer gisteren van voorzitter Vriethoff van de Gehandicaptenraad. Een woedende Vriethoff deed toen voor de radio zijn beklag dat van de honderden gehandicap ten slechts een paar in het Kamergebouw worden toegelaten. Volgens woordvoerder Mulders van de Tweede Kamer zijn er in het verleden nooit meer dan zes gehan dicapten bij kamerverga deringen geweest. Nu wordt juist gepoogd voor dertig rolstoelen een plaats te vinden. De bouw van zalen en liften laat he laas niet meer toe, aldus Mulders. In de opzet van de nieuwbouw van de Tweede Kamer was overi gens rekening met dit soort grote ontvangsten gehouden, door de grote vergaderzaal, waar de Ka mer nu in vejgadert, daar voor geschikt te maken. Maar de solo-actie van het PvdA-Tweede-Kamerlid Stemerdink steekt een spaak in het wiel. Zoals eerder gemeld is het ka merlid een handtekenin genactie begonnen om de vergaderzaal in zijn oude staat te behouden. En als die actie succes heeft zul len gehandicapten, zoals Vriethoff dat gisteren ver woordde, in de toekomst letterlijk in de kou moeten blijven staan. Jeltsin zegt weer afspraak af MOSKOU - President Boris Jeltsin van Rus land is niet in Moskou en mist de opening van de vredesbesprekingen over het Midden-Oos ten die daar deze week worden gehouden. Dit heeft zijn woordvoerder vandaag verklaard na berichten uit Japan over Jeltsins afwezigheid. Jeltsin zou vandaag in Moskou besprekingen voeren met de Japanse minister van buiten landse zaken, Michio Watanabe, maar hij heeft deze afspraak plotseling afgezegd. Jeltsins woordvoerder ontkende dat er iets mis was met Jeltsins gezondheid. „U kunt officieel zeg gen, mij citerend, dat de president absoluut ge zond is en in uitstekende vorm". De gezond heid van Jeltsin is al vaker het onderwerp ge weest van speculaties, die gevoed werden door lange perioden van afwezigheid, waarvoor niet altijd uitleg werd verschaft. Vijf doden in Mauretanië NOUAKCHOTT - Na de verkiezingsoverwinning van de militaire leider van Mauretanië, kolonel Taya, heeft de politie gisteren het vuur geopend op op positieaanhangers die protesteerden tegen de volgens hen vervalste uit slag. Hierbij kwamen vol gens partijwoordvoerder Bechir Hassan vijf men sen om het leven en viel er een onbekend aantal gewonden. De overheid heeft een avondklok inge steld in de hoofdstad Nou akchott en in de haven stad Noadhibou. DEN HAAG - De rege ringspartijen CDA en PvdA alsmede oppositie partij WD vinden dat net als bij Akzo ook bij de overheid de vut geleidelijk moet verdwijnen. Het zou mogelijk moeten wor den om deeltijd-vut en flexibele pensionering in te voeren, zo dat mensen langer blijven wer ken. Minister Dales, als minis ter van binnenlandse zaken ook werkgever van de ambte naren, heeft al eens gezegd voor invoering van zo'n rege ling te zijn. De ambtenarenbon den zijn echter fel tegen. De ambtenarencentrales ACOP, CCOOP, CMHF en AC wijzen erop dat de overheid de vut hard nodig zal hebben om de sociale gevolgen van de op han den zijnde afslankingsopera ties bij de overheid op te kun nen vangen. Ze waarschuwen voor een groter beroep op de wao als de vut wegvalt. De vut bij de overheid kan alleen ge wijzigd worden met instem ming van een meerderheid van de centrales. CDA-woordvoerder Terpstra stelt dat de vut jarenlang goed is geweest om het aantal werk lozen te beperken. „Het pro bleem is echter dat er de ko mende jaren te weinig mensen aan het werk zijn", zegt hij. Het CDA heeft daarom onlangs voorgesteld aan minister Dales om de vut voor ambtenaren, die nu op 60 jaar ligt, ter discussie te stellen. Het PvdA-kamerli^d Van Zijl is het met Terpstra eens. „De ar beidsmarkt is toe aan herzie ning. Er komt een steeds grote re behoefte aan ervaren werk nemers. Bovendien wordt de vut onbetaalbaar als iedereen vroeg stopt met werken", zegt hij. ÜB linimumtemperatuur rond fct vriespunt. Overdag blkenvelden, ook af en je zon en droog. Idagtemperatuur jeveer 4 graden. /akke wind uit noordoost jt oost, kracht 2 of minder. -m aan. jen ik zei eeft u o i HAAG - De HTM moet Oekel. en de 200 en 280 banen ir via Ha appen als onderdeel van se artiest bezuiniging van circa 35 vjoen gUiden, De vervoers- Vlaatd FNV concludeert dit uit maakte apportage van het onder- ki «bureau McKinsey dat in word ign steden het openbaar elde opnroer heeft doorgelicht, staal van gaat om banen bij het in- lekker', cte personeel. Overmor- worden de uitkomsten het onderzoek bekend ge- k ben zar kt. ière a la - J zonder krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen piai en 15 00 uur teiefoonnr.071- er staan «8 en uw krant wordt nog dezelf- veel heb °nd nabezorgd, oerenpla gel VPRO-c hij de la: \RA, Rl me niets i treuren s oor ;um nog 'HRISTINA LAMB BELGRADO/ZAGREB - Het VN-vredesplan voor Joegoslavië komt onder steeds grotere druk te staan. Op het moment dat gisteren het hoofd van de VN-vredesmissie in het Balkanland, Marrack Goulding, in Belgrado arriveerde, meld de de Kroatische radio enkele schendingen van het bestand door het federale leger. Tegelijkertijd dreigen de spanningen in Bos- nië-Hercegovina verder op te lopen. De Servische minderheid ver klaarde opnieuw een referendum over onafhankelijkheid van Bosnië af te wijzen en zei vastbesloten te zijn zich af te scheiden. Belgrado wil pas instemmen met de komst van een VN-toepen- macht als daarmee uiteindelijk wordt bereikt dat de Servische ge bieden in Kroatië zich afscheiden van Zagreb. Kroatië ziet daaren tegen in de komst van ongeveer 10.000 „blauwhelmen" een mid del om de soevereiniteit over de Servische gebieden in de repu bliek te herwinnen. Slovenië kondigde gisteren aan dat de voor malige Joegoslavische president Janez Drnovsek een nieuwe re gering gaat vormen. Wat er rest van de federale regering van Joe goslavië heeft zaterdag de Joegoslavische dinar gedevalueerd met tachtig procent. Pagina 5: Oorlogstrauma's in Joegoslavië Mammoetkoor in Pieterskerk Elfhonderd zangers op drie enorme tribunes, het publiek daar tegenover op en om een vierde tribune, in het midden de Leidse Pieterskerk was zaterdag een indrukwekkende arena, waarin Handels tweehonderdvijftig jaar oude Messiah voor de Pagina 7: Ruim elfhonderd zangers tussen de schuifdeuren dirigent en zijn orkest: de leeuwen werd geworpen. FOTO: WIM VAN NOORT Palestijnen gaan toch naar Moskou JERUZALEM - De Palë- stijnse bevrijdingsbewe ging PLO heeft de Pale stijnse onderhandelaars toestemming gegeven deel te nemen aan de vredes conferentie in Moskou die morgen van start gaat. „De delegatie zal vandaag van uit Amman vertrekken. Dit is een beslissing van Tunis (het hoofdkwartier van de PLO)", aldus Ghas- san al-Khatib. De Palestijnse delegatie zal ook bestaan uit mensen uit Oost-Je ruzalem en personen van bui ten de door Israël bezette gebie den. Die beslissing kan een struikelblok betekenen voor de multilaterale besprekingen in Moskou. Israël weigert te pra ten met Palestijnen van buiten de bezette gebieden en staat op het standpunt dat iedere dele gatie die naar Moskou gaat de zelfde samenstelling moet heb ben als de delegaties die in Ma drid en Washington waren. Tijdens het multilaterale ove£ leg in Moskou, waarvoor 26 de legaties zijn uitgenodigd, ko men onderwerpen aan de orde als wapenbeheersing, economi sche samenwerking, de verde ling van water en het vluchte lingenprobleem. Syrië en Liba non laten verstek gaan omdat zij wallen wachten op concrete vooruitgang in de bilaterale ge sprekken met Israël. Jordanië oordeelde dat een boycot niet zinning is omdat het overleg in Moskou tegemoet komt aan een langgekoesterde wens van Arabieren voor een vredescon ferentie over het Midden-Oos ten. De pro-westerse regerin gen van andere landen in het Midden-Oosten, waaronder Saudi-Arabië, schuiven morgen ook aan bij de conferentie in Moskou. De Israëlische premier. Sha mir, heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten een be vriezing van Israëlische neder zettingen in de bezette gebie den wel kunnen vergeten. Sha mir zei verder dat Washington heeft besloten Israël 10 miljard dollar aan kredietgaranties te verstrekken voor de opvang en de huisvesting van joodse im migranten uit de Sovjetunie. Het zou gaan om een voorlopi ge overeenkomst. l DEN HAAG - De drie gro te partijen in de Tweede Kamer vinden dat er aler ter moet worden opgetre den bij het beveiligen van de islamitische gebouwen in ons land. Binnen zeer korte tijd zijn nu drie aan slagen gepleegd op dit soort gebouwen, twee in Den Haag en dit weekein de een op een moskee in Amersfoort. De woordvoerders van CDA, PvdA en WD en minister van justitie Ernst Hirsch Ballin noemen het schokkend dat er nu weer iets dergelijks is ge beurd. „Een schanddaad", al dus de CDA'er Krajenbrink Zijn PvdA-collega Apostolou spreekt van een veeg teken. „Tot voor kort hadden we de in druk dat ons land blijven voor dit soort afschuwe lijke zaken". Ook de WD'er Dijkstal zegt zich grote zorgen te maken. Hoe de beveiliging van islamiti sche bouwwerken moet ge schieden laten CDA, PvdA en WD echter graag over aan de plaatselijke politie. „Die kan dat veel beter bekijken dan wij vanuit Den Haag", aldus Kra jenbrink. Apostolou voegde er aan toe dat het fysiek waar schijnlijk niet te doen is alle in aanmerking komende gebou wen permanent te bewaken. „Dat zijn er gewoon te veel". Krajenbrink zou dit niet eens willen. „Dan zouden we in een soort politiestaat komen te le ven". Dijkstal vindt dat er een taak is weggelegd voor de landelijke justitie. Deze zou alle informa tie over de nu gepleegde aan slagen kunnen verzamelen. Op die manier kan men er mis schien achter komen of het in cidenten zijn of dat het ernsti ger is. De PvdA'er Apostolou heeft wat dit betreft ook zijn hoop gericht op de Binnenlandse Veilig heidsdienst. „Minister Dales heeft ons toegezegd dat de BVD groepen zou opsporen en in de gaten houden die het op vreem delingen gemunt hebben. Als dat resultaat oplevert, hoor ik dat als kamerlid graag van de minister, zodat ik een beter overzicht krijg over de situa tie". Pagina 3: „Waarom is het niet bij een koffiehuis gebeurd"? Gepeins Een joodse man is in gepeins verzonken tijdens de Auschwitz- herdenking die gisteren in Amsterdam werd gehouden op de Ooster begraafplaats. FOTO ANP Pagina 3: Van Thijn waarschuwt tegen vreemde lingenhaat Spanjaarden bedolven SANTANDER Vier Spaanse bouwvakkers en een bewaker zijn gisteren in Santander bij de instorting van een hotel be dolven onder het puin. Acht collega's raakten gewond. De autoriteiten zeiden voor het le ven van de vermisten te vrezen. Ook een* dienst doende bewa ker raakte beklemd onder het puin. Reddingswerkers en brandweerlieden probeerden ook vandaag bij de vijf vermis ten te komen. Het Bahia hotel was al twee maanden gesloten voor een renovatie. De bouw vakkers werden verrast toen gisteren bij het begin van hun dienst de helft van het gebouw naar beneden kwam. Dhr/Mevr: oet z het afscl^IFE - Amauro Jose da >p z'n eeiva 's Jaar ouc*. maar mnni 7iir:llts één meter dertig lang, iijfj^S !enste m een 12-jarig kan zijn eigen naam niet rijven. Ook kan hij niet tel- Hij woont al zijn hele le- in Brazilië, maar weet niet wat de hoofdstad van zijn land is. Zijn wereld is de hut waar in hij woont met zijn vrouw, zijn twaalf kinderen en een le guaan als huisdier. De kastjes zijn leeg; de lunch bestaat uit een klein bord bananen. Het enige vlees dat het gezin eet is af en toe een hagedis of een kikker. Hij lijdt een bestaan dat minder geharde mensen het leven zou kosten. Maar Da Silva heeft alle middelen om te overleven. Hij is één van de onlangs geïdentificeerde mensensoorten in Brazilië, de 'homens nancip' of dwerg- Terwijl de mensen in de Eer ste Wereld steeds groter wor den dank zij meer en beter voedsel, vindt in het arme noordoosten van Brazilië de omgekeerde ontwikkeling plaats. De ondervoeding van opeenvolgende generaties veroorzaakt een enorme leng tevermindering. Meraldo Zisman, kinderarts en schrijver van het boek 'Pygmeeën uit het noordoos ten', zegt dat kinderen daar bij de geboorte al kleiner en zwakker zijn om beter be stand te zijn tegen het schaar se voedsel. Hij noemt de dwergmensen 'Brazilië's sub cultuur van de armoede'. Volgens cijfers uit 1990 van het Nationale Instituut voor de Voeding is twintig procent van de Brazilianen tussen de 20 en 25 jaar 'nancio', het Por tugese woord voor dwerg. De Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) heeft de lengte van dwergen bepaald op één me ter vierenzestig voor mannen en één meter tweeenvijftig voor vrouwen. The Sunday Times, Londen Bejaarde gestikt bij brand in slaapkamer ALPHEN AAN DEN RIJN - De 83-jarige O. Nio Kho is zater dag in haar flatwoning aan de Poortwachter door verstikking om het leven gekomen. In haar slaapkamer was door kortslui- Straat: ting van de elektrische deken I brand ontstaan. De brand moet Postcode/ 's morgens vroeg z(jn uitgebro- Te|efoon: Buren die de vrouw geregeld hielpen, hadden al vanaf elf uur 's morgens contact gezocht, echter zonder resultaat. Een buurvrouw besloot rond vijf uur de woning binnen te gaan met haar reservesleutel en Antwoordnummer 998, werd gealarmeerd door de rook die naar buiten kwam. Zij scha kelde ogenblikkelijk de politie in. De brand kon beperkt blij ven tot de slaapkamer doordat er te weinig zuurstof in de wo ning aanwezig was. Reclamefilmpjes in de bioscoop hebben sommigen vast wel eens het gevoel gegeven dat ze er zelf aan meededen: die barre races met Landrovers door de oerwouden van Afrika en Zuid-Afrika. Ongeveer net zo voelt de lezer(es) zich vandaag, zó meeslepend schrijft onze verslaggever in onze sportbijlage over de eerste selectieronde voor de Camel Trophy gisteren in de Beekse Bergen. Daar deden bovendien tientallen mensen uit Den Haag en omgeving aan mee. Om te proberen bij de eerste twee te behoren die straks met de echte race mogen meedoen. En natuurlijk om ook in de Leidse Courant te komen. Hoe je aan de Leidse Courant kunt komen is gemakkelijker. Dat staat hieronder. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Voorl: (voor controle op bezorging) (Indien daartoe aanleiding bestaat, kan ei Bei 071-313 677 Of deze bon opsturen in een 2501 VC Den Haag i'iiii'ir.im

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1