„Dat zich zo zuiver achten, daar kan ik niet tegen" final naie •- £eidóe6outtMit1 Onlangs verscheen 'Van paradijs naar Koninkrijk - over schuld, karma en genade', het nieuwe boek van Aleid Schilder, 42 jaar, psychologe, schrijfster en geestelijk verzorgende in een psychiatrisch ziekenhuis. In 1967 verliet zij de Gereformeerde Kerk vrijgemaakt. Een diepe levenscrisis zette een verandering van denken in gang. Daarvan is dit boek een resultaat. In veel ZATERDAG 25 JANUARI 1992 PAGIN opzichten is het zeer persoonlijk. Het neemt mee op een tocht door veel brak water, vervuild door versteende religieuze inzichten. Maar ook een tocht waarop bakens worden ontdekt en uiteindelijk iets van vasteland. Over deze 'Columbustocht' schrijven, kan Aleid Schilder niet buiten zichzelf om. Erover praten ook niet. Urenlang duurde het gesprek over God en mens, over lijden aan kerkelijke leerstellingen, over schuld en verantwoordelijkheid, over buitenechtelijk relaties en verslaving, over klem zitten en uitbreken. I over geloven in nieuwe vrijheid en daarover schrijvei en praten. „Voortdurend moet ik over mezelf wakei want mijn valkuil is dat ik de ander de nieuwe vrijh door de strot wil duwen". DEN HAAG Aleid Schilder is een telg uit een familie die in de gerefor meerde kerken bepaald niet onbe kend is. Haar oud-oom was K. Schil der, de hoogleraar theologie die tij dens een bijeenkomst van verontruste leden van de gereformeerde kerken op 11 augustus 1944 in Den Haag een verklaring voorlas (de zogenoemde 'Acte van Vrijmaking of Weder keer'), die zou leiden tot het kerkge nootschap 'gereformeerd-vrijge maakt'. In 1967 ontstond binnen deze kerkgemeen schap een scheuring, waaruit de Gerefor meerde Kerk vrijgemaakt buiten verband, tegenwoordig Nederlands Gereformeerde Kerk geheten, ontstond. Deze scheuring liep vaak dwars door families en gezinnen. Zo ook door het gezin van de toen 18-jarige Aleid Schilder. Haar vader, Herman, even eens theoloog, bleef binnen de vrijgemaakte kerk; haar moeder stapte eruit. Aleid stond aan de kant van haar moeder, wat pijn deed, omdat ze zich emotioneel sterk met haar va der verbonden voelde. Deze scheuring, de spanningen die binnens huis ontstonden, de bejegening door men sen die wel binnen de vrijgemaakte kerk bleven, de moeite die het kostte nieuwe we gen te vinden, het schuldgevoel hierbij, dit alles gevoegd bij het opgegroeid zijn met een godsbeeld waarin de mens klein, afhan kelijk en vooral zondig is, bracht Aleid in een diepe levenscrisis. Langzaam werd zij tegen de grond gedrukt. En onder deze last wegkruipen, leek lange tijd onmogelijk. Ze werd opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis, maar ook dat hielp niet. Daar vrat het venijn van de verachting haar laat ste restjes zelfrespect weg. Uiteindelijk deed ze een lang overwogen en zeer serieu ze poging tot zelfmoord. Als door een won der ontwaakte zij uit haar coma. Hier lag ook het keerpunt. Bijna dood kreeg zij ademruimte. Misschien heeft dat coma de wissel omge zet. Even was zij er niet. Even geen schuld gevoel, geen angst voor een strenge, oorde lende God, even geen gevoelens van paniek, zelfverachting, van geen ruimte hebben, even geen ademnood, geen wanhoop. Wat bedoeld was als een stap de laatste in de zelfvernietiging, werd een eerste stap op weg naar heelheid, vrijheid, ruimte. Niet verkrampt Nu, jaren later, zit een andere Aleid Schil der tegenover mij. Niet meer verkrampt, niet meer terneergeslagen door vals zonde besef, niet meer weggedoken voor een oor delende God. Maar ook niet als iemand die de indruk geeft nu de wijsheid in pacht te hebben. Wel als iemand die weet voet te hebben gezet op begaanbare wegen. Zonder de wonden te ontkennen ervaart ze een groeien in heelheid. Tegelijk heeft ze hierbij iets ingehoudens. Er is haar veel aan gelegen de indruk te vermijden dat ze een ander iets op wil dringen. „Het grote gevaar van het weten op een begaanbare weg te zijn, is de valkuil van het proberen anderen die nieuwe vrijheid door de strot te duwen. Daar moet ik steeds voor waken", zegt ze. Aleid Schilder heeft afstand genomen van de godsdienst van haar jeugd. Toch gebruikt ze in 'Van paradijs naar Koninkrijk woorden die passen in het jargon van die 'oude' godsdienst. Dat verbaast mij. Woorden als genade, zonde, niet aan je doel beantwoorden, kunnen die wel op plaatsen waar ze niet verwijzen naar de godsdienst uit vroeger tijden? Kunnen die wel een plaats krijgen in vernieuwend denken? Zijn ze niet veel te besmet? Is er niet te veel schade mee aangericht? Aleid glimlacht veelbetekenend bij deze vragen; ze kent die als haar eigen vragen. Zo schiet ons gesprek gelijk de diepte in. „Kijk, ik schrijf voor mensen die nog in de kerk komen, welke dat ook is, en voor men sen die er niet meer kunnen komen, die er kapot zijn gegaan. Ik gebruik graag taal die hen vertrouwd is. die hen aanspreekt. Tege lijk blijken die oude woorden een nieuwe en vernieuwende betekenis te hebben, zijn er verrassende gedachten in te ontdekken". „Daarbij komt dat de nestgeur nooit hele maal is verdwenen en de mensen mij dier baar blijven. Ook zij die zich nog in de kerk van mijn jeugd bevinden. Zij kennen vaak dezelfde problemen, dezelfde vragen, de zelfde angsten en teleurstellingen als vele anderen. Ik wil graag mensen bereiken die knel zitten of knel hebben gezeten en nu zoeken naar andere wegen. En wat die be smette woorden betreft, is het niet zo dat ik die nóg gebruik. Ik gebruik ze wéér. Want ook ik heb ze gehaat. Ze hebben me verne dering, wanhoop en zelfverachting ge bracht. Ze stonden mij zelfs naar het leven. En ik maar denken dat ze de ene Waarheid bevatten"! „Wat woorden betreft is de agressie nu wel verdwenen. Die komt nog wel op als men sen hun kerk, hun inzichten als de enige ware bestempelen. En zeker als iemand vanuit zo'n houding nog neerbuigend doet ook. Zo van: 'Ach Aleid, wat jammer nou toch dat je zo ver van de Waarheid bent af gedwaald; moge God je nog eens genadig zijn'. Dat hè, die vooraf vaststaande zeker heid dat de ander, ik in dit geval, fout zit, dat zichzelf zo hoog en zuiver achten, daar kan ik nog altijd moeilijk tegen. Daar heb ik ook zoveel anderen aan kapot zien gaan". In de groepen mensen die ze bij het schrij ven onder meer op het oog heeft, noemt zij een vaak vergeten groep: zij die zich aan be knelling hebben ontworsteld en op zoek zijn naar nieuwe wegen, nieuwe vervulling, met meer houvast, meer zelfrespect, meer echt heid. Maar het probleem is vaak dat nieuwe wegen niet zomaar worden gevonden en ALEID SCHILDER WORSTELT ZICH NAAR GEESTELIJKE VRIJHEID Schuldgevoel, angst voor een strenge, oordelende God, zelfverachting: g ingrediënten voor slapeloosheid. veel mensen zich in een vacuüm bevinden. Aleid herkent deze problemen onmiddel lijk. Vleespotten „O ja, dat zoeken van andere wegen is moeilijk en vraagt tijd. En leegte, niets, maakt angstig, doet sommigen er zelfs aan twijfelen of ze er wel goed aan hebben ge daan door te breken met wat was. Mensen kunnen dan gaan terugverlangen naar wat ze zo beslist hebben verlaten. Ook al zien ze de godsdienst uit hun jeugd als slavernij en dwingelandij, de vleespotten van Egypte bo den ook rust en zekerheid". „Het oude kwaad van de gespletenheid steekt de kop op: ze gaan verlangen naar wat ze verafschuwen. Maar gelukkig erva ren de meesten dichtbij een nieuwe spiritua liteit te zijn, al staat die hen nog niet helder voor ogen. 'Er is iets wat ik nog net niet kan pakken', zijn veelgehoorde woorden. Aan dit 'nog net niet', wat toch nog als leegte voelt, lijden velen. Het blijkt moeilijk om zichzelf de tijd te gunnen en die leegte er te laten zijn, als behorend bij het verande ringsproces. Het is in wezen een onderdeel van je tocht door de woestijn". Deze woorden zijn mij iets te gemakkelijk. Is elke beweging een beweging voorwaarts, een verder komen? Is er dan niet zoiets als achterop raken, een beweging achter waarts? Een verlies van greep op je omge ving, op jezelf, je denken, voelen, doen en laten? Moet je soms niet vaststellen dat je jezelf op de rug ziet? Aleid erkent de moge lijkheid datje moet inleveren, afzien. „Maar", zo zegt ze, „het gebeurt nooit zo maar. Ik bedoel niet dat er zoiets als een ho gere zin in moet worden gelegd, maar wel dat het erom gaat er een signaal in te zien, het te begrijpen om vervolgens te proberen er op een goede manier op te reageren. Zo kan het zijn dat je je aan bepaalde ervarin gen vastklampt, of die als te negatief beoor deelt en wegschuift. In het onderkennen van dat signaal is essentieel datje gevoelens die je last bezorgen en tot signalen leiden, niet ontkent, opblaast of wegduwt, maar ac cepteert". „En accepteren is: aandachtig bezien. Of misschien beter: actieve ontvankelijkheid. Hierin zit zowel het element ergens voo open te staan, als van je open stellen. Je le vert een bijdrage aan wat je ontvangt. Het gaat erom gevoelens, gedachten te aanvaar den als behorend tot jezelf, tot jouw manie van denken en reageren en die niet onde een moreel oordeel van buitenaf te zetten Dat immers leidt tot afkeuring of zelfs ha ten van eigen gevoelens en daarmee tot ha ten van jezelf'. „In sommige kerken is het hebben van een 'mishagen aan jezelf een verdienste, zo niet een vereiste. Maar feitelijk brengt dit niets dan ellende en alleen daarom al kan het voor mij niet horen bij wat Koninkrijk van God heet, bij een God die slechts-de bevrij ding en heelheid van de mens op het oog heeft". „Terug naar de mensen die de ervaring heb ben terrein te verliezen. Signalen herken nen betekent alert zijn, zien, opmerken, be grijpen, toelaten. En dat alles vanuit de be reidheid het eigen denken en handelen bij te stellen. Met inzet, zonder dwangmatig heid. Kortom, in ellendige ervaringen gaat het volgens mij om het signaal ervan en het antwoord erop". „Toch blijf ik zitten met het gegeven dat ve len dit inzicht niet hebben, of te zeer teleur gesteld zijn in mensen om nog na te denken over een signaal dat bijvoorbeeld van eigen gedeprimeerdheid uit zou gaan. Ook is het mogelijk dat mensen zichzelf de schuld ge ven van hun negatieve gevoelens. Schuldge voel kan de motor zijn van een neerwaartse spiraal". Schuldig Dat heeft Aleid Schilder al overtuigend aangetoond in haar eerste boek, 'Hulpeloos maar schuldig'. Daarin schrijft zij over het dubbele in de traditionele leer: de mens is van nature slecht, tot niets goeds in staat, geneigd tot alle kwaad zelfs en tegelijk is hij schuldig aan dat kwaad, zelfs al voordat hij geboren is. En of de mens ooit van deze schuld wordt verlost, is afhankelijk van wat God al 'van eeuwigheid heeft besloten'. Kort gezegd: de mens is schuldig aan dat waar hij niets aan kan doen hij is hulpe loos en schuldig tegelijk. En hoewel God de verlossing bepaalt, is de mens toch schuldig als hij wordt verworpen - hij is ook nog eens tegelijk verantwoordelijk en afhanke lijk. Dit dubbele maakt mensen dubbel in hun dagelijks leven. Maar dat niet alleen. Deze opvattingen hebben ook geleid tot al lerlei regels, zoals extreme zelfopoffering, verbod op emoties, absolute en voor ieder een geldende eisen, die vaak een gevaarlijke zelfverachting teweegbrengen, en leven in permanente afhankelijkheid van een uitver kiezende en streng oordelende God. Zo moeten leven maakt velen ziek van angst en onmacht en brengt mensen in een neer waartse spiraal. Dit is geen veronderstel ling, maar een kwestie van willen zien, van onderzoek en observatie, zo stelt Schilders eerste boek. In 'Van paradijs naar Konink rijk' komt hetzelfde thema terug, maar dan meer persoonlijk. Als een voor Aleid Schil der gepasseerd station, wat precies de reden is dat ze er zo indringend, zo herkenbaar over kan schrijven. Aleid: „Ik maak onderscheid tussen schuld- Aleid Schilder. I FOTO: PERS UNIE besef en schuldgevoel. In schuldbesef zit iets concreets en actueels. Je hebt er ge dachten bij, weet van. Het gaat om een be slissing, een daad, een nalatigheid. Schuld gevoel is het gevoel dat bij schuldbesef hoort. Maar schuldgevoel kan ook op zich zelf staan, los van gebeurtenissen. Met schuldgevoel bedoel ik ook dat ellendige, vage, op de bodem van het bestaan liggende gevoel van nature niet goed te zijn, de ge dachte eigenlijk niet de moeite waard te zijn, er net zo goed, of zelfs beter niet te kunnen zijn". De beschrijving alleen al geeft aan hoe ver de consequenties reiken. Ver reiken ook de wortels. Opnieuw Aleid Schilder: „Veel mensen met schuldgevoel heeft het vanaf de geboorte ontbroken aan noodzakelijke waardering, aan bevestiging van wat mooi en goed is. Vaak is dit religieus gelegiti meerd. Een mens die niets is, niets verdient, niets kan, die krijgt geen waardering. Daar mee kunnen slechts zondige genoegens worden aangewakkerd, zo is de overigens vaak onuitgesproken en daarom zo onbe spreekbare redenering". „De eerste periode van je leven kun je moeilijk terughalen. Dat kan wel vanaf het moment dat je woorden begrijpt en zelf ook woorden hebt. Door dat terughalen van woorden, situaties, stilzwijgende afkeuring of dwang, kun je de uitwerking op gedrag en gevoelens van nu gaan begrijpen. Want die FOTO: STEPHEN EVENHUIS uitwerking is er. Ook, of juist, vele jaren na het afscheid van de godsdienst van je jeugd. Angst en vernedering zijn vanaf je prille be gin ingekerfd en die ervaringen laten zich niet zomaar wegpoetsen en vragen soms ja ren later nog hun tol. En die kan hoog zijn". Ingepompte ideeën „Gebeurt dit terugkijken niet, durft iemand dat niet aan, bijvoorbeeld uit angst voor confrontatie met zichzelf, dan is de kans groot dat iemand in een relatie met een an der mens gaat zoeken wat hem of haar altijd is onthouden aan waardering, genegenheid etcetera. Wat ook voorkomt, is dat men in een 'eerste' relatie, zonder dit zelf te weten, een bevestiging zoekt van zichzelf zoals men zich kent, van de ingepompte ideeën, dus ook van hun 'er niet mogen zijn'. In die an dere, 'tweede' relatie wil iemand dan boven zijn of haar beperkingen uitstijgen. Overi gens ook zonder zich van deze drijfveren be wust te zijn. Ja, hoe gaat dat? Je wilt jezelf bewijzen. Je koestert de aandacht die je krijgt, de waardering, de vele mooie woorden, het de hemel ingeprezen worden. Je voelt dat je iets betekent, iets bent, in vloed, macht misschien zelfs hebt. Je denkt nu pas te leven, je voelt energie. Je doet ie mand wat en dat wil je steeds weer bevesti gen, tegenover jezelf bewijzen. Dat geeft felheid aan je toewending, wat je weer voor bewijs van echtheid houdt. Tot je gaat in zien dat je niet echt wordt gezien, niet als persoon, niet als volledig mens. Het blijkt te gaan om een deel van jezelf, hoe belangrijk dat overigens ook kan zijn". Aleid is het met me eens dat veel mensen hun eigen doen en laten wat dit betreft niet doorzien. Velen zeggen vaak jaren later nog dat ze zichzelf in de hartstochtelijke toe wending naar een ander niet hebben begre pen en vaak nog steeds niet begrijpen. Ze zeggen het gevoel te hebben toen een ander te zijn geweest. Dat ze gezocht hebben naar waar het zo aan heeft ontbroken, komt niet in hen op of wordt niet herkend als een drij vende kracht. Aleid wijst nog op iets wat ook in een huwe lijksrelatie vaak speelt. „Velen verwarren liefde met nodig zijn of nodig hebben. Voe len dat de ander behoefte aan je heeft, je nodig heeft, geeft weliswaar een prettig ge voel en er is ook niets verkeerds aan maar noem het geen liefde. Zeker, je mag gehechtheid aan de ander uiten, hartstoch telijk zelfs. Maar echte liefde bestaat eruit dat je die ander vrij kunt laten. Anders is er sprake van afhankelijkheid en ongelijkwaar digheid". „Houden van is niet hetzelfde als 'ik beloof je veiligheid te bieden'. Houden van is el kaar aanvuren tot kracht, initiatief, elkaar versterken in ontplooien, in het op eigei nen kunnen staan. Alleen dan kun je sa sterk staan, denk ik". Intussen bewijst het zoeken naar wat mist wel dat mensen tot heelheid zijn stemd. Hier zit een angel die voor vee lende zorgt. Aleid Schilder schrijft over het scheidingsdenken. Het denkei polen creëert: goed en kwaad, Go< mens, God en Satan, licht en duisternis mei en hel, uitverkiezing en verweq Het is denken in of, of. En de mens ingedeeld aan de kant van kwaad en dui Dubbele moraal Dit denken heeft het dagelijks leven ii pend beïnvloed. Mensen hebben geleer een versplinterde manier met zichzelf o gaan. Men heeft het leven en zichzelf q deeld. En voor elk deel is een ander ge; een andere moraal vaak ook. Dat mensen zo dubbel gemaakt. Hier A zeggen, daar B doen. Morgei^ vroom lied zingen, overmorgen je weer begluren, intimideren of chani Voor de omgeving staan voor zuiver maar een paar kilometer verder doen y ibriCK het verborgene moet blijven. Hoevelen ben met schaamte deze dubbelheid oni1 in zichzelf of anderen? Hoeveel vertro ;n 06-1 is zo al gebroken? En hoeveel wonde hierdoor ontstaan? Aleid: „De mens is zijn oorsprong, dtaktisC heelheid, vergeten. Dat heeft pijn geb en eenzaam gemaakt. En een Goijinncn troost, die opnieuw wil beginnen, nijgy kansen wil geven, die omarmt, die niet gezien. Want in het scheidingsdenfe VOOf God de gans Andere, de verre, de onzi re en onbereikbare, Die ook nog een: deelt". In haar boek werkt Aleid dit scheiding ken en de gevolgen ervan glashelde?Spi"CK Het is een denken dat in onze tijd stei y palend is, maar dat zeker in zichzelf loopt. Uiteindelijk blijft c' de puinhopen van zijn bestaan, met ^prnnp anders dan een zich invretend schuldgc De hoogste tijd om te praten over moj f heden om met schuldgevoelens af te nen. Aleid noemt enkele noodzakenlg£ stappen. „De eerste vraag die gesteld worden, is of je oorzaak bent aan dat u je schuldig over voelt. Algemener gefllltWC wie is oorzaak van wat? Blijkt het anti dat jij geen oorzaak bent, is schuldgev reëel en moet het overboord worden g „En dan de situatie waarin je wel oc bent, of voor een deel. Daar moet mee. Velen willen dat ook, maar da soms niet wat ze willen. Een voorbi het schuldgevoel van ouders ten op van hun verslaafde kind. Veel ouders dan in handelende zin iets doen. Ma enige wat kan, en vaak ook helpt(l), is het kind zeggen dat ze vroeger ander den hebben gehandeld, als ze toen d< heid van nu hadden gehad". „Dat toegeven is belangrijk, omdat vei deren de ervaring hebben niet gehoon begrepen te zijn. Het helpende vi woorden van de ouders zit dan hieri het kind alsnog wordt gezien en gel Tegelijk wil ik hier benadrukken dat toegeven geen schuldgevoel waard i« dat de ouders toen te goeder trouw h gehandeld. Dat veel ouders dat zo nie komt omdat aan fouten verwijten w vastgeknoopt. Dat maakt zowel toe als tiet op afstand houdén van schuld zo lastig". „Reëel schuldgevoel, op basis van fei inzicht dus, vraagt een passend anti Dat kan bestaan uit een gemeend t het opnieuw geven van kansen etc Steeds gaat het om recht trekken, tegt Can ik janje i :ze sla "erheii 1, «ibriek J ndacl n 06-1 irgers aktisc nnen :vrou\ ivoor n het i iropa sprek vrees ichfderla :mpe twaal enige ■netje antwc Ijnste 1 iets negatiefs iets positiefs zetten. zin kan iets worden goedgemaakt. Sl| 1 gevat gaat het in zo'n antwoord om gende stappen. Ten eerste het erkennl schuld, echt en gemeend. Direct a tend is het belangrijk te kijken of je n or goed kunt maken, of nog iets van de iAAS GO te herstellen is". „In elk geval gaat het er om iets positiu»,T te voegen. In de derde plaats is bel; dat je van je fouten leert. Dat je pUs'ar|d herhaling te voorkomen, overigens i'met n van jezelf of van anderen bij voorl este m; verwachten dat 'het uiteraard nooii zal gebeuren'. Ik zeg wel eens: wij ziji#e" nog mer dan ezels. Als laatste is belangrijk dagelij een punt achter de kwestie kunt zettfntencer is niet hetzelfde als 'zand erover'. Da het gre iets van wegstoppen, niet meer over verbant doen alsof iets nooit is gebeurd". Euregii „Dat is de slechtst denkbare weg, ilau- d.w daar die weer een beroep doet op c overgar zijn, op twee gezichten hebben. En nu juist zo dodelijk. Zand erover is plaats, 'egvalle i herhaling, met alle ellende vandii :e'ijker gaat juist om het tegenovergestelde:',et ei.ncj ogen zien, open en eerlijk zijn tegeni 'tbreidi zelf, toegeven van schuld voor zoi5e' A'*1 voor jouw rekening komt". ne en I Zelfveroordelin „Zonder uitwissen van feiten, kun met de schuld afrekenen. Alleen dan feiten en gevoelens ook in de tijd achter je laten. En pas dan komt en energie om beslissingen die je n nemen, goed te nemen. Schuldge zetten vast, verlammen. Er op een op jj20n(je nier mee afrekenen bevrijdt, geef1etekent ruimte". n y Aleid geeft voortdurend aanzetten Ures der denken. En wel vanuit de dageli varing. Dat maakt haar denken en st zo herkenbaar. Maar ook verplichte eigen verantwoordelijkheid is steeds zig. Niet als bron voor zelfveroordel gecjraa| ak unieke aave en mnoeliikheiH nm als unieke gave en mogelijkheid om stappen te zetten. gio leefi i het ederlan litsland :n Duit 'anneer zijn het pu Gigend. van Ne Icing o aarnaa Aleid Schilder: 'Van paradijs naar rijk - over schuld, karma en genade'L""//,1'"* verij Ten Have, Baarn. Prijs: 27,50jOpera"c fd) is ee

Leidse Courant | 1992 | | pagina 26