Te hoge aanslagen door computerfout Servië in isolement Bedrijfsauto 5 13 26 28 F li Van den Broek 'mag' zich niet meer met Z-Afrika bemoeien Geen uitwijzing, maar celstraf voor Palestijn il~4 Dagen Gratig in der Louw peilt animo nieuwe partij Li 071-313677 £eidóe6owo/nt 25 JANUARI 1992 orstellen De Klerk 3r ANC moeilijk te verkroppen Speurtocht naar menselijke verhoudingen leid Schilder: „Dat 'o -z wlh zo zuiver achten, 12prkan ik niet tegen" fel voelt zich nog eeds 'verplicht' ■telijk leven/opinie EN land Inland eel plaatsen mist, ook en daar zon. In de end lichte en eerst nog tselijk matige vorst, lagtemperatuur van ïveer 3 graden in de gebieden tot rond het »punt in het enland. Eerst weinig In de loop van de dag west, toenemend tot rond kracht 3. gang naar minder weer met meer olking maar oudend droog. - I AUTOVERHUUR F.PEAMiSEiaS iiuur van luxe auto's en Jlsjes vanaf 30.- p dag pDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 liedi ijdag £cidóc (Sowuvnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff P 83ste jaargang no. 25246 bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. sse nummers 1,50. ADVOCATEN VAN ROY c s. Rapenburg 55. 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Maximaal 70 kilometer op Rijksstraatweg WASSENAAR Op de gehele Rijksstraatweg in Was senaar mag binnenkort niet harder dan 70 kilometer per uur worden gereden. Rijkswaterstaat en de ge meente Wassenaar zullen, aldus een woordvoerder, „in februari bekendmaken dat zij tot overeenstem ming zijn gekomen over een uniforme snelheid op de Rijksstraatweg/N44". De nieuwe snelheid gaat dan ook gelden voor het gedeelte van de Rijksstraatweg ter hoogte van Kerkehout waar nu nog maximaal 50 kilometer per uur mag worden gereden. Het gekra keel tussen de gemeente Wassenaar en Rijkswater staat over de maximumsnelheid op de Rijksstraatweg dateert al van begin 1989. Het conflict tussen beide partijen werd zelfs voorgelegd aan de Kroon. In 1996 rijbewijs bromfiets verplicht DEN HAAG - Vanaf 1996 zullen jongeren die brom mer willen rijden eerst een verplicht theorie-examen moeten afleggen. Oudere weggebruikers die al en kele jaren bromfiets-erva ring hebben, worden van dit theorie-examen vrijge steld. Een en ander is het uitvloeisel van een ak koord dat de twaalf trans portministers van de EG vorig jaar hebben geslo ten. Het ministerie van verkeer en waterstaat neemt aan dat het theorie- bewijs een belangrijke bij drage kan leveren aan de verkeersveiligheid. Vorig jaar gaf het aantal ver keersslachtoffers onder 15- tot 19-jarigen een stij ging te zien, terwijl het aantal slachtoffers in alle leeftijdscategorieën ge middeld 6 procent daalde. In overleg met onder ande re het CBR zal het theorie examen nader uitgewerkt worden, zo heeft een woordvoerder van het mi nisterie bekendgemaakt. Finale: Op weg naar 1993 Rusland verwacht ongekende inflatie MOSKOU - De eerste drie maanden van dit jaar zal de geldontwaarding in Rusland oplo pen tot zeker 400 procent De Russische vice- premier en superminister van financiën en economische zaken, Jegor Gaidar, meldt dat in zijn gisteren door het parlement goedge keurde noodbegroting. Volgens persbureau Tass is de door Gaidar geraamde inflatie waarschijnlijk nog aan de krappe krant en zou die temidden van de nog dagelijks groeiende economische chaos wel eens een veelvoud van de jongste prog nose kunnen bedragen. Bij de toelichting op zijn noodbegroting in het parlement zei Gai dar dat het vrijlaten van de prijzen, met als gevolg een enorme prijsspiraal, nodig is om tot een grondige sanering te komen van de economie. „Banenplan VS voor atoomdeskundigen GOS" WASHINGTON De Amerikaanse re gering werkt aan een banenplan voor de naar schatting 2000 atoomdeskundi gen in de vroegere Sovjetunie. Het pro gramma zou deze experts ervan moeten weerhouden voor landen te gaan werken die kernwapens willen maken, zo heeft de Amerikaanse krant Los Angeles Times gisteren gemeld. In de Amerikaanse regering en het Con gres is de afgelopen weken de bezorgd heid toegenomen dat toonaangevende atoomdeskundigen uit de voormalige Sovjetunie zullen besluiten hun kennis aan andere landen te verkopen. De re gering zou een werkgelegenheidspro gramma voor hen willen koppelen aan afspraken over de vernietiging van kernwapens. Franse hulpverleners op zee vermist PARIJS - Een boot met hulp goederen voor Somalia die op 19 januari uit Djibouti is ver trokken. wordt vermist in de Golf van Aden. Aan boord be vinden zich drie hulpverleners van de Franse organisatie Mé- decins du Monde. Het schip had dinsdag moeten aankomen in de Somalische havenstad Mait. Zoekacties die gisteren zijn verricht hebben niets opge leverd. In Somalia wordt sinds eind vorig jaar hevig gevochten door de strijdkrachten van twee rivaliserende politici. Daarbij zijn volgens de VN zo'n 20.000 doden en gewonden gevallen, vooral onder vrouwen en kinde ren. UTRECHT - Door een computerfout hebben ver moedelijk 200.000 Neder landers dezer dagen een compleet foute en veelal te hoge voorlopige belasting aanslag voor 1992 gekre gen. De Directie Particu lieren van de Belasting dienst heeft dit gistermid dag bevestigd. De voorlopige aanslagen zijn gebaseerd op de gegevens van 1991. zij het dat er correcties van 1992 op worden toegepast. Zo is het tarief voor 1992 door de verhoging van de premies volksverzekeringen meer ge stegen dan de inflatiecorrectie. De aanslag wordt gebaseerd op onder meer het belastbaar in komen en de tariefgroep. Vol gens woordvoerster Winneke Logt van de Belastingdienst zijn bij het maken van de com puterprogramma's de voorhef fingen niet aangepast, waar door de mensen veel te hoge aanslagen hebben ontvangen. Ze zegt niet te kunnen zeggen wat het percentage is, omdat een en ander afhangt van het belastbaar inkomen, het aan deel looninkomsten en de leef tijd. Zo betalen mensen die 65 jaar of ouder van premies volksverzekeringen alleen de awbz en geen aow. aww en aaw. Logt vertelt er overigens direct bij dat het ook zo kan zijn dat de verkeerde voorlopige aanslag te laag is. Een aantal Nederlanders heeft voor het eerst een voorlopige aanslag gekregen. Dit heeft te maken met het nieuwe stelsel (Oort) en de hoogte van de bij betaling na invulling van het belastingformulier. Moet men meer dan 500 gulden bijbetalen dan volgt er automatisch een voorlopige aanslag voor het ko mendejaar. Bij de diverse belastingkanto ren stond de telefoon gisteren roodgloeiend. De mensen die een verkeerde aanslag hebben gekregen ontvangen zo snel mogelijk schriftelijk bericht. De Belastingdienst, die zegt de zaak te betreuren, adviseert hen daarom tot die tijd geen ac tie te ondernemen of te betalen. DEN HAAG - Minister Van den Broek van buiten landse zaken 'mag' zich momenteel niet bemoeien met de voorbereidingen van het voorgenomen re- geringsbezoek aan Zuid- Afrika. De contacten van het kabinet met enerzijds de regering-De Klerk en anderzijds het ANC worden verzorgd door premier Lubbers respectievelijk vice- premier Kok. „Die lijntjes lo pen nu eenmaal zo. Het lijkt me niet verstandig dit nu weer te veranderen," zei Lubbers giste ren na het wekelijkse kabinets beraad. Hij wees erop dat Van den Broek afgelopen dinsdag naar Washington moest en zich daarom zelf tijdelijk niet per soonlijk met de Zuid-Afrikareis kon bezighouden. Waarnemers menen echter dat Van den Broek tijdelijk buiten spel is gezet, als straf voor het feit dat hij door loslippigheid het plan voor het bezoek heeft laten uitlekken. Daardoor zou het ANC, dat nog van niets wist, gestimuleerd zijn zich tegen het Nederlandse bezoek te gaan verzetten. Vice-premier Kok onderhoudt uit hoofde van zijn leiderschap over de PvdA goede relaties met de bevrijdingsbeweging ANC. Premier Lubbers wekte de indruk dat Kok ook telefoon gesprekken voert met ANC-lei- der Mandela. Lubbers zelf praat langs deze wijze geregeld met staatspresident De Klerk. Bij een van die gelegenheden heeft hij de president gevraagd hoe deze aankijkt tegen andere data voor het Nederlandse be zoek. Officieel zijn deze data nog steeds 18-20 februari maar in politiek Den Haag neemt men aan dat het wel wat later zal worden. Lubbers is het niet eens met de stelling dat de volgens velen 'harde' redevoering van De Klerk gisteren in het Zuidafri- kaanse parlement het Neder landse bezoek heeft bemoei lijkt. „De Klerk zei precies wat ik verwacht had, al is de klank kleur natuurlijk wel van be lang", aldus de minister-presi- Hij zei nog niet te weten wan neer het kabinet zal beslissen of de reis doorgaat en zo ja op weke data. Volgens Lubbers hangt dat af van het moment waarop de gesprekken met de regering-De Klerk en het ANC zijn afgerond. „Op het moment dus dat we het gevoel hebben dat er geen nieuwe feiten meer bij komen". Pagina 5: Voorstellen De Klerk voor ANC moeilijk te verkrop pen 'Holbewoners' verdacht van zware mishandeling APELDOORN - De twee 'hol bewoners' die vorig jaar in het nieuws kwamen wegens het plegen van grote inbraken waarna ze telkens onderdoken in een ondergrondse hut in Beekbergen. zijn opnieuw hoofdverdachten van een aan tal misdrijven. De twee, 15 en 21 jaar en afkomstig uit de om geving van Barneveld, zijn vol gens de politie verantwoorde lijk voor twee zware mishande lingen in Apeldoorn en Amers foort, in januari en maart 1991. Volgens de politie werd de aan dacht opnieuw op de twee ge vestigd na de aanhouding van een 18-jarige verdachte uit Doorn. Deze bekende tegen over de politie een aantal feiten waarbij ook de 15- en 21-jarige betrokken zouden zijn. Het ging onder meer om de mishan deling van een 20-jarige vrouw vorig jaar. Twee maanden later mishandelde het trio twee jon gens van 13 en 16 jaar. De twee zullen zich voor de Zutphense rechtbank moeten verantwoor den voor de mishandelingen. Prince-fans in de kou „Die lui zijn temmes". Een Hagenaar, weggedoken in zijn kraag om zich te beschermen tegen de vrieskou, kijkt even verbaasd naar een groepje jongens dat gisteravond positie koos voor het bespreekbureau van de Haagsche Courant/Het Binnenhof aan het Haagse Spui. Vanmorgen wa ren zij de eersten die een kaartje konden bemachtigen voor het optreden van de man, voor wie ze alles over hebben: Prince. Op 5. 7 en 9 juli komt deze Amerikaanse megaster naar de Rotterdamse kuip Een ijskoude nacht op de hoek van een verlaten winkelstraat is dan toch het minste wat je over moet hebben voor je idool. Gelukkig waren er thermoskannen vol koffie, dikke kleding, slaapzakken en de muziek van Prince om het wach ten op het opengaan van het bespreekbureau enigszins draaglijk te ma ken. foto anp BELGRADO Servië, de grootste Joegoslavische repu bliek, is in zijn poging om een nieuw Joegoslavië op te richten volledig geïsoleerd geraakt. Nadat de republiek Bosnië- Hercegovina zich al tegen het plan had gekeerd, heeft giste ren ook Macedonië definitief afgehaakt. Ook de 2,5 miljoen Albanezen in het door Servië ingelijfde Kosovo weigeren zich bij de nieuwe staat aan te sluiten. Voordien had de trouw ste vazal van Servië, Montene gro, al dermate veel voorwaar den gesteld, dat een gemeen schappelijk staatsverband met Servië zo goed als uitgesloten lijkt. De Kroatische premier Franjo Greguric heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Naties posi tief hebben gereageerd op het verzoek van zijn republiek zo snel mogelijk een vredesmacht naar Joegoslavië te sturen. Gre guric had op het VN-hoofd- kwartier in New York een ge sprek met secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali. Morgen zal in Belgrado de VN- ondersecretaris-generaal voor vredesoperaties arriveren voor gesprekken met Servische lei ders uit Kroatië die tegen de stationering van de VN-vredes- macht zijn. zo meldde het pers bureau Tanjug. De VN-onderse- cretaris moet hen ervan zien te overtuigen dat de 'blauwhel men' niet bedoeld zijn om een politieke regeling voor Joego slavië af te dwingen, maar om vrede te bewerkstelligen. Argentinië aast op Oosteuropeanen DEN HAAG - De Europese Commissie buigt zich over een voorstel van Argentinië om im migranten uit Oost-Europa op te nemen met financiële steun van de EG, zo heeft EG-com- missaris Abel Matutes gisteren verklaard. Ook Chili, Uruguay, Paraguay en Venezuela hebben belangstelling voor het project. Aan academici hebben Argenti nië en andere Zuidamerikaan- se landen geen gebrek, maar ze zyn vooral geïnteresseerd in vaklieden uit Oost-Europa. JERUZALEM - Een Palestijn wiens uitwijzing door een militair hof van beroep was herroepen, blijft zonder vorm van proces in de gevangenis, zo meldde de Israëlische radio gisteren. Iyad Joudeh was de enige van de twaalf Palestijnen die met succes in beroep was gegaan tegen uitwijzing. De andere elf hebben beroep aange tekend bij het Israëlische hooggerechtshof. Het militaire hof meende dat er andere manieren dan deportatie waren om te voor komen dat Joudeh de veiligheid in gevaar zou brengen. Eén van die manieren is administratieve detentie, het vasthouden van Bell* 6PI bOOS mensen zonder dat er een proces aan vooraf is gegaan. Doorgaans geldt die maatregel voor zes maanden. Joudeh had al zes maanden vastgezeten toen de militaire autoriteiten zijn uitwijzing gelast- De Landbouw RAI is nog niet weg of de Bedrijfsauto RAI in het door die drie lettters overbekende Amsterdamse expositiecomplex staat alweer voor de deur. Dat gebeurt op donderdag 6 februari en zoiets kondig je natuurlijk wel een tijdje van tevoren aan. Vandaar vandaag al in onze wekelijkse autorubriek meestal bestaande uit een halve, maar nu uit een hele pagina uitgebreide aandacht voor al het nieuws dat daar straks te vinden is. Onze autoredacteur Peter Fokker weet er al alles van, zodat de ge/nteresseerde RAI- bezoeker die de Leidse Courant leest straks beslagen ten ijs komt. Dat kom je trouwens met de Leidse Courant toch altijd. Want niet alleen over auto's maar over alle aspecten van het leven word je nergens beter geïnformeerd. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en Een Spaanse vrachtwagenchauffeur is bezig de weg vrij te maken voor zijn auto, nadat hij gisteren door hevige sneeuwval vast kwam te zitten in Zuid-Frankrijk. De afgelopen 48 uur hebben de barre weersomstandigheden voor ettelijke verkeersstremmingen gezorgd. foto: epa vrijblijvend, ontvangen. G een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: G maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. L vlevr: Voorl: jlder ilde >g, /rij '18-/ I HAAG De in op geraakte groep onder leiding iud-voorzitter André r Louw onderzoekt •gelijkheid voor de iting van een nieuwe Volgende week zondag moet hierover tijdens een congres in Amsterdam meer duidelijkheid komen. Mocht er niet voldoen de animo zijn voor een nieuwe partij, dan wordt voorgesteld een platform op te richten voor verontruste sociaal-democra- Opiniepeiler Maurice de Hond (één van de initiatiefnemers) heeft dit desgevraagd beves tigd. Hij is van mening dat het pas gepubliceerde PvdA-rap- port Wolfson absoluut onvol doende is om de PvdA te ver nieuwen. „Wij zien daar heel weinig in. Als het zo doorgaat in de partij dan zeg ik mijn lid maatschap op", aldus De Hond. Hij hoopt zelf dat zondag wordt besloten tot de oprichting van een platform van PvdA-leden en niet-leden die reeds hebben bedankt voor de partij. Hij acht het niet uitgesloten dat het platform later alsnog uitgroeit tot een nieuwe partij. Het idee voor een nieuwe poli tieke organisatie is afgelopen woensdag gelanceerd tijdens een bijeenkomst in Rotterdam in aanwezigheid van onder meer oud-staatssecretaris Hans Kombrink, Vara-medewerker Jan Nagel, oud-PvdA-Kamerlid Piet de Visser en vertegenwoor digers van de Jonge Socialis- I Postcode/Plaats: I Of deze bon opsturen in e I open envelop - zonder po< naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op b Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, teletoonnr. 071-122248 en i nabezorgd iin.ii'iiii»Hiiiminn

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1