Rijnstreek wordt probleemgebied IJsclubs houden wedstrijden Niet lachen dodelijk voor je pros" Opnieuw bezwaren tegen bouwvergunning Van Gent LEIDEN OMGEVING 11 Actiegroep beschuldigt hoogheemraadschap van valsheid in geschrifte 'LTB moet afkomst niet verloochenen' PETRA,WAARISDIE KRANT MET DIEZES GEREEDSCHAPSKISTEN. DIE IK HAD AANGESTREEPT? ^jcbc6oxvuvnt ZATERDAG 25 JANUARI 1992 laatsfoto - De schaatsfoto die gisteren op olrpagina van de Leidse Courant Jras gemaakt op de ijsbaan in War- ïln het bijschrift stond abusievelijk j dat het om ijspret in Den Haag i dag Groene School [CHENDAM - De Leidschendam- ?ne School aan de Westvlietweg [zaterdag 1 februari van 11.00 tot iur open huis. Er worden rondlei- verzorgd en men kan een indruk van de vakken die op de 'milieu- I' langs de Vliet worden gegeven, ligt het accent op de praktij kvak- loemschikken, aanleg en onder- an tuinen, dierverzorging, planten- i techniek. Korenavond in Lisse LISSE - Een groot aantal koren treedt maandagavond op in de Pauluskerk in Lisse tijdens de 24e Dekenale Ko renavond. De organisatie is traditiegetrouw in handen van de Dekenale Service- groep voor liturgie en Kerk muziek in de Bollenstreek. Net als vorig jaar worden in de kerk aan de Ruishornlaan ongeveer vijftien koren ver wacht. Richard Bot, voorzit ter van de diocesane afde ling van de Gregoriusvereni- ging, heeft de leiding. Aanvang half acht. toegang is gratis. Ruud Bröring blijft trainer van FC Lisse LISSE Ruud Brö ring, trainer van de za terdagamateurs van FC Lisse, blijft ook vol gend jaar trainer bij de eersteklasser. Trainer en club zijn overeenge komen het contract met een jaar te verlen gen. Bröring is bezig met zijn eerste seizoen bij de club die momen teel een vijfde positie bezet. Idoor ELLEN VERHAAR RIJNSATERWOUDE - Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft moge lijk geknoeid met de uit komsten van het onder zoek van de bagger die in het Braassemermeer is ge stort. „Het hoogheemraad schap zal moeten aanto nen dat geen valsheid in geschrifte is gepleegd". Deze beschuldiging werd gisteren geuit door E. Bosch, voorzitter van de Stichting tot Behoud van het Braassemermeer. Bosch kwam met zijn beschul digingen tijdens een door veer tig belangstellenden bezochte informatie-avond in 't School huis naast de Dom in Rijnsater- wou de. De mogelijkheid van valsheid in geschrifte heeft be trekking op de hoeveelheid chroom in Delflandse bagger die is gestort in het Braasse mermeer. Volgens de stichting toonde een eigen onderzoek waarden van 150 tot 165 mili- gram chroom per kilo droge slib aan. Rijnland constateert slechts 44 milligram chroom. Tot 100 milligram zou volgens het hoogheemraadschap geen kwaad kunnen voor de natuur. De stichting heeft inmiddels een officiële klacht bij de poli tie ingediend tegen de handel wijze van het hoogheemraad schap inzake de slibstortingen in de Braassem. Komende maandag heeft Bosch een ge sprek met een jurist die is ge specialiseerd in milieurecht om de haalbaarheid van juridische procedures te onderzoeken. Gisteravond ontkende Bosch berichten dat de politie het on derzoek al zou hebben afgeslo ten. „De politie is nog volop be zig met het onderzoek. Wij heb ben zeer veel informatie verza meld en aan de politie ter be schikking gesteld. Deze gege vens worden momenteel bestu deerd". Het onderzoek kan ove rigens nog maanden duren. Bosch liet weten dat de klach ten door de politie zeer serieus worden onderzocht. „Ze heb ben nu zelfs een partij Delf landse bagger tegengehouden, omdat het Hoogheemraad schap van Delfland niet eens een hinderwetvergunning bij de gemeente Delft had aange vraagd voor de overslag op vrachtwagens". De Stichting tot Behoud van het Braassemermeer haalde gisteravond 1500 gulden op om daarmee juridische procedures te bekostigen en monsters van te storten baggerslib te laten onderzoeken. In totaal heeft de jonge stichting nu al meer dan tienduizend gulden. „Daarmee zullen we zeer zorgvuldig om gaan". aldus voorzitter Bosch, die verwacht dat het een zaak van lange adem wordt. De stichting telt inmiddels al een paar honderd donateurs. „De bezwaren tegen de slibstort worden breed gedragen in alle gemeenten rond de Braassem. Iedereen moet weten dat het niet iets is van een paar milieu freaken." Veel leden van de stichting be loofden gisteravond hun mede werking bij het zoeken naar ju risten. microbiologen en toxico logen. die wat vrije tijd in de slibstortbezwaren willen ste- io, is ilrzoek J li .Reling door alvandalen that m«)ARDEN - Het ge- ü'id^ J1 of *n Leeuwarden heeft oek van het ministerie titie een onderzoek in- naar de ongeregeldhe- FC-Groningen-suppor- 1n 45, J afgelopen weekend lakten in Zwolle. Circa tropol iporters veroorzaakten en vernielden een zonder dat de politie !"J£Wl ies verrichtte. Het on- vloeit voort uit Kamer- lie naar aanleiding van ;ent aan de minister van (16); azijn gesteld. Een vraag ermeer om de gang van - ran die bewuste dag geven. „De procureur- l is verantwoordelijk I strafrechterlijk gebied lederland", legt De i t. „Vandaar dat wij nu rokken instanties vra- feiten weer te geven". .INGEN 14 00. 1 (16); 00 senhuis [deling ag 13 00 ibeth-ziel idenburg if hoopt dat de procu- .eraal volgende week ein a erslag kan uitbrengen HERMlNfinister. RIJNSTREEK - De Rijn streek dreigt te maken te krijgen met de verschijn selen van de „erkende pro bleemgebieden" in Neder land. Voorzieningen als PTT-kantoren en winkels zullen steeds meer ver dwijnen uit met name de kleine kernen, zo voor spelt het Intergemeente lijk Overlegorgaan Rijn streek (Igor). De kleine kernen worden het slachtoffer van het restrictieve beleid van de provincie en het rijk ten aanzien van de woning bouw. Het Igor begint daarom maandag met een onderzoek naar de positie van de kleine kernen in de Rijnstreek. „Door het rijk en provincie wordt paal en perk gesteld aan de bouw van woningen", legt beleidsme dewerker J. Boon van het Igor uit. „In de toekomst zullen steeds minder mensen in één huis wonen. Met name de jon geren zullen steeds meer zijn aangewezen op Alphen of Lei den". Het Igor wijst op de „leefbaar heidsproblemen" die er nu reeds zijn of dreigen te ont staan. Als voorbeelden draagt het overlegorgaan de slechte of ontbrekende openbaar-ver- voersverbindingen in een klei ne kern als Korteraar aan. Rijn- saterwoude heeft bijna geen winkels, het winkelaanbod in Hazerswoude-Dorp wordt afge kalfd en Langeraars' enige bi bliotheek is gesloten. Voorts bestaat de dreigende sluiting van de PTT-kantoren in vele kernen. Door de toenemende druk op de woningmarkt wordt het huisvesten van starters ook steeds moeilijker. Door de verminderde woning- bouwmogelijkheden zal het lo kale draagvlak voor voorzienin gen alleen maar verder afne men voorspelt het Igor. Ge vreesd wordt voor een negatie ve spiraal waarin kleine kernen terecht kunnen komen. Het onderzoek, dat wordt uitge voerd door een stagiaire plano logie, moet een antwoord geven op vragen als: „welke voorzie ningen komen onder druk te staan?", „welke kernen komen in de gevarenzone?" en „welke aanpak geeft concrete oplossin gen?". Over circa een half jaar moet het onderzoek zijn afge- De jeugd geniet met volle teugen van het ijs. Deze kinderen waren gisteren actief bij de Pastoor Kwakmanlaan in Rijpwetering. foto wim van noort REGIO Diverse ijsclubs in de regio houden dit weekeinde schaatswed strijden. In Hoogmade wordt morgen een nationa le kortebaanwedstrijd ver reden. Vanmiddag staan in Hoogmade ook wedstrijden op het pro gramma. Vanaf 13.00 rijden de meisjes en jongens van 13 tot en met 15 jaar. Tot 12.30 uur kan worden ingeschreven. Om 14.00 begint het clubkampioen schap kortebaan voor dames en heren. Tot 13.30 is de inschrij ving open. Morgenmiddag om 14.00 is in Hoogmade een natio nale kortebaanwedstrijd voor heren. Tot 13.00 kan worden in geschreven op telefoonnum mer 01712-2192 en tot 13.30 in café-restaurant Van Goozen, te lefoon 01712-2111. Bij Van Goo zen vindt de loting plaats. IJsclub Alkemade heeft voor zondag de eerste wedstrijd op de landijsbaan in Oude Wete ring op het programma staan. Vanaf 10.00 uur worden club kampioenschappen kortebaan voor dames en heren vanaf 13 jaar op de landijsbaan verre den. Inschrijven is mogelijk tot 9.45 uur. De Alkemadese ijs- club houdt, ijs en weder dienen de woensdagavond de club kampioenschappen koppel wedstrijden voor dames en heren. De koppels worden door middel van loting vastgesteld. Aanvang 19.00 uur. Inschrijven is mogelijk tot 18.30 uur. Deel name kost vijf gulden per per soon. Ook voor zaterdag 1 en zondag 2 februari staan er al schaatswedstrijden op het pro gramma. De IJsclub Zoeterwoude houdt morgen het kampioenschap kortebaan voor junioren en se nioren. Dat gebeurt op de Zuid- buurtsevaart ter hoogte van de Geerbrug. Het startschot klinkt om 13.00 uur; inschrijven vanaf 12.30 uur. Zowel leden van de ijsclub als inwoners van Zoeter woude zijn welkom. Zij strijden om de titel die vorig jaar werd gewonnen door Edwin van Goo zen. Bij de junioren zijn Irene Hilgersom en Fred Straathof ti telverdedigers. foto: henk van den ende n 18.30-1! aking 11 kSÜ3DE klerk ROELOFARENDSVEEN „De Veense Land- en Tuinbouw Bond (LTB) St. Benedictus hoeft haar ka tholieke afkomst niet te verloochenen in de nieuwe organisatie WLTO (Wes terse Land- en Tuinbouw Organisatie). Je afkomst kan wel degelijk de achter grond blijven van je han delen", aldus burgemees ter A.H .Meerburg gister avond tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van St. Benedictus in de Veense veiling. De feestavond werd bezocht door een kleine driehonderd kwekers en andere genodig den. In zijn toespraak bena drukte Meerburg dat het voor de organisatie uiterst belang rijk is om het katholieke geloof en de christelijke zeden te be houden en te versterken naast de materiële belangenbeharti ging. Kenmerkend voor de Veense LTB-afdeling vond hij dat de bond in de dertiger jaren, toen de nood onder de kwekers zeer hoog was, aan het ministe rie van landbouw vroeg om „kredieten". „Dat is nu wel an ders, tegenwoordig zou men om subsidies komen", aldus de burgervader. „De organisatie is nog altijd ka tholiek van karakter. Elke bij eenkomst begint met de chris telijke groet, voorafgaande aan een vergadering gaat men ter kerke om te danken voor de oogst, zelfs als die wellicht enigszins tegenviel. Men is minder geprononceerd katho liek dan vroeger, maar men weet zich nog altijd afhankelijk van God. Nog altijd streeft de bond de welvaart van de leden na. De belangenbehartiging is niet alleen op teeltechnisch ge bied, maar ook ten opzichte van de diverse overheden zoals in de crisistijd, de periode van de ruilverkaveling en de huidige tijd van reconstructie van de oude glastuinbouwgebieden", zo zei Meerburg, die voorzitter is van de Veense reconstructie commissie. Hij benadrukte het belang van de LTB voor de gemeente Alke made. „Voor de gemeente is het belangrijk dat de LTB zaken die aan de orde zijn „draagt" en overdraagt aan haar leden. Dit laatste zou zonder de standsor ganisatie veel moeilijker zijn". Hij zei te hopen dat de samen werking tussen LTB en de ge meente ook in de toekomst in een goede sfeer en op construc tieve wijze gestalte krijgt. Hij wenste het bestuur veel sterkte toe. „De problemen voor de toe komst zijn niet gering". Het jubileumfeest gisteravond werd muzikaal opgeluisterd door onder meer de Veense mu ziekvereniging Liefde voor Harmonie. ouders gistratJwIJKERHOUT - ïbrugsteegbrossen, dat is iets 1 kindempT' Je ^ebt de zenu- nat/mvrdie je grappen leuk natie nndén. Als ze niet teféionisdf dat dodelijk voor 16.00 via waak heb je gelach 13.00-15L vercjer te gaan". swiniKELNoordwijkerhouter KeteiboeteR0tteveel is tonne- !k"kiachtei(een serieuze zaak. .30, aideiiiiar won hij. Van- vrouvv vr^PE bij voor de der- :he Huipdwin de ton om zo'n n gesprek 4 dorpelingen toe relijk Dag 4 M-125202) R RECHTSjiar is hij ermee bezig. Mpteï"aafetvan ziïn insPan" gens afspraP dlt Jaar 1S samenge- EN Alfs van tien minuten, jipverleninjhij aan zijn stof? )egstgeest.| ,je kan zo wej eens eTe^Oz'vf0^ loPen dat Je iets «qi ,pnFN pgt waar Je om moet I 143171 (ifrkeerde interpreta- i'.di en wo|sPelingen, grappen. lbo u. ik op en de laatste DRGING -jrdt de pros in elkaar Leiden. Aajjaar gaat mijn pros en Sidderingen. Ik ben nu ng, Rembraf i.t/mvr 9 0rezig met de nieuwe feter J.R. Andel. Dat jONGERElfeks niets willen laten geopend vjjat J.R. geeft natuur- PELU^Wfrikheden. Dan denk appeiijk v^an Dallas", eekuur maP politici zijn altijd insafspraaM onderwerpen ge- -trum jr de tonnepraters. 3l. 212195. reren m^t name de /enshof. sf er» de burgemees- ei. 311506 Un afwezigheid. Een .Rotteveel de onlangs Terde burgemeester Frans Winkel gesignaleerd in De Schelft. Rotteveel geeft toe dat de opmerkingen aan hun adres niet altijd echt mals zijn: „Soms zijn er grappen bij waar van je denkt: „Oei wat scherp!" Misschien dat ze daarom niet komen. Of ze hebben geen tijd, want ze hebben het natuurlijk toch al druk genoeg". Kunstgebit Wat maakt een tonnepros leuk? Rotteveel: „De voordracht is wel belangrijk maar in mindere mate, vind ik. Vorig jaar was ik in een juten zak gekleed. Maar het gaat meer om het spreken zelf. En het zijn toevalligheden, die moetje ook mee hebben. Ik heb gehoord dat Jaap van Gijls- wijk net de naam van een wet houder wilde uitspreken, toen zijn kunstgebit uit zijn mond vloog. De hele zaal lag plat van het lachen. En een goed einde is eigenlijk het allerbelangrijk ste en dat had ik vorig jaar. Be ter dan nu, maar misschien dat ik nog een goede inval krijg". Als concurrent voor de beker ziet hij vooral de jonge Marco van den Berg. „Die was vorig jaar ook ontzettend goed. En Piet Spreeuw, die doet het al voor de tiende keer. Dat is een stayer. Hij wil er na dit jaar mee stoppen, maar ik vind dat hij het elf keer gedaan moet heb ben". Waarom Rotteveel meeprost? „Dat is eigenlijk de kick, jezelf overwinnen, het in de belang stelling staan. En mijn vrien den zitten zeker in de zaal en mijn ouders. Nu je eenmaal een keer hebt gewonnen, komen je vrienden zelfs van buiten het dorp om je te horen". Vanavond vanaf half negen tij dens het prinsenbal in de to neelzaal van De Schelft zullen Gerard Rotteveel en vijf andere deelnemers weer ouderwets ge zellig prossen met als inzet de wisselbeker van de Kaninefaa- De NSG heeft iets tegen lawaai... Christie's veilt litho Paulus de Boskabouter AMSTERDAM Het veiling huis Christie's in Amsterdam veilt op 18 februari twee aqua rellen, een litho en een potlood schets, waarop Paulus de Bos kabouter staat afgebeeld. De vier werken zijn gemaakt door de geestelijk vader van Paulus, Jean Dulieu, pseudoniem voor Jan van Oort. Het veilinghuis schat dat de opbrengst van de vier werken tussen de 800 en 1.200 gulden zal liggen. VOORHOUT De hinder wetvergunning die Van Gent Gewasbescherming BV heeft aangevraagd in verband met de bouw van een nieuwe loods aan de Jacoba van Beierenweg in Voorhout stuit opnieuw op bezwaren. Volgens de fa milie Vreeburg, buren van de boogde opslagloods voor bestrijdings- en ont smettingsmiddelen, kunstmeststoffen en tuin- benodigdheden, voldoen de plannen nog steeds niet aan eisen van brandveilig heid. Afgelopen zomer werd de oor spronkelijke door de gemeente gesanctioneerde vergunning door de Afdeling Rechtspraak Brandveiligheid Hoewel Van Gent inmiddels wel een lijst heeft overlegd van de stoffen die in het inmiddels overigens al bijna voltooide van Raad van State vernietigd. De loods was volgens de Raad van State gevaarlijk voor de omwonenden. De gemeente zou de vergunning verstrekt hebben zonder over de beno digde gegevens te beschikken. Zo was men niet op de hoogte van de beoogde inhoud van de bedrijfsruimte. Een lijst van ontsmettingsmiddelen en meststoffen die in de loods zou den worden opgeslagen ont brak geheel. Onaanvaardbaar, oordeelde het rechtscollege, omdat de opslag van kunstmest niet zonder gevaar is. De stof fen kunnen spontaan ontbran den, waarbij het in verband met mogelijk vrijkomende giftige gassen en dampen van essen tieel belang is te weten welke stoffen zich zoal in de loods be- pand zullen worden gen. is de kwestie van de brand veiligheid volgens bezwaarma ker Vreeburg nog steeds niet opgelost. In een brief aan B en W somt hij zijn bezwaren op. De wandbekleding van de sta len constructie moet volgens Vreeburg in tegenstelling tot de huidige situatie brandvertra gend zijn. Ook dienen er brand melders in het kantoor en de kantine te worden aangebracht en zouden de tussendeuren niet van glas mogen zijn. Ver der wijst Vreeburg erop dat de schuifdeuren tussen de vier compartimenten van het ge bouw zelfsluitend zouden moeten zijn. Overigens vraagt hij zich af of schuifdeuren wel voldoende zijn in geval van een brand. In Duitsland zouden de bouwnormen een dergelijke be veiliging niet toestaan, aldus Vreeburg in zijn brief. Onzin Directeur Van Gent bestempel de de bezwaren van Vreeburg gisteren als onzin. „We voldoen aan alle eisen, ook met betrek king tot brandveiligheid. Toe vallig vandaag heeft de brand weer uit Leiden de boel nog eens geïnspecteerd en in orde bevonden". Volgens Van Gent heeft Vreeburg niet goed geke ken naar het gebouw „Er zijn wel degelijk brandmelders en ook het bouwmateriaal en de schuifdeuren voldoen aan alle eisen". Dinsdagmiddag zal Vreeburg zijn bezwaren mondeling ko men toelichten tijdens een openbare zitting in het ge meentehuis. Een wat ongebrui kelijke procedure bij de aan vraag van een hinderwetver gunning die in Voorhout ook zelden wordt toegepast. De voorgeschiedenis van de ver gunningaanvraag heeft de ge meente klaarblijkelijk extra voorzichtig gemaakt. Naast het gemeentebestuur zal dinsdag ook Van Gent aanwezig zijn om eventuele vragen over de plan nen te beantwoorden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11