De vut moet met de vut CeidóeGowxmt BINNENLAND Computer wordt nooit een creatieve vlieger Privacy op het werk lang niet altijd gewaarborgd ZATERDAG 25 JANUARI 1UA De cockpit van de Airbus A-320 zit (te?) vol electronica. AMSTERDAM - Een oude Do nald Duckstrip gaat over een verhaaltje waarin de eendjes Kwik, Kwek en Kwak dromen over een leuke school: geen harde banken, maar luie stoe len, geen strenge meester maar televisieschermen en een zach te stem. Het resultaat: ze leren niet meer, maar vallen in slaap. Met een soortgelijk probleem worstelen vliegers op zeer mo derne verkeersvliegtuigen zo als de Airbus A-320, waarvan er dinsdagmorgen een in de Fran se Vogezen tijdens de landing is neergestort. De omstandigheden waaronder dat ongeluk gebeurde, lijken heel erg op de situatie waarin eerder een A-320, in 1990 bij Bangelore in India, crashte tij dens de nadering van de lan dingsbaan. Een derde A-320 crashte tijdens een luchtvaart- show toen het toestel zeer lang zaam en laag kwam aanvliegen. Het laat zich aanzien dat in elk geval beide ongelukken, die tij dens een lijnvlucht zijn ge beurd, toe te schrijven zijn aan menselijke en niet aan techni sche factoren en dat die mense lijke factoren heel veel te ma ken hebben met de vergaande automatisering in de cockpit van de A-320 die vliegers be rooft van hun alertheid. Verenigingen van vliegers kla gen al geruime tijd over het cockpitontwerp van de A-320. Het ontwerp zou te veel tot stand zijn gekomen vanuit de drang om de technisch meest vooruitstrevende cockpit te creëren. In die drang zouden de technisch ontwerpers zijn voor bij gegaan aan de relatie die de mens moet hebben tot zijn ge mechaniseerde werkomgeving. „Cockpitnapping" is het bij ge brek aan intellectuele en zintui- gelijke prikkels indutten tij dens lange vluchten die soms 11, 12 uur duren. Er wordt nu 'overwogen om de systemen zo te ontwerpen dat zij vliegers met tussenpozen opdrachten gaan geven. „De vliegtuigindustrie gaat er teveel vanuit dat computers het vliegtuig besturen en dat men sen de computer nog slechts controleren", zegt de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Verkeersvlieger, Benno Baksteen, zelf gezagvoerder op een Boeing 747-300 bij de KLM. Op zichzelf gebeurt dat met goede bedoelingen. Dankzij au tomatisering is de werkbelas ting van vliegers zoveel lager dat moderne grote vliegtuigen door twee vliegers bestuurd kunnen worden in plaats van door drie. Een lagere werkbelasting ver hoogt de veiligheid, omdat de computer met een simpele in structie van de vlieger vaak reeksen handelingen snel en doeltreffend kan uitvoeren die, als zij allemaal afzonderlijk met de hand gedaan zouden moeten worden, in noodsituaties teveel tijd kunnen kosten. Maar, zo legt Baksteen uit, door over-automatisering kan verho ging van de veiligheid ook om slaan in het tegendeel. Vliegers gaan dan teveel vertn de computer, verliezi heid, maar ook - wat n is - de creativiteit om de situaties het heft wt gen hand te nemen. Werk "Wei ,wa g Het probleem bij de A- er volgens Baksteen dat de stand van de ven hendels niet corresj met het vermogen motoren draaien indier genaamde „autothrot teem is ingeschakeld, systeem werkt, dan motorvermogen geregi t de boordcomputer die gevoed met gegevens c toetsenbord kan won voed met commando's. Deze week is bij Akzo tijdens de cao-onderhandelingen de al gemene vut voor de 22.500 werknemers op termijn afgeschaft. „De huidige vut heeft geen toekomst meer. Als ouderen met vut gaan, raken we als ondernemingen een heleboel kwaliteit te vroeg kwijt", aldus A. van Es, directievoorzitter van Akzo Nederland. Landelijk stelde vorige maand NCW-directeur prof. drs. J. Weitenberg de vut al ter discussie. Hij noemde de vut een onbestuurbaar vehikel met te veel passagiers. Na vijf tien jaar lijkt de vut onbetaalbaar te worden. Nu doet slechts elf procent van de mensen tussen hun 60e en 65e betaald werk. Maar met de toenemende vergrijzing kunnen de oudere werk nemers echter niet meer worden gemist. DEN HAAG - Zo'n vijf tien jaar geleden gingen de eerste 60-plussers met de vut. Inmiddels maken 120.000 mensen gebruik van zo'n regeling. Zodra een bedrijf een dergelijke regeling heeft, blijkt tach tig procent van de werkne mers hiervan gebruik te maken. In de afgelopen tien jaar is de premie in sommige bedrijfstak ken zoals de textiel verdubbeld tot boven de acht procent. Vol gens steeds meer werkgevers wordt de vut onbetaalbaar. In dividuele flexibele pensione ring lijkt het toverwoord te wor den. Indertijd werd de vut ingesteld om met name jongeren aan een baan te helpen. Die jeugdwerk loosheid is nu grotendeels weg gewerkt. Volgens de Groningse econoom professor F. de Kam één van de drie redenen waar om de vut nog deze eeuw zal verdwijnen: „Het wordt heel duur, we kunnen de ouderen niet missen en we hoeven geen plaatsen meer voor jongeren vrij te maken. Het probleem van de jeugdwerkloosheid is toch uitgebannnen. De salaris sen van de supermarkten stij gen bijvoorbeeld relatief snel omdat men elkaar beconcur- reeert voor die jongeren". De Kam heeft berekend dat het nationaal inkomen jaar-in-jaar- uit acht miljard gulden lager is door de bestaande vut-regelin- gen. Hij noemt de vut-regeling dan ook de vernieling van men selijk kapitaal. Nu zijn er op honderd mensen met een betaalde baan 86 men sen met een uitkering. Door een verdere vergrijzing èn het feit dat jongeren steeds ouder gaan werken wordt het draag vlak dat de sociale premies op brengt alsmaar smaller. Volgens De Kam kunnen de 60- plussers straks niet meer wor den gemist: „Eind jaren negen tig denk ik dat het economisch nodig is dat ze blijven werken. De vergrijzing is dan begon nen. Als in 2010 de mensen van de geboortegolf van na de Tweede Wereldoorlog allemaal in dë vut gaan op hun 60e, dan wordt het onbetaalbaar want er is nooit geld voor opzijgelegd". „Ik roep niet dat de vut morgen moet worden afgeschaft. Maar ik denk dat het onzin is mensen van mijn leeftijd (45) voor te spiegelen dat ze straks op hun 58e, 59e met de vut kunnen. U betaalt nu, maar u zult nooit ge nieten. Naarmate dat besef doordringt zal het solidanteits- draagvlak voor de vut snel ver dwijnen. De vut moet met de vut, is dus de conclusie". Fantastisch „Fantastisch natuurlijk, fantas tisch", zegt Deventenaar L. Wij ting op de vraag hoe hij de hui dige vut-regeling bij Akzo er vaart. „Zodra het kon heb ik er gebruik van gemaakt. Bruto scheelt het 15 procent, netto nog geen honderd gulden". Op zijn 61e ging Wijting, na 36 jaar in dienst te zijn geweest bij het veiligheidslaboratorium, in november 1989 met de vut. Hij heeft geluk gehad. Al eerder heeft Akzo de vut-leeftijd ver hoogd tot 62 jaar. Donderdag werd bij de cao-onderhandelin gen bepaald dat de collectieve vut voor werknemers die na 1942 zijn geboren wordt afge schaft. Wat overblijft is een in dividuele regeling waarbij mensen kunnen sparen voor vervroegde pensionering. Wijting werd na zijn vervroeg de uittreding meteen gevraagd om het beheer van een biljart- centrum op zich te nemen. Hij is daar iedere dag in touw. „Ik denk dat er een groot verschil is tussen vut en met pensioen gaan. Als je met de vut gaat heb je de indruk: ik ga wat anders doen. Ik ga niet stoppen, maar ik doe wat anders. Ik was het heus niet spuugzat, de kans lag er. Ik dacht wat ik tot dan toe 's avonds deed ga ik nu overdag doen". Akzo is het eerste grote bedrijf dat de vut ter discussie stelde. Ook bij de grafische industrie gaan nu stemmen op om de re geling op termijn af te schaffen. Ook het aardappelzetmeelcon- cern Avebe met 3000 werkne mers is de cao-onderhandelin gen ingegaan met de claim de vut af te schaffen. „De maatschappelijke discus sie hierover staat op het punt te beginnen", stelde NCW-direc- teur Weitenberg onlangs. „Het nut van de vut is niet meer wat het was. Op het moment dat de regelingen tot stand kwamen, vormden zij een goede oplos sing voor de problemen van toen. Maar door de vormgeving en de psychologische werking zijn ze verworden tot een ver worven recht. Een werknemer gaat denken dat hij wat man keert als hij wil blijven wer ken". Weitenberg concludeert dan ook: „Voorop moet staan, dat de vanzelfsprekende beweging in de richting van inactiviteit rond het 60ste jaar tot staan komt. Essentieel hierbij is het verbe teren van de kwaliteit van de en een flexibele pensionering moeten uitkomst bieden. Drs. H. Leemreize, de econoom die voor de grootste vakcentra le FNV het arbeidsvoorbeleid doorrekent, stelt: „Wij zijn toch gecharmeerd van deze rege- ling, omdat er ook een element van solidariteit in zit. Ik weet zeker dat het gros van onze le den het als een verworven recht beschouwt. Of het te betalen is, hangt ten eerste af van de eco nomische groei en ten tweede van de vraag of het volumebe leid (beperking van het ge bruik) van wao en ziektewet aanslaat. Dat zijn de cruciale elementen. Als we er niet in sla gen het aantal actieven bij te buigen, ja dan is het te voor spellen dat de vut niet meer te financieren is en de boel barst". Binnen de FNV gaat men er vooralsnog van uit, dat de vut kan worden gehandhaafd. Eco nomische groei, minder wao'ers en ook een kleiner ge bruik van de vut-regeling (nu tachtig procent) kan het aantal inactieven terugdringen. Leemreize: „Wij zeggen: die tachtig procent is te hoog. Het geeft ook te denken over de ar beidsverhoudingen in Neder land voor oudere werknemers. Blijkbaar is het voor de oude ren niet meer leuk om te wer ken. Daar moet een gedegen ouderenbeleid verandering in brengen". „Verder moet je ervan uit gaan dat er een andere generatie vut ters komt. Degenen die tot dus verre in de vut gingen zijn alle maal mensen die voor de oor log, vaak op zeer jonge leeftijd, met werken zijn begonnen. Vaak ook in fysiek zwaar slij tende beroepen. Nu komen we met vutters die pas na de oorlog met werken zijn begonnen". Het hoofkantoor van Akzo te Arnhem. De werkgevers maar ook de vakbeweging erkennen dat de vrees van minister De Vries van sociale zaken gerechtvaardigd is, dat te weinig mensen in de toekomst te veel sociale premies moeten opbrengen. Langste tijd Het meer aantrekkelijk maken voor ouderen om te blijven wer ken, zoals Weitenberg bepleitte had, aan het werkgevers front is één dissident, de voorzitter van werkgevers uit het midden- en klein bedrijf, KNOV-voorzitter J. Kamminga. Hij gebruikt de vut liever dan dat hij (zoals het wao-plan met een bonus-malus systeem van het kabinet wil) voor een oudere werknemer die moet afvloeien een boete van een jaarsalaris moet betalen. Kamminga: „Wij vinden dat de vut niet generaal moet worden afgeschaft. We moeten toe naar een grotere flexibiliteit van pensionering waarbij de vut een belangrijke rol kan spelen. Dat geldt met name in het mid den- en kleinbedrijf. Flexibili sering is het toverwoord. In het midden- en kleinbedrijf kun nen wij straks geen gebruik meer maken van de wao als het gaat om oudere medewerkers.. Dan is het beter dat er samen met de werknemer een premie wordt betaald voor vervroegd uittreden. Een van de redenen voor het voortbestaan van de vut is het onredelijk duur ma ken van de wao". Flexibele vut en pensionering zullen dus volgens de deskun digen de bestaande vut gaan vervangen. Ouderen zullen deels langer moeten werken, bereid moeten zijn zich ook op latere leeftijd bij te laten scho len en vrouwen zullen meer dan in het verleden deel moeten nemen aan het arbeids proces. Daarnaast zullen oude ren een jongere leiding boven zich moeten accepteren, en vol gens De Kam is ook een lager JlAJE1 ïblieL nt Ti ig Joc salaris mogelijk één tel zi volgen van een nieuw nië-H portr „De vraag is ook: wa tbare gin.je met de flexibel* mensen beginnen pa 25e te werken, als je de 55e met die flexibt gint heb je maar derti ,r mee te helpen de koejOUW ken. Die flexibele vujeau moeten beginnen als j|gic la Gajedoortotje66eda weje een hogere uitkering"L hotel Pa nip i sc get ür var Via een pasje komt een werknemer het fabrieksterrein op. Geautomatiseerde informatiesystemen maken het mogelijk voor de werkgever talloze gegevens over het personeel vast te leggen FOTO SP SUSKE EN WISKE LAMBIK BABA (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions DEN HAAG - De PTT houdt van de telefonistes bij het informatienummer 008 exact bij hoeveel ver zoeken ze per dag behan delen en hoe lang ze erover doen. Kapsters moeten in de computer gegevens vastleggen over hun werk zaamheden: hoe lang duurde het knippen, het wassen, het permanenten? En in menige winkel hou den videocamera's niet al leen de bezoekers, maar ook de werknemers in de gaten. Is de angstaanjagende toe komstvisie van George Orwell, beschreven in zijn roman '1984', werkelijkheid geworden in onze westerse samenleving? Of: in hoeverre is de privacy van werknemers tegenwoordig nog gegarandeerd? Zo erg als Orwell het schilderde, en zoals het in Oost-Europa is geweest - zie de beruchte Stasi-dos- siers in Oost-Duitsland - is het niet, vinden betrokkenen. Ze hadden het er deze week over in Amsterdam, in het poli- tiek-cultureel centrum De Ba- Johan Stekelenburg, voorzitter van de FNV: „De Stasi-dossiers geven aan hoe diep inbreuken op de privacy hun sporen kun nen trekken in een samenle ving. Uiteraard is dat in de ver ste verte niet te vergelijken met de privacy van werkn'emers in onze samenleving. Maar toch. Heel veel werknemers zouden wel eens precies willen weten welke persoonlijke gegevens hun baas in hun personeelsdos sier heeft opgeslagen". Computer Als de werknemer het parkeer terrein van firma X oprijdt en zijn kaart langs het hokje bij de slagboom haalt, worden zijn be wegingen gevolgd door een ca mera. Ergens in het kantoorge bouw bliept een computer. Op het scherm verschijnt de ene regel na de andere. „Werkne mer nummer BF-32467-GD ar riveert om 7.23 uur. Functie: verkoopmedewerker, klasse 2B. In dienst sinds... Getrouwd op... Met.... Kinderen.... Gebo ren op.Huis gekocht op.Hy potheekschuld.... Actief lid vak bond sinds... Heeft vanaf zijn Werk deze maand drie keer ge beld met de juridische afdeling van de bond... Heeft een auto die te oud is en niet past bij de status van zijn functie". Enz. enz. Dit voorbeeld is gefingeerd, het betreft een fragment uit een film die in opdracht van de FNV is gemaakt voor de RVU. Hoe wel de situatie nogal overtrok ken is, wordt heel duidelijk ge maakt, dat met de komst van computers de moderne werk nemer zo doorzichtig is gewor den als glas. Als een bedrijf wil, kan het alles over zijn perso neel te weten komen. Met behulp van zogeheten per- soneels-informatiesystemen kunnen tegenwoordig 2000 ge gevens per werknemer worden opgeslagen. Doorgaans zonder dat de werknemers ervan op de hoogte zijn. En zelfs als ze we ten dat het gebeurt, betekent dat nog niet per definitie dat de werkgever zijn gang mag gaan. Bekend is een zaak in Roer mond met de firma KOMA, die camera's wilde plaatsen om de werkvloer in de gaten te hou den. Dat is tegengehouden, om dat een vakbond dat bij de rech ter aanhangig maakte. Maar de ondernemingsraad van het be drijf had geen enkel probleem met het plaatsen van die came ra's. Bespionneren De vraag wordt daarom steeds nadrukkelijker in hoeverre be drijven inbreuk mogen plegen op de privacy van het perso neel. Wetgeving die op alle vra gen antwoord geeft, is er niet. De situatie wordt vaak van ge val tot geval bekeken. Zoals in die beruchte situatie van een bijstandsmoeder in Edam, wier buurman bij de sociale dienst van die gemeente werkte. De man bespionneerde de vrouw zes jaar lang, met telelenzen, en slaagde er toen in aan te tonen dat ze samenwoonde en geen recht had op een bijstandsuit kering. De gemeente nam de vrouw op basis van die informa tie ook daadwerkelijk de uitke ring af. De Hoge Raad oordeel de anders: dit was zo'n grote in breuk op de privacy, dat het be wijsmateriaal onrechtmatig was verkregen. De vrouw mocht de uitkering houden. Daarmee is het dilemma al re delijk geschilderd. Tot waar mag een werkgever, of de over heid, gaan met het verkrijgen van gegevens over werkne mers? Prof. mr. P. Van der Hey- den, hoogleraar arbeidsrecht aan de Universiteit van Amster dam (UvA): „Het hangt er om te beginnen natuurlijk van af hoe je het begrip privacy om schrijft. Volgens een oude defi nitie is privacy het recht om met rust gelaten te worden. Nu wordt een werknemer op zijn werk natuurlijk juist niet met rust gelaten; van hem wordt verwacht dat hij actief is. En dat is een volkomen gerechtvaar digde verwachting". „Zo bezien is het spreken over privacy op de werkplek een pa radox. Maar als je diverse rech terlijke uitspraken erop na leest, zie je dat het vaak gaat om de verplichting van de werkgever om zich behoorlijk te gedragen. Tja, dat zal ieder een beamen, maar juridisch is het natuurlijk wel van belang of bij het verbieden van het plaat sen van camera's de privacy op de werkplek een rol speelt dan- wel het gegeven dat men dat in een bepaald geval domweg on fatsoenlijk vindt. Hoe dan ook, globaal gesproken zullen er in ons land weinigen zijn die een recht op privacy op de werk plek totaal afwezig achten". In de Verenigde Staten geldt privacy op het werk als hét is sue van de jaren negentig. Een onderzoek daar toonde aan dat bij processen waar dit onder werp aan de orde was de werk nemers in 72 procent van de ge vallen de zaak hebben gewon nen. De gemiddelde schadever goeding bedroeg 375.000 dollar. Van der Heijden verwacht dat de komende jaren ook in Ne derland privacy-zaken in toene mende mate voor de rechter zullen worden uitgevochten en een belangrijke rol gaan spelen tijdens cao-onderhandelingen. Niemand denkt echt dat de rol van computers zo overheersend wordt dat werknemers worden gereduceerd tot objecten, tot nummers. Van der Heijden: „Het zal vooral gaan om zaken als het gebruik van alcohol en drugs. Bedrijven willen in toe nemende mate het personeel op gezette tijden testen op het gebruik ervan. Ik denk dat vrij wel alle rechters dat als een in breuk op de privacy zullen be schouwen. Dat is iets anders dan dat werkgevers aan werk nemers verbieden alcohol of drugs op het werk bij zich te hebben of te nuttigen. Het recht om dat te verbieden heb ben ze weer wel". „Daarnaast denk ik dat per soonlijke relaties een rol gaan spelen. Enkele jaren geleden had je het geval van een wet houder in de gemeente Uit hoorn die een relatie onder hield met één van de ambtena ren. De wethouder, een vrouw, werd door haar coalitiegenoten gedwongen haar ontslag te ne men. De ambtenaar met wie zij een relatie onderhield was ge trouwd, maar niet met haar. Ook zijn wel gevallen bekend van ontslag of overplaatsing van werknemers die persoonlij ke relaties onderhielden met andere werknemers bij dezelf de werkgever die op vertrou wensposities werkten. De werk gevers wilden een eind aan die relaties, omdat ze bang waren dat betrokkenen zich niet zou den houden aan de geheimhou dingsplicht". Beoordelen Van der Heijdens Limburgse collega prof. mr. A. Geers vatte het op zijn manier samen: „De computer mag nooit de basis, zijn voor het beoordelen van mensen. In de Verenigde Sta ten en Duitsland is de wetgever daarin héél duidelijk. Neder land moet dat voorbeeld snel volgen. Ik vind het in dit licht heel twijfelachtig wat er met het sofinummer gebeurt. De overheid verzamelt daarmee een schrikbarende hoeveelheid gegevens over burgers, waarbij ik grote twijfels heb". FNV-voorzitter Stekelenburg haalde het voorbeeld van de kapsters aan. „Een werkneem ster wordt na een introductie periode alleen aangenomen als zij de produktienormen haalt. Ontslagaanvragen worden on dersteund met computeruit draaien die moeten aantonen dat een werknemer de gemid delde omzetnorm niet haalt. Prestatiebeloning in de vorm van bonussen en provisies wor den bepaald op basis van com- Unf jlloego; ,V( roatië :e erki weten, putergegevens. manipuleert het mai met persoonsgege' werknemers, binnen grenzen die mij te rel en waarvan ik me stelling kan maken b beeld reorganisaties o Minister De Vries zaken was toen al v had hij gezegd de van gegevens op ziel probleem te vinden, het voor hem essenti open een bedrijf daari genover de werknem hem is het beeld van ther is watching y< angst dat je in nologischer samenlev stap meer onopgemi zetten niet aan de moeten we alert blijv voorkomen van misst daarvoor zijn werkg werknemers in eerste verantwoordelij k" wist wel waarover Zijn vader was privé en in zijn studententij tje geregeld met een in de bosjes om paar trappen in opdracht v dochtige echtgenoten Angst Zonder direct daaraai ren, zei prof. Van d< „Blijkbaar brengt h van werkgever met dat de werknemer leerd moet worden, mers zijn geneigd tot en dienen daar doo vanaf te worden geho ze niet tot rede te bref volgen maatregelen, gaat niet uit van zelfstandige individu zamenlijk een bepa; len bereiken. Zo'n werkgevers is achte getuigt van angst". De sprekers waren h eens, dat in alle gev. bij het om privacy wijslast ligt bij degi breuk maakt op h< recht van de andere woorden: als] gever videocamera's leren, zal hij keihi bewijzen dat daarmi cy van de werknemj het geding is. Van d< namens allen: „Wij willen werken en lek samenleving waar de ur? >ITE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4