Vele klippen rond schijn huwelijk a 1 1 mal Ie „De kinderen zijn tenminste onder dak' L- ZATERDAG 25 JANUARI 1992 PAGINA 29 De betekenis van het begrip 'liefde op het eerste gezicht' is bij de Nederlandse vreemdelingenpolitie aan slijtage onder hevig. Het is er zelfs een tamelijk verdacht fenomeen. Vele duizenden buitenlanders, legaal en illegaal, melden zich jaarlijks met een fonkelnieuw trouwboekje aan de balie voor een verblijfsvergunning. Twee tot drie jaar getrouwd zijn, le vert een verblijfsvergunning op. „Ze kennen elkaar net een week en besluiten direct te trouwen. In zo'n geval weten we hier al wel dat er met geld is geschoven". Een reportage over het schijnhuwelijk en de deplorabele gemoedstoestand g staJ van de 'schijngehuwde'. file. E haar een ater 1 iddels din« aam? vai nd aa be di met loos chrikk mis' cleine rijven persoo krijg hun ten plal zien DEN HAAG - Er wordt grif betaald soonIijl voor een huwelijkje. Leden van de kt Nederlandse vreemdelingenpolitie k hoeve spreken van „bedragen tot vijftien duizend gulden". Surinamers, Tur ken, Marokkanen en Joegoslaven maken het meest gebruik van de mo gelijkheid via een schijnhuwelijk in Nederland te blijven. Logisch, zij vor men ook de grootste groepen buiten- landers.in ons land. rijp voo sleden lity Rel ïederlar nden moeten al jvingen n belai int het r die n sen wat !s het ee ker opj alleens! daaron van een is dal prese plate da ijs. De die vt ngen is aten zijl Is 'plate en, moei •Jederlai De ko belang! ating al de Vei het ook over fen de Nedi is. Als ik zijn da zich zoiets lan verw :1 manne i het ris hun autj i als '1< Uiteindelijk, als laatste strohalm, staan ze met een wildvreemde voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. „Ze hebben meestal alles geprobeerd in de tijd die ze hier als toerist mogen doorbrengen, drie maanden. Ten einde raad doen ze vervol gens zoiets", zegt de Rotterdamse welzijns werker R. Soekhlal, die veel Surinamers met dergelijke voornemens aan zijn bureau treft. „Ze weten dan al dat de mogelijkheid bestaat, maar willen dat ik het hun voorstel. Dat doe ik niet". EPRESSIVITEIT De gevolgen van een schijnhuwelijk zijn voor.een Surinamer niet anders dan voor een andere buitenlander. In ieder geval ont breekt een feestelijk gevoel over het huwe lijk bij betrokkenen ten enen male. Het leidt veelal tot zware depressiviteit. Soekhlal Sur.Vr. 51 jr. zkt wer kende man die haar tegen vergoeding wil helpen aan nodige pa pieren. Br.o.nr. SA v.d.blad. Sport.gesch. Henk, 61 jr. 1.68 m. zkt. wegens teleurstelling. lieve w, die Uit: Weekkrant Suriname. kent voorbeelden van opnamen in psychia trische afdelingen van ziekenhuizen.„Ze scheiden in Suriname van hun vrouw, ko men naar Nederland en gaan hier een schijnhuwelijk aan. Na twee tot drie jaar kunnen ze scheiden en hertrouwen ze met hun ex in Suriname. De gezinshereniging brengt hen dan weer bij elkaar. In Neder land, dat wel, maar ondertussen is het gezin naar de knoppen". Soekhlal wil begrip voor de problemen waarin Surinamers verkeren, de vreemde lingenpolitie daarentegen is een instrument voor de overheid om de overbevolking te gen te gaan. F. Kamp van de Utrechtse vreemdelingenpolitie laat het geluid horen dat elders in den lande al weken wordt be luisterd: „Illegalen doen het willens en we tens en het is aan ons om dat te bewijzen. Drukte Maar het ontbreekt ons aan personeel om dat goed te doen. Verhalen als vragen naar de kleur van de gordijnen, zijn overdreven. Als ze daar niet op kunnen antwoorden, is dat geen bewijs. Als we aantonen dat de twee niet op hetzelfde adres wonen, is dat wel bewijs. Maar zoiets vergt enorm veel tijd". Je moet als schijngehuwde wel ontzettend veel pech hebben, wil je de vreemdelingen politie op je dak krijgen. Alleen al in Utrecht bedragen de schattingen van het aantal schijnhuwelijken meerdere duizen den over de laatste jaren. Het aantal dat wordt betrapt en de grens wordt overgezet, beloopt enkele tientallen. Op de onderbe zette afdelingen van de vreemdelingenpoli tie kunnen ze de ware reden van de gang naar het gemeentehuis slechts vermoeden, het leveren van bewijs gebeurt sporadisch doordat de manuren voor structurele con trole niet beschikbaar zijn. „Maar als ze aan de balie staan, weten we direct wat voor vlees we in de kuip hebben. Je kunt het zien, je ontwikkelt er een oogje voor", zegt Kamp. Volgens hem is er slechts één moge lijkheid de schijnhuwelijken aan te pakken. „Ambtenaren van de burgerlijke stand zou den geen huwelijken moeten afsluiten als er een illegaal bij betrokken is. Er zijn er nu al die weigeren, maar dat is een enkeling. Het moet structureel". ROUWBOEKJE Kamp denkt dan ook dat nieuwe wetgeving om schijnhuwelijken ook voor de 'ontvan gende' partij strafbaar te stellen, zoals deze Ba-?au VreomdeliDGenpolit Rotter»? - 2 2 N0.tT©T pjl'itT telefax (070)319 12 01 Ministerie van Justitie telefoon (070) 370 79 11 telex 34554 mvj nl faxnummer (070) 364 77 02 Directie Vreemdelingenzaken regio 3 postbus 3114» 2280 GC Rijswijk DE STAATSSECRETARIS VAN JUSTITIE kenmerk Vreemdelingenzaken Betrokkene behoort tot de categorie vreemdelingen die, om voor een verblijf van langer dan drie maanden hier te lande in aanmerking te kunnen komen, bij binnenkomst in Nederland in het bezit moet zijn van een geldige machtiging tot voorlopig verblijf, die moet worden aangevraagd bij een Nederlandse diplomatieke of consulaire vertegenwoordiging in het buitenland, waar ook de beslissing moet worden afgewacht. Aan deze in het algemeen belang gestelde regel is in dit geval niet voldaan Nederland is een dichtbevolkt land en daarom wordt er een restrictief toe1atingsbeleid gevoerd De afwijzende beschikkingen op aanvragen voi verblijfsvergunning maken duidelijk: Nederland is overbevolkt n'\ legt zen adve me af w dit is alt mens n ontmex dat berplate in de Ra iem j één kee I ik afrad Romantiek zoals hier is bij schijn huwelijken \te zoeken. FOTO: PK onlangs door staatssecretaris Kosto (justi tie) is aangekondigd, over de boeg van het gemeentehuis zal gaan. „Daar begint het. Wij krijgen ze hier aan de balie met een trouwboekje en moeten het verder maar uitzoeken. Als illegalen in Nederland niet kunnen trouwen, is het met de schijnhuwe lijken grotendeels afgelopen. De cirkel moet worden doorbroken. Formeel is een huwelijk van een illegaal geen reden deze man een verblijfsvergunning te geven. In de praktijk gebeurt dit wel. Rechters oordeel den nogal eens dat een huwelijk van een il legaal wel een reden was een verblijfsver gunning te geven. Die zaken brengen we dus niet meer aan. Laten ze het eerst maar bij wet regelen". Terwijl de Nederlandse samenleving de be knottingvan asielmogelijkheden en de jacht op de schijnhuwelijken als noodzakelijk ziet en zelfs het enthousiasme in sociaal-demo cratische kring hierover toeneemt, getuige het aantal PvdA'ers dat vanaf de kansel re strictie predikt, zitten de daders als slachtof fers voor de buis. Soekhlal: „Ze komen moddervet of brood mager bij me binnen want ze zitten de hele dag naar RTL4 te kijken. Of de situatie in de huizen waar twee mensen die elkaar am per kennen, samenwonen, is onhoudbaar. Vaak moet de 'komende' partij naar familie uitwijken. Waarop de uitkering van de soci ale dienst op het oude adres blijft binnenko men. Daar kan de wederpartij dan naar flui ten, waarop familie het levensonderhoud moet betalen. In Suriname was je iemand, nu heb je zelfs geen eigen adres meer. Ieder eergevoel ontbreekt. Je zit drie jaar bij ie mand omdat je afhankelijk van die persoon bent. Daarna kun je scheiden, maar tegen die tijd ben je afgeschreven als mens, geloof me". Soekhlal vindt dat de term economische vluchteling te beperkt is voor Surinamers die nu nog naar ons land willen. „Alleen een Surinamer weet hoe slecht-ie het daar heeft. De helft van de Surinamers op de wereld woont in Nederland. Daarom komen ze hier naar toe. Vaak ook voor de kinderen. In dat land komt op dit moment niets van de grond. Werkgelegenheidsprojecten voor jongeren liggen stil. Maar Nederland heeft een verantwoordelijkheid. Veel Surinamers hebben na de onafhankelijkheid alleen maar narigheid meegemaakt. Ze zijn gedes illusioneerd, teleurgesteld. Ze grijpen dan terug op Nederland, op hun familie die hier nog woont. Eerst proberen ze werk te vin den: lukt dat niet dan worden de Surinaam se gelederen in Nederland afgezocht naar emand die met ze wil trouwen. Overal vra gen ze, zelfs in de supermarkt. Echt, het komt voor. In Suriname hebben ze immers niks meer! En ze hebben er daar ook hele maal niets meer van te verwachten. Dat geldt voor alle lagen van de bevolking. Va ders gaan naar Nederland om te proberen vpor hun kinderen een betere toekomst te garanderen. En daar hebben ze veel voor over. Ze bellen mij ook op: 'Heb je een meisje voor me?' Alleen als er een Neder lands belang met de komst van Surinamers is gediend, mogen ze komen. Leraren, ver pleegsters met diploma's. Dan is een werk vergunning plotseling wel te regelen. In Su riname staan bij aanvang van elk schooljaar de schoolhoofden nieuwsgierig te wachten hoeveel leraren er komen opdagen". Kamp is het met Soekhlal eens dat schijnhu welijken kunnen leiden tot diep trieste situ aties. De politieman maakte onlangs nog mee dat een Turks meisje zich in paniek aan de balie meldde. Ze was door haar vader uitgehuwelijkt aan een illegaal met wie zij niet wil trouwen. Kamp heeft het vermoe den dat de vader er aan verdient; bewijzen kan-ie het niet. Wel zal de Utrechtse vreem delingenpolitie in dit geval met veel 'aan dacht' proberen de illegaal van een huwelijk af te houden. „Heel triest. Dat meisje kan kiezen tussen het trouwen met die man die zij niet wil of de banden met haar familie verbreken. En dergelijke dingen komen veel voor". Volgens Soekhlal is het voor de 'ontvangen de' en de 'komende' partij veelal onmoge lijk met elkaar samen te leven. De basis on- def het huwelijk blijkt daarvoor te smal. „Degene die erbij inwoont, is volkomen af hankelijk. Dat leidt tot zeer vervelende situ aties. Er bestaan voorbeelden van vrouwen die tot prostitutie worden gebracht in België en Duitsland. Het gebeurt ook vaak dat ie mand wel bereid is tot een huwelijk, maar iemand anders er niet in de woning bij wil len hebben. Terwijl op dat adres wel de uit kering van de sociale dienst binnenkomt. Daar kan de buitenlander dan veelal naar fluiten. De Nederlander heeft een extra Ze waren al zes jaar in Nederland, maar zijn vorig jaar gescheiden. Zij her trouwde met de man van haar vriendin, die om die reden tevoren eveneens scheidde. Een vriendendienst van de ware soort, zou je denken. Maar veel pret hebben ze er niet om gehad. Ook niet op de dag van het huwelijk dat zonder opsmuk plaatsvond. Nadat vanaf 1985 procedures voor het verkrijgen van een verblijfsvergunning zonder resultaat bleven, ging de vrouw over tot een schijnhuwelijk. Een uiterste poging, want zeker in tra ditionele hindoestaanse kring is het huwelijk een groot goed. De begane grond van de woning is dichtgetimmerd met platen hout. De smalle trapop- gang wordt nog smaller door gebonden stapels kranten. „Ik heb een krantenwijk. Daar door hebben we een beetje meer geld en heb ik iets te doen". Net over de vijftig, met een krachtig uiterlijk als zou hij zo een paard optillen, zit de voormalige Surinaamse landar beider in zijn woonkamer. We bevinden ons op de eerste verdieping van een slooprijp pand in een oude volkswijk, ergens in het midden van het land. Er is weinig geld. Van de uitkering moeten een man, een vrouw en drie kinderen rondkomen. Studiefinanciering ontvangen de kinderen niet, daar hun vader en moeder nog geen verblijfsvergunning hebben. Zeven jaar was het echtpaar bezig met procedures om in Nederland te kunnen blijven, toen in december geheel onverwacht de beschikking afkwam: ze kregen een verblijfsver gunning. En dat terwijl de vrouw zij is ook bij het gesprek aanwezig pas vorig jaar van haar man scheidde. Omdat ze in Nederland wilden blijven, voorde kinderen. OTTIJD Ze zal weer met haar ex trouwen, maar dan moeten de verblijfsvergunningen daadwer kelijk in bezit zijn. Eerder gelooft ze het niet. Misschien wacht ze zelfs wel tot de natura lisatie, wil ze eerst Nederlander zijn. Voor de zekerheid. Want het is een rottijd geweest. Toen ze kwamen, in 1985, hadden ze geen woonruimte. Ze verbleven bij familie totdat ze de status 'gedoogd' kregen van toenmalig staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie); de regering in Suriname werd door de Nederlandse regering onbetrouwbaar geacht. Duizenden Surinamers hoefden voorlopig niet naar hun land terug. Onlangs is hun, na jarenlange onzekerheid, om humanitaire redenen een verblijfsvergunning toegezegd. „De scheiding was verschrikkelijk", zegt de vrouw, „maar de rottigste dag was die van het huwelijk. Daarna hebben we wat met postadressen geschoven. Ik ben wel gewoon bij mijn man en kinderen blijven wonen. Anders had ik het ook niet aangekund. Echt bang ben ik nooit geweest, want er wordt toch niet gecontroleerd. Hoewel, laatst is er iemand het land uitgezet. Die jongen was illegaal hier en ging in ondertrouw. Toen zijn ze hem komen halen. Maar verder heb ik er nog nooit iets over gehoord. Ik weet dat het niet mag wat ik doe, maar wat moet ik? De wegen naar ons dorp zaten vol met kuilen en die werden niet meer gedicht. We moesten lange afstanden te voet. Scholen sloten omdat er geen leermiddelen meer waren". Hoewel de ouders in Nederland niet vonden wat zij zochten, overweegt het gezin zeker geen terugkeer naar Suriname. Zij: „Ons land verkeert in een zeer trieste toestand. Mijn kinderen hebben daar geen toekomst, hier wel. Bovendien hebben we veel familie wo nen in Nederland. Ze vingen ons op. dat was ons geluk. Zoiets doen Surinamers voor el kaar. Er zijn natuurlijk meer Surinamers die een schijnhuwelijk hebben, maar daar pra ten we weinig met elkaar over. We weten het gewoon, het hoeft niet aan de grote klok". ORTEL Het voornaamste doel van de beide ouders is bereikt: de kinderen zitten inmiddels op school en doen het goed. De man: „De kinderen zijn tenminste onder dak. Die schieten eerder wortel. Voor ons als ouderen is dat iets moeilijker. We hadden gehoopt een nieuw begin te kunnen maken, maar dat viel tegen. We zijn al die tijd druk geweest met formaliteiten, het heeft een hoop zorgen gekost. En als je in Nederland de vijftig bent gepasseerd, dan maak je weinig kans op werk. En ik krijg als ongeschoolde kracht zeker geen baan". Af en toe heeft-ie een klus; naast de kranten is dat veelal een paar dagen werk ergens in de provincie, op het platteland. Het gaat er allemaal niet volgens de Arbo-wet aan toe en de werktijden zijn zwaar. Samen met andere buitenlanders werkt-ic daar, de meesten zijn illegaal in Nederland. „Ze hebben het er allemaal over dat ze in Nederland willen blijven door een schijnhuwelijk. Ik heb bijna de neiging te zeggen: 'Weet waar je aan be gint?' Maar ze hebben geen keus, want ze staan er net zo voor als ik zeven jaar geleden". zakcentje, terwijl de buitenlander zonder ei gen geld bij familie of vrienden woont". ULP Soekhlal kent voorbeelden van minder goed bedoelde hulp uit Nederlandse kring: „Wat te denken van die zogeheten bureaus voor rechtsbijstand. Ze schrijven een brief naar justitie waarin staat dat betrokkene vanwe- ge de banden met Nederland en weet-ik- j waar een verblijfsvergunning moet krijgen. Zij sturen de brief naar justitie, maar het antwoord, dat staat er ook nog in. moet naar betrokkene. Voor zo'n stom briefje rekenen ze wel 600 gulden. En de buitenlander maar denken dat er voor hem wordt gezorgd. In al hun wanhoop trappen ze er in. Man, er zijn zelfs advocaten die 2000 gulden reke nen in plaats van te zeggen dat er in Neder- j land zoiets bestaat als gratis rechtsbijstand, j Van die betaling ontvangt niemand een kwi tantie. Ik wéét dat het gebeurt. Huisartsen geven tegen betaling een verklaring af waar in staat dat de betrokkene half gek is. Mo gen ze weer even langer blijven". De politieman Kamp heeft doorgaans niet al te veel begrip voor plegers van een schijn huwelijk. „Ze weten wat ze doen. Kijk. ik begrijp wel dat ze graag naar Nederland wil len omdat het waar ze vandaag komen niet prettig is, natuurlijk. Maar het werkt als een olievlek, er komer er steeds meer. We heb ben overigens hier in Utrecht niet de indruk dat met de toeneming van het aantal buiten landers ook het aantal schijnhuwelijken even hard toeneemt. Wat me wel opviel, toen ik dat eens over een jaar bekeek, is dat de nationaliteitenverhouding tussen de aan tallen vermeende schijnhuwelijken dezelfde is als de verhouding van de aantallen bui tenlanders in deze stad. Dat loopt gelijk; binnen de ene groep gebeurt het niet meer dan binnen de andere". CHEEF OOG 'Man zoekt lieve Surinaamse vrouw. Vrouw zoekt lieve Surinaamse man. Surinaamse man zoekt lieve vrouw. Surinaamse vrouw zoekt lieve man'. De teksten kunnen op nieuw ingevuld worden met Turkse', 'Ma rokkaanse' of 'Joegoslavische'. De adver tenties staan in kranten en worden door agenten van de vreemdelingenpolitie met een scheef oog bekeken. Opnieuw kan-ie het niet bewijzen, maar Kamp beweert: „Er zijn mensen die aan deze handel verdienen. Lieden die het georganiseerd doen. Het komt voor dat mensen om de drie jaar scheiden en trouwen. Dat valt op. Bedragen van 15.000 gulden komen voor, hoewel we slechts bij hoge uitzondering verklaringen op papier krijgen waarin staat dat er geld is betaald. Als het misgaat kan zo iemand het geld immers toch niet terug krijgen". CcidócÖouAOtit

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29