5edrijfsauto-RAI: yans' komen terug H^ÜidaeSotvuvnt AUTO 23 Reeks 'Auto's van het jaar' Goedkoper basismodel van Volvo's 460/480 n/v GM werkt aan sedan van de toekomst itroën XM Break stationcar met vorstelijk draagvermogen 11 ZATERDAG 25 JANUARI 1992 Nadat bij personenauto's al sinds 1963 de meest interessan te nieuweling jaarlijks be kroond wordt als 'Auto van het Jaar' (ditmaal de VW Golf) ging men ook op andere gebieden voor nieuwe auto's zo'n titel uit reiken. Bestelauto van het jaar werd bijvoorbeeld de 435 van DAF-Leyland, zakenauto van het jaar de Peugeot 405. De laat ste is dan geen nieuw model, bij de verkiezing spelen vooral economische motieven een rol, die pas te beoordelen zijn als een auto al wat langer op de markt is. De laatste toevoegin-, gen aan de reeks zijn de truck van het jaar, Iveco Eurocargo, en de modelauto van het jaar, de Chevrolet Corvette 1956 uit de Dinky Collection. Alleen de verkiezingen van de personen auto, bestelauto en truck van het jaar zijn overigens interna tionale (Europese) aangelegen heden, bij de zaken- en model auto gaat het om Nederlandse verkiezingen. De door de Ne derlandse Algemene Miniatuur Auto Club verkozen modelauto van het jaar is gemakkelijk zelf te verwerven. Het inderdaad erg fraai gemodelleerde en ge detailleerde Dinky-Toysklei- nood staat voor circa twee tien tjes in de winkel. Ongetwijfeld met het oog op de popula riteit van de vierdeurs 460 brengt Volvo toch maar een goedkoper basismodel om het succes te maximaliseren. Des tijds was de boodschap dat de 460 hoger geklasserd diende te worden dan het vijfdeurs zustermodel 440, daarom stond hij een trapje hoger op de uitrus- tings-ladder en begon het gamma met een GL-versie. Er komt nu een 2500 gul den goedkopere DL bij, met dezelfde 1,8 liter motor als de GL heeft. Het verschil in uitrusting betreft een reeks afwer kingsdetails, en het ontbreken van van elektrische bediening plus verwarming op de buitenspiegels. De 460 DL kost 34.950 gulden. De populariteit van de 480 coupé hoopt men weer wat op te vij zelen door het basismodel ES te vervan gen door een iets minder luxueuze 480 S. Die is liefst 5700 gulden goedkoper en hoeft daarvoor geen essentiële uit rusting te missen. Wat ontbreekt ten op zichte van de ES zijn de mistlampen voorop, lichtmetalen velgen en elektri sche stoelverwarming. Aan de andere kant la-ij gt de S wel in carrosseriekleur gespoten bumpers zoals de Turbo-ver sie, hetgeen een stuk netter staat dan de grijs plastic ES-bumpers. De 480 S kost 48.850 gulden. IER FOKKER pgrijke primeurs zijn solli- It keer op de Bedrijfs- RAI niet te verwach- 3g Maar alleen al het blete overzicht van le- Lre bedrijfswagens kt de show voor de speciaal nieuws-ge- ge kopers in deze ca- fie waardevol. Zo s er toch vele pas zeer ntelijk gepresenteer- aodellen, zelfs enkele I nieuwe. We doelen Dp de van pas op de t gekomen personen- afgeleide „Vans'. ting voor oi bedrijfswagens stijgen in populariteit, nadat ze ie gewijzigde grijs-kente- jeling enkele jaren gele- ink in verkoopaantallen Om misbruik als goed- particuliere auto (geen tegen te gaan moesten plots geblindeerd wor- /at alleen voor de werke- bedrijfswagen gekochte niet zo'n bezwaar vorm- schrik is men kennelijk tn, we zien bijvoorbeeld persmap van Daihatsu iet zo vrolijk een Charade ran, een wel heel sportie- telwagen. Volgens gege- lie Opel verstrekte ver- de verkoop van bedrijfs- s tot 3,5 ton sinds 1990 ien gezonde groei, die •erwachting dit jaar zal tten. Er wordt een getal nd van 63.000 verkochte in 1992, waarmee we dan terug zijn op het ver- Üveau van 1986 (64.415 Het relatieve belang van bedrijfswagens is daar- [egroeid, want de perso nenauto-verkopen vertonen een heel ander beeld die lie pen terug van 560.000 in 1986 naar circa 490.000 nu. Stadsvervoer De trend naar kleinere bestel wagens voor stadsvervoer is duidelijk een internationaal ge geven. Steeds meer merken bieden gespecialiseerde, ruime bestelwagens op basis van een personenauto-model. Het blin deren en van de achterbank ontdoen van een personenauto model gebeurt vrijwel altijd in Nederland, waarlijk tot bestel auto omgevormde modellen ko men echter van de fabriek en ontstaan dus niet specifiek voor de Nederlandse marktsituatie. Zo debuteert bij Nissan de Q- bic, leverbaar vanaf juni. Hij is gebaseerd op de Sunny, maar heeft een flink verhoogd dak en dubbele deuren achterin. Dit model komt naast de Van-ver sies van de Sunny (waaronder de zonder meer op kostenbe wuste particulieren gerichte versies GTi en GTi-R). De Nis san Q-bic sluit aan bij soortge noten met flink vergrote ach- terbouw als de Opel Combo of Ford Courier. Ford en Opel hebben evengoed daarnaast geblindeerde perso nenauto's op het programma. Bij Opel debuteert de Astra Van, in tegenstelling tot de Astra stationcar zowel in drie- als vijfdeursversie leverbaar. VW heeft natuurlijk een Van variant op de nieuwe Golf, met daarnaast als nieuws een Polo Van. Ford noemt de geblindeer de personenauto's die men door Terberg laat ombouwen Two-Seater. Ze zijn. er in de Fiesta-, Escort en Sierra-serie, naast Van-uitvoeringen. Het verschil is dat de Two-Seaters luxueus zijn afgewerkt, met de zelfde uitrusting en hetzelfde In de Amsterdamse RAI wordt van donderdag 6 tot en met zaterdag 15 februa ri de tweejaarlijkse Be drijfsauto RAI gehouden. Op een tentoonstellings oppervlakte van 63.000 vierkante meter etaleren 266 (1990: 75) exposanten hun produkten. Tijdens de beurs organiseert de ver ladersorganisatie EVO vier thema-ochtenden. De bijeenkomsten zijn op 10 en 11 februari (Kostenbe sparing door gebruik PC), 12 februari (Het rijtijden besluit in de praktijk) en 13 februari (De lichte be stelauto en het milieu). Minister Andriessen opent de Bedrijfsauto RAI. Op een openingcon gres voeren tevens het woord drs. R. den Besten, president-directeur van de Luchthaven Schiphol en drs. N. Smit-Kroes, voorzitter Nederland Dis tributieland. motorenpalet als de personen auto's, terwijl de Vans de ware bedrijfswagens zijn met veel zakelijker uitmonstering. Keus genoeg dus, want dan zijn er ook nog de op de Fiesta geba seerde Courier en de Escort Van met hoge bestelwagen-ach terkant, waarvan de nieuwe Courier opmerkelijk genoeg het grootste laadvolume heeft. Daihatsu gooit vast een balletje op voor de kleinste klasse, met zijn experimentele Cuore Walkthrough Shutter Van. Hij is uitgevoerd als een soort win kelwagentje met een bijna 2 meter hoge opbouw, maar geen grotere lengte dan de Cuore stadsauto. Het „Walkthrough' is op de Sunny,, maar een flink verhoogd dak en dubbele deuren achterin heeft. Leverbaar in I FOTO: PR slaat op de schuifdeuren aan weerszijden en het interieur met maar één stoel, zodat je naar alle kanten dwars door de auto heen kunt lopen. Dubbele cabine Nog iets wat kennelijk steeds populairder wordt is de dubbele cabine op een pickup of geslo ten bestelwagen. Met name een dubbel-cabine pickup is een goede vondst: vijfpersoons in terieur, en toch een bedrijfswa genkenteken, dus vrijgesteld van BVB. Nissan kan nu de lichte vrachtwagen Trade en de King Cab pick-up met dubbele cabine leveren. De Trade is er als chassis-cabine, zowel met lange als korte wielbasis. De King Cab met dubbele cabine kent maar één uitvoering: voor zien van vierwielaandrijving en 2,5 liter dieselmotor. Bij General Motors zien we ook een reeks van deze modellen: de gesloten bestelwagen Isuzu Midi (speciaal in Nederland omgebouwd tot Crew Cab met dubbele cabine), de nu onder Opel-merk uitgebrachte voor malige Isuzu Campo Crew Cab. en de luxueuze Chevrolet C/K pickup met dubbele cabine en 6,2 liter V8 dieselmotor. Verder pakt General Motors uit met terreinwagens. De Frontera de buteert vast in grijs-kenteken versie, hoewel de levering pas in mei begint en nog geen prij zen bekend zijn. Eveneens nieuw is de Chevrolet Blazer op grijs kenteken, standaard voor zien van ABS, automatische transmissie en 4,3 liter zescilin der motor. >u is op de Bedrijfsauto RAI met zijn experimentele Cuore Walkthrough Shutter VW komt met een Van- itaevoerd als een soort winkelwagentje. Van. FOTO:PR -variant op de nieuwe Golf, met daarnaast als nieuws een Polo De Ford Courier. FOTO: PR Idoor HENDRI BELTMAN General Motors in De troit werkt aan wat zij noemt de sedan van de toekomst. Een ultra- lichte auto van slechts 596 kilogram. Het bij zonder comfortabele voertuig, dat een wiel basis heeft, die over eenkomt met die van een Mercedes in de 300 klasse en een lengte heeft van de Mazda MX-3, biedt plaats aan vier volwassenen. Het testmodel van de Ultra- lite van GM, dat vorige week voor het eerst werd getoond op de Noordameri- kaanse autoshow in De troit, rijdt uitermate zuinig: 1 op 58 bij een snelheid van 80 kilometer per uur. De 1.500 cc drie cylindermotor tweetaktmotor levert een top van 223 kilometer per uur en een acceleratie van nul tot honderd in 7,8 se conden. Dat is overigens niet alleen aan de motor te danken, maar evenzeer aan de vorm van de slechts honderd kilo wegende car rosserie. Ze heeft een ex treem lage CW-waarde van 0,192. De ontwerpers van GM zijn bij het vervaardi gen van het koetswerk niet meer uit gegaan van de tra ditionele koolstoffen, maar zijn ook te rade gegaan bij de ruimtevaartindustrie, die geavanceerdere en veel sterkere composietmateri alen gebruikt. Het resultaat daarvan werd een stijve carrosserie, die in zijn ge heel uit één plaat is ge perst. Hoe mooi de Ultyralite er ook uit ziet, ze zal beslist niet op de markt komen. Voorlopig beschouwt Gene ral Motors dit pronkstuk als een studie-opject. Bo vendien is de prijs van de gebruikte materialen te hoog. Een kilo autometaal kost ongeveer 1,30 gulden, het materiaal dat in de car rosserie van de Ultralite is gebruikt kost daarentegen 153 gulden per kilo. Vervangende banden tellen ook h FOKKER 29 januari heeft Ci- weer een grote sta- r op het programma, .se terminologie een Voortzetting van aditie, aldus pers- hter Erik Verhaest, le eerste Break van irk was afgeleid van kwam de CX Break, n half jaar niet meer le en nu dan een vervan- £M. Een model dat met iricht is op het publiek luxueuze auto met veel oekt, en veel minder op rijfswagen-markt. Dit ok uit de verkoopver- g: men hoopt dit jaar Breaks als personenwa- e zetten, tegen wellicht k of 80 op bedrijfswa- teken. ruimte was met name ïnschap waar de CX als ar populair mee werd, selangrijk punt was de leumatische vering die s automatische niveau- Dat verschafte een advermogen en goede- eiten als het enorme ïlbeladen was. Diezelf de punten handhaafde de XM Break. Hij heeft ls de CX, een flink ver- lelbasis doch in plaats een verlengde achter- it maakt de produktie De Citroën XM Break met met grote standaard-laadruimte en zelfs een wat groter laadvolume bij neergeklapte achterbank. bij carrosseriebouwer Heu- liez goedkoper, omdat tech niek en bodemplaat nu niet ver anderd hoeven worden. Het dak is daarnaast verhoogd, waardoor de XM Break meer hoofdruimte biedt dan de se dan. Citroën zette de concurrenten van de XM Break voor ons op een rij, om te demonstreren dat hun model tegelijk de goed koopste en de ruimste in zijn klasse is. Het dichtste in de buurt komt de Volvo 940 sta-' tioncar, zo lijkt het. Maar een paar duizend gulden duurder, met een bijna even grote stan daard-laadruimte en zelfs een wat groter laadvolume bij neer geklapte achterbank. Het laad vermogen van de Volvo is wel een stuk kleiner, hier blijkt het voordeel van de ingebouwde ni veauregeling in Citroën's Hy- draktieve vering. Alleen een veel duurdere Mercedes T (ook standaard met niveauregeling uitgerust) benadert het laad vermogen van de XM. Heel •strategisch vermeldt het lijstje echter niet de populairste grote stationcar, de Opel Omega Ca ravan, die in zijn goedkoopste variant veel minder kost dan de XM en niet dramatisch krapper is van binnen. Voor een dikke tien mille prijsverschil met de XM kun je een basis-Omega leuk aankleden, de duurste Ca ravan beschikt net als de top- XM over een multikleps drieli ter zescilinder motor. Met een wat bezorgde blik ver meldde Erik Verhaest wel dat de grote stationcar steeds zwaarder beconcurreerd wordt door de ruimte-auto (met voor op de Chrysler Voyager), in ver koopaantallen al dicht gena derd tot de afzet van grote sta tioncars. Laadruim De kerncijfers van wat de XM in huis heeft zijn: een laadruim van 720 liter, nog zonder de asymmetrisch gedeelde achter bank om te klappen, en een laadvermogen van 630 kg. De afwerking van de laadruimte is prima. Er zijn zes handig ge plaatste ogen om zware lading vast te sjorren, opmerkelijk is een hoedenplank die half uit hard materiaal bestaat en half uit een rolhoes. Verder wijst Ci troën op de complete uitrusting van het Break-gamma, dat twee luxe-niveaus kent in combina tie met de motoriseririg. De eenvoudigste versies zijn een viercilinder benzine- of diesel model, meer luxe bieden de tur bodiesel of V6-benzineversie. Het prijsscala loopt van 59.900 tot 87.000 gulden. Alom gaat het niet best in de bandenbranche, bij kleine fabrikanten zo goed als bij de grootste, Miche- lin. Dat noodzaakte tot pijnlijke saneringen, waar bij bijvoorbeeld het Miche- lin-hoofdkantoor te Am sterdam werd gesloten. Het werd samengevoegd met het nieuwe distibutiecentrum te Drunen, dat inmiddels een jaar in gebruik is. Via een hoop automatisering worden van hieruit de afnemers van Miche-' lin-banden bevoorraad, waarbij goede service nog steeds het parool is. Vandaag gebeld is morgen in huis, en nog gratis bij het bedrijf dat de banden monteert bezorgd ook. Analisten stellen dat de ban denbranche deels zelf schuldig is aan de zeer lage winstmar ges. Te veel, zo zeggen zij, streefden de bandenfabrikan ten naar een sterke positie op de eerste-montage markt: leve ring aan autofabrikanten. Dat zijn vanzelfsprekend groot-af nemers, die extra lage prijzen kunnen bedingen, zeker als de bandenmerken elkaar voor de deur verdringen om te mogen leveren. Maar ook gespeciali seerde bandenbedrijven, zoals Kwik Fit, nemen flinke aantal len af en willen zo laag mogelij ke prijzen berekenen. Enkele maanden geleden echter begon zich de trend af te tekenen dat gerenommeerde bandenfabri kanten flinke prijsstijgingen, in de orde van 15 procent, gaan doorvoeren om hun financiële situatie gezonder te maken. Het gaat dan vooral om de prij zen die aan de bandenhandel berekend worden. Dat er meer aandacht komt voor de tweede- montage markt (vervanging van versleten banden) bewijst het bandennieuws van Miche- lin. Nieuwe techniek Na de introductie van de MXT- serie vorig jaar komt men nu met een aanvullend program ma MXT 80. Die eerste MXT- banden waren vooral bedoeld voor nieuwere auto's, die haast allemaal staan op rubber met een hoogte/breedteverhouding van 70 of 65. Sterke eigenschap pen van deze MXT's zijn de uit stekende waterafvoer, flink verminderd bandengeruis en uitstekend comfort door de op vallend soepele zijwanden van de band. Oudere auto's staan vaak nog op banden met 'stan daard' hoogte/breedteverhou ding van 80. Dat zie je aan de maataanduiding, waarin alleen bandbreedte en velgdiameter •voorkomen (bv. 165-13), terwijl andere hoogte/breedteverhou dingen achter de breedtemaat worden vermeld (bv. 165/70-13). Hoewel het aandeel van 80-se- rie banden in de totale markt blijft afnemen gaat het, aldus Michelin, toch altijd nog om bij na een derde van de totale ver kopen van vervangende ban den.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23