I LEIDEN OMGEVING jeidse politie begint met "zetten drie wijkbureaus Niet alleen de rotklusjes ijdae (Sommtl Medewerkers gezocht voor muziekspektakel Europera :ek einde Een cadeau van formaat I £etdóc@oma/nt li'J l'JIL' 1»? 1' ijiyj iijlBj ZATERDAG 25 JANUARI 1992 EIDEN - De Pieterskerk is maart 1993 weer decor voor „n muziekspektakel. Het aat dan om de groots opge- •tte. opera 'Europera' die zo- s de naam zegt in het teken aat van de Europese eenwor- ng. De organisatie is nog op aek naar koorzangers en - angeressen, toneelspelers illetdansers, musici en een intal medewerkers 'achter schermen' die willen hel- ;n het geheel tot een succes maken. In het stuk komt een groot aantal rollen voor waarbij de acteurs ook een goede zang stem moeten hebben. Daar voor worden een bas/bariton, tenoren, een alt en een sop raan gezocht. Daarnaast wordt een groot aantal acteurs ge zocht en later zijn nog musici voor het orkest en dansers no dig. Belangstellenden kun nen voor aanmeldingsformu lieren en inlichtingen terecht bij Jan Lau, Witte Singel 49, 2311 BK Leiden, 071-125055. 'Europera' krijgt een opzet die wat wegheeft van het in 1988 succesvol opgevoerde 'O For- tuna'. Daarbij werd echter ge bruik gemaakt van bestaande muziek, de Carmina Burana van Carl Orff. Voor Europera wordt speciaal muziek gecom poneerd door Kees Olthuis, fa gottist bij het Koninklijk Con certgebouw Orkest. De tek sten zijn van de hand van Flip van Duijn die eerder een aan tal toneelstukken schreef en samen met Haye van der Hei den de televisieserie 'In de Vlaamsche Pot'. De muzikale leiding van de produktie is in handen van Bas Prinsen, di recteurvan de Leidse muziek school. Monique Engelse voert de regie. De produktie krijgt extra ca chet door een comité van aan beveling met daarin behalve burgemeester Cees Goekoop, dirigent Bernard Haitink, schrijfster Annie M.G. Schmidt, commissaris van de koningin Schelto Patijn en CDA-fractievoorzitter Elco Brinkman. Europera is gebaseerd op een idee van Arthur Rörsch die een vergelijking maakte tus sen de Europese eenwording en het ontstaan van de zeven tiende eeuwse republiek der zeven provinciën. Twee be langrijke tegenpolen uit die tijd. Maurits van Nassauwe en Johan van Oldenbarnevelt ontmoeten elkaar anno 1993 opnieuw in de Pieterskerk. Zij gaan een weddenschap aan. Maurits wedt met Van Olden barnevelt dat het hem lukt binnen een jaar van Europa een politieke, economische en culturele eenheid te maken onder leiding van één sterke Figuur. Van Oldenbarnevelt wedt dat dit Maurits niet lukt en daagt hem bovendien uit zijn mannetjesmakerij te pro beren met de eerste de beste persoon die binnenkohit. Telefooncel moet weg bij Waaggebouw LEIDEN - Leidenaar George Gussenhoven heeft in een brief aan het gemeentebestuur wederom verzocht de tele fooncel bij het Waaggebouw aan de Aalmarkt te verwijde ren. Volgens Gussenhoven, die regelmatig misstanden in de Leidse binnenstad aan de kaak stelt, is de moderne tele fooncel een storend anachronisme in verhouding tot de middeleeuwse gevel van het Waaggebouw. „De plaatsing van de telefooncel op die plaats is een miskleun en hij moet weg", stelt Gussenhoven. Gussenhoven klaagde in juni 1991 al over de cel, die het uitzicht op een monument zou verpesten. „Het plaatsen van de cel is niet in overeenstem ming met het beleid ten aanzien van het beschermen van monumenten, zoals dat naar voren wordt gebracht in de Monumentennota van wethouder Ij. van Rij", aldus de briefschrijver, die er over klaagt dat zijn brieven over het onderwerp nooit beantwoord zijn. Gussenhoven veronder stelt spottend dat de gemeente mogelijk geld krijgt van de PTT om de telefooncel bij de Waag te handhaven. pEN De Leidse poli- pent komend voorjaar perste drie wijkbu- k. Die komen in de jjnshof, Zuid-West en [erenwijk. Het bureau e (afkl Merenwijk: komt aan Jtellingmolen, in een -009 fte onder een flat die gsresihg in gebruik is bij wo- kindpouwvereniging De Goede Woning. Voor de an dere wijkbureaus worden nog panden gezocht. Politiewoordvoerder D. Grave- land verwacht dat het wijka gentennetwerk in de tweede helft van april, mogelijk begin mei daadwerkelijk van start gaat. „De wijkbureaus zijn dan dagelijks open en tijdens de koopavonden". Elk wijkbureau krijgt een vaste bezetting van vijf mensen, vier agenten en een coördinator. Zij krijgen de taken die de huidige wijkagenten hebben. Daar naast gaan ze zich bezighouden met preventie en projecten bin nen de wijk. Naast deze drie wijkbureaus komen er ook nog wijkagenten in de sociale ver nieuwingsbuurten: Leiden- Noord en Pancras-West. Zij gaan daar op vaste tijden n afkf wijn jmeni Minder Bij de opzet van het wijknet werk is al rekening gehouden met de komende reorganisatie van de politie. Volgens woord voerder Graveland zullen er daardoor dan ook geen nieuwe wijzigingen in het werk nodig zijn. De invoering van het net werk heeft daardoor wel wat ex tra vertraging opgelopen. Vorig jaar augustus nog kondigde de politie aan dat de wijkagenten nog in 1991 de straat op zouden gaan. Toen was nog sprake van zes wijkbureaus Twee in de binnenstad, een in Leiden- Noord, een in de Stevenshof, een in Zuid-West en een in de Merenwijk. Op de instelling van het wijk netwerk wordt al jaren aange drongen vanuit de Leidse poli tiek. Aanvankelijk was het vooral D66 dat daarop hamerde. Die partij zag er vooral een mo gelijkheid in om de kleine cri minaliteit aan te pakken. Na verloop van tijd kreeg het idee van de wijkteams een steeds breder draagvlak in de Leidse gemeenteraad en werd het ook door de andere partijen overge nomen. Het korps zelf zag van wege personeelsgebrek in eer ste instantie nauwelijks moge lijkheden om het uit te voeren. I LEIDEN „We willen niet dat instellingen hen alleen voor de rotklusjes inzetten". Ook jon geren tussen de twaalf en acht tien jaar willen aan de slag als vrijwilligers. De Leidse vnjwil- ligerscentrale gaat daar de ko mende maanden werk van ma- Met frisse moed en nieuw elan gaat Marty van Raayen de ko mende maanden tieners wer ven voor het vrijwilligerswerk. Zij coördineert het project Tie ners Actief, dat jongeren uit hun luie stoel probeert te krij gen óm hen in te zetten op plek ken waar ze nodig zijn. „En dat zijn heus niet alleen de bejaar dencentra en de zwakzinnige ninrichtingen. Ze kunnen bij voorbeeld ook aan het werk in het Kringloopproject, waar ze reparaties uitvoeren of in de lanighl bijdragen van Jan-Kees i VereM'Rudolf Kleijn, Rens Kol- lof en Antoon Koch. ng Drentel ie \geheren zevenhonderd uitzinnige naan lren vei"drongen zich dins- y [vond voor de Noordwijkse (afk.) 71 om getuige te zijn van rijftal Engelse jongeheren, ir bijkans vertrappend dicht mogelijk bij het ïm te komen, kwamen de s ogen en handen te kort het schoons op waarde te en schatten. The London getooid met weinig rlijke namen als Tiger. Toy Passion, Rebel Red H^^^ivate '69 - stelden ze niet „Het licht gaat tegelijk I I 1^ et de broekjes", had club- aar Jan Frank Rubingh gewaarschuwd in een melijke onderschatting le stnpsnelheid van de die nog werd opgevoerd )de helpende handen van ellustige publiek. Na af- estte het kwintet dan ook f elijks anatomische gehei- voor de meute. Het iubingh worst. Hij haalde 'houders op en kondigde in het stripspektakel een natig terugekerend ri te maken. Op de woens- een 3 ond, wanneer al die ke- och maar voor de buis n om te kijken naar het nlijk minder indringen- rtoon van spieren van illend Europa. Hij stelde 'ebruari alvast de komst een paar Nederlandse in het vooruitzicht, de vraag of dit nu alle- wel kan. Wanneer in jke onn maandelijks zeven- *rd paar handen zouden n naar het ondergoed jen paar welgevormde "ouwen zou de wereld te zijn. Waar blijft Groen om het stuitend seksisti- edrag van het vrouwvolk e kaak te stellen? Wie het op voor de man die veer eens geafficheerd als lustobject, geredu- tot een hersenloze lege uls met wormvormig Bij deze dan comb isen d :n. Dii. ld doe vraag ban reorganiseert. Met hor stoten krijgt de plaatse- imbtenanj een nieuwe Het ooit zo geroemde Leidse model met een antal directies die recht aan B en W rapporte- ;ek na een aantal affai- h niet zo ideaal als jaren- as gepropageerd. In de opzet wordt het appa- gesplitst in vijf diensten ider leiding komen te Ooit sprongen vrouwen de Amsterdamse grachten in voor vier jongens uit Liverpool. Dinsdag was het enthousiasme minstens zo groot voor een vijftal jongeheren uit Londen (Zie Jongeheren). FOTO HENK VAN DEN ENDE zijn voortuin noemt. Hoe het juridisch allemaal in elkaar steekt lijkt inmiddels voor nie mand meer te volgen. Rest de vraag waarom de burgemees ter aanstoot neemt aan de ro bot. Lijkt de pop misschien te veel op hem, en had hij liever gezien dat de robot voor het ge meentehuis in het Wilhelmina- park was geplaatst, om daar de burgers naar binnen te wen ken en te stimuleren deel te hebben aan het plaatselijk be stuur? Vast staat dat de pop, die een pomphouder voorstelt, niet anders doet dan vriende lijk met één arm zwaaien en niet gehandicapt is zoals zo veel Nederlanders die slechts een vinger blijken te hebben als ze dezelfde beweging ma- staan van vijf directeuren. Per 1 april moet het allemaal in gaan. Dan moeten ook de laat ste vuiltjes zijn weggewerkt, zoals bijvoorbeeld dat van de dienst bestratingen. Daarover besloot de raad toen de hele re organisatie al in volle gang was dat de dienst toch maar beter kon worden ondergebracht bij milieu in plaats van bij civiele werken. Een verrassing waaro ver het personeel nog op zijn achterste benen staat. Tussen alle commotie door speelde ook nog een triviali teit. Want hoe moesten die diensten nu gaan heten? Toen dat aan de orde kwam moet het Leidse college bedacht hebben dat daar eindelijk een moge lijkheid lag om het personeel bij de reorganisatie te betrek ken. Er werd een prijsvraag uitgeschreven en er kwam een echte jury onder voorzitter schap van burgemeester Cees Goekoop en met leden van bin nen en buiten het gemeente lijk apparaat. Die jury moet een zware dob ber hebben gehad aan de stormvloed van inzendingen. Volgens een van de leden was het toch wel erg moeilijk om namen te bedenken die aardig waren en ook nog aangaven wat de diensten deden. En zo kon het deze week ge beuren dat de benoeming be kend werd van de directeuren van de diensten Bouwen en Wonen, Milieu, Sociaal-Econo mische zaken. Welzijn, Recrea tie, Onderwijs en Cultuur en de Burger/Facilitaire dienst. Het moet gezegd, de namen springen er echt uit door origi naliteit. Dat had geen enkele wethouder op een regen achtige zondagmiddag kun nen bedenken. Om tot dat re sultaat te komen moest wel een jury worden ingesteld en een prijsvraag uitgeschreven. Om de winnaar te beschermen tegen spotlust van zijn omge ving zullen we maar niet zeg gen wie de prijsvraag heeft ge wonnen. Aanstoot (1) De reclamewereld bedenkt voortdurend nieuwe zaken om ■de aandacht van de consument te trekken. De laatste tijd is de reclamerobot populair gewor den. Het gaat eigenlijk om le vensgrote poppen die met elektrisch aangedreven armen langs wegen staan te zwaaien om klanten te lokken. In Oegstgeest staat zo'n zwaaier vlak bij een garagebedrijf aan de Rhijngeesterstraatweg loodvrije brandstof aan te prij zen. De pop is burgemeester Sj. Scheenstra, die regelmatig komt tanken, kennelijk een doorn in het oog. Als hoofd van de politie liet hij bars weten dat de mechanische vogel- schrikker het veld moet rui men. De pomphouder wilde zijn speeltje niet kwijt en vroeg prompt een vergunning aan. Het is niet duidelijk wat de plaatselijke verordening over robots te zeggen heeft. Kenne lijk kwamen de gemeente ambtenaren er ook niet hele maal uit en werd daarom toch maar een vergunning af gege ven. Wel moest de plaats van de zwaaier in overleg met de gemeente bepaald worden. Al dus geschiedde en de pop staat dus weer op de plaats waar hij al die tijd al stond, bij de benzi nepomp. Aanstoot (2) Burgemeester Scheenstra, die de ambtelijke ontwikkelingen kennelijk niet had bijgehou den stuitte bij zijn eerstvolgen de bezoek dus wederom op die irritant wenkende robot. Wel licht heeft hij even overwogen het aanstootgevende apparaat hoogstpersoonlijk door de hele gemeente heen te schoppen, maar hij hield zich in en over legde beheerst met de ambte naren. Het resultaat was een brief van de gemeente waarin staat dat de zwaaier zijn werk alleen mag doen als er een zo genaamde voortuinvergun ning is afgegeven. Een garage bedrijf heeft in de regel geen voortuin, dus dit lijkt een bril jante manoeuvre om van het mechanische monster af te ko men. Tenzij de garagehouder natuurlijk de pop in een vier kante meter gras plaatst en dat Cultuur (1) De gemeente Lisse is kam pioen bouwen. In de afgelopen tien jaren werden woonwijken als Merenburg, De Blinkerd en Poelpolder Zuid 2 uit de grond gestampt. Duizenden mensen van binnen en buiten Lisse vonden daar onderdak. Ook het winkelbestand kreeg forse uitbreiding met de komst van de Passage. Het nieuwste plan is een uitbreiding van Blok huis met nog eens vijfhonderd vierkante meter winkelruimte Lisse mag trots zijn op haar be naming als het koop- ep win kelcentrum van de Bollen streek. Op het gebied van de culturele voorzieningen is het echter maar karig gesteld in het bol- lendorp. Tien jaar geleden deed de actiegroep SKOL haar best een cultureel klimaat in Lisse te creëren. Lisse moest aan het Vierkant een theater krijgen. De politici in de Lisse- se gemeenteraad zagen niets in het plan. Het Vierkant wordt nu opgesierd door een super markt die het historische hart van Lisse niet bijster heeft op gefleurd. SKOL heeft nu in SCALA een opvolger gevonden. De Stuur groep Culturele Aangelegen heden Lisse Activeren wil pro fessionele kunst naar Lisse ha len, waarbij wordt gedacht aan ballet, kleinkunstheater en beeldende kunst. Voor vier voorstellingen in 't Poelhuys is een subsidie aangevraagd van 20.000 gulden Cultuur (2) De geschiedenis lijkt zich anno 1992 opnieuw te herhalen De behoudzuchtige politici in Lis se vinden de plannen van SCA LA veel te ambitieus en geven de voorkeur aan de belangen van plaatselijke verenigingen SCALA wordt met een fooi af gescheept en kan terug naar af. Het goede initiatief van SCA LA krijgt geen kans tot was dom te komen. Zonder de proef op de som te nemen gaat de gemeente ervan uit dat mensen voor „echte" kunst toch naar Leiden en Haarlem gaan. Vergeten wordt dat met name alleenstaanden en oude ren een bezoek aan de stad niet kunnen betalen. Zij willen ge nieten van cultuur in hun ei gen dorp. Een aantal jaren ge leden werd 't Poelhuys voor ruim een miljoen gulden neer gezet. Het sociaal-culturele centrum komt niet verder dan het ontvangen van met-roken de bridgers en schaakliefheb bers. Aangezien er geen goed cultureel programma wordt gebracht loopt het exploitatie tekort jaarlijks op. SCALA had de loop naar 't Poelhuys graag willen verbeteren, maar wordt zonder ook maar een stap ge daan te hebben weer terugge- Lisse dreigt met haar cultuur- arme houding achter te raken op de omliggende gemeenten. Hillegom heeft een eigen cul turele raad en Noordwijker- hout laat in de toneelzaal van De Schelft gevestigde namen opdraven als Jules Deelder en Drs. P. Typerend voor het a- culturele gehalte van de Lisse- se politici is de opmerking van wethouder Meyer dat het cul turele programma van De Schelft niet lonend is. Meyer blijkt op dit punt slecht geïn formeerd. Het exploitatiete kort van De Schelft wordt uit sluitend veroorzaakt door de hoge kosten van het zwembad. winkel staan, in de Wereldwin kel, op de kinderboerderij. We willen zoveel mogelijk instel lingen warm proberen te ma ken om jongere vrijwilligers in te zetten, om de jongeren zo doende een breed scala van mo gelijkheden te kunnen bie den". Waar haalt ze de wellicht ijdele hoop vandaan om te denken dat jongeren juist in die leef tijdscategorie zich voor het vrij willigerswerk willen inzetten? Jongeren hangen toch liever voor de televisie, gaan stappen met hun leeftijdgenoten, of hebben veel meer aandacht voor hun paard of vriendje'? „Nee", is het besliste antwoord „Veel jongeren blijken zich een groot deel van de tijd te verve len en willen zich best nuttig maken voor de maatschappij. Maar dan moeten ze wel het ge voel hebben dat het ergens toe dient. Het moet iets extra's heb ben: andere mensen ontmoe ten, hun blik verruimen, erva ring opdoen. Degenen die er be wust voor kiezen, beschouwen het soms ook als een voorberei ding op een vervolgopleiding, om te zien of ze die richting wel echt leuk vinden. Zo kun je de corbouwer worden bij een to neelvereniging als je die rich ting wilt inslaan, of vrijwilliger bij de stadstelevisie als je inte resse in journalistiek hebt". Scholen Dat schoorvoetend enthousias me bespeurt Van Raayen onder meer bij de leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegst geest. „Daar moeten alle leer lingen verplicht deelnemen in het vrijwilligerswerk, waarmee ze studiepunten kunnen ver dienen. Vaak begint dat ook met de opmerking 'dat ze er niks aan vinden' maar na ver loop van tijd, als je erin ge groeid bent, ga je je nog thuis- voelen en blijf je bij je 'baas' werken zelfs al hoeft dat niet meer van school" De scholen wil ze daarom ook enthousiast krijgen voor het jongerenproject. Niet elke school hoeft het voorbeeld van het Rijnlands over te nemen en de maatschappelijke dienstver lening in te passen in het les senpakket. maar de scholen moeten hun leerlingen wel we ten door te sturen als ze die be langstelling gaan tonen. „Ze moeten ons weten te vinden. Dat horen wij ook als belangrijk kritiekpunt op landelijke schaal: de leerlingen willen wel, maar weten nauwelijks waar ze terecht kunnen. Dat willen we nu verbeteren". Voor de jongeren die uiteinde lijk besluiten in te stappen, wordt in nauw overleg een goed plaatsje gezocht bij een instel ling die zij leuk vinden en waar ze zich op hun plaats voelen. Daartoe kunnen ze een paar keer of een paar weken proef draaien en bevalt het hun. of de 'werkgever' met, dan is het ge woon 'einde oefening' en wordt de speurtocht naar een ge schikte werkplek voortgezet. Dat past ook helemaal in de nieuwe rol die de Vrijwilligers- centrale zichzelf heeft toebe dacht: die van serviceverle nend instituut dat zowel 'werk gever' als 'werknemer' bemid delt en begeleidt. Wie geïnteresseerd is geraakt in het Tieners Actief-project en zelf ook vrijwilligerswerk wil doen, is welkom op de Vrijwilli- gerscentrale. Oude Rijn 44b in Leiden (tel: 123143). Marty van Raayen is ook nog op zoek naar begeleiders, die de werving op scholen ter hand willen nemen en de jongeren willen begelei- Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9