/oorstellen De Klerk voor NC moeilijk te verkroppen losnië-Hercegovina hopeloos verdeeld Meeste olieleveranties aan Zuid-Afrika door Engeland CHRISTIE'S BUITENLAND Shamir houdt vast aan vervroegde verkiezingen Leger Algerije smoort Italiaanse staatssecretaris verdacht van corruptie protest in de kiem 1 w Gou/uwt ZATERDAG 25 JANUARI 1992 erkloosheid in Europa oven de negen procent USSEL - Eind november van het afgelopen r had 9,3 procent van de Europese beroepsbe- 1 king geen werk. Het aantal werklozen is in ijaar tijd met bijna een vol procent gestegen, jspjblijkt uit cijfers van de EG-commissie. De stij- va g betekent dat het hoogste werkloosheids percentage sinds de Gemeenschap (in 1983) be- j met een regelmatige publicatie van de rkloosheidscijfers. Ondanks het feit dat in xemburg het aantal werklozen in een jaar tijd lt tien procent is toegenomen heeft dat land 2 steeds de laagste werkloosheidsgraad van EG-landen. In het Verenigd Koninkrijk is aantal werklozen in een jaar tijd met niet ider dan 40 procent gegroeid. Exacte cijfers jr de situatie in Nederland heeft de EG-com- ;sie niet. DEN HAAG Het Vere nigd Koninkrijk is be trokken bij de meeste olieleveranties aan Zuid- Afrika, die in weerwil van het olie-embargo van de Verenigde Naties nog steeds doorgaan. Dit blijkt uit cijfers van het „Shipping Research Bureau" (SRB), een Nederlandse in stelling die nagaat van hoe Zuid-Afrika zijn olie betrekt. en welke maatschappijen olie verschepen. De gegevens .zijn voor de eerste maal in Zuid- Afrika zelf gepubliceerd, door de „Weekly Mail". Het open baar maken van informatie over de bevoorrading met olie is een misdrijf dat met maxi maal zeven jaar gevangenis kan worden bestraft. Nog steeds, aldus het SRB, worden de namen van tankers die Zuidafrikaanse havens aan doen uitgewist of overgeschil derd. In het radioverkeer wor den codenamen gebruikt, in ladingbrieven onjuiste be stemmingen genoemd, en aan de exportlanden worden ver valste documenten over het lossen van de lading overge legd. Het SRB heeft voorlopi ge cijfers verzameld over de periode van begin 1989 tot juli 1991 en tot eind 1991. Uit Ne derland vertrokken dertien schepen met 1,1 miljoen ton olieprodukten, die echter niet uitsluitend Zuidafrikaanse havens aandeden. Dertig jaar cel voor moord op jezuieten SAN SALVADOR - Twee officie ren van het Salvadoraanse leger, een kolonel en een luitenant, zijn gisteren tot dertig jaar gevangenis straf veroordeeld wegens de moord op zes jezuieten en twee van hun werknemers. De moorden werden op 16 november 1989 gepleegd op het terrein van de door de jezuïe ten geleide universiteit. In El Sal vador voerden op dat moment het linkse FMLN, het Bevrijdingsfront Farabundo Marti, een offensief te gen het Salvadoraanse bewind. De moorden leidden tot heftige reac ties in de wereld. China lokt toeristen met jachtgebied PEKING - In het Wuling-geberg- te bij Peking is een nieuw jachtge bied opengesteld waarmee China buitenlandse jagers en toeristen hoopt te trekken. Het is voor het eerst sinds de communistische re volutie dat het traditionele tijdver drijf van de vroegere Chinese kei zers in noordelijk China in ere wordt hersteld, meldde persbureau Xinhua gisteren. Het jachtgebied 40 vierkante kilometer groot. Vol gens Xinhua is het hele terrein van een afrastering voorzien en kan er onder meer worden geschoten op fazanten, geiten en herten. Pentagon bezuinigt op wapensystemen WASHINGTON - Het Pentagon wil bezuini gen op een reeks dure wapensystemen, waar onder de B-2 bommenwerper en de Zeewolf onderzeeër. De VS willen hun defensiebe hoeften niet langer afstemmen op futuristi sche Sovjet-wapens, die door de instorting van het communistische rijk nooit meer ont wikkeld zullen worden. President George Bush zal dinsdag in zijn State of the Union, de jaarlijkse toespraak tot het Congres, ont hullen welke bezuinigingen zijn regering met ingang van het begrotingsjaar 1993 op defensie wil doorvoeren. Binnen het Ameri kaanse leger wordt verschillend op de nieuwe strategie gereageerd. Sommige hoge militai ren vrezen dat de Amerikaanse industriële basis voor de produktie van complexe wa penssystemen verloren zal gaan als de tech nologie „op het schap" blijft staan. IAYM0ND HASSELERHARM NTNESBURG jen referendum houden er een interim-regering pt veto-recht voor de jnken is ondemocra- ph". zei ANC-leider Nel- Mandela gisteren in reactie op aankondi gen van de Zuidafri- president De |rk. De Klerk uitte in weinig verrassende [spraak bij de parle- htsopening opnieuw fi wens voor het vormen een overgangsrege- l met deelname van de rte bevolking. Hij wil Iter de blanke bevol- Ig veto-recht geven. 1 Conventie voor Democra- Zuid-Afrika (Codesa)zal Stomende maanden probe ren grondwet voor een inte rim-regering te maken, die ver volgens aan alle Zuidafrikaan se kiezers wordt voorgelegd. President De Klerk wil echter, conform eerdere toezeggingen, de blanke kiezers een veto recht geven. „Als de blanken niet akkoord gaan met de voor stellen. dan moeten we op nieuw beginnen", zei minister van buitenlandse zaken Pik Botha gisteren. Voor het ANC is dat moeilijk te verkroppen, om dat daardoor een eventueel meerderheidsbesluit van de Zuidafrikaanse bevolking kan worden getorpedeerd door een blanke minderheid. „President De Klerk is arro gant", zei Mandela gisteren. Hij is boos over De Klerks opmer kingen dat het huidige parle ment (zonder zwarten) voorlo pig nog alle macht zou houden. „Codesa is geen parlement is heeft geen wetgevende macht", zei De Klerk. Feitelijk heeft hij daarin gelijk, maar Codesa is een politiek orgaan dat snel het belang van het huidige parle ment zal overstijgen. De Natio nale Partij van De Klerk heeft voorlopig nog de technische mogelijkheid om besluiten van Codesa wettelijke kracht te ont houden. In de praktijk zal dat echter een moreel en politiek onhaalbare optie zijn, omdat in Codesa alle belangrijke politie ke stromingen, exclusief de conservatieven, zijn vertegen woordigd. „Codesa is onmis baar", meent ook De Klerk. Starre houding De Klerk deed gisteren ook een hartstochtelijke oproep aan de Conservatieve Partij (CP) om mee te doen aan de onderhan delingen. De CP is de enige gro te politieke partij die niet mee doet aan de besprekingen die een eind moeten maken aan de blanke dictatuur. „Wij erken nen het zelfbeschikkingsrecht van afzonderlijke volkeren", zei De Klerk, die echter tegelij kertijd een blanke volksstaat praktisch onhaalbaar noemde. Juist over zo'n eigen staat wil de CP graag onderhandelen. Voorlopig zal de CP geen ge hoor geven aan de uitnodiging van De Klerk, omdat de partij eerst de vruchten wil plukken van haar starre houding. Medio februari hoopt de partij in Pot- chefstroom De Klerks Nationa le Partij opnieuw een regionale nederlaag toe te brengen. Dat zal De Klerk niet acute politie ke moeilijkheden brengen, maar het is slecht voor het zelf vertrouwen van de Nationale Partij. Het zou kunnen leiden tot een verrechtsing van stand punten bij de NP, om zo verder stemmenverlies te voorkomen. De Klerk en de zijnen hopen in stilte op een breuk in de CP tus sen voor-en tegenstanders van deelname aan onderhandelin gen. Tot nu toe is die hoop ech ter tevergeefs. Terwijl De Klerk binnen zijn toespraak hield, waren buiten tienduizenden ANC-aanhan- gers bijeengekomen om hun ei gen 'parlement voor het volk' te openen. In toespraken van ANC-leiders Busak en Sisulu werd benadrukt dat het blanke parlement snel moet verdwij nen en dat er binnen zes maan den een overgangsregering moet zijn gevormd. Ritueel De Portugese minister van justitie Cavaco Silva veegt zijn handen schoon, nadat hij een hoeveelheid cocaïne in een verbrandings installatie heeft gegooid. De Portugese politie maakte een hoeveelheid van 430 kilo cocaïne buit, die vervolgens 'ritueel' werd verbrand. FOTO: EPA Herdenking van „Bloody Sunday" in gespannen sfeer LONDONDERRY - Het is morgen precies twintig jaar ge leden dat het Britse leger in het katholieke Noordierse London derry het vuur opende op beto gers. Er vielen dertien doden op de dag die de geschiedenis is ingegaan als ..Bloody Sunday". In Londonderry wordt een grootscheepse herdenkings bijeenkomst gehouden. Die herdenking speelt zich af in een gespannen sfeer. Het ge weld in Noord-Ierland is de laatste tijd weer zo opgelaaid dat het doet denken aan de don kere tijden aan het begin van de jaren zeventig. „Bloody Sun day" sloeg de hoop op vrede in Ulster aan dijggelen en dreef jonge nationalisten in de armen van het IRA dat een opleving doormaakte. Op politiek gebied leidden de gebeurtenissen tot een opschorting van de Stor- mont, het protestantse parle ment, dat de provincie bestuur de, en tot plaatsing van Ulster onder direct bestuur van Lon den. p: als je flexibt ir derti de ki EVO In andere iblieken mag oud-pre nt Tito van het voor lig Joegoslavië van zijn L el zijn getrokken, in ;ië-Hercegovina, siert portret nog immer de tare ruimtes. Vanaf itel dat ooit voor de ische Winterspelen gebouwd, vanaf de van het parlements- )uw en van achter het wejeer eenieder toe, termg zjjn erfenis, de socia- Ische federatie Joego- fië, nog steeds bestaat. |r de inwoners van Bosnië- legovina weten wel beter, fcien in dat Europa vorige Qn(k een einde heeft gemaakt Joegoslavië door Slovenië ;gegevtroatlè als zelfstandige sta- oinnenF erkennen. Maar wat ze ij te reliweten' is dat Bosnië (nog) niet erkend werd. Eerst moet er een referendum komen, eerst moet de bevolking zich klip en klaar uitspreken voor zelfstan digheid, zo luidt de eis die Eu ropa stelt. Reden voor de meer derheid van de bevolking, de moslims, om onmiddellijk een dergelijk referendum te willen houden. ..Een volksstemming is het meest democratische middel om de wil van het volk vast te stellen", aldus moslim leider Cengic aan de vooravond van het parlementairde debat over de kwestie. Van hem is er kenning van Bosnië ook hard nodig. Eigenlijk kan hij niet eens wachten op het referen dum. „Europa moet niet wach ten tot na het referendum: eco nomisch worden we gewurgd. We liggen tussen Kroatië en Servië in, we zijn van de buiten wereld afgesloten. Zelfs voed- seltransporten worden tegen gehouden. Nog even en we lij den werkelijk honger. Alleen als zelfstandige staat kunnen we gaan onderhandelen over een transit-regeling en kunnen we eigen geld introduceren", stelt hij vast. Als vice-premier is hij verantwoordelijk voor de economische staat van de repu bliek. „Als het nog even zo doorgaat, zullen de moslims niet meer voor of tegen onaf hankelijkheid stemmen, maar alleen stemmen voor brood op de plank". Fel tegen Maar Bosnië zou Bosnië niet zijn, als het referendum niet omstreden was. De Serviër, die 44 procent van de bevolking uitmaken, zijn fel tegen. Poli tiek leider Karadzic, namens de Servische minderheid: „Wij hebben ons eigen referendum al gehouden en ons op basis daarvan al afgescheiden van Bosnië. We willen niet buiten Joegoslavië leven. Bosnië mag gerust zelfstandig worden, maar zonder ons. We boycotten het referendum". Niet voor niets wordt Bosnië Joegoslavië in het klein ge noemd. Nergens leven mos lims. Serviërs en Kroaten zo kris kras door elkaar als juist in deze centrale bergachtige repu bliek. Dat het etnisch geweld, dat buur-republiek Kroatië al maanden teistert, nog niet is overgewaaid, lijkt slechts te danken aan het feit dat nie mand nog het eerste schot heeft durven te lossen. „Als het tot een burgeroorlog komt, zal deze van huis tot huis, van flat tot flat worden uitgevochten", voorspelt vice-premier Cengic. Hij toont zich overigens gema tigd optimistisch over de kans dat de burgeroorlog aan Bosnië voorbij gaat. „De burgers heb ben gezien tot welke ellende die zinloze strijd in Kroatië heeft geleid en de internationa le gemeenschap is aanwezig om het gevaar te keren", somt hij twee redenen op. „Het is nu trouwens winter en veel te koud om te vechten", voegt hij als derde argument toe. Karad zic is pessimistischer: „Als de moslims hun zin doordrijven en ons een referendum opdrin gen, dan kan dit de opmaat tot een etnisch en religieus conflict zijn". De ongeschreven wet dat Bosnië alleen via consensus be stuurd mag worden, kan vol gens hem niet worden doorbro ken. Geschrokken van zijn ei gen woorden neemt hij deze ge deeltelijk weer terug: „Het refe rendum zal niet tot een openlij ke strijd leiden, alleen zullen de Serviërs niet meedoen aan de volksstemming. Wij willen dat de stemming wordt uitgesteld totdat Bosnië is omgevormd tot een unie van zelfstandige kan tons a la Zwitserland. Maar we zullen er geen oorlog om begin nen". Zijn eerdere uitspraken in de lokale pers als 'referen dum is oorlog' moeten be schouwd worden als peptalk voor eigen parochie. Het idee van kantonisering waarbij Bosnië wordt opge deeld in een moslim-deel, een Kroatisch deel en een Servisch deel is, afgezien van de prakti sche haken en ogen - de bevol king woont te veel door el kaar - voor de moslims niet aanvaardbaar. Dan zal de repu bliek eenvoudigweg opgedeeld worden tussen Servië en Kroa tië, zo is de vrees. Dit wordt slechts versterkt door recente signalen over een mogelijk Ser- visch-Kroatisch bondgenoot schap. „We moeten de anti-Ser vische coalitie van heden ten dage verbreken. Dat kan met steun van de Kroaten in het westen van Hercegovina. Zij beschouwen zichzelf als onder deel van Kroatië, ze gebruiken ook Kroatisch geld", aldus Ka radzic. Om commentaar ge vraagd houden de Kroatische leiders zich op de vlakte. Uit spraken van president Tudj- man van Kroatië als zou deze republiek best een stuk van Bosnië willen hebben, wijzen echter uit dat angst van de mos lims niet geheel ongegrond is. Zij willen ten koste wat het kost de eenheid van hun republiek, maar Cengic realiseert zich ter dege dat de macht van de rege ring daartoe echter beperkt is: „Als de Serviërs inderdaad bar ricades opwerpen en hun een zijdig uitgeroepen zelfstandig heid met geweld gaan verdedi gen. dan kunnen we weinig JERUZALEM - Hoewel de kabinetscrisis in Israël is bezworen, houdt pre mier Yitzhak Shamir vast aan vervroegde verkiezin gen. Shamir raakte zondag zijn meerderheid in de Knesset kwijt, toen twee kleine rechtse coalitiepartijen opstapten uit protest tegen de Israëlische deelname aan de vredesconfe rentie voor het Midden-Oosten. De tweemansfractie van Tzo- met is overstag gegaan, waar door Shamir weer precies een meerderheid van 61 van de 120 Knessetzetels heeft. Een naaste medewerker ver klaarde gisteren dat Shamir niettemin van mening is dat al leen door vervroegde verkiezin gen een uitweg kan worden ge vonden uit de moeilijke bin nenlandse politieke situatie als gevolg van het vredesoverleg met de Arabische buren. Als meest waarschijnlijke verkie zingsdatum wordt juni ge noemd. Maar een beslissing over een datum zal Shamir in samenspraak met de oppositie van de Arbeiderspartij moeten nemen. Hij heeft namelijk de steun nodig van die partij voor een motie om de Knesset te ont binden. een stap die nodig is om het reguliere verkiezings tijdstip van 3 november te kun nen vervroegen. De jongste kie zerspeilingen wijzen er op dat de Arbeiderspartij, die bereid is tot meer concessies in ruil voor vrede met de Arabieren, haar achterstand op Shamirs rechtse Likud-blok fors aan het inlopen 'i TJi» F f, fTT "Tr""Y" DIT IS EEN PUBUKATIE VRN HET NATIONAAL INSTITUUT VOOR DE SPORTGEZONOHEIOSZORG EN DE STICHTING CONSUMENT EN VElUGHED - daaraai dei- h IS ALGIERS - Met groot machtsvertoon rond de moskeeën in de funda mentalistische buurten van Algiers hebben het Al gerijnse leger en de op roerpolitie gisteren protes ten tegen de onderdruk king van de islamitische politieke beweging in de kiem gesmoord. Bij de es-Sunna moskee loste de politie twee salvo's waar schuwingsschoten en werden ook enkele traangasgranaten afgeschoten om een menigte van ongeveer 500 mensen te verspreiden. Bij de Kouba-mos- kee in Algiers, waar functiona rissen van het Islamitische Reddingsfront (FIS) het vrij daggebed leidden, werden met pantserwagens minstens 200 agenten van de oproerpolitie aangevoerd. De in volledig rel- lentenue gestoken agenten werden ondersteund door wa terkanonnen. De deelnemers aan de dienst in de Kouba-mos- kee gingen vreedzaam uiteen nadat FIS-functionaris Mo hammed Said de aanhang van het front tot kalmte had ge maand en de overheid had ge waarschuwd geen bloedbad uit te lokken. Verscheidene Alge rijnse en buitenlandse journa listen die de dienst versloegen werden gearresteerd. Het front maakte gisteren be kend dat Othmane Aissani tot plaatsvervanger van de gear resteerde leider Abdelkader Hachani is benoemd. ROME - De christen-democra tische staatssecretaris van fi nanciën, Carlo Merolli. is voor de rechtbank van Milaan ge daagd wegens zijh betrokken heid bij een gigantische btw- fraude. Tegelijk zijn vier Milanese on dernemers gearresteerd en is een onderzoek ingesteld naar eventuele medeplichtigheid van politie en politieke partij en. De affaire draait rond 40 ton koper, aluminium en tin, die werd ingevoerd door twee in Milaan gevestigde firma's. Daarbij werd de volgens de EG- normen verschuldigde btw niet betaald, omdat de importeurs verklaarden dat het metaal weer naar derde landen zou worden uitgevoerd. Dat laatste gebeurde echter niet, zodat in totaal circa 80 miljoen gulden aan belasting werd ontdoken. Ondanks deze kolossale fraude ten nadele van de staat werden de bewuste metalen vervolgens vrolijk doorverkocht aan Itali aanse staatsbedrijven. De verantwoordelijke politici en ambtenaren knepen daarbij een oogje toe. Volgens officier van justitie Celestina Gravina werd kwistig met smeergeld ge strooid en is het zelfs mogelijk is dat de hele handel is opgezet als een vorm van illegale subsi diëring van politieke partijen. Een kapitein van de Guardia di Finanza. het legerkorps dat in Italië de taken van douane en financiële opsporingsdienst in zich verenigt, bleek een 'eerlij ke lastpost', de term waarmee in Italië niet-corrupte ambtena ren en politici worden aange duid. Hij bracht de zaak aan het rollen, maar werd overgeplaatst naar de centrale directie in Rome. Uit afgeluisterde tele foongesprekken bleek dat daar op was aangedrongen door staatssecretaris Merolli. 5 februari in Wassenaar Kosteloze taxatie van uw kunst en antiek GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER ihai Weer heeft „De Vrijheid" zee gekozen. En dit keer me et naar huis toe. Maar Rob en Toon hebben nog een lange e3°r de boeg. Ze zeilen langs de Californische kust met als i da bestemming het Panamakanaal. Van daar zullen ze de At- n !he Oceaan recht oversteken en Rob heeft al precies uitge- Jled, wanneer ze IJmuiden zullen binnenlopen. Precies? Nou r j kun je voor zo'n lange reis en dan nog wel met een zeil- w nooit bepalen. En drie weken na hun vertrek, wanneer „De d" zich midden op de Atlantische Oceaan bevindt, wordt het vaarschema van Rob al bedreigd, want de barometer zakt plotseling sterk. Dat betekent: storm op komst. Dat betekent in negen van de tien gevallen, dat „De Vrijheid" mijlen uit haar koers wordt geslagen, afgezien nog van de schade die het schip kan oplopen. Maar Rob en Toon hebben wel voor hetere vuren gestaan. Ze steken zich in hun oliegoed en wachten de bui af. „Voorlopig zijn we nog niet in Amsterdam", zegt Toon, een beet je mismoedig. Rechercheurs Guildford-zaak toch voor rechter LONDEN Het Britse hoogge rechtshof heeft gisteren be paald dat drie voormalige poli- tiefunctionarisssen die ervan worden verdacht geknoeid te hebben met de bewijslast tegen de „Vier van Guildford", alsnog terecht moeten staan. In juli werd de zaak tegen de recher cheurs door een lagere recht bank geseponeerd. De Vier van Guildford werden tot levens lang veroordeeld na te zijn aan gewezen als de daders van IRA- bomaanslagen in Guildford en Woolwich in 1974. In oktober 1989 werden zij door het Hof van Beroep op vrije voeten ge steld omdat inmiddels was ko men vast te staan dat de bewijs last tegen hen niet deugde. Christie's specialisten bezoeken op woensdag 5 februari van 10.00 tot 16.00 uur Kasteel Oud-Wassenaar, Park Oud Wassenaar 1 in Wassenaar. U kunt uw kunstvoorwerpen in Wassenaar vrijblijvend en kosteloos laten taxeren door specialisten op het gebied van Schilderijen, Tekeningen, Grafiek, Zilver, Juwelen, Horloges, Meubelen, Klokken, Sculpturen, Europese en Aziatische Ceramiek en Kunstvoorwerpen. Glas, 20ste eeuwse Decoratieve Kunst, Judaica en Varia. Voor een juiste taxatie is het van belang dat u het betreffende kunstvoorwerp meebrengt. Van grote of kwetsbare objecten kunt u de specialist foto's toesturen of tijdens uw bezoek tonen. Ook is het mogelijk, op afspraak, het object of de collectie bij u thuis te laten taxeren. Onze specialisten adviseren u graag omtrent eventuele veiling van uw kunstvoorwerp. Meegebrachte objecten die tijdens deze dagen voor veiling worden achtergelaten, zal Christie's gratis voor u naar Amsterdam transporteren. U kunt ook dagelijks tijdens kantooruren bij Christie's Amsterdam terecht voor kosteloze taxatie van uw kunstvoorwerpen. Voor inlichtingen: Christie's Cornelis Schuytstraat 57, 1071 JG Amsterdam, Telefoon: (020) 575 52 55

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5