Opheldering geëist over zending Libië l Brezi 2 Richard Krajicek staakt dubbelspel door blessure Actiegroep woedend over stort van giftige bagger Verwarring bedreigt hulpconferentie GOS !~14 Dagen Gratis £eidóe Sou/tont INFORMATIE ZONDER SENSATIE CcidócSoutorit 23 JANUARI 1992 rM 20 PAGINA'S in drie katernen foicl&e <3owia/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25244. Losse nummers 1,50. GEESTELIJK LEVEN kjimtediensten uniek jturgisch experiment EIDEN OMGEVING Bode IJsclub Ikemade: „Eén keer ijs goed voor veel nieuwe leden" Mandela en De Klerk delen vredesprijs PARIJS ANC-leider Nelson Mandela en president Frederik de Klerk hebben geza menlijk de vredesprijs van de Unesco gekre gen, zo heeft de VN-organisatie voor weten schap en cultuur gisteren bekendgemaakt. De onderscheiding zal beide Zuidafrikanen op 3 februari op het Unesco-hoofdkantoor in Parijs worden uitgereikt. Zij krijgen de prijs wegens hun verdiensten bij de ontmanteling van de apartheid. Aan de prijs, die vernoemd is naar president Houphouet-Boigny van Ivoorkust, is een geldbedrag verbonden van ongeveer 265.000 gulden. Innemen vervuild Maaswater gestopt WERKENDAM - Het Water- winningbedrijf Brabantse Biesbosch (WBB) heeft het innemen van water uit de Maas gestopt. Aanleiding is de verontreiniging van het water met een aantal chemi sche stoffen, waaronder pyri dine en aniline. Het bedrijf heeft berekend dat het ver ontreinigde water vandaag bij de Biesbosch zal aanko men. Het verwacht dat de verontreinigingsgolf begin volgende week de Biesbosch zal zijn gepasseerd. De ver ontreiniging is afkomstig van bedrijven in Wallonië. Speciaal team onderzoekt aanslagen op migranten DEN HAAG - Het Regionaal Bureau Zware Crimina liteit van de Haagse politie heeft gisteren een speciaal team van tien rechercheurs samengesteld om de aan slagen op de migrantenorganisaties in Den Haag te onderzoeken. Het team zal zich bezighouden met buurtonderzoek en vergelijkend onderzoek met ande re ontploffingen waarbij vuurwerkbommen zijn ge bruikt. Behalve het rechercheteam onderzoekt het ge rechtelijk laboratorium in Rijswijk de gebruikte ex plosieven en de technische recherche van de Haagse politie de sporen op de getroffen plaatsen. Begin janu ari ontplofte een lichte bom bij de Migranten Werk winkel in Den Haag. Die aanslag werd opgeëist door het „Actiefront Nationalistisch Nederland". Maandag nacht ontplofte een bom bij de Opleiding van de Mi granten Omroepstichting. Deze aanslag werd vooraf aangekondigd en opgeëist door de „rechts-extremisti- sche commando's". Meisjes krijgen minder zakgeld dan jongens DEN HAAG - Meisjes ontvangen gemiddeld minder zakgeld van huri ouders dan jongens, zelfs als bijvoor beeld het kleedgeld wordt meegeteld, zo blijkt uit een onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP). Ouders bedenken hun zonen rijkelijker onder meer omdat ze dan meisjes kunnen vrijhouden, aldus het onderzoeksrapport. „Het leert meisjes echter ook al vroeg hoe de financiële verhoudingen tussen de seksen liggen", schrijft het SCP. In het rapport wordt echter wel geconcludeerd dat de emancipatie van meisjes en jonge vrouwen toeneemt. Het onderwijsni veau is in de jaren tachtig gelijk geworden. De ver schillen in deelname aan betaalde en onbetaalde ar beid zijn verminderd. Meisjes hebben wel minder vrije tijd doordat ze nog steeds meer aan het huishoudelijke en verzorgende werk doen. Ze hebben ook nog steeds minder bewegingsvrijheid buitenshuis. Kamermeerderheid voor behoud groene bankjes DEN HAAG - De kans dat de groene bank jes in de huidige vergaderzaal van de Twee de Kamer behouden blijven is sterk toege nomen. WD-kamerlid Erica Terpstra liet zich gisteren als 76e parlementariër overtui gen van de noodzaak de zaal in haar huidige gedaante te bewaren voor het nageslacht. PvdA-afgevaardigde Bram Stemerdink is degene die het initiatief heeft genomen voor het behoud van de groene bankjes. De beslissing valt binnenkort, wanneer de volksvertegenwoordiging praat over het jaarverslag van de commissie die de nieuw bouw van de Tweede Kamer begeleidt. Dit complex, waarin zich ook de nieuwe, halfronde vergaderzaal bevindt, wordt op 28 april door koningin Beatrix geopend. DEN HAAG - Groen Links wil zo snel mogelijk opheldering over het on derscheppen in Frankfurt van een zending strategi sche goederen bestemd voor Libië. De fractie in de Tweede Kamer wil onder meer weten waarom Nederland het materieel, dat door een Nederlands bedrijf in de VS was besteld en vervol gens ook Schiphol aandeed, heeft laten passeren. Ook wil de fractie weten om welk Neder lands bedrijf het gaat. Gisteren maakte de Duitse re geringswoordvoerder bekend dat de vracht m december op de luchthaven van Frankfurt in beslag was genomen. Het gaat om laserapparatuur die zowel voor civiele als nucleaire doe len gebruikt kan worden. Nederland zag echter geen aan leiding om het materieel met een al op Schiphol tegen te hou den, toen het daar uit de VS was aangekomen. Begin december onderzochten de Economische Controledienst (ECD) en de douane op Schiphol de zen ding. Maar deze stelden toen vast dat het om goederen ging die niet voorkomen op de lijst Strategische Goederen krach tens de Nederlandse in- en uit voerwet. Daarom was geen ex portvergunning nodig. Boven dien was er geen sprake van ST/RTV PROGRAMMA S R/PUZZEUMENU 14 IULAGE 15T/M20 itig winterweer, inacht weinig irolking, kans op een tbank en imumtemperatuur van - raden aan zee tot -6 den in het binnenland, rdag overwegend nig en dagtemperatuur iets en het vriespunt, nig wind, kracht 3 of der. ihenaar overlijdt Q bedrijfsongeval [DEKERK AAN DEN RIJN e 43-jarige Alphenaar K. 9 Is gistermiddag overleden |n bedrijfsongeval in Kou- rk. De man was in dienst ten betonfabricagebedrijf Be Hoogewaard in Koude- Tijdens takelwerkzaam- p raakte een ijzeren mal 1200 kilogram uit het even ten viel van een opstaande i De Alphenaar kwam on- leze mal terecht. Hij werd spoed overgebracht naar iZL, maar bezweek even 35. Joch aan zijn verwondin- t u in allejDe rijkspolitie van Rijne waar kleiijtelt samen met de techni- U a"^,en|echercheur en de arbeids- 'Pi de deuijctie een onderzoek in. 25 Dubbelpartner Jan Siemerink (links) informeert bezorgd bij Richard Kraji- cek, die zijn geblesseerde schouder aan wat oefeningen onderwerpt. foto:anp MELBOURNE Richard Kra jicek kampt met een blessure aan zijn rechter schouder. De succesvolle Haagse tennisser moest zich' de afgelopen nacht (Nederlandse tijd) in Melbour ne door een peesontsteking te rugtrekken uit de halve finale van het dubbelspel van het Grand Slam-toernooi. Het is daardoor onzeker of Kra jicek kan aantreden in de halve finale van het enkelspel tegen Jim Courier. Deze partij staat voor komende nacht (aanvang 04.00 uur) op het programma. De NOS doet hiervan via Ne derland 3 vanaf 07.00 uur ver slag. „Babyface" Krajicek, zo als de Australische kranten hem noemen, stond vanmor gen in het dubbelspel met Rijnsburger Jan Siemerink op voorsprong (6-4, 1-3) tegen de Australiërs Woodbridge en Woodforde. Krajicek gaf op met pijn aan de schouder, die de laatste dagen zo enorm is be last. Hij heeft er in Melbourne alleen al in het enkelspel meer dan tachtig aces mee geslagen. Hij voelde na de partij tegen Stich al „irritatie", maar kreeg bij de warming-up voor het dubbelspel pas echt pijn. Dub belpartner Jan Siemerink stel de nog voor om maar helemaal niet aan de halve finale te be ginnen. „Ik had het hem niet kwalijk genomen, maar hij wil de zelf spelen. Wijselijk genoeg is hij gestopt". Pagina 12: Tenniswereld ver rukt over succes Krajicek. JACOBSWOUDE/ALKEMADE De stort van baggerslib uil het gebied van het Hoogheem raadschap van Delfland in hel Braassemermeer is gisteren in overleg met Justitie hervat. Di1 tot grote woede van de Stich ting tot Behoud van het Braas semermeer. Volgens de stich ting bevat de bagger uit Delf land grote hoeveelheden chroom. Het Hoogheemraad schap van Rijnland zegt dat de bagger voldoet aan de normen die zijn gesteld door de provin cie. Afgelopen vrijdag werd de stort stilgelegd omdat in een schip te sterk vervuilde bagger werd aangetroffen. Gisteren werden de analyseresultaten van mon sters van andere schepen be- Regering van Estland afgetreden TALLINN - De regering van Estland is vandaag afgetreden. Pre mier Edgar Savisaar heeft het aftreden aangekondigd in het Estse parlement. De beslissing om af te treden is tijdens een kabinetszit ting in de hoofdstad van Estland, Tallinn, genomen. Het parle ment is direct beraadslagingen begonnen over de vorming van een nieuwe regering. valsheid in geschrifte bij de la dingdocumenten. Het CDA is verbaasd over de handelwijze van de ECD. Vol gens woordvoerder Van Weezei had het transport wel degelijk tegengehouden moeten wor den. Volgens de Duitsers heeft de CIA hen getipt over de zending. Groen Links wil van de minis ter Van den Broek en staatsse cretaris Van Rooy weten of Ne derland ook door een tip van te voren op de hoogte was. Het ministerie van economi sche zaken heeft zich naar aan leiding van de affaire inmiddels bereid verklaard met Bonn te gaan praten over een harmoni satie van het beleid inzake de wapenexport in Europa. „Kernwapens in gestrande U137" STOCKHOLM - De Sovjet-on derzeeboot die tien jaar geleden in Zweden aan de grond liep had wel degelijk tactische kern wapens aan boord, zo heeft de commandant van de boot nu toegegeven. In een programma op de Zweedse televisie ver klaarde luitenant-commandant Anatoli Goesjin dat hij bereid was geweest zijn kernwapens af te vuren indien hij aangevallen zou worden. Zijn Whisky-klas se onderzeeboot U137 liep in oktober 1981 op zo'n 16 kilome ter ten zuiden van de Zweedse marinebasis Karlskrona aan de grond. Maar Goesjin hield vol, net zoals hij tijdens de toenma lige ondervraging deed, dat niet werkende navigatie-appa- ratuur de reden was voor zijn aanwezigheid in verboden mili tair terrein. Goesjin verklaarde te geloven in het midden van de Oostzee te zijn toen hij plotse ling bij Karlskrona op de rotsen liep en dat zijn thuisbasis hem aanvankelijk niet geloofde. Het duurde bijna 24 uur voordat hij het bevel kreeg zijn schip op te blazen indien dat noodzakelijk zou zijn. 9tnnmn irci iq nnlitiok van 2500 gulden in het kader van het meidenbeleid. Na een dag van lang OlUUl IIGUI puil LIcK vergaderen werd een moeizaam compromis bereikt. Leerlingen van de Emilie Knappert Scholengemeenschap en het Holt- foto: wim van noort lantcollege kregen gisteren in het Leidse stadhuis een stoomcursus poli- Pagina 9: „Ik dacht dat het alleen oude mannen zouden zijn tiek. De leerling-politici mochten gisteren beslissen over de besteding hier" Idoor MARC DE KONINCK WASHINGTON - De in ternationale conferentie ter coördinatie van huma nitaire bijstand aan de voormalige Sovjetunie dreigt vanavond uiteen te gaan zonder harde afspra ken over wie welke hulp maatregelen gaat uitvoe ren. De mammoetvergadering van zestig landen en internationale organisaties in Washington had afgelopen nacht nog steeds geen overeenstemming bereikt over een concrete taakverde ling tussen de deelnemers. On duidelijk bleef in hoeverre af zonderlijke landen en organisa ties als de EG, de OESO, de WEU, de G-7, de NAVO, de Groep van 24, de Wereldbank en het IMF een rol zullen spe len in de hulpverlening op kor te termijn. Wel circuleerde er op de conferentie in de Ameri kaanse hoofdstad een nog on voldragen plan om een 'ad hoe groep' van deskundigen in het leven te roepen die alle be schikbare en toegezegde assis tentie onderling zou gaan af stemmen en bespreken met de ontvangende landen van het GOS (Gemenebest van Onaf hankelijke Staten). Minister Van den Broek her haalde gisteren in de Ameri kaanse hoofdstad dat ons land in 1992 nog 200 miljoen gulden, extra wil uittrekken voor hulp aan de ex-Sovjetunie. Hij zei dat nog niet duidelijk is waar dat geld vandaan moet komen. „Maar het zal er komen', aldus de bewindsman. kend. Deze wezen volgens Rijn land uit dat de béigger voldoet aan de normen. De Stichting tot Behoud van het Braassemer meer heeft een mengmonster uit de Slinksloot ten noorden van Schiedam laten onderzoe ken. Daarin bleek een hoeveel heid van 150 milligram chroom per kilogram droge slib te zit ten. Bagger afkomstig uit Delf land bleek ter plaatse van de stort 165 milligram per kilo gram te bevatten. Volgens de stichting is al toestemming no dig van de provincie om te stor ten als het slib 30 milligram be vat. Volgens E. Bosch van de stichting heeft chroom een ver woestende invloed op het mi lieu. Pagina 10: Stichting dient bij politie klacht in. Terwijl u, de vrieskou trotserend, onderweg was naar de sigarenwinkel op de hoek of de boekhandel twee straten verder om onze krant te kopen, was de schrijver van dit stukje ijlings onderweg naar Brezi. Een dorpje in Tsjechoslowakije, vlak bij Praag. Misschien nog nooit van gehoord? Nou daar komt dan snel verandering in. Want mocht u onderstaande bon invullen, dan verneemt u al binnen de gratis veertien dagen die u de Leidse Courant in de bus krijgt, alles over een klok, die daar tweemaal uit de toren is gestolen. Net als bij ons destijds is gebeurd. Maar die konden soms later nog worden teruggehaald. Zo niet in Brezi. Die klok komt straks van u. Daar kunt u de klok op gelijk zetten. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. >/levr: Voorl: Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: Knielende demonstranten Een menigte aanhangers van president Zviad Gamsachoerdia van Georgië steekt het portret van hun leider omhoog in Tbilisi. Ondanks het feit dat militairen van de regerende Militaire Raad hun wapens in de lucht afvuur den om de menigte te verspreiden, knielden de Georgièrs in het centrum van de stad om hun trouw aan Gam sachoerdia kracht bij te zetten. Troepen die trouw zijn aan de regerende Militaire Raad zijn gisteren overigens verder opgerukt naar Zoegdidi in het westen van Georgië, waar aanhangers van de verdreven president zich hebben verschanst g foto ap Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1