ware kritiek op hulpverlening vliegramp igildaeGou/uwt BUITENLAND FIS: leger moet volk bevrijden zondheid Jeltsin belangrijk voor toekomst Gaat grondlegger Lenin ondergronds? ot PITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN WOENSDAG 22 JANUARI 1992 ZAGREB - Het federale Joegoslavische leger en Kroatische militaire lei ders hebben geen akkoord weten te bereiken over een terugtrekking van het le ger uit Kroatië. Wel kwamen de legerdelegatie en de Kroatische delegatie overeen het staakt-het-vuren uit te breiden en schendingen hiervan tegen te gaan. De dele gaties hielden in het Hongaarse Pees, nabij de Joegoslavische grens, een zeven uren durende bespreking. Tijdens deze be spreking boden zowel de EG- landen als de Verenigde Naties hun hulp aan in eventuele stap pen het bestand te verstevigen Gisteren vertrok vanuit Zagreb de Kroatische premier Franjo Greguric naar het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties in New York voor een ontmoeting met secretaris-generaal Bou tros Boutros-Ghali. Hij doet dit twee dagen voordat de vooraan staande Servische functionaris Borislav Jovic dezelfde reis on derneemt. Volgens de Servi sche regering is het nog niet ze ker dat Bosnië-Hercegovina en Macedonië alle banden met Joegoslavië willen verbreken. Beide republieken hebben zich inmiddels ook onafhankelijk verklaard, maar alleen Bulga rije heeft ze tot nu toe erkend. De Europese Gemeenschap aarzelt vooralsnog met erken ning. Macedonië heeft Macedo nische diplomaten en militai ren opgeroepen hun Joegosla vische posities op te geven en naar huis terug te keren. De re gering van de republiek gaf gis teren een verklaring uit waarin werd gesteld dat het land hun talenten nodig heeft om een ei gen diplomatiek*1 dienst en een eigen defensiemacht op te zet- Deng duikt plotseling op SHENZHEN - China's belang rijkste leider, Deng Xiaoping, is gisteren voor de eerst keer in een jaar weer in het openbaar verschenen. De 87-jarige leider arriveerde in Shenzhen in Zuid-China en verklaarde van plan te zijn enkele dagen te blij ven. Volgens de in Hongkong verschijnende Chinese krant Ming Pao heeft president Yang Shangkun, die recent terug keerde van een reis door Azië, zich bij Deng gevoegd. Volgens Ming Pao leek de gezondheid van Deng in orde. Hoewel hij geen officiële functies meer be kleedt, wordt Deng nog steeds gezien als de belangrijkste Chi nese leider. ALGIERS Algerijnse mos lim-fundamentalisten hebben een verklaring vrijgegeven waarin het leger wordt opgeroe pen „het volk te bevrijden" van de nieuwe regering. In de ver klaring werd gezegd dat het le ger de „historische verantwoor delijkheid" heeft „de eenheid, veiligheid en rust van de natie te bewaren". De autoriteiten maakten giste ren melding van aanvallen op politieposten op verschillende plaatsen in de hoofdstad Al giers en een regeringskrant meldde de dood van een tweede officier van de veiligheids dienst, die in het weekeinde was vermoord door niet-geïden- tificeerde aanvallers. De door de militairen gesteun de Algerijnse regering heeft zich opgemaakt voor een gron dige kabinetsverandering in de hoop de in het slop geraakte economie nieuw leven in te kunnen blazen en zodoende de voedingsbodem voor het FIS weg te nemen. Vandaag zou de Hoge Staatsraad, die de macht in Algerije heeft overgenomen na het vertrek van president Chadli Bendjedid, de eerste ka binetsvergadering voorzitten. Verwacht wordt dat premier Sid Ahmed Ghozali, op het ogenblik de meest invloedrijke burgerpoliticus in het land, een samenvoeging van diverse mi nisteries zal voorstellen. De Amerikaanse regering is van haar vermoeden afgestapt dat Algerije bezig is met het vervaardigen van een atoom bom. Washington heeft laten weten dat de beschuldigingen daarover berusten op een „fou te interpretatie van satellietfo to's". Die foto's deden tijdens de eerste analyse vermoeden dat Algerije met Chinese hulp een veel grotere kernreactor bouwt dan in werkelijkheid het geval is. De verkeerde analyse berust op een foute interpreta tie van de enorme koeltorens van de Chinese reactor, die veel groter worden uitgevoerd dan bij westerse reactoren gebrui kelijk is. Geen akkoord terugtrekking federale leger uit Kroatië MOSKOU - Gaat Lenin onder gronds? Al maanden wordt ero ver gesproken om de grondleg ger van de Sovjetstaat uit zijn mausoleum aan het Rode Plein in Moskou te lichten en een christelijke begrafenis te ge ven. Op Lenins 68e sterfdag, gisteren, verdrong deze kwes tie zelfs even alle andere pro blemen die de ex-Sovjetunie teisteren van de voorpagina's. „Zij die Lenin omver willen werpen streven er in de eerste plaats naar om de herinnering aan de leider van de Oktober revolutie in de geesten van de mensen uit te wissen. Om dat te doen zouden zij monumenten wegschieten, de musea sluiten en Lenin overboord gooien", zo schreef de voormalige partij- krant Pravda. De opwinding over de zaak nam koortsachtige vormen aan toen de Russische televisie be richtte dat het sensatieblad Compleet Geheim schreef dat het lichaam die nacht in het ge heim uit het mausoleum ge haald zou worden. Westerse journalisten gingen tevergeefs naar het Rode Plein om te kij ken. Kremlin-commandant Mi- chail Barsoekov ontkende dat zulke plannen bestonden. Orthodoxe communisten die willen dat Lenin op zijn ver trouwde plaats blijft, kwamen op het Rode Plein, waar zij ge woonlijk demonstreren, bijeen om het lichaam symbolisch te beschermen en te eisen dat de oude Sovjetunie weer wordt hersteld. De directeur van het Moskouse Leninmuseum, dat binnenkort gesloten zal wor den, heeft voorgesteld het mau soleum met lichaam en al te verhuizen naar de geboorte plaats van Lenin. het aan de Wolga gelegen Oeljanovsk, en de stad te hernoemen in Lenin grad aan de Wolga. stand Georgië jLETI Troepen die trouw •bleven aan de afgezette presi- van Georgië, Zviad Gamsa- dia, hebben ingestemd met deeltelijk bestand met de hui- nachthebbers in Georgië, na- terrein hadden verloren aan ngstroepen bij gevechten om n de Zwarte Zee. Poti is nog in handen van aanhangers amsachoerdia. Beide partijen ,pln afgesproken de wapens neer gen en dan te gaan praten, zo arde een vertegenwoordiger regering in het dorp Grigole- paar kilometer van Poti. Gam- :rdia, die drie weken geleden fgezet, zou naar Zoegdidi zijn Gorbatsjov: geen schuld aan coup MOSKOU De gerechtelijk onder zoekers die de mislukte staatsgreep van augustus vorig jaar in de toen malige Sovjetunie napluizen, heb ben gezegd dat Michail Gorbatsjov geen schuld treft, maar dat de da ders van de coup wel aanleiding hadden om te denken dat hij uitein delijk hun kant zou kiezen. De ver dachten van de staatsgreep hadden vorige week geëist dat voormalig Sovjet-president Gorbatsjov een uit reisverbod zou worden opgelegd, omdat zij hem wilden kunnen op roepen als getuige. De verdachten gaan er kennelijk van uit dat een ge tuigenis van Gorbatsjov in hun voor deel zou uitpakken. Hulpconferentie GOS aanvaardt plan EZ Zware tol coup Haïti Idoor MARC DE KONINCK WASHINGTON De vanochtend in Washington begonnen conferentie voor hulp aan de voormalige Sovjetstaten zal naar verwachting morgen een energie plan aanvaarden dat door het directo raat-generaal van het ministerie van economische zaken in Den Haag is op gesteld. Het plan voorziet onder meer in levering bin nen enkele weken van technisch materieel voor de energievoorziening in de landen van het zogeheten GOS (Gemenebest van Onaf hankelijke Staten) en van grote hoeveelheden vliegtuig- en andere brandstof. Zo moeten er volgens het plan van EZ smeer middelen en dieselolie naar Armenië, mijn- bouwmaterialen naar de Oekraïne, vliegtuig brandstof naar onder andere Rusland en on derdelen om het bestaande elektriciteitsnet functioneel te houden naar diverse republie ken. Op de conferentie van zestig landen en inter nationale organisaties in de Amerikaanse hoofdstad is Nederland in de persoon van mi nister Van den Broek voorzitter van een van de vijf werkgroepen: die voor energie. De vier overige werkgroepen die, onder voorzitter schap van andere deelnemende landen, con crete hulp op de kortst mogelijke termijn zul len coördineren, houden zich bezig met voed sel, medicijnen, huisvesting en technische as sistentie. Dat laatste onder meer om GOS-lan- den te helpen kerncentrales veilig te houden en atoomwapens te ontmantelen. SAN JUAN - De veiligheidstroepen van Haïti hebben sinds de coup van 30 september zeker 1500 burgers om het leven ge bracht, aldus Amnesty International. Volgens de mensenrech tenorganisatie hebben de meeste massamoorden plaatsge vonden kort na de coup in de sloppenwijken van de hoofdstad Port-Au-Prince. Plunderende soldaten schoten op straat en in huizen op willekeurige burgers en dwongen buren en familie leden soms de slachtoffers ter plekke te begraven. Rooms-rode deelregering België BRUSSEL In België is gisteren een Vlaamse rooms-rode deelregering gevormd, twee weken nadat er in Wallonië al zo'n regering van de grond kwam. Om uiteenlopende redenen weigerden het extreem-rechtse Vlaams Blok, de liberale PW en ook de Vlaamse nationalisten van de Volksunie de minis tersposten te bezetten waarop zij recht hebben. Daarom telt de regering slechts zeven in plaats van elf ministers. De deelre gering wordt aangevoerd door Luc van den Brande. De chris ten-democratische Melchior Walthelet is druk doende een rooms-rode nationale regering samen te stellen. inmiddels opge- FOTO: EPA MV-voiOU De bezorgd- blfsonjver de gezondheid de wac(e Russische presi- ien wijkoris Jeltsin is nog ilhaar Lhet minst weggeno- •ten opfn het is nu PÜnlijk t vindijk dat er niemand is iensen|n formaat in het Ge- nden ejest van Onafhanke- et te blaten die hem even- Jdee vrou kunnen opvol- ikostej jmen. 9 :reenke yolfsongaat crises met man en i". te lijf met instinctief :rnst nfouwen en stijl. Hij de- Stekelefcerde zijn klassieke lei- om vdaciteiten tijdens de au- ïen onaoup. In oktober presen- ;nwewtiij met groté overtui- vanab economische hervor- van drogramma, waarvan hij chikbaèn niet is afgeweken, leid daien vrijdag stond hij sen wlOO officieren van de reel mlige Sovjet-strijdkrach- iet arbetertelde hun genadeloos ■ale gaatnie niet kan herrijzen, t zijn prdween hij, kennelijk iren datoen de onmiddellijke aat. ig van de coup was op- Hij ging op vakantie ie toestand in het land 5n gestabiliseerd was. ma brak geschermut- het team dat hij ach- iftrek, l genoeèn weekeinde was er tijd gvan een vergelijkbare an de IJn zaken. De officiers ier gelabmst verwerd tot een jelastinjtige en chaotische aan- winnemeid en slechts met de telt, mi grootste moeite kon een soort overgangslichaam - de raad van de gewapende troepen - worden gevormd. De officieren zwermden gebelgd uit over hun eenheden, sommigen in de overtuiging dat hun strijd nog maar net begonnen was, ande ren in het geloof dat de strijd al verloren was en dat zij er onder valse voorwendselen toe over gehaald waren in te stemmen met het uiteenvallen van het Sovjetleger. In beide gevallen leek Jeltsin niet in staat de klus waaraan hij begonnen was te klaren - of dit aan iemand anders te delege ren. Tot dusver is hij er evenwel altijd in geslaagd de geleden verliezen te compenseren en af wijkende meningen binnen zijn eigen team de kop in te drukken. Twijfel De onzekerheid van het afgelo pen weekeinde roept ernstige vragen op. Als er twijfel bestaat over Jeltsins gezondheid, hoe veilig zijn dan Rusland, de eco nomische hervormingen, de overgangsregelingen voor het leger? Jeltsins voortdurende aanwezigheid en goede gezond heid zijn van essentieel belang voor de toekomst van Rusland en het Gemenebest. Er is niemand van Jeltsins kali ber, niemand die in staat lijkt de enorme bevolking van Rus land en het overwegend Russi sche officierenkorps van het voormalige Sovjetleger aan zich te binden gedurende de grootschalige economische en sociale omwenteling. Er mogen dan onlusten plaatsvinden in ïnzijdigi- Voor de wind, met de motor bij, koerst de „Vrijheid" voor friogelijk pal Oost. Rob en Toon begrijpen heel goed, dat rieden snel als het maar kan uit de voeten moeten maken, eeftop# ogenblik kan de Japanse motorboot opduiken en ze is een £'ch over hun lot geen illusies te maken, wanneer zij in n het )van de Jappen vallen. Vooral wanneer zij horen, dat de joed be^an de noodzender op de boei wegvallen, wordt het hun kost". dat het gevaar met de minuut stijgt. „Laten we de zei- Oezbekistan en Centraal-Azië, er mag zich dan een hortende burgeroorlog ontwikkelen in Georgië, maar dat is nog niets vergeleken bij de rampspoed van een losgeslagen Russische bevolking of een losgeslagen officierenkorps. Jeltsin beschikt over een reeks mogelijke opvolgers. Hij heeft een vice-president, Aleksandr Roetsjkoj, die automatisch zijn plaats als president van Rus land zou innemen; hij heeft een gekozen voorzitter van het Rus sische parlement, Ruslan Khas- bulatov, die waarschijnlijk de tweede troonopvolger zou zijn; en hij heeft een vice-premier, Gennadi Burbulis. Burbulis staat het dichtst bij Jeltsin, maar is nog een begin neling in de hoogste regionen van de politiek. Ook al is hij de trouwste volgeling van Jeltsins radicale politiek, hij is niet po pulair in Moskouse kringen en is nog niet gepolijst genoeg om op internationaal niveau te ope reren. Hij is zelfs nog meer on behouwen dat Jeltsin. Loyaliteit? De geschiktheid van de andere kandidaten valt op twee punten te betwijfelen: in de eerste plaats hun loyaliteit aan Jeltsin en in de tweede plaats hun ver mogen om de bevolking alleen op kracht van hun persoonlijk heid onder de duim te houden. De afgelopen weken leken Roetsj koj en Khasbulatov ge mene zaak te maken op twee beleidspunten waardoor zij lijn recht tegenover Jeltsin kwa men te staan. Wat betreft de economische hervormingen benadrukken zij de prijs die de bevolking moet betalen voor de liberalisering van de prijzen. Zij eisen meer waarborgen of een vertraging van het proces. Zij vormden te vens een gesloten front door strenge maatregelen te eisen tegen de rebellenleiders van de Tsjetsjenen in het noorden van de Kaukasus, die zichzelf auto noom hebben verklaard. Zij le ken hierin aanvankelijk ge steund te worden door Jeltsin, tot als gevolg van oppositie in het parlement de noodtoestand die was uitgeroepen werd inge trokken. Deze periodieke 'oppositie' van Roetsjkoj en Khasbulatov is te gen Jeltsin waarschijnlijk niet zo schadelijk voor de president als velen denken. Individueel of samen hebben zij slechts in beperkte mate de steun van het publiek. Zij lijken niet sterk ge noeg om overtuigend campag ne te voeren voor het president schap of het land te besturen als Jeltsin er niet meer zou zijn. In het Gemenebest zouden ze helemaal geen bijval krijgen. De beste oplossing zou zijn dat Roetskoj, in de hoedanigheid van vice-president, Burbulis zou aanstellen tot premier en dat Khasbulatov het parlement onder controle zou houden, waardoor bij presidentsverkie zingen een nieuwe leider zou kunnen opstaan. Zonder Jelt sins aangeleerd verantwoorde lijkheidsgevoel en zijn aange boren gevoel voor wat goed zal vallen bij het publiek, ziet de toekomst er voor Rusland en zijn buurlanden er echter som ber en onzeker uit. (c) The Times len bergen", stelt Rob voor; „dan vormen we een zo klein moge lijk doelwit". Ze zijn daar nog mee bezig, wanneer opeens een granaat door de lucht fluit en vlak naast de boot In het water duikt. Het is gelukkig een blindgangerl Maar hun f*>sitie wordt nu toch wel hachelijk... Scherp kijken Rob en Toon uit. Ja, dóór is de motorboot! Maar tegelijkertijd verschijnt aan de horizon ook een rookpluim. In het Lenin-museum te Moskou zwaaien kinderen met plaatjes van de grondlegger van de heven - Sovjetunie. in noodgevallen signalen moet uitzenden werkte niet. Boven dien werden de reddingswer kers gehinderd door tientallen nieuwsgierigen die op de mel ding van de vermissing waren afgekomen en op eigen houtje gingen zoeken. Verschillende wegen raakten daardoor ge blokkeerd, soms tot woede van de gendarmes. Volgens een woordvoerder van de gendar merie ontbrak het aan gidsen die het gebied goed genoeg kenden. Een jager die op de berg een vuurbal had gezien waarschuwde de politie. Langs de weg vonden de agenten een overlevende die op hulp was uitgegaan. Hij leidde hen uit eindelijk naar de brokstukken. Eenmaal ter plaatse moesten met takken en jassen van gend armes brancards worden geïm proviseerd. Sommige gewon den werden op de rug van de hulpverleners afgevoerd. Bij daglicht en goed weer de den experts en journalisten er gisteren ruim twintig minuten over om de onheilsplek te voet te bereiken. In het dichte bos waren de wrakstukken soms moeilijk te herkennen. Zwarte dozen De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. In de aanvliegrou te naar het vliegveld van Straatsburg had de Airbus min stens zeshonderd meter boven de Saint Odile moeten vliegen. In plaats daarvan stortte het toestel twintig meter onder de top tegen de berghelling. Naar verluidt zouden verschillende 'hoogtetreden' in de daling zijn overgeslagen. In principe be schikte de elektronisch ge stuurde A320 over een waar schuwingssysteem wanneer er te laag wordt gevlogen. De over levenden zeiden geen abrupte daling te hebben gemerkt. De piloot en co-piloot waren er varen vliegers met samen meer dan 14.000 vlieguren. Volgens een woordvoerder van een pilo- tenvakbond zijn er drie moge lijke oorzaken: een technisch mankement, een verkeerde aanwijzing uit de verkeerstoren van Straatsburg of een fout van de piloot. Een terroristische aanslag wordt uitgesloten. De zwarte dozen met de vlucht- gegevens werden snel gevon den. Ondanks ernstige bescha diging zullen ze moeten uitwij zen wat er fout ging. De weers omstandigheden in het oosten van Frankrijk waren ten tijde van het ongeluk niet uitzonder lijk slecht. Het is het derde ongeluk met een A320 sinds de in gebruikna- me in 1988 Bij Mulhouse stort te een toestel neer tijdens een demonstratievlucht omdat de piloot te laag vloog. Drie passa giers kwamen om het leven. Anderhalf jaar later, in 1990, verongelukte een A320 bij Ben- galor in India na een fout van de piloot. Hierbij kwamen ne gentig passagiers om. Een woordvoerder van de Fran se vakbond van boordwerktuig kundigen aarzelde met de Air bus A320 als 'onderbemand' te kwalificeren. Volgens de bond is het toestel te zeer afhankelijk van computers, wat ten koste zou gaan van de alertheid van de piloten. Pas na een langdu rig conflict accepteerden de bonden de A320 waarin de der de piloot-boordwerktuigkundi ge vrijwel is vervangen door elektronika. VAN HUET iange gen d le dei d. De orgai ïen a|ATSBURG - 'Ex- televisiebeelden ontredderde overle- J]en van de neerges tor- bus hebben gisteren n ritiek geleid op het ngswerk na de vlieg en bij Straatsburg. een rampenplan gemo- le hulpverleners, de inzet van drie heli- en een speciaal met lera's uitgeruste Mira- van de Franse lucht- duurde het vijf uur eer .ergestorte vliegtuig was kenniüseerd en bereikt. Vol- jeen Franse brandweer- g-r waren verschillende iaar jewonden toen al bezwe- p*rt>Fe nachtelijke vrieskou, rrtbus van de luchtvaar- 4happij Air Inter stortte w°°Jagavond neer tijdens "binnenlandse vlucht van ?fna ftaar Straatsburg. 87 pas- tgescij overleefden het onge- de aik. De televisieploeg vond jegtuig samen met twee fcrs uit de streek. Deze komd een vuurbal gezien op ken van de dichtbeboste int Odile in de Vogezen. door een scherpe stank ff^bjandstof vond men het overlevenden. Naast eau- 1 andend wrakstuk pro- ze niet te bevriezen. De kheia atuur op de berg was enst ii aden onder nul. In de Hen, o jkkgn van de Airbus Een reddingswerker is op zoek naar de zwarte doos van de in Frankrijk verongelukte Airbus. dekens om de gewonden te be dekken. „Wij konden niet meer doen dan de slachtoffers bege leiden en met hen op hulp wachten", aldus journalist Jean-Pierre Stucki die de gen darmerie belde met zijn draag bare telefoon. Het opsporingswerk door de meer dan duizend militairen, brandweermannen, gendarmes en vrijwilligers werd vertraagd FOTO EPA door tegenstrijdige berichten en de moeilijke toegankelijk heid van het berggebied. Het radiobaken van de Airbus dat

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5