LEIDEN OMGEVING Te weinig politie in Hollands-Midden Hoeveel mannen hier hebben zelf hun overhemd a k. dacht dat het alleen oude mannen zouden zijn hier" Rinnooy Kan niet alleen somber over economie Slimme EHBO-kit CeidaeSomo/nt Qowiant DONDERDAG 23 JANUARI 1992 ALLERLEIDS >00Men Earring en Earring geeft mor- concert in de Stads- ijj rrzaal. Het voorpro- )ma wordt verzorgd Power Play. Aanvang ii thuis Comelis Jop- houdt morgenavond bingo in het gebouw de Oppenheimstraat I Aanvang kwart over let'kl qo ieme V DO.- »tetr r2 - if f mt l videorecorder, eer\ 000.- \faetron en een radiore- zijn de hoofdprijzen bingo die zaterdag gehouden in het huis Op eigen Wieken 't Valkenpad. De zaal Kiy open om 19.00 uurde bingo start om 20.15 1-13; itavond thuis Stevenshof aan ix Terwindtstraat 4 is decor van een hvond. Die wordt opge- trd door de band Star- I De zaal gaat open om I uur, aanvang is om uur. Toegang f5. zijn in voorver- verkrijgbaar in het en op de avond \andezaal. Extended iep Loos Extended [t zaterdag op in de De groep bestaat uit van Bergen tenorsax, •tten), Hans Koch klarinetten), :ng Fuchs (tenorsax, ■tten), Gerard Bouw- (piano), Huib Emmer ir) en Paul Koek r ns) en speelt veel im- saties op eigen gecom- >rde composities. Het ikel Ne den begint om 21.30 Treinreizigers tegen aanleg nieuwe spoorlijn voor TGV LEIDEN - Het leeuwedeei van de Nederlandse treinreizigers vindt dat rpinis- ter Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) moet afzien van de aanleg van een ge heel nieuw tracé voor de supersnelle „flitstrein" (TGV) van de Belgische grens naar Amsterdam. Negen van de tien reizigers vinden dat de Hoge Snelheids Lijn (HSL) over verbeterd bestaand spoor moet rijden. Dat is goedkoper en belangrij ke natuurgebieden in Brabant en Zuid-Holland kunnen daarmee worden ge spaard. Dat is de uitkomst van een onderzoek dat de Socialistiese Partij (SP) heeft laten houden ondereen kleine 2.000 reizigers. De minister is geporteerd voor een speciale spoorlijn, maar 90 procent van de reizigers vindt dat de minis ter het overgrote deel van de 3,3 miljard gulden die met de aanleg van de specia le lijn gemoeid zou zijn, beter kan stoppen in verbeteringen van het „gewone" treinvervoer. De HSL zou Parijs via Brussel en Antwerpen met Amsterdam moeten gaan verbinden. Het kabinet wil daarvoor een nieuw tracé aanleggen in Nederland. Het gebruik van bestaand spoor zou te veel vertraging geven, maar negen van de tien reizigers vinden blijkens het SP-onderzoek de tijdwinst van ondergeschikt belang. Studente drinkt te zware cocktail LEIDEN - Een 24-jarige Leidse studente heeft gis teravond een alcoholvergif tiging opgelopen. De vrouw werd bewusteloos op stoep van de Bree straat voor stu dentensociëteit Minerva aangetroffen. De studente had bij de studentenvereni ging een grote hoeveelheid wodka en Cointreau ge dronken en niets gegeten. Zij is voor behandeling overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Lei den. Man maakt ijsbaan op terrein universiteit LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar heeft vannacht een ijsbaan gemaakt op het terrein van de universiteit nctbij de Gmenhovenstraat. De man vreesde dat de vorst niet zal doorzet ten, pakte een brandslang in zijn woning en begon het terrein onder water te zetten. Dat liep echter uit de hand, waardoor ook de rijbaan en de trappen van het universiteits gebouw spiegelglad werden. De Leidse politie greep in en de Lxide- naar maakte zijn werk met zout weer ongedaan, waardoor hij een proces-verbaal wist te voorkomen. Mogelijk dit weekeinde molen- en merentochten WARMOND/REGIO - Vanaf vandaag kan weer geschaatst worden op de ijsbaan in de Veerpolder in Warmond. IJs en we der dienende worden morgenavond om zeven uur kortebaan- wedstrijden gehouden voor leden van de Warmondse IJsclub vanaf 16 jaar. Zaterdag wordt tussen half tien en half elf een schaatsenruilbeurs gehouden. Ook in Benthuizen kan op de landijsbaan worden geschaatst. De ijsbaan ligt aan de omlei- dingsweg. Het bestuur van IJsclub Hoogmade komt morgen avond bijeen om te overleggen over molen- en merentochten. Volgens voorzitter G. van Leijden kunnen die tochten mogelijk in het weekeinde al plaatsvinden. De ijsbaan in Leiderdorp aan de Mauritssingel is morgen van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds geopend. De landijsbaan aan de Bernardlaan in Nieuwkoop is vanmiddag open gegaan. Tot vanavond tien uur kan er worden geschaatst. LEIDEN De toekomsti ge politieregio Hollands- Midden is volgens korps beheerder burgemeester C. Goekoop veel te krap bedeeld met personeel. Het nieuwe korps dat onstaat na samenvoeging van 26 poli tiekorpsen van 35 Zuidholland se gemeenten telt straks 1284 manschappen. „Daarmee ho ren we tot de vijf regio's met het minste aantal agenten per hoofd van de bevolking. We zit ten er mee in het rijtje van Fle voland en Drenthe. En dat ter wijl we temidden van de grote steden liggen die drie keer zo veel agenten hebben. Hollands Midden lijkt misschien een oase temidden van de poelen des verderfs van de grote ste den. Maar dat is niet zo. Als het in de grote steden regent, mo tregent het hier of sneeuwt het zelfs", aldus Goekoop. Hij zei dat gisteren bij de offi ciële voorstelling van de negen politie-officieren die zijn aange wezen om vorm te geven aan de acht districten en de recherche van de toekomstige regio-poli- Die nieuwe functionarissen zijn voorlopig aangeduid als voor trekkers. Kprpschef S. van Hulst gaf ze de typering van „fantasie-figuren". Hoewel ze wel als zodanig optreden wil Van Hulst ze nog niet als dis trictschefs aanduiden. Formeel is het nog mogelijk dat de voor trekkers het veld moeten rui men als de reorganisatie rond De term fantasiefiguren slaat vooral op het feit dat aan de nieuwe opzet voorlopig de wet telijke basis ontbreekt. Als er geen nieuwe vertragingen op treden bestaat de regionale po litie pas in april 1993. Toch slaan de korpsen in de tussen tijd wel gezamenlijk aan het re organiseren en moet de nieuwe opzet gestalte krijgen. Een re giokorps, beheerd door de Leid se burgemeester Goekoop, ter wijl een college waarin alle 35 burgemeesters zitting hebben het bestuur vormen. Terwijl de reorganisatie vorm krijgt komen de verantwoorde lijkheden wel vreemd te liggen. Een voorbeeld. De Leidse korpschef Bert Poeiert aan vaardt per 9 maart een staffunc tie bij de regiopolitie. Hij wordt directeur politie. Zijn plaats wordt ingenomen door ae /u- phense korpschef Jaap Mole naar die 'voortrekker' wordt voor het district dat Leiden en Voorschoten omvat. Als er na 9 maart iets misloopt met de poli tiezorg in Leiden is formeel niet Molenaar verantwoordelijk die de feitelijke leiding heeft, maar Poeiert. Poeiert erkende giste ren desgevraagd dat aan die si tuatie risico's kleven. „Maar we hebben heel veel vertrouwen in elkaar", zo merktehij op. Efficiënter De reorganisatie moet er uitein delijk toe leiden dat de politie efficiënter wordt, zo stelde korpschef Van Hulst gisteren. Door de samenvoeging moet een belangrijk deel van de ad ministratie en andere 'overhe ad' van de nu bestaande 26 korpsen worden samenge voegd. „Uiteindelijk komt er daardoor meer politie op straat", aldus Van Hulst. Hij schat echter dat het nog twee jaar duurt voordat het resultaat merkbaar is. Eerst moet de hele reorganisatie achter de rug zijn. ng e lille! 1UE R0S0 fstei ijecti visse dal j1,' D eker !N Zelf het beleid zelf overleggen, nstellingen, werke- lissen waar het ge- chapsgeld aan besteed. Politiek is ai, is de belangrijk- onclusie van een van vijftig leerlin- in de Emilie Knap- lolengemeenschap Holtlantcollege, die in ten stadhuize een :ursus politiek kre- den lijve te ondervin- politiek inhoudt, waar gaat en hoe het politie- £m in Nederland op lo- 'eau werkt, mochten zij beslissen over de be- van 2500 gulden in het [TI Gander :eBert kader van het meidenbeleid. Een luttel bedrag weliswaar, maar voldoende om er stevige politieke discussies aan te wij den. Het spel was soms nauwe lijks van echt te onderscheiden. Om de leerlingen een basis mee te geven, werd de dag ingeluid met een politiek forum, waar alle in de raad vertegenwoor digde fracties zitting in hadden en waar zij hun standpunt over het meidenbeleid mochten ver- duidélijken. Daarna volgden gesprekken met ambtenaren; hoe de besluitvorming achter de schermen wordt voorbereid, hoe daarvoor politieke benoe mingen op hoge posten nodig zijn. Maar ook welke instanties en instellingen bij beleidsvor ming zijn betrokken en wat hun wensen en eisen zijn. In ijl tempo leerden de jonge kiezers de meesfen hadden de stem gerechtigde leeftijd al be reikt - hoe politici moeten ba lanceren op het slappe koord van de belangenbehartiging, al dan niet daarbij geleid door een DEN Mededeling Reinigings dienst Leiden voor huis houdens die in het bezit zijn van een GFT-container In verband met de aanhoudende vorst is het mogelijk dat in uw container voor het groente-, fruit- en tuinafval het afval is vastgevroren. De Reinigingsdienst probeert zoveel mogelijk de containers te legen, maar er kunnen vastgevroren restanten achterblijven. Om dit te voorkomen raden wij u aan vochtig gft-afval in een>krant of papieren zak te wikkelen. visie op de maatschappij en de -bijbehorende accentverschil len. 's Avonds mochten ze alles in de praktijk brengen tijdens een bijzondere commissievergade ring. Vier fracties presenteer den vier totaal verschillende voorstellen: een meidenpopfes tival, een infomarkt, een mei- densportinstuif en een theater tournee met als thema 'sek sueel geweld'. En aangezien geen van de partijen een abso lute meerderheid had, was het de kunst om collegaraadsleden aan de hand van argumenten te overtuigen. „Is het alleen maar een gezelli- ge avond of heeft het popfesti val ook nog een bedoeling?", beet Edwin de fractie toe die een popfestival alleen voor mei denbands wilde houden. „We willen laten zien wat er aan mu ziek door meiden wordt ge maakt. Dat gebeurt nu veel te weinig", verdedigde Simone haar voorstel. Loretta en Su zanne hadden het evenmin ge makkelijk met hun plan om een toneelstuk over seksueel geweld op verschillende scho len te laten spelen. Gedurfd, onconventioneel en dus kwam het zwaar onder vuur te liggen. „Er is toch genoeg informatie over seksueel geweld?" „Er loopt nu al een campagne om kinderen meer te wijzen op sek sueel geweld. Nog meer infor matie werkt verwarring alleen maar in de hand". De stand punten leken tijdens de eerste ronde onwrikbaar. Toch moes ten de partijen water bij de wijn doen want geen enkel voorstel haalde het vereiste minimu maantal van zes stemmen. WD-raadslid Alexander Geert- sema grijnsde nu en dan met een, blik van herkenning. „De felheid tijdens discussies, de vasthoudendheid waarmee het VNO-voorzitter A. Rinnooy Kan (derde van links) aan de lunch met de ondernemers uit de regio Leiden. Tegenover hem burgemeester Goekoop. FOTO; WIM VAN NOORT Rinnooy Kan wil meer werkende vrouwen Idoor _RUD0LF KLEUN LEIDEN - „Hoeveel man nen hier in de zaal hebben vanmorgen hun eigen overhemd gestreken?" Die gewetensvraag kreeg een aantal ondernemers en be stuurders uit de Leidse re gio gistermiddag onver wacht voor de voeten ge worpen. A. Rinnooy Kan, voorzitter van werkgevers organisatie VNO was een van de weinigen die zon der aarzelen zijn vinger opstak. „Ik vind strijken best leuk werk", liet hij er direct opvolgen in de veili ge zekerheid dat hij daar zijn kost niet mee hoeft te verdienen. Rinnooy Kan sprak op de nieuwjaars-lunchbijeenkomst van de LVI, de Leidse vereni ging voor ondernemingen, in Holiday Inn. Na de gebruikelij- eigen voorstel wordt verdedigd, dat herken ik wel. Wat ik echter mis, is de onderbouwing er van". Daarmee sloeg hij de spij ker op de kop. Geen van de fracties kon onweerlegbare ar gumenten op tafel leggen. Onderuitgezakt Na een korte schorsing voor fractieoverleg, bleken de voor stellen toch te verenigen en rol de er een compromis uit waar alle partijen, op één na, zich in konden vinden: een informatie markt met een sportvereniging op het gebied van zelfverdedi ging, en 's avonds wordt de dag beëindigd met optredens van twee meidenbands en een mei dentoneelvoorstelling. De poli tiek had het in werkelijkheid niet mooier kunnen verzinnen. De winst van een lange dag van vergaderen, praten, overleg gen, voorbereiden net écht was niet alleen een leuk initiatief voor en door meiden. Voor alle leerlingen ging poli tiek plotseling leven, het werd interessant, en dat mag opmer kelijk heten in een klimaat waar politiek wordt afgeschil derd als saai, onduidelijk en on belangrijk. Loretta: „Ik vind het leuk om een voorstel dat van jezelf is, met hand en tand te verdedigen, je ervoor in te zetten. Ik ben me zeker meer voor politiek gaan interesse ren". Simone, haar opponente in voorgaande discussies, was het nu volledig met haar eens: „Ik ben net achttien geworden dus ik mag nu stemmen, ik weet alleen niet waar de partij en op dit moment voor staan. Maar ik dacht altijd dat politiek suf en saai zou zijn, dat hier al leen oude mannen onderuitge zakt zaten. Dat is niet waar. Je kunt zelf heel goed bepalen waar het over gaat". LEIDEN - VNO-voorzitter A. Rinnooy Kan waarschuwde gis teren in Leiden voor al te grote somberheid over de Nederland se economie. Hij verwacht dat de rente het komend jaar min der hard stijgt dan eerder ver wacht was of zelfs daalt en dat de inflatie met 3,5 procent min der is dan vorig jaar. De beperk te economische groei van slechts twee procent is volgens hem ook minder slecht dan het lijkt. Rinnooy Kan zei dat op de nieuwjaarsbijeenkomst van de Leidse ondernemersvereniging LVI in Holiday Inn. „Het goede nieuws is dat het met het slech te nieuws meevalt", zo stak hij van wal. „De verwachting is dat de wereldeconomie het niet zo slecht doe^ als gevreesd. In een aantal landen, de Verenigde Staten, Japan, Engeland en Duitsland, wordt zelfs een ople ving verwacht. Je ziet dat ook aan de ontwikkeling van de lan ge termijn rente. Die daalt zelfs iets in die landen". Rinnoy Kan noemde het zorg wekkend dat Nederland voor zijn groei zo sterk afhankelijk is van de export. Het geraamde economische groeipercentage van twee procent lijkt welis waar heel slecht, „maar het beeld wordt vertekend doordat de cijfers over 1991 werden ge flatteerd door een heel goed laatste kwartaal van '90. De cij fers voor '92 worden juist weer gedrukt door een slecht '91". Rinnooy Kan sprak zijn zorgen uit over de positie van Neder land in Europa. Hij ijverde voor extra bezuinigingen, tot 1997 met maar liefst 30 a 32 miljard gulden, om Nederland in de pas te laten lopen met de rest van Europa. Zo is het verschil tus sen netto- en brutoloon in Ne derland erg groot. „Dat ligt tien procent boven het Europees ge middelde. Dat betekent voor werkgevers dat personeel duur is en voor werknemers dat ze het minste mee naar huis ne- Daar kan iets aan worden ge daan als meer mensen, onder wie nadrukkelijk ook vrouwen, gaan werken. „Op die manier snijdt het mes aan twee kanten. Het aantal overdrachtinko mens daalt en daarmee ook het verschil tussen netto- en bru to". Andere aanpassingen die volgens Rinnooy Kan nodig zijn zijn bezuinigingen op sub sidies, met name voor wonen, en het fiscaal klimaat. Volgens Rinnooy Kan is dat internatio naal niet meer zo gunstig als dat in het verleden was. Met name vermogensbelasting, vennootschapsbelasting en plaatselijke heffingen zoals de onroerend-goedbelasting zou den slecht afsteken. ke opmerkingen over de Neder landse economie, de hoge be lastingdruk, het hoge verschil tussen bruto- en nettoloon en de ontwikkeling van 'Europa' kwam hij voor zijn toehoorders vrij onverwacht op het onder werp van het geringe aantal vrouwen dat in Nederland be taald werk doet. Rinnooy Kan was er wat ge schrokken achter gekomen dat Nederland ver achteraan loopt in Europa waar het gaat om het aantal vrouwen met een baan. „Dat zou niét zo erg zijn als het ging om een bewuste keuze. Maar ik heb toch de indruk dat dat niet zo is". Hij was in die op vatting gesterkt door rapporten van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) over kinder opvang „De kinderdagvoorzie ningen zijn in Nederland ver onder de maat". Met die opmerkingen prikkel de hij zijn toehoorders. Voorzit ter R. van Waveren van de Ka mer van Koophandel wierp Rinnooy Kan voor de voeten dat vrouwen toch niet gedwon gen konden worden te gaan werken en voor weer een ander was net de vraag wie die opvang moest betalen. Waar het dat laatste betreft wond Rinnooy Kan er geen doekjes om: „Ook de werkgevers moeten een deel voor hun rekening nemen. Ver der moet er fiscaal meer gere geld worden". En een «rbeids- dwang staat hij niet voor. „Er moeten voorzieningen komen die het mogelijk maken dat vrouwen die dat willen voor werk kunnen kiezen. Als hun aantal dan niet toeneemt is het kennelijk een bewuste keus ge weest". Naar aanleiding van deze op merkingen stond een van de weinige vrouwelijke aanwezi gen op met de vraag over .het strijken van overhemden.' Zij constateerde: „Ik heb 22 jaar gewerkt, waarvan 18 jaar in het buitenland. Ik heb gemerkt dat in Nederland de mentaliteit zo is dat vrouwen bij de kinderen horen". T*\\\' Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.; Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorqirtq) Automaten geplunderd LEIDEN - Inbrekers hebben dinsdag een ravage aangericht in het gebouw van de faculteit sociale wetenschappen van de Leidse Universiteit aan de Was- senaarseweg. Automaten wer den gekraakt en geplunderd, hetgeen 10.000 gulden aan muntgeld opleverde. Daarnaast werd bij het met grof geweld openbreken van toegangsdeu ren voor 25.000 gulden schade aangericht. Afvalinstallatie komt in Krimpen LEIDEN Het Provinciaal Af- valverwijderingsbedrijf Zuid- Holland (Proav) wil een schei- dings- en vergistingsinstallatie voor afval in Krimpen aan den IJssel bouwen, die een capaci teit moet krijgen van ongeveer 200.000 ton afval per jaar. Het gemeentebestuur van Krimpen aan den Ijssel staat in beginsel positief tegenover de vestiging,- I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: - maand (^Jtomatische betaling) f 27,00 I 3 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: 1 Postcode/plaats: I Stuur deze bon ii

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9