Vecai is tegen verkoop van kabeltelevisienetten EG heeft veel meer geld nodig ECONOMIE Overeenstemming sociaal plan HCS Topjaar Duitse autoconcerns Looneis acht procent supermarktpersoneel Daling in verkoop sociale woningen Ri sdócGommit DONDERDAG 23 JANUARI 1992 atslening gewild 1RDAM - De jongste staatsle- ft nu al 12,2 miljard opge- Het ministerie van financiën is :den, aldus een woordvoerder, irijvingen gaan door tegen oplo- ifgiftekoersen. Op de lening met itijd van tien jaar en een rente procent is voor 8,3 miljard in- •ven en op de lening met een van 15 jaar en dezelfde rente ,9 miljard. De omvang van de in- igen beliep dinsdag aan het slot steecjhandel 8,8 miljard. Er is giste- Beleï voor f mdJard aan inschrij- bijgekomen. De afgiftekoers lenjarige lening liep woensdag tot 99,65 terwijl de vijftien- p 99,75 bleef staan financieringsbehoefte van het uitgeb raagt dit jaar 45,4 miljard. hetC l en-gel n die bben |e Ondernemingsraad van KLM bezorgd over deelnemingen AMSTELVEEN - Het dagelijks bestuur van de on dernemingsraad (OR) van de KLM heeft gisteren in een brief aan de directie zijn bezorgdheid geuit over het verlies dat de luchtvaartmaatschappij lijdt op enkele van haar deelnemingen, zo is bevestigd door een woordvoerder van de OR. De bezorgdheid bij de OR is vooral ontstaan door het recent bekendgewor- den verlies van de Franse luchtvaartmaatschappij Air Littoral, waarin KLM voor 35 procent deelneemt. Dat verlies beloopt ruim 100 miljoen franc over het afgelopen boekjaar. Voorts wil de OR weten wat voor de KLM de financiële gevolgen zijn van de noodge dwongen aankoop van een Boeing 767 ten behoeve van Martinair Holland, waarin KLM een belang heeft. Dit vliegtuig is nu ondergebracht bij Lauda Air. UTRECHT Het automatiseringsbedrijf HCS heeft gisteren met de bonden overeenstemming bereikt over een sociaal plan. Bij de HCS-bedrijven in Ne derland 1.300 werknemers) moeten in het kader van een reorganisatie 200 arbeidsplaatsen verdwijnen. Over het sociaal plan was al eerder gesproken met de Dienstenbonden FNV en CNV en de Unie BLHP. Gisteren nam voor het eerst ook de Vereniging van Hoger Personeel VHP deel aan het overleg. Ook zij stemde in met het sociaal plan. De bonden gaan daar nu op korte termijn hun leden over raadplegen. HCS heeft beloofd „formele stappen" (ontslagaanzeggin gen) uit te stellen tot dat is gebeurd. Uitgangspunt is dat werknemers wier arbeidsplaats verdwijnt zoveel mogelijk binnen HCS worden herplaatst of dat el ders een nieuwe baan voor hen wordt gezocht. Voor degenen bij wie dat niet lukt behelst het sociaal plan een afvloeiingsregeling. Boeing verkoopt de Havilland TORONTO Het Amerikaan se vliegtuigbouwconcern Boeing heeft zijn dochteron derneming de Havilland. pro- ducent van kleine vliegtuigen, 'verkocht aan Bombardier in Canada en aan de Canadese provincie Ontario voor zeventig miljoen (Canadese) dollar, on geveer 108 miljoen. Bombar dier krijgt een belang van 51 procent in een nieuwe onderne ming, genaamd de Havilland Inc. De provincie Ontario krijgt 49 procent. Boeing kocht de Ha villand, beroemd om zijn Tiger Moth en Twin Otter, van de fe derale Canadese overheid in 1986. FRANKFURT - Voor de Duitse auto mobielindustrie was 1991 opnieuw een topjaar, zo blijkt uit cijfers van de Duitse organisatie van automobielpro ducenten (VDA) die gisteren in Frank furt werden gepresenteerd. De pro- duktie lag gemiddeld een procent ho ger dan het voorgaande topjaar 1990 en ook werden voor het eerst meer dan vijf miljoen auto's gefabriceerd. De produktie van personenwagens en sta tioncars bleef op hetzelfde niveau als in 1990, maar de produktie van vracht wagens steeg maar liefst met 12 pro cent. De voornaamste redenen voor de gestegen binnenlandse afzet zijn de aanhoudende economische groei in de Westduitse deelstaten. Bruegel-meisje stimuleert Belgische landbouwexport BRUSSEL Geïnspireerd door het Neder landse kaasmeisje 'Frau Antje' gaat België gebruik maken van het Bruegel-meisje als nationaal symbool om de verkoop zijn land- bouwprodukten in het buitenland te bevorde ren. Het is een idee van de Nationale Dienst voor de Afzet van Land- en Tuinbouwproduk- ten (NDALTP), omdat de exportpromotie te veel nog een individuele zaak is. Het Bruegel- meisje is volgens de dienst het uitgelezen symbool om dat te veranderen. „Het verwijst naar de gezellige levensaard van de Belgen, naar onze reputatie van smulpapen en feest vierders, maar ook naar landelijke traditie, kleinschaligheid en vakmanschap", aldus NDALTP-directeur Charles Doyen. jonden laten ctieve vut- 11 ling bij Akzo 'fer m vei ïstad tuig r ft ppers uit i anden egeling bij Akzo (22.500 'amilie e mers). Dat is het voor resultaat van het cao bij het chemiconcern. de zo morgen na 23 uur on- s offi< erknemers behouden Melis, ieel wel het recht om - le onh »|ijk op eigen kosten - ouk ei gd uit te treden. >k noojjige vut-regeling blijft tot 1997. Tot dat jaar de werknemers op 62- *den met de eeftijd met vut, echter z0 de volledige premie ag hee in het jaar 2006 kunnen bezitti ste Akzo-werknemers, ïling 64-jarige leeftijd, op r betal L-an hun werkgever ver- ogelijk nttreden. Na urenlange hun '1 indelingen bereikten intvoe jen overeenstemmming verdeling van de mid- ie de verhoging van de en °P tijd oplevert. Akzo uatie i e opbrengst op 1,2 pro- de loonsom (exclusief n) per jaar. Dat komt met een bedrag van on- 4 miljoen gulden. Iede- dat de vut-leeftijd met "jaar omhoog gaat, en ;urt vanaf 1997 iedere -■lassai ng var ssans dat zi te bet f rug te ■ijke A ir, komt datzelfde be- naakt ïodig lulp te lovenop. bij het chemieconcern le contractsperiode van ranse c^den in totaal met 5,2 leeft j omhoog. as ziel incipe-akkoord bevat beroof ks „arbeidsvoorwaar- stimulansen" om het rzuim terug te dringen, irstel van Akzo om de van verlofrechten (zo- bij ziekte te staken, 61T1 let niet" werd over- iraen dat bij ziekte j al gedurende een half antierechten kunnen ipgebouwd. VOORBURG - De Neder landse kabeltelevisie-ex ploitanten moeten grotere verbanden vormen en zelf standig en actief optreden bij de aanbieding van nieuwe diensten. Dat is de kern van de nieuwe strate gienota van de Vereniging van Exploitanten en mach tiginghouders van Centra le Antenneinrichtingen Vecai. Van uitverkoop van de netwerken aan de PTT kan geen sprake zijn. Afgelopen zomer kondigde PTT-Telecom aan dat zij zich voortaan actief zou gaan rich ten op de overname van of deel name in de exploitatie van ka beltelevisienetten. Tegelijker tijd sloot de PTT een convenant met het Brabantse energiebe drijf PNEM, waardoor de kabe lexploitatie uiteindelijk in han den komt van de PTT. Beide ge beurtenissen zijn voor de Vecai aanleiding zich te beraden op haar gedragslijn. De Commissie Zegveld stelde al eind 1986 in een advies aan de ministers van verkeer en wa terstaat en van economische za ken voor te streven naar één geïntegreerde glasvezel-infra structuur voor zowel kabeltele visie als PTT-diensten. Dit net werk zou beheerd moeten wor den door PTT-Telecom. Vecai-voorzitter drs. H.B. Een hoorn, burgemeester van Voor burg, heeft vandaag de dag gro te bezwaren tegen de uitver koop van kabeltelevisienetten. Hij vindt het veel verstandiger de huidige netwerken voor ka beltelevisie een eigen ontwik keling te laten doormaken. Argumenten Hij heeft daarvoor een aantal argumenten. „Wij kunnen ons nu niet uitspreken over hoe het in de toekomst precies moet worden. Daarvoor zijn er teveel onduidelijkheden. Het verle den heeft ons wat dat betreft een les geleerd. Toen dachten wij altijd precies te weten hoe de ontwikkelingen zouden ver lopen. Blauwdrukken en mo dellen lagen klaar. Uiteindelijk blijkt het altijd anders te gaan dan wordt voorspeld". Zo is naar de mening van Een hoorn de snelheid van nieuwe technische ontwikkelingen moeilijk te voorspellen. Hij wijst daarbij op mogelijkheden voor lokale rondstralende mi crogolfzenders, waardoor de be langstelling voor integratie van PTT en kabeltelevisienetten mogelijk zal afnemen. Ook ver wacht hij een snelle opkomst van nieuwe technieken, waar door de mogelijheden van de huidige netwerken nog aan zienlijk kunnen worden ver groot. Eenhoorn schermt ook met het belang van de individuele con sument. .Afzonderlijke bedrij ven zullen absoluut beter in staat zijn alert en praktisch te reageren op de wensen van de klant". Na het geschikt maken van de huidige netwerken voor twee-weg verkeer zullen consu mentendiensten, als thuis bankieren, individueel infor matie opvragen of winkelen vanuit de huiskamer tot de mo gelijkheden kunnen behoren. Capaciteitstekorten De voorzitter zegt daarbij van een groot bedrijf als de PTT weinig te verwachten als het gaat om effectief investeren op de juiste plaats. „De PTT zal op landelijk niveau beslissen waar investeringen worden gedaan. Het verleden heeft ons getoond dat zoiets niet goed werkt". Hij wijst daarbij op capaciteitste korten in grote steden door de grote groei van de vraag naar telefoonaansluitingen. Alert reageren op de vragen van de markt vraagt van de be trokken bedrijven wel grote veranderingen. Allereerst moet het aantal onafhankelijke kabelexploitanten verminde ren. Niet alleen noodzakelijk om de consument te beter te be dienen, maar ook van belang voor bij voorbeeld leveranciers van apparatuur. Thans kent Nederland zo'n 120 netwerken van enige omvang en een groot aantal kleine net werkjes. Volgens Eenhoorn moeten op den duur zo'n 20 net werken met in totaal 4,5 mil joen aansluitingen over blijven. Dergelijke grote bedrijven zul len in staat zijn de noodzakelij ke professionaliteit te verwer ven en grote investeringen te doen. Een breed draagvlak is noodzakelijk om investeringen te kunnen doen die niet in alle gevallen direct voldoende ren dement opleveren. Hij kent bij deze schaalvergroting de ener giebedrijven en de - nu al grote - kabelexploitanten als Casema en de Nederlandse kabelmaat schappij een belangrijke rol len richt de Vecai de blik op de politiek. Volgens Eenhoorn moet de Wet op de Telecommu nicatievoorzieningen belangrij ke wijzigingen ondergaan. De huidige wet is in hoofdzaak ge richt op regelingen rond de PTT. Andere instanties zijn voor activiteiten op telecommu- nicatiegebied afhankelijk van bijzondere machtigingen. „Wij vinden dat de exploitanten de kabel voor van alles en nog wat moeten kunnen gebruiken. Het mag dan ook niet zo zijn dat wij voor het aanbieden van nieuwe diensten afhankelijk zijn van een machtiging". Ook wil Eenhoorn dat de ex ploitanten de mogelijkheid krijgen intergemeentelijke ver bindingen te leggen. Kabelex ploitanten zijn nu nog niet in staat een signaal over de ge meentegrens te voeren. De poli tiek heeft zich daar weliswaar wel voor uitgesproken, maar van uitvoering is volgens Een hoorn nog geen sprake. De mogelijkheid slagvaardig te handelen vraagt in de ogen van Eenhoorn ook een terughou dende opstelling van de plaat selijke politici. Nu is het nog zo dat veel gemeenteraden zich tot in detail bemoeien met de exploitatie van het kabelnet. Die rol moet worden terugge drongen. In zijn visie mag de gemeente zich bemoeien met afspraken over een basispakket en de prijs daarvoor. Daarnaast moet de exploitant commer cieel kunnen opereren. Zo moeten de bedrijven zelfstan dig actief kunnen zijn bij de ontwikkeling van abonneetele visie. Het gemeentebestuur moet zich dan beperken tot in spraak. In samenspraak met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten moet op dit punt Vecai-voorzitter drs. H.B. Eenhoorn, burgemeester van Voorburg, is van mening dat de Nederlandse kabeltelevisie-exploitanten grotere verban den moeten vormen en zelfstandig en actief moeten optreden bij de aan bieding van nieuwe diensten. FOTO ANP een nieuw 'evenwicht worden gevonden. Eenhoorn benadrukt verder dat de Vecai de PTT beslist niet in de ban doet. De kabelexploi tanten moeten „gezonde" sa menwerking zoeken met de PTT. Goede marktafspraken kunnen volgens hem beide par tijen versterken. Zo moeten ex ploitanten en PTT gebruik kun nen maken van eikaars verbin dingen. Het mag niet zo zijn dat bijvoorbeeld onafhankelijke van elkaar zeer kostbare glas vezelverbindingen worden ge legd. Hij sluit ook beslist niet uit dat de er ooit in Nederland één tele- communicatie-infrastructuur zal ontstaan. Bij voorbeeld op het moment dat de systemen van PTT en kabelexploitanten zo met elkaar verknoopt raken, dat het meer voor de hand gaat liggen te zoeken naar de moge lijkheden van één doorzichtige exploitatie. Maar dan zijn wij volgens hem wel twintig of vijf entwintig jaar verder. ■5: - 1' "i|U I f V» 1 1 arVGJ dubbel - °P?34idig vraagt aarmeel i j klijkeeLtlja- d omge rkt weDrtlïlff i afgesti janisati Lotvprs Het Duitse consu- n jaar b lektronica-concern Op d «waarin Philips een be del een ft van 31,6 procent, is licht a kernen gekomen. Om- voor cal rk°°P van kleuren-tv's t op 47.l' wil Grundiê de Pro ervan verminderen. 7500 medewerkers die n zijn bij de televisie- GWK/C vordt werktijdverkor- verk. gevraagd. Bij het be- 1,725 pken in totaal 21.000 1.29 Volgens het Duitse be- 1 480 nindert de afzet van de 27,50 tv's vooral in het bui- 110,00 De werktijdverkorting ■was maanden duren. De ehe spelen in Barcelo- o's5 'et Europese voetbal- 2,85 nschap, die in de zo- 13,80 start gaan, zullen, zo directie, de verkopen 15*75 ïn zodat de werktijd- 1,19 'g kan worden opgehe- 1.69 °2945 |?n Grundi§ werd begin 124$ C PlotseDng vervan- ederlander Johan van een paar jaar geleden door Philips - moest ips-topman Jan Tim- biezen pakken. De Irundig-topman Pieter afkomstig van de ntendivisie van Phi- 'g de taak het herstel Selectief autoslopen Een medewerker van het 'project Goes' deponeert een bumper in een container voor plastic auto-onderdelen. Voor andere onderdelen van de auto, zoals staal en accu's worden weer andere containers gebruikt. En daar komt het bij het 'project Goes' op neer, namelijk het selectief demonteren van autowrakken om het milieu zoveel mogelijk te sparen. Het project is gisteren in Zeeland begonnen als één van de onderdelen van het Implementatieplan Autowrakken, dat de dag ervoor aan milieuminister Alders werd aangeboden. FOTO: ANP UTRECHT De Dienstenbond FNV wil dat de 170.000 werkne mers in de supermarkten een loonsverhoging krijgen van acht procent, inclusief de prijs compensatie. Die forse looneis is nodig om beloningsachter standen in te lopen. De werknemers in de super markten verdienen vergeleken met hun collega's in andere winkelsectoren gemiddeld ruim tien procent minder, al dus de dienstenbond. De cao- onderhandelingen beginnen volgende maand. Ook wil de bond bij de supermarkten in de loonschalen meer periodieken en functieniveaus inbouwen, zodat de werknemers meer per spectief hebben. Momenteel zit een caissière in een supermarkt op haar 25ste jaar al aan de top van haar loonschaal terwijl caissières van dezelfde leeftijd in de meeste andere detailhan dels-cao's dan nog een paar pe riodieken voor de boeg hebben. Ook vindt de bond dat het zoge heten 'afhelpkwartiertje' na sluitingstijd voortaan moet worden doorbetaald. Dat scheelt ongeveer 600 gulden per jaar. Verder wil de bond dat via een betere planning van de roosters de vrije tijd van het winkelpersoneel zo veel moge lijk wordt gegarandeerd. Nu komt het nog al eens voor dat het winkelpersoneel tijdens de lunchpauze door moet werken of tijdens ingeroosterde vrije dagen wordt opgetrommeld. Over „arbeidsvoorwaardelijke prikkels" zoals het inleveren van vrije dagen bij ziekte of ver laging van de ziektewet- en wao-uitkenngen valt met de Dienstenbond FNV niet te pra ten. Wel wil de bond een reeks preventieve maatregelen af spreken om ziekteverzuim te beperken. Verder wil de bond de werkweek van supermarkt personeel bekorten van 38 tot 35 uur. Van werkgeverskant wilde men gisteren niet op de eisen van de dienstenbond reageren. „Dat doen we wel aan de onderhan delingstafel", aldus de werkge verswoordvoerder. Rusland zoekt steun roebel MOSKOU Rusland heeft via een artikel in de Financial Ti mes van gisteren de zeven sterkste industrielanden (G-7) dringend verzocht te helpen bij het opzetten van een stabilise ringsfonds voor de enorm ver zwakte Russische munteen heid, de roebel. Het artikel in de Britse krant is van de hand van de Russische minister van economische zaken en finan ciën, Jegor Gaidar. De G-7 ver gadert komend weekeinde in Washington. Gaidar heeft een fonds voor ogen dat „de roebel moet vastpinnen op een redelij ke koers", schrijft hij. Die steun moet er „zo spoedig mogelijk komen". Als de Russische be volking niet ziet dat de inflatie tot stilstand komt „zullen de lo nen weer stijgen en raken we in een rampzalige loon-prijsspi- Een roebel is momenteel slechts een paar cent waard. MARKTEN VEEMARKT DEN BOSCH - (22-1- 92) Prijzen slachtrunderen per kg geslacht ge wicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PW) Aanvoer slachtrunderen 1561, waarvan mannelijk 163 Mann Su per 8.20-9.10 Mann extra kwal 7.70-8.20. Mann 1e kwal 7.20-7.70. Handel vlot en pnjzen hoger Mann 2e kwal 6.60-7.20. Mann 3e kwal 6,10-6,60 Handel goed en prijzen hoger Vrouwelijk Super 8,50- 10,70. Vrouwel. extra kwal 7,15-8,50. Vrouwel. 1e kwal 5,70-7,15. Handel rede lijk en prijzen prijsh Vrouwel 2e kwal. 5,00-5,70. Vrouwel 3e kwal 4,50-5,00 en worstkwaliteit 4,45-5,00 Handel redelijk en prijzen prijsh Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 1195. waarvan graskalveren 120 Melk- en kalfkoeien 1e soort 1550-2350. 2e soorl 1050-1550 Handel redelijk en prijzen iets hoger Melk- vaarzen 1e soort 1500-2100 en 2e soort 1050-1550. Handel redelijk en prijzen prijsh Kalfvaarzen 1 e soort 1650-2500 en 2e soort 1250-1600 Handel redelijk en prijzen iets hoger Guste koeien 1e soort 1250-1800 en 2e soort 825-1250 Handel redelijk en prijzen iets hoger Enterstieren 925-1625 Handel rustig en prijzen gelijk Pinken 875-1275 Handel rustig en pnjzen gelijk. Graskalveren 575-975 Handel rus tig en prijzen gelijk Vleeskalveren per kg levend gewicht in clusief BTW: Aanvoer vleeskalveren 33 Vleeskalveren 1e soort 6,50-7,00, 2e soort 6,00-6,50, 3e soort 4,50-6,00 Handel rus tig en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklu sief BTW Aanvoer roodbont 616 Stierkal veren extra kwaliteit 520-745. 1e kwaliteit 310-520 en 2e kwaliteit 100-290 Handel redelijk en prijzen iets hoger Vaarskalver en extra kwaliteit 270-335.1e kwaliteit 105- 270. 2e kwaliteit 50-105 Handel rustig en prijzen gelijk Aanvoer zwartbont 508 Stierkalveren extra kwaliteit 290-470, 1e kwaliteit 160-290,2e kwaliteit 50-140 Han del redelijk en prijzen iets hoger. Vaarskal veren extra kwaliteit 85-180, 1e kwaliteit 60-85 en 2e kwaliteit 30-60. Handel rustig en prijzen gelijk Aanvoer vleesrassen 138 Vleesrassen 1e kwaliteit 450-750 en 2e kwaliteit 350-450 Handel rustig en prijzen gelijk Slachtvarkens (per kg levend gewicht incl btw) Aanvoer 457 Slachtvarkens 3,20-3,30. zeugen extra kwaliteit geen not.. 1e kwaliteit 2,73-2,81, 2e kwaliteit 2,63-2,73 Handel rustig en prijzen iets ho ger. Slachtschapen en lammeren per kg geslacht gewicht inklusief BTW Aanvoer 1221, waarvan 50 lammeren Slachtscha pen 2,25-4.00 Handel traag en prijzen ae- lijk Ooien tot 20 ka 7,15-8.05 DEN HAAG In 1991 is de ver koop van sociale koopwonin gen (premie A) met circa 15 pro cent gedaald. Dat blijkt uit cij fers van de Bemiddelende Or ganen, die de gemeenten advi seren over het verlenen van ge meentegarantie. Die cijfers ge ven een betrouwbaar beeld, omdat hypotheken voor sociale koopwoningen vrijwel uitslui tend worden verstrekt als de koper over gemeentegarantie beschikt. In totaal gaven de Be middelende Organen vorig jaar 10.980 positieve adviezen voor gemeentegarantie af voor pre mie-A-woningen. In 1990 waren dat er 12.858. De lagere inko mens, voor wie de premie-A- woningen bedoeld zijn, konden daardoor in veel gevallen hun hypotheek niet rond krijgen. Dit probleem speelt al enkele jaren. Staatsecretaris Heerma (volkshuisvesting) heeft daar om besloten de premies voor sociale koopwoningen met in gang van 1 januari rente-afhan kelijk te maken. Dat houdt in dat als de rente stijgt de premies omhoog gaan. De woordvoerder van de Bemidde lende Organen verwacht dat dit een positief effect zal hebben op de verkoop. HBU verlaat na 70 jaar Amsterdam Na een periode van precies 71 jaar aan de Herengracht in Amsterdam te zijn gevestigd, gaat de Hollandsche Bank-Unie (HBU) de hoofdstad ver laten. In het kader van een reorganisatie wordt de Amsterdamse vesti ging overgeheveld naar de vestiging in Rotterdam De moedermaat schappij van HBU heeft dit gisteren bevestigd. Van de 128 medewerkers in Amsterdam kunnen er 40 tot 45 mee naar Rotterdam Voor de overige werknemers dient in het kader van een sociaal plan binnen het ABN AMRO-concern een passende functie te worden gezocht. De werkne mers en de ondernemingsraad zijn hierover ingelicht Na advies van de ondernemingsraad hoopt HBU nog dit jaar de verhuizing te kunnen afronden. FOTO: ANP Twee handels ondernemingen verdacht van miljoenenfraude EINDHOVEN - De politie ver denkt twee Eindhovense han delsondernemingen van een miljoenenfraude. De bedrijven zouden hebben geknoeid met geld dat hen was toevertrouwd om te investeren, aldus een woordvoerder van de Eindho vense politie. Er bestaat een nauwe relatie tussen beide on dernemingen. Bij huiszoekin gen in de kantoren en in wonin gen in Eindhoven, Geldrop en Veghel is een grote hoeveelheid administratieve bescheiden in beslag genomen. Aanhoudin gen zijn niet verricht. Het on derzoek, dat een internationaal karakter heeft, kan nog wel en kele maanden duren, aldus de zegsman van de politie. BRUSSEL Jacques De- lors, de voorzitter van de Europese Commissie, waagt zich volgende maand voor het front van het Europees Parlement in Straatsburg met een nieuw financieel vijfjaren plan voor de EG. Delors zal er geen misverstand over laten bestaan dat de Ge meenschap de komende vijf jaar aanzienlijk meer geld nodig heeft. Zo ziet het ziet er naar uit dat de EG dubbel zoveel geld wil ste ken in de economische achter gebleven gebieden in Europa. Bovendien gaan de op handen zijnde landbouwhervormingen - althans de eerstkomende ja ren - veel meer geld kosten. Delors wil voorts meer geld voor een industrieel beleid. Ten slotte gaan ook de buitenlandse verplichtingen van de EG - vooral voor wat betreft de Oosteuropese landen en de voormalige Sovjetunie - veel meer kosten. Tot dusver dragen de EG-lid- staten aan Brussel een bedrag af dat gelijk is aan 1,2 procent van het bruto nationaal pro- dukt. Voor dit jaar is dat onge veer 152 miljard gulden. Delors wil die bijdragen in de periode van 1993 tot 1979 verhogen tot 1.4 procent van het BNP zodat de EG-begroting over vijf jaar tot 195 miljard gulden kan wor den opgetrokken. De Eurocommissievoorzitter Jacques Delors wil het geld dat de armste re gio's in Europa krijgen om op economisch gelijk niveau te ko men met de rijkere gebieden in Europa, vrijwel verdubbelen. Nu al trekt de EG enorme be dragen uit voor de zogenoemde structuurfondsen. Op uitdruk kelijk verzoek van Spanje is daar een nieuw 'cohesiefonds' aan toegevoegd dat zich vooral op het milieu en de transport- verbinding gaat richten. De af gelopen vijfjaar vulde de EG de structuurpotten met 145 mil jard gulden. De landbouwhervormingen van Eurocommissaris MacS- harry gaan de komende jaren eveneens veel geld kosten. Tot nu toe kost het zeer omstreden EG-landbouwbeleid jaarlijks om en nabij de 75 miljard gul den en vormt het veruit de be langrijkste post op de begroting van de Gemeenschap. Of schoon het de bedoeling is dat FOTO: EPA de landbouwsubsidies fors naar beneden worden gebracht, kos ten de maatregelen die daar voor nodig zijn aanvankelijk meer in plaats van minder geld. De Europese Commissie wil bo vendien het concurrentiever mogen van enkele belangrijke industriële sectoren - elektro- nika, textiel en auto-indus trie - aanzienlijk verbeteren. Ten slotte voorziet de Europese Commissie dat er veel meer geld nodig is voor het nakomen van de buitenlandse verplich tingen van de EG. Vooral de Oosteuropese landen en de voormalige Sovjetunie zullen een toenemende mate een beroep doen op de vleespotten van de Gemeenschap. Hoewel Delors nog geen concrete be dragen heeft genoemd, zal het om ettelijk tientallen miljarden gaan. Zo heeft de EG sinds ok tober 1990 49 miljard dollar aan Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie beschikbaar ge steld, tegen de VS 5 miljard, Ja pan 3,7 miljard en de Golfstaten samen 4 miljard dollar. De EG heeft zich daarmee tot de veruit belangrijkste donor van de lan den op haar Oostflank ge maakt. Controverses Het 'tweede Delors-pakket' zal overigens niet zonder slag of stoot worden aangenomen. De lors wil zijn plannen half febru ari in het Europees Parlement - dat een belangrijke vinger in de EG-begrotingspap heeft - presenteren. Of de twaalf EG- lidstaten zich vervolgens zon der meer gewonnen geven voor Delors' ambitieuze, maar vooral kostbare benadering is evenwel zeer de vraag. Delors' bereke ningen zijn gebaseerd op een jaarlijkse economisch groei van 2,5 procent. In niet alle hoofd steden gaat men er voetstoots vanuit dat dat percentage haal baar is. Delors' plannen zullen boven dien zwaar drukken op de toch al onder grote spanningen - staande nationale begrotingen, waarvan de tekorten bovendien snel moeten worden gesaneerd om de Economische en Mone taire Unie - waartoe in Maas tricht is besloten - mogelijk te maken. Het ziet er dan ook naar uit dat op ministerieel niveau geen overeenstemming over Delors' financieel vijfjarenplan kan worden bereikt Wellicht moet ergens in april of mei een spe ciale topconferentie van de Eu ropese regeringsleiders worden belegd om de vele controverses, die de komende weken over Delors' plannen zullen ont staan, bij te leggen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7