Speurtocht naar menselijke verhoudingen Een Nederlands genie in Italië KUNST/RTV 13 Restaurateur Goldreyer eist schadeclaim ou/uml ZATERDAG 25 JANUARI 1992 Beschilderd Trabantje Dit beschilderde, (Oost)duitse Trabantje is een heel zeld zaam exemplaar. U2 maakte er gebruik van als decor voor hun laatste elpee 'Achtung Baby' en ook in de laatste vi deoclip figureerde deze Tarbi. Daarna kreeg MTV de autoo tje in handen. Het clipstation verbond er een muziekwed- strijd aan en zo kon het ge beuren dat Marco Bril als de trotse en vooral gelukkige ei genaar van dit unieke exem plaar uit de bus rolde. Hij wist gewoon alles over U2. De win naar heeft geen plannen de auto te vekopen, noch zal hij er in gaan rijden. Marco wil er gewoon heel zuinig op Zijn. FOTO: ANP Nederlandse tv-programma's bekroond Ted Turner overweegt bod op Orion NEW YORK - Tijdens 'The New York Festivals 1991'zijn vier Ne derlandse televisieprogramma's in de prijzen gevallen. Een zil veren award en drie bronzen. Tegelijkertijd tijdens de "Non-Broadcast Awards Competition', een onderdeel van hetzelfde festival is Toonder Studio's vier keer onderscheiden met een award. De zilveren award voor televisie programma's ging naar 'Steen voor steen', produktie en regie van Ruud van Gessel. Herman van Veen presenteerde het programma dat ging over het werk van Foster Parents Plan in India. De bron zen awards gingen naar 'Steden des Tijds' van Teleac, VARA's 'Kinderen voor Kinderen' en de VPRO voor 'Kinderen van de ste nen'. Twee gouden awards gingen naar de film 'Contrast' in op dracht van IBM in de categorie 'corperate image' en 'KNP, Schets van een produktieproces' m opdracht van Reklame Markting Adviesbureau voor de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek KNP. De twee zilveren awards gingen alweer naar 'Contrast' val lend in de categorie gecomponeerde muziek en naar 'Keep on run ning', een film gemaakt in opdracht van SKF Engineering Re search Centre. LOS ANGELES Naast New Line Cinema overweegt nu ook'Tur- ner Broadcasting Systems, eigenaar van onder andere CNN, een bod op de noodlijdende Amerikaanse filmstudio Orion Pictures, producent van onder meer 'Rain Man' en 'Silence of the Lamb". Dat heeft een woordvoerder van Ted Turner, de grote man achter Turner Broadcasting, gisteren bekendgemaakt. In december werd ook Polygram genoemd als gegadigde voor Orion. „Ted heeft het in zijn hoofd een studio te kopen. Op dit moment speurt hij de markt af naar geschikte kandidaten", aldus een naaste medewer ker. Ook Caralco Pictures, dat eveneens in moeilijkheden ver keert, heeft Turners aandacht. Orion vroeg in december vorig jaar bescherming aan onder hoofdstuk elf van de Amerikaanse faillis- sementswet. Er ligt al een bod op tafel van New Line Cinema, die Orion in samenspraak met meerderheids-aandeelhouder Metro media wil kopen voor 197 miljoen dollar. Metromedia heeft 70 pro cent van de aandelen in handen, maar zou dit willen verminderen tot 10 procent. Volgens Wilbur Ross van de Amerikaanse zaken bank Rotschild, die de schuldeisers van de filmstudio vertegen woordigt, zijn er meer gegadigden voor Orion. De maatschappij kampt met een schuldenlast van een kleine miljard gulden. iberische al vond met Katz Repin lentie Orkest onder leiding van Ar- i werken van Sibelius en lovitsj. Solist: violist Vadim Re- l Anton Philipszaal. Den Haag. Gis- fond. Herhaling: vanavond. moet lang geleden zijn dat Residentie Orkest de vijf inde symfonie van Sjostako- j uitvoerde. Deze laatste iplete symfonie van de in overleden meester kwam iravond in de Anton Phi- ial tot klinken onder lei- varjig van de Rus Arnold Katz nq dit concert had overgeno- zoek in van Vladimir Fedosejev. iktie v het beluisteren van dit opus 1 doemt de vraag op hoe het hvre van Sjostakovitsj - in 0 vaderland vele malen ver- isd - eruit zou hebben ge- -jn als hij later dan in 1906 was poren en hij vandaag de dag vrij componist creatief had nnen zijn. Er valt slechts >r te raden. Raden laat ook componist. De bedoelingen de vijftiende symfonie, die u voorfcies twintig jaar geleden in prirrimière ging, zijn onduidelijk, voorwajver instrumentale muziek (der een programma, maar ter met duidelijke verwijzin- j naar Rossini, Glinka. Wag- 1 en naar eigen, eerder ge- voor d^even wer"k- In de loop van ajd kreeg de symfonie bena- igen als 'Muzikaal zelfport- en 'Een optimistische tra D.V.jg' Dirigent Arnold Katz je met sobere gebaren een [istrale vertolking neer, een inerende, glasheldere en igen visie door het Resi- Orkest op formidabele in klanken omgezet. De ve was tot in details af- :t en klonk aangrijpend, [stigend, indringend en lingsvol. Dirigent Katz een symfonie-orkest in het ische Novosibirsk, de waar violist Vadim Repin 1 werd geboren. Repin, in eerste prijswinnaar bij het ingin Elisabeth Concours ssel, speelde gisteravond ioolconcert van Sibelius, misch blijkt deze violist tot in staat, ook Sibelius stelt niet voor problemen. In Ikaal opzicht toonde hij een introvert musicus die, dank zij zijn betrekkelijk ie toon, in meerdere passa- idoor het temperamentvol Weidende Residentie Or- jwerd 'ingepakt'. nusanten ooi I doornroosje o-American Theatre Group: 'The Jing Beauty', van Norman Robbins. ___jrlands Congresgebouw. Gister- IGELA VAN KLEEF ls ieder jaar voerde de (lo-American Theatre iup gisteravond in het igresgebouw de tradi- lele kerstpantomime Dit keer was dat een mooi aangeklede ver van 'The Sleeping ity' (Doornroosje) van an Robbins. trokkent en isatie U IE (i Jongens van de Witt. Documentaire-se rie. VPRO-televisie. Nederland 2 om 18.35 uur. Zondag. HILVERSUM - „Soms ben je net een detective. Maar dan wel een speur neus in dienst van de over heid, die vooral tot taak heeft overledenen op een prettige manier naar hun laatste rustplaats te bege leiden", zegt Peter Grim berg van het BUG. Die letters staan voor Buro Uit vaarten van Gemeentewege. Deze in Amsterdam gevestigde gemeentelijke dienst, (voorlo pig) de enige in Nederland, schiet overledenen te hulp wan neer familie of vrienden het om wat voor reden dan ook laten af weten. Tenslotte verdient ie dereen een nette begrafenis. Van de achtduizend mensen die jaarlijks in de hoofdstad overlijden, worden er zo'n twee honderd door het BUG ter aar de besteld... en daarbij gaat het niet alleen om oude mensen. Grimberg: „We hebben eens te maken gehad met een jonge Londenaar die een wereldreis zou gaan maken, tenminste dat bleek uit de papieren en vlieg tickets die we vonden. Zijn eer ste stopplaats was Amsterdam en daar heeft hij zich opgehan gen. Onbegrijpelijk". Alleenstaande In de VPRO documentaire-se rie 'Jongens van de Witt' volgt de camera het geval van een al leenstaande man. Als Peter Grimberg en zijn collega Wim van Bakel bij het huis arrive ren, blijkt de man twee dagen daarvoor te zijn overleden. Als Het team van 'Jongens van de Witt' metv.l.n.r. Rogier Dijkman, Wim Schepens en Renév d. Ploeg I FOTO:VPRO twee bedreven'detectives'gaan staan", laat Van Bakel weten, ker zich een beeld vormen van ze aan het werk. „Zo te ruiken Spullen worden doorzocht en de overleden man. Hij was wel- is hij niet lang dood, anders foto's worden bekeken terwijl iswaar alleenstaand, maar niet stinkt het alsof een volle ijskast het duo hardop verbanden legt. uit vrije wil. „Iemand die daar een paar dagen heeft uitge- Op die manier kan ook de kij- bewust voor kiest, heeft een net huis. Hier is het een puinhoop", aldus Van Bakel. Later wordt zijn vermoeden be vestigd. De man blijkt twee keer te zijn gescheiden. Uit bei de huwelijken heeft hij twee kinderen maar, zo leert een te lefoongesprek dat Ingrid Jan sen van het BUG voert, zij wil len niets meer met hem te ma ken hebben. Ingehuurd Rogier Dijkman, René v.d. Ploeg, Wim Schepens en Mari anne Rübsaam leveren met deze aflevering van 'Jongens van de Witt' filmisch een prach tig werkstuk af. Even denk je dat de buurman die wordt on dervraagd een ingehuurde ac teur is, maar dan wel een hele goede, zo naturel komt hij over. Maar niets is in scène gezet, al les is echt. In het doortimmerde werkstuk wordt gefilmd tot de begrafenis. Hoe de financieel- administratieve nalatenschap wordt afgewikkeld, dus de wei nig interessante papieren rompslomp, komt niet in beeld, hoewel dat ook tot een van de drie taken van het BUG be hoort. Behalve het regelen van de uitvaarten en het opruimen van de woning, houdt de dienst zich ook bezig met het beheren van mensen die niet meer wil len of kunnen thuis wonen. Het BUG, sinds 1987 in de weer, valt dan ook onder de dienst Boe- delbeheer en telt zestien men sen. Peter Grimberg: „Niet alle klussen zijn even gemakkelijk als dit voorbeeld. Soms zijn ze lastig omdat je van niemand medewerking krijgt, niet van de familie, maar ook niet van de buren. En er zit altijd wel een emotioneel tintje aan". Gevoelig Ingrid Jansen: „Het zijn gevoe lige zaken als je in iemands pri vé moet duiken. Dat zet je niet zomaar van je af, ook na al die jaren niet". Peter Grimberg: „Het is vooral triest als je als ambtenaar in je eentje achter de kist aanloopt. En dat gebeurt, dan is er ge woon niemand geïnteres seerd". Volgens René v.d. Ploeg was het maken van deze aflevering een fluitje van een cent. „Ieder een gedroeg zich heel natuur lijk voor de camera, alleen de politie aan de Lijnbaansgracht deed moeilijk toen we de sleu tel van het huis gingen halen. De agenten wilden niet dat er werd gefilmd. Verder liet het programma zich lezen als een boek. We hebben ook nauwe lijks hoeven te monteren". Wel was het een spannende on derneming. „We gingen in eer ste instantie voor een voorge sprek naar het BUG. Daar zei den ze: je mag gelijk beginnen. Dat filmen was heel aangrij pend. Ik bedoel, je staat toch met kippevel als je zo'n tele foongesprek hoort, waarin een dochter laat weten geen inte resse te hebben. Het is wel haar vader!". Gewone mensen Met 'Jongens van de Witt' wil het team gewone mensen in beeld brengen, die iets hebben te zeggen over dingen die nu in Nederland spelen. Het pro gramma is misschien het best te omschrijven als een speur tocht naar menselijke verhou dingen. René: „Ons enige pro bleem is dat we op een rottijd zitten, namelijk tegenover 'Stu dio Sport'. Dat zou eigenlijk nog moeten veranderen. Ik kijk zelf namelijk ook graag naar voetbal. Daar krijg ik nu de kans niet voor, want ik wil mijn eigen programma niet missen". Prachtige Beckett-collage De Appel: 'Omtrent de vloedlijn', een Samuel Beckett-collage. Samenstelling en regie: Carol Linssen. Kostuums: Ma- rit van der Burgt. Met Robert Prager, René Vermout en Christine Ewert. Ap peltheater. Vrijdag. Herhalingen: t'm 25 april. Een tocht, dat is 'Omtrent de vloedlijn', en daarmee omarmt De Appel de schrijver Samuel Beckett, die wars van lyriek was en zich beperkte tot het hoognodige, in taal en beeld. Ook samensteller-regisseur Ca rol Linssen mijdt het uitbundi ge en maakt met schaarse bouwstenen een gedicht in de geest van de grote Ierse schrij ver, over leven en dood. Met de bus gaat het publiek naar de oude brandweerkazer ne. waar ook 'Madame de Sade' werd gespeeld. Daar ontvouwt zich een sober schouwspel: een man zit over een tafeltje gebo gen bij het licht van een storm lantaarn en zegt zinnen uit Bec- ketts laatste verhaal, .op een nacht'. In de volgende scène probeert een naakte man via een ladder door een hoog raam naar buiten te kijken en daarna lopen een man en een vrouw vanaf een bed naar het publiek toe. Dan het intermezzo, 'Act Without Words I', waarin twee spelers een derde frustreren. Zij laten een boom zakken en een gieter, blazen op een fluitje, waarna de derde een koprol maakt. Zij bieden hem blokken aan, maar hijsen de gieter omhoog als hij die wil pakken. Het wordt grimmiger. In 'Eh Joe', herinnert een vrouwen stem een oude man, die wij via een monitor kunnen volgen, aan zijn verloren leven en in de slotmonoloog, uit de laatst ge publiceerde tekst van Beckett, somt Robert Prager het nog eens op, voor een klein stille ven het beeld bepaalt. Die vloedlijn, zichtbaar in dat stilleven, is de grens, waar Bec kett en Linssen op doelen. Het punt, waarop het besef intreedt, dat de mens niet kan leven. Dat is niet zo erg als wallen, maar niet weten hoe te sterven, sug gereert deze collage. Van het geluidsdecor, iets an ders is er nauwelijks, wil ik u twee voorbeelden niet onthou den. Het ene klinkt op het mo ment dat een grote zak met on gebruikte verfblikken op een lege vloer wordt leeggegooid. Het andere is een fragment van het achtste strijkkwartet van Sjostakovitsj, dat hij opdroeg aan de slachtoffers van fascis me en oorlog. Prachtig. sprookje vertelt van het ko- 'ijk feest ter gelegenheid [de geboorte van prinses pra. De ongenode boze fee jbosse spreekt een vloek het prinsesje uit, waardoor jp haar zestiende zal ster- De goede fee Azuriel weet Joek om te buigen tot hon- jaar slapen. Aan het einde yan kust prinss Valiant het kje wakker, waarop ook de "fie hofhouding ontwaakt, •rins trouwt met de prinses p leven nog lang en geluk- jeze Engelse kinderpanto- e werden zang en dans be- J ld door plezierige, levende iek. En er werd met name de hofnar, Tickles, geani- melfd en zeer luidruchtig met publiek gediscussieerd, ial het gedeelte voor de je verliep vlot met in de pige momenten een soms issend goede timing. Er persei ook in dit gechargeerde e goed geacteerd door 7 in t IM Marion Carter als de ko- t air1' ^an Lomax als de hof- cenirai4ter en Richard Williams [e koning. Vivienne Price gegeten echte akelige boze fee, n, het ietwat trage gedeelte F pauze voor een zeer le- |ge vonk zorgde AMSTERDAM - De Ame rikaanse restaurateur Da niel Goldreyer eist van het Stedelijk Museum, de ge meente Amsterdam, dag blad De Telegraaf, kunst historicus E. van de Wete ring, the Wall Street Jour nal en Time Magazine een schadevergoeding van in totaal 250 rfliljoen gulden wegens smaad. Woord voerders van zowel het Stedelijk Museum als de gemeente hebben de ont vangst van de brief giste ren bevestigd. De gemeentewoordvoerster walde niet nader ingaan op de inhoud van de brief. „Het is een internationale kwestie, waar de gemeente-advocaat zich nu over moet buigen, en ik pieker er daarom niet over nu com mentaar te leveren". Ook over de hoogte van de schadeclaim die bij de gemeen te is ingediend, wil zij geen me dedelingen doen. Bij het Stede lijk Museum, die Goldreyer de opdracht verleende tot de res tauratie van het schilderij 'Who's Afraid of Red Yellow and Blue III', wal een woord voerder slechts de ontvangst van het gerechtelijk schrijven van Daniel Goldreyer bevesti gen. Datzelfde geldt voor de Daniel Goldreyer ...miljoenen gul dens wegens smaad...» FOTO:ANP restauratrice van het Stedelijk Museum E. Bracht, die de res tauratiewerkzaamheden van de Amerikaan al in een vroeg sta dium aan de kaak stelde. Bracht stelde al in maart van het vorige jaar dat Goldreyer het schilderij had overgeschil derd. De restaurateur zelf heeft dat altijd ontkend. Hij zou het doek met twee miljoen puntjes hebben bewerkt. Het raadslid E. Bakker van D66, op wiens verzoek de res tauratie op de agenda van de commissie kunst en cultuur van de gemeente Amsterdam werd geplaatst, zegt „vreemd op te kijken" van de claim. „We hebben de»zaak hier naar eer en geweten behandeld. Dan doen Uitgesteld Het raadsdebat zou halverwege deze maand plaatsvinden, maar werd uitgesteld omdat de advo caat van de gemeente Amster dam meer tijd nodig had voor zijn onderzoek naar de moge lijkheid juridische stappen te gen Goldreyer. Streefdatum voor de raadsbehandeling is nu 19 februari. Het meest verba zend vindt raadslid Bakker het dat Goldreyèr blijkbaar met geen woord rept over het aan bod van de directeur van het Stedelijk Museum W. Beeren om een contra-expertise te la ten verrichten op kosten van de restaurator zelf. De advocaat van Time Magazine, Bob Mars hall, bevestigt dat Goldreyer ook tegen dit Amerikaanse blad een schadeclaim heeft inge diend. Hij doet evenwel geen uitspraken over de hoogte van het geëiste bedrag. Op de vraag of de zaak al voor de rechter komt, wil hij geen commentaar leveren. Ook zwijgt hij over de nu te nemen juridische stap pen. De advocaat van de Wall Street Journal in New York, Ri chard Tofel, laat weten dat dit een schadeclaim van dertig miljoen gulden heeft ontvan gen. „We zullen proberen Gol dreyer ervan te overtuigen dat hij zijn claim moet intrekken", zegt Tofel. Een eventuele rechtszaak acht hij heilloos. De publikatie die waarschijn lijk Goldreyers woede heeft ge wekt, verscheen in de Wall Street Journal onder de kop 'Waarom laten we voor die prijs het hele museum niet opnieuw schilderen'. „De inhoud laat zich met zo'n kop raden", aldus Tofel „Het was eigenlijk nogal humoristisch". Voor de restau ratie van het in 1986 vernielde schilderij van Newman ontving Daniel Goldreyer een bedrag van acht ton. Onzeker Volgens prof. mr. Th. M. de Boer, hoogleraar internationaal privaatrecht, is het vooralsnog onzeker hoe succesvol Goldrey er voor de rechter zou kunnen zijn. „Om te beginnen hangt dat al af van wat de gedaagden in de bus hebben gekregen, een brief of een dagvaarding". In het voorlopig hypothetische geval dat de advocaat van Gol dreyer in de Verenigde Staten een dagvaarding heeft doen uit gaan, meent prof. De Boer dat de gevolgen van een eventuele rechtszaak voor de Nederland se gedaagden minimaal zouden zijn. „Gesteld dat de Ameri kaanse rechter gronden vindt om hen te veroordelen, dan zouden de vonnissen nog altijd in Nederland moeten worden geëxecuteerd, want in de Vere- nigte Staten valt er bij hen niks te halen. Ik neem tenminste niet aan dat de Nederlandse ge daagden bankrekeningen in New York hebben lopen waar uit schadebedragen zouden kunnen worden geput". Schwarzkopf en Thatcher eikaars concurrent op cd 1 TOM VAN RIJSWIJK AMSTERDAM Oud-generaal Norman Schwarzkopf, beter be kend als de Amerikaanse ijzer vreter 'Stormin' Norman' in de Golfoorlog, en de Britse oud minister-president Margaret Thatcher gaan elkaar op com pact disc beconcurreren. Bei den hebben namelijk gelijktij dig een plaatopname gemaakt van 'Lincoln Portrait', een werk van de vorig jaar overleden Amerikaanse componist Aaron Copland. rigent André Kostelanetz, die het werk op 14 mei van dat jaar in première liet gaan, uitge voerd door de Cincinnati Sym phony Orchestra. In eerste in stantie wilde de componist de 19e-eeuwse dichter Walt Whit man muzikaal eren, maar uit eindelijk viel zijn keus op de Amerikaanse president Abra ham Lincoln, initiator van de afschaffing van de slavernij. 'Lincoln Portrait' bestaat uit drie delen: twee instrumentale en het derde, waarin verhaald wordt over het leven en werk van Abe Lincoln. Daarbij heeft Copland zich gebaseerd op brieven en toespraken van de staatsman, die op 14 april 1865 werd neergeschoten. Er zijn al eerder tot de verbeel ding sprekende beroemdheden geweest die dit werk hebben opgenomen. Zo bestaan er plaatopnamen van 'Lincoln Portrait' met de acteur Henry Fonda en actrice Katharine Hepburn als vertellers. Met de herdenking van de geboorte dag van Lincoln op 12 februari in het vooruitzicht hebben zich daar nu dan ook Norman Schwarzkopf en Margaret That cher aan toegevoegd. 'Stormin' Norman' maakte de opname sa men met de St. Louis Sym phony Orchestra onder leiding van Leonard Slatkin. Maggie Thatcher leende haar stem voor een opname met de London Symphony Orchestra, gediri geerd door Wyn Morris. OPEN DAG 9 zaterdag 1 februari a.s. van 10.00-16.00 uur Wi| geven de volgende HBO-beroepsopleidingen - Monumentale Vormgeving - Grafische en Typografische Vormgeving - Architectonische Vormgeving - Video Vormgeving Postinitiële opleidingen Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten Prinsessegracht 4. Den Haag A CASERTA In het Koninklijk Paleis van het bij Napels gele gen Caserta wordt een tentoon stelling gehouden van 96 schet sen en pentekeningen van de kunstenaarsfamilie Vanvitelli. De Nederlandse immigrant Kasper van Wittel, zijn zoon Luigi Vanvitelli en zijn klein zoon Carlo Vanvitelli hebben grote invloed uitgeoefend op de schilderkunst en architectuur van Italië. Twintig jaar is Kasper of Gas par van Wittel, een 20-jarige schildersleerling uit Amers foort, wanneer hij in 1674 naar Rome komt als een van de hon derden Noordeuropese arties ten die hun vorming willen vol tooien door de klassieke land schappen en ruïnes van nabij in zich op te nemen. Kasper vindt werk als technisch tekenaar bij een landgenoot, de waterbouw kundig ingenieur Cornelis Meyer en in zijn vrije tijd maakt hij schetsen van de stad en het Romeinse platteland. Onder de naam 'Toorts' sluit hij zich aan bij de Schildersbent, het genootschap van Noordne derlandse en Vlaamse schilders dat regelmatig de Romeinse goegemeente shockeert door zijn drankgelagen bij het mau soleum van de heilige Constan- za. Aan het einde van de eeuw is Van Wittel een bekend en succesvol schilder en besluit hij voorgoed in Italië te blijven. In 1697 trouwt hij met de Romein se Anna Lorenzani, in 1709 wordt hij Romeins stadsburger en in 1711 wordt hij toegelaten tot de Akademie van Sint Lu cas, de exclusieve club van ge vestigde kunstenaars. Bij zijn dood in 1736 is hij een van de bekendste schilders van Italië. Het geëxposeerde werk van Van Wittel is in zekere zin een typisch voortbrengsel van het 17de-eeuwse Noordnederland se realisme: Landschappen, genrestukjes en zelfs een stier die sterk aan Potter doet den ken. Kasper schilderde Itali aanse landschappen zoals hij ze zag, terwijl de taferelen van de Italiaanse schilders van die ja ren gesitueerd waren in 'ideale landschappen' van een onwaar schijnlijke schoonheid en har monie. Van Wittel blijft zijn Ne derlandse oorsprong trouw en ent daarop zijn Italiaanse erva ringen", schrijft curator Clau- dio Marinelli in de mooie ten toonstellingscatalogus 'I Vanvi telli'. Daaraan had Kasper in eerste instantie ook zijn fortuin te danken. Hij werkte veel voor aristocratische toeristen uit Noord-Europa die geen behoef te hadden aan romantische fan tasieën, maar gewoon afbeel dingen van de plaatsen die ze hadden bezocht, mee naar huis wilden nemen. Van Wittel ver vulde die opdrachten met groot vakmanschap en veel aandacht voor details. Dankzij hem werd ook in Italië de landschapschil dering een gewaardeerd specia lisme en Van Wittel wordt daar om wel beschouwd als de voor loper van de befaamde Veneti- aanse Vedute-schilders uit de achttiende eeuw. Architect Luigi Vanvitelli (1700-1773) volgde aanvankelijk het voor beeld van zijn vader. Ook hij produceerde honderden land schappen en stadsgezichten maar koos uiteindelijk voor een carrière als architect. Hij ont wierp ondermeer de Romeinse Chiesa del Gesü, alsook de faca de van Palazzo Chigi, het huidi ge onderkomen van de Italiaan se minister-president. In 1742 ondernam hij in opdracht van de paus een gecompliceerde verstevigingsoperatie van de met instorting bedreiging koe pel van de Sint Pieter. In 1751 werd hij tot hofarchitect be noemd door koning Karei VII van Napels. In die kwaliteit bouwde hij het 40 kilometer lange aquaduct waardoor Na pels van water uit de Apennij nen werd voorzien. Een tiental ontwerpen daarvoor laten zien dat Luigi ook als technisch te kenaar in de voetsporen van zijn vader was getreden. Hij is echter vooral bekend ge worden als ontwerper van de Reggia, het Koninklijk Paleis in Caserta waar nu de tentoon stelling wordt gehouden. De Reggia die tussen 1752 en 1774 werd aangelegd, ligt op 30 kilo meter van Napels aan de voet van de bergen en moest als zo merverblijf het Versailles van de Napolitaanse koningen wor den. Vanvitelli is in die opzet geslaagd zodat de Reggia nu een van de meest indrukwek kende bouwwerken van de Ita liaanse barok is. Het immense paleis telt 1200 rijk ingerichte en gedecoreerde kamers en is omgeven door een 90 hectaren grote 'Engelse tuin', aangelegd door Carlo Vanvitelli (1740- 1821), die samenwerkte met zijn vader en hem opvolgde als architect des konings. Verhuizing In de plannen van de Vanvitel- li's had rond de Reggia een nieuw regeringscentrum ge vormd moeten worden, maar door de Franse revolutie en de politieke woelingen daarna is het er nooit van gekomen. De Reggia is daardoor nu een ex centrisch gelegen en weinig be zocht monument geworden, een kathedraal in de woestijn, waar het arme provinciestadje Caserta wat verloren omheen ligt. De expositie 'I Vanvitelli' die in het Koninklijk Paleis van Caserta te zien is, verhuist in mei van dit jaar naar de Acade- mia di San Luca in Rome en in oktober naar het Prado-mu- seum in Madrid.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13