Tweede fase plan-Simons voor Lubbers geen automatisme Mooi uitgevers >r steun aan alle ;ine dagbladen BINNENLAND nmid&iQowuvnt ZATERDAG 25 JANUARI 1992 bbers bezorgd over iflict geheime dienst LaifcAAG Premier Lubbers zal de vaste Kamer- issie voor de inlichtingen- en veiligheidsdien- ;k ae ieder geval volgende week informeren over de DDR- Financieele Dagblad gepubliceerde beschuldi- mdat i aan adres van het hoofd van dienst van de n ven anclse Inlichtingendienst Buitenland (IDB), rj, i M. Meulmeester. Het personeel van de dienst iwee Meulmeester volgens het Financieele proke 1(j van het jarenlang illegaal afluisteren van te- f. De gesprekken van het personeel en het onrecht- rwaari gebruik maken van fondsen uit de geheime be- 1 lang !van de IDB. De IDB ressorteert onder het mi- voor s van aIgemene zaken van minister-president 'rs. Fractievoorzitter Ria Beckers van Groen °I in de Tweede Kamer heeft aangekondigd pre- ,ubbers dinsdag mondelinge vragen over de stellen. Zij vindt het niet voldoende dat de pre- n ach leen de commissie voor de inlichtingen- en vei- ar tot sdiensten informeert, ïvraag wacht u du: net ri rens^ joliti veri n die ijven Man schiet op benedenburen ROTTERDAM Een 21-jarige Rotterdammer heeft gister avond zijn benedenburen de stuipen op het lijf gejaagd, doordat het pistool dat hij aan het schoonmaken was, plotse ling afging. De afgevuurde ko gel ging dwars door de vloer van zijn woning aan de Stad- houdersweg en raakte een ver dieping lager een lege fles die daar op tafel stond. Deze fles explodeerde, waarna de kogel in de tafel bleef steken. De be nedenburen, een 80-jarige vrouw en haar 26-jarige zoon, bleven ongedeerd. De politie heeft de Rotterdammer aange houden wegens verboden wa penbezit. Glifanan verboden UTRECHT - Pijnstillers die glafenine bevat ten, waaronder Glifanan, mogen met onmid- -dellijke ingang niet meer worden verkocht. Het College ter beoordeling van geneesmid delen heeft dit gisteren meegedeeld na afloop van een hoorzitting met de betrokken bedrij ven. De registratie van produkten die glafeni ne bevatten is geschrapt. De producenten hebben 30 dagen om in beroep te gaan bij de Raad van State. Het middel werd vooral voor geschreven door de tandarts en bij sportbles sures. Intussen heeft een groot onderzoek uitgewezen dat ernstige overgevoeligheidsre acties bij glafenine dertig keer zo vaak voor komen als bij andere pijnstillers. Ze gaan ge paard met een sterke daling van de bloed druk en soms met bewusteloosheid. In België zijn tengevolge daarvan twee mensen overle- CNV-telefoon voor vragen loonstrookje DEN HAAG De christelijke vakcentrale CNV start volgende week een eigen service-lijn waar iedereen terecht kan met klach ten en vragen over het loonstrookje. Het nummer is 030-945490 en kan gedraaid worden van dinsdag 28 tot en met donderdag 30 ja nuari van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds. Vrijwel iedere Nederlander zal deze maand schrikken van het loonstrookje. Ook mensen die een loonsverhoging hebben gekre gen, zullen er netto op achteruitgaan. Vooral de midden-inkomens en speciaal alleenstaanden die iets meer verdienen dan de zieken fondsgrens, gaan fors achteruit. De oorzaak daarvan zijn de nieu we sociale premies voor 1992. Vooral voor particulier verzekerden is het een bittere pil, omdat ze meer AWBZ-premie moeten gaan betalen, maar de premie voor ziektekosten (nog) niet omlaag gaat. Ook in de andere sociale premies zitten verschillen met 1991. Het CNV verwacht daarom dat veel werknemers, uitkeringsgerechtig den, vutters en gepensioneerden zich zullen afvragen of de nieu we berekening van hun inkomen wel klopt. Erich iij na Dui1 chtw< olitiei is de njiek tafereel hij nif'nder. bezig met zijn ambachtelijk werk, leverde gisteren dit win- ereel op. foto anp IRDAM - Alle dag- t in*lmet een kleine op- m een gerinëe sprei- Uit. lichtheid moeten fi- j,, ,417ll, Ie steun krijgen van (drijfsfonds voor de )at is door secretaris jn der Zande van de andse Dagbladpers, fkoepelende organi- a, van krantenuitge- yk. lerklaard in reactie gisteren versche- ries van de commis- irsma. Van der Zande speelt isgevendheid van een een belangrijke rol in issie rond steunverle- >r het fonds, maar dit oneigenlijk argu- ;n algemene maatregel veel beter. Als de eis liesgevendheid wordt it en de uitkering uit- wordt gekoppeld aan en geringe sprei- ïtheid, wordt de com- egeling een algemene met een gerichte itgevende bladen dan steun in aanmerking voor hem geen ern-" vaar. In het verleden werd volgens Van der Zande bij het verlenen van algemene persfaciliteiten nooit de vraag gesteld of een krant winst- dan wel verliesgevend was. Tot 1980 werden alle kranten gesteund door het BTW-nultarief. Van der Zande benadrukt dat de compensatieregeling in elk ge val de minst renderende bladen ten goede komt en aldus de drempel van hun voortbestaan wordt verhoogd. Hij vindt verder dat het be schikbare bedrag van 15 mil joen gulden moet worden ver hoogd. Thans betalen de Neder landse dagbladen aan de over heid jaarlijks 70 miljoen gul den. Daar moet meer van terug komen. In andere landen wordt naar de mening van Van der Zande de geschreven pers veel royaler gesteund. De journalistenvakbond NVJ wil eveneens de compensatie regeling behouden. Naar het oordeel van secretaris H. Ver- ploeg is met het onderzoek van de commissie-Boorsma kostba re tijd verspild. Minister D'An- cona had de regeling volgens hem gewoon moeten verlen gen. Door het uitstel van de uit keringen over 1990 en 1991 wordt volgens hem het voortbe staan van Het Binnenhof en de Leidse Courant rechtsstreeks bedreigd. DEN HAAG Voor pre mier Lubbers staat het „ui teraard niet" vast dat de volgende fase van het plan-Simons op het afge sproken tijdstip zal wor den ingevoerd. Tot dusver leek het gehele ka binet zich op het standpunt te stellen dat per 1 januari 1993 ook de kosten van de huisarts en de medische specialist naar de basisverzekering AWBZ overgeheveld zouden worden. Maar Lubbers wil daarvoor pas de definitieve goedkeuring ge ven als vast staat dat de bereke ningen omtrent de gevolgen van de tweede fase kloppen. „Er staan zulke wezenlijke be langen op het spel dat we volle dige zekerheid moeten heb ben", zei de premier gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie. Hij reageerde daarmee op de stortvloed van berichten dat de gemiddelde particulier verze kerde als gevolg van 'Simons' een aanzienüjk lager netto sala ris heeft gekregen. Er gaan ge ruchten dat de CDA-fractie zich om die reden afvraagt of het er politiek verstandig aan doet nog verder mee te werken aan een stelsel voor gezondheids zorg zoals PvdA-staatssecreta- ris Simons voor ogen staat. Lubbers, die tevens politiek lei der is van het CDA, ontkende echter dat zijn aarzelingen over de invoering van de tweede fase eveneens zijn ingegeven door partijpolitieke motieven. Dit had Simons had gezegd in een interview met een weekblad. „Mijn problemen zijn van puur zakelijke aard", aldus de pre mier. Hij zou dit de staatssecre taris ook zo in een persoonlijk gesprek hebben meegedeeld. Lubbers denkt zelf dat een ge voel van onzekerheid bij de par ticuliere verzekeraars een be langrijke rol heeft gespeeld. Volgens hem willen deze onder nemingen op 'safe' spelen en weigeren zij daarom vooralsnog hun premies te verlagen. Lubbers ontkent verdere verzachting wao- plannen DEN HAAG Premier Lubbers ontkent dat het kabinet de wao-plannen verder zal verzachten. Hij zegt dit in de GDA-krant die gisteren uitkwam. In zijn nieuwjaarstoespraak zei FNV-voorzitter Stekelenburg vorige week aanwijzingen te hebben dat de wao-plannen wel verder zouden worden afge zwakt. „Ik ken ze niet", zegt Lubbers. „Ik geef wel toe, dat het kabinet heeft beloofd de wao-uitkeringen niet langer te bevriezen als het aantal wao'ers wordt teruggebracht naar het aantal dat in het regeerakkoord wordt genoemd. Als Stekelen burg mogelijkheden ziet om dat sneller te bereiken dan brengt hijzelf als het ware die verzachting van de maatrege len aan". Het streefcijfer waar Lubbers op doelt is 780.000; het aantal wao'ers is in 1991 toegenomen tot ongeveer 905.000 (omgere kend naar fulltime-banen zijn er 797.000 wao'ers). De premier gaat ook in op het rapport-Wolfson. Vorige week reageerde hij daar al gedeelte lijk op na afloop van het kabi netsberaad. Opnieuw onder schrijft Lubbers de doelstellin gen van de commissie om meer mensen aan het werk te krij gen. In de CDA-krant voegt hij daar nog aan toe: „Iedere loon eis die verder gaat dan wat no dig is voor handhaving van de koopkracht en het opvangen van prijsstijgingen is niet ge rechtvaardigd. Werknemers moeten het niet vragen en werkgevers moeten het niet toestaan. Anders kun je op voorhand het hele rapport- Wolfson terzijde leggen". Lubbers vreest dat met hogere looneisen de solidariteit met uitkeringsgerechtigden niet meer vol te houden is, omdat er dan geen geld meer voor is en het aantal banen niet zal groei en. De premier is er niet hele maal gerust op dat de gemid delde loonstijging gematigd zal zijn: „Ik proef een sfeertje van: 'er kan wel iets meer'. Maar er kan niets meer". Aantjes weer CDA-lid DEN HAAG - Oud-fractievoor zitter Aantjes van het CDA in de Tweede Kamer is weer ge woon lid van het CDA. Hij heeft zijn achterstallige contributie betaald. Aantjes had geweigerd zijn contributie te betalen om dat het landelijk CDA-bureau zijn onkosten niet had vergoed voor een reis die hij enige jaren geleden namens de buitenland commissie van het CDA had ge maakt naar Rome. Erkenning Staatssecretaris Piet Dankert (links) van buitenlandse zaken begroet de vice-premier, tevens minister van eco nomische zaken van Slovenië, Andro Otcvink (rechts) en Vojka Ravibar, plaatsvervangend minister van buiten landse zaken, in Den Haag. Gisteren werd de republiek Slovenië door de Nederlandse Rijksministerraad offi cieel als onafhankelijke staat erkend. FOTO:ANP Grote groep nog steeds verdeeld (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Volgens De Hond was de groep van onge veer dertig man verdeeld over de oprichting van een nieuwe partij. Een deel, waaronder hij zelf, is vooralsnog tegen een nieuwe partij. Dit deel wil een afzonderlijke organisatie die rigoureuze par tij-hervormingen voorstaat. Om meer duidelijkheid te krij gen zal zondag in de voormali ge schuilkerk De Rode Hoed gediscussieerd worden onder het thema: 'Naar een nieuwe partij?' Maandag geven de initi atiefnemers een persconferen tie over deze zaak. Oud-PvdA-Kamerlid Piet de Visser is gevraagd deel te ne men aan de nieuwe organisatie, maar hij heeft woensdagavond meegedeeld geen lid te zullen worden. Hij wil zijn keuze niet toelichten. Volgens De Visser was hij woensdag uitsluitend als belangstellende aanwezig in café Het Tappunt te Rotterdam mede omdat het zijn stamcafé is. Hij geeft overigens toe dat hij volgende week zondag wel zal spreken in de Amsterdamse voormalige schuilkerk De Rode Hoed. maar hij neemt nadruk kelijk afstand van het initiatief voor ee nieuwe partij. Volgens De Visser berust zijn spreek beurt 'een beetje op een misver stand' die hem er niet van weer houdt toch het woord te voeren. Hij zegt een jaar lang verder niets meer met de politiek te maken te willen hebben. Oud-staatssecretaris Kombrink zegt eveneens afgelopen woensdag uitsluitend 'op de hoogte te zijn gebracht'. DOOR BILL WATERSON Kraakheldere profielschets door BERT JANSMA Bij Euro-Disney in Frankrijk zoeken ze jong personeel voor het nieuwe pretpark. Liefst Nederlanders, want die zijn zo goed in hun talen (nou ja, in hun Engels). Op het Museumplein in Amsterdam staat een sprookjeskasteel nagebouwd met in het interieur een aantal monitoren met daarop filmpjes hoe veel vrolijkheid het Europese Disney-park wel niet biedt. Maarrrr. die eventuele Nederlandse werknemers mogen: geen snor hebben, geen baard hebben (voor goed begrip: ik heb het over de mannen), ze mogen ook geen oorringen hebben (ik heb het nog steeds over de mannen) en de meisjes mogen één, let wel, één belletje in het oor en aub niet teveel ringen. Zij mogen bovendien geen zware make-up, geen wild haar en geen uitdagende kleding dragen. Als ik zo om me heen kijk op straat, zie ik verrassend weinig jonge mensen die in die profielschets passen. Ik vraag me ook altijd af waar ze bij het tv-programma Disney Time al die blozende, oergezonde, altijd vrolijke Hollandse meiden voorde presentatie vandaan halen. Zouden ze er een fabriekje voorhebben? In elk geval werd in Amsterdam duidelijk gemaakt dooreen Disney- meneer met de sprookjesachtige naam Dimitri Triafillidis dat het Europese Disney net zo'n kraakheldere zaak moet worden als het Amerikaanse origineel. Ik zoek vervolgens in de krant of Triafillidis die Nederlanders ook alleen roomblank wil. Geen uitsluitsel. Astrid Roemer zou er zeker een vraag over gesteld hebben, maar ik hoorniemand reppen over Disney's bereidheid tot het in dienst nemen van zwarte, rode, gele of bruine Nederlanders. En als meneer Triaetcetera om zich heen gekeken heeft, moet hij toch gezien hebben dat wij die in grote mate rijk zijn. Een Nederlands bedrijf dat met zo'n profielschets komt, zou onmiddellijk dooreen Comité op de vingers getikt zijn. In Amerika kijken ze niet zo nauw. Maar ik heb een idee. In een vliegtuig tussen Washington en Los Angeles ontmoette ik ooit een uitbundig gekleed jongmens met lang haar, een grote hoed op in het vliegtuig nog wel) en duidelijke artistieke pretenties. Hij zei voorlopig bij Universal Studios te werken, zeg maar de tegenhanger van Disney. Ik vroeg me af wat hij er deed. maar de landingsprocedure dwong me terug naar m 'n stoel. In het Universal Studios-pretpark vond ik hem terug. Hij had z'n artistieke aspiraties verstopt in een Monster-van-Frankenstein-pak. Zeg meneer Triaetcetera, wanneer u alleen maar veelkleurige Nederlandse jongens en meisjes met lang haar. mét een oorbel en een ring teveel in uitdagende kleding aantreft, kunt u ze toch aannemen en rond laten sjouwen in die pakken van Mickey Mouse, Donald Duck, Guus Gans, of Goofy? Blijft uw sprookje toch heel. 'Ex-gedoogden' krijgen alsnog verblijfsvergunning Idoor HANS LEBER DEN HAAG - Enkele duizen den Surinamers die sinds 1986 in Nederland verblijven, heb ben onlangs een verblijfsver gunning gekregen. Zij werden destijds door de Ne derlandse justitie niet terugge stuurd naar Suriname vanwege de instabiele situatie in hun va derland. maar deze 'gedoog- denregeling' hield in februari 1988 op te bestaan. Sindsdien vernam de groep - naar schat ting 6000 Surinamers -niets meer van Den Haag, maar de laatste maanden kreeg de groep, op enkele uitzonderin gen na, alsnog een verblijfsver gunning. „Om humanitaire re den," aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie. De Surinamers konden in 1986 niet terugkeren naar hun va derland. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) be oordeelde de situatie in dat land als instabiel. De meesten vroegen in Nederland politiek asiel of een verblijfsvergun ning aan, slechts een enkeling later terug gegaan. Vanaf 1988 hield de gedoogdenstatus op te bestaan en kon Justitie weer Surinamers het land uit zetten. Dit gebeurde echter „De dossiers van die mensen zijn toen wel uit de kast ge haald en ter hand genomen. Het was onmogelijk al die dos siers snel te behandelen. Bo vendien hadden de mensen om wie het gaat inmiddels hier een leven opgebouwd. We wogen af of het na al die jaren nog rede lijk was uit te zetten, per geval. Dat zou een rechter in een voor komend geval ook doen", aldus een justitiewoordvoerder. Een enkeling is om bijzondere rede nen wel het land uitgezet, voor al drugscriminelen. Sinds 1 januari is het beleid van Justitie dat een buitenlander die zijn asielverzoek intrekt, na een periode van 3,5 jaar een verblijfsvergunning kan krij gen. Van die regeling hoefde de groep Surinamers echter geen gebruik meer te maken. Zij kre gen hun verblijfsvergunning allen al voor 1 januari toege- De universiteitsstad Leiden is één van de grotere gemeen ten in ons iand en telt ca. 110.000 inwoners. Binnen de Randstad vervult Leiden een belangrijke rol op bet gebied van onderwijs, gezondheidszorg, cultuur en economie. Er zijn goede ver bindingen met de omliggende grote steden, waardoor Leiden ook een gezond onder nemersklimaat kent. De vrijwel geheel gerestau reerde binnenstad beeft nog het authentieke karakter van weleer. Toch is Leiden in elk opzicht ingesteld op de jaren '90. Historie en toekomst vormen er één geheel. Van oudsher heeft de sleutel stad aan ieder de ruimte ge boden om zichzelf te kunnen zijn, ongeacht aard, cultuur of nationaliteit. En ook nu nog is iedereen welkom. f O monumentale stad met toekomst In februari 1992 start een opleiding milieu kunde voor werkzoekenden; een initiatief van het Arbeidsbureau en de gemeente Leiden. De lessen en begeleiding worden in samenwerking verzorg amet het bureau Nieuwland uit Wageningen. Deze éénjarige opleiding is gericht op uit voerende functies in de milieusector. In het lesprogramma wordt aandacht besteed aan milieuwetgeving, milieuverontreiniging van bodem, water en lucht, bedrijfsafval huis houdelijk afval, bemonsteringstechnieken, milieuvoorlichting en controle en handha ving van milieuwetten. Na afloop zijn er goede perspectieven op een vaste baan. Duur van de opleiding is 1 jaar, 4 dagen per week, inclusief 4 maanden praktijk. De opleiding wordt uitgevoerd in de gemeente Leiden. Om toegelaten te worden moet men voldoen aan de volgende eisen: - niet ouder dan 25 jaar - werkzoekend en in het bezit van een HAVO/VWO of MBO diploma. Op donderdag 30 januari a.s. wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Geïnteresseerden kunnen zich hiervoor aanmelden bij mevrouw E.T.J. Gerrits van het Arbeidsbureau, tel. 071 - 35 42 42 of bij mevrouw V.L. Wassenaar van de gemeente Leiden, tel. 071 - 25 44 33. Werkzoekende jongeren maken een nieuwe start in het milieu Het Arbeidsbureau en de gemeente Leiden organiseren milieuopleiding op M.B.O.- niveau. Het werk in het milieu staat de laatste jaren volop in de belangstelling. Bedrijven en ge meenten zien steeds meer milieutaken op zich af komen. Dit leidt tot extra vraag naar personeel. Bedrijven zoeken deskundigen op het gebied van afvalverwerking en net opzetten van interne milieuzorgsystemen. Bij de gemeenten zijn er vacatures voor de gemeentelijke milieu-afdelingen, voorlich ters en controleurs van milieuwetten. Deze groeiende vraag naar personeel biedt voor werkzoekenden extra kansen op een vaste baan, mits zij beschikken over een toegesneden vooropleiding en goed gemo tiveerd zijn.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3