Dolgedraaide prijzen op het Meubelplein Leiderdorp. m Irussel wil de Europese nergiemarkt openbreken 'Winkel toekomst' maakt bijna transparante indruk Air 2000 naar Schiphol ECONOMIE Vissers vangen voor 900 miljoen Recordaanbod kantoorruimte ecretaresse steeds eer steunpilaar x>r management jiog sijftig iidóc Qowumt VRIJDAG 24 JANUARI 1992 koord over centrale encao Amsterdam ITERDAM De Vervoersbond FNV I gisteren in een vijfde onderhande lronde een akkoord bereikt met de keversorganisatie SVN (Scheep- keremging Noord) over een centra- jvencao. Dat heeft J. Verroen, cen- f onderhandelaar van de Vervoers- I gistermiddag meegedeeld, kproken is dat de ziektewet tot 100 tint wordt aangevuld. Ook is in het |r van de wao afgesproken dat men- Ljie gedeeltelijk arbeidsongeschikt h, niet worden ontslagen. De ver- fcbond is „zeer tevreden", aldus Ver- 1 „Eerst hadden de werkgevers een fchtende houding richting Rotter- [Daar is vorige week een akkoord fkt en nu zijn ze hier ook door de Meer winst voor Content Beheer DEN HAAG - Content Be heer (onder meer uitzendbu reaus, detachering en be drijfsadvisering) heeft vorig jaar de omzet zien groeien met veertien procent tot 234 miljoen. In deze omzet is die van de in februari ver worven deelneming Schoe- vers Opleidingen voor elf maanden verwerkt. Conform eerdere verwachtingen nam de winst in 1991 licht toe en wel met 2,7 procent tot ruim 13 miljoen. Per aandeel is dat 2,46, aldus Content. Content komt op 10 maart met de definitieve jaarcij- RIJSWIJK De Nederlandse vis sers hebben in 1991 voor 900 mil- joên gulden vis aangevoerd naar de diverse visafslagen. In 1990 be droeg de aanvoerwaarde nog 750 miljoen gulden. Oorzaken voor de stijging zijn de goede prijzen voor vis en het relatief hoge tongquo tum dat de vissers vorig jaar kre gen toegewezen. Dit maakte voorzitter D. Langstraat van het produktschap voor vis en visproduk- ten gisteren bekend tijdens de maande lijkse bestuursvergadering in Rijswijk. De export van vis- en visprodukten steeg vorig jaar van 2,3 naar 2,5 miljard gul den. De invoerwaarde steeg van 1,3 mil jard naar 1,6 miljard. Volgens Langstraat is de stand van de voor de Nederland belangrijke vissoor ten in de Noordzee momenteel goed, met uitzondering van de kabeljauw. Dit weerlegt volgens hem de misvatting als zouden de vissers de zee leegvissen. „De Nederlandse vissers mogen weliswaar niet het imago hebben van brave jon gens. Er mag nog het nodige gebeuren voordat we kunnen zeggen dat er geen of vrijwel geen overschrijdingen van de toegestane vangsthoeveel heden meer zijn. Maar blijkbaar heeft het totale pak ket aan maatregelen toch een positieve invloed gehad", aldus Langstraat. AMSTERDAM - Het aanbod van vrij te aanvaarden kantoorruimte is vorig jaar met ongeveer zeventien procent toegenomen tot het record van 2,5 mil joen vierkante meter. Het aanbod van bedrijfsruimten steeg met zes procent tot 2,3 miljoen vierkante meter. Tot die conclusies komt het tijdschrift VastGoedMarkt (VGM) in zijn jaarlijk se onderzoek naar het aanbod van vrij te aanvaarden dan wel in aanbouw/re novatie zijnde kantoor- en bedrijfsge bouwen in Nederland. De aanhoudende groei van het kanto renaanbod houdt volgens VGM nog steeds verband met de grote nieuw- bouwactiviteit van de afgelopen jaren. Oneigenlijk gebruik van grijs kenteken neemt weer toe AMSTERDAM - Oneigenlijk gebruik van het grijze kenteken voor personenauto in ons land is in 1991 weer toegenomen. Dat blijkt uit verkoopcijfers voor bedrijfswagens die de Rai, de" vereniging van handelaren in motorrijtuigen, gisteren heeft gepu bliceerd. Het aantal verkochte bestelauto's, waartoe wagens beho ren van particulieren die het ongemak van geblindeerde ruiten voor lief nemen, steeg met twaalf procent tot 58.773. De totale afzet van bedrijfsauto's steeg met acht procent tot 74.292. Particulieren nemen meestal een grijs kenteken om de bijzondere verbruiks belasting (bvb) uit te sparen. Op gewone personenauto's moet voor auto's tot 10.000 18,5 procent bvb worden betaald. Bo ven dit bedrag bedraagt de heffing zelfs 27,5 procent. De overheid -> probeerde in 1988 een eind te maken aan het oneigenlijk gebruik van grijze kentekens. Particulieren die na 1 januari 1988 nog voor vrijstelling van bvb in aanmerking wilden komen, moesten zowel de achterruit als de beide zij-achterruiten blinderen. Daardoor daalde de verkoop van bestelauto's in 1988 met 63 procent tot 44.101 stuks. WIJNEN ISSEL De directies de grote nationale gas- elektriciteitsbedrijven le twaalf EG-landen en zich op voor een ■cht dat lang en hard ijn en dat door sommi- Irusselse koffiedikkij- al op voorhand als ïbouwpren moet worden be- uwd. iveek presenteerde de Eu- e commissaris voor ener- jasma ken - Antonio Cardoso e Negei a - zijn lang verwachte en est. i mistreden plannen die in senbreken van de gas- en in dui riciteitsmarkten in Euro- gevee orzien. [end noet, aldus Cardoso, afge- zijn met de grote, geslo- ;che Monopolies die het nu voor •P. wi iggen hebben, die naar ei- schi 'oeddunken hun prijzen en en die er bovendien ïekkig voor waken dat an- en oogebruik maken van hun wel igennetten. isken onsument moet de moge- in h< :id krijgen zijn eigen ener- Wanrstrekker te kiezen", al dus Cardoso, die gelooft dat een en ander de concurrentie zeer zal bevorderen en dat de prij zen, als gevolg daarvan, dras tisch zullen dalen. Hoewel de kleine verbruiker tot zeker aan het einde van deze eeuw niet direct van een moge lijke prijzenslag op de Europe se energiemarkten zal kunnen profiteren, komt voor 400 tot 500 Europese grootafnemers (die meer dan 100 miljard watt stroom of meer dan 25 miljard kubieke meter aardgas afne men) een geheel opengebroken markt in zicht waarin ze zelf kunnen bepalen van wie ze stroom of gas zullen afnemen. Zo kan bijvoorbeeld een Portu gese grootverbruiker nu gas gaan betrekken bij een Deense leverancier. De grote nationale gasbedrijven zijn in dat geval verplicht het transport van dat gas door hun leidingennetten toe te staan, mits daarvoor een billijke prijs wordt betaald. Met elektriciteit is het niet anders. Als een Duitse elektriciteits maatschappij een gunstig con tract met een Italiaanse groot afnemer sluit, moeten de natio nale monopolies toestaan dat die stroom via de bestaande hoogspanningsnetten wordt getransporteerd. De in dat opzicht zeer optimisti sche energiecommissaris wil een aantal maatregelen al op 1 januari van het komend jaar la ten ingaan. Toch zal hij op zeer forse weerstand stuiten. In feite hebben alleen Engeland en Portugal zich tot dusver achter de liberalisatie van de EG-ener- giemarkten geplaatst. Neder land - een van de belangrijkste aardgasleveranciers in Europa - maakt grote bezwaren. Of Brus sel de nu voorliggende plannen dan ook op korte termijn door de EG-ministerraad kan jagen, is zeer de vraag. De energiemonopolies vrezen chaos, overbelasting van hun netten en leidingen en verre gaande Brusselse bedilzucht. Cardoso e Cunha kijkt evenwel anders tegen de zaken aan. Hij is van opvatting dat eerst de zeer grote verbruikers en later ook de kleine verbruikers uit eindelijk Zullen profiteren van het vrijmaken van de markten. Gasvoerraden Zijn bijkomende redenering is dat er in feite grote gasvoorra den in Europa zijn, over de dis tributie waarvan de nationale maatschappijen - zoals de Ne derlandse Gasunie - met grote gestrengheid waken. Door de nu afgekondige maatregelen, zo heet het in Brussel, wordt meer gas (en ook elektriciteit) op de markt gebracht tegen la gere prijzen. Het tweede bijko mend gevolg is dat de concur rentiepositie van de Europese bedrijven op de wereldmarkt - als gevolg vah goedkopere energie - sterk zal verbeteren. Vooral de grote fabrikanten van aluminium, staal, bouwmateri alen, petrochemische produk- ten en glas zijn nu in staat de energiemarkt af te grazen op zoek naar goedkoper aardgas en gunstig geprijsde elektrici teit. Op 1 januari 1996 moeten de leidingnetten vollledig wor den opgesteld. „Niemand kan voor eeuwig als vaste klant van een bepaalde energieleverancier worden be schouwd", aldus een strijdlusti ge Cardoso, die zich niettemin bewust is van de grote onwil waarop hij bij de nationale energiebedrijven zal stuiten. Troef Cardoso' belangrijkste troef: de energieverbruikers zijn jaar lijks vele tientallen miljoenen guldens goedkoper uit. Boven dien kunnen energieverbrui kers gaan samenwerken om al dus de prijs te drukken of geza menlijk in te kopen, zodat op termijn ook de kleinere ver bruiker zijn voordeel kan doen. In sommige gevallen kunnen nieuwe bedrijven eigen grens overschrijdende netwerken bouwen waarmee ze gas en Als een elektriciteitsmaatschappij een gunstig contract met een buitenlandse grootafnemer sluit, moeten de nationale monopolies toestaan dat de stroom via de bestaande hoogspanningsnetten wordt getransporteerd. De Europese commissaris voor energiezaken Antonio Cardoso e Cunha (in zet) presenteerde hiervoor deze week de plannen. F0T0. ANP elektriciteit naar hun afnemers kunnen transporteren. Vooralsnog lijkt het Brusselse optimisme enigszins voorbarig. De nationale maatschappijen kunnen Europese energiewet geving vooralsnog vrij gemak kelijk op afstand houden. Nieu we energieleveranciers zullen enorme investeringen moeten doen om hun afnemers te berei ken en bevinden zich in een zeer nadelige concurrentieposi tie ten opzichte van de monopo lies die Brussel nu eenmaal niet kan ontmantelen. Cardoso heeft de bestaande energiebedrijven overigens de mogelijkhied geboden de te verwachte concurrentie door middel van onderlinge samen werking het hoofd te bieden. Bedrijven die op dit ogenblik minder dan 1 procent van de gasmarkt en minder dan drie van de elektriciteitsvoorzienin gen in handen hebben, mogen zich aaneensluiten In de EG» kan dat leiden tot blokvorming van meer dan 100 gas- en nog' weer eens meer dan 100 elektri- citeitsmaatschappij en ïNildi pro'ceijA KOEVOET 0,4 pi HAAG De tijd is )ij dat een secretares- rordt beschouwd als typjuffrouw die tus- oor desgewenst ook de koffie rondbrengt, is het nog niet eens eel lang geleden dat van 'veredelde plaats maakte voor pering 'manager voor nager'. ns r< te 0 1% 1 mofa] mings J middt schot- )ld uit 2,30 - blevi ;t Secretaresse Magazine, jaar geleden voor het werd uitgebracht, blijkt le secretaresse serieus genomen. Maar wat het nu eigenlijk omvat, is twee woorden aan te ge- Je werkzaamheden varië- 'an postbehandeling tot re neelszaken en van het re- van een zakenreis tot ma- [ehent-ondersteuning. Ie- n die deze werkzaamhe id erricht, krijgt al snel het secretaresse opgeplakt. De beroepsgroep is groot, maar de overeenkomst in werkzaam heden des te kleiner. Op de Manifestatie Secretares se '92 Vrouw Management, die van 11 tot en met 13 februari in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag wordt ge houden, staat 'de vrouw in en om het management' centraal. De manifestatie richt zich voor namelijk op de secretaresse die functioneert als een onmisbare steunpilaar voor het manage ment in een organisatie. Dege ne die veel verantwoording draagt, zelfstandig inkoopt, in zicht in en mogelijk invloed heeft op het beleid en zodoende ook op het functioneren van het bedrijf. De komende manifesta tie betekent een lustrum van het evenement waartoe Secre taresse Magazine in 1988 het initiatief nam. Omdat er ruim vijfjaar geleden een beperkt aanbod was aan be roepsgerichte opleidingen, maar de vraag ernaar enorm was, organiseerde het vakblad in 1988 voor het eerst de 'Mani festatie Secretaresse'. Deze driedaagse bijeenkomst, die Een secretaresse functioneert tegenwoordig als een onmisbare steunpilaar voor het management in een orga nisatie. FOTO: SP vooral was gericht op de prak tijk van het beroep, was een enorm succes en kreeg in de ja ren erna een vervolg. De the ma's varieerden in de loop der jaren van 'Samenwerking tus sen de manager en de secreta resse' tot 'Oude stijl, nieuwe stijl'. „Dit jaar is in de opzet van de manifestatie heel bewust geko zen om ons te richten op de se cretaresse die dicht tegen het management aanzit. Ook ge motiveerde aankomende secre taresses zijn natuurlijk van har te welkom. Maar omdat zij nog niet in de praktijk werken, heb ben veel bedrijven die op de beurs vertegenwoordigd zijn hun nog niet zoveel te bieden", aldus Wim-Jan Kolpa manager buro beurzen en tentoonstellin gen van het Nederlands Con gresgebouw. 'De vrouw in en om het mana gement' kan op 11, 12 en 13 fe bruari onder meer het ope ningscongres 'trends in mana gement', de seminar 'leiding geven kun je leren' en de work shops 'zakelijk reizen' en 'zake lijk documentbeheer' bezoe ken. „Door ons op een specifie ke doelgroep te richten, zullen we de zevenduizend bezoekers van vorig jaar niet halen. We schatten op een bezoeker of drieduizend voor dit jaar. Dat is een gevolg van onze verschui ving van kwantiteit naar kwali teit", aldus Kolpa. Hoewel over de bezoekersaantallen nog geen zekerheid bestaat, is wel duidelijk dat secretaresse nog altijd een typisch vrouwenbe roep is. Tot nu toe hebben zich slechts twee mannen aange meld voor de manifestatie. ADVERTENTIE I HAG HE HOTELS III ttentie lenaccommodatie Xs j oort een top-hotel PROMENADE HOTEL***** N STOLKWEG 1, DEN HAAG, TEL 070-3 52 51 61, FAX 070-3 54 10 46 II HAG HE HOTELS III AMSTERDAM - Per fe bruari zal de Britse char termaatschappij Air 2000 een kantoor openen op Schiphol. Daarmee loopt het bedrijf vooruit op de vrije vliegmarkt in Euro pa, die het vanaf 1993 mo gelijk maakt vanuit elk land op bestemmingen in de EG ,te vliegen. De Ne derlandse chartermaat schappijen zijn vooralsnog niet onder de indruk van de komst van de nieuwe concurrent. Air 200 is een dochter van de grote Britse reisorganisatie Ow ners Abroad. Het bedrijf staat bekend om de chartervluchten tegen lage prijzen en weinig service. Dat is exact de reden dat de Nederlandse maatschap pijen niet bang zijn voor de nieuwe concurrent. Commer cieel directeur A.J: Bakker van Transavia verwacht niet dat de Britse formule aanslaat bij de Nederlandse of Duitse concur rent. „De goedkopere vliegreis maakt uiteindelijk maar een paar tientjes uit op de totale va- kantieprijs van ongeveer 1200 gulden. Het is de vraag of de klant daarvoor een minder comfortabele vliegreis wil heb ben. Daarnaast is het nog maar de vraag of de Britten vanuit Nederland goedkoper kunnen vliegen. In Engeland liggen de prijzen lager omdat ze daar dag en nacht mogen vliegemn. De toestellen kunnen dus intensie ver gebruikt worden. Hier mag dat echter niet, dus dqt voor deel zijn ze kwijt. Voor het ove rige is de komst van Air 2000 een logisch uitvloeisel van de li beralisering van de luchtvaart markt. Wij zullen op onze beurt ook vanuit andere landen gaan vliegen". ZAANDAM Hoe doen we in de jaren negentig boodschappen? Is er nog wel een toekomst voor de supermarkt? Albert Heijn denkt van wel. In Zaan dam is sinds kort 'de win kel van de toekomst geo pend. Met meer service, meer informatie en een groter bedieningsgemak, zegt AH. Het eerste wat opvalt in de nieuwe winkel is de open ruim te en de verlichting. Nauwe gangpaden hebben plaatsge maakt voor brede straten, waar de winkelwagentjes vrijelijk kunnen worden voortgeduwd. Het licht is aangepast aan het doel: overvloedig boven de groenten en verpakte levens middelen, gedempter bij de 23(!) kassa's. Als geheel maakt de supermarkt een heldere, bij na transparante indruk. „Het heeft sfeer, het heeft uit straling", roept supermarktma nager Wim van Geffen enthou siast. „Dat merk je direct als je binnenkomt. De presentatie van de produkten is een stuk verbeterd, er wordt gespeeld met licht. Natuurlijk, het is erop gericht begerigheid op te wekken. We zijn tenslotte een commercieel bedrijf. Maar alles gebeurt in het nette". De supermarkt in Zaandam is overigens niet de eerste winkel die de grootgrutter heeft gemo derniseerd. Eind 1988 opende Albert Heijn in Tilburg een proefwinkel, waar noviteiten worden uitgeprobeerd. Kleine re zaken in onder andere Delft en Baarn zijn sindsdien al aan gepast aan de nieuwe tijden. „Maar", zegt Van Geffen met lichte trots, „dit is de eerste gro te supermarkt voor de jaren ne gentig. Het is de exponent van wat Albert Heijn op dit moment kan. Op een vloeroppervlak van 2800 m worden hier 18.000 artikelen verkocht: twee keer Computers Toch hoeft niemand lang te zoeken naar een artikel. Op twee plaatsen in de winkel staan computers opgesteld, die direct vertellen waar een be paald produkt te vinden is en hoeveel het kost. „Er zijn nu eenmaal klanten die het verve lend vinden een personeelslid aan te spreken", aldus Van Ge ffen. „Voor hun is zo'n compu ter een uitkomst. En ach, het is iets van deze tijd hè, het hoort erbij". Ook bij de wijnen en voor de slagerij staat een beeldscherm. „De meeste mensen hebben weinig verstand van wijn," weet de supermarktmanager. „Op het scherm kunnen ze zien hoeveel een fles kost en waarbij die kan worden gedronken. De computer bij de slagerij vertelt welk menu je kunt samenstel len met bepaald stukje vlees. Uiterst handig als je nog niet precies weet wat je wil gaan eten". Nieuw voor een supermarkt zijn ook de ronde, van draad vervaardigde stellingen voor de verpakte levensmiddelen. „Ze zijn stabieler dan de oude schappen. Bovendien presente ren ze beter. Het valt nu veel minder op wanneer een be paald produkt is uitverkocht. Vroeger keek je dan tegen zo'n groot zwart gat aan. Dat hebben wij altijd heel storend gevon den". Voor de ronde vorm is gekozen omdat die de klant „zo lekker meeneemt". Van Geffen: „Je hebt nu veel meer overzicht. Sta je bij de wijn, dan kun je de kazen al zien liggen. Bij een rechte hoek mis je dat. Dan is het steeds weer een verrassing welke produkten om de hoek staan". Alle afdelingen met verse waar zijn vanuit strategische oog punt aan de buitenzijde van de winkel gesitueerd. Dat is niet alleen gedaan omdat klanten automatisch het eerst naar rechts kijken. „Het grote voor deel is, dat de afdelingen be voorraad kunnen worden zon der gesleep door de winkel", al dus Van Geffen. „Dat is natuur lijk veel rustiger voor de klan ten". Opvallend is verder dat het hart "van de winkel is be stemd voor speciale acties. Alle aanbiedingen liggen er bij el kaar en op een zogeheten kook- eiland worden elke dag gerech ten klaargemaakt Klanten kunnen hier ook terecht met vragen over voeding. „Stel dat je boerenkool in de aanbieding hebt", zegt Van Geffen. „Dan laat je in de winkel bij voor beeld boerenkoolsoep berei den. Die combinatie, dat is toch prachtig". drijfjes in Zwitserland skeerden praktijk Maxwell >EN Steeds duidelijker wordt hoe de eind vorig jaar ver en Britse mediamagnaat Robert Maxwell heimelijk via zijn eringsmaatschappijen, onder meer Robert Maxwell Group en Bishopsgate Investments Management (BIM), op grote aandelen van zijn beursgenoteerde Maxwell Communica- torporation (MCC) aankocht. Steeds bedenkelijker wordt j de rol van het grote Amerikaanse effectenkantoor Gold- achs. De boven tafel gehaalde transacties hebben een om- 'an rond de 200 miljoen pond 660 miljoen). Het Britse bu- Vthur Andersen heeft nu achterhaald dat vorig jaar circa g schijnbaar onafhankelijke buitenlandse bedrijfjes, de e in Zwitserland en Lichtenstein gevestigd, aandelen MCC nriifhn n gekocht in opdracht van particuliere ondernemingen van 'Heil. N ZILVE ij 2011 Informatie: 071-416585 EEN RONDJE MEUBELPLEIN, NEGEN RONDJES WOONIDEEËN A4. afslag Leiderdorp MEUBELPLEIN LEIDERDORP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7