ADRENALINE Ambtelijke top was te optimistisch over Londo 1 „Weer Samen Naar School" verdeelt besturen en bonded BINNENLAND "Lubbers moet naar Zuid-Afrika komeifans AAN BIED ING CcidócSouAtmt VRIJDAG 24 JANUARI 19| Einde speurtocht naar asielzoekers SCHIPHOL - Twee asielzoekers die woensdagavond samen met veertien anderen waren ontsnapt uit het asielzoekerscentrum op Schiphol-Oost zijn terecht. Eerder werden al drie asielzoekers vlak na hun ontsnapping opgepakt. De zoekactie naar de overige elf voort- vluchtigen is inmiddels stopgezet. Eén asielzoeker is vlak na midder nacht uit zichzelf teruggekomen omdat hij het koud had. De ander is gisterochtend door de politie van Uithoorn aangehouden. Volgens de marechaussee is het niet zinvol dat de rijkspolitie en na burige politiekorpsen intensief blij ven doorzoeken naar de voortvluch- Medicijnen vergoed in het buitenland AMSTELVEEN - De Ziekenfonds raad heeft gisteren een regeling vast gesteld die een eind maakt aan de problemen rond de vergoeding van medicijnen in het buitenland. Deze problernen ontstonden doordat per 1 januari de kosten van geneesmidde len zijn ondergebracht in de AWBZ! Veel particulier verzekerden kregen van hun verzekeraar te horen dat in het buitenland gemaakte kosten voor medicijnen niet langer worden vergoed. Waar de particulier verze kerden geen beroep kunnen doen op EG-regels krijgen zij op grond van de nieuwe regeling de kosten terug die in een ander land in rekening zijn ge bracht. Afgezien van eventuele eigen risico's. „Deel oogpatiënten kan naar opticien" UTRECHT - De lange wachttijden bij oog artsen kunnen worden verholpen door een deel van de patiënten die klachten hebben over hun gezichtsvermogen, te laten behan delen door de opticien. Voorwaarde is wel dat er geen sprake is van een oogziekte. Dit heeft prof. dr. W. Lamers, scheidend hoogle raar Oogheelkunde aan de Rijksunivesiteit Limburg, vanmiddag uiteengezet in zijn af scheidsrede. De huisarts moet volgens Lamers beslissen over doorverwijzing naar opticien of oog arts. Daarbij is een goede oogheelkundige opleiding voor de huisartsen nodig, waar voor het nodig is dat de overheid de tarief structuur wijzigt. De afgelopen generatie is de oogheelkunde in een stroomversnelling gekomen, doordat er veel nieuWe behande lingsmethoden zijn. Schimmel velt helmplanters GRONINGEN Een tamelijk onschuldige schimmel blijkt de verwekker van de raad selachtige ziekte die de afgelopen zes jaar regelmatig helmplanters vloerde op Ter schelling, Ameland en Griend. De aandoening is van zijn geheimzinnig heid ontdaan door allergologen. De klach ten die telkens ontstonden waren rode zwel lingen in het gezicht, jeukende puistjes en een bloederige hoest. In de meldingen van de mysterieuze aandoening zat een rode draad: de klachten traden alleen op wan neer ingekuild helmgras in plaats van vers helmgras werd gebruikt. Onderzoekers van het Centraal Bureau voor Schimmelculturen in Baarn bestudeerden verschillende soorten helmgras onder de microscoop. Zij ontdekten in een kluit inge kuilde helm de schimmel Fusarium Culmo- rum, die de klachten vermoedelijk heeft veroorzaakt. Buthelezi: jpSS KAAPSTAD - Zulu-leider Mangosuthu Buthelezi is van mening dat premier Ruud Lubbers naar Zuid- Afrika moet komen. In een verklaring zegt Buthelezi dat zijn Inkatha Vrijheid spartij (IFP) de kritiek van de anti-apartheidsbewe ging ANC en het machtige vakverbond Cosatu op het voorgenomen bezoek van de premier „betreurt". De Zulu-leider ziet de komst van Lubbers als een vanzelf sprekende zaak daar Neder land de apartheid altijd zo stel lig heeft veroordeeld en de sancties tegen Zuid-Afrika heeft ondersteund. „Zo'n bezoek is nu heel oppor tuun en de meerderheid van de mensen in dit land zou het ook toejuichen", aldus Buthelezi. Hij voégde daar nog aan toe dat het bezoek een „dramatische internationale verklaring zou zijn dat de apartheid gedoemd is te verdwijnen". De verklaring van de Zulu-lei der kwam niet geheel spontaan op. De Nederlandse za Herman Van 't Hof had| vraagd een standpunt i men, gezien de control er over de komst ontstaan is. Van 't Hof is voorzittel Vereniging Onderling fc waarbij zo'n 100 Nedt zakenlieden zijn aanli Van 't Hof verklaarde tï ANP dat hij het nooffl acht dat Lubbers nu na^ Afrika komt en dat 1 verkeerd van hem zoifc] deze fase het bezoek af gen". iSKOU van de line in t DEN HAAG - Was het binnen een bedrijf ge beurd, dan waren zowel de directeur als de bedrijfslei ders met pek en veren be smeurd de stad uitgejaagd. Incompetentie wordt in het bedrijfsleven vaak sneller en strenger afge straft dan bij, bijvoorbeeld, de overheid. ^daar het ge beurde bij de overheid, en daar duurde het vele jaren voor de fout werd ontdekt, en nog eens lange tijd voor mensen ter verantwoor ding werden geroepen. De Londo-affaire. Gisteren stonden de verantwoordelij ken, oud-minister Deetman van onderwijs, diens staatsse cretarissen Van Leijenhorst en Ginjaar-Maas, en een trits hoge ambtenaren van het ministerie van onderwijs voor de vaste ka mercommissie voor rijksuitga ven. Hen werd, achter gesloten deuren, gevraagd nu eens dui delijk te vertellen hoe het nou toch kon dat het Londo-sy- steem, 1 een financieringssys teem voor het basisonderwijs, in de jaren '85 tot '90 620 mil joen gulden meer kostte dan was begroot. Hoe het kon dat de bewindslieden daarvan niet op de hoogte waren. En hoe het kon dat zelfs de nieuwbakken minister Ritzen en zijn staats secretaris Wallage, pas na enke le maanden na hun ambtsaan vaarding op de hoogte werden gesteld van deze schuld. Het Londo-bekostigingssys-, teem was oorspronkelijk, bij de invoering halverwege de jaren tachtig, bedoeld als vereenvou diging. Tot dat moment moes ten scholen alle gemaakte kos ten voor onderhoud en exploi tatie van hun gebouwen met te rugwerkende kracht declare ren bij het ministerie. Dat was lastig, zorgde voor conflicten, en leidde tot kostenoverschrij- dingen, omdat het moeilijk was de uitgaven goed te ramen. Londo moest <^aar verandering in brengen. Via objectieve nor men werd bepaald op hoeveel geld elke school afzonderlijk recht had. Dat ging onder meer aan de hand van het oppervlak te van de school, de ligging, het aantal leerlingen, dat soort za ken. Alles gebeurde bij vooruit betaling, met een keer in de vijf jaar een exacte doorbereke ning, waarop de echte kosten werden vergeleken met wat eerder was gefourneerd. Een prachtig systeem dus, waar zelfs het buitenland jaloers op was, ware het niet dat het niet klopte. De gelden waarop de scholen recht hadden bleken aan het eind van de rit veel ho ger dan was gedacht, en de kos ten bleken totaal verkeerd ge raamd. Ritzen en Wallage kre gen als een soort welkomstca deautje te horen dat de scholen nog recht hadden op ruim een half miljard. De Algemene Rekenkarher stelde vorig jaar op verzoek van de Tweede Kamer een onder zoek in. De meest in het oog lo pende conclusie was dat huidig kamervoorzitter Deetman als minister van onderwijs de Ka mer „te laat en onvolledig" had ingelicht over een affaire die ook hem al in een redelijk vroeg stadium duidelijk had moeten zijn. Deetman reageer de furieus, verwees naar zijn toenmalige staatssecretaris Ginjaar-Maas en naar de mede delingen die hij in december '88 in de kamercommissie van on derwijs had gedaan. Daar zou hij hebben uitgelegd hoe het werkelijk met Londo zat. Te snel Viel Deetman werkelijk iets te verwijten? Was de conclusie van de Rekenkamer terecht? De gisteren eveneens gehoorde Henk Koning, nu de hoogste man van de Rekenkamer maar ten tijde van de presentatie van het rapport over de Londo-affai re zelf nog (WD-)kamerlid, meent dat de bevindingen van „zijn" Rekenkamer nog steeds recht overeind staan. „Het al lergrootste deel is nog steeds houdbaar: er staan in het rap port slechts enkele kleine on juistheden. Verdere conclusies zijn voor rekening van de poli tiek. Objectief gesproken zeg ik: Het is te snel gegaan met Londo. Men begon met iets waarvan men de consequenties niet overzag". Optimistisch Groen Links-kamerlid Lank- horst, lid van de commissie die gisteren de verantwoordelijken hoorde, betwijfelt of de toenma lige bewindslieden iets kan worden verweten. „De ambte naren waren altijd heel optimis tisch, tot op het niveau van de secretaris-generaal en de direc teuren-generaal aan toe. Als er tekorten werden geconstateerd werd altijd gezegd: dat valt wel mee, dat komt wel goed. Mei) dacht dat door fusies van scho len een groot aantal gebouwen zou kunnen worden /opgehe ven, dat daarmee overschrijdin gen zouden worden gecompen seerd. Daarnaast had men bij invoering van de automatise ring veel te hoge verwachtin gen van de mogelijkheden. Het management van toen dat we hier vanmiddag hebben ge hoord maakte niet een sterke indruk. Wat me eigenlijk het meest verbaasd heeft is dat de definitieve beschikkingen pas jaren later werden afgegeven. Dat vind ik totaal onbegrijpe lijk. Als dat eerder was gebeurd waren deze problemen veel eerder aan^het licht gekomen. Uit de verhoren vandaag heb ik toch het idee gekregen dat de hoge ambtenaren meer schul dig waren dan de toenmalige bewindslieden". Verwijten Ook het kamerlid Arie de Jong (PvdA) heeft zijn twijfels over de vraag of Deetman, Ginjaar- Maas en Van Leijenhorst iets te verwijten valt. De Jong: „De Rekenkamer heeft gelijk als ze zegt dat de Kamer beter en tij- diger geïnformeerd had kun nen worden. Alleen: als ambte naren niet doorgeven wat er aan de hand is, blijf je als minis ter staatsrechtelijk wel verant woordelijk, maar valt je weinig te verwijten". Volgens De Jong bleek uit de hoorzitting dat (hoge) ambtena ren in elk geval op twee mo menten deden of hun neus bloedde, terwijl toen zonne klaar was dat het met Londo uit de hand liep. „Het eerste mo ment was tijdens de jaarwisse ling '87-'88, toen er intern een notitie circuleerde van het di rectoraat basisonderwijs waar uit bleek dat bij de oppervlakte- berekeningen nog eens 600.000 vierkante meter moest worden opgeteld. Die informatie werd achtergehouden voor de minis ter, althans, die zegt pas in sep tember van dat jaar voor het eerst iets van de problemen te hebben vernomen. Het andere moment was in 1989, toen tij dens een financiële exercitie door het hele departement dui delijk werd dat er iets mis was. Ik vermoed dat die informatie bekend was tot en met het ni veau van de secretaris-gene raal. Maar ook die informatie werd niet doorgegeven. Zelfs niet toen na de verkiezingen een wisseling kwam in de echte top, met de komst van Ritzen en Wallage". Volgens De Jong kreeg Deet man, die de laatste jaren van zijn ministerschap van lagere ambtelijke niveaus wel eens signalen kreeg, bij navraag bij de ambteliijke top steevast een ontkenning te horen op de vraag of er echt iets mis was met Londo. De Jong: „De amb telijke top bleef zelf erg lang overtuigd dat het wel weer goed zou komen, doordat gebouwen werden afgestoten. Dat praatte men elkaar ook aan: niets aan de hand, het gaat goed". De Jong wil nu van minister Ritzen toestemming voor een duik in de archieven. Mogelijk dat daaruit blijkt dat er al eerder ook door de bewinds lieden ingegrepen had kun nen worden. Daarna volgt er nog een debat in de Tweede Ka- Janny Wolters en Johan Gelauf van de Vereniging van Besturenorganisaties van Katholieke Onderwijsinstellingen: „Tijdsdruk mag geen e om te stoppen met voorbereidingen Weer Samen Naar School". FOTO. STEPHEN Gekanteld Brandweermannen kijken toe terwijl frituurvet uit een gekantelde tankauto loopt. Gistermiddag kantelde de vrachtwagen op de A10 bij de afslag van deA1 (Almere-Amersfoort). De chauffeur kwam om het leven. Als gevolg van het ongeluk bleef de A 10 daar vandaag voor een groot deel van de dag afgesloten. Het vet wordt warm vervoerd om het vloeibaar te houden. Door het ongeval is vet uit de tank gelekt en in het poreuze asfalt gedrongen. Rijkswaterstaat heeft een schoonmaakbedrijf opdracht gegeven om het wegdek te reinigen. FOTO: ANP DEN HAAG In oktober van het vorig jaar gaf de Tweede Kamer haar fiat aan 'Weer Samen naar School'. Onderwijs aan moeilijk lerende kinderen zou veel meer moeten plaatsvinden aan de regu liere basisschool, in plaats van aan de veelal duurdere scholen voor speciaal on derwijs, zoals LOM-scho- len. Op de gewone basis scholen moet 'zorg op maat' worden gegeven aan kinderen met gedrags- en leerproblemen, zo luidt het streven. Inmiddels zijn we enkele maanden verder en wordt er keihard gewerkt aan de prakti sche uitwerking van dit hoog gestemde ideaal. Maar er is een kink in de kabel gekomen. On derwij svakbonden en besturen organisaties blijken ernstig van mening te verschillen over de vraag hoe de plannen moeten worden uitgevoerd. Begin deze SUSKE EN WISKE LAMBIK BABA ANTILOPE Stijlvol design in strakke uitvoering met optimaal zitcomfort. Uitgevoerd in topklasse leder. 2-zits 2150,- 3-2-zits 4995,- BERKEL&RODENRIJS Ind ISPECIALIST IN ZJTMEUBELENr OOGVLIET- maand zond de vakbond KOV een brief aan haar leden met de oproep: stop uw medewerking aan de voorbereidingen van 'Weer Samen Naar School'. Deze operatie, die voorziet in een nauwe samenwerking tus sen speciaal onderwijs en basis onderwijs, zou de toch al hoge werkdruk die is ontstaan door andere overheidsmaatregelen nog eens aanzienlijk verhogen, aldus de brief. Medezeggenschapsraden op scholen moeten hun instem ming onthouden aan de samen werkingsverbanden die in het kader van 'Weer Samen Naar School' worden afgesloten, vindt de KOV. De katholieke vakorganisatie wijst op de stroom van overheidsmaatre gelen waar de scholen momen teel mee te maken hebben: naast de integratie van basis- en speciaal onderwijs is er ook nog eêns het formatiebudget systeem, een totaal nieuw be kostigingssysteem voor scho len, en de dreiging van de nota 'Toerusting en Bereikbaar heid', waarin de opheffings norm wordt verhoogd zodat fu sie voor veel scholen de enige uitweg vormt. De combinatie van al deze maatregelen dreigt mensen over de kop te jagen, zorgt voor stress en ziekte en leidt tot overhaaste beslissingen, aldus de bond. Daarnaast is er onze kerheid over het voortbestaan van de eigen school en ont breekt het aan adequate infor matie vanuit Den Haag daar over. Kortom: de handrem moet maar eens worden aange trokken, vindt het KOV. Bij de Vereniging van Bestu renorganisaties van Katholieke Onderwijsinstellingen (VBKO), waar een team van managers is aangesteld om het proces 'Weer Samen Naar School' gestalte te geven, is de brief niet bepaald in goede aarde gevallen. Het gaat nu juist zo goed, vinden procesmanagers Johan Gelauf en Janny Wolters van de VBKO. Natuurlijk zijn er pro blemen, geven zij toe. Het werk komt in grote golven op de scholen af en er ligt een grote druk op „de mensen in het veld", de onderwijsgevenden. Maar zij zien in de praktijk bij vrijwel alle katholieke school besturen een „positief-kriti- sche houding" ten opzichte van samenwerking dan wel integra tie van het speciaal- en het ba sisonderwijs. Die brief van de KOV dreigt nu een omslag in die houding teweeg te brengen. Tijdsdruk Een van de belangrijkste be zwaren van de KOV is de tijds druk. Janny Wolters, die na mens de VBKO probeert de be sturen te bewegen tot het aan gaan van samenwerkingsver banden: „Bij de besluitvorming rond 'Weer Samen naar School' is afgesproken dat op 1 augus tus 1992 een structuur zou zijn opgezet voor de praktische uit werking van de samenwerking. Alle basisscholen moeten dus over een half jaar al zijn opge nomen in een samenwerkings verband, waarin gemiddeld steeds zo'n vijftien basisscho len een relatie zijn aangegaan met een school voor speciaal onderwijs. Dat betekent dat er een enorme tijdsdruk ligt op dit proces. Er moet razendsnel ge handeld worden". „De KOV zegt nu: dat kan niet. Wij zeggen: ondanks alles kan het wèl, als je je prioriteiten maar daarop afstelt. De opera tie 'Toerusting en bereikbaar heid' moet pas in 1996 zijn vol tooid. Laat men de werkzaam heden daaraan dus maar even op de lange baan schuiven, ten gunste van 'Weer Samen naar School'". Janny Wolters en Johan Gelauf geven besturen van zowel spe ciale als reguliere basisscholen voorlichting over 'Weer Samen Naar School' en proberen te vens problemen die bij de sa menwerking ontstaan uit de weg te ruimen. Daarbij blijkt regelmatig dat de schoolbestu ren bang zijn voor de gevolgen op de langere termijn. Dat speelt met name bij de bestu ren van scholen in het speciaal onderwijs. Johan Gelauf: „Die scholen vre zen dat 'Weer Samen Naar School' uiteindelijk leidt tot op heffing van de speciale school. Staatssecretaris Wallage wil dat de bekostiging van het speciaal onderwijs gewoon via het basis onderwijs loopt. Dat bepaalt dan ook hoe de middelen wor den besteed. Dit kan inderdaad betekenen dat scholen voor het speciaal onderwijs worden op geheven. Er zijn schoolbestu ren die denken: we zijn bezig ons eigen graf te graven. Maar wij zeggen: er zullen altijd spe ciale voorzieningen moeten blijven voor onderwijs aan kin deren met leer- en gedrags moeilijkheden". Onzeker De KOV wijst er in haar brief aan de medezeggenschapsra den op dat „de positie van de scholen voor speciaal onderwijs nog volstrekt onzeker en niet gevaarloos is". Een stelling die wordt onderschreven door de.' VBKO. Johan Gelauf: „Wallage moet een verduidelijking ge-' ven, aangeven waar hij met hét speciaal onderwijs precies naar toe wil. In 1995 loopt de Wet op het speciaal onderwijs af. Voor die tijd moet er een nieuwe re geling gemaakt zijn. Er is nu geen zicht op het streefbeeld van Wallage. De scholen voor speciaal onderwijs verkeren in onzekerheid. Dat legt een druk op het personeel, dat mag dui delijk zijn" c/iristen- dag da; weer v het Ital e en dat 1 ngstei Toch gaat het hem t iorzitter daarom op te roepen ge van het uitvoerii van 'Weer Samen naa zoals de KOV, in ee, meer tijd af te dwingf ie^° za voorbereidingen, nu daan. Janny Wolters: de speciale avondeii. voor besturen in het 1; iddels gen blijkt een grote bereidheid tot sameil Het is een project datlerklarir waarvan men de voordPere^ zc het onderwijs en de pstrijd z heel goed inziet, ooi men er kritisch tegei zou jammer zijn als di roep van het KOV werking onmogelijk denken dat je daara; door moet werken, d< een langzamer tempi druk mag geen excui de boel helemaal stil „De brief van de K< niet overal goed of Het maakt het werk v( voor de besturen Besturen zwaaien mef hevig geschrokken, erop dat de m schapsraad moet met samenwerking, gebeurt ligt 'Weer S; School' inderdaad men moet bedenken® scholen zelf, noch de in het speciaal ondej daarbij gebaat. Die dus beter niet geschi nen worden". Positieve gevolg Volgens het KOV heefl echter al positieve gew had. Inmiddels is en sprek geweest met stf taris Wallage waarin gens de bond heeft g &»aai zorg over de grote hoi werk die op de scholel"™™" te delen, en te werkei a fasering in de uitvof fX maatregelen als 'Wet Naar School', 'Toen Bereikbaarheid' eri hf tiebudgetsysteem. De KOV vindt bij m I woordvoerder Kees va hof overigens dat deV veel te veel richt op vergroting en het vol I grotere bestuursorg I Van Kortenhof: „Wij 1 dere accenten. Wij I onze achterban veron luiden, mensen zijn 1 hun toekomst, weten ze aan toe zijn. Het s Kk erg in het onderwijl onderschrijven de /T van 'Weer Samen Nas maar vinden dater e duidelijkheid moet k(1 de gevolgen, met nan 052 - Ni leerkrachten in het sp Francisc derwijs. Dus zeggen jes aan proces is in principe i Weer ge\ het moet wat later ui jongste gevoerd, als we die 'ord. Hel heid hebben". Haal op,

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4