Nieuw ontslagrecht blijft krom Oude koeien I Htf ELSEVIER d0El ei I ANWB: slechts beperkte heffing op autogebruik BINNENLAND wi or 1 API VAKANTIESPREIDING Zomer '92 CcicUc Qowumt DONDERDAG 23 JANUARI 1992T Nog één Nederlandse ruimtevaarder 'Let op vet' slaat aan DEN HAAG De Amsterdamse arts André Kuipers (33) is de eni ge Nederlander die nog in de race is voor een opleiding tot (we- tenschaps-) astronaut van de Eu ropese ruimtevaart organisatie ESA. Vier andere Nederlanders, onder wie een vrouw, zijn afgevallen, zo heeft de Nederlandse vertegen woordiging binnen ESA vandaag bekendgemaakt. De ESA nodigde in 1989 de der tien lidstaten uit ieder drie tot vijf kandidaten te leveren voor ruimtevluchten vanaf 1996. Dat leverde zestig kandidaten op. Dat aantal is nu door selectie te ruggebracht tot 25. Uiteindelijk blijven er waarschijnlijk zes kan didaten over. Die beginnen over twee maanden aan hun feitelijke opleiding. De zestig oorspronke lijke kandidaten zijn de afgelo pen maanden uitgebreid getest. Zij hebben 120 uren interviews achter de rug en werden ook me disch onderzocht. De kandidaten werden ook getest op werken on der spanning. Onduidelijk is waarom Kuipers wel door de selectie tot nu toe kwam en waarom de andere vier Nederlandse kandidaten afvie len. Behoort Kuipers straks tot de laatste zes kandidaat-astronau- ten, dan treedt hij mogelijk in de voetsporen van Nederlandse eer ste en tot nu toe enige astronaut Wubbo Ockels. UTRECHT - De campagne 'Let op Vet' heeft er toe geleid dat 10 procent van de Nederlanders van plan is om voortaan minder vette produkten te kopen. Tijdens de campagne heeft de consu ment ook daadwerkelijk meer vetarme produkten gekocht. Dat blijkt uit onderzoek onder 1200 con sumenten naar de effecten van de cam pagne die vorig jaar maart voor het eerst werd gehouden en die van 24 februari tot 21 maart zijn vervolg krijgt. De campagne, een initiatief van de Stuur groep Goede Voeding, zal tot en met 1994 steeds in de maand maart worden ge voerd. De Stuurgroep, in het leven geroepen door de ministeries van WVC en land bouw mikt er op om de Nederlanders in vier jaar tijd gemiddeld 10 procent min der vet te laten eten. Zes miljoen voor Cambodjanen DEN HAAG - Minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) heeft zes miljoen gulden aan hulp toege zegd aan gevluchte Cambodjanen in grenskampen in Thailand. De bijdrage beloofde hij gisteren tij dens een donorvergadering van de Verenigde Naties in New York. Uit eindelijk is het de bedoeling dat de vluchtelingen terugkerep naar hun vaderland. Daarvoor zal binnenkort opnieuw een beroep worden gedaan op de internationale gemeenschap, meldt Buitenlandse Zaken. Het weghalen van mijnen in de gebie den waar de vluchtelingen naar toe willen, is volgens het ministerie een voorwaarde voor het slagen van de repatriëring. Landbouwschap wil meer kampeerplaatsen bij boer DEN HAAG Het Landbouwschap vindt dat het aantal kampeerplaatsen dat is toegestaan op een boerenerf verruimd moet worden van vijf tot vijftien. Het schap gaat daar bij staatssecretaris Gabor van natuurbeheer op aandringen. Het grotere aantal verbetert de inkomenspositie van de kampeerboeren. Bovendien worden dan de investeringen die zij hebben gedaan beter benut, aldus het schap. Eerder deze week pleitte de Stichting Vrije Re creatie (SVR), waarbij 1100 kampeerboeren zijn aangesloten, voor maximaal tien kampeer plaatsen per erf. Het Landbouwschap kiest voor een maximum van 15 omdat dat in sommige provincies, zoals Zeeland, haalbaar is, aldus een woordvoerder. Is het aantal van 15 niet verantwoord, dan kan de gemeente ingrijpen. UIT DE WEEKBLADEN^2 Was er afgelopen week dan niks om over te schrijven of is het nog steeds een beetje kom kommertijd? Wat de re den ook mag zijn, er wor- den in de nieuwe week bladen nogal wat oude koeien uit de spreekwoor delijke sloot gehaald. Zo doet Vrij Nederland over zes pagina's de geschie denis van de geheime verzetsorganisatie Gla- dio uit de doeken, be spreekt HP/De Tijd, het 'verschijnsel' Rottenberg nog maar eens een keer tje, terwijl Elsevier zich genoodzaakt voelt de sa larissen van de kamerle den op zijn pagina'af te drukken. Niks nieuws onder de zon. Hoewel Tot nu toe bestonden ze ge woon niet. De bijna duizend kinderen in ons land die in de Tweede Wereldoorlog zijn ge boren uit een Japanse soldaat en een Nederlands-Indische moeder. Hun vaders wonen meestal ver weg in het land van de rijzende zon en zijn onvindbaar, hun moeders hullen zich in stilzwijgen. Uit schaamte. HN-Nederland praat met enkelen van die moeders en kinderen. Een groep die zich altijd gene geerd en bestraft voelde en pas nu tevoorschijn durft te komen. Resultaat is onder andere de oprichting van de Vereniging voor Japans-Indi sche Nakomelingen. Het zou zo goed zijn: een beetje verstandiger en gezon der eten. Biologisch-dyna- misch geteelde groente en fruit kunnen daar hun bijdra ge aan leveren. Er komen dan ook steeds meer gezond-eten- winkels in Nederland. En ook de tuinder blijkt bereid te zijn om over te schakelen op al dat biologisch geteelde spul, getuige het grote aantal aanmeldingen bij omscho lingscursussen. Maar of je er als winkelier of boer een goed belegde boterham aan over houdt is de vraag. Want de in teresse bij de consument blijft sterk achter, en dus ook de afzet. Wat verdienen kamerleden eigenlijk, vraagt Elsevier zich deze week af. In keurige staatjes worden de salarissen (fractievoorzitters een beetje meer) op een rijtje gezet, evenals de aantrekkelijke be lastingvrije onkostenvergoe dingen. Ach, we weten dat ei genlijk allemaal wel. Niet dat je nu slapend rijk wordt van zo'n salaris, maar kamerle den hebben in elk geval niks te klagen. Des te opvallender is het, zo blijkt uit het verhaal van Arendo Joustra, dat de parlementariërs „wel de soci ale uitkeringen verlagen, ter wijl ze hun eigen wachtgeld willen verhogen". Eigenlijk vindt de auteur het maar een gênante discussie, dat gezeur over de vraag of kamerleden nu te veel of te weinig verdie nen. Om van alles af te zijn zou de Kamer voor een belo ningssysteem moeten kiezen dat niet de suggestie wekt al lerlei uitzonderingen voor de betrokkenen te creëren. Volgens Elsevier bleef de nieuwjaarstoespraak van S. van Driel, de directeur van de sociale dienst in Den Haag, opvallend genoeg vrij wel onopgemerkt. Terwijl hij toch een aantal opmerkelijke dingen die tweede januari naar voren bracht. Zo opper de Van Driel om tegenover het recht op een bijstandsuit kering een plicht te stellen om burgerschapstaken te vervullen. Daarbij denkt hij aan wijktoezicht, hulp aan bejaarden, ondersteuning bij huiswerk en taalles aan al lochtonen. De integratie van migranten wil Van Driel 'af dwingen' door een 'introduc tieprogramma' (waaronder taalonderwijs) verplicht te stellen. De directeur is een no nonsense manager, die een hekel heeft aan bureaucrati sche rompslomp, aldus de ty pering van Elsevier. „Of je haalt die mensen niet bin nen", licht Van Driel toe. „Of je haalt ze wèl binnen, maar dan gaan we er ook van uit dat ze als de donder integre- Het hele buitenlandgede'elte i§ deze week ingeruimd voor watje misschien nog het best de voormalige Sovjetunie zou kunnen noemen. Een ver kruimeld rijk. Hèt is moeilijk te overleven in het nieuwe economische systeem dat 'anarcho-kapitalisme' heet. De Russische handelsdelega tie in Amsterdam ziet in elk geval een mooie toekomst voor zich. Maar een Neder landse zakenman zegt over HI>DETI dat h iir is. het partij [e stuc Zhao ildigd i luren Kiyang Een jatsraat de typisch Russische pro||c*1j' ten: je moet er toch niet]P^°t denken dat je met dit langs de deuren gaat". Jaap van Zweden. Zijn noeming in 1980 als coni11 meester van het Com gebouworkest kwam als grote verassing. De net 2 rige violist werd de opvc van Herman Krebbers, dij| een ongeluk niet spelen. Jaap van Zweden groot musicus. Toch is er aan de man wat hem ee hoog 'Marco-Bakkergeh verschaft. Volgens De Gr« ligt dat onder andere veelvuldige optredens Henk van der Meydens vé-rubriek in de Teleg Bovendien veranderde violist 2,5 jaar geleden impressariaat. Hij bev zich nu onder de hoede entertainmentgigant van de Ende. En het stroomt binnen. Maar dan wat mis met al die merciële activiteiten? K nettist George PieteiJ Het is zo typisch N< ?eiT} c iands om dat af te ke )t dui de een is er gewoon h; sche ger in dan de ander' De Groene beschrijft hof aj var] gesteld is met de transcf rele psychiatrie. Een breken is voor iemani Dar-es-Salaam net zo pij als voor iemand uit Gei Maar geldt dat ook voor chische aandoeningen? Ramdas gaat op onder uit. Of je nu denkt dat j< poleon bent of Haile Selï het spuitje of het pilletje hetzelfde. rolg va ÏÏNG' ;em o )t dui sche )S-hu! il va ;ke J/alitei 5ovjetu itmach dan W Stamgasten halen in H eiirt Tijd herinneringen op a; ferentii Lucky Star aan de Leidsedwarsstraat in Am dam, de bekendste dar in de jaren zestig waar lectuelen, kunstenaars derwereldfiguren plee uit te gaan. Een legen sche tent. Jan Cremer: was voor mij een soort als ik in Nederland was Harry Mulisch: „Nee, d; deed ik eigenlijk nooit, stens als er wat te ver: viel". Maar eens viel 0( doek voor de Lucky. H wege de jaren tachtig k dancing de concurrents l^en kui de uit de grond schiet ootste s pretpaleizen niet meer En eind '88 weerklonk het laatst Sammy I nummer 'You're my I Star' ïuw en ïnenigl schap 1 "de NA lenstell bevinc telijk c conti ne in Wa niniste: Het wil maar niet lukkei en Var de allochtonen in ons 'wist ii Werkloosheid, vandalisr huma criminaliteit. Woorden welhaast synoniem lijk zijn voor de positie minderheden. Toch ziet niet iedereen de toekom somber in voor de Tu Marokkanen en Surinai „Er vallen boot, maar er is ook een groep die het met valle opstaan redt. Ze gaan meer terug, dus prober hier te maken wat er v? J maken valt. Daarbij ze meer overwinnen dai ander, maar het lukt ze wel. En hoe eerder ze hit ii t i 1RADC schappelijk onderzoeker Nog even en dan beginnf Olympische Winterspel! onië bef het Franse Albertville i streek Savoie. Kosten moeite zijn gespaard oi sporters een zo optimaa egoslav gelijke accomodatie te den en ook de banen ei t). Bosi eigenlijk ooit hun geld t( jresider En worden die witte b« echt gouden bergen? H Tijd denkt van niet. De nemende gemeenten waarschijnlijk tot ver n jaar 2000 diep in de schu In Albertville is de werk heid vorig jaar al met tien procent toegenome toeristen bleven weg) ei is een teken aan de wand 1(ercegc heb en va] om d et presi 't de kle publiek Joegi i. Mont delijke volledig Het pari Vijftig jaar geleden gin film 'The Maltese Falco^ première. Daarmee Humphrey Bogart in klap een begrip. Hij ga gezicht aan de klas Amerikaanse 'private I Rinus Ferdinandusse I een portret aan de acteuif wie ooit werd gezegdw komt geen vrouw in scoop die Bogart zou kussen". Het bezoek van Brunswijk aan NederlaJ door veel journalisten a grepen om nog eens I gaan hoe het nu eigenlij met het onderscheppen die duizend kilo cocaïne borgen in een tweemi vliegtuigje, in het Surin >1 - De se binnenland. Zat Bpanse m wijk er zelf achter? Wal schielijk Bouterse? VN onderin even I een derde mogelijkheient van h drugsvangst was onde ebben n van een CIA-complot. nmandai t zaakje Hij n misschien in slddp Qeudllcn Kom, ue$m hem hólen MIDDEN-NEDERLAND Het Nederlands Bureau voor Toerisme adviseert Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland (met uitzondering van regio Rijn mond) om op of omstreeks 4 juli met vakantie te gaan. De beste periode binnen de schoolvakantie, voor de beste sprei ding in het land. HAAL DE FOLDER BIJ UW VVV KANTOOR. Kosto komt op voor 'tijdelijk' personeel DEN HAAG - Bedrijven mo gen binnenkort werknemers die formeel een tijdelijke aan stelling hebben maar in de praktijk eigenlijk in vaste dienst zijn niet meer naar wille keur op straat zetten. Staatsse cretaris Kosto van justitie heeft gisteren besloten om in de nieuwe wet op het ontslagrecht een ruimere bescherming te ge ven aan dit 'tijdelijke' perso neel. Veel bedrijven nemen jaarcontractanten, oproep- en uitzendkrachten kort na afloop van het dienstverband opnieuw tijdelijk aan. Dat is goedkoper omdat de werkgever de cao dan buiten beschouwing kan laten. Dat betekent dat hij die werk nemers geen periodieke loons verhogingen, reiskostenver goedingen en andere normale arbeidsvoorwaarden hoeft te bieden. men vanwege de financiële on zekerheid. Het is dus maar de vraag of de gedeeltelijke be roepsmogelijkheid juridisch zuiver en hanteerbaar is. In ie der geval zullen de complica ties de bewijsvoering uitvoeri ger maken en is het best moge lijk dat hierdoor het gerechte lijk apparaat met zes of zeven kantonrechters vergroot moet worden, zo verwachten de poli tieke partijen. De druk op de kantonrechters neemt overi gens al ieder jaar toe. Jaarlijks gaat een stijgend aantal werk nemers naar de rechter in ver band met ontslag. Vorig jaar vochten bijna 10.000 werkne mers en werkgevers de ontbin ding van de arbeidsovereen komst voor de rechter uit. Idoor HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG Wat krom is wordt recht en wat recht is wordt krom. Dat is mis schien de beste typering voor de herziening van het ontslagrecht die deze week in de Tweede Kamer wordt behandeld. Hoewel de ingewikkelde dis cussie weinig opzien baart, zijn er toch acht jaar aan verhitte discussie vooraf gegaan. De op zegtermijnen van arbeidsover eenkomsten worden verkort tot maximaal vier maanden, het aanvechten van een ontslagver gunning bij een hogere rechter wordt bemoeilijkt en de verlen ging van een tijdelijk arbeids contract mag straks slechts eenmalig plaatsvinden met een maximum verlenging van zes maanden. De herziening van het ontsla grecht die nu voorligt is nage noeg letterlijk overgenomen uit het advies van de werknemers en werkgevers in de Sociaal Economische Raad. Na lange gevechten besloten de sociale partners eensgezind tot de eer dergenoemde veranderingen De regeringspartijen branden hun vingers daar dan ook niet meer aan, ook al zouden ze nog zo graag belangrijke verande ringen aanbrengen. Met name bij het CDA jeuken de handen om een einde te maken aan de belangrijke positie van de di recteur van het arbeidsbureau die vergunning moet verlenen voor ontslag. De christen-de- 'mocraten, gesteund door de WD, vinden het vreemd dat er nog steeds twee keer toestem ming verleend moet worden bij DEN HAAG - De over heid moet bij haar pogin gen het autogebruik terug te dringen voorzichtig zijn met het gebruik van (mi- lieu-)heffingen. Een hoge regulerende heffing waar van de opbrengst ook ge bruikt wordt voor algeme ne uitgaven wekt achter docht bij de burger en on dermijnt diens wil om mee te werken aan een gerin ger gebruik van de auto. Beter is het om een beperkte heffing in te voeren, waarin bij voorbeeld de belasting op ben zine wordt verhoogd, maar de belasting op auto-aanschaf en - bezit wordt verlaagd. Volgens P. Nouwen, directeur van de ANWB, hebben forse prijsver hogingen nauwelijks effect op het autogebruik: een kosten stijging van tien procent zou leiden tot een daling van het autogebruik met slechts twee procent, zo betoogde hij van middag in een lezing aan de Erasmus-universiteit in Rotter dam. Nouwen toont zich voorstander van een pakket van maatrege len dat de autorijders bewuster moet laten omgaan met hun be zit. Dat pakket zou moeten be staan uit zowel prijsmaatrege len als het creëren van goede al ternatieve reismogelijkheden en goede voorlichting daarover. Hij constateert dat aan met name dat laatste nogal wat schort. „Automobilisten weten vaak niet hoe goed het open baar vervoer naar hun bestem ming in feite is. Zij vergelijken snelheid en prijs van de auto en het openbaar vervoer dikwijls op grond van verkeerde gege vens of maken de vergelijking helemaal'niet. Bij de bevorde ring van verantwoorde keuzen is goede en gerichte informatie een belangrijk instrument", al dus Nouwen. Hij verwijst wat dat betreft naar de deelname van de ANWB in het „Platform Reis Informatie Systeem" (PRIS), dat vanaf 1994 op bepaalde lokaties en la ter ook thuis per computer kan worden geraadpleegd om vast te stellen wat sneller en goed koper is, openbaar vervoer of de auto. Nouwen uit kritiek op de traag heid waarmee de overheid in speelt op de behoeften van de reiziger. Zo duurde het vele ja ren voordat de door NS en ANWB aanbevolen bouw van stations met parkeervoorzie ningen ook daadwerkelijk werd uitgevoerd. Ook de invoering van de combi-kaart, die gebrui kers van het openbaar vervoer onder meer een korting op de motorrijtuigenbelasting be looft, laat veel te lang op zich wachten, meent Nouwen. Ver der noemde hij de overvolle spitsuurtreinen, die bij gebrek aan voldoende materieel ont staan, „niet bepaald een aan moediging voor de automobi list die net besloten heeft zijn gedrag te veranderen". Nouwen pleit voor meer inves teringen in het verkeer en ver voer. De anderhalf miljard gul den per jaar extra die nu in de sector worden gestoken noemt hij te weinig, „zeker als men be denkt dat een bedrijf, dat zo weinig zou investeren, niet lang zou overleven". „Zonder nieu we investeringen is geen goed openbaar vervoer mogelijk, dus geen overstap van auto naar openbaar vervoer, geen aanpak van het fileprobleem en tasten we de fundamenten van on?e economie aan", aldus Nouwen. Aanzienlijke investeringen zijn noodzakelijk, vindt hij, met als meest voor de hand liggende beslissing om meevallers bij de overheidsfinanciën voor dat doel te gebruiken. SUSKE EN WISKE LAMBIK BABA Dales handhaaft Onderzeeër Een authentieke Russische onderzeeër met een lengte van circa 90 meter loopt de haven van Den Helder bin nen. De boot uit de Zulu-klasse werd door drie ondernemers uit Den Helder als toeristische attractie aange kocht. De grotendeels ontmantelde onderzeeër zal de komende maanden worden opgeknapt. Het is de bedoe ling dat hij tijdens de Nationale Vlootdagen in juni voor het publiek te bezichtigen is. g foto- anp pensioen van NSB-weduwe DEN HAAG - Minister Dales (binnenlandse zaken) ziet niet af van de cassatie die het kabi net heeft ingesteld tegen de uit spraak van het hof in Den Haag dat de weduwe Rost van Ton ningen te veel pensioen krijgt. Groen Links meent als enige fractie dat het kabinet in dit speciale geval had moeten af zien van hoger beroep omdat daarmee een historische fout (c) Standaard Ultfleverlj/Wavery Production» ZO\j zijn goedgemaakt. Wie ontslagen is, kan straks alleen nog in beroep gaan over de financiële schikking, maar niet meer over het ontslag zelf. foto:sp ontslag. Eerst komt het jawoord van de directeur van de Regio nale Arbeidsvoorziening en daarna volgt de kantonrechter. Die zogenaamde 'preventieve ontslagtoets' van de directeur van het arbeidsbureau is juri disch niet sterk, menen de christen-democraten, en zou moeten verdwijnen. En ze ver wijzen daarbij graag naar de oorsprong van dit fenomeen dat dateert uit de naoorlogse periode waarin nagenoeg niets was geregeld omtrent het ont slag. De werknemers hechten sterk aan de handhaving hier van, omdat de overgebleven ju ridische weg langs de rechter voor de werknemer nogal nade lig is. Het CDA meent echter dat de directe weg naar de rech ter (repressieve toets) zuiverder is, maar dat ideaal is de chris ten-democraten niet heilig ge noeg om te tornen aan het bro ze compromis van werknemers en werkgevers. Tenslotte zijn de verhoudingen toch al sterk bekoeld. Een ingewikkelder probleem vormt het gedeeltelijke be- roepsrecht dat de werknemer en werkgever bij aanname van de nieuwe regeling krijgen. Bij normale gerechtelijke beslis singen is altijd beroep mogelijk bij een hogere rechter. In het ontslagrecht gelden echter an dere regels. Het is namelijk de bedoeling dat belanghebben den straks nog wel in beroep kunnen gaan over de financiële schikking, maar niet meer over het ontslag zelf. De sociale part ners vinden dat een volledige beroepsmogelijkheid tot einde loze procedures kan leiden. Niet alleen de werknemer blijft dan lange tijd in onzekerheid over de rechtsgeldigheid van het eerste vonnis, maar ook het bedrijf kan gedurende die pe riode geen nieuwe werknemer op die plaats zetten. Vooral klei nere bedrijven komen in dat ge val in de problemen. Om de procedure te verkorten kan binnenkort alleen beroep aan getekend worden tegen de fi nanciële regeling. Over het feit dat de betreffende werknemer ontslagen is bestaat dan gedu rende het hoger beroep geen onduidelijkheid meer. De hoge re rechter mag de billijkheid (overigens een omstreden be grip vanwege de vaagheid) van de getroffen schikking beoor delen, maar niét de ontbinding van de arbeidsovereenkomst. Het voordeel is, dat de werkge ver onmiddellijk na de eerste gerechtelijke uitspraak weet of hij al dan niet een nieuwe werk nemer kan aantrekken op de plaats van de medewerker met wie hij in onmin leeft. Met name de GPVer Schutte liet gisteren zien welke bezwa ren aan die constructie kleven. Het kan immers zijn dat de kantonrechter straks toestemt met ontslag, omdat de financië le tegemoetkoming in zijn ogen billijk is. Mocht de hogere rech ter beslissen dat de werknemer onredelijk veel geld is toege zegd, dan kan een situatie ont staan die de eerste rechter tot een ander oordeel had ge bracht. Misschien had hij na melijk bij een slechtere finan ciële regeling geen toestem ming voor ontslag gegeven. Gevreesd wordt, dat dit dilem ma rechters er toe brengt min der snel met ontslag in te stem-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4