IIouw smalspoor- nuseum vertraagd Dure schonere diesel slaat nog niet aan OV rekent op nanciële eun Noordwijk DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 REGI0(J0UR)NAAL idaeSotvumt è9™ iclub Valkenburg maakt 5 "4h op voor eeuwfeest - ,KENBURG - IJsclub Nooit Gedacht' :t zich op voor de viering van het eeuw- Het jubileum staat weliswaar pas vol- jjaar op het programma, de voorbereidin- ÏÏJJ zijn echter al in volle gang. De vereniging, "p 23 januari 1893 werd opgericht, heeft in bestaan nog nooit een jubileum gevierd, dat goed recht te zetten, wordt nu al zeven ;espaard voor een overweldigende viering iet honderdjarig bestaan. De festiviteiten 3oïen plaats tussen 18 en 23 januari. Een van I. Wa lannen is de uitgave van een krant waarin ies in eschiedenis van de vereniging wordt be- 1 De jubileumcommissie doet een beroep 23Qy, e Valkenburgers om foto's of ander materi- bruikleen te geven. Ook wordt gezocht verhalen en anecdotes. Men kan contact Simen met Hanneke van der Nagel, Luit 6' jan 1, telefoon 01718-14874. EN kl istraifP Hï! DONDERDAG 23 JANUARI 1992 Bollenprominenten Willen verstedelijking stuiten LISSE De bloembollenindus trie in de streek wordt te ver terug gedrongen door de verstedelij king. Dat heeft niet alleen grote gevolgen voor het werk in de bol len, maar ook toeleveringsbedrij ven en de toeristische aantrek kingskracht van de streek lijden eronder. Dat vindt de nieuw opge richte werkgroep „Op Bollen- grond". In de groep hebben 16 prominen ten uit de getroffen sectoren zit ting. Hobaho-directeur J. Zwets loot is de woordvoerder van de groep waarvan verder onder ande ren M. van der Jagt (P.R Hotel Oranje-Boulevard Hotel), C. Kieft (direkteur CNB), H. van Os (Voor zitter Raad van Beheer Keuken hof) en S. van der Salm (directeur Rabo-bank Noordwij kerhout) deel uit maken. Volgens Zwetsloot vormen de op rukkende huizenbouw, bedrijfs terreinen en bijbehorende infra structuur een bedreiging voor de streek. „Planologen kijken met begerige ogen naar de Bollen streekgemeenten. met verhalen over milieuproblemen en slechte vooruizichten wordt vervolgens gemotiveerd dat daar dus de ruim te gevonden kan worden". Volgens de werkgroep is deze ge- dachtengang onjuist. „De bollen- sector levert niet alleen een econo mische bijdrage, maar heeft ook grote grote toeristische betekenis. De bloembollenteelt is uniek in de wereld en dient dan ook bewaard te blijven", aldus Zwetsloot. Op Bollengrond wil ideeën ont wikkelen op het gebied van ruim telijke ordening en contacten on derhouden met officiële instan ties. Door een bredere aanpak zou, zo denkt men, de bredere beteke nis van de Bloembollenstreek aan beleidsmakers, instanties en over heden beter duidelijk gemaakt kunnen worden, het secretariaat van de groep is voorlopig geves tigd bij Hobaho in Lisse. Men ver wacht spoedig met de eerste be vindingen naar buiten te kunnen treden. Insluiper steelt portemonnee uit verzorgingstehuis WOUBRUGGE - Een insluiper heeft zich gis termiddag in een ver zorgingstehuis aan de Witte Klaver in Wou- brugge meester ge maakt van een porte monnee van een van de bewoners. De ongeveer 45-jarige man sloeg toe terwijl men bezig was met de lunch. De buit was aanzienlijk, want in de geldbuidel zaten niet alleen twee bankpasjes maar ook nog een bedrag van 2500 gulden. Bewoners oog in oog met inbreker LEIMUIDEN - In een woning aan de Weidelaan in Leimuiden werd gister middag ingebroken. De dief wist zich via een bo venlicht toegang tot het huis te verschaffen. Ter wijl de dief nog bezig was het huis te doorzoeken, werd hij gestoord door de thuiskomst van de bewo ners. Met achterlating van sieraden in de slaap kamer koos hij het haze- pad. Wel wist hij uit de woonkamer een onbeken de hoeveelheid goederen mee te nemen op zijn vlucht. Rijk en Lisse procederen over hoogte afkoopsom LISSE - De gemeente Lisse verlangt van de rijksover heid een afkoopsom van ruim 562.000 gulden om van het onderhoud aan de oostelijke omleidingsweg af te ko men. Het rijk wil niet verder gaan dan 225.000. Gezien het onoverbrugbare verschil in vraagprijs is het rijk een gerechtelijke procedure begonnen tegen de gemeente Lisse. In 1959 sloot Lisse met Den Haag een overeen komst waarin het beloofde het onderhoud op zich te ne men van de weg die een verbinding vormt tussen de Laan van Rijckevorsel, Gladiolenstraat en Oranjelaan. Lisse kreeg voor dit onderhoud jaarlijks 70.000 gulden subsidie, zolang de destijds in het rijkswegenplan ge plande weg ten westen van de Haarlemmermeerpolder er nog niet was. Gezien de gewijzigde opzet van de we genstructuur is deze verbinding echter definitief van de baan. Tegen deze achtergrond wil het rijk nu ook af van de overeenkomst met Lisse. Het geschil zal nu worden uitgevochten bij de arrondissementsrechtbank. em 01 NS K0LDENH0F XENBURG - De w van een smalspoor- i t ;eum bij het Valken- »se Meer is vertraagd, vertraging, is te wijten het moeizaam ver- kken van de benodig- bouwvergunningen en Jjj uitblijven van een defi- ?ve toezegging van de i&Lo^incie van het gehele odigde bedrag van vier ski (a Hoi van der Ham, voorzitter de Stichting Nationaal iormuseum, somt de j aken op. „De bouwvergun- voor de remise kwam pas oktober. Daardoor kunnen 3 Thejn tegenstelling tot de oor- H9j nkelijke plannen pas in de e week van februari met de bouw beginnen. Tenminste als de vorst geen roet in het eten gooit", voegt hij er voor zichtig aan toe. Ook de bouw vergunning voor de werkplaats en het museum kwam laat los. In december werd het groene licht gegeven, maar de beno digde erfpachtovereenkomst wacht nog steeds op onderteke ning omdat de invoering van het nieuwe burgelijk wetboek voor juridische complicaties heeft gezorgd. Van der Ham hoopt de overeenkomst nu eind volgende week te onderteke- Onzekerheid De belangrijkste bron van on zekerheid wordt echter ge vormd door de financiering. Van der Ham: „Onze plannnen zijn gebaseerd op een toezeg ging van de toenmalige gede puteerde P. van Heemst dat hij garant staat voor de benodigde vier ton. Tot dusver is daarvan op papier echter nog niet meer dan 275.000 gulden hard ge maakt". Van der Ham praat vandaag met Van Heemsts' op volger L. Blok om ook aan die onzekerheid een eind te ma ken. Door de vertraging is het nog steeds onduidelijk of het trein tje van de stichting ook dit jaar nog door de Katwijkse duinen zal rijden. „We houden er reke ning mee dat dat, zij het in be perkte mate, nog het geval zal zijn", verwacht Van der Ham echter. Intussen scharrelt de stichting van alle kanten bouwmateria len en fondsen bijeen. De jong ste aanwinst is een partij kalk zandsteen bestemd voor de bouw van de muren van het museum. Die komen van het Hillegomse Kalkzandsteenbe- drijf Van Herwaarden. Het be drijf betrekt zijn grondstof zand uit het Valkenburgse Meer. Een deel daarvan komt dus nu in steenvorm terug naar de bron. LEN sa HK II WJÏE DEN HOLLANDER s=ï Sï overleg Kv,"n.se oo uu nt op financiële steun van imeente om nog dit jaar te ,en starten met de bouw behaiv een ejgen clubhuis. Een ge- 39 met wethouder J. Bedijn weliswaar geen definitie- oezeggingen opgeleverd, wel is het bestuur van optimistisch gestemd over dee de bouw door middel een eenmalige investe- ERMiwfesubsidie uit de algemene srienir* ves mogelijk te maken. TOV-voorzitter lings zijn tijdens het met de wethouder en zijn JHUIZE enaren een aantal opties r dai evue gepasseerd. Zo zou 19 0 exploitatiesubsidie uit de sport, welzijn en cultuur ,iecia nogelijkheid zijn geweest. 11 00 lotje is echter vrijwel uitge- ordat Een renteloze lening kon nu»™ 'een genade vinden in de van de gemeente. Even- voelde Bedijn voor het itel het clubhuis door de lente te laten bouwen, zou in dat geval de accom iderafd 'tie huren, ''ge mogelijk haalbare op- 19.0 ig die ter tafel kwam was :ns Geerlings een eenmali- tegemoetkoming Bisatx bosten uit de financiële Jn Vr i ves van de gemeente. Het in I4.0i idiebedrag moet ten laste ;n van de gemeentelijke 2 Hing voor 1993 die in april n'feesti ncteld wordt. Geerlings: Team het toewijzingsbesluit dat zondert er 1 januari 1993 over het tijden. subsidiebedrag kunnen be schikken in april valt, dan kan kunnen we nog in de loop van dit jaar gaan bouwen". De nieuwbouw voor de tafelten nissers moet verrijzen naast de Northgohal aan de Duinwete ring. Hoewel TOV er altijd van uit was gegaan de nieuwbouw geheel in eigen beheer te kun nen financieren is er volgens de voorzitter van de club een aan tal redenen waarom nu bij de gemeente moet worden aange klopt. Zo dateerden de allereer ste bouwplannen van vijf jaar geleden. „Ons rekensommetje bleek ten opzichte van toen ge woon niet meer te kloppen". Volgens Geerlings had het TOV-bestuur zonder meer ver wacht dat er een verschil in de geraamde bouwkosten zou zijn, maar niet zo gigantisch als uit eindelijk uit de bus kwam. Bo vendien kreeg men te maken met een rentepercentage dat van 6V2 naar 10 procent was ge stegen. In het gesprek met de wethou der is TOV volgens Geerlings „volledig met de billen bloot ge gaan". „Kort gezegd komt het er op neer dat er zonder hulp van dé gemeente gewoon niet kan worden gebouwd". TOV gaat er van uit dat de exploita tie van een nieuwe accommoda tie volledig sluitend kan wor den gemaakt zonder verdere gemeentelijke steun. Wethou der Bedijn liet gisteren weten zeker op korte termijn geen op lossing voor TOV te zien. „Ik ga het probleem voorleggen aan het college en verder valt er nog weinig over te zeggen", aldus de wethouder. Informatie avond over plannen bedrijf Nalco OEGSTGEEST Een informa tie-avond over de komst van het Amerikaanse bedrijf Nalco wordt maandag 27 januari ge houden in het raadhuis van Oegstgeest. Nalco wil in het ge bied Rijnfront, gelegen in de driehoek A44, S4 en de Rhijn- hofweg, het Europese hoofd kantoor en een laboratorium bouwen. Het bedrijf heeft 4,5 hectare grond gekocht. De bij eenkomst in het raadhuis in het Wilhelminapark begint om acht uur. Vervolgens worden de plannen van NALCO op 5 fe bruari voorgelegd aan de com missie ruimtelijke ordening en openbare werken van Oegst geest. Burgemeester en wet houders willen de zaak bespoe digen met een artikel 19-proce- dure. Dit betekent dat Nalco een bouwvergunning krijgt zonder dat de wijziging van be stemmingsplan Rijnfront hoeft te worden afgewacht. De eerste materialenveiling van dit jaar lokte gisteren traditiegetrouw behoorlijk veel kooplustigen naar de Hobaho-hallen in Lisse Naast bloembollenveilingen ziet het be drijf het onder de hamer brengen van tweedehands-materiaal als een extra serviceverlening aan de klanten. Gisteren verwisselden daarom uiteenlopende zaken als verwerkings- en oogstmachines, ventilatoren, gaasbakken maar ook complete heftrucks van eige naar. Veilingmeesters A. van Zeist en F. Hogewoning zwaaiden tot te gen vijf uur met de hamer om het grote aanbod bij opbod te slijten. Op 12 februari en 4 maart krijgen kopers en verkopers in de Hobaho een nieuwe kans om tot zaken te komen. foto's: henk van den ende Wijknaam lokt poëtische reacties uit VOORHOUT - De prijs vraag die door de gemeen te Voorhout werd uitge schreven om een naam te bedenken voor de nieuwe wijk ten noordwesten van het dorp heeft 37 reacties opgeleverd. Volgens P.van Gogh, die de namen na mens de gemeente geïn ventariseerd heeft, zijn de meeste inzendingen rede lijk serieus. Verschillende inzenders kwa men met varianten op het al be staande Oosthout, zoals West hout en Noordhout. Anderen opperden de wijk Jacoba van Beierenhof te noemen in ver band met de gelijknamige ver bindingsroute met de toekom stige ringweg. Het spoor, de andere begren zing van de nieuwe woonwijk, inspireerden deelnemers tot namen als Spoorzicht en Sta tionswijk. Eén inzender zag wel wat in Spoorwijk. Of dat idee goed zal zijn voor de winnaar- sprijs van 250 gulden is, gezien de nogal beladen reputatie van de Haagse buurt met dezelfde naam, echter de vraag. Een derde categorie namen borduurt voort op de polder waarin de nieuwbouw zal plaatsvinden. Boekhorst of Boekhorsterpolder zijn daar voorbeelden van. Hoog scoor den ook wijkaanduidingen die te maken hebben met de bloembollencultuur. Hoewel Voorhouts burgemees ter M. de Goeij zich niet bij ie dereen in een evengrote popu lariteit mag verheugen, blijkt ze getuige één inzending toch ook fans in het bollendorp te hebben. Zijn of haar suggestie, Goeijegoed, zou bovendien ook poëtisch verantwoord zijn ge zien de assonantie èn alliteratie binnen een en hetzelfde woord. Alle inzendingen worden voor het einde van de week overhan digd aan een adviescommissie, bestaande uit H. van Os, P. Ver- degaal en J. Warmenhoven. Op 4 februari zal men vervolgens trachten tot een gezamelijke keuze te komen. B en W zullen aan de hand van dat advies met een voorstel in de raad komen. Vogelmarkt In 't Victorhuis in Noordivij- kerhout is zaterdagmiddag een vogelmarkt. De accommo datie aan het Sporkenhout opent haar deuren van een tot In 't Poelhuys in Lisse is zater dag een postzegelruilbeurs. De beurs begint om tien uur en is afgelopen rond vier uur. De toegangsprijs is fl voor vol wassenen en een kwartje voor kinderen. Playbaekshow In 't Poelhuys aan de Vivaldi- straat in Lisse is morgen avond een playbackshow voor kinderen. Ónder de twaalf op tredens bevinden zich onder meer imitaties van Mannen koor Karrespoor, Clouseau en Tineke Schouten. Aanvang half acht. De toegangsprijs be draagt f 1,50. Expositie In restaurant Le Coq d'Or in Lisse is momenteel een exposi tie te zien van Janny de Rijke. De kunstenares uit Waddinx- veen maakt vooral potloodte keningen, aquarellen en krijt tekeningen. De expositie aan de Heereweg is te bezichtigen tot en met 25 februari van maandag tot zondag vanaf zes uur. Theater In jongerencentrum Magnifio- si aan de Ruishornlaan in Lis se treedt vanavond het thea tergezelschap Kapok op. In haar derde produktie speelt Kapok het stuk „De Revisor" van de Russchische schrijver Gogol. „De Revisor" gaat over een gesloten gemeenschap, die wordt geleid door een persoon: De Baas. Een vreemdeling doorbreekt het isolement, waardoor de gemeenschap in verval raakt. De voorstelling begint om negen uur. De kos ten bedragen 5 voor Magni- leden en f7,50 voor niet-leden. Magnifiosi De Zeeuwse metalband Gore- fest staat morgen op het podi um bij Magnifiosi in Lisse. Gorefest heeft door haar impo nerende live-optredens fans in Nederland, België, Duitsland en Frankrijk. In het voorpro gramma zit Acrostichon uit Tilburg. De muziekavond aan de Ruishornlaan begint om half tien. Magni-leden betalen f8 en niet-leden f10. Knutseldag Veilig Verkeer Nederland, af deling Lisse. houdt zaterdag in de Hobahohallen in Lisse een knutseldag. Deze dag is be doeld voor kinderen van vier tot dertien jaar. Kinderen kunnen zich tussen tien en vier uur uitleven met schilde ren, knippen, tekenen en vou wen. Er is tevens een wed strijd, waarbij kinderen iets moeten knutselen in het kader van de actie Veilig Verkeer. Voorhouter gewond bij aanrijding in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een aanrijding op de Oost- kanaalweg in Alphen aan den Rijn raakten gistermorgen twee mensen ernstig gewond. Het ongeval vond plaats toen een van de betrokkenen, een 34-jarige Voorhouter, zijn wa gen wilde keren op een naast de weg gelegen parkeerplaats. Een 25-jarige Hoofddorper zag de Voorhouter té laat en ramde hem in zijn flank. De Voorhou ter liep daarbij inwendig letsel en verwondingen aan been en borst op. Hij werd overgebracht naar het AZL. De Hoofddorper liep hoofdletsel op waarmee hij naar het Rij noordziekenhuis werd afgevoerd. ïsel zwavelarm wil tanken, moet wel meer betalen dan de reguliere diesel. foto.- Stephen evenhuis WASSENi^Ht „Gewone die sel kost 109.6 cent per liter. Mi lieuvriendelijkere zwavelarme diesel kost 124,4 cent per liter. De automobilist vergelijkt, be merkt dat een beter milieu vijf tien cent meer kost en rijdt vijf meter verder naar de goedko pere dieselpomp. Het is jam mer, maar waar". Peter van der Pol, assistent-manager van het OK-benzinestation aan de Hof- campweg in Wassenaar begrijpt wel hoe het werkt. „Ik zou het ook doen als ik krap bij kas zat". Het Wassenaarse OK-benzine- station is het tweede station in ons land dat zwavelarme diesel verkoopt. Toen in september het benzinestation geheel werd gerenoveerd en naar de nieuw ste milieueisen werd ingericht werd gelijk een extra tank voor zwavelarme diesel in de grond gestopt. In gewone diesel zit 0,2 procent zwavel, in de zwavel arme slechts 0,05 procent. Volgens de directeur van OK Nederland, J. van Wingaarden, levert de bestuurder die op zwa velarme diesel rijdt, daarmee een belangrijke bijdrage aan het ontlasten van het milieu. „Want een van de meest vervui lende stoffen in veel brandstof fen is zwavel. Bij verbranding zorgt deze stof voor de uitstoot van zwavel verbindingen. Die zwavelverbindingen zijn mede verantwoordelijk voor het ont staan van zure regen. Met alle gevolgen van dien". Wat het rijden op zwavelarme diesel nu precies uitmaakt voor het milieu weet de directeur van OK niet. En de medewer kers van het OK-benzinestation aan de Hofcampweg eigenlijk ook niet. De klant wil dat echter wel pre cies weten, blijkt uit de woorden van de Leidse rech tenstudent Peter Trouwborst (21). Met zijn Mercedes 300 die sel uit 1977 wil hij de duurdere zwavelvrije diesel wel een keer tje proberen. „Maar ik wil wel weten wat het effect op het mi lieu precies is. Als dat effect maar tien procent is, ben ik be slist niet bereid daarvoor vijf tien cent per liter meer te beta len. Maar als ik een wezenlijke bijdrage lever aan het milieu door deze zwavelarme diesel te tanken dan wil ik die meerprijs wel betalen". Dit jeugdig positi visme wordt niet gedeeld door een dieseltankende oudere au tomobilist. „Ik heb mijn auto om snel en goedkoop me te kunnen verplaatsen van A naar B. Bijna 15 cent per liter meer betalen voor een beter milieu? Met het aantal liters dat ik jaar lijks tank gaat me dat te veel kosten. Nee. Trouwens, bewijs me maar eerst eens zwart-op- wit dat het milieu ervan op- Schade Erg veel vertrouwen in de nieu we zwavelvrije diesel wekt OK niet bij nadere bestudering van de speciale folder die de firma heeft uitgebracht ter gelegen heid van de introductie van deze nieuwe brandstof. De tekst in de folder luidt: „Moto ren lopen gegarandeerd ge smeerd op OK zwavelarme brandstoffen. Deze garantie ge ven wij u. Eventuele onver hoopte schade, veroorzaakt door de brandstof wordt ver goed door OK". Zou er dan mo gelijk schade aan de motor kunnen ontstaan? Volgens de OK-folder heeft zwavelarme diesel vele voordelen. Het ver oorzaakt minder zure regen en is daardoor minder belastend voor het milieu, voldoet het aan de hoogste kwaliteitseisen, geeft het minder roet en rook, een betere koude start, optima le vorstbescherming tot -25 gra den Celsius, minder slijtage aan de motor, laat het de motor rustiger lopen, bevat het anti- roest- en antischuimtoevoegin- gen en een lager brandstofge- bruik. Maar om hoeveel minder brandstofgebruik het gaat, wordt nergens gezegd. Ook wordt nergens verwezen naar wetenschappelijke onderzoeks resultaten. Het tanken van OK-zwavelaj-m diesel levert een zogenaamde 'jaarrondegarantie' op. Dit houdt in dat na het tanken van deze diesel schade aan de mo tor veroorzaakt door deze brandstof, wordt vergoed door OK. Of men niet bang is dat vele dieselrijders nu de kosten voor de reparatie van hun mo tor gaan claimen bij OK? Op die vraag moet iedereen bij de OK- organisatie het antwoord schul dig blijven. Maar volgens een van de pompbedienden van OK aan de Hofcampweg kunnen dat nooit veel automobilisten zijn. „Sinds 24 september zijn we nu open. Van de gewone die sel hebben we in de eerste twee weken ruim 6000 liter verkocht, van de zwavelarme ongeveer 1700 liter. De meeste van die 1700 liter is door automobilis ten getankt zonder dat ze wis ten dat het zwavelarme was. Ook al staat het duidelijk op de pomp aangegeven. Ze hebben gewoon diesel getankt, hebben afgerekend en zijn weggere den. Van de misschien vijftig automobilisten die de afgelo pen twee weken zwavelvrije diesel getankt hebben, deden dit er maar een handvol bewust om het milieu te sparen". Voorloper Een medewerker van het OK- station vindt dat de milieu vriendelijke diesel gewoon goedkoper moet zijn, net zoals loodvrije benzine ten opzichte van gewone benzine. „Nu wordt men voor zijn zorg voor een be ter milieu gestraft, inplaats van beloond. We zijn een voorloper op deze markt. Pas wanneer elk benzinestation verplicht wordt deze diesel ook aan te bieden en door de overheid wordt gere geld dat de milieuvriendelijke diesel goedkoper moet zijn, gaat Nederland massaal om".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11