'Katholieken kennen eigen kerk slecht' Islamitische Raad opgericht li U HELP SfÊ' HELPEN EcidócSouoant GEESTELIJK LEVEN OPINIE IKV wil inzage in archieven van Stasi Dekens eisen ontslag bisschop Sudan legt beslag op brief van bisschoppen Samen-op-Wegcommissie: embryo-experimenten zijn soms aanvaardbaar Joden in Israël mogen soms tweede keer trouwen COMMENTAAR he irr CetdócSourant VRIJDAG 24 JANUARI 19921 Muezzin te luidruchtig JERUZALEM Een rechtbank in Jeru zalem heeft een muezzin veroordeeld om dat hij vanaf de toren van de moskee in het overwegend Arabische deel van de stad te veel lawaai maakte wanneer hij de gelovigen tot gebed opriep. Tientallen be woners van de nabijgelegen joodse wijk hadden bij de politie hun beklag gedaan. Sinds het begin van de intifada, de Pale stijnse opstand, vier jaar geleden, had de muezzin de luidsprekers 's nachts en tij dens de sabbat op volle sterkte staan, tot grote ergernis van zijn joodse stadgeno ten. De muezzin kreeg een boete van 250 shekel (ongeveer 450 gulden) met een proeftyd van driejaar. Mocht hij in herha ling treden, dan wacht hem een boete van 3600 gulden. Hij moet de luidsprekers zo opstellen, dat het geluid niet meer in de joodse wijk te horen is. Wie geen fouten maakt, maakt gewoonlijk niets Edward John Phelps DEN HAAG - Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft bij de Duitse autoriteiten een verzoek in gediend om inzage in de documenten die de Stasi, de veiligheidsdienst van de vroegere DDR, over vijf (oud-)medewerkers heeft aangelegd. Een van deze medewerkers, drs. Gied ten Berge, verwacht dat het nog wel een half jaar kan duren voordat hij weet wat voor materiaal de Stasi over hem heeft verzameld. IKV-secretaris M. J. Faber kreeg sinds het einde van de jaren zeventig geen visum voor de DDR, omdat hij de met-officiële vredesbeweging in dat land en andere Oosteuropese landen steunde en het be staansrecht van dissidente groeperingen als Char- ta'77 en de Poolse vakbond Solidariteit verdedigde. Later ondergingen behalve Ten Berge secretaris buitenland drs. W. Bartels en diens medewerkers W. Müller en drs. J. Houdijk hetzelfde lot. CHUR Het conflict rond bis schop Wolfgang Haas van Chur is verscherpt, nu alle dekens zich voor het ontslag van hun bis schop hebben verklaard. „Wij verzoeken Rome uitdrukke lijk om het ontslag van Haas en een echt nieuw begin in het bis dom Chur", schrijven de dekens in een gezamenlijke brief. Eind vorig jaar liet het Vaticaan weten dat paus Johannes Paulus II „op zeer korte termijn" stap pen zou zetten om de problemen rond de zeer behoudende bis schop van Chur op te lossen. Wat velen als de enige oplossing zien, namelijk het vertrek van Haas als bisschop, is echter voor de paus onbespreekbaar. Wolfgang Haas is en blijft bisschop van Chur, liet hij de Zwitserse bis schoppen weten. Het idee om de problemen op te lossen door een splitsing van het bisdom wijzen de dekens van de hand, omdat „het grootste pro bleem in de persoon en de ma nier van leidinggeven van de bis schop ligt". Vooral in het kanton Zürich is vaak gepleit voor op richting van een zelfstandig bis dom Zürich. De dekens in de rest van het bisdom voelen daar wei nig voor, omdat Haas dan hun bisschop blijft. s'HERTOGENBOSCH - Met de oecumene tussen de kerken is het niet best gesteld. De nieuwe voorzit ter van de raad van ker ken, prof. R. Huysmans, constateerde vorige week bij zijn aantreden dat ze feitelijk tot stilstand is ge komen. En de week waarin christenen van allerlei richtingen bidden voor de eenheid, deze week dus, lijdt daarom niet minder onder de malaise. Prof. Huysmans wist niet dui delijk aan te geven waarom de oecumene zo duidelijk in het slop is geraakt. Daarom gingen we voor een antwoord te rade bij de man die getuige was van de bloeitijd van de vaderlandse oecumene, de 'roomse' domi nee en veteraan in de oecume ne Nico van den Akker (74) uit 's Hertogenbosch. Over die bloeitijd waarin hij zelf een actief aandeel had, con stateert hij nu: „De kerken zijn er toen niet in geslaagd te oog sten. De grote verwachtingen zijn niet uitgekomen, nu zijn de kerken introverter geworden, veel meer met zichzelf bezig". Maar ook hij weet de oorzaak waarom de oecumene tot stil stand kwam niet zo een twee drie aan te geven. Eigenlijk deelt hij die conclusie trouwens maar ten dele. „De rooms-ka- tholieken hebben in korte tijd zeer veel willen veranderen. Het pastoraal concilie in Noord- wijkerhout was een goed be doelde poging om de opvattin gen van Vaticanum II handen en voeten te geven, maar ach teraf moetje zeggen dat men in Nederland te hard van stapel is gelopen en te snel resultaten heeft willen boeken". „De katholieken hebben zelf onvoldoende begrepen dat ze deel uitmaken van een wereld kerk. De spanningen liepen daar in Noordwijkerhout hoog op. Het kan natuurlijk nooit een goede zaak zijn als de nun tius op zo'n bijeenkomst weg loopt. Hier bestond toch een beetje de neiging opvattingen als normatief te zien voor de hele kerk en de hele wereld. Dat heeft ons uiteindelijk erg opgebroken". De Bossche dominee die huis vriend was van bisschop Bek kers en bisschop Bluyssen en kardinaal Willebrands tot zijn goede kennissen mag rekenen, wil niet al te somber zijn. Hij laat zich kennen als een uitste kend pleitbezorger van de RK kerk. De opening die het twee de Vaticaanse concilie heeft ge bracht, heeft volgens hem wel degelijk belangwekkende re sultaten opgeleverd: de weder zijdse dooperkenning, de rege ling voor gemengde gehuwden. Om de oecumene uit het slop te halen moet het interne leven van de kerken oecumenischer worden, zo luidt zijn recept voor de stagnatie. „Waarom wordt er nooit gebeden voor el- kaars kerk? Je moet die oecu menische mentaliteit van on der af aan opbouwen. We heb ben nu wel de Willibrordzondag en meer van die dingen. Vaste punten door het het jaar, maar ik noem dat oecumenische ka lenderliefde met een gepaten teerde onvruchtbaarheid. Het zal niet weiden, al die nota's en officiële gesprekken als de con tacten onderaan niet worden verbeterd. Mogelijkheden ge noeg om dat te bevorderen. Je kunt gezamenlijk vesperdien sten houden, we kunnen putten uit een geweldig gemeenschap pelijk repertoire van liederen. Katholieken en protestanten houden ieder voor zich bijbel- groepen. Waarom nodigen ze ook niet andere christenen daarvoor uit?" Orthodoxie Hij is het eens met Huysmans dat het geloofsgesprek van de rooms-katholieke kerk met de orthodoxie van een veel groter gewicht voor de voortgang van de oecumene is dan dat met de reformatorische kerken. Dat zo'n mededeling voor katholie ken en protestanten hier nu als nieuws in de oren klinkt, te kent volgens hem de wel erg beperkte instelling waarmee velen in de oecumene werk zaam zijn. „De Nederlandse ka tholiek, voorzover hij al bij zijn kerk betrokken, is leeft veel te introvert. Op de paus hebben ze alle mogelijke kritiek, maar je kunt niet ontkennen dat hij met een visie werkt. Ze hebben geen enkele aanvechting om de encyclieken te gaan lezen die hij schrijft. Ze hebben dan ook veel te weinig kennis van hun kerk die in feite een wereld kerk is". „Voor die kerk is de relatie met de orthodoxie heel wezenlijk. Dominee Nico van den Akker Daarvan is ze alleen maar ge scheiden door de' opvatting over het primaatschap van de paus, geen geloofskwesties dus. Het schisma dat optreedt door de hervormers is veel in grijpender, maar ook daarbin nen kun je een rangorde onder scheiden. Het is begrijpelijk dat Rome de voorkeur geeft aan het gesprek met de anglicanen. Van alle kerken die uit de refor matie zijn opgestaan heeft ze met de anglicaanse kerk nog de meeste affiniteit. Het bisschop sambt bestaat, ook leerstellig zijn de verschillen niet zo ingrijpend. Numeriek is ze on geveer even belangrijk als de lutherse kerken waarin het bis domambt eveneens bestaat. Je zou die afgescheiden kerken kunnen zien als concentrische cirkels. Helemaal aan de bui tenkant staan dan de kerken van het gereformeerde type, de kerken die zijn beïnvloed door Calvijn. Bij elkaar opgeteld zijn ze veel minder belangrijk dan de anglicanen en lutheranen, maar de verschillen zijn juist heel groot. Het ambt verschilt maar ook in doctrinair opzicht zijn de opvattingen hemels breed verschillend. Geen won der dan ook dat het gesprek moeilijk gaat! Als je oecume nisch bezig bent, moet je goed weten hoe die kerken in elkaar zitten. Dan zul je ook begrijpen dat die eenheid niet geforceerd kan worden, hoe zeer ik ook ben voor gastvrijheid bij ons avondmaal en de katholieke FOTO: ANP eucharistie" Van den Akker tot slot: „Nu heb ik heel sterk de institutionele, historische kant van de oecu mene beklemtoond. Maar tege lijkertijd is het zaak dat een mondige christen zich laat gel den. Op grond van het doopsel heeft hij daar het volste recht toe". Velen in de kerken hebben al zo lang geioacht. Ze hebben geen boodschap meer aan historisch gegroeide situaties. Van den Akker: „Ik ben mij daar volledig van bewust. Ik be grijp dat ongeduld, dat heeft ook te maken met de tijdgeest. Toch is historisch besef voor de oecumene onmisbaar. Wie te snel vooruit wil, maakt brok- ROME De islamitische regering van Sudan heeft de inbeslagneming gelast van een herderlijk schrij ven van de rooms-katho lieke bisschoppen. Daarin wordt de regering ervan beschuldigd de niet-islamiti- sche bevolking te discrimine ren. Dat heeft de orde van de Comboniani-missionarissen deze week meegedeeld. De orde, die meer dan 200 missio narissen in het land heeft, ziet de maatregel als „een nieuwe stap in de vervolging van de christenen in het noorden van Sudan en een reden tot zorg voor alle gematigde moslims in de wereld". De orde citeert uit een vertrou welijk memo van de veilig heidsdiensten, waarin de bis schoppen ervan worden be schuldigd de nationale veilig heid te schenden en op te roe pen tot burgeroorlog. De bis schoppen krijgen opdracht alle kopieën van hun brief aan de regering te overhandigen. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen Ie Hillegersberg G.H. Ambma te Gouda: te Oudenbosch, Oud- en Nieuw Gastel en Kruisland (beiden part-time) mevr. Ch. Inkelaar-de Mos en H.J Inke- laar, beiden kandidaat te Utrecht; te War mond J M de Klerk kandidaat te Amster- Bedankt voor Giessen J Quist te Hendrik Ido Ambacht Bedankt voor Rhoon J. Lugtigheid te Hoogvliet Gereformeerde Kerken Beroepen te Baarn C A. van Nood te Protestantse Streekgemeente Maas en Waal; Bedankt voor Groningen-Zuid A.P Feijen te Heemse. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Neede J. Holtland te Steen- te Zutphen J.Koelewijn 11 predikant te Al- bany(Free Ref.Churches of Australia) wonende te Stegeren Idoor HAITZE DE BOER Drie leden van de islamitische raad, A. Boujoufi namens de Marokkaanse, F. Demir namens de Turkse en R. Ka- siem namens de Surinaamse moslims. FOTO: ANP DEN HAAG Na moeiza me onderhandelingen tus sen de moslimorganisaties in ons land is gisteren offi cieel de Islamitische Raad opgericht. De raad, die uitdrukkelijk geen politieke of dienstverlenende organisatie wil zijn, zal de over heid gevraagd en ongevraagd van advies dienen over onder meer de geestelijke verzorging in de krijgsmacht, de gevange nissen en de ziekenhuizen. Ook zal de raad een gemeenschap pelijk standpunt proberen in te nemen over onderwerpen die de moslims aangaan, zoals reli gieuze feesten. Toen het niet mogelijk bleek alle moslimorganisaties in de raad te verenigen, hebben de grootste godsdienstige organi saties van de Marokkanen (UM- MON, 210.000 aanhangers), Turken (Islamitische Stichting Nederland, 170.000 aanhan- gers) en Surinamers (World Is lamic Mission, 60.000 aanhan gers) besloten de raad op te richten. Andere organisaties, zoals de organisaties van de Pa kistaanse of Molukse moslims, kunnen een plaats krijgen in het bestuur als ze voldoen aan de criteria in de statuten. Maar zij moeten aanvaarden, dat er slecht^ één bestuurszetel voor hen is. De raad telt 21 bestuursleden: 10 voor de UMMON, 8, voor de ISN en 3 voor de WIM. Daarbij is uitgegaan van 20.000 leden per zetel. Op de eerste vergade ring van het bestuur zal een voorzitter worden benoemd. Er zijn geen vrouwelijke be stuursleden. „Vrouwen worden het liefst bediend. Ze laten za ken het liefst door mannen re gelen", zei R. Kasiem van de WIM bij de presentatie van de bestuursleden. De raad streeft naar een gelijk waardige plaats van de moslims in de samenleving naast chris tenen, joden, humanisten en aanhangers van andere geeste lijke stromingen. Ook moet de raad de ontwikkeling en eman cipatie van de moslims versnel len. „De raad moet de eenheid in verscheidenheid onder de moslims laten zien. De tijd is gekomen, dat de moslims niet meer als Marokkaan of Turk naar buiten treden, maar als moslim", zei UMMON-voorzit- ter A.D. El Boujoufi. Kasiem verwees naar de discus sie over de islamitische scholen om de noodzaak van de raad aan te tonen. „Als katholieke ouders een school willen op richten, is dat geen probleem.' Maar als een islamitische school wordt opgericht, roepen politici dat dat niet mag". LUNTEREN - Een geza menlijke commissie 'Bio medische ethiek' van de drie protestantse Samen- op-Wegkerken komt in een rapport tot de conclu sie dat experimenten met embryo's soms aanvaard baar zijn. Een meerderheid van de com missie is van mening dat niet bij voorbaat 'nee' gezegd moet worden tegen ontwikkelingen die zeker ook positieve resulta ten kunnen hebben voor de mens. De conclusie van het rap port is daarmee: 'Neetenzij. Het rapport, getiteld 'Mensen in wording', komt volgende week aan de orde op de 'combi synode', een gezamenlijke ver gadering van hervormde, gere formeerde én evangelisch-lu- therse synoden in Lunteren. Een gezamenlijke commissie Acht ton voor bijbelhulp Oost-Europa HAARLEM Het Fonds Bij belhulp Oost-Europa heeft vo rig jaar 800.000 gulden beschik baar gesteld voor projecten in Oosteuropese landen. Het fonds werd bijna twee jaar gele den op initiatief van het Neder lands Bijbelgenootschap opge richt naar aanleiding van de omwentelingen in Oost-Euro pa. Er wordt in eerste instantie hulp gegeven bij de oprichting van zelfstandige bijbelgenoot schappen, zodat de bijbels in Ds. S. de Jong opvolger mr. Haeck JERUZALEM - Joden in Israël mogen onder be paalde voorwaarden op nieuw trouwen, hoewel hun eerste vrouw niet is overleden of haar overlij den niet vaststaat. Een voorstel van de Arbeiders partij en de beweging voor de burgerrechten om zulke huwe lijken te verbieden, is door een commissie van het Israëlische parlement afgewezen. Minister Avner Shaki van godsdienstza- staan van het tweede huwelijk ken had de commissie erop ge wezen dat volgens de Israëli sche wet alleen religieuze rechtbanken zich mogen uit spreken over zaken als huwe lijk en echtscheiding. Voor jo den zijn dat de rabbinale recht banken. De afgelopen jaren hebben deze rechtbanken ge middeld dertien joodse man nen toestemming gegeven een tweede huwelijk te sluiten. De tegenstanders zien het toe- gelegaliseerde bigamie. Vol gens het joodse recht kan een man meer dan een vrouw heb ben. Vrouwen is het niet toege staan een tweede huwelijk aan te gaan. In de meeste landen overigens' hebben de rabbijnen joden ver boden met meer dan een viouw getrouwd zijn. Er wordt alleen een uitzondering gemaakt als de vrouw krankzinnig is, wat volgens het joodse recht geen reden tot echtscheiding de vrouw meer dan vijfjaar ver dwenen is of als het huwelijk meer dan tien jaar kinderloos is gebleven. In zulke gevallen kan een man voor een rabbinale rechtbank een tweede vrouw huwen, als 100 rabbijnen daar mee instemmen. In het buiten land is zo'n groot aantal rabbij nen moeilijk bij elkaar te krij gen, maar in Israël, waar in elke stedelijke agglomeratie wel meer dan 100 rabbijnen te vin den zijn, niet. LEIDSCHENDAM - Ds. S. de Jong uit Alkmaar is door het breed moderamen (uitgebreid bestuur) van de Nederlandse Hervormde Kerk benoemd tot voorzitter van de Centrale Be leidsstaf. Hij volgt ds.mr. J. Haeck op, die eind vorig jaar de functie van secretaris algemene zaken van de Hervormde kerk neerlegde. Het voorzitterschap wordt nor maliter door de secretaris alge mene zaken, vervuld. De Centrale Beleidsstaf is een overlegorgaan, dat zich ten be hoeve van de synode en het (breed) moderamen bezighoudt met beleidsvoorbereiding en Geweld op het veld RDAP schad ïofihe C MC) i: 'Jrechtk s?In Fur stel dat he all KONING Winter steekt er nu een stokje voor; maar als den niet te hard zouden zijn geweest om te voetballen, zc de elftallen in de Afdeling Haarlem van de Koninklijke li landse Voetbalbond het komend weekeinde verplicht lar kant blijven staan. De Afdeling Haarlem van de KNVB vastgesteld dat er in het lopende seizoen al vijftien keel- blemen zijn geweest met scheidsrechters, die werden door spelers die woedend waren over arbitrale beslissi j|l Het bestuur besloot als reactie op het toenemende gewt t competitie een week stil te leggen, een maatregel die zot vorst uit de grond is verdwenen alsnog zijn beslag zal krij ai De sectie amateurvoetbal van de knvb sluit niet uit vaker tot dit soort maatregelen zal komen. Daarmee won een voorlopig dieptepunt bereikt van een lijn, die zich jaren vijftig heeft ingezet. Toen, in 1957, ging het helema tijdens een wedstrijd in het Weense Prater-stadion tussei tenrijk en Nederland. Na de wedstrijd sprak Faas Wilk woorden: „Als een voetbalwedstrijd een rotzooitje wordt, dit in negen van de tien gevallen door de scheidsrechte denken de amateurvoetballers in Haarlem maar daa alleen - er blijkbaar ook over. Ze hebben incidenteel maar over een langere periode gerekend liggen de oor dieper. Het was in 1879 de legendarische Pim Muiier die het vt |je \//5 in Nederland introduceerde. De eerste vijftig jaar gin soms hard maar wel sportief toe op de velden. De probl erD. ontstonden toen in 1954 de eerste semi-profs het veld op jL men. Sindsdien is de agressie snel toegenomen, alle vei jL ringen en kaarten (sinds Mexico 1970) ten spijt. De fina use7] belangen werden te groot. Studio Sport alleen al betaal verj-, lijks zes miljoen gulden voor het recht op uitzending. D;n js 5 klaart het fanatisme in het profvoetbal. Het pijnlijke is n -jeria imen :ekert iet m< het fanatisme overslaat op de amateursport. Het is de vraag hoe je dat tij kunt keren. In ieder gev; door de competitie een week stil te leggen. Alsof de voetb aa] de hele dag thuis zouden zitten mediteren op de moeilijl sitie van de scheidsrechter. Als een voetbalbond indn;t SP' maken, dan zal het voetballers duidelijk moeten maken het ongecontroleerde gedrag op het veld toe leidt. Hoe mi )nho{ ch aa geconfronteerd wörden met het bloed, het letsel en de piji bewuster ze de bal raken. van het rapport doet de drie sy noden de aanbeveling het rap port aan te nemen als 'handrei king om de bezinning aangaan de ethische vragen rond nieu we voortplantingstechnieken te bevorderen'. In het rapport komen twee vi sies naar voren over de status van het embryo: de eerste bena drukt de continuïteit tussen embryo en kind en daarmee de constante beschermwaardig heid van het embryo. De andere wijst op de duidelijk aanwezige fasering van de ontwikkeling en de daarmee verbonden toe nemende beschermwaardig heid. De commissie van het rapport wijst er op dat de diepgang van de problematiek niet moet wor den onderschat: „Wat tot voor kort aan Gods voorzienigheid werd toegeschreven, hebben we nu zelf in de hand". Het rapport over het embryo is overigens het eerste gezamen lijke rapport van de drie Sa- men-op-Wegkerken. De eigenlijke verandering zal echter ook moeten komeIVl de professionals. Want als ergens identificatie een grc speelt, is het in de sportwereld. De officials kunnen het zi c in extra arbitrage-mogelijkheden, zoals ze er zijn bij het i1 key; of in een verdere aanpassing van de spelregels, in c van de al genomen maatregel dat een verdediger het m an Pa len van een doorgebroken speler met een rode kaart mce^01^ kopen. Dergelijke maatregelen zullen uiteindelijk uitwij hoeverre de voetbalsport zich kan aanpassen. DAARNAAST is er nog een belangrijke rol weggelegd v irkers ouders van beginnende voetballers. Het verbale geweld blij t de zijlijn tegenover kinderen die amper weten waar ze ra zig zijn, die alleen plezier willen maken, heeft er in de aft Den Haag van de KNVB toe geleid dat komend week n voor de eerste keer in de historie waarnemers van delo-; naar een jeugdwedstrijd zouden zijn gestuurd. Niet om laten lertjes op het veld of de scheidsrechter in de gaten te htje belt maar vooral om te letten op de gedragingen van de j "1" langs de zijlijn. Dat is toch te gek voor woorden. ■HlipP RODE KRl V DEN HAAG GIRO tijd 1 tpar imer het land zelf kunnen worden gedrukt. Waar zoiets onmoge lijk is, worden uit het fonds bij bels bekostigd. Sinds de oprichting is een be drag van 1,7 miljoen gulden in het fonds gestort. Dit bedrag is onder meer besteed aan papier voor 280.000 Russische, Roe meense en Poolse bijbels, de in richting van een bijbelwinkel in St. Petersburg en de verwe zenlijking van een bijbelhuis voor Wit-Rusland in Minsk. beleidsevaluatie met betrek king tot het bovenplaatselijke kerkewerk. Alle tien leden zijn functionarissen van de landelij ke en provinciale organen. De Jong is sinds 1 oktober 1981 secretaris van de Provinciale Kerkvergadering Noord-Hol land. In die functie heeft hij het laatste jaar herhaaldelijk aan gedrongen op forsere bezuini gingen in het landelijk werk van de kerk. De Jong gaat per 1 juni a.s. met de VUT, maar heeft zich bereid verklaard nog enige tijd als voorzitter van de Centrale Be leidsstaf aan te blijven, totdat er een opvolger voor Haeck is gevonden. Westerpers bv (maakt deel uit v; Apothekersdijk 34, Leiden. 071 -122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Uitgave- Kantoor- Telefoon: Telefax: Postadres: Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49) G - J. Onvlee (chef-redai F. Buurman, K. van Herpen', K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R Koldenhof, M. T. Pieters en M. Roso, Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstef E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R de Roo, drs. K. Ver Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S Pieterse. Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -„correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Neder! België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in (chef). H. Bijleveld, D. Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B van Huët (Parijs), M de Konin 1 (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vui Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnam (Bonn), J. Wijne (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve JVJU1 publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalst: j M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand j per kwartaal j per jaar j Bij betaling per acceptgirokaart: per maand j per kwartaal j 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 e worden voldaan. Het abonnementsgeld dient vi Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 391 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 ndat stva: Dorkt PEI

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2