juro-Disney zoekt olijk personeel ^MONTEL^ 1992 lac Gotrtmil BINNENLAND hemofiliepatiënt ir rechter afgewezen Minister Alders houdt vast aan heffing op grondwater irikanen en zending r Libië Bijdrage gehandicapte varieert per gemeente 11 nnruirninÓQ Ruding roept CDA op tot verzet tegen PvdA 1 Zorgsector naar Zwolle voor massaal protest i(MC i be'g issi m's ew a; uit d !et. VRIJDAG 24 JANUARI 1992 RDAM - De eis tot betaling van een voorschot schadevergoeding, in kort geding gesteld door lofiliepatiënt aan het Academisch Medisch Cen- X) in Amsterdam, is gisteren door de Amster- .jhtbank afgewezen. De patiënt eiste 200.000 omdat hij naar zijn mening door toediening van eparaten in het AMC besmet is geraakt met het In 1991 werd bij de 40-jarige man aids gecon- Fungerend president van de rechtbank mr. o stelde in zijn vonnis dat vooralsnog niet is ge lat het AMC in gebreke is gebleven. „Een voor- i alleen worden gegeven, als buiten redelijke jat dat de bodemrechter de vordering zal toewij- kan hier niet met voldoende zekerheid worden ij imen", aldus Vrakking. De zaak kent daarvoor te jekerheden, meende Vrakking. Zo valt bij voor met stelligheid te bepalen wanneer de man is geraakt. Week Beroepsonderwijs maandag van start DEN HAAG - Het beroepsonderwijs, de streek scholen en het leerlingwezen staan vanaf maan dag centraal in de Week van het Beroepsonder wijs. Van maandag tot en met zaterdag 1 februari hou den scholen en instellingen allerlei manifesta ties om het beroepsonderwijs onder de aandacht te brengen. De Week van het Beroepsonderwijs is onderdeel van een landelijke promotiecam pagne voor het beroepsonderwijs. Overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties en het beroepsonderwijs zelf namen in 1989 het initia tief voor die campagne, om het tekort aan vak mensen het hoofd te kunnen bieden. Scholen voor voorbereidend en middelbaar beroepson derwijs, streekscholen en regionale organen voor het leerlingwezen hebben tal van evenementen georganiseerd. In het hele land worden open da gen, doe-dagen en bedrijfsbezoeken gehouden. i DEN HAAG - Het gesprek van de Vereniging van Waterleidingbedrijven (Vewin) met minister Alders van mi lieu is zonder resultaat gebleven. Mi nister Alders vindt' nog steeds dat grondwater in aanmerking komt voor een milieuheffing. Zo'n heffing zou de schatkist ongeveer 800.000 gulden op leveren. De waterleidingbedrijven vin den dat zo'n maatregel voorbij gaat aan het principe „de vervuiler betaalt" en uitgelegd moet worden als een makkelijke manier om de schatkist te spekken. Volgens de Vewin speelt drinkwaterwinning uit grondwater slechts een geringe rol bij de verschra ling en verdroging van de bodem, een gevolg van de daling van het grondwa terpeil De drinkwaterbedrijven ma ken bij hun waterwinning voor twee derde gebruik van grondwater, zo'n 750 miljoen kubieke meter per jaar. Eenderde is afkomstig uit oppervlak tewater, de Rijn, de Maas en het IJssel- meer, in totaal ongeveer 450 kubieke meter water. De kwaliteit van dat wa ter is echter zo slecht dat er volgens de Vewin 'complete chemische fabrie ken' nodig zijn om er drinkwater uit te breiden. D66 wil maatregelen tegen vervuilers Maas DEN HAAG - D66 vindt dat de regering moet bekijken wat de mogelijkheden zijn om Belgische bedrijven, die onlangs scha delijke stoffen in de Maas hebben geloosd, via de rechter'aansprakelijk te stellen. De regering kan dat zelf doen of overlaten aan de waterleidingbedrijven die zijn verenigd in de RIWA. Dit stelt het D66-kamerlid Eisma in schrifte lijke vragen aan minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. Eisma wil van de minister weten hoe hoog de extra kosten voor de gedupeerde water leidingbedrijven zijn als gevolg van de ver vuiling van de Maas. Hij doet ook een beroép op de minister om bij de Belgische autoriteiten te informeren van welke bedrijven de verontreiniging af komstig is geweest. het v. iue VAN DE VEN gin Pr°bl 5RDAM - In de op jeswereld van Walt Ie veijs geen plaats voor fina USen, chagrijnen of verbeteraars. En is Euro-Disney dol is njderlanders. In drie tijd hoopt het Fran- tpark driehonderd imers een arbeids- :t aan te bieden. r gevj voetb loeilij indn iiiwi (t sprookjeskasteel op "^"Tiseumplein verkleumt uders met kinderen. In ioe rn ,nhotel verwarmen jon de pij ch aan een arbeidscon- öekomstige bezoekers cnemers zijn de doel- van de 'Count Down to de campagne die sney voert voorafgaand opening van het pret- 12 april in Marne-la- dertig kilometer ten het n an Parijs, mce toren va" het lucht- van Assepoester zwaai- ;ey, Minnie en Donald iast naar het kou lij- jubliek. Kinderen en legd v rkers van Euro-Disney weid blij terug. De mannen ze ni vegsleepdienst' komen de af ok nog langs" In ruil n pakketje toegangs- mocht de organisatie i-Disney de auto op het kome m gn P hetz het uitwi; weel an de-o- t om daten staan. Maar er is f-reda: de Konin 1 rs. R Vu' Wijnani honderden beeldschermen wordt een promotiefilmpje ver toond over een gelukkig gezin dat zich laat meevoeren naar sprookjesland. Via een lucht ballon zeilen zij voorbij aan de kassa's van het pretpark, waar voor een dagkaart tachtig gul den per persoon moet worden betaald. Het wachten voor de kamers van het Hiltonhotel lijkt wel de moeite waard. In hoog tempo worden sollicitatiegesprekken gevoerd met jongeren die graag in het pretpark willen werken. Schoolverlaters vaak, die in Euro-Disney een alternatief zien voor 'au pair'. „Ik werk lie ver met lachende dan met zeu rende kinderen", motiveert een 18-jarige scholiere haar keuze. Ze spreekt vloeiend Engels, een beetje Duits en Frans en straalt een niet te breken vro lijkheid uit. Het kan niet an ders of zij heeft aan het eind van de dag een arbeidscontract op zak. „Wij willen goedlachse, enthousiaste, hardwerkende mensen die meerdere talen spreken", legt Dimitri Triada- fillidis uit. Keurige mensen ook, volgens Disney-maatsta- ven. Geen vrouwen met zware rnake-up, wild haar of uitda gende kleding. En geen man nen met snorren of baarden, lar-g haar of meerdere ringen aan één hand. Het haar moet kort geknipt en achter de oren. Arjan Breunesse heeft kort zwart haar, de oren vrij. Hij werkt al anderhalf jaar voor Euro-Disney en vindt de voor schriften volstrekt normaal. „Stewardessen of werknemers in een goed hotel moeten ook aan normen voldoen. Van bijna alle Euro-Disney-medewerkers wordt verwacht dat ze een rol spelen. Als je voor meerdere rollen beschikbaar moet zijn, kun je beter geen snor of baard dragen", aldus Breunesse. Hij begrijpt al de ophef over de voorschriften niet. „Het wordt je tevoren gezegd wat wel en wat niet kan. Dus als je dat niet zint, moet je gewoon niet solli citeren". Hartstikke echt Breunesse is mede-verantwoor delijk voor de bars en restau rants in het bijna 2000 hectaren grote pretpark (een vijfde van de oppervlakte van Parijs). Hij heeft zes jaar gewerkt in het Amerikaanse Disney-park in Florida maar verzekert dat het Franse pretpark „ontelbare ke ren mooier is". „Amerikanen kun je al blij maken met een kartonnen voorkant van een kasteel. In Europa moet alles hartstikke echt zijn. Europea nen weten wat kastelen zijn en stellen veel hogere eisen aan kwaliteit. Aan de gebouwen en kostuums in Parijs wordt dan ook veel meer aandacht be steed dan in de VS. Echt alle de tails worden doorgevoerd", al dus Breunesse. Zelfs de T- shirts en souvenirs zijn van be tere kwaliteit dan die in de Amerikaanse pretparken. De bedrijfsleiding van Euro- Donald Duck verwelkomt g ri in het sprookjespaleis van Euro-Disney op het Museumplein in Amsterdam. Disney en de sfeer in de zes ho tels (5200 kamers) is wel ty pisch Amerikaans. De gasten verblijven in een wildwest ho tel, in een National Park, een Indianendorp of een Mexicaan se nederzetting. De menu's zijn Amerikaans (geen hamburgers, maar 'Louisiana kitchen' en Ca- lifornische visgerechten), even als de bedrijfsleiding. Breunes se: „Dat betekent geen gezeur en een directe benadering. Je zult nooit drie dagen later ho ren dat je eigenlijk niet gepast gekleed ging. Dat hoor je on middellijk zodat je de fout ook meteen kunt corrigeren". gelegenheidsprojekt van Frankrijk. Een kwart van de werknemers wordt buiten Frankrijk geworven om het pretpark zo internationaal mo gelijk te maken. De meeste gastarbeiders zijn Nederlands. „Ze zijn heel gewild bij de Ame rikanen. Omdat ze flexibel zijn, goed zijn in hun talen, hard kunnen werken en... tsja, Ne derlanders zijn gewoon avontu- I FOTO:ANP riers", aldus Breunesse. Inmid dels zijn zo'n vierhonderd Ne derlanders aan het avontuur Euro-Disney begonnen. Van de bijna tweehonderd sollicitan ten gisteren kreeg de helft een arbeidscontract. Vandaag en morgen hoopt Euro-Disney nog tweehonderd contracten af te sluiten om vervolgens haar luchtkasteel op te bouwen in München. IfVAG/HOOFDDORP - irikaanse autoriteiten 'an op de hoogte dat inomische Controle- oor Libië bestemde la- atuur onderzocht, bben niet gevraagd de egen te houden. Vol- woordvoerder van het ie van economische za- van de goederen :ht en die was niet zo- it wij het strategische noemen", id liet het materiaal vo- and op de luchthaven ikfurt in beslag nemen et voor nucleaire doel- can dienen. De Duitse swoordvoerder Dieter laakte deze week be- tot de actie was over- a informatie uit de VS. ■apparatuur is geleverd Nederlandse bedrijf in Hoofddorp. De la- istond uit een bank optische metingen worden verricht. De be was geplaatst door de inkooporganisatie Repair Workshop, een lat in handen is van de overheid, zo heeft terder L. Heukels giste- lens Eurabic'bekendge- Heukels had het be ien exportvergunning ndat de apparatuur niet van strategische goe- lorkomt. De ECD heeft gen tijd „alle boutjes, en andere onderde- eken. maar vond daar- strategische goederen, zegt dat Eurabic niet ioogte is gebracht van waarvoor de appara- Libië zal worden ge- ,Deze appparatuur kan ipe overal worden inge- irbeeld in ziekenhui- jven". Bommeldingen Een lid van de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) loopt de beurs van Berlage in Amsterdam uit. Gis termiddag werd de politie attent gemaakt op een verdacht voor werp bij de voormalige koopmans beurs. Het Damrak werd na deze bommelding voor alle verkeer af gesloten. Naast het beursgebouw werd een jerry-can met benzine aangetroffen. Ook de Haagse poli tie kreeg gisteren een verontrus tend telefoontje van een man die aankondigde dat er een bom zou afgaan op de hoek Rijswijkseplein- Waldorpstraat, nabij het districts kantoor van de PTT. Het treinver keer op het station Hollands Spoor werd stilgelegd. FOTO:ANP ADVERTENTIE IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE AVOND-BDI AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT ZE DE MEEST PRAKTIJKGERICHTE STUDIES VAN NEDERLAND HEBBEN. Maandag 27^januari, 19.00 uur^Houtrustweg^2, bedrijfsleven en olerh'eid zeer gewaardeerde studierichtingen. Als u twee avonden per week naar een avond-HBO wilt om uw toekomstkansen te ver groten. begin dan met de avond van de 27e. Omdat de Haagse Hogeschool uitstekende dag en avondopleidingen biedt. Intensieve studiebegeleiding door docenten uit de W»«g5-t praktijk. En veel toekomstperspectief H OG E ^KWALITEIT IN^HBCD HOGtSCHOOi Milieubeweging mee naar conferentie DEN HAAG - De officiële Nederlandse delegatie naar de grote VN-milieuconferentie UNCED in juni van dit jaar in Rio de Janei ro zal naast kabinetsleden, parlementariërs en ambtenaren ook bestaan uit twee leden van de milieubeweging. Het is voor het eerst dat de milieubeweging door de Nederlandse overheid wordt uitgenodigd een dergelijke conferentie bij te wo nen. In Rio de Janeiro wordt onder meer gepraat over de (financië le) steun die rijke industrielanden kunnen geven aan derde-we reldlanden in hun strijd tegen milieuvervuiling. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Montèl zitmeubelen: Verrassend in keus, kwaliteit einirijs! ials ïdrijvi Tijdens de opruiming bij Montèl zit je inderdaad voor weinig geld in de ere-loge! EïcIüsibI en betaalbaar zilkomforl I Damplein 50, bij de Vltetsluis in Leldschendam-Centrum Tel: 070- 320 9312 Openingstijden: di t/m vr 9.30-17.30, za 9 30-17.00, donderdag koopavond 19.00-21.00 DEN HAAG - Gemeenten be palen straks de hoogte van de eigen bijdragen bij gehandicap- teijvoorzieningen. Vanaf janua ri volgend jaar zal het per ge meente gaan verschillen welke bijdrage de gehandicapte moet betalen bij gezinsverzorging, rolstoelen en andere hulpmid- Zoals bekend wilde het kabinet al in januari van dit jaar begin nen met de korting op de aaw- voorzieningen, maar dat is eerder al verschoven naar vol gendjaar. Dan zullen tevens dfe vergoedingen voor kledingslij- tage en dieetkosten worden af geschaft en wordt een eigen bij drage verwacht van maximaal drie keer 172 gulden per jaar. Uit de brief van staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken aan de Tweede Kamer blijkt echter dat gemeenten nu helemaal vrij zijn naar het inkomen van de aanvrager te kijken, lagere ver voerskostenvergoedingen vast te stellen en gezamenlijk ver voer te regelen. In principe gaan de vervoerskostenvergoe dingen vanaf oktober van dit jaar met tien procent naar be neden, terwijl dit aanvankelijk met vijftig procent verlaagd zou worden. De verslechtering van de ge handicaptenvoorzieningen werd aangekondigd, nadat het kabinet besloot ook 65-plussers van de gehandicaptenvoorzie ningen te laten profiteren. Maar daarvoor wilde het kabi net geen extra geld vrijmaken. Om die reden moesten de be staande gehandicaptenvoorzie ningen gekort worden. Al met al gaat het om een operatie van bijna een miljard gulden. De gemeenten die met de uitvoe ring worden belast krijgen in totaal 755 miljoen van het rijk. Nu op de bijdrage aan de ver voerskosten minder is gekort en de maatregelen een jaar la ter doorgaan dan was gepland, is op de begroting een eenmalig tekort van 300 miljoen gulden ontstaan, zo laat de bewinds vrouw in de gisteren verstuur de brief weten. De brief gaat vergezeld van een gezamenlijk wetsvoorstel voor de nieuwe Wet Voorzieningen Gehandicapten van de staatsse cretarissen Ter Veld, Heerma (volkshuisvesting) en Simons (volksgezondheid). De gehandi captenraad heeft de maatrege len schokkend genoemd. Verdeeld advies over compensatie voor dagbladen DEN HAAG Een com missie die zich op verzoek van minister D'Ancona van WVC heeft gebogen over de compensatierege ling voor verliesgevende dagbladen is sterk ver deeld over de voortzetting ervan. De compensatieregeling ver liesgevende dagbladen van het Bedrijfsfonds voor de Pers is in 1980 in het lëven geroepen om steun te geven aan verliesge vende dagbladen en zo de pluri formiteit van de dagbladpers in stand te houden. Zo heeft Sijt- hoff Pers in het verleden steun gekregen voor de geleden ver liezen op onder meer Het Bin- nenhof/Leidse Courant. Het be sluit over de regeling speelt ook een belangrijke rol in de ge sprekken over de toekomstige positie van Het Binnenhof/ Leidse Courant. Minister D'Ancona heeft over de regeling advies gevraagd aan een commissie onder voor zitterschap van CDA-senator Boorsma. Uit het advies blijkt dat twee van de drie leden (Boorsma en emeritus hoogle raar bedrijfseconomie H. de Jong) de huidige regeling niet willen voortzetten. Mocht de re geling toch op de oude voet worden voortgezet, dan ziet de commissie geen betere verdeel- maatstaven dan de huidige. De commissie meent dat de re,- geling in het verleden een mati gende werking heeft gehad op het verdwijnen van dagbladti tels. Boorsma en De Jong vin den echter dat de regeling hooguit een vangnet zou mo gen zijn. Om dit te bereiken zou overwogen kunnen worden niet elk jaar dezelfde verliesgeven de bladen een uitkering te ver trekken. Steun zou bovendien alleen mogen worden gegeven in ruil voor aandelen van het bedrijf. Volgens het derde com missie-lid, oud-PvdA-senator J.H. Simons, is de regeling van groot belang, omdat zij de nage noeg enig overgebleven facili teit is waarmee de overheid ge stalte geeft aan haar zorgplicht voor een pluriforme pers. De minister komt in maart met haar eigen standpunt. Id DEN HAAG - Scheidend NCW-voorzitter Onno Ru- ding roept het CDA op „fel ler in te gaan tegen de voortdurende verhoging van de lasten en premies voor burgers en bedrijven, met name de verhoging van energie- en milieuhef fingen". Volgens Ruding is dat soort ka binetsbeleid heel slecht voor het bedrijfsleven en ,de koop kracht van de burgers, en zijn de effecten op de inkomens groter dan de 'troosteloze effec ten' van de ziektekostenrege ling van Simops, zo verklaarde hij gisteren in de tv-actualitei- tenrubriek Nieuwslijn van Ve ronica. Ruding legt binnenkort zijn functie bij het NCW neer om vice-president te worden bij de Amerikaanse bank Citicorp. Dat weerhoudt de oud-minister van financiën er niet van zijn partijgenoten premier Lubbers en fractieleider Brinkman te waarschuwen. „Ik denk dat de slechte invloed van de PvdA een duidelijke rol speelt in het kabinet. Ik vind dat het CDA daar niet fel genoeg weerstand tegen biedt". Bij Citicorp gaat Ruding circa 1,6 miljoen gulden per jaar ver dienen. Dat is acht keer zo veel als hij jaarlijks als minister kreeg. FNV-voorzitter Johan Stekelenburg heeft moeite zich zo'n salaris voor te stellen, ver telde hij in Nieuwslijn. „Hoe je in vredesnaam zo'n salaris kunt accepteren. Als je even een kop koffie drinkt of een grap maakt met een collega, dan zijn er weer duizend dollar naar de knoppen!" Dr. Ruding reageerde laconiek op deze kritiek. „Voor Ameri kaanse begrippen is het niet eens een hoog salaris. Je moet alles relatief zien. Dus dat soort opmerkingen laat ik langs myn koude kleren afglijden". PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON DEN HAAG De vakbon den in de zorgsector hou den op 14 maart in Zwolle een grote manifestatie om hun looneisen kracht bij te zetten en te protesteren te gen het kabinetsbeleid. De bijeenkomst, die naar de bonden hopen door vele dui zenden verpleegkundigen, be jaardenhulpen, gezinsverzor- genden en andere beroepsgroe pen uit de sector zal worden bij gewoond, krijgt als motto 'Goe de zorg heeft z'n prijs'. De bonden verwachten dit jaar zeer zware cao-onderhandelin gen voor de zorgsector omdat het kabinet aan de werkgevers geen geld beschikbaar wil stel len voor een flinke verbetering van Ionen en andere arbeids voorwaarden. Dit betekent dat er een harde confrontatie tus sen bonden, kabinet en werk gevers dreigt. Het kabinet vindt voor de zorg sector een loonstijging van 3 procent voldoende. De ver wachte gemiddelde loonstij ging in andere marktsectoren ligt echter hoger. Bovendien vinden de bonden dat er nog veel moet worden gedaan om beroepen in de zorgsector aan trekkelijker te maken zodat er imeer personeel komt en de werkdruk kan worden ver laagd. Daardoor is een forsere loonsverhoging dan 3 procent gerechtvaardigd, menen zij. De bond voor verplegend en ver zorgend personeel NU '91 heeft onlangs al een looneis gesteld van 5 procent. Bovendien steekt het de geza menlijke bonden (AbvaKabo, CFO, NU'91 en FHZ) dat het ka binet de verhoging wil bekosti gen uit het pensioenfonds voor de zorgsector (PGGM) en uit de opbrengst van de vermindering van het ziekteverzuim. Een greep in het pensioenfonds be tekent dat de werknemers in de zorgsector voor hun eigen loonsverhoging moeten op draaien. De opbrengst van de vermindering van het ziekte verzuim kan evenmin voor loonsverhoging worden aange wend, vinden de bonden. Im mers, de belangrijkste oorzaak van het ziekteverzuim is de hoge werkdruk.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3