N-commissie tegen ezoek van Lubbers tan Zuid-Afrika „Blanke regering in Zuid-Afrika moet economische macht ook delen" „Tandarts trekt alleen kiezen als het nodig is" Raad van State kraakt tracéwet 1Q0,gidAe(3oiyuuit BINNENLAND Overheid zal bij ernstige smog auto niet verbieden i Algemene Rekenkamer buigt zich over Plan-Simons I NVJ dringt aan op reddingsplan Burgers moeten meer betalen voor advocaat 11 DONDERDAG 23 JANUARI 1992 enemende vraag naar irkrachten basisonderwijs b HAAG - De vraag naar leraren in het ba- hderwijs zal de komende tien jaar zo snel Jen, dat de overheid een beroep zal moeten h op de zogeheten stille reserve: bevoegde trachten (voor een groot deel vrouwen) die Jmeer in het onderwijs werken en ook niet jterkloos te boek staan, fcchrijft staatssecretaris Wallage (onderwijs) In reactie op een rapport van het Instituut Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek In het basisonderwijs zijn op dit moment b geen structurele vacatures. Het IVA ver ft dat het aantal leerlingen de komende tien [sterk zal toenemen en dat daardoor het aan kanen met 10.000 zal groeien. Tegelijkertijd lacht het IVA dat door vut en wao meer lera- feullen stoppen met werken en de arbeids vet in het basisonderwijs zeer krap zal wor- In DEN HAAG De maatregelen die de overheid in het geval van ernstige smog kan treffen gaan niet verder dan een gedragsad vies aan de burgers. Een tijdelijk verbod op autorijden zit er niet in. Dit bleek gisteren uit een debat in de Tweede Kamer over maatrege len die de overheid mag nemen bij ernstige luchtverontreiniging. Minister Alders (VROM) betoog de dat het effect van verdergaan de maatregelen nog hoogst onze ker is. „Uit onderzoeken blijkt dat gedragsbeïnvloeding in ieder geval wél positieve gevolgen heeft. Advisering blijft daarom vooralsnog de enige reactie op luchtverontreiniging", aldus Al ders. Een overgrote meerderheid van de Tweede Kamer betuigde steun aan dit beleid. CDA, PvdA en D66 erkennen dat voor jonge kinderen, bejaarden en mensen met ademhalingsproblemen smog zeer schadelijk is, maar schaarden zich achter Alders' op vatting dat de maatschappelijke' gevolgen van een verkeersstop te groot zijn. DEN HAAG De ziektekostenverzekeraars en staatssecretaris Simons van volksgezondheid zijn het eens geworden over het on derzoek dat de Algemene Rekenkamer gaat doen naar de kosten- en premiestijgingen in de gezondheidszorg. De Rekenkamer zal waarschijnlijk vandaag of morgen al opdracht krijgen voor het onderzoek dat hoogstens zes weken in beslag mag nemen. Ook CDA-fractievoorzitter Kaland in de Eerste Kamer heeft zich gemengd in de discussie over de premiestijgingen. De man die volgens Simons de kwade genius is achter de actie van de particuliere verzekeraars heeft gisteren schriftelijke vragen ge steld aan de bewindsman. Kaland wil weten hoe het komt dat Si mons in december herhaaldelijk heeft gezegd dat alleen de hoog ste inkomens negatieve gevolgen van zijn plan ondervinden, ter wijl in de praktijk ook de lagere en middeninkomens meer voor de ziektekostenverzekering lijken te betalen. Kaland stelt de vragen naar aanleiding van cijfers van het Nibud. Zoals bekend heeft de CDA-senaatsfractie al in december grote vraagtekens gezet bij het plan-Simons voor een basisverzekering in de gezondheidszorg. Asielzoekers ontsnapt uit centrum Schiphol SCHIPHOL - Een groep van zestien asiel zoekers is gisteravond ontsnapt uit het asiel zoekerscentrum op Schiphol-oost. Drie van hen werden vrij snel na hun ontsnapping aangehouden. De overige dertien asielzoekers, drie Ghane- zen, zes Nigerianen, een Liberiaan, twee Zaï- rezen, en een Somaliër, allen mannen in de leeftijd van twintig tot 29 jaar, zijn nog voort vluchtig. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie en de omliggende korpsen zijn gewaarschuwd en voeren momenteel zoekacties uit. De man nen wisten uit het centrum te ontkomen toen een schoonmaker het pand verliet. Vervol gens klommen zij via het dak en het raam naar buiten. In het asielzoekerscentrum verbleven in to taal 39 mensen, onder wie zeven vrouwen. et die i dui< in de enheii ;en oo|( IN 'T HOUT lite iter N HAAG De speciale [missie tegen apart- belan^ van Verenigde Na- - vreeijg tegen het voorgeno- eel bezoek van premier i al eekers aan Zuid-Afrika. dat déercjirect_eur S. Mou- Sovje|is van VN-Cen- trialisi tegen Apartheid in r het Ijerdam.heeft dit giste- |n zo «Verklaard. .ten dej Nederlandse ambassadeur VN zou inmiddels een af- 'ende verklaring van de ble commissie «t hebben genomen. pmmissie vindt het nog [tijd om economische sanc- kegen Zuid-Afrika af te [fen. Daarom is het ook te zegt Mousouris, voor een ik van staatshoofden of re isleiders aan Pretoria, f omdat Nederland zich al- b consequent tegen apart- peeft uitgesproken, hopen lat de Nederlandse rege ring met een bezoek wil wach ten tot er duidelijke stappen in de richting van een overgangs regering zijn gezet". Volgens Mousouris zou Neder land in elk geval moeten af wachten wat er uit de volgende onderhandelimgsronde komt tussen de Zuidafrikaanse rege ring en onder meer het ANC. De vakcentrale CNV wil even eens dat Lubbers zijn bezoek uitstelt. De krachtproef waar voor blank en zwart in Zuid- Afrika staan (vooral het vormen van een nieuwe democratische volksvertegenwoordiging) is volgens het CNV nog lang niet voltooid. De Nederlandse rege ring kan weliswaar een bijdra ge aan dat proces leveren, maar dient dan wel zorgvuldig te handelen. Aan die voorwaarde wordt niet voldaan, meent het CNV. De christelijke vakcentra le is daarom bang dat een Ne derlands bezoek, hoe goed be doeld ook, „een tegengesteld effect zal hebben". Ook de Zuidafrikaanse vakcen- tale Cosatu, die anderhalf mil joen leden telt, is tegen een be zoek van Lubbeys. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking vindt het tamelijk normaal dat het ANC zich heeft uitgesproken tegen een bezoek van Lubbers. Hij heeft niet de indruk dat de be weging van Nelson Mandela Nederland probeert te dicteren hoe zijn buitenlands beleid er uit moet zien. „Er is juist een behoorlijke dialoog met het ANC op gang gekomen. Daarin past dat wij op onze beurt ook naar hen luisteren en niet pro beren hen iets te dicteren", zei Pronk gisteren op een congres in Rotterdam over de toekom stige relaties tussen de Europe se Gemeenschap en Zuidelijk Afrika. De Zuidafrikaanse regering geeft geen commentaar op het voorgenomen bezoek van Lub bers en Van den Broek. Zegslie den meldden dat Pretoria niets zal zeggen over de ontstane controverse totdat premier Lubbers definitief heeft beslo ten of hij wel of niet naar Zuid- Afrika afreist. De omstreden reis van Lubbers lijkt de Zuidafrikaanse pers nauwelijks te boeien. Nog geen van de kranten heeft een com mentaar gewijd aan de vraag of Lubbers al dan niet Zuid-Afrika moet aandoen, ook al is hij de eerste Westerse premier die Zuid-Afrika wil bezoeken. Jay Naidoo, secretaris-generaal van Cosatu, het overkoepelende orgaan van Zuidafrikaanse vakbonden, bezoekt het hoofdkwartier van het FNV. Hij sprak er gisteren met FNV voorzitter Jan Stekelenburg. FOTO: ANP II Museumplein in Amsterdam is gisteren het kasteel van de Schone Slaapster opgetrokken. Tot en met dit linde zullen allerlei bekende Walt-Disney-figuren hier optreden in het kader van een vijf maanden durende jese tournee. In april gaat vlak bij Parijs het Euro Disney Resort open en een commerciële warming-up kan pen kwaad. FOTO:ANP ROTTERDAM - De druk op het blanke minder heidsbewind in Zuid-Afri ka mag niet verslappen. De blanken zijn misschien eindelijk zo ver dat ze de politieke macht willen de len. Zeker zo belangrijk is dat ze ook hun economi sche macht afstaan. „Niets wijst er op dat ze daar daadwerkelijk toe bereid zijn". Jay Naidoo, de secretaris-gene raal van Cosatu, het overkoepe lende Zuidafrikaanse vakver bond met 1,5 miljoen leden, laat er geen misverstand over be staan dat niet-blanke organisa ties het blanke bewind nog steeds wantrouwen als de pest. Pas als op allerlei terreinen schriftelijke garanties op tafel liggen, geloven Cosatu, het ANC en andere organisaties dat het de blanke machthebbers in hun land menens is. Naidoo is met een aantal colle ga's op bliksembezoek bij enke le Europese vakbonden. Na urenlange besprekingen op het FNV-hoofdkwartier in Amster dam hield hij gisteren een rede voering op een congres in Rot terdam dat zich bezighield met de relatie tussen Europa en het nieuwe Zuid-Afrika. „Er is be hoefte aan minder congressen en meer daden", zei hij erover, met licht cynisme. Naidoo's Cosatu is in de afgelo pen jaren uitgegroeid tot een machtsfactor van belang. In 1979 had de voorloper van het overkoepelende vakverbond 54.000 leden. In 1984. toen Co satu (Congress of South African Trade Unions) ontstond, was dat aantal 400.000 en nu, acht jaar later, is het opgelopen tot anderhalf miljoen. Het meren deel is straatarm. Cosatu leeft voor een groot deel op de porte monnee van bevriende organi saties. Zo krijgt het dit jaar 750.000,--van het FNV. Naidoo, een dertiger, is zelf jvanaf zijn vroegste jeugd actief geweest in vakbonden. Van daag kreeg hij uit handen van FNV voorzitter Jan Stekelen burg de eerste onderscheiding voor het bevorderen van vak bondsrechten. Meer macht „De regering is er niet in ge slaagd de vakbonden te onder drukken. Dat heeft onze leden gesterkt. We hebben meer macht vergaard, vechten voor meer rechten dan alleen maar hogere lonen en betere werk omstandigheden. Het om meer dan het bestrijden van de apart heid, waarvan de machtsbasis afbrokkelt. Dat maakt de vak bonden fundamenteel tot ande re organisaties dan de vakbon den in de traditonele kapitalis tische landen". Cosatu wil hoe dan ook een be langrijke rol spelen bij de poli tieke en economische hervor mingen in Zuid-Afrika. „Het - heeft alleen zin over politieke veranderingen te praten als je meteen over de economie praat," aldus Naidoo, „want de blanken hebben de economi sche macht in handen. De blan ken zien arbeid nog steeds lou ter als een handelsartikel dat geld kost. Iedereen is het met iedereen eens dat er meer wel vaart in Zuid-Afrika moet ko men. De vraag is: bij wie komt die welvaart terecht? Zodra de regering investeerders aan trekt schieten de aandelen op de beurs in Johannesburg om hoog. Maar tegelijkertijd verlie zen duizenden zwarten hun baan. De Zuidafrikaanse econo mie gaat gebukt onder een zie ke misvorming: 80 procent van alle welvaart is in handen van de blanken. De regering, maar dat zal geen blanke zijn, moet ingrijpen". Naidoo is niet bang dat de blan ken massaal het land zullen ontvluchten met medeneming van hun kapitaal, hun interna tionale connecties en hun vak bekwaamheden. „Geen ander land kan ze bieden wat ze nu hebben". Cosatu ziet de blan ken als een onlosmakelijk deel van de Zuidafrikaanse samen leving. Het is niet onze bedoe ling om ze individueel te laten bloeden voor hun zonden. Neen, als collectief moeten ze ons helpen de verschrikkelijke schade van decennia apartheid te herstellen". Verbaasd Hij is, zoals trouwens veel niet- blanken uit Zuid-Afrika, ver baasd dat allerlei instellingen en de publieke opinie in grote delen van de wereld denken dat het met Zuid-Afrika de goede kant op gaat. „Jullie moeten niet afgaan op wat de regering zegt. Er zijn nog maar weinig fundamentele veranderingen doorgevoerd. Op veel terreinen is de zwarte bevolking er zelfs slechter aan toe: grotere armoe de, meer geweld, meer werk loosheid. Ik ben er nog steeds niet van overtuigd dat de de blanke machthebbers de macht, en dan bedoel ik alle macht, dus niet alleen de poli tieke maar ook de economi sche, aan het volk wensen over te dragen". Dit geeft aan waarom Cosatu geen ogenblik aarzelde om zich aan de zijde van het ANC te scharen en het bezoek van pre mier Lubbers aan Zuid-Afrika volgende maand af te wijzen. Naidoo: „Als hij toch komt, wil len we er niets mee te maken hebben. We zullen hem niet ontmoeten. Ik sluit zelfs de monstraties niet uit. Het res pect dat we voor Nederland hebben is in gevaar". Hij beschuldigt Lubbers van paternalisme: „Hij zegt dat het goed is voor het democratise ringsproces om naar Pretoria te gaan. Wij zeggen dat dat niet zo is. Waarom wenst hij vóór ons te beslissen? Wij zijn boven dien tienmaal zo groot als de Nationale Partij van president De Klerk. Lubbers i§ naïef als hij zegt dat zijn reis ons helpt. Dat is niet zo. Het helpt De Klerk". AMSTERDAM - De Neder landse Vereniging van Journa listen (NVJ) zal maandag in een overleg met de directie van Sijt- hoff Pers opnieuw aandringen op een reddingsplan voor dag blad Het Binnenhof/Leidse Courant. Volgens de journalis tenvakbond onderschrijft het maandag uitgebrachte advies van het Amsterdamse bureau Keizersgracht Management (KM) de eerdere eisen van de NVJ. Het adviesbureau was door de ondernemingsraad van Sijthoff Pers en de vakbonden gevraagd een contra-expertise te maken op de bezuinigings plannen, waarmee de Sijthoff- directie het bedrijf uit de rode cijfers wil halen. Volgens NVJ- secretaris H. Verploeg beves tigt het adviesbureau de me ning van de NVJ, dat Sijthoff Pers onverantwoord omspringt' met Het Binnenhof/Leidsë Courant. De NVJ praat binnen kort met haar leden op de re dactie over de conclusies van het adviesbureau. De NVJ gaat ook spoedig met de directie van Sijthoff Pers om tafel zitten om op basis van hei advies te pra ten over de toekomst van beide bladen. Verhoging waterrekening door heffing grondwater DEN HAAG - De Neder landse waterleidingbedrij ven verzetten zich met kracht tegen een milieu heffing op grondwater. Vandaag hebben zij gepro beerd „de onrechtvaardige plannen" bij de ministers Kok van financiën en Al ders van milieubeheer uit het hoofd te praten. In een notitie aan de Tweede Kamer hebben Alders en Kok voorgesteld de milieubelasting volgend jaar uit te breiden met heffingen op afval, bestrij dingsmiddelen, kunstmest, veevoer en drinkwater. De wa terleidingbedrijven zijn veront waardigd over de voorgestelde heffing van één gulden per ku bieke meter water; een verdub beling van de grondwaterprijs. „De produktie van drinkwater is een activiteit die niet veront reinigend is voor het milieu.' Een heffing zou haaks staan op. het beleid van minister Alders en is in strijd met het uitgangs punt 'de vervuiler betaalt'", al dus een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland (VEWIN). Volgens de Stichting Duinbe houd en de Stichting Natuur en Milieu echter is de natuur in de duinen en de veengebieden sterk achteruitgegaan door de grondwaterwinning. Beide stichtingen reageren dan ook positief op de voorgenomen heffing op grondwater. Gaat de Tweede Kamer ak koord met de heffing, dan zal deze volgens de VEWIN aan de consument worden doorbere kend. Per jaar verbruiken Ne derlanders gemiddeld vijftig kubieke meter water per per soon. Als de plannen van Kok en Alders doorgaan, komt de waterrekening van een twee persoonshuishouden gemid deld honderd gulden per jaar hoger te liggen. j? R°Vi F. Wijnar dA in moeras, t krabbelt op' iG - De PvdA blijft roevend doen in de opi- ïngen. ïiaal-democraten scoren leer dan 25 zetels, bijna ilvering ten opzichte van zetels bij de amerverkie- i van 1989. Het CDA her- Sch van het verlies waarop rtij de afgelopen weken De christen-democraten uitkomen op 52 zetels, linder dan nu. Dit leert ïgste vertrouwelijke on- van bureau Inter/View, fers staan in schril con- ot die van bureau Nipo r 17 januari het CDA op rlies zet van liefst elf ze- )e PvdA daarentegen ilgens het Nipo uit op 32 zeven meer dan bij In- UTRECHT - Tandartsen trekken alleen tanden en kiezen als het echt noodza kelijk is. Dergelijke ingre pen gebeuren altijd na een weloverwogen besluit van tandarts en patiënt samen. Zo reageert de tandartsenorga nisatie NMT op uitspraken van prof.dr. C. de Putter die van daag hoogleraar Bijzondere Tandheelkunde wordt aan de Rijksuniversiteit Utrecht. In zijn oratie stelt De Putter dat de bevolking moet worden be schermd tegen extractie (trek ken) om financiële redenen. Volgens hem zouden er 300.000 tot 800.000 kunstgebit-dragers met ernstige kauw-, spreek- en zoenproblemen rondlopen. De NMT voelt zich aangespro ken door de uitlatingen van De Putter. De organisatie laat aan de hand van statistieken zien dat er de laatste jaren steeds meer wordt gekozen voor ge- bitssparende oplossingen. Zo zijn er in 1990 ruim 793.000 „ge- bitselementen" getrokken. Drie jaar eerder lag dat aantal 5PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON nog op 979.000. Soms is trekken inderdaad de enige mogelijk heid, maar verder zullen tand artsen altijd eerst een andere techniek zoeken aoals het plaatsen van een kroon. „He laas is net zo dat ernstige beper kingen in het ziekenfondspak ket betekenen, dat uitgebreide behandelingen ter voorkoming van gebitsverlies, zoals kronen en bruggen, voor eigen reke ning komen. Het valt niet te ontkennen dat dit feit voor de patiënt wel meespeelt in de be sluitvorming", aldus de NMT. DEN HAAG Door de nieuwe Wet op de Rechts bijstand, die waarschijn lijk volgend jaar van kracht wordt, moeten mensen met lage inko mens een aanzienlijk ho gere eigen bijdrage beta len als zij een advocaat in de arm willen nemen. In sommige gevallen wordt de eigen bijdrage zelfs ver viervoudigd. De Vereniging voor Rechtshulp (WR) concludeert dit met groot ongenoegen in een rapport dat zij vandaag aan de justitiecom- missie van de Tweede Kamer heeft aangeboden. Bij wijze van variant op de Week van het Recht heeft de WR deze dag uitgeroepen tot Dag van het Onrecht. Hoewel het door de WR gehouden on derzoek naar de gevolgen van de nieuwe wet niet erg uitge breid was (het is slechts geba seerd op honderd bezoekers van één Buro voor Rechtshulp in Rotterdam), is de conclusie duidelijk: de nieuwe wet zal aanzienlijke financiële gevol gen hebben. De belangrijkste conclusie uit het rapport is dat de eigen bij drage voor iedereen die op 'ge- subsidieerde' rechtshulp aan spraak kan maken (mensen met een netto-maandinkomen tot circa f 3000) in elk geval wordt verdubbeld. Voor sommi gen, met name alleenstaanden, zal de tariefsverhoging nog ho ger uitvallen. Een tweede ge volg van de nieuwe wet is dat de gratis rechtsbijstand vrijwel ge heel komt te vervallen. Alleen de algemene informatie blijft kosteloos. De overige hulp van medewerkers en advocaten zal volgens de nieuwe regeling in rekening worden gebracht. Volgens de WR resulteert dit alles in een effect dat haaks op de oorspronkelijke bedoeling staat. De Wet Rechtsbijstand aan On- en Minvermogenden uit 1957 was bedoeld om ieder een met een laag inkomen in de gelegenheid te stellen tegen zeer geringe kosten een beroep op rechtskundige hulp te doen. Daarentegen is de nieuwe Wet op de Rechtsbijstand in de ogen van de WR eerder een af schrikking dan een financiële steun te noemen, zo stelt het rapport. Uit het rapport van de WR blijkt overigens dat de meeste ondervraagde burgers het in principe redelijk vinden dat er naar draagkracht een eigen bij drage voor rechtshulp wordt ge vraagd. DEN HAAG De verkor ting van de wettelijke pro cedures bij aanleg van spoor-, auto- en vaarwegen tast de rechtszekerheid van de burgers aan. Deze scherpe kritiek heeft de Raad van State geuit op de zo genaamde Tracéwet die er voor moet zorgen dat de procedure- tijd wordt gehalveerd tot maxi maal vijf tot zes jaar. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen kan de vernietigende kritiek van het hoogste adviescollege van de regering betekenen dat de aanleg van de Betuwelijn van Rotterdam naar het Duitse Ruhrgebied en de hogensnel- heidslijn Frankrijk-Amster dam wordt vertraagd. Enkele weken terug gaf minister Maij- Weggen van verkeer en water staat nog de garantie dat de Be tuwelijn er reeds voor het jaar 2000 zou liggen. In de huidige wetgeving kun nen burgers en organisaties met beroepsprocedures de aan leg van wegen en andere bouw plannen soms tien tot twaalf jaar tegenhouden. Afgezien van lange onteigeningsprocedures, kan een wijziging van het ge meentelijk bestemmingsplan gedwarsboomd worden tot aan de Raad van State toe. Vervol gens kunnen nog civiele proce dures gestart worden in geval er sprake is van directe schade van belangen van burgers of or ganisaties. Minister Maij-Weggen en haar ambtgenoot Alders van VROM hebben al vorig jaar mei in het kabinet voorgesteld die proce dure per wet te bekorten. De be trokken bewindslieden leggen zich niet neer bij de kritiek van de Raad van State. Volgens een beleidsambtenaar van verkeer en waterstaat houdt het advies college onvoldoende rekening met de bestuurlijke noodzaak tot kortere procedures te ko men. Het kabinetsvoorstel gaat met het advies van de Raad van State naar de Tweede kamer die uiteindelijk een besluit moet nemen. Mocht het parle ment de kritiek van de Raad van State overnemen, dan kan dat gevolgen hebben voor parti culiere investeerders. Met name bij de aanleg van de Betu welijn voor goederenvervoer wordt gerekend op een forse in vestering van pensioenfond-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3