Muziek 16 INTERVIEW//!/ dertig jaar I Uit Debussy, Mozart en Schönberg rond theetijd (Verwacht onder voorbehoud) 24 JANUARI Shooting party - Zuidplein, Rotterdam. Mano negra - Paradiso, Amsterdam. 25 JANUARI Golden earring en Power play - Floridahal, Boskoop. Magnapop - Melkweg, Amsterdam. grandpa's garden, crusade en üeep waters - Baroeg, Rotterdam. Blues'n'trouble. Big joe louis and the blues kings, Dunn packer band - Paradiso, Amsterdam. 28 JANUARI Magnapop - Tivoli, Utrecht. 29 JANUARI Magnapop - Nighttown, Rotterdam. 31 JANUARI Luka bloom - Tivoli, Utrecht. Hallo venray - Koornbeurs, Delft. Dennis brown, freddie mcgregor, beres hammond, andrew tosh the 809 band - Paradiso, Amsterdam. 1 FEBRUARI Europe en Pink cream 69 - Ahoy, Rotterdam. Moe tucker en Sterling Morrison - Paradiso, Amsterdam. Ute lemper-Muziektheater, Amsterdam. 4 FEBRUARI American music club - Paard, Den Haag. Artic heat - Paap, Den Haag. Urban dance squad en Faith pillow - Paradiso, Amsterdam. 5 FEBRUARI Dennis brown, freddie mcgregor, beres hammond, andrew tosh the 809 band - Paard, Den Haag. Kees kingsize - New Game, Den Haag. Magnapop - Patronaat, Haarlem. Luka bloom en And all because the lady loves - Paradiso, Amsterdam. 6 FEBRUARI Jah wobble - Paard, Haag. Giant sand - Melkweg, Amsterdam. 7 FEBRUARI Mc 900 ft jesus - Paard, Den Haag. Extended version - O.L.S., Den Haag. Buzzcocks en Tender mercy - Paradiso, Amsterdam. 8 FEBRUARI Giant sand en Alabama kids - Paard, Den Haag. Frank boeijen - Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Giant sand - Paard, Den Haag. De nozems - Nederland 3, Wateringen 11 FEBRUARI Red hot chili peppers en Rollins band-Ahoy, Rotterdam. Living blues - Paap, Den Haag. 12 FEBRUARI spidermanpyamas-New Game, Den Haag. Boltthrower, Benediction, Asphyx en Mydyingbride- Paradiso, Amsterdam. 13 FEBRUARI Procol harum - Vredenburg, Utrecht. Chris whitley - Tivoli, Utrecht. 14 FEBRUARI The jack of hearts - Paard, Den Haag. Gandalf - Tivoli, Utrecht. Overkill en Theriac - Paradiso, Amsterdam. 15 FEBRUARI Hallo venray-Paard, Den Haag. Bomb the bass - Paradiso, Amsterdam. Bob color-Nederland 3, Wateringen. 16 FEBRUARI Lou reed - Congresgebouw, Den Haag. Jablkon- Paard, Den Haag. Chris whitley - Nighttown, Rotterdam. Jimmy mcgriff quartet - Paradiso, Amsterdam. 17 FEBRUARI Henry rollins band - Paradiso, Amsterdam. 18 FEBRUARI Chris whitley - Paard, Den Haag. Easy meat - Paap, Den Haag. 19 FEBRUARI Crowded house - Vredenburg, Utrecht. Fusid - New Game, Den Haag. Chris whitley - Paradiso, Amsterdam. 22 FEBRUARI Jan rot-Nederland 3, Wateringen. 24 en'25 FEBRUARI Paul young-Vredenburg, Utrecht. Rinus 'Golden Earring' Gerritsen: 'We zijn altijd eigenzinnig bezig geweest'. foto Jaques Zorgman door Maaike Kraayeveld Barry Hay zegt altijd, als ze hem naar de ontwikkelingen van de Earring vragen: 'we zijn wéér beter geworden'. En dat is ook zo", lacht Rinus Gerritsen. Golden Earring heeft al dertig jaar een on aantastbare plaats in een groeiend aanbod van rock 'n roll en andere muziekvormen. „We hebben vanaf de eerste dag ons eigen materiaal geschreven en zijn wat dat be treft altijd eigenzinnig bezig geweest". De laatste cd 'Bloody Buccaneers' (het 25e album) kreeg zeer lovende kritieken. „We zijn een typische live-band en die cd ligt heel dicht bij onze optredens. Als je zoveel jaren platen maakt, wil je alle mogelijkhe den uitgeprobeerd hebben. Vooral in de ja ren tachtig werden topprodukties ge maakt. Daar waren veel bands bij die live niet zoveel voorstelden, maar op de plaat fantastisch klonken. Je wilt je op platenge- bied dan toch meten met de besten. Dan kom je er niet alleen met even gaan zitten spelen, microfoon open zetten en klaar is Kees. Dan kom je in heel technische zaken terecht. Dat is een gebied dat we in de jaren tachtig hebben geprobeerd onder de knie te krijgen. Dat gaat gepaard met experimen ten, wat eerlijk gezegd ook weieens ten kos te is gegaan van het speelplezier. Maar het is iets waar ik geen spijt van heb; je leert er van. Deze cd hebben we heel ouderwets op genomen, maar het klinkt veel beter dan vroeger. Ik denk dat dat de opbrengst is van die investering van de jaren daarvoor". Veel bands zeggen dat optreden in Neder land onbetaalbaar is geworden. „Onze en treeprijs staat al jaren op rond de twee tien tjes en dat vinden we wel mooi zo. Maar onze kosten zijn erg hoog. Je wilt de show, met voorprogramma, neerzetten waar het publiek voor komt. Met dat licht, dat ge- Rinus Gerritsen, 45 jaar, basgitarist en toetsenist van de Golden Earring. Richtte de band in 1961 op, samen met George Kooymans. Heeft nog steeds succes. Zegt daarover: 'Golden Earring is een geslaagde combinatie van vier persoonlijkheden'. luid, het podium van die afmeting. Als je al die kosten bij elkaar optelt, val je stéil ach terover. Met duizend man binnen denk je al 'draaien we quitte vanavond', terwijl je met die hoeveelheid mensen blij mag zijn tegenwoordig. Voor veel live-bands is het momenteel armoe". Echte armoe en ellende zag de band on langs tijdens een tournee door Duitsland, waarbij ook het voormalige Oost-Duitsland In hoeverre inspireren zulke ervaringen de Golden Earring in hun werk? „We zijn nooit een band geweest met een politiek of sociaal stempel. Maar inciden teel komt het wel voor. Op de laatste cd staat een song over een voormalige Sovjet astronaut, vroeger de held van de natie die nu ook gewoon in de rij moet staan voor zijn brood. George heeft ook wel eens een nummer gemaakt over de Muur, toen die er nog stond. Maar over het algemeen zijn we niet te zwaar op de hand. Het moet enter tainment blijven". „We spelen momenteel veel nummers van de nieuwe cd en dat is een goed teken. Het wordt straks moeilijk als we de set weer eens willen veranderen, wat we er precies uit gaan gooien". „We zitten nu op een punt dat we weer de oefenruimte in moeten om aan nieuw ma teriaal te gaan werken. George komt meestal met de basisideeën voor songs, daarna wordt er net zolang aan het arran gement gesleuteld totdat iedereen er happy mee is en Barry schrijft er dan de teksten bij. Dat is het schema van hoe het meestal met songs gaat. Voor de laatste twee elpees heb ik zelf ook twee songs geschreven. Dat was er jaren bij ingeschoten. Maar ik vind dat ik af en toe ook mijn ei kwijt moet". „Er is natuurlijk iets typisch Earring, dat is duidelijk, maar wat dat is weten we zelf niet precies. Het is de geslaagde combinatie van vier persoonlijkheden die iets te vertel len hebben, zeker als ze samensmelten. Elke keer weer opnieuw. De laatste tijd gaan de optredens echt heel dynamisch. Het wordt hier alweer als gewoon gezien. Zo van: de Earring, bestaan die nog? Maar laatst speelden een stel Amerikanen mee, die wisten niet wat ze zagen! Helemaal ly risch waren ze". „Optreden is nog steeds het mooiste wat er is. Ik voetbal, doe veel aan sport, maar bij optredens zweet ik echt. Behoorlijk afzien is dat". Stadsgehoorzaal, Leiden, 24 januari en Floridahal, Boskoop, 25 januari: Golden Earring. Met Rinus Gerritsen (bas, toet sen), Barry Hay (zang, fluit, gitaar), Geor ge Kooymans (gitaar, zang) en Cesar Zui- derwijk (drums, percussie). Aanvang 20.15 door Oscar van den Wijngaard Mozart, Schönberg en Debussy op één p gramma. Het lijkt een wat wonderli combinatie, die ongetwijfeld met het oog het tijdstip van het concert - zondagm dag, rond de thee - tot stand is gekom voor elk wat wils en niet al te control sieel. Toch is Schönberg in dergelijk gezelsct zo vreemd nog niet. De introductie van twaalftoonssysteem is inmiddels al w even geleden en het systeem heeft zijn gen plaats gevonden in de context van muziekgeschiedenis. Schönberg blijkt, i in zijn dodecafonische werken, toch voo een laat-romantisch componist. Pianist Theo Bruins concludeert: meer je zijn 'Klavierstücke' speelt, des duidelijker hoor je de laat-romantische menten - al blijven ze in de eerste plaats rieel". De muziek van Debussy staat ir nig opzicht lijnrecht tegenover die Schönberg. Het Franse impressionis blikte de wereld in, het expressionisme de tweede Weense School staarde in angstaanjagende afgrond van de wanhi ge kunstenaarsziel. Beide stromingen kenden echter wel een terugkeer naaij muziek om de muziek. De technieken het serialisme vinden hun tegenhangd de abstracte kleurenrijkdom van het pressionisme. En als het om het genii van louter muzikale vormen gaat p; zelfs de Fantasie KV 475, de Soi KV 310 en de Variaties van KV 500 Mozart prima in het programma. Groene Kerkje (Oegstgeest): Pianist T Bruins speelt werken van Mozart, Sch berg en Debussy. Op 26 januari 14.15 ui VER UIT WEG VAN DE BELASTINGEN Het nieuwste album van de Zweeds hardrockformatie 'Europe', 'Prist ners in Paradise' ('Gevangenen in ht. Paradijs'), verwijst indirect naar huidige woonplaats van de groep. D Carribean, waar de bandleden onde meer wonen om te ontkomen aan hoge belastingen in Zweden. De ban heeft ruimt 21^ jaar gewerkt aan ht jongste album. Het resultaat is 1 ft bruari vanaf 20 uur te horen in Ahq in Rotterdam. ANDRIESSEN EEUWFEEST Dit jaar is het een eeuw geleden dat Nederlandse componist Hendrik driessen werd geboren. Dit wordt o der meer gevierd met een aantal et certen, georganiseerd door de Stic ting Andriessen Eeuwfeest 1992.0] februari wordt het feest geopend ra êen manifestatie in het stadhuis v Haarlem, 's Avonds (aanvang 20. uur) geeft het Noordhollands Philht monisch Orkest o.l.v. Alexander V koulsky een openingsconcert met we ken van Andriessen in het Concertg bouw in Haarlem. it( MUZIEK LEIDEN EN OMGEVING: Donderdag 23 januari Geen opgaven ontvangen. Vrijdag 24 januari Derank, Golfbaan 99, Noordwijk aan Zee, 20.15: Muziektheater 'Chopin, een piano-genie (ƒ15, CJP/P65/K&0 ƒ12,50, t/m 15 jr. ƒ7,50). Kapelzaal k&o, Hazewindsteeg, Leiden, 20.15: Kamermuziek door Patrick Hopper, piano. Werken van Beethoven en Chopin. Stadsgehoorzaal, Leiden, 20.15: Golden Earring met in voorprogramma Powerplay -(voorverkoop 20, aan de zaal 22,50). Zaterdag 25 januari Pieterskerk, Leiden, 19.30: Uitvoering van 'Scratch Messiah' o.l.v. Jules van Hessen. Musici en zangers die willen meedoen kunnen zich melden via 071 - 122.195. Waag, Aalmarkt 21, Leiden, 21.30: Jazzpodium Hothouse, optreden van Loos Extended. Muzenhof, Leiderdorp, 20.15: 'Volle Vaart' door Jan Vos en Etna Vesuvia (ƒ15, CJP/P65 ƒ12,50). LVC, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Supertrio: Tufi Pazo, Funzz en Foggy Notion. Het Kasteel, Concertweg 1, Alphen a/d Rijn, 21.00: Beatcream (ƒ8). Zondag 26 januari Pieterskerk, Leiden, 14.00: Lezing 'Het orgel van de Pieterskerk' door J. van Nieuwkoop. Gevolgd door orgelbespeling (ƒ2,50); 19.00: Cantatedienst met Leiderdorps Kamerkoor en - orkest. Waag, Aalmarkt 4, Leiden, 14.15: Muziek in beweging, 'De onzekere jaren dertig, jaren van ordening en nieuwe impulsen' (ƒ15, CJP/P65 ƒ12,50). Groene kerk, Haarlemmerstraat weg 3, Oegstgeest, 14.15: Concert Amsterdams Gitaartrio itfl7,50). Ambachts- en baljuwhuis, Voorstraat 12, Voorschoten, 12.30: Kamerkoor Quod Libet (gratis). Maandag 27 januari Geen opgaven ontvangen. Dinsdag 28 januari Geen opgaven ontvangen. Woensdag 29 januari Cafédetregter, Herenstraat 1, Leiden, 20.30: Latin-jazzavond verzorgd door Erik Koreman, in kader van Birdland Tour. Donderdag 30 januari Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Evan Johns and his H- Jan Vos en Etna Vesuvia, op 25 januari in De Muzenhof in Leiderdorp. Vrijdag 31 januari leidse schouwburg, 20.15: Cuadro Flamengo door Ricardo Medeville en anderen (ƒ25, ƒ17, CJP/P65 ƒ21). Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Damage Done. Stadsgehoorzaal, Leiden, 20.00: Winterconcert door Leids Politie Muziek Zaterdag 1 februari Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: 'Real Time to dance'- Party met Ulanbator. Zondag 2februari I The Duke, Oude Singel, Leiden, 15.00: Optredens Chanson-Noireseizoen (ƒ5,-) De schelft, Noordwijkerhout, 14.00: Nederlands Harpensemble (ƒ17,50). DEN HAAG Donderdag 23 januari Circustheater 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Vera Mann, Pia Douwes, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Diligentia 20.15: Beaux Arts Trio; werken van Mozart, Schumann en Schubert. Korzo 20.30: Huba de Graaff en Eva van der Meer: 'Corenicken', muziekproject van Huba de Graaff; 21.00: Pop/jazzconcert door Amerikaanse band Dr. Nerve. Vrudag 24 januari Circustheater 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 23 jan.). Muziektheater 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Arnold Katz m.m.v. Vadim Repin (viool). Op progr. 'Vioolconcert' van Sibelius en 'Symfonie 15'van Sjostakovitsj. Korzo 20.30: Muziekproject 'Corenicken' (zie 23 jan.). rijswijkse schouwburg 20.15: Flairck: theaterconcert 'De optocht'. Het Paard 22.00: Britse popgroep The Wolfgang Press. Zaterdag 25januari I Circustheater 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 23 jan.). Muziektheater 20.15: Residentie Orkest (zie 24 jan.). Korzo 20.30: Slagwerkgroep Den Haag: 'De kleur van ijzer II'. Kon. conservatorium 9.30- 16.00: Iordens Viooldagen. Concours voor deelnemers van 10 t/m 14 jaar. Het Paard 21.30: Popgroep De Raggende Manne; m.m.v. Wiegels Wjukkelmasine. Zondag 26 januari Circustheater 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 23 jan.). Diligentia 14.30: Mitsuko Shirai (sopraan) en Hartmut Höll (piano); werken van Mendelssohn, Strauss, Wolf en Schumann; 20.15: Sonya Balolgh en Chris Duindam (viool), David Willms en Julia Jowett (altviool), Thomas Kanter en Arthur De Groodt (cello), Peter Stotijn (contrabas), René Rakier en Hein Hoogendoorn (piano) en Adrie van der Veen (hoorn); werken van Telemann, Schubert, Mozart en Schumann. Korzo 14.30: Asko Ensemble: 'Asko duo'. rijswijkse schouwburg 15.00: "t Estaminet', Vlaamse volksmuziek door 't Kliekske. Muziektheater 12.00: Jazz-concert; met Scott Hamilton (tenor-saxofoon), Bernard Berkhout (saxofoon/ klarinet), Frits Landesbergen (vibrafoon) en Trio Rob Agerbeek. Maandag 27 januari Muziektheater 20.15: Nederl. Kamerorkest o.l.v. Richard Hickox; m.m.v. Amanda Roocroft (sopraan); werken van J.C. Bach, Britten, Elgar en Haydn. Dinsdag 28januari Circustheater 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 23jan.). Woensdag 29januari Circustheater 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 23 jan.). Muziektheater 20.15: Schönberg Ensemble en Nederl. Kamerkoor o.l.v. Reinbert de Leeuw; werken van Ruyneman, Escher, Andriessen en Feldman. Diligentia 20.15: Marius van Paassen: 'De reis'; werken van o.a. Ravel, Poulenc, Britten en Liszt. Donderdag 30 januari Circustheater 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 23 jan.). Het Paard 21.30: Popconcert Magnapop en Tender Mercy. Vrijdag 31 januari Circustheater 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 23 jan.). Muziektheater 20.15: 'Majesteitsconcert' door Marininierskapel; werken van o.a. Gershwin en Bernstein; 20.15: NCRV-concert: Radio Filh. Orkest o.l.v. Jean Fournet; m.m.v. Laura de Fusco (piano) en Christine Whittlesey (sopraan). Theater a/d haven 20.30: Kleine Opera Stichting i.s.m. Rataplan: 'Auw van Erik Lotichius. Familievoorstelling vanaf 8 j. Zaterdag februari Theater a/d haven 15.00: Familievoorstelling'Auw (■zie 31 jan.). Circustheater 20.00: Musical 'Les Misérables' (zie 23jan.). T Muziektheater 19.30: Residentie Orkest o.l.v. Vasil Sinaiski m.m.v. solisten; werken van Balakirev, Tsjaikovski, Rubinstein, Cui, Borodin, Glinka, Moessorgsk en Rimski-Korsakov. 0 korzo 20.00: 'Buiten Westen'. Festival niet- westerse muziek; met optredens van A Sa Go, Turkish Delight (jamsessie) Chi-Kin-Chee Akwaaba. H Kon. conservatorium 10.00-12.00: 'Iordens Klassewerk'. Openbare les o.l.v. Coosje Wijzenbeek; 14.00: Slotconcert Iordens Viooldagen. Concours voor deelnemers van 10 t/m 14jaa Optreden van zes finalisten. Het Paard 21.30: 'Den Haag heeft de Blues IV'; met Evan Johns The H-Bombs Homesick The Backstabbers, Ted Oberg, Harry Muskeeband, John Lagrand, Tom Shaka en vertoning bluesfilms. Zondag 2 februari Theater a/d haven 15.00: Familievoorstelling 'Auw (zie 31 jan.). Circustheater 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables'(zie 23 jan.). Muziektheater 14.15: Residentie Orkest o.l.v. Vasi Sinaiski m.m.v. Niekvan Oosterum (piano); werken vi Glinka, Tsjaikovski en Rims Korsakov; 20.15: Budapest Concert Orchestra o.l.v. Tamas Gal m.m.v. Allison Eldredge (cello); werken var Kodaly, Elgar en Dvorak. Diligentia 14.30: Familieconcert Polo de Haai en IlonkaVerdurmen: 'Wat doet die rat daar in de vleugel (vanaf 6 j.). Korzo 14.30: Festival nie westerse muziek. lissan Xclusii iet stij ijkt u :n gro. lelheic issers, «egel

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16