LEIDEN OMGEVING 3WR wil nutsbedrijf p Randstadniveau Vernieuwen keermuren Burcht start dit najaar oeterwoudse sporters ntvangen extra prijzen Voorschoten tegen bouw in Papenwegsepolder Ccidóc Soutant Lisse haalt de bezem door ruim tachtig meter archief Alphense commissaris korpschef in Leiden JE ZIT ALTIJD GOED Niet voor iedereen ■"tidoeSomont WOENSDAG 22 JANUARI 1992 ;waar beschonken achter het stuur jEIDEN - Een 33-jarige man lit Oegstgeest is vannacht rond cwart over twaalf op de Spar enrode aangehouden met een ^lcoholpromillage van niet ninder dan 1,6 oftewel ruim Irie keer zoveel als wettelijk is oegestaan. Bovendien bleek le man geen rijbewijs te heb- ien en had hij de auto waarin lij reed, zonder toestemming ran zijn vriendin geleend, die lus ook aangifte had gedaan an joyriding. Van alle overtre dingen is proces-verbaal opge- naakt. LISSE - De gemeente Lisse wil de bezem halen door het veel te omvangrijke en mede daardoor ontoegankelijke archief. In 1992 wil men een begin maken met de opknapbeurt die de ongeveer tachtig meter archief zal moeten terugbrengen naar hanteerbare proporties. Tegelijk zal een nieuw codeersysteem ingevoerd worden, wat het opzoeken van stukken eveneens zou moeten vereenvoudigen. Bij de werkzaamheden blijven twee archief gedeelten buiten schot. Het oude ar chief tot 1941 en het zogenaamde semi-statische archief waarin stukken zijn op geslagen die zelden of nooit behoeven worden nageslagen. Na 1992 is ook dit laatste opbergsysteem aan renovatie toe. De opschoning van hét archief belooft een kolossaal karwei te worden. Zo moeten 2.800 dossiers van een nieuwe code worden voorzien en verplaatst worden. In totaal schat de gemeente 300 werkda gen voor dé nogal specialistische klus nodig te hebben. Men gééft er daarom de voorkeur aan het werk deels uit te besteden. De totale kosten van de operatie worden geraamd op ruim 70.000 gulden. Meisje zakt door het ijs LEIDEN - Dat het natuurijs ondanks drie Pachten vorst bij lange na nog niet sterk genoeg is, ondervond een 5-jarig meisje gistermiddag. Voorzichtig zette zij een voet op het vliesdunne laagje ijs dat zich had gevormd op het water van de vijver aan de Bemhardkade. maar ze zak te er onmiddellijk doorheen. Een buurtbewoner zag het ge beuren en viste de jongedame zo snel mogelijk uit het water. Toch was het meisje zo door de koude bevangen, dat zij gerui me tijd geen woord wist uit te brengen. Leidse politie vindt bij toeval zestien illegalen LEIDEIN - Twee rechercheurs van de vreem delingenpolitie troffen gisteren bij controle op een adres aan de Haarlemmerstraat bij toeval zestien iilegaal in Nederland verblij vende Marokkanen aan. De rechercheurs wa ren eigenlijk gekomen om te onderzoeken of een andere illegaal, die al eerder gesom meerd was het land te verlaten, inderdaad al was vertrokken. Dat bleek inderdaad het ge val. De illegalen, in leeftijd variërend van 19 tot 42 jaar, werden ingesloten. Vijf van hen zijn op vrije voeten gesteld nadat zij een pas poort konden tonen. Zij worden onder toe zicht zaterdag op het vliegtuig gezet. De ove rige elf zitten nog vast totdat hun identiteit vaststaat. Bewoner Oude Singel vindt geveltoerist in de dakgoot LEIDEN - Een bewoner van een huis aan de Oude Singel kreeg gisteravond een vreemd aan bod. Hij hoorde boven zich enig gestommel en ging eens een kijkje nemen. Wie schetste zijn verbazing toen in zijn dakgoot een man bleek te liggen. Die schrok hevig en bood de bewoner 25 gulden aan voor een vrije aftocht. Maar zo ge makkelijk ging het niet: de bewoner sloeg het aanbod vriendelijk doch beslist af en belde de politie. De dakgootsluiper ging er toen alsnog ij lings vandoor maar werd tien minuten later in een poortje verderop teruggevonden. De man. een 28-jarige inwoner van Breda, wordt er te vens van verdacht een inbraak te hebben ge pleegd in één van de woningen aan de Oude Sin gel. Daarbij nam hij uit een geldkistje een klein bedrag aan buitenlands geld mee. de k; Dat is po JNIQUEROSO DEN - Nu de grenzen jen Europa ook voor de }ibare nutsbedrijven ngaan, moeten zij be- zijn vergaand samen 2rken op grote schaal. :ei algemeen directeur aijkens van de EWR ren in zijn nieuw- s toespraak. nutsbedrijf dat zich uit- tt van Dordrecht tot Haar- in van Gouda tot aan Sche ggen, „een nutsbedrijf op Istadniveau", is zijn doel. in moet de distributie van kater en elektriciteit zijn nomen. Maar op de lange- imijn ziet Haijkens ook sa- verking op andere gebie- ils de centrale antenne in- ingen (CAI), riolering en waterzuivering. Zelfs de verwerking zou in dit con- iraat kunnen worden op- nen. „We kunnen effi- ;r werken als we het pak- ?rbreden", aldus de alge directeur. norme uitbreiding wordt I ingegeven door de con- ïtie op Europees niveau, directeur verwacht. „Nu al mogelijk om in het bui ld energie in te kopen als aar goedkoper is. Groot- uikers in bijvoorbeeld het Èen Europoortgebied on- lelen nu al met Franse everanciers". Voor de Nederlandse verbruikers kan dat tot vervelend gevolg heb ben dat hun tarieven stijgen, omdat de kosten dan alleen nog over hun tarieven worden om- Grootverbruikers De grootverbruikers zagen hun kans schoon toen de nieuwe wet op de energiedistributie van kracht werd. Daardoor mo gen buitenlandse stroomleve- ranciers tegen hun lagere tarie ven gebruik maken van het Ne derlandse distributienet. „En dat vind ik een hiaat in de wet geving: de klanten mogen wel in het buitenland inkopen, maar wij nog niet. Ondertussen moeten wij wel onze distribu tiekanalen openstellen. Dat on derdeel van de wet zou dus echt veranderd moeten worden". Het gaat volgens Haijkens nu nog echt om de werkelijke grootverbruikers, zoals alumi- niumfabrieken en olieraffina derijen. Maar hij sluit niet uit dat in de toekomst ook samen werkingsverbanden van tuin ders contracten afsluiten met buitenlandse leveranciers. Al vorige maand liet het nuts bedrijf - dat drie jaar geleden ontstond uit fusie tussen elf kleinere nutsbedrijven we ten dat er samenwerking werd gezocht met andere nutsbedrij ven zoals het Energiebedrijf Zuid-Holland West (ZHW) en het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land (DZH). Vooral samenvoe ging met het laatste bedrijf komt de EWR uitstekend van pas, doordat zij door een uit spraak van de Kroon gedwon gen werden de waterdistributie af te stoten. Nu kan dat binnen het eigen bedrijf worden ge houden. De versnippering van de energie- en waterdistributie in Zuid-Holland kan een goede bedrijfsvoering in een toekom stig Europa, waar concurrentie het sleutelwoord zal zijn, alleen maar bemoeilijken. Tijdens zijn nieuwjaarstoe spraak maakte Haijkens tevens bekend dat er nog steeds te veel mensen bij de EWR werken. Bij de start waren 1050 mensen in dienst, op dit moment zijn dat er 900 maar de directie wil uit komen op 850 personeelsleden. „En dat aantal halen we ook in 1995". Voor de komende jaren voorzag hij een lichte stijging van alle tarieven, omdat de EWR nog steeds net onder het landelijk gemiddelde zit. 1.0L 1 wij ERWOUDE- De spor- ie zaterdagavond bij de 0.7LJ|kse sportverkiezing van 10L woude bij de beste drie en krijgen extra prijzen. ;e sponsors hebben het ief van het comité 'Sport- let eefan het Jaar' gehonoreerd en financiële bijdrage, ïrling hen in ieder geval nieuwe kampioenen want de win de bas) van vorig jaar -tafelten- Marti Paardekooper, sur- e rustlke Kok en de badminton- van Shuttlewoude- staan urige ifer niet op de nominatie. n voldoende kanshebbers p en ufe vrije plaatsen in te ne- Bij de ploegen gaat het te m% meisjes voetbalteam van j burg, de jazzgymnasten - kuntr (zowel meisjes als dames) van turnvereniging Meerburg en de tennissers van ZTC. De titel bij de dames wordt be twist door de schoonrijdsters Riet van Diemen en Annie van Veen; de turnsters Debbie On- vlee (in 1987 en 1988 was zij al sportvrouw van het jaar) en Charlotte Zandbergen en de schaatsenrijdster Irene Hilger- som. De opvolger van achtereenvol gens Peter van der Velde (twee maal), Hein van Heek en Mike Kok moet komen uit de volgen de selectie: voetballer Joost Vink die nu bij v.v. Noordwijk speelt, de jeugdige voetbalta lenten Wouter Verhey, Arjan van Rijn en Hugo Zwarts. Voorts de wielrenners Theo van Klink en Kees de Goede, de snookerbiljarter Jeffrey Later- veer en de getalenteerde schaatsenrijders Jeroen Straa thof en Patrick den Eisen. Naast de diverse sporters zal het comité de heer en mevrouw A. Paardekooper, de nationaal kampioenen boerenkaas ma ken, in het zonnetje zetten. „Uiteindelijk is het voor de fa milie Paardekooper ook een sport om een zo'n goed moge lijk produkt te maken", aldus het comité. De feestelijke sportavond in Don Bosco begint om negen uur. Toegangskaarten van drie gulden zijn verkrijgbaar bij Jan van der Geest, Watertje 11 LEIDEN Het vernieu wen van de keermuren aan de voet van De Burcht be gint op z'n vroegst dit na jaar. De werkzaamheden zullen zeker doorlopen tot in 1993. Door een meeval ler in de egalisatiereserves van het stadsvernieu wingsfonds is onder meer 250.000 gulden vrijgeko men voor vernieuwing, restauratie en renovatie van de sterk-verslechterde keermuren. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de inventari satie van de eigendomsverhou dingen. De onduidelijkheid hierover heeft de afgelopen ja ren de meeste vertraging opge leverd. A. Jochemsen, hoofd van de directie Groen: „In de loop van de eeuwen hebben de omwonenden hun tuinen vaak al dan niet met toestem ming - beetje bij beetje uitge breid met een stukje van de heuvel. Heel vroeger lag de grens bij de achtergevel van de woningen. Toen er jaren gele den bij de gemeente klachten binnenkwamen over optrek kend vocht in de huizen, bleek dat bij sommige huizen de keermuren in de tuin lagen en bij andere weer niet. Het was volstrekt onduidelijk wat nu particuliere en wat nu gemeen tegrond is. Dat betekende dat je niet zomaar met herstelwerk zaamheden kon beginnen. Wie is er verantwoordelijk voor het onderhoud en de vervanging?" Tegelijkertijd is een technisch onderzoek gestart naar de staat van de keermuren. Eeuwen lang hebben ze de heuvel van de burcht versterkt om inzak ken te voorkomen. Al die tijd is er aan onderhoud of vervan ging niets gedaan. Eén van de gevolgen van deze nalatigheid is erosie van de heuvel, die De Leidse Burcht. De keermuren, die de heuvel van de Burcht ver sterken, zijn er slecht aan toe. Op de achtergrond de Hooglandse kerk foto: tejo ringers vooral merkbaar is bij zware re genbuien als modderstroomp- jes de helling af komen. Het wa ter stroomt onbelemmerd de heuvel af waardoor de heuvel eigenlijk langzaam afkalft en op de lange duur zelfs het ge vaar bestaat dat de burcht ge woon inzakt. Bovendien zorgen de modder- en waterstromen voor de nodige vochtoverlast. Jochemsen hoopt het juridi sche en het technische verhaal tegen de zomer klaar te heb ben. In die tijd moet dan door college en raad een beslissing worden genomen over de defi nitieve werkzaamheden. LEIDEN/REGIO - De Al phense politiechef J. Mole naar wordt de opvolger van de Leidse hoofdcom missaris B. Poeiert. Mole naar wordt politiechef van het district Leiden en Voorschoten. S. Appels- Verhulst is de enige vrouw die de leiding krijgt over een van de acht districten van het nieuwe regionale politiekorps Hollands Mid den. Zij krijgt het district met de gemeenten Alke made, Jacobswoude, Lei derdorp, Rijneveld en Zoe- terwoude onder zich. Dat is vanmorgen in Leiden be kendgemaakt door burgemees ter C. Goekoop die korpsbe heerder is, hoofdofficier van justitie I. Klopper en korpschef S. van Hulst. De huidige Leidse commissaris B. Poeiert krijgt, zoals vorige week al bekend werd, een staf functie. Hij wordt directeur po litie binnen het nieuwe korps. W. Weynschenk is de nieuwe chef voor het gebied Alphen, Ter Aar, Nieuwkoop en Nieuw- E. Wegman, nu nog werkzaam bij de Noordwijkse politie, krijgt de leiding over het dis trict Hillegom, Lisse, Voorhout, Noordwijk en Noordwijker- hout. Het gebied Katwijk. Oegstgeest, Rijnsburg, Rijns burg, Sassenheim, Valkenburg en Warmond krijgt J. Warmer dam als politiechef De korpsrecherche komt onder leiding te staan van P. Heskes. N. van Ooik gaat leiding geven aan de politie in Boskoop, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel. Waddinxveen en Ze- venhuizen-Moerkapelle. H. Meijer ontfermt zich over Gou da, Bodegraven en Reeuwijk en G. Huijsse krijgt de politie on der zich in Bergambacht, Ne- derlek. Ouderkerk aan den IJs sel, Schoonhoven en Vlist. VOORSCHOTEN - Bebou wing van de Papenwegsepolder in Voorschoten is onaanvaard baar. Het gebied is van onmis kenbaar ecologisch belang als verbindende schakel tussen het duingebied en het groene hart. Dat zegt de gemeente Voorschoten in reactie op de vo rige maand vorige maand ge presenteerde nota Structuur schets Leidse Regio, waarin de polder genoemd werd als een mogelijke bouwlokatie voor 7 hectare bedrijfsterrein en 2390 woningen. Woensdag 29 januari zullen tij dens een inspraakavond be langstellenden commentaar ge ven op de nota. De bijeenkomst wordt geleid door wethouder F. ten Have. D. Halfwerk. van de Directie Ruimtelijke Orde ning en Stadsbeheer in de ge meente Leiden en tevens een van de samenstellers van de nota, zal een toelichting verzor gen en eventuele vragen beant woorden. De inspraakavond wordt gehouden in de Am bachtszaal van het Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat 12. Aanvang acht uur. Op 13 februari zal de nota ver volgens in behandeling worden tijdens een gecombineerde commissievergadering voor Openbare Werken en Finan ciën. J ALLERLEIDS ouwentrefpunt I vrouwentrefpunt Eva K vanavond officieel van V P bij het Volkshuis aan de \\thekersdijk 33. Iedere vier- woensdag van de maand !t Eva vrouwen de moge- teid tot ontmoeting en dis- ie over onderwerpen >die gastspreeksters worden 'leid. Als eerste gast be kt schrijfster Anja Meu- 'lt haar boek 'Casablanca onmogelijkheden van de oseksuele liefde'. Dat be- lelt partnerkeuze en werk- iling in het huwelijk. De l.OLlgaat om 20.15 uur open. 1.0LI i Sneert l-OLjArpeggio Trio concerteert fcuond in de Stadsgehoor- imer tf' ^et bestaat uit flui- Dieks Visser, harpiste rtine. f Anderson en hoboïst Kapaan. Zij brengen een steld nrse'enc* programma met ken van Leoillet, Croft, op jonp'ey- Berlioz, Ibert, Gau- en Martin. Het concert be- Ipm 20.15 uur. Kaarten bij 0071-141141. r opa tyriétendemocratische Eu- Idementariër Jean Pen- ^spreekt vanavond in Lei- jpHij doet dat op een bij- ilonist van de plaatselijke CDA-afdeling in De Koorn- brug aan de Nieuwe Rijn 19, aanvang 20.00 uur. Penders spreekt onder andere over het Nederlands EG-voorzitter- schap. Rembrandt 'Rembrandt en Lievens, twee parallelle carrières' is het on derwerp van de lezing die L. Couprie op 23 januari vanaf 20.15 uur in De Lakenhal aan de Oude Singel verzorgt. De le zing is georganiseerd door de Vereniging van Belangstellen den in de Lakenhal. Aanlei ding is de nu lopende expositie over Rembrandt en Lievens in dat museum. Ouder worden 'De kunst van het ouder wor den'. Dat is onderwerp van een thema-ochtend die morgen wordt gehouden in het Volks huis aan de Apothekersdijk 33. Aan de orde komt het vinden van een manier om het leven op een prettige manier in te vullen en in contact te blijven met andere mensen. De bijeen komst begint om 10.00 uur. Toegang gratis, lunch kost ƒ5. Meer inlichtingen bij Corry Bink 071-125736 of Mienke van Noort 071-149180. Lezing 'Het woord als teken in de middeleeuwse wijsbegeerte' is de titel van de lezing die Ria van der Lecq op morgen houdt in het centraal faciliteitenge bouw van de universiteit aan de Cleveringaplaats 1. De le zing begint om 20.00 uur en is georganiseerd door de filosofi sche vakvereniging Anna Ma ria van Schurman. Open huis Scholengemeenschap Emilie Knappert houdt morgen van 18.30 tot 21.30 uur open huis in het gebouw Vijf Meilaan 210. Hier presenteren zich de afde lingen vor de opleidingen as sistent in de gezondheidszorg, verzorgingsassistent en leid- st)er kindercentra. Lunchconcert Pianist Berth Brouwer geeft morgen een lunchconcert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Hij speelt wer ken van Debussy en Chopin. Het concert begint om 12.45 uur en duurt tot 13.30 uur. Dubbelportret De schrijfsters Margriet de Moor en Nelleke Noordervhet zijn morgen te gast in sociëteit De Burcht, Burgsteeg 14. Ma rijke Heestermans voelt beide auteurs aan de tand. De Moor debuteerde in 1988 met de bun del 'Op de rug gezien', Noor man publiceerde in 1987 haar eerste roman getiteld 'Tine, of de dalen waar het leven woont'. 'Het dubbelportret be gint om 20.15 uur. Toegang: tien gulden, donateurs van de Kunstkring gratis. ADVERTENTIE Het duo Vos Vesuvia treedt zaterdagavond op in Muzenhol Leiderdorp De rasmuzikant Jan Vos en de zangeres Etna Vesuvia brengen hun programma ,,ln volle vaart" Veel liedjes en sketches, waarin veel soeps wordt opgeworpen en veel overhoop wordt gehaald. De teksten van dit programma vol razende kolder zijn grotendeels van Wim T. Schippers Aanvang kwart over acht, entree vijftien gulden FOTO PR MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. /^NK GOED VOOR vJTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. ^loteer als nieuwe abonnee ingaande: <7*^ Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ [jij EEDQ Vos Vesuvia

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9