evoeligheden palen succes Washington 4M "'■d6«Somant BUITENLAND Vrede Nu: Regering wil 140.000 nieuwe woningen in bezette gebieden wijzing van plannen )r nieuw Joegoslavië Rode Kruis beleeft 'een treurig recordjaar' NPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Tweemaal aan dood ontsnapt DONDERDAG 23 JANUARI 1992 ia ontkent :|q spraak Zhao |G - China heeft van- Icieel ontkend dat de in ide gevallen partijleider iiyang van blaam is ge- b Een woorvoerder van itsraad (regering) sprak icht legen dat Zhao was hnietPJ°k™ van betschuldi- jit 1 dat hij een contra-revo- - is. De beschuldigin- het adres van de voor partijleider werden ge- Em*le studentenopstand van |Uje bloedig werd neerge- Zhao werd er toen van z ldigd de partij in tweeën s conruren en "*iet °Proer" te Com n' als is ei ee JERUZALEM - De Israëlische regering is van plan 140.000 nieuwe woningen te bou wen in joodse nederzettingen in de bezette gebieden. Dat heeft de Israëlische bewe ging Vrede Nu gezegd in een rapport dat werd gepubliceerd kort voor het debat in het Amerikaanse Congres over een Israë lisch verzoek om tien miljard dollar kre dietgaranties. Volgens Vrede Nu hult de Is raëlische regering haar plannen in een „dicht rookgordijn", om kritiek op haar ne- derzettingenbeleid, dat volgens de VS de vrede in de weg staat, te voorkomen. Vol gens Amiran Goldblum, woordvoerder van de groep, worden de nederzettingen uitge breid in verband met de beoogde annexe ring van de bezette gebieden en niet omdat er nu zoveel Israëliërs naar die streken zou den willen verhuizen. Hij wees erop dat in de bestaande nederzettingen al duizenden appartementen en mobiele woningen leeg stonden. Premier Yitzhak Shamir heeft zondag gezegd dat de regering niet zal af zien van uitbreiding van de nederzettin gen, ondanks oproepen van de VS om als gebaar van goede wil tenminste voor de duur van de vredesconferentie voor het Midden-Oosten af te zien van nieuwe bouwplannen. Op de Westelijke Jordaanoe- ver heeft het Israëlische leger gisteren tien tallen Palestijnen opgepakt als onderdeel van een campagne om de aanvallen op joodse kolonisten in de bezette gebieden te gen te gaan. Onderzoek naar vaccin tegen zwangerschap NEWARK - Een geneesmiddelenfa brikant in de Verenigde Staten on derzoekt de mogelijkheden van een vaccin als middel om ongewenste zwangerschap te voorkomen. Als de proeven slagen kan het middel, net als de pil destijds, een revolutionaire vernieuwing betekenen op het ge bied van geboortebeperking. Het vaccin, dat is ontwikkeld door John Herr van de universiteit van Virgi nia, wordt momenteel uitgeprobeerd op apen. Het via een pil of injectie toe te dienen vaccin zou twee tot vijfjaar werkzaam blijven. De stof werkt op het immuniteitssysteem van de vrouw in plaats van, zoals bij de pil, op haar hormoonprodüktie. Opstandige soldaten wijken voor Mobutu KINSHASA - Opstandige soldaten zijn vanmorgen vroeg door de presi dentiële garde verdreven uit het ge bouwvan de nationale radio van Zaï re, dat ze enkele uren eerder hadden veroverd. De soldaten eisten tijdens de bezetting het aftreden van presi dent Mobutu Sese Seko. Het was niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. Het incident deed zich voor nadat Mobutu's troepen oppo sitiepartijen hadden verhinderd de door de regering stilgelegde confe rentie te hervatten, die de eenpartij- staat naar democratie zou moeten leiden. Mobutu heeft beloofd demo cratische verkiezingen te zullen uit schrijven. Piete.PINGTON Aan het N(fem om in Washing- Gevaar te kept duidelijke organic oonh^sche afspraken over iS-hulp te komen lig- il van internationale ïke gevoeligheden 'aliteiten ten grond- EG wel een belangrij- onden nemen- rnaar vreest dat iff' daarmee op den Ie Self verplichten tot extra fi- illetiejle en materiële hulp aan Sovjetunie, terwijl ande- itmachten als de VS en iu al veel minder vrijge- dan West-Europa, lerikaanse regering op ;urt wil voorkomen dat ferentie van Washington uw en permanent insti- in Ariordt voor hulp aan het te daiKnemgheid 's er °°k over waar Pê of de NAVO als bond- ejsehap haar militaire hië- pleef en materiële mogelijk- legerj vergaand ter beschik- foet stellen aan een 'onei- soortfe' taak. Onder meer wasT'jk wil dat niet. Afge- ddn is in Washington intus- if de NAVO een overzicht e vera>enstellen van haar logis- od en transportcapaciteit, ky. Hp de GOS-landen elk voor -specifiek beroep daar in kunnen doen. itste supporters van de bevinden zich thans in telijk deel van het Euro- htig -ny i continent", zei gister- my I in Washington Neder- ninister van Buitenland- lukker en Van den Broek over twist in westerse kring humanitaire inzetbaar- l ons idalisre lorden lijk vi ziet oekom Tu een valle gaan er bij x ukt ze r ze hif ?emak 1 een \vj zoekei leginni erspelfoi tviÜe osten iard c te vestee ei geld te )r rRADO De Joego- e republieken Bos- trcegovina en Mace- hebben gisteren en van Servië afge- om deel uit te gaan van een nieuw con- ,ratief Joegoslavië. bin ver schu 5 werk i. met enomi weg) e wane Op de conferentie in Washing ton wordt geïnventariseerd wel ke korte-termijnhulp aan de GOS-landen kan worden ver strekt op de terreinen van voed sel, energie, medicijnen, huis vesting en technische assisten tie. Nederland heeft als voorzit ter (samen met Venezuela) van de werkgroep energie een con creet plan opgesteld voor de le vering van brandstoffen en ma terieel voor o.a. de instandhou ding van de electriciteitsvoor- ziening, de olieproductie en de mijnbouw in de landen en re gio's met de hoogste nood ter zake. Dat plan zal vandaag aan het slot van de conferentie worden aanvaard. Maar in hoeverre en op welke termijn het tot uitvoe ring kan komen was vannacht nog ongewis, als gevolg vap alle onenigheid over taakverdeling en toezicht op de operatie. Het zelfde probleem gold voor de voedsel- en de andere vormen van te coördineren hulp. Het gevaar was dan ook niet denk beeldig dat voorlopig in de praktijk vooral de al lopende af zonderlijke bijstandsprogram ma's van bijvoorbeeld de EG, afzonderlijke EG-lidstaten en de VS op eigen kracht voort- Een van de moeilijkheden voor de conferentie in Washington is ook dat de 'doelgroeplanden' zelf niet vertegenwoordigd zijn. De resultaten van de bijeen komst moeten in de komende weken met de autoriteiten van het GOS en de afzonderlijke Gemenebest-staten worden be sproken. 'Tombe laneige' 'Tombe la neige', zong Adamo vroeger al. Als er sneeuw zou vallen, zou zijn bezongen geliefde niet komen, dat voelde deze Italiaans-Belgische zan ger op zijn moonboots aan. In Zuid-Frankrijk zullen vooral de minder jeugdigen aan deze hitsong uit de jaren zestig terugdenken, nu zelfs de palmbo men met sneeuw bedekt zijn. Maar deze dame heeft toch de stoute schoenen aangetrokken, ook al heeft zij geen afspraak met Salvatore Adamo. In ons land geen sneeuw, maar mogelijk iets meer en iets dikker ijs. foto ap GENEVE - „Voor het In ternationale Comité van het Rode Kruis (ICRK) is 1991 het jaar van de 'treuri ge' records", aldus de pre sident van de hulporgani satie, Cornelio Sommaru- ga, gisteren. Nog nooit heeft het ICRK zo veel mensen kunnen helpen als het afgelopen jaar. Maar tegelij kertijd was het aantal conflic ten en humanitaire problemen nog nooit zo groot. Volgens het Rode Kruis werd in 1991 voor hulpmissies in totaal 700 mil joen Zwitserse franc (890 mil joen gulden) uitgegeven, een stijging van 58 procent in ver gelijking met 1990. De hulpacties na het einde van de Golfoorlog slokten het mees te geld (ruim 200 miljoen gul den) op. Ook de hulpacties in de Hoorn van Afrika en Joegosla vië vergden veel van het bud get. Het Rode Kruis sloot het boekjaar 1991 af met een tekort van 15 miljoen franc (19 miljoen gulden). De hulporganisatie kan voor 1992 putten uit een budget van 600 miljoen franc. Medewerkers van het ICRK be zochten het afgelopen jaar meer dan 153.000 gevangenen in 49 landen. In totaal 39 landen werd 88.800 ton hulpgoederen (kleding, dekens, tenten) met een waarde van 146 miljoen franc verdeeld (1991 - 41.210 ton) Sommaruga stelde dat bij het Rode Kruis het afgelopen jaar de overtuiging is gegroeid dat alles moet worden ondernomen om verdere toeneming van schending van het humanitaire recht tegen te gaan. Met name de conflicten in Irak, Tchad, Etiopië en Somalia hebben aan getoond dat de humanitaire rechten van krijgsgevangenen met voeten worden getreden. De ICRK-voorman stelde voor met de betrokken regeringen over dat onderwerp in dialoog te treden. Het Rode Kruis en de zusteror ganisatie Rode Halve Maan rie pen gisteren hun leden op voor hulpacties in Irak 7,7 miljoen Zwitserse franc beschikbaar te stellen. Miljoenen Irakezen lei den een jaar na de Golfoorlog aan ondervoeding en ziektes. Met het geld dat beschikbaar komt kunnen 250.000 mensen in een tijdsbestek van zes maanden worden geholpen. Wees voorzichtig door BERT VAN VELZEN Eigenlijk behoor ik dit te schrijven met een kachelpijphoed op het hoofd, met zwartzijden handschoenen aan en met een bleek en ernstig gelaat. Want het gaat over de dood, de bizarre dood wel te verstaan. Ik zal daarbij uw diepere gevoelens zoveel mogelijk sparen, want het is niet mijn taak uw dag te vergallen en met somber rouwfloers te bekleden. In een curieus boekje, geschreven dooreen beminnelijke Australiër die in zijn vrije tijd kerkorgels restaureert, heb ik kennis kunnen nemen van zeshonderd verrassende, bizarre, fantastische, groteske en zelfs komische sterfgevallen. Nooit eerder ben ik dieper overtuigd geweest van de schoonheid en de luxe van een overgang naar de eeuwigheid op hoge leeftijd en in de armen van een droomloze slaap. Heroïsch en tragisch was de dood van een dirigent die zich, voor het door hem opgezweepte orkest, in de greep van dwarsdoorslaande emotie, met zijn baton in de borst stak. De anthologie van de ongewone dood verhaalt het droeve lot van de Fransman Pariseau, die ten gevolge van een ambtelijk foutje onschuldig onder de guillotine moest sterven voor de wandaden van een zekere Parisot. Gemeld wordt hoe een oude Britse generaal met zijn eigen houten been werd doodgeslagen en hoe een oud- Romeinse woekeraar via een trechter vloeibaar goud werd toegediend. En er wordt onthuld hoe een volgeling van Casanova als gevolg van uitputting zijn laatste adem uitblies na zevenentachtig achtereenvolgende orgasmen. Het boek wept veel vragen op. De Franse president Felix Faure kwam bijna honderd jaar geleden om het leven bij de beproeving van een speciaal ontworpen seksstoel. De man werd besprongen dooreen hartaanval, maar aangezien bouwtekeningen van de stoel ontbreken blijft zijn verscheiden raadselachtig. Vijftig slachtoffers van een Hamburgse kannibaal werden tussen 1918 en 1924 postuum geprezen door argeloze restaurantbezoekersom hun verfijnde smaak en in 1938 is de 22-jarige Phyllis Newcormbe tijdens een dans te Chelmsford in Essex zomaar in de armen van haar verloof de in brand gevlogen. Het was een felle uitslaande brand, waaraan zij vrijwel onmiddellijk overleed. Er zijn heel wat mensen omgekomen van het lachen, aa nmerkelijk meer dan er in hun tranen verdwnken zijn. Onder de slachtoffers van fatale lachbuien bevinden zich enkele personages uit de oudheid. Eén lachte zich dood toen een ezel bezig was met het eten van vijgen, een ander ging in een lachbui ten gronde toen hij een aap zag die pogingen aanwendde om een paar schoenen aan te trekken. Er zijn mensen gesneuveld bij pogingen de duivel uit te drijven die bezit van hen had genomen, en volgens middeleeuwse vertellingen zijn er zeer zondige mensen persoonlijk door de duivel gehaald, veelal met groot geraas en in een vette, stinkende walm. Een bediende van Frontier Airlines in Colorado werd doodgeschoten dooreen duffelse zak, waarin een pistool zat dat op scherp stond. En een Romein uit de Via dello Scalo stierf toen hij getroffen werd doorzijn hondje Leo, toen dat uit een venster op de vierde verdieping viel. Merkwaardig toch: het aankomst- ri tueel op aarde is redelijk uniform we komen bloot en met gebrul maar het vertrek vertoont een verbijsterende rijkdom aan vormen. Een Russische prins vond de dood in een duel met kanonnen, een wrede Duitse abt werd aangevreten door de ratten, paus Adrianus IVstikte in een vlieg en de 22-jarige Amerikaan Vincent Benny toonde zijn 2-jarig zoontje hoe je een revolver moest bedienen, waarop het leergierige kind hem doodschoot. De Japanse gangster Murikami verdween in bouillon die aan dankbare armen in Tokyo werd verstrekt. Dus: eet niet te wild, lach zuinig, plas niet op de derde rail van de Londense metro en blijf, hardnekkig, braaf. inië besloot na amen- van de eigen grond- zijn vertegenwoordigers federale staatsorganen ïgoslavië terug te trek- ;t presidium en het par- Bosnië noemde bij van Ejup Ganic, één van ;n leden van het collec- iresidentschap, de plan- Servië voor een nieuwe ratie „te laat en niet re- Servië kan nu alleen 2 et de kleinste Joegoslavi- r> publiek Montenegro een Joegoslavische staat Montenegro stelt ech- idelijke voorwaarden en ie volledige gelijkberechti- parlement van Mon- elHet r tenegro besloot dinsdag een volksstemming te houden over de eventuele toetreding tot een confederatie met Servië. Mace donië, waarvan de erkenning door. de EG op fel verzet stuit van Griekenland, is tot op he den alleen door Bulgarije offi cieel erkend. De republiek riep dinsdag de eigen soldaten al op hun Joegoslavische posities op te geven en naar huis terug te keren. Terwijl zich gisteren nauwelijks incidenten van be tekenis voordeden, merkten waarnemers in Belgrado op dat de Servische president Slobo dan Milosevic tegemoet lijkt te komen aan de kritiek van de oppositie. Enkele Milosevic-ge- zinde kranten meldden dat in het VN-vredesplan „enige ver anderingen" aangebracht moeten worden. De Servische minderheid in Kroatië, politie ke opposanten in Servië en de Servisch-Orthodoxe kerk heb ben de president de afgelopen weken schérp veroordeeld we gens diens steun aan het VN- vredesplan voor Kroatië. Discovery met organismen op weg Het Amerikaanse ruimteveer Dis covery verlaat Florida. foto: ap CAPE CANAVERAL - Het Amerikaanse ruimte veer Discovery is gisteren met aan boord zeven astro nauten en een uitgebreide levende have gelanceerd voor een wetenschappelij ke missie in de ruimte. De organismen bestaan onder meer uit miljoenen rondwor- men, fruitvliegjes, kikkerdril, zaad van verschillende graan soorten, beendercellen van muizen en kweken bacteriën en slijmerige schimmels. De bemanning van de shuttle telt vijf Amerikanen, onder wie ge zagvoerder Ronald Grabe, de Duitse natuurkundige Ulf Mer- bold en de Canadese neurologe Roberta Bondar. De organis men die de shuttle in zijn vrachtruim heeft zijn afkom stig uit alle hoeken van de we reld en moeten nog meer in zicht geven in de effecten van gewichtloosheid en ruimtestra ling op organisch leven. Bij de experimenten, die non-stop in het in het vrachtruim meege voerde spacelab zullen worden uitgevoerd, zijn ruim 225 we tenschappers uit 14 verschil lende landen, waaronder Ne derland, betrokken. Ook de bemanning zal aan een scala experimenten worden on derworpen. Doel daarvan is meer te weten te komen over de oorzaken van 'bewegingsziek te' en rugpijn, aandoeningen waar astronauten vaak last van hebben. De astronauten zullen ook proeven nemen die moeten uitwijzen of antibiotica in het kosmische luchtledige wellicht een sterkere werking hebben. De vluchtleiding was aanvan kelijk niet gerust op het vrij koude weer in het gebied van de lanceerbasis Cape Canaveral in zuidelijk Florida met het oog op mogelijke ijsafzetting op de shuttle in de hogere luchtlagen. Maai" de temperaturen liepen op tot rond de 15 graden, zodat de Discovery op de geplande tijd de lucht inging. De Disco very zal op zijn missie, de eer ste dit jaar van een voorziene reeks van acht, zeven dagen in de ruimte blijven. tweernt t Surirfcl - De Amerikaanse kruiser is precies op tijd verschenen. Zat Bipanse motorboot durft geen schot meer te lossen en ver- er? Wst schielijk achter de horizon. Snel hijst Rob de Nederlandse ondeifa even later wordt de „Vrijheid" gepraaid door de com- riijkheifent van het oorlogsschip. Wanneer Rob en Toon hem in het s ondejebben meegedeeld, wat er aan de hand is, krijgen zij van plot. fnmandant opdracht naar San Francisco te varen. „Wij zul- zaakje met die Jappen wel opknappen", zegt hij, „het zou er wel even heet kunnen toegaan en het lijkt mij het beste, dat u niet te dicht in de buurt blijft. Ik wens u goede reis, herenl" De „Vrijheid" vervolgt zijn weg. Naar San Francisco dus. Toon is er niet erg mee ingenomen. „Je zult zien", zegt hij, „dat die Ameri kanen straks nog aanspraak zullen maken op de schat, die wij geborgen hebben. Ik vertrouw ze voor geen halve dollar." Rob denkt dat het wel los zal lopen. Kohl: „Andere naam voor ecu' BONN - De Duitse bondskan selier Helmut Kohl wil niet dat de gemeenschappelijke Euro pese munt ecu gaat heten. De nieuwe munt hoeft niet direct naar de Duitse mark vernoemd te worden, maar ecu is wat hem betreft uit den boze. „Er moet een betere naam zijn", zei hij gisteren. „Het hebben van een gemeenschappelijke munt is een gewichtige zaak. Deze zal zeker geen ecu genoemd wor den", aldus een resolute Kohl. De Europese Gemeenschap wil in 1999 een gemeenschappelij ke Europese munt invoeren die de nationale munten zal ver vangen. Op dit moment bestaat de ecu al op papier, als reke neenheid voor transacties tus sen EG-lidstaten. De meeste landen willen dat de nieuwe 'echte' munt dezelfde naam krijgt. MARSEILLE/STRAATS- BURG Pierre Lota zal de 20e januari 1992 niet snel vergeten. Op die dag ontsnapte de directeur van een fabriek voor bewa kingsapparatuur in Aix- en-Provence tweemaal aan de dood. Eerst raakte hij met zijn auto betrokken bij een verkeerson geluk, vervolgens behoorde hij tot de passagiers van de veron gelukte Airbus van de Franse vliegmaatschappij Air Inter, 's Morgens stapte Lota in zijn sportwagen. Doel was het vlieg veld van Marseille, vanwaar hij via Lyon naar Straatsburg wil de vliegen. Tijdens een stop bij een benzinestation langs de snelweg boorde een andere auto zich met een snelheid van meer dan 100 kilometer per uur in zijn wagen. „De auto werd samengedrukt, de kofferbak was een harmoni ca, maar ik had nog geen schrammetje", aldus Lota. Door het ongeval kon Lota zijn geboekte vlucht niet meer ha len. Vandaar dat hij een ander toestel nam. Dat vliegtuig vloog kort voor de landing bij Straats burg tegen een berg. „Ik had een plaats achterin het vlieg tuig", vertelt Lota. Dat redde hem opnieuw het leven. Van de 96 inzittenden overleefden slechts negen personen - de genen die zich op de achterste rijen van het vliegtuig bevon den - de dramatische gebeur tenis. Helemaal ongeschonden kwam Lota er deze keer niet vanaf: hij had een bloedneus. De 9-jarige Romain Duclos is een van de negen overlevenden van de ramp met de Franse Airbus, die aan 87 mensen, onder wie één Ne derlander, het leven kostte. foto:epa

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5