Wat maakt een mens tot mens? Ccidae Sou/urnt GEESTELIJK LEVEN OPINIE Duitse kerken openen Jaar met de Bijbel Levensweg Islamitische scholen bevorderen integratie Nieuwe voorzitter Nederlandse Zendingsraad beroepingen COMMENTAAR Ceuiöc Sou/tont ZATERDAG 25 JANUARI 1991 KLM zal onjuistheden over joden corrigeren AMSTERDAM - De KLM betuigt haar „op rechte spijt" aan alle joden die zich door het handboek voor cabinepersoneel 'Culturen aan boord' gekwetst en geschokt voelen. In de binnenkort te verschijnen tweede druk van het handboek zal een gecorrigeerde ver sie van het hoofdstuk over Israël en de joden worden opgenomen. Dat schrijft de luchtvaartmaatschappij in een brief aan de joodse gemeenschap. Het hoofdstuk zal worden gecorrigeerd in nauwe samenwerking met de Amsterdamse rabbijn L.B. van de Kamp, die vorige week eiste dat de KLM de passages over orthodoxe joden onmiddellijk zou corrigeren. Van de Kamp is tevreden over de reactie van de KLM en beschouwt de zaak als afgedaan. Een overdreven verontwaardiging over de ondeugd neemt bij vele puriteinen de plaats der deugd in John Petlt-Senn Drie verdachten aangehouden voor inbraak in Nijmeegse kerk NIJMEGEN - De Nijmeegse politie heeft drie Nijmegenaren aangehouden op verdenking van de inbraak in de St. Ste- venskerk twee weken geleden, waarbij ruim veertig kostbare kerkschatten werden gestolen. Van de buit is vooralsnog niets teruggevonden. Ook zijn er volgens een politiewoord voerder nog geen aanwijzingen dat de kerkschatten in de toe komst teruggevonden zullen worden. Het drietal blijkt be trokken te zijn geweest bij nog 25 andere inbraken in wonin gen en bedrijven in Nijmegen. De politie kwam op het spoor van één van de verdachten door de kabel, die de verdachten gebruikt hadden om zich via een glas-in-loodraam in de kerk te laten zakken. Die kabel bleek in december van het vorige jaar gestolen vanaf een Nijmeegs bouwterrein. Het spoor leidde naar een 26-jarige Nijmege- naar, die in zijn woning aangehouden werd. DEN HAAG - Onder het motto 'Meer dan een boek' ge ven de Duitse en Oostenrijkse kerken dit weekend het startsein voor het 'Jaar met de Bijbel 1992'. Doel van het door het Katholieke Bijbelwerk en de Duitse en Oosten rijkse Bijbelgenootschappen uitgeroepen Bijbeljaar is, om mensen de bijbel opnieuw te laten ontdekken. Want hoewel het 'Boek der boeken' nog steeds een bestseller is, wordt het nauwelijks meer gelezen. Volgens de alge meen secretaris Siegfried Meurer is dit initiatief „de eerste gemeenschappelijke actie van de Duitse ker ken". Het project wordt door vrijwel alle kerken en door de christelijke organisaties in Duitsland en Oostenrijk gedragen. Het Bijbeljaar is volgens het Samenwer kingsverband van Christelijke Kerken (ACK) echter vooral bedoeld voor diegenen die kritisch tegenover de kerk staan of het lezen van de bijbel uit de tijd vinden. Het oecumenische Bijbeljaar wordt op 25 januari offi cieel geopend in Wenen en op 26 januari in Stuttgart. door MARINUS V.D BERG Met Kerstmis ben ik te voet naar de kerk gegaan. Lopen is het tempo datje het beste bij kunt houden. Je loopt jezelf niet zo gauw voorbij. Onderweg kun je je eigen gedachten hebben. Gedachten over je eigen leven als een weg. Wij zijn in het leven onderweg. Het beeld van het leven als een weg boeit mij. Je gaat steeds verder. Dat lijkt niet altijd zo. Soms is het alsof je stilstaat, dan weer merk je nauwelijks op dat je verdergaat. De levensweg is geen lijnrechte weg. Ze loopt als door een land met bergen, heuvels, laagvlaktes. Een land met vruchtbare en droge gebieden. Het eigene van de levensweg is ook dat er geen tevoren uitgestippelde paden zijn, zelfs niet als het zo lijkt. De levensweg is een persoonlijke weg. Het is de weg die jij gaat, de weg die jij moet vinden. Er kunnen hele periodes zijn waarin de weg zich als vanzelf aandient. Je gaat zonder moeite en zonder veel aarzeling. Er zijn andere tijden, je gaat de weg in de tijd, waarin de weg zich niet vanzelf aandient. Je weet niet hoe je verder moet. Je staat op een onzichtbaar kruispunt. Het is een belangrijk moment op de levensweg. Een moment om de tijd voor te nemen. Je komt in een ander gebied aan. Een gebied dat zijn eigen mogelijkheden zal hebben. Een gebied met zijn eigen belofte maar je weet nog niet hoe je dit gebied het beste kunt binnentreden. Je bent op een pauze - een parkeertijd op de levensweg. In onze opgejaagde samenleving wordt die tijd al gauw als verloren tijd beschouwt. Ze zou alleen maar nut hebben als ze ertoe bijdraagt datje zo snel mogelijk weer verder kunt. De werkelijke betekenis van de pauzetijd ontgaat dan. Het is tijd om op adem, bij jezelf te komen, bij jouw mens, jouw adam-zijn. De mens die zich afvraagt: waartoe ben ik hier9 Waarheen gaat de weg? Naar wie en wat ben ik onderwegOp mijn netvlies kijk ik naar enkele schilderijen waarop zich een weg dooreen landschap slingert. Wie die weg met zijn ogen volgt, stoot op een punt waarop de weg niet meer zichtbaar is. Er lijkt geen weg verder. De weg is onzichtbaar. Je keert nu terug naar jezelf en komt dan bij je verlangen. Je vraagt aan je verlangen waarheen wil ik gaan? hoe wil ik de weg verdergaan? Geeft dat verlangen een antwoord? Niet zomaar. Het verlangen laat zich niet dwingen. Het verlangen laat je soms lange tijd in een gebied zijn, zoals op die schilderijen. Een gebied met een weg, maar zonder mensen en zonder h uizen. Het is alsof de kunstenaars ook verbeelden dat het gaan van de levensweg die uniek is ook een weg alleen is. Er zijn tijden waarin je je verbonden weet met mensen, met idealen, met zaken waarvoor je je inzet. Er zijn op de levensweg momenten waarop je daarin opgaat, met het risico jezelf te verliezen en de weg kwijt raken. Er zijn andere levensmomenten waarop je alleen bent op de weg, ook al zijn er mensen en di ngen die je te doen hebt aanwezig. Misschien is het wel het moeilijkste datje soms geen woorden hebt voor je zoeken, dat je er met niemand over kunt spreken. De verleiding is om te vluchten in afleiding. De uitnodiging is om jezelf niet voorbij te lopen, niet sneller te gaan dan je nu kunt gaan. Ook wie langzaam gaat, gaat en wie zijn eigen weg niet verraadt, zal de weg vinden die verder gaat een nieuwe toekomst in. In de kerk hoorde ik een woord dat mij raakte: het Licht overvalt je niet. Het Licht is betrouwbaar. Het is veilig. Het nestelt zich in jou. NIEUWEGEIN - Islamiti sche scholen bevorderen de integratie van moslim kinderen. Door de kinde ren bewust te maken van hun identiteit krijgen zij een positief beeld van zich zelf en leren ze een kriti sche houding tegenover de samenleving aan te ne men. Daardoor is de kans aanzienlijk verkleind dat ze als gevolg van identi teitsproblemen in de cri minele sfeer terecht ko men. Dit zegt A. van Landewijk, hoofd van een islamitische school in Amsterdam, in reactie op de recente uitspraken van het WD-Tweede Kamerlid J. Franssen over islamitische scholen. De WD-er meende dat islamitische scholen een nega tieve invloed op de integratie zouden hebben. Islamitische kinderen die niet wordt bijgebracht wie of wat ze zijn, komen volgens hem in een schizofrene situatie terecht. Ze zijn geen Nederlander, geen buitenlander, geen moslim, ze zijn niets. Ze hebben dan veel minder weerstand tegen nega tieve invloeden. Een versterkte identiteit maakt de integratie in de Nederlandse samenleving makkelijker. „Wij confronteren de kinderen met de vooroordelen in de sa menleving," aldus H. Fuchs, hoofd van een islamitische school in Eindhoven. Daardoor krijgen zij meer weerstand. Als voorbeeld noemt hij een veelge bruikte leermethode die uit gaat van de suprematie van het blanke ras. Een ander voordeel van islami tische scholen is het gevolg van het feit dat de meeste kinderen dezelfde problemen hebben, vooral de taal. Daardoor kun nen deze scholen met een spe ciale aanpak zich beter op dat vraagstuk richten. Op gewone scholen moeten leerkrachten hun aandacht over meer pro blemen verdelen. Volgens een recente CITO- toets aan de Al Ghazali basis school in Rotterdam scoren de kinderen aan deze school over het algemeen hoger dan het ge middelde percentage in de re gio. Voor taal was het gelijk (73 om 73), voor ontleden (88 om 75) en rekenen (76 om 66) beter en voor informatie iets minder (65 om 67). Ook op andere islamitische scholen zijn de resultaten posi tief. Mocht deze trend zich voortzetten, dan zullen meer moslimouders ervoor kiezen hun kinderen naar deze scho len te zenden. Van Landewijk verwacht dat ook niet-islamit- sche ouders voor deze scholen zullen kiezen vanwege het in ere houden van normen als rust, orde en netheid. Hoewel de godsdienstlessen verplicht zijn, hoeven leer krachten en leerlingen die geen moslim zijn, niet aan het bid den en vasten mee te doen. Ze moeten er wel respect voor kunnen opbrengen. Behalve goed onderwijs willen de isla mitische scholen ook meer doen aan de karaktervorming, en dan volgens islamitische normen en waarden. Deze scho len hebben een brugfunctie tussen thuis en de samenleving doordat de meeste leerkrachten Nederlanders zijn. De ontwikkelingen op het gebied van de bio-medi- sche wetenschap en tech niek zijn enorm. Bijvoor beeld de techniek die leidt tot de 'reageerbuisbe vruchting'. En in het ver schiet liggen de mogelijk heden om 'corrigerend' werk te verrichten aan een bevruchte eicel, dus vlak na de bevruchting. Genetische fouten die leiden tot allerlei ongewenste afwij kingen lijken straks te kunnen worden hersteld. Een biologi sche reconstructie van de men selijke natuur is niet meer al leen een theoretische mogelijk heid; de deur naar die toekomst staat al open. We moeten de drempel alleen nog over en die stap is een kwestie van tijd, zo lijkt het. Veel van de nieuwe technieken hebben hun effecten nu al in het alledaagse leven van veel mensen. Denk maar aan de zwangerschappen die zijn ont staan dankzij de techniek van de reageerbuisbevruchting. Of aan de prenatale onderzoeken die worden verricht met het oog op eventuele abortus, in het ge val de vrucht ernstige afwijkin gen vertoont en geen 'normaal' leven zal kunnen hebben. Deze ontwikkelingen roepen veel ethische vragen op, bij voorbeeld vragen die samen hangen met de status van het embryo. Mag je wel.ingrijpen in iets wat is aangelegd om uit te groeien tot een mens. Een an dere, onderliggende, vraag: is er al sprake van menselijk le ven vanaf de conceptie of is dat pas zo na een ontwikkeling van enkele weken of maanden? Een veel gehoorde bezorgde vraag is of de ontwikkelingen niet leiden tot het angstbeeld van 'rassenverbetering. Moeten we wel werken aan de perfecte mens? Aan de andere kant, er kan toch veel menselijk leed worden voorkomen dankzij de bio-me- dische technieken? Kerken Allerlei instanties en commis sies houden zich bezig met de vragen die verband houden met de bio-medische ontwikke lingen. De kerken blijven daar in niet achter. Volgende week bespreekt de gezamenlijke sy node van de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Lutherse Kerk een rapport over 'mensen in wording'. Het bevat 'theologische ethische en pastorale overwegingen bij nieuwe voortplantingstechnie ken en prenataal onderzoek'. Het rapport is geschreven door een commissie onder voorzit terschap van prof. dr. E. Schro ten, hervormd kerkelijk hoog leraar ethiek in Utrecht. Voor de rapportage werd een keuze gemaakt uit de proble matiek. Het gaat vooral om de vraag naar het eventuele goed recht van reageerbuisbevruch ting; om die naar prenatale di agnostiek en die naar de even tuele aanvaardbaarheid van het gebruik van menselijke embry o's voor onderzoek en thera peutisch gebruik. De commissie heeft op diverse punten een meerderheids- en een minderheidsstandpunt moeten formuleren. De meer derheid vindt bijvoorbeeld dat, onder voorwaarden, embryo's mogen worden gebruikt, ande ren echter menen dat dit niet aanvaardbaar is. Beschermwaardigheid 'Beschermwaardigheid' is een trefwoord in de wijze waarop in het rapport over het embryo (deze term wordt hier gebruikt voor alle stadia van ontwikke ling, van bevruchte eicel tot volgroeide vrucht). Het mense lijk embryo is beschermwaar dig is en wel in oplopende lijn. Een embryo van enkele dagen is dus in mindere mate be schermwaardig dan een em bryo van zes maanden. Dit standpunt wordt mogelijk gemaakt door de opvatting dat de ontwikkelingsfase van het embryo gevolgen heeft voor de status van de vrucht. Wanneer het zenuwstelsel al is gevormd, heeft het embryo een 'hogere' status dan wanneer er nog slechts sprake is van ongediffe rentieerde cellen. Maar princi pieel blijft de beschermwaar digheid, vanaf het begin. Die 'waardigheid' van het embryo betekent dan ook dat het em bryo vanaf de bevruchting met respect en verantwoordelijk heid wordt behandeld. De mens-in-wording 'vraagt onze zorg en liefdevolle toewijding'. De meerderheid van de com missie meent dat er belangen kunnen zijn bijvoorbeeld die van onderzoek of therapeutsich handelen die het manipule ren met embryo's toelaten. Ze willen echter in tijd wel een grens trekken: veertien dagen. De argumentatie daarvoor wordt vooral ontleend aan de embryologie. Die leert dat in de eerste twee weken het embryo nog geen 'individualiteit' heeft; de celdeling levert in principe cellen op die er nog hetzelfde uitzien. Na de twaalfde tot vijf tiende dag ontstaat de 'primi tieve streep' en begint het pro ces van individuatie; het wordt vanaf nu steeds duidelijker dat het embryo gaat uitgroeien tot een uniek mens. Er worden ook wel andere mar keringen in de ontwikkeling van het embryo als grenspaal gebruikt. Bijvoorbeeld het be gin van de ontwikkeling van het zenuwstelsel en van de her senen (na ruim drie weken), of bij de levensvatbaarheid (mo menteel ongeveer 24 weken). De minderheid van de commis sie wildé niet weten van enige grenspaal; voor haar is het be gin, de bevruchting, het enige markeringspunt. Bescherm waardigheid heeft dus voor deze leden een absoluut karak ter en dat betekent: geen ge bruik van manipulatie van em bryo's, ook niet voor medische doeleinden. Redenering Over de redenering van de toe nemende beschermwaardig heid is heel wat te zeggen. Op het eerste gezicht lijkt ze heel redelijk: Zo'n bevruchte eicel is toch heel wat anders dan een embryo van drie maanden dan lijkt het embryo al echt op een mens en om die mens is het tenslotte te doen en die fysie ke ontwikkeling moet je in mo reel opzicht tot uitdrukking brengen. Deze redeneerwijze is niet nieuw maar het is merkwaardig dat de kerkelijke commissie ze nog hanteert. Want de weerleg ging ervan is al zo vaak gege ven. Immers, wie zegt dat het uiteindelijk te doen is om de mens, zegt daarmee in feite dat het begin van die ontwikkeling, de bevruchte eicel, net zo be langrijk is voor het bereiken van dat doel als een embryo van 24 weken. Zonder die bevruch te eicel kan er immers geen mens tot ontwikkeling komen. Het beslissende punt voor de morele status is dus de fysieke ontwikkeling van het embryo. Wat simpel geformuleerd: de materiële verschijningsvorm van het embryo dat wat we natuurwetenschappelijk kun nen onderzoeken is bepa lend voor de wijze van omgaan ermee. Maar meteen komt de vraag op of het menselijke van het em bryo wel kan worden beant woord in termen van zijn fysie ke ontwikkeling? Hier zit de kern van het probleem: wat maakt een mens tot mens? In het rapport wordt op dit punt de traditie geciteerd. Bijvoor beeld de aristotelische opvat ting van de gefaseerde bezie ling. Het embryo krijgt een driedelige bezieling en pas bij de laatste (het rationele deel van de ziel) is er sprake van een 'echt' mens. Relaties Met dit 'bezielend verhaal' kan de commissie niet overweg; het begrip ziel past niet in het den ken van vandaag; het leidt al leen maar tot dualistische op vattingen over de mens als ziel en lichaam. Het kenmerkende van de mens ligt veeleer in diens relationele vermogens. Het gaat om de betrekkingen van de mens tot God en zijn me demens; die maken de mens tot mens. We zien dus dat in het rapport inderdaad de fysieke feitelijk heid van het embryo bepalend is voor de morele status ervan. De discussie over wat nog wel mag en niet meer, afhankelijk van de uitkomst van de weging van de belangen, wordt dan ook gevoerd met 'fysieke argumen ten'. Zie bijvoorbeeld hoe de 'primitieve streep' een morele betekenis krijgt, of het begin van het zenuwstelsel. De redenering in het rapport laat duidelijk zien hoe de ma nier van kijken naar het em bryo bepalend is voor de wijze waarop er wordt gesproken over het morele. Wie met 'mate riële' ogen kijkt, doet een afwe ging met 'materiële' argumen ten. In de traditie is wel met heel an dere ogen gekeken naar de mens en diens wording. In psalm 139 bijvoorbeeld wordt uigedrukt hoe God de mens door en door kent, vanaf zijn oorsprong en hoe God er dus vanaf het begin 'bij' was. En Plato, om nog maar een voor beeld te noemen, sprak van zie len die een aards lichaam ver kiezen als vast steunpunt. In dergelijke opvattingen is er een geestelijke oorzaak, een geestelijk principe, of op z'n minst een geestelijke omstan digheid die mee speelt bij het begin en misschien wel vooraf gaat aan de wording. Die geestelijke dimensie kun je niet zien met 'materiële' ogen; alleen op geestelijke wijze is die werkelijkheid te zien. In het rapport 'Mensen in wording' komt deze manier van kijken niet aan bod. Daar wordt het be gin gedefinieerd in natuurwe tenschappelijke termen en daarmee wordt de toon gezet voor de morele discussie. OEGSTGEEST - Prof. dr. R. Veldhuis (49) wordt de nieuwe voorzitter van de Nederlandse Zendings raad (NZR). Per 1 maart zal hij de afgetreden prof. dr. H.B. Kossen vervangen. De benoeming geldt voor een periode van vier jaar, zo maakte de NZR gisteren bekend. Veld huis werd geboren in Indone sië. Hij studeerde theologie in Groningen en in Gottingen (Duitsland). Van 1975 tot 1979 doceerde hij systematische the ologie en filosofie aan de Ecöle de Théologie in Ndoungué, Ca- meroun. Sinds zijn terugkeer naar Nederland is Veldhuis ver bonden aan de Theologische Faculteit van de Rijksuniversi teit van Groningen. Vanaf 1 ja nuari 1990 is hij daar hoogle raar in de wijsbegeerte van de godsdienst en de ethiek. De Ne derlandse Zendingsraad is een raad van coördinatie en overleg van veertien protestantse zen dingsorganisaties alsmede de oud-katholieke missie. bber iflicl Rechtspraak in Duitslaiw In het verenigde Duitsland zijn begin deze week de veroordelingen uitgesproken tegen voormalige DDR- wachters. Zij werden beschuldigd van doodslag omdat de Muur, die tot 9 november 1989 Berlijn in tweeën ven Oostduitse vluchtelingen hadden doodgeschoten. Twee issie vo i ieder f Financ aan h« rilandse e%. Mei vier terechtstaande grenswachten werden vrijgesproke |jfvan derde kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf. De werd veroordeeld tot drie en een halfjaar on voorwaart gebruik gevangenisstraf. Het proces was het eerste in een lang g van di van rechtszaken, waarin grenswachten van de vooreV~ DDR zich moeten verantwoorden voor de moorden of| duitsers die naar het Westen wilden ontkomen in de T steller Het menselijk leven kan echter ook anders worden verstaan: de fysieke gestalte van de mens (ook als embryo) is een ver schijningsvorm van het leven dat tegelijkertijd ook een gees telijke vorm heeft. Bijvoor beeldinde ziel. Wie zo 'kijkt', gaat heel andere dingen zien. Heel concreet wordt dat in het denkmodel dat uitgaat van reïncarnatie. Een embryo is in dat denken een fy sieke uitdrukking van de wens of opdracht van een ziel om op nieuw als mens geboren te wor den. Voor wie zo denkt, gelden plot seling heel andere waarden. Een embryo gebruiken voor on derzoek betekent zoiets als het verhinderen dat een ziel haar opdracht kan uitvoeren. En dan kan een fysiek markeringspunt als de primitieve streep nooit een (moreel) grenskarakter krijgen. Eenzijdigheid Het is uiterst merkwaardig dat in een kerkeüjk rapport de geestelijke dimensie van de oorsprong van het leven niet aan bod komt. Dat is niet alleen tegen de eigen traditie in, maar getuigt ook van eenzijdigheid in denken. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat de kerken blijven spreken met de woorden van de psalmist of met die van Plato of Aristoteles. Ook de kerken moeten spreken in rapport met de tijd en de we tenschap geeft ons nieuwe woorden in de mond. De kerken verloochenen echter zichzelf als die nieuwe woorden worden gespeld met het alfabet van de natuurwetenschappen. Want die letters spreken niet de waarheid, hooguit laten ze een stukje van de waarheid zien, vanuit een bepaalde manier van kijken. Het is de pretentie van de ker ken een boodschap te hebben waardoor de werkelijkheid in haar juiste perspectief wordt geplaatst. Dat perspectief is het weten dat God de wereld heeft geschapen. De werkelijkheid is niet 'zomaar' ontstaan uit mate rie, er zit een plan achter voor mens en wereld. Er is een reali teit die niet met de zintuiglijke ogen te zien is, maar die wel ge schouwd kan worden in de geest en die samen met de we- reld-die-we-zien de werkelijk heid vormt. In het nieuwe testament wordt op veel plaatsen heel concreet over die geestelijke wereld ge sproken; in onze tijd verstaan veel christenen daar niet zo veel meer van of alleen op ab stracte wijze. Een relatie met de concrete werkelijkheid kan nauwelijks nog worden gelegd. Daarom is het ook niet zo ver wonderlijk dat in onze tijd een kerkelijk rapport een geestelijk begrip als 'ziel' feitelijk onder tafel wordt geschoven; het kan immers niet functioneren in een discussie die met natuur wetenschappelijke argumen ten wordt gevoerd. Maar de vraag blijft of het wel juist is, de discussie met deze woorden te voeren. De beschuldigden konden zich niet verschuilen ach leen de klassieke 'Befehl ist Befehl', zeker in een land waar tot allerlaatste nazi-misdadiger rekenschap wordt gevraag zijn daden. Bovendien was het beroep van grenswacht de DDR een vrije keuze. Op de misdaad volgt nu du: rechte straf. Maar dat betekent niet dat daarmee het r< voel is voldaan. Tenslotte waren de voormalige gren: maar kleine pionnen. De generaals en andere, politii ders die de bevelen uitdeelden en die uiteindelijk ver< delijk zijn voor de meer dan tweehonderd doden die Muur en het IJzeren Gordijn gevallen zijn, blijven schot. De oud-dictator van de DDR, Erich Honecker, werd <1 Sovjets heimelijk vanuit Berlijn naar de Sovjetunie gi keld en zit nu als een op de vlucht geslagen misdadige! Chileense ambassade en wacht op betere tijden. Erich li ker beweert dat de Duitse staat helemaal niet het reclf hem te berechten, omdat de DDR een internationaal e staat was met zijn eigen wetgeving en eigen rechtsregel! Erich Honecker zou als overtuigde anti-fascist moeten dat dit argument geen hout snijdt. Zou men het crif moeten toepassen op de Hitler-staat, dan zouden alle i deelde nazi-misdadigers ten onrechte zijn veroordeelt onder Hitler was Duitsland een internationaal erkenq met eigen wetten en eigen rechtsregels hoe ven dan ook. ErICH Honecker kan zich aan zijn verantwoordelijkhl trekken. Daar heeft de Duitse regering weinig vat ojl vele slachtoffers van de DDR-dictatuur zullen niet kunT grijpen dat andere kopstukken van het SED-regime oi derd van hun pensioen kunnen genieten. Alexander f Golodkowski, de deviezenverschaffer van het SED-j waarbij duistere praktijken niet werden geschuwd, ger! tig van een oude dag aan de luxeuze boorden van de Tel in Beieren. Markus Wolf, KGB-generaal, chef van de spT diensten van de DDR en adjunct van Stasi-chef Erich I kon het zich permitteren vanuit Moskou, waar hij na d de' zijn toevlucht had gezocht, ongehinderd naar Duitsl rug te keren. Zijn vroegere chef Erich Mielke wacht we] proces. Maar niet voor zijn misdaden als opperpolitiera de DDR. Hij wordt ter verantwoording geroepen voj moorden op politiemannen die hij beging tijdens de n|j_i^ x, twee misdaden die een halve eeuw achter ons liggen, t 1 misdaden begaan in het recente verleden wordt hij nifinderl gevallen. Breel°P DUITSLAND is een rechtsstaat. Het nieuwe Duitslai rechtsstaat uitbreiden tot het gebied van de voormalij Maar dat wil ook zeggen, dat men zich bij het vervol misdaden mag beperken tot het kleine grut. Wil de ree r aan geloofwaardigheid winnen in de ogen van de b van de voormalige DDR tenslotte de enige echte fers dan moet men ook de groten durven aanpakkei Wij geloven. Maar niet in: "eigen schuld dikke bult." Nederlandse Hervormnde Kerk Beroepen te Ridderkerk (Irenekerk) J G. Amesz. kandidaat te Rotterdam; te Wilms D. Breure te Haatten Gereformeerde Kerken Beroepen te Gaast en Ferwoude en te Ex- morra en Allingawier(SOW) mevr. C der* Nederlanden, kandidaat te Kampen die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Daarle L. Kramer te Zuidwolde(Gr); naar Spijkenisse C.K. Koekkoek te Strijen. Uitgave- Kantoor: Telefoon: Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit v Apothekersdijk 34. Leiden 071 -122 244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-re F. Buurman, K van Herpen, K. van Kesteren, R. Kleljn, drs. R. Koldenhof, I T. Pieters en M. Roso, Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C van Haersma Buma, A. var E. Huisman, H. Jansen, drs. J van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Pit Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Dit J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nleuwmans, H Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Uni{[ dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Net* België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. Kbi bieö M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R ii (chef). H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman. D. van Rietschoten en K. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; L"""- - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bertf n (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heerlng (Rome), B van Huet (Parijs). M de Koj (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs R. \j (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. WijrtKWAL (Bonn), J. Wijne (Brussel). Lormatioi De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve *639973™ publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertacjm'"ndo<i M de Cocq Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma t/m vi 15.00 uur n 08.30 tot 17.00 uur n 18.00 tot 19 00 uur. op z: 'er i Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart- per maand per kwartaal 28,20 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2