'Huishouding' bedrijven al 75 jaar in goede handen EaidacSou/itmt ECONOMIE ANC: nog geen buitenlandse investeringen Tsjechoslowaken kopen land terug in uitverkoop Miyazawa vraagt Japanners VS uit het dal te helpen Ziek zijn zal fors duurder worden GELD EN GOED l,nerc ZATERDAG 25 JANUARI 1992 Bond tevreden over sociaal plan Lampe UTRECHT - De Dienstenbond FNV heeft een principe-akkoord bereikt over een aangescherpt sociaal plan voor de werknemers van het kledingconcern Lampe. Volgens een woordvoerder van de bond hebben de onderhandelaars on der meer een hogere aanvulling op de uit keringen van ontslagen werknemers uit het vuur gesleept, alsmede „een soort vut-regeling" voor werknemers van 57,5 jaar en ouder. Werknemers tot 50 jaar kunnen een aanvulling op hun WW-uit- kering van 2,5 maand per dienstjaar tege moet zien. Lampe wil hen ook helpen bij het vinden van ander werk. Daar staat echter tegenover dat de uitkering omlaag gaat naar 2 maanden per dienstjaar. Minder Oostduitsers onder vleugels Treuhandanstalt BERLIJN Steeds minder Oostduitsers wer ken bij bedrijven die onder de vleugels van de Treuhandanstalt zitten. Door privatiseringen en sluitingen van bedrijven vallen nog 1,65 miljoen Oostduitsers onder de Treuhand, ter wijl dat er in de zomer van 1990 nog 4,08 mil joen waren. Dat heeft Alexander Koch, de di recteur personeelszaken van de Treuhand, gis teren gezegd. De Treuhand is opgericht om de privatisering en sanering van staatsonderne mingen in de voormalige DDR te begeleiden. Door de privatisering van 5.000 bedrijven zijn een miljoen mensen verzekerd van een baan. De geprivatiseerde bedrijven zijn strafbaar als ze minder mensen in dienst hebben dan ze hebben toegezegd. Van de overige 1,43 miljoen werknemers die niet meer onder de Treuhand horen, zijn er 336.000 werkloos geworden. Idoor PEET VOGELS ROTTERDAM - Handelsmis sies zijn welkom in Zuid-Afrika om rond te kijken. Investerin gen door bedrijven voor er een interim-regering met het ANC is gevormd zijn echter uit den boze. Deze duidelijke boodschap had J. Naidoo bestuursvoorzitter van het Cosatu, het Zuidafri- kaanse vakverbond, te vertellen. Cosatu en ANC waren in Nederland voor overleg met het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen over de toekomstige economische koers van Zuid-Afrika en de rol die westerse in vesteringen kunnen spelen bij de om vorming van de apartheidsstaat. Zo wel de vertegenwoordigers van Cosatu en ANC als de VNO spraken over een constructieve uitwisseling van ideeën. De Zuidafrikaanse missie benadrukte dat de investeringen ten goede moeten komen aan de zwarte gemeen schap. „De helft van de 1,5 miljoen Co- satu-leden is analfabeet. Investerin gen in Zuid-Afrika moeten daarom bij dragen aan de ontwikkeling van de zwarten. Op die manier kunnen zij zich ontwikkelen en een rol gaan spe len in het economisch leven van Zuid- Afrika, anders dan als arbeider in fa brieken van blanken". Naidoo maakte nog eens duidelijk dat investeren in Zuid-Afrika op dit moment door het ANC en Cosatu gezien wordt als ver sterking van het blanke bedrijfsleven en daardoor als onacceptabel. VNO voorzitter Dr. A. Rinnooy Kan toonde zich tevreden over de bespre kingen. „Cosatu heeft duidelijk ge maakt wat zij van buitenlandse inves teringen verwacht. Wij kunnen een rol spelen door bijvoorbeeld manage- mentcursussen aan zwarten te geven. Daarnaast is het bezoek van de Neder landse handelsmissie besproken die begin maart naar Zuid-Afrika gaat. Daar heeft men geen moeite mee. Waarschijnlijk zullen wij als we in Zuid-Afrika zijn opnieuw met het ANC en Cosatu spreken". Beregovoy: Duitsland moet |-vi niet vertrouwen op rentewapeif V PARIJS Duitsland moet niet alleen op zijn r pen vertrouwen om de binnenlandse economise! monetaire ontwikkelingen in goede banen te lq De Duitsers moeten ook kijken „naar wat er op h veau van Europa en de wereld gebeurt", zo 1 Franse minister van financiën, Pierre Beregovojj teren verklaard. Vandaag ontmoeten de financië^ windslieden van de zeven grootste industrieland) kaar in Washington. Elke nieuwe renteverhoging in Duitsland breni conjuncturele ontwikkeling in Europa in gevaa] Duitsers hebben „een te hoge inflatie en een enl kapitaalbehoefte. Ze verhogen de rente zonder q flatie omlaag te krijgen", aldus de Franse minister Beregovoy wil dit weekeinde aan zijn collega's d lijk maken dat van monetair beleid niet alles kar den verwacht. Monetair beleid moet worden g neerd met inkomens- en begrotingsbeleid. Vroeger stonden ze in de volksmond min of meer minachtend bekend als pennelik- kers. Stoffige lieden, die zich gezeten ach ter nog stoffiger burelen uitsluitend en al leen met papier bezig hielden. Massa's pa pier dan wel te verstaan, waarop niets dan cijfers. In het allereerste begin keurig met de kroontjespen opgetekend en later wat beter leesbaar uitgetypt. Het was in het computerloze tijdperk dan ook beslist geen sinecure de resultaten van vooral de grote re bedrijven op een rijtje te zetten en 'even' uit te zoeken of alles wel volgens de heer sende belastingwetgeving en op de juiste manier was aangeleverd. Als de cijfers niet klopten, moest vaak uren worden 'overge werkt' om de ontbrekende 'cent' te trace- Vandaag de dag liggen de kaarten wel even anders. In stijlvolle kantoren, als het even kan voorzien van uiterst modern meubilair, wordt het accountantswerk verricht door hoog op de maatschappelijke ladder ge klommen heren, gekleed in 'stemmig grijs- gestreept'. Een gesprek met drs. Peter D. Veerman, belastingadviseur en partner van het Haagse kantoor van Price Waterhouse (accountants-, belastingadvies- en organi satie-adviesbureau), leert datje vandaag de dag heel wat in je mars moet hebben om be drijven te kunnen adviseren. Stropen de meeste accountants-/belastingadvieskan- toren nog naarstig de markt af op zoek naar vwo'ers, bij Price Waterhouse moet je ten minste met heao of een academische titel voor de dag komen en dan nog liefst zijn ge specialiseerd in bijvoorbeeld bedrijfseco nomie of fiscaal recht. Een gedegen interne opleiding moet tenslotte leiden tot de spe cialisten die voor PW op pad mogen. DEN HAAG - „Als ik mi nimaal elke twee weken niets nieuws zou leren, zou voor mij de aardigheid er snel af zijn. Als belasting adviseur, accountant of or ganisatie-deskundige heb je daar gelukkig geen last Drs. Peter D. Veerman (38), be lastingadviseur, partner van de Haagse vestiging van de maat schap Price Waterhouse (PW), voelt zich een gelukkig mens. Al 75 jaar opereert 'zijn' inmid dels wereldwijd uitgegroeide bedrijf in Nederland (behalve in de Residentie gevestigd in Rotterdam, Amsterdam en De venter) als kool. Drie kwart eeuw, waarin de accountancy een complete metamorfose heeft ondergaan. Voorop staat de advisering op tal van fronten, maar, zo zegt Veerman, dan wel binnen de spelregels die de fiscus stelt. „Natuurlijk loopje zo nu en dan tegen 'vreemde praktijken' aan, waarbij de cliënt probeert de regels te negeren of te om zeilen. Als een bedrijf moedwil lig probeert te 'rommelen' is voor ons de samenwerking niet meer mogelijk. Maar gelukkig Kantoor Het statige kantoor van PW aan de Haagse Koninginnegracht 8 (schuin tegenover het Provin ciehuis) steekt met zijn lichte kleuren af tegen de al even stijl volle belendende grachtenpan den. Eenmaal binnen bekruipt je al snel het gevoel in het kan toor van iets 'voornaams' te zijn beland. In de fraaie toegangs hal hangen onder elkaar drie glanzend verchroomde borden, waarop in één oogopslag is te zien welke afdelingen in het pand kantoor houden. Van bo ven naar beneden PW Associa tes (organisatie-adviseurs), PW Nederland (accountants) en PW Belastingadviseurs. Een twee de wand wordt volledig ingeno men door een in reliëf uitge voerde wereldkaart. Niet zo verwonderlijk natuurlijk, want PW is nu eenmaal een wereld wijde organisatie, die in meer dan honderd landen met in to taal zo'n 40.000 mensen werkt. Hoewel alle kantoren onder één naam werken, hebben ze één ding gemeen: zelfstandigheid. Geschiedenis De geschiedenis van PW gaat terug naar 1848, toen de in 1821 als pottenbakkerszoon geboren Samuel Lowell Price zijn eerste schreden zette op het spekglad de pad van het Britse zakenle ven. Aldus verhaalt een passa ge uit een bijzonder aardig boekje, dat bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van PW in Nederland is samengesteld door mr. C. ten Broek en mr. R.G.M. Perik, twee werkne mers van PW. Rond 1850 trad de toen 24-jari- ge Edwin Waterhouse toe tot de accountantspraktijk, waarvan in die tijd ook William Hopkins Holyland deel uitmaakte. Na pensionering van de laatste ontstond uiteindelijk in 1874 de firma Price, Waterhouse Co. Al rond 1873 richtten de heren zich op de dienstverlening bui ten Groot-Brittannië en zij pik ten een fors graantje mee van de industriële revolutie in de Verenigde Staten. Nog voor het uitbreken van de Eerste We reldoorlog opereerde PW Co al in Austrialië, India, Egypte, Chili, Brazilië en Rusland. Margarine De komst van PW Co naar Nederland heeft eigenlijk een bijzondere oorzaak. Toen in 1914 de Eerste Wereldoorlog losbrandde, kreeg de Britse re gering er een belangrijk pro bleem bij, doordat het Verenigd Koninkrijk één van de belang rijkste grootverbruikers was van de Hollandse margarine. En aangezien de benodigde in grediënten daarvoor werden betrokken uit de haven van Bremen (daar werd de olie ge perst uit tropische noten) stok te de aanvoer daarvan. In Ne derland werd besloten om dan maar zelf de invoer en persing van olienoten ter hand te ne men. De Britse overheid was er echter als de dood voor dat er via Nederland aanvoerlijnen naar het vijandelijke Duitsland zouden ontstaan en vroegen daarom PW Co hierop de fi nanciële controle te gaan ver richten. Namens PW Co ver trok Charles Henry Evans uit Londen. Hij vertelde over zijn verblijf in de Lage Landen: „Het was er uitermate fascine rend. Nederland als een neu traal land in vrede, omringd door het grootste conflict in de geschiedenis, trok de meest uit eenlopende personen aan". Toen Evans terugvoer liep zijn schip voor de Engelse kust op een mijn en kon hij maar nau welijks het vege lijf redden. Zijn 'working papers' hadden echter met een ander schip de oversteek gemaakt en kwamen veilig in Harwich aan. Toch zou het nog even duren voordat PW Co officieel vaste voet op Nederlandse bodem zou zetten. In 1916 huurde Maurice Charles Spencer een kamer in de binnenstad van Drs. Peter D. Veerman (38), belastingadviseur, partner van de Haagse vestiging van de maatschap Price Waterhouse voor het kantoor aan de ginnegracht. foto. Stephen e Rotterdam, waarmee het eerste kantoor van PW op het Europe se continent een feit werd. Met name de metaalindustrie was één van de eerste cliënten. En het ging goed in de business, want binnen twee jaar telde PW al een staf van achttien men- Groei „Inmiddels telt PW in Neder land zo'n 500 personeelsleden, verdeeld over de kantoren in Den Haag, Rotterdam, Amster dam en Deventer", vertelt Veer man enthousiast. „We verwach ten in de komende jaren echter te kunnen doorgroeien naar zo'n duizend medewerkers, waarbij eventuele fusies met andere kantoren niet worden geschuwd. In 1988 nog beston den er plannen te fuseren met de Dijker Groep, maar deze ging door allerlei oorzaken niet door". Mr. W. Hogeweg, senior partner en voorzitter van PW Neder land, stak in mei 1989 in een in terview met Het Financieel Dagblad niet onder stoelen of banken het afketsen van deze samenwerking zeer te betreu ren. PW zou hierdoor meteen bij de top-drie van de Neder landse accountantswereld zijn beland, terwijl op dit ogenblik met een jaaromzet van rond de 50 miljoen gulden niet verder dan ongeveer de achtste plaats kan worden bezet. Ook Veerman blijft uiteraard naar uitbreiding van PW stre ven, hoewel hij op dit moment veel ziet in een nog nauwere sa menwerking tussen de PW- kantoren in Europees en mon diaal verband. Europa „Vrijwel alle bedrijven richten zich op dit moment op dat ene verenigde Europa. Daar moeten wij zeer efficiënt op in springen. Vroeger was het woord concurrentie in het voca- bulair van de accountantswe reld niet te vinden, maar de tij den zijn veranderd. We zullen er keihard tegenaan moeten om PW in dë lift te houden. Geluk kig hebben we hiervoor de steun van PW Europa met ze tels in Londen en Parijs, in onze contacten met d( schillende multinational! ben we hier veel voordee Alleen al het afgelopen j de totale omzet van PW E met zo'n 26 procent ge En ook voor Nederland goede verwachtingen vo toekomst; ik denk dat he tal kantoren nog wel zal w uitgebreid. De talloze fu; overnamen brengen vo< nu eenmaal geld op, steeds vaker worden hi< door de verschillende pa accountantsverklaringen langd. Er is dus ook vo< Nederland nog genoeg aan de winkel. En dat zuil met de grootste deskundiinj blijven verrichten". i V Idoor ALISON SMALE PRAAG - Miljoenen Tsje chen en Slowaken slaan momenteel hun slag in de uitverkoop van de eeuw, zoals de privatisering van vrijwel alle fabrieken en bedrijven die sinds de communistische machtso vernamevan 1948 staatsei gendom waren nog het best kan worden genoemd. Elke Tsjechoslowaak ouder dan 18 die de beschikking heeft over een kapitaal van iets meer dan 60 gulden kan profiteren van zeg maar gerust het wegge ven van de staatseigendom men, bedoeld om Tsjechoslo- wakije vooruit te helpen in de privatiseringsrace die in Oost- Europa aan de gang is. „De mensen krijgen gewoon te rug wat van ze is gestolen", zegt Cenek Petak, waarnemend pre sident van de Associatie van In vesteringsfondsen, die een be langrijke rol speelt in de verde ling van de staatseigendom men onder de Tsjechoslo- waakse burgers. Bonnenboekje Tot en met 31 januari kan elke burger een bonnenboekje ko pen met een waarde van 1.000 punten. Na die datum mag elke koper zijn punten verdelen over een aantal door hemzelf aangewezen bedrijven, waar van hij daardoor aandeelhou der wordt. In plaats daarvan kan hij zijn punten ook toever trouwen aan één van de in to taal 476 investeringsfondsen, die elk minstens een miljoen Tsjechoslowaakse kronen (ruim 60.000 gulden) hebben opgebracht voor het recht om andermans geld te beheren en zich uiteindelijk in de aande lenhandel te kunnen storten. Komende lente zullen de inves teerders van de fondsen te ho ren krijgen waar hun punten zijn ondergebracht en dus van welke bedrijven ze aandeelhou der zijn geworden. De in november begonnen ver koop kwam aanvankelijk moei zaam op gang. Mede door een grootscheepse publiciteitscam pagne van de investeringsfond sen drong echter na enige tijd het besef onder de bevolking door dat er grote zaken vielen te doen. Dubieuze praktijken De verkoop met zo weinig re gels van zoveel rijkdom heeft ook geleid tot dubieuze praktij ken. Zo kwam deze week uit dat van de acht miljoen bon nenboekjes die een van de in vesteringsfondsen had laten drukken in Duitsland er zeker drie miljoen waren kwijtge raakt, waarschijnlijk achtero vergedrukt door fondsmana gers die ze ten eigen bate hoop ten te kunnen verkopen. Om investeerders over te halen hun bonnenboekjes aan het fonds af te staan, was bijna twee miljoen gulden geïnvesteerd in een via televisie en kranten gevoerde reclamecampagne en waren 22.000 agenten op pad ge stuurd. De investeerders kre gen hoge winsten gegaran deerd. Minister van financien Vaclav Klaus, een enthousiast kapita list die de verkoop van de bon nenboekjes heeft bedacht, bleef nuchter onder het schan- Een gedeelte van het Wenceslasplein, een 800 meter lange boulevard in Praag, waar zeker de helft van de win kels de afgelopen zes maanden van eigenaar en daarmee van uiterlijk en karakter zijn veranderd. foto:sp daal. Als de bonnenboekjes op zijn, zo zei hij, dan krijgen de kopers een registratiekaart die ze kunnen inruilen wanneer er boekjes zijn bijgedrukt. En de genen die de boekjes hebben achterovergedrukt kunnen ze teruggeven zonder te zullen worden gestraft. Dusan Triska, een medewerker van Klaus, schat dat Tsjechoslowakije bin nen ongeveer een jaar zal be schikken over een aanzienlijke groep reële aandeelhouders, waarna de handel in aandelen en effecten op gang kan komen en niet goed functionerende be drijven kunnen worden gereor ganiseerd of opgeheven. Markteconomie Hoewel Tsjechoslowakije pas dan goed op weg zal zijn gehol pen naar een markteconomie is het gezicht van Praag door de zogenoemde kleine privatise ring ook nu al voorgoed veran derd. Onder kleine privatise ring wordt verstaan het in vei ling verkopen of teruggeven aan hun oorspronkelijke eige naars van winkels en restau rants. Op het Wenceslasplein, een 800 meter lange boulevard, is zeker dé helft van de winkels de afge lopen zes maanden van eige naar en daarmee van uiterlijk en karakter veranderd. Rom melige, donkere winkels zijn omgetoverd in moderne mode- en delicatessenzaken. „Eind 1992 is dit een ander land", zegt Triska. De verande ringen worden nog versneld door het ontbreken van strenge regelgeving. Buitenlanders mochten weliswaar geen win kels opkopen, maar niets hield gretige Duitsers, Italianen of Oostenrijkers tegen een Tsje choslowaak voor hen naar de veiling te sturen. Ook buitenlands kapitaal is welkom bij de investerings fondsen, waarvan sommige de naam van buitenlandse banken dragen, zoals de Oostenrijkse Kredietinstelling. Door de manier van privatise ren waarvoor de Tsjechoslo waakse regering heeft gekozen, leert de bevolking verantwoor delijkheid te dragen, iets dat haar onder het communistische regime was afgeleerd. Principe-akkoord over cao Grolsch UTRECHT - De Grolsche Bierbrouwerij Nederland bv heeft met de vakbonden in principe overeenstemming be reikt over een nieuwe cao. Die loopt van 1 januari 1992 tot 1 ja nuari 1994. De vut blijft ge handhaafd op 60 jaar. De lonen gaan op 1 januari 1992 omhoog met 3,75%, met een 0,5% op 1 juli 1992 en nog eens met 4% op 1 januari 1993. Bij de bierbrou werij werken bijna 900 mensen. TOKYO Japan moet de invoer van Amerikaanse produkten verhogen om de VS uit hun economi sche dal te helpen. Die oproep heeft premier Kiichi Miyazawa gisteren aan zijn landgenoten gedaan bij de ope ning van het nieuwe zittings jaar van het parlement. In zijn rechtstreeks door de te levisie uitgezonden toespraak bedankte Miyazawa de Ameri kanen voor hun steun die Ja pan na de Tweede Wereldoor log heeft gekregen voor de we deropbouw van het land. De premier zei dat de VS nu zelf met economische moeilijkhe den kampen en dat de Japan- Miyazawa waakte er voor dat hij zich niet op een medelijden de toon ten opzichte van de VS uitliet, zoals hij dat een paar weken geleden wel deed aan de vooravond van het bezoek van president George Bush. Ameri kaanse zakenlieden merkten toen kritisch op dat hun land geen compassie nodig heeft, maar een volledig open wereld markt. Miyazawa beloofde dat zijn regering alles in het werk zal stellen om de import van Amerikaanse goederen te ver hogen om het gigantische han delsoverschot van 38 miljard dollar naar beneden te bren gen. seC Verzekeringsmaatschappijen komen in het algemeen op ve len nog steeds over als oer saaie bedrijven waarin even saaie mensen een niettemin goed belegde boterham ver dienen. Deze antieke, niet uit te roeien opvatting is een droevig relikwie uit de tijd dat 'de bode' wekelijks aan de deur kwam om de halve stui ver premie van de begrafenis verzekering of 'dodenbos' op te halen. Hoewel u mij niet zult horen zeggen, dat het verzekerings bedrijf even opwindend is als de ruimtevaart, kan toch ge zegd worden, dat de branche langzamerhand behoorlijk dy namisch en expansief is ge worden. Wel krijg ik de in druk, dat de verzekeraars ui terst zorgvuldig te werk moeten gaan, om zich niet on der de voet te laten lopen door partijen, die kijkend naar de financiële positie van de door de Verzekeringskamer gecon troleerde ondernemingen, menen dat 'alles kan en mag en moet'. Uit tal van ontwikkelingen blijkt, dat de Nederlandse ver zekeraars ver vooruitzien en zich gereedmaken voor de grote Europese markt zonder grenzen met de bijbehorende, onvermijdelijke verwoede concurrentie. Om aan die con currentie doeltreffend het hoofd te bieden, slaan steeds meer verzekeraars en finan cieringsinstellingen de han den ineen. Voorbeelden: de fusie van NMB Postbank met de Nationale-Nederlanden on der de naam Internationale Nederlanden Groep en van de VSB (Verenigde Spaarbank) Groep met het verzekerings concern Amev. Deze laatste fusie is verbreed door de toe treding van de Belgische AG Groep, die zich gedrieëen van de naam Fortie bedienen. Denk voorts aan de band van Interpolis met de Rabobank en aan de AVCB (Avéro-Cen- traal Beheer) Groep. Schadeverzekering Het beeld van de schadeverze keringsbranche is lang zo hel der niet als dat van de levens verzekering, omdat de gevol gen van het komende nieuwe stelsel van ziektekostenverze keringen erg onduidelijk zijn. Wel staat vast, dat de fusie- drang door het plan-Simons zeer sterk is geworden. De nog jonge verzekeringsgroep Reaal (ontstaan uit een fusie van De Centrale en Concor dia) heeft dezer dagen een sa menwerkingsovereenkomst gesloten met de gespeciali seerde ziektekostenverzeke raar CZ in Tilburg. De motive ring: „Om in het nieuwe stel sel een rol van betekenis te kunnen spelen is een groot vo lume noodzakelijk". In de CZ Groep zijn twee ziekenfond sen en één particuliere verze keraar met in totaal 790.000 verzekerden opgegaan. Een ander voorbeeld van de drang tot samenwerking in deze sec tor is de aansluiting van NVS- Verzekeringen, Levob Ge zondheidsverzekering, Natio nale-Nederlanden Zorgverze kering. Stad Rotterdam en UAP Nederland. Deze groep van acht omvat één miljoen verzekerden met een totaal premie-inkomen van één mil jard gulden. Een negatief aspect van het plan-Simons lijkt mij, dat het gehele Nederlandse volk ver plicht wordt een ziektekosten verzekering te sluiten. Daar door wordt een redelijke risi cospreiding vrijwel onmoge lijk. Ik vermoed, dat mede als ge volg daarvan gerekend moet worden op verdere forse pre mieverhogingen. Daarbij komt, dat de resultaten, die de verschillende verzekerings concerns voor hun schade- en in het bijzonder voor hun ziektekostenverzekeringsac tiviteiten verantwoorden mar ginaal zijn. Er behoeft dus maar weinig te gebeuren om de uiterst matige bedrijfswin sten van nu in verliezen te doen verkeren. En dat is nu precies een van de problemen van het verzekeringsbedrijf in het algemeen. Als schild voor slechte jaren moeten flinke p zelfs roortbt gerei dat den be lijk op Bezorgdheid dhaeg'b®: In het in april verschbrmati jaarverslag van de Nation- en E Nederlanden wordt al ifemeei gegeven aan grote bezï stad I heid over de ziektekohheen plannen van Simons. Geftar zij: ken worden van een „ókt uw complicatie". „De herjuit de structuur sluit niet goeaverstei bij Europese en internatijucces regelgeving vanwege hac( alistische karakter: een éwenbi le verzekering met - overN. zwakke - elementen marktwerking". En: „Defc UQI gevoerde en toekon maatregelen leggen nt no' steeds groter beslag op wa^n ministratie en automatis n. ^J11 van de verzekeraars. Dei'^" heerskosten nemen hieP0™® toe. Bovendien lijkt, zoa Pr}0<7 de Raad van State on ,lte|.vï heeft opgemerkt een si??atie te worden bereikt v jlge sprake is van overtrokkrei..v€ lidariteit". zlJn- criva In het Financieel Dagb onlangs in een zeer ge<Jas a^r leerd onderzoek naar c vacier volgen van het plan-Si voor een alleenstaand)gn bovenmodaal inkomen jsc^e meer dit geconstateerd kon het gebeuren dat i ter-president Lubber! r jL- j Tweede Kamer meedeel J q de bovenmodale alleen no den slechts 345 guldeC jaar voor hun ziektekost taalden, terwijl dat in r lijkheid 2080 gulden wa nam, gens voorlopige cijfers 0 In 1992 wordt dat 3090 g en in 1995 ver boven d< gulden". Tenslotte zou i fv willen opmerken, dat hü tuurlijk mogelijk is de ;i- ste risico's te doen hei keren, maar dat de pi j druk voor de verzekerd) ^meer helemaal de pot uit rijst r^jg^ En dan nog dit: de vraa gerechtvaardigd wie nu .g n lijk gelukkiger wordt m plan-Simons? Ik vree mand. im i;

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6