Ecologische ramp in Bollenstreek uurcommissie begrijpt niets van ïoblemen huurders Kaageiland lidóc Soivumt LEIDEN OMGEVING Verbranding bollenstro in toekomst verboden Energieconvenant voor glastuinbouw Job Centre en Start geopend in Wassenaar Mindervalidenvoetbal bewijst bestaansrecht VRIJDAG 24 JANUARI 1992 agend gen, ra itis wek 1 tie onkruidvrij k in Victorwijk al); 19 00 j STUDIO arley Da 2), 19 10 Frar 10, 21 15 - )RDWIJKERHOUT Ook de Victorwijk t in de gemeente Noordwijkerhout opgeno- in het experiment om wijkbewoners zelf de onkruidvrij te laten houden op een milieu- idelijke manier. Het D66-experiment is in ifgelopen jaar in de wijk Zeeburg namelijk lijk succesvol gebleken. Omdat de gemeen- [f niet met gif hoefde te spuiten en er maar ig hoefde te worden gecontroleerd, heeft nifcxperiment een kleine financiële besparing leverd. Maar al had het wat meer geld ge- dan nog is binnen zekere financiële gren- 'jfiet milieu best wel iets waard, zei wethou- Heemskerk gisteren in een vergadering •lite commissie milieu. Voorlopig wordt het 'il riment dus met een tweede jaar voortgezet 'burg en wordt de Victorwijk in het experi- opgenomen. Geen markt voor plastic NOORDWIJKERHOUT - De container voor de inzameling van zachte plastics, zoals plas tic zakken en tassen wordt van de gemeentewerf weggehaald. Gisteren zei chef milieu H. de Kleer dat geen enkele onderne mer meer te vinden is die deze plastic wil inzamelen omdat er na recycling geen afzetmarkt voor de nieuwe produkten is. Op vragen van E. Hulspass (D66) antwoordde hij gister avond in de commissie milieu dat Noordwijkerhout zelf wel altijd dit soort plastic uit de re cycling gebruikt voor zo ver mogelijk is. Bewoners 's-Gravendamseweg vragen om meer duidelijkheid NOORDWIJKERHOUT - De bewoners van de rij huizen langs de 's-Gravendamseweg voor Piet Gijs zijn boos op de gemeente om dat ze berichten over sloop of isolatie van hun huizen steeds uit de kranten moesten vernemen. Gisteravond in de commissie open bare werken vroegen twee bewoners om duidelijkheid over de kwestie. In eerste instantie hadden ze vernomen dat de huizen geïsoleerd zouden worden voor 38.000 gulden maar vervolgens was het bedrag verlaagd naar 10.000 gulden. Maar wethouder P. Heemskerk wist ook niet beter dan dat het SDB (samenwerkings verband Duin- en Bollenstreek) 38.000 gulden ter beschikking had. Wat betreft de gemeente heeft het opknappen van de huizen de hoogste prioriteit, maar het standpunt van het SDB was nog - niet bekend. De bewoners vroegen in elk geval om in het overleg over hun eigen woningen betrokken te worden. Verder zei wet houder Heemskerk dat ook bekeken wordt of enkele huizen aan de overkant van de 's-Gravendamseweg misschien moeten ver dwijnen in verband met de verbreding van de weg als er een in dustrieterrein aan deze weg zou komen. Idoor GERARD DE KLERK NOORDWIJKERHOUT - „De bollenwereld moet er rekening mee houden dat ook de ver branding van dekstro in het jaar 2000 afgelopen kan zijn". Dit zei wethouder P. Heems kerk gisteravond in de commis sie milieu. Het ziet er naar uit dat dan alle ver brandingen in de operi lucht verbo den zullen zijn. De kwestie kwam aan de orde tijdens de behandeling van een nota van de politie over af valverbranding waarin wordt voorge steld om in SDB-verband (Duin-en Bollenstreek) te streven naar zo'n al geheel regionaal verbod voor ver branding. In de nota womit voorlopig een uit zondering gemaakt voor dekstrover- branding na de winter omdat er voor een dergelijke grote hoeveelheid stro nog geen verwerkingscapaciteit is. Maar volgens Heemskerk zal ook het stro in de toekomst aan de orde ko men De stroverbranding heeft op de milieulijst van de gemeente echter nu nog geen hoge prioriteit. Andere afvalverbrandingen hebben dat wel. Nog altijd worden er bij ieder milieuvlucht boven de streek illegale stookplaatsen ontdekt. Volgens de politienota lijkt het wel alsof het ille gaal verbranden van afval is „inge burgerd". In de weken van 13 maart tot en met 12 april zal de politie dan ook een project draaien waarin scherp op rook wordt gelet en gecon troleerd. Het project is mede bedoeld om ken nis te laten maken met de milieu zorg. Van resten as zullen monsters genomen worden voor nader onder zoek want het is nog altijd zo dat juist chemisch afval aantrekkelijk is om illegaal te verbranden in verband met de hogere kosten voor opslag en vernietiging langs wettelijke weg. De politie hoopt op die manier het aantal geregistreerde klachten over ver branding met 20 procent te vermin deren. Js je w< ar afzef ment t< oorlopi| le nabi, ntal ou n, is hi >m voo luurprij aand st Als voo dat er i Dok de bereikb ren. meente [gen t is nog ni( de hui wil lie-* i bij de of men I de wo: /an der bouwpl hogingf n erbij ir wordi ïswonin erhoef: er het 1 zit de op slot. loment ïhikkin. vooruit :kelijk :al op ge ken, dat idelijk riingen, >or een ollege men de i gulden 't komt ik zal bt aan te d i maand a IEN/DE KAAG - De van de regionale jcommissie begrepen !jen absoluut niets le problemen die aan ^onen op Kaageiland verbonden. De com- e kwam in het raad- van Leiden bijeen om zwaren van 29 van de ,euurders van Kaagse ngwetwoningen tij een openbare bijeen- »tte behandelen. De huurders werden vertegen woordigd door voorzitter P.van Veen en secretaris J.van der Tang van Huurdersbelangen vereniging Alkemade. Van der Tang legde uit dat aan de Kaag- se woningwetwoningen gemid deld 17 tot 21 punten zijn toege kend voor „woonomgeving". Deze punten zijn mede bepa lend voor de hoogte van de huur. De huurders vinden ech ter dat hun huizen nul punten voor woonomgeving zouden moeten krijgen, omdat men. in de Kaag is verstoken van open baar vervoer en tal van andere voorzieningen zoals winkels en een dokter. Daarbij vormen de kosten van de veerpont een belemmering bij het krijgen van visite. Op de Kaag wordt dag en nacht veel hinder ondervonden van vlieg verkeer van en naar Schiphol dat in toenemende mate ge bruik maakt van de Kaagbaan. Deze overlast is zodanig groot dat de gemeente Haarlemmer meer al heeft besloten om geen huizen meer te bouwen op de Buitenkaag. Stomverbaasd De leden van de Huurcommis- sie waren stomverbaasd. Ze be grepen niet dat huurders, die op zo'n mooi eiland als de Kaag wonen, klagen over hun woon omgeving. Voorzitter Duyster vroeg de klagers: „Dus u verge lijkt het wonen op de Kaag met het wonen in een kommervolle buurt in Leiden? Ik denk dat veel bewoners van kommervol le buurten maar wat graag op de Kaag zouden willen wonen". Hierop antwoordde Van der Tang dat men op de Kaag wel bij het water woont, maar er niet van kan genieten, omdat de waterkant particulier bezit is. „Het is op de Kaag wel leuk om er twee weken vakantie te vieren, maar niet om er het hele jaar te wonen. Wie geen auto heeft, zit er zeer geïsoleerd". Voorzitter Duyster vond dat de bewoners alleen recht van spre ken hebben voor wat betreft het vliegtuiglawaai. De commissie doet over circa twee maanden uitspraak. Igen beroofd mishandeld jen aan den rijn - b I-jarig jongetje uit Alphen ïnsdagmiddag door vijf Igenoten mishandeld en 1. De jongen werd in een van de Herculesflat ge- n en tegen de grond ge- Daar werd hij geschopt lagen en werd zijn porte re gestolen. De jongen bij de beroving licht ge- ian zijn hoofd. hu 1; LEIDEN - Het Land bouwschap wil met minis ter, Alders (milieubeheer) in een convenant afspra ken maken over doelmati ger gebruik en besparing van energie in de glastuin bouw. De minister is wel bereid daar over verder te praten, maar heeft zich inhoudelijk nog niet over het voorstel uitgelaten. Een woordvoerder van het Landbouwschap heeft dit giste ren meegedeeld na afloop van overleg met de bewindsman. Het Landbouwschap heeft voorgesteld op iedere kubieke meter aardgas die in de glas tuinbouw wordt verbruikt een heffing van 0,75 cent te leggen. Met de geschatte opbrengst van ongeveer 30 miljoen gulden zouden onder andere projecten over zuiniger energiegebruik kunnen worden gestimuleerd. De Nederlandse glastuinbouw verbruikt ongeveer 3,8 miljard kubieke meter gas per jaar. De gasprijs voor de tuinbouw be draagt momenteel 21 cent per kuub. Het bedrijfsleven hoopt met het invoeren van het convenant een energie- of C02-heffïng te ontlopen. Invoering daarvan zou volgens de woordvoerder voor de glastuinbouw veel duurder uitvallen. Voor het schap een overeenkomst sluit, wil het daarom zeker weten dat de glastuinbouw later niet als nog een dergelijke heffing krijgt opgelegd. Bovendien wil het schap zelf beslissen over de bestemming van de heffing. Wethouder Aptroot en mevrouw van Leeuwen halen een vlag weg als openings handeling FOTO: STEPHEN EVENHUIS Idoor FRANS MICKLINGHOFF WASSENAAR - De opvol ger van het Wassenaarse Vacature Informatie Cen trum (VIC) is gisteren geo pend door wethouder van economische zaken Ch. Aptroot, de directeur van het uitzendbureau Start A. van der Gaag en mevrouw Han- nie van Leeuwen, in haar func tie van voorzitter van het Re gionaal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening. In het pand aan het Stadhoudersplein zijn nu ondergebracht het Job Cen tre en Start, het overheids-uit- zendbureau zonder winstoog merk. Wethouder van economi sche zaken, Aptroot, wees in zijn toespraak op de voorge schiedenis van het Job Centre. Op 8 april 1987 werd in Wasse naar het Vacature Informatie Centrum (VIC) geopend, dat toen was ondergebracht in een container op het parkeerterrein aan de van Hoogendorpstraat. Ondanks positieve resultaten kwam vanuit het Wassenaarse bedrijfsleven de wens dat er een betere bezetting van het VIC moest komen. Men vond dat geput moest kunnen wor den uit de vraag en het aanbod in de omliggende gemeenten. Ook zou meer informatie gege ven moeten worden over hoe het VIC werkt. Die wens is door het beleid van het arbeidsbu reau in vervulling gegaan. „Door decentralisatie ontstaan nu overal kleine, goed uitgerus te en goed bezette arbeidsbu- reautjes", aldus Aptroot, die erop wees dat de non-profit in stelling vorig jaar met flink ver lies draaide. „Daar moet u wat aan doen", vond de wethouder. Hij wees er vervolgens op dat er lang discussie werd gevoerd over de vraag of Wassenaar wel een Job Centre moest krijgen. Sommigen zien Wassenaar im mers als een woon-slaapge- meente met 26.000 inwoners. „Maar Wassenaar is ook een werkgemeente met 1094 be drijfsvestigingen waar in totaal 7475 mensen werkzaam zijn", benadrukte Aptroot. De grootte van de bedrijven in het villadorp varieert van een eenmanskantoor aan huis tot de melkfabriek van Menken van Grieken en het attractie park Duinrell. In 1990 nam het aantal bedrijven in Wassenaar toe met 34 en het aantal werk nemers in Wassenaar met 36. De werkloosheid nam in 1990 af van 5,3 procent naar 4,3 procent van de beroepsbevolking ter wijl dit gemiddeld in het gewest 's-Gravenhage 13,9 procent was. Wassenaar heeft hier het een na het laagste werkloos heidspercentage. Het laagste is dat van Nootdorp met 2 pro cent. Mevrouw Hannie van Leeuwen wees op de succesvolle resulta ten die door de Arbeidsvoorzie ning in het jaar 1991 zijn be haald. In 1991 werden 6500 werkzoekenden aan een baan geholpen: een stijging ten op zichte van 1990 met 28 procent. Van die 6500 vielen er 2715 in de categorie 'jeugdige werkzoe kenden'. Verder werden in het afgelopen jaar 4300 langdurig werklozen opgeroepen voor een heroriëntenngsgesprek. Dit leidde ertoe dat 1285 mensen een reguliere baan kregen, er 495 personen geplaatst konden worden in een banenpool en 343 jongeren aan de slag gingen via het Jeugdwerkgarantie plan. „Al met al kijkt het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorzie ning Den Haag/Delft met tevre denheid terug op het jaar 1991", aldus Van Leeuwen. Mevrouw Van Leeuwen wees de door de minister van sociale zaken De Vries geopperde gedachte van de hand om de arbeidsbureaus alleen te belasten met de be middeling van de moeilijk plaatsbaren. Het door FC Lisse in de regio geïntroduceerde G-voetbal slaat ook aan in Leiden. In december vond daar nog een G-voetbaltoernooi plaats. FOTO ANDRÉ VAN HAASTEREN Idoor JAN KEES FAAS LISSE Vijf jaar geleden introduceerde FC Lisse het mindervalidenvoetbal in de Bollenstreek. Gehan dicapte voetballers kregen zo de kans hun kunsten te vertonen op een voetbal veld. Morgen wordt er met een zaalvoetbaltoernooi en feestavond in de kantine van FC Lisse stilgestaan bij het eerste lustrum. Gehandicapte vrouwen en mannen waren vroeger aange wezen op instellingen en scho len die voetbalwedstrijden or ganiseerden. In het begin van de jaren tachtig kwam hier ver andering in. In het oosten van het land kwamen de eerste clubs voor mindervalidenvoet bal van de grond. Arnhem was de eerste afdeling die onder de vlag van de KNVB voetbalwed strijden ging houden voor zoge naamde G-voetballers. Reclame Paul van der Peer die midden jaren tachtig uit het oosten ver huisde naar Lisse kwam op het idee ook in Lisse zoiets moge lijk te maken. „Ik stapte op se cretaris Zonneveld van FC Lis se af. Met hem ging ik bij socia le werkplaatsen en gezinsver vangende instellingen kijken of er animo was om te voetbal len, Mond-op-mond reclame deed de rest", aldus Van der Peer. Er werd voor de naam 'minder validenvoetbal' gekozen omdat dit beter klinkt dan gehandi captenvoetbal. Van der Peer: „Wij staan niet alleen open voor mensen met een lichamelijke dan wel geestelijke handicap, maar ook voor mensen die door een blessure niet meer kunnen meekomen in het 'gewone' voetbal". Het initiatief van FC Lisse kreeg navolging. In Leiden, Al phen, Zwammerdam en Leider dorp kwamen ook G-teams, ter wijl er in Noordwijk bij SJC ver gaande interesse is volgend sei zoen een G-team op het veld te brengen. De KNVB afdeling Leiden is actief als het gaat om het stimuleren van het G-voet bal. Karei Meeuwenberg van de KNVB: „Het viel aanvankelijk niet mee het G-voetbal onder te brengen bij de 'gewone' voet balclubs. Onder het motto 'Nooit meer buitenspel' pogen wij beide groepen dichter naar elkaar toe te brengen. En, ik moet zeggen dat er vorderingen worden gemaakt met de inte gratie". Henk Dofferhof is leider vanaf het eerste uur van een G-team bij FC Lisse. Hij is blij met de aandacht voor het G-voetbal. „Het is belangrijk dat deze mensen uit een sociaal isole ment komen. Als je de jongens en meisjes zo spontaan en on gedwongen ziet spelen geeft dat een prettig gevoel". Arnold van der Klauw, zelf al vanaf de oprichting actief in het G-voetbal. kan zijn geluk niet op. „Toen we met G-voetbal be gonnen werden we door ieder* een vreemd aangekeken. Nu we erkenning hebben gekregen kunnen we niet meer stuk". Het lustrumfeest wordt mor genavond geopend met een zaalvoetbaltoernooi. G-voetbal lers, familie en bestuursleden van FC Lisse spelen tussen ze ven en negen uur door elkaar heen. Daarna volgt er een fees telijke afsluiting. ia. t/m d< Hot shi jok 16 1 «-e .ei goners Leidseweg mily (al) «Vw in maatregelen hinder verkeer (Spui 3); 14 00 1845, 15, 18. Fink (al) )RSCH;OTEN - Bewo- van de Leidseweg- iojrd willen dat de ge- 6 nte Voorschoten maat- len tegen de gevaarlij- rerkeerssituatie op de Iseweg-Noord (vooral en De Vink en de voor- Zilverfabriek). in brief aan de gemeente jft de arts S. Hiep dat de te smal is voor een 45™ egaande verkeersader. bij is er een parkeerstrook, 8 45216 V°1 staat. Auto's kun- lelkaar nauwelijks passe- De bewoners klagen er s over dat er veel te hard t gereden. Volgens Hiep tn de problemen in de toe alleen maar toe. Het zo- lÉ imde achterland van de ieweg-Noord heeft zich s meer uitgebreid met wij als De Hooghkamer, i-Hofland, de Stevenshof i Coebel. Dit betekent dat s meer mensen gebruik »n van de Leidseweg. 12400) V. .21 30 Z< ODEON 21.30 2 3DEON eerling- s Bernhardlaan op Kaageiland. FOTO WIM VAN NOORT Idoor RENS K0LDENH0F ROTTERDAM - „De mi lieusituatie in de Bollen streek schreeuwt om een plan van aanpak. Studie en praten is niet genoeg". Die boodschap stuurde de Zuidhollandse Milieufede ratie vandaag per telegram naar het milieu-gedepu teerde H. van der Vlist. In de bollenteeltgebieden is zich volgens de Federatie een „ecologische ramp zonder weerga" aan het voltrekken. Niettemin talmt de overheid nog steeds met ingrijpen en verdoet men kostbare tijd met onderzoek. Door de trage gang van zaken zouden de doelstel lingen van het twee jaar gele den met veel tam-tam gepre senteerde doelgroepenbeleid bollenteelt niet meer voor 1995 ROM-gebied. In dergelijke ge bieden wordt een extra inspan ning verlangd van betrokken overheden als waterschappen, gemeenten, het ministerie van landbouw en andere betrokken instanties op het gebied van ruimtelijke ordening en milieu beleid. Het nieuwe plan van aanpak zou er binnen enkele maanden moeten zijn. In het plan zouden voorschriften moeten worden opgenomen over verplichte wisselteelt, verbod van organi sche mest en bestrijdingsmid delen buiten het groeiseizoen en het instellen van bodembe- schermingsgebieden. Ook zou er een heffing moeten komen op kunstmest en bestrijdings middelen en zou het gemeente lijk milieubeleid beter uit de verf moeten komen. Volgens de milieufederatie zou het Hoog heemraadschap van Rijnland bij de coördinatie van de aan pak een hoofdrol moeten gaan spelen. gehaald kunnen worden. „Het doelgroepenbeleid resulteert tot nog toe voornamelijk in een reeks zichzelf herhalende on derzoeksrapporten", aldus de milieu-organisatie. Naar aanleiding van de van daag gehouden provinciale stu diedag „Op weg naar een mi lieuvriendelijke bollenteelt" pleit de Milieufederatie in een brief aan de statenleden voor een plan van aanpak. Dat zou niet alleen beperkt mogen blij ven tot oplossing van de milieu problemen, maar ook ruimtelij ke aspecten moeten omvatten. Een milieuvriendelijker bollen teelt vergt bijna drie keer zo veel grond dan het huidige areaal. Een bijna onmogelijke ruimteclaim in een gebied waarin ook een schreeuwend tekort is aan grond voor wo ningbouw en bedrijfterreinen. De Bollenstreek zou daarom volgens de federatie net als Rijnmond uitgeroepen moeten worden tot een zogenaamd

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13