eo-fascisten enige ienden van Cossiga BUITENLAND L Amerika verrast GOS-conferentie met luchtbrug 3APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN lid&iQowumt ussische Parlement maakt Leijanspraak op de Krim >U - Het Russische parlement heeft gisteren de legitimi- punt i [van de overdracht van de Krim in 1954 van Rusland aan de Oe- introv tlne in twijfel getrokken. Daarmee lijkt de basis gelegd voortoe- mstige spanningen tussen beide republieken. Het parlement wees de kwestie voor nadere bestudering naar de comités wet- /ing en internationale zaken. De Russische televisie beschreef rzitteit debat over de Krim als „stormachtig en emotioneel". Het rling ,jereiland de Krim, dat sinds 1922 een autonome republiek bin- Ned [i de Russische Federatie was, werd in 1954 overgeheveld naar aan| Oekraïnse Sovjet-republiek. Daarmee wilde de Communisti- irde t e Partij de 300e verjaardag van de vereniging van Russen en noot trainers luister bijzetten. In de Krim wonen 2,5 miljoen men- nu nj van 105 verschillende nationaliteiten. De Russische minister dat h i buitenlandse zaken Andrej Kozyrev, die de overdracht van de m zoi im een „politiek besluit van het (oude) Politburo" noemde, oek a arschuwde het parlement geen verdere belemmeringen op te rpen voor de goede verhoudingen met de Oekraïne. Leger Georgië voert druk op POTI - In West-Georgië hebben regeringstroe pen gisteren vuurgevechten geleverd met de ver zetsgroepen die de verdreven president Zviad Gamsachoerdia trouw zijn. De militairen lijken erin te slagen het verzet van de Gamsachoerdia- getrouwe opstandelingen te onderdrukken. De commandant van de regeringstroepen in West-Ge- orgië, Jaba Iosseliani, deelde mee dat er bij de jongste gevechten 15 mensen zijn omgekomen. Turkse aanvallen op Kurden ANKARA - Turkse gevechtsvliegtuigen hebben de afgelopen twee weken in het besneeuwde zuid oostelijke berggebied luchtaanvallen uitgevoerd op bases van Kurdische rebellen. De aanvallen zijn een onderdeel van de pogingen van Turkije om de guerrillastrijders zware slagen toe te bren gen voor zij in het voorjaar een grootscheeps of fensief kunnen beginnen. Wapenembargo tegen Somalia VRIJDAG 24 JANUARI 1992 NEW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteren een resolutie aangeno men die wapenleveranties aan Soma lia verbiedt. In de resolutie wordt ook een onmiddellijk staakt-het-vuren ge ëist tussen de strijdende partijen in het land. De resolutie werd unaniem door de vijftien leden van de Veilig heidsraad gesteund. De raad sprak zich ook uit voor een versterking van de humanitaire hulpverlening door de Verenigde Naties aan de burgers van het door oorlog en honger getrof fen land. Volgens cijfers van de VN zijn door de gevechten in Somalia de laatste twee maanden al ruim 20.000 mensen om het leven gekomen. VS overwegen verdere beperking kernwapens NEW YORK De Verenigde Staten overwegen een belangrijke beperking door te voeren in de hoeveelheid strategi sche kernwapens die zijn voorzien van meervoudige koppen of een aantal ervan zelfs af te schaffen. Voor een aantal ver minderingen, waarschijnlijk de op land gestationeerde meerkoppige kernraket ten, worden geen voorwaarden gesteld. Andere beperkingen zullen afhangen van de reactie van de vier vroegere Sov jet-republieken waar lange-afstands- kernwapens staan opgesteld. Verscheide ne hoge regeringsfunctionarissen ver klaarden dat president George Bush de voorstellen naar verwachting tijdens zijn 'State of the Union'-rede op 28 januari zal aankondigen. m HEERING IME Bij Francesco ksiga zijn alle remmen [.In weinige dagen heeft Italiaanse president lis gezien met een reeks fanoide aandoende uit- aken zowel regerings- "tijen als oppositie te- i zich in het harnas te teren maakte het staats- het conflict met de poli compleet door met een dra- ische afscheidsbrief de sten-democratische partij, hij veertig jaar lid is reest, vaarwel te zeggen. Het on vorige week met een flict met parlementsvoorzit- Nilde Jotti naar aanleiding de afzettingsprocedure die Democratisch Linkse Partij S) tegen Cossiga heeft inge- d vanwege het misbruik dat •resident van zijn functie maken. Aan het einde van maand wordt het Italiaan- irlement ontbonden, in af- iting van de verkiezingen 'olgens weigerde de presi- wet te ondertekenen een juridische hervorming rEPHEf iem njet aanstaat, en het af- pen weekeinde gebruikte staatsbezoek aan Slove- en Kroatië voor een belofte Italiaanse militaire bij- ïd aan de nieuwe republie- die direct door het minis- van buitenlandse zaken 1 tegengesproken dag zegde hij op het itemoment een lang tevo- aangekondigd tv-debat met Jiristen-democratische par- •orzitter Ciriaco de Mita af. daarop verscheen hij weer voor de tv-camera's het Italiaanse volk te ver en dat het tussen hem met ,g( letto zal moeten kiezen. grote :ct dal ngster ondej het 1< iddels is ook de breuk met jchristen-democraten (DC) feit. De aanleiding vormt -erklaring van Cossiga, dat voort >ereid zou zijn in de verkie- Sstrijd zijn persoonlijke terventies te staken, op voor waarde dat Occhetto zich dan ook van aanvallen op hem zou onthouden. Daarop verklaarde Antonio Gava, de christen-de mocratische fractievoorzitter in het parlement, dat men moei lijk van zijn Democratisch- Linkse collega kon verwachten dat hij met de verkiezingen voor de deur zijn mond zou houden. Cossiga eiste op hoge toon excuses van Gava, maar in plaats daarvan stelde 'II popo io', het dagblad van de DC, zich woensdag volledig achter Ga- va's opmerking. Daarop barstte de bom. In een geïmproviseerd interview met gretig toegestroomde journalis ten uitte het staatshoofd woens dag een stroom van persoonlij ke opmerkingen aan het adres van diverse politici. Occhetto omschreef hij als een „neo-sta- linist", en een „zombie met een snor". Vervolgens was het de beurt aan Gava, die de term „maffia-boss" naar het hoofd geslingerd kreeg. Gava zou Cossiga hebben verraden om de vriendschap van de linkse oppositie te verwerven, die hem tot nu toe als een gangster heeft afgeschilderd. Daarop moest de republikeinse partijleider Giorgo la Malfa het ontgelden, omdat hij de presi dent had gekritiseerd vanwege diens recente flirt met de neo- fascistische partij MSI. De MSI heeft zich Cossiga en zijn popu listische kritiek op het Italiaan se politieke stelsel min of meer toegeëigend, en heeft gisteren nog in Rome een manifestatie gehouden onder het motto 'Voor Cossiga en tegen de par tij'. De president, die zijn steun in alle andere partijen heeft verlo ren, eert deze nieuwe aanhang door in het openbaar de neo- fascistische leider te ontvangen en te prijzen. „Van La Malfa zal ik geen les in anti-fascisme ne men. Het is niet mijn gewoonte om, zoals hij, te spugen in het bord waarvan ik heb gegeten", aldus een furieuze Cossiga. De liberale leider Renato Altissi- mo, die eveneens kritiek had geuit op de 'kwalijke vriend schappen' van de president, kreeg toegebeten dat dat dan op de eerste plaats op hemzelf van toepassing was, omdat Al- tissimo in het verleden gere- Muilkorven Gisteren kwam het dramati sche hoogtepunt met een lange brief, waarin Cossiga de rede nen voor zijn uittreden uit de DC uiteenzette. „De DC wilde mij muilkorven, en volgde daarbij het vreemde beginsel volgens welke de lasteraar wel recht van spreken heeft en de belasterde niet. Ik verlaat de DC, want ik begrijp haar niet meer en geloof ook niet meer in de noodzakelijke politieke een heid van de katholieken" (die vorige week nog door de Itali aanse bisschoppen is bena drukt), schreef een verbitterde Cossiga gistermiddag. is alle perken te bui ten gegaan", reageerde La Mal fa gisteren, en vrijwel de gehele spraakmakende gemeente in Rome is het daarmee eens. Vol gens het progressieve dagblad L'Unita heeft de president met zijn 'hysterische aanval alle re cords van beledigingen gebro ken', terwijl La Republica het staatshoofd kortweg 'geschift' noemde. De directie van de staatstelevisie RAI zoekt nu naar mogelijkheden om Cossi ga de toegang te weigeren tot de zenders van radio en tv, waar hij volgens de grondwet vrije lijk over kan beschikken, om hem te verhinderen ook in de verkiezingsstrijd zijn persoon lijke gedachten te ventileren. Binnen de DC is met obligate spijt gereageerd op het uittre den van de president, maar een van haar meest invloedrijke le den, de voormalige partij-secre taris Flaminio Piccoli, sprak on omwonden van een „prachtig bericht". De tragiek van Francesco Cos siga is, dat hij met zijn onop houdelijke kritiek op partijen en beroepspolitici ongetwijfeld de stem des volks vertolkt. Maar doordat hij vanuit de ivo ren toren van het Quirinaal, het presidentiële paleis, niet in staat is gebleken politieke en persoonlijke grieven uit elkaar te houden, is nu iedereen tegen hem, en bevindt hij zich nog slechts in het weinig benijdens waardige gezelschap van de neo-fascisten. Chaos Hevige sneeuwval in het zuiden van Frankrijk en noorden en oosten van Spanje heeft voor zware overlast en een verkeerschaos gezorgd. Bij de belangrijke Spaans-Franse grensovergang La Junquera bij Gerona, die moest worden afgesloten, ontstond aan Spaanse kant een file van vijftienhonderd vrachtwagens. Honderden mensen moesten door reddingsploegen uit hun op autowegen vastgeraakte auto's worden bevrijd. In het zui den en zuidwesten van Frankrijk viel in 45 gemeenten met 50.000 huishoudens de elektriciteit uit. Duizenden hulpverleners van brandweer, gendarmerie en soldaten kwamen in actie om ingesloten automobilisten te be vrijden en geïsoleerd geraakte dorpen te bereiken. Een totaal beeld van slachtoffers was niet direct te geven. FOTO AFP Bomsporen bij Italiaanse veerboot Moby Prince IC 1 LIVORNO - De tragedie van de Italiaanse veerboot Moby Prince, waarbij in april vorig jaar 140 opvarenden de dood vonden, zou zijn veroorzaakt door een bom. Dat is de veronderstelling van deskundigen die het wrak de afgelopen maanden hebben on derzocht. De Moby Prince kwam voor de kust van Livorno in aanvaring met een olietan ker en brandde daarna volledig uit. Op een lichtmatroos na kwamen alle passagiers en be manningsleden om. Tot voor kort werd de ontploffing gezien als een gevolg van het vrijko men van gassen na de brand. Maar nu lijken de experts meer geneigd de explosie als oorzaak van de ramp aan te wijzen. Op dezelfde plek zijn resten gevon den van nitraten en andere che micaliën die voor de vervaardi ging van springstoffen worden gebruikt. In dat geval zou de ramp een duidelijk omschreven oorzaak hebben: afpersing. Een van de gerechtelijke deskundigen heeft tegenover de familiele den van de slachtoffers ver klaard, dat de mogelijkheid van een bom serieus in overweging wordt genomen. Die zou dan geplaatst zijn om de rederij of een van de opvarenden schrik aan te jagen, en zo aan te zetten tot betaling van 'beschermings- geld'. De aanslag zou dan ook bedoeld geweest zijn om alleen materiële schade te veroorza ken. Maar door de explosie raakte het elektrische bestu ringssysteem onklaar, waarna het stuurloos geraakte schip zich in de wand van een buiten gaats voor anker liggende tan ker boorde en de uitstromende olie vlam vatte. Voor de experts staat het nog niet vast of de ramp inderdaad door een bom is veroorzaakt, maar de exploi tant van de Moby Prince, de Na- politaanse rederij Navarma, heeft zich die stelling wel on middellijk eigen gemaakt. Zij zou daardoor immers van een zware verantwoordelijkheid worden ontslagen. De rode loper door ROGER SIMONS LONDEN Prins Philip van Groot-Brittanmë is naar verluidt van mening dat de onbekende uitvinder van de rode loper niet goedsnik was. Met andere woorden: de Britse prins-gemaal vindt het uitleggen van rode lopers gewoon waanzinnig. Philip wordt graag hartelijk verwelkomddat wel, maar hij houdt niet van poespas. Het verveelt zijne koninklijke hoogheid zeer dat de doorsnee Brit, die vooreen prins of prinses door de knieën gaat., vreselijk stijf en ouderwets doet vis-a-vis 'royalty'. Hij denkt dat het zo hoort, maar op de koningin en haar moeder na deelt geen enkele Britse royal zijn mening. Telkens als de Britse queen ergens een afgesproken bezoek brengt, mag je er op rekenen dat alles daar tijdig opnieuw in de verf is gezet. Een persoon van koninklijken bloede krijgt in Groot-Brittannië zelden de werkelijkheid te zien. Kroonprins Charles zegt dat hij een grondige hekel heeft aan de geur van verse verf. Maar netjes opgeknapt schilderwerk in 't vooruitzicht van koninlijk bezoek is niet het grootste Britse bedrog. Prinses Diana 'inspecteerde' afgelopen november in Canada (een voormalige Britse kolonie) een ziekenhuis waaralle lege bedden gevuld waren met onechte patiënten. De directie had deze gezonde mensen een borrel beloofd op voorwaarde dat ze enkele uurtjes ziek in bed zouden gaan liggen. Want een ziekenhuis dat maar halfvol is loont toch niet dë moeite van een koninklijk bezoek In Londen werd deze merkwaardige maatregel beschouwd als een bei vijs van het feit dat bureaucraten overschakelen op overdrive telkens als iemand van Buckingham Palace op bezoek komt. Koningin Elizabeth en andere leden van haar familie reizen nog vrij geregeld per trein. Voor British Rail (de Britse Spoorwegen die weldra geprivatiseerd worden) is dat telkens een welkome gelegenheid om de rode loper uit te leggen. In stations worden de borden met informatie over dames- en herentoiletten dan steevast onzichtbaar gemaakt. Dat middel werd ooit zorgvuldig toegepast in het Schotse Stirling. De queen en prins Philip bezochten dit station wel niet, maarzij reden er toch dwars doorheen, per sneltrein nog wel. helemaal richting Edinburg. In Stirling hebben alle gewone reizigers nadien twee dagen lang moeite gehad met het ontdekken van de voor hen bestemde plasplaatsen. Prinses Diane werd in 1983 verwacht in het Noordengelse Halifax. Haar bezoek aan hun stad vervulde de harten der vroede vaderen met grote vreugde. Zij voelden zich enorm vereerd, maar er was wel een probleem: het pad dat de prinses zou volgen liep langs een stuk braakliggende grond. De nodige tijd ontbrak om er snel een plantsoen van te maken. Daarom besloot het gemeentebestuur de hele lap helgroen te laten verven met spuitbussen. Het ligt voorde hand dat de Britse royals geregeld aan de weet komen dat ze door hun gastheren en - dames gevoelig bij de neus zijn genomen. Volgens insiders vinden prinsen en prinsessen dit soms amusant, soms irritant, ai naargelang de omstandigheden. Hoe dan ook, aan sommige koninklijke bezoeken is voor Britse plebejers ook een gunstige afloop vertonden. Neem het Londense tehuis voor dakloze mannen waar een poosje geleden de minzame koningin-moeder van de Britten langskwam. Elke gast van deze instelling kreeg voor die gelegenheid een stel nieuwe kleren. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat ze hun pak terug zouden geven zodra de koningin-moeder hen de rug had toegekeerd; uiteindelijk werd besloten dat ze de nieuwe kleren mochten houden. WASHINGTON - Ameri ka gaat via een luchtbrug tonnen aan medicijnen en voedsel overbrengen naar de landen van de voormali ge Sovjetunie. James Ba ker, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken, ontvouwde de plan nen gisteren tijdens de GOS-conferentie in Was hington. De eenzijdige Amerikaanse ac tie heeft tot irritatie geleid bij andere aan de conferentie deel nemende landen, met name Duitsland. De Nederlandse mi nister Van den Broek mat zich gisteravond de rol van vredes tichter aan met zijn verklaring dat de Amerikaanse luchtbrug alsnog het karakter van een in ternationaal gecoördineerd project kan krijgen, indien de NAVO erbij zou worden inge schakeld. Volgens Van den Broek heeft de NAVO belang rijke mogelijkheden op het ter rein van communicatie en transport en heeft het bondge nootschap veel medische ex pertise. De gisteren in de Amerikaanse hoofdstad afgesloten mam moetconferentie heeft op zich zelf weimg concrete hulpaf spraken voor de GOS-landen opgeleverd. Wel is een 'losse structuur' overeengekomen om allerlei lopende en toekomstige bijstandsinitatieven te coördi neren, via vooral de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) in Parijs en de Europese com missie in Brussel. Teleurstelling ten en internationale organisa ties kunnen melden wat ze aan humanitaire landen voor Rus land en de andere ex-Sovjetlan den ondernemen, zodat dubbel werk voorkomen kan worden. Voorts gaat eind volgende week al een werkgroep van deskun digen naar Minsk om met GOS- autoriteiten aanbod en vraag op elkaar af te stemmen. Neder landse ambtenaren en experts zullen aan die missie deelne men, omdat ons land op de con ferentie in Washington voorzit ter was van de werkgroep ener gie. Meer dan minister Van den Broek toonde Nederlands EG- commissaris Andriessen zich sceptisch over de betekenis van de conferentie in Washington. Volgens Andriessen moet nog maar blijken of de bijeenkomst historisch is geweest. „Daar voor is nodig dat alle voorne mens in concrete actie worden omgezet". Hij maakte duidelijk niet onder de indruk te zijn van het extra geld dat Amerikaans president Bush deze week toe zegde ten bate van het GOS. Het D66-kamerlid Eisma wil van minister Van den Broek weten of de Nederlandse toe zegging voor extra hulp aan de voormalige Sovjetunie ter grootte van 200 miljoen gulden besproken is in het kabinet. Zuid-Afrika en :volg< )V heel met stJ vaarin heeft g aüaanse president Francesco Cossiga. -ote ho halen banden aan LUANDA De Angolese mi nister van buitenlandse zaken Loy van Dunem en zijn Zuida- frikaanse ambtgenoot Roelof Botha hebben gisteren Luanda een eind gemaakt aan zeven tien jaar van ijzige diplomatie ke betrekkingen met een over eenkomst om gezanten uit te wisselen. '^s°la Rechtse partij helpt Shamir an 052 - Na een tocht van zestig dagen bereikt de „Vrijheid" si Francisco en kijk, op de rede ligt een motorboot met twee -enijes aan boord. „Hoeral" roept Rob; „eindelijk heb ik jullie x weer gevonden!" Want het zijn natuurlijk Marga en Willy, die w longste avontuur van Rob al in geuren en kleuren hebben ie oord. Het is een hartelijk weerzien. En Toon klaart bovendien maal op, wanneer enkele dagen later de commandant van de kruiser beide vrienden ontvangt en hem een verzegelde envelop overhandigt met een dankbetuiging en een verklaring, dat Rob en Toon zich als eigenaars van de schat kunnen beschouwen. Een maand later kiest de „Vrijheid" weer zee. Bestemming: Am sterdam. „Eindelijk weer eens naar huisl" zucht Rob. Ja, maar hij weet nog niet, dat hij Amsterdam heel anders zal weerzien, dan hij de stad kent.... JERUZALEM - Een rechtse partij heeft gisteren besloten premier Yitzhak Shamir te hulp te komen als maandag een motie van wantrouwen tegen hem wordt ingediend en zo de val van de coalitieregering te voorkomen. De Tzomet-factie, die twee afgevaardigden in het parlement heeft, kwam tot het besluit tijdens onderhandelin gen over eventuele herintre ding in de regering. Tzomet heeft de coalitie van Shamir een maand geleden verlaten uit protest tegen een voorgestelde wijziging in de verkiezingswet. De verkiezingen zullen deson danks worden vervroegd van november tot juni, omdat de meeste regeringsfacties, en ook Tzomet zelf, daar voorstander van zijn. De regering van Sha mir raakte zondag haar meer derheid in het 120 leden tellen de parlement kwijt, toen twee andere rechtse partijen beslo ten op te stappen uit protest te gen de Israëlische deelname aan de vredesconferentie voor het Midden-Oosten. De Palestijnen zijn afgestapt van hun standpunt dat zij de vredesconferentie voor het Midden-Oosten voor gezien houden, als de Verenigde Sta ten akkoord gaan met de door Israël gevraagde kredietgaran ties ter waarde van tien miljard Een lid van de Israëlische anti-Arabische Kach-beweging toont hun nieuwe uitvinding: een machinegeweer met een zak om de lege hulzen op te vangen Zo verdwijnen de bewijsstukken nadat we op Arabieren hebben ge schoten, aldus de Kach. FOTO EPA republiek China en de regering van de staat Israël hebben be sloten diplomatieke betrekkin- gen aan te gaan op het niveau van ambassadeurs aldus het akkoord in Peking. Het docu ment werd ondertekend door de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, David Levy, en zijn Chinese ambtgenoot, Qian Qichen. China steunde ja renlang de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) die een kantoor heeft in Peking. dollar. Een militaire raad van beroep op de bezette Westoever heeft een van de deportatiebevelen vernietigd die deze maand te gen vijf inwoners van het ge bied zijn uitgevaardigd. De an dere vier werden door de raad bekrachtigd. Het was voorzover bekend de tweede maal dat een beroepsinstantie een deporta tie ongedaan maakte in de 25 jaar dat Israël de Westoever en de Gazastrook bezet houdt. Het nietig verklaarde deportatiebe vel betrof de 28-jarige Eyad Joudeh, een student aan de uni versiteit van Birzeit. De raad oordeelde dat Joudeh, anders dan de andere deportatiekandi daten, geen geschiedenis van detenties achter de rug had. China Israël en Chiha knoopten giste ren diplomatieke betrekkingen aan. „De regering van de Volks-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5