Nederland hervat tulp Indonesië ubbers organiseerde reis buiten Kok om BINNENLAND lanfiets voor aagse ambtenaren Woede om stopzetting onderzoek cholesterol L Kamer wil van KNVB EK-plan eer regels voor gemeenten in het Groene Hart Dwangverpleging geëist voor man die Hans Laroes neerstak wid&iQowuvnt WOENSDAG 22 JANUARI 1992 ~~pbat over pensioen ost van Tonningen >n I HAAG - Op verzoek van de fractie van [n Links werd vandaag een Kamerdebat ge ien over het besluit van het kabinet om in cas- [te gaan tegen de uitspraak van het gerechts- In Den Haag over het pensioen van de NSB- hwe Rost van Tonningen. Willems vindt dat kabinetsbesluit wel degelijk een zaak van de ier is. Volgens hem is het alleszins mogelijk Je Kamer vandaag besluit dat het kabinet het tp moet intrekken. De zaak speelde eind sep- >er. Het gerechtshof sprak toen uit dat de we- l Rost van Tonningen te veel pensioen krijgt. Ij vorige maand reageerde het kabinet. Het ka- I vond dat de uitspraak van het gerechtshof [r meer de staatsrechtelijk wezenlijke vraag cpt wie over het pensioen van de weduwe ite beslissen: de rechter of de wetgever. Deze I werd niet door het gerechtshof beantwoord. Groen Links wil minder hinder van open haarden DEN HAAG - De fractie van Groen Links in de Tweede Kamer vindt dat de hinder en uitstoot van schadelijke stoffen door allesbranders en open haarden moet worden teruggedrongen. Minister Alders van milieubeheer zou met het oog hierop op korte termijn op dit terrein een landelijk beleid moeten ontwikelen, zo stelt het Groen Linkse Kamerlid Willems in schriftelijke vragen aan Alders. Willems wijst in zijn vragen op de resultaten van diverse recente onderzoeken naar de schadelij ke effecten van open haarden en houtkachels. Hij vindt dat het departement nog dit stooksei- zoen moet beginnen met een voorlichtingscam pagne om het stookgedrag te verbeteren. Bovendien wil Willems van de minister weten hoe het staat met de ontwikkeling van een ver plicht keurmerk voor houtkachels en open haar den. Kamer: meer rechten voor jaarcontractant DEN HAAG - Werknemers die via uitzendbu reaus en als oproepkracht of jaarcontractant tel kens in hetzelfde bedrijf werken moeten wor den beschouwd als personeel in vaste dienst. Deze eis heeft de Tweede Kamer gisteren op de regeringstafel gedeponeerd tijdens het debat over een nieuwe wet op het ontslagrecht. De Ka mer wil hiermee verhinderen dat werkgevers met deze „draaideurtruc" de wet omzeilen en zodoende ten onrechte aan goedkope werk krachten komen. Mensen die op tijdelijke basis voor een bedrijf werken en korte tijd na afloop van hun contract weer terugkeren via een uit zendbureau of met een nieuw contract, bouwen geen pensioenrechten op en krijgen ook geen periodieke loonsverhogingen. Bovendien kan de werkgever hen ontslaan als hem dat uitkomt. „Kiezen trekken mag alleen in noodgeval" UTRECHT Er moeten strengere regels komen voor het trekken van tanden en kiezen. Het trek ken van een gebitselement is alleen op korte ter mijn een doeltreffende behandeling. Op de lange duur leidt dat echter vaak tot problemen en hoge kosten. Een tand of kies trekken mag alleen in uiterste nood. Dit bepleit prof.dr. C. de Putter in zijn oratie die hij morgen houdt als hoogleraar Bijzondere Tandheelkunde aan de Universiteit van Utrecht. De Putter bepleit drastische regel geving. Zo moet er een wacht- en bedenktijd ko men voor patiënt én voor tandarts, en zouden meer tandartsen hun mening moeten geven over één gebit. Tussen de drie en vier miljoen Neder landers dragen een kunstgebit. De helft daarvan heeft problemen. Het kauwvermogen van ie mand met een kunstgebit is bijvoorbeeld zes keer zo slecht als van iemand met eigen tanden. oed. orWij[HAAG - Nederland ft besloten de hulp aan Mnesië, die na het datF330* °P 0ost-Timor itsnrï opgeschort, te her- wacFn- Oe ministers Van Broek (buitenlandse echtJ'H en Pronk (ontwik- ^arvo|igsamenwerking) v^n" n drie. onderzoek dat de ?nt Cji|nesisc*'ie autoriteiten ïheelre^en inëesteld, en Maatregelen die zijn ge- jen, zoals het ontslag üch tF twee verantwoorde- an alk|eneraals' »hooPge- ie va? - gering vertrouwt er op dat srantj °P te|r overleg tussen de secre- in wejgeneraai van de VN en de ilichtnesische regering over een 't het ik van eeri speciale verte- •fendff)ordlêer van de secreta- beurt dit niet, dan wil Neder land met andere EG-landen overleggen over maatregelen. Indonesische militairen open den 12 november het vuur op demonstranten in de Oosttimo- rese hoofdstad Dili. Mensen rechtenorganisaties sluiten niet uit dat hierdoor, en later ook door de jacht op ooggetui gen van het bloedbad, 180 men sen zijn gedood. Vooral op aan drang van minister Pronk en de Tweede Kamer besloot de rege ring dat geen niéuwe ontwikke lingsprojecten zouden worden opgezet, dat voor 1992 geen nieuw hulpaanbod zou worden gedaan (voor dit jaar was een plafond van 147 miljoen gulden vastgesteld), en dat geen af spraken voor Nederlands-Indo nesisch beleidsoverleg zouden worden gemaakt. Maar in het beleidsoverleg van volgende maand, aldus minis ter Pronks woordvoerder, zal niet alleen over lopende, maar ook over nieuwe hulpprojecten worden gesproken. Minister Van den Broek heeft bij een brief aan de Tweede Kamer het rapport van de Indonesische onderzoekscommissie ge voegd, waarin sprake is van vijftig doden en meer dan ne gentig vermisten. De Ameri kaanse mensenrechtenorgani satie Asia Watch heeft dit rap port als „onaanvaardbaar" van de hand gewezen. Amnesty In ternational heeft „ernstige twij fels" over het onderzoek uitge sproken. In het overleg begin volgende maand zal overigens wel wor den gewezen op „het belang dat de Nederlandse regering hecht aan de uitvoering van maatre gelen (onder meer het identifi ceren en bestraffen van de di rect schuldigen en een onder zoek naar de vermisten). Ook dient de Indonesische regering het beleid „ten aanzien van Oost-Timor op administratief, militair, economische en soci aal gebied te wijzigen". Proefproces Een boer uit Blokzijl rijdt mest uit over zijn grasland, een actie waarmee hij samen met de Overijsselse Land- bouwmaatschappij een proefproces wil uitlokken om de regels aan te kunnen vechten. Om de rechter in staat te stellen een uitspraak te doen, maakte een agent van de rijkspolitie gisteren een procesverbaal op. foto:anp colle<| t hou' ingenl ezamf IN 'T HOUT en Da HAAG Premier ;rotePers heeft niet alleen snvollaten het ANC te in- it ietsferen, hij heeft zelfs iremier Kok niet ge- van dji in zijn plan om me- het f^olgende maand sa- ,et minister Van den een officieel bezoek ngen aan Zuid-Afri- i, ik vond dat niet nodig", ülde Lubbers gisteren in peede Kamer, waar hij van eehele, oppositie. Groen 5, WD en de drie kleine lelijke partijen, ongenadi ge kritiek kreeg op „de vele blunders en het geklungel op ongekend hoog niveau" rond het voorgenomen bezoek aan Pretoria. De WD'er Weisglas meende dat Lubbers door coalitiepart ner PvdA niet tijdig op de hoog te te stellen „zelf om moeilijk heden had gevraagd". Weisglas maakte duidelijk dat hij nu be greep waarom de PvdA'ers Kok en Van Traa geen gebruik had den willen maken van hun goe de relatie met ANC-leider Nel son Mandela om het bezoek van de Nederlandse regering alsnog mogelijk te maken. Tot dat moment had politiek Den Haag zich afgevraagd waarom Kok in het openbaar niets over deze zaak had gezegd. Lubbers was het - uiteraard - niet geheel met de analyse van Weisglas eens. Begin decem ber, toen het idee van het be zoek aan Zuid-Afrika was gebo ren, was hij uitgegaan van de gedachte dat dit bij vrijwel ie dereen in goede aarde zou val len. „En nadat ons voornemen op 3 januari was uitgelekt heb ik de eerste week ook alleen maar po sitieve reacties genoteerd", zei Lubbers. Hij wees erop dat het verzet in de PvdA pas was gere zen na 10 januari, toen de ANC- vertegenwoordiger in Amster dam zich negatief had uitgela- PvdA-woordvoerster Verspaget bevestigde in de Kamer dat haar partij op zich niet tegen een bezoek van de regering aan Zuid-Afrika is. Maar zo'n be zoek moet dan wel „op gelijk waardige wijze en Mandela en De Klerk, de twee hoofdsrol- spelers in het Zuidafrikaanse drama, tot hun recht laten ko- Volgens Verspaget betekent dit dat zowel staatspresident De Klerk als ANC-leider Mandela' bereid moeten zijn de Neder landse premier te ontvangen. Zolang Mandela dit weigert, kan er geen sprake zijn van een dergelijk bezoek. Dat Mandela alsnog akkoord zal gaan met een officieel Ne derlands bezoek, lijkt niet erg waarschijnlijk. Toch wil Lub bers het plan nog niet opgeven De regering zal in alle rust blijven proberen om met alle betrokken partijen over het tijdstip en de modaliteiten (het programma) van een bezoek tot overeenstemming te komen", aldus Lubbers. Hij voorspelde dat het nog zeker een week zou duren eer hij uitsluitsel zou kunnen geven. De premier leek daarmee in te gaan op het verlangen van zijn partijgenoot Aarts dat er nu „tijd, rust en wijsheid" nodig is om de zaak alsnog in rechte ba nen te krijgen. Het CDA-ka- merlid wilde pas na herhaald aandringen van Weisglas er kennen dat ook zijn fractie lie ver had gezien dat het kabinet het bezoek gewoon had doorge zet, ANC of geen ANC. „Maar wij hebben er geen behoefte aan de zaak nu nog moeilijker en gecompliceerder te maken door luid voor onze mening uit te komen". HAAG - De ontwerper le bekende Auping-bed- tans de la Haye, heeft een oemde spanfiets ontwor- die Haagse ambtenaren ïrvoermiddel tussen kan- n huis kunnen gebruiken, ndustrieel Toeleverings- f Zichtenburg (ITZ), een e werkplaats in Den neemt de design-fiets in ktie. rm van de spanfiets, waar iet ontwerp dateert uit is gebaseerd op de race- "et aparte is dat de fiets rordt gelast en het frame ijn vorm krijgt wanneer ite >or de gebruiker wordt ge- met spandraden, hebben een diameter van imeter. Het frame bestaat inwandige stalen buizen. Ban de draden zonder ge- van gereedschap kunnen :n gemonteerd. Een cen- [-redadij of M n< trale spaninrichting brengt de draden op spanning. Het frame weegt circa 1300 gram. Door de constructie is het mogelijk de fiets in een doos op te bergen en te vervoeren, om hem elders weer op spanning te brengen. Tot produktie van de spanfiets was het nog nooit gekomen. In de komende maanden worden enkele nieuwe proto-typen ge bouwd en beproefd. Voor de zo mer wordt de eerste design- fiets van ITZ verwacht. Daar voor wordt bij het bedrijf een aparte produktielijn opgezet Men verwacht jaarlijks circa vijfduizend spanfietsen te kun nen produceren en verkopen. De prijs van de fiets zal die van een goede racefiets benaderen. Om de Haagse ambtenaren uit de auto te krijgen, kunnen zij voor het woon-werkverkeer kiezen uit deze en andere fiet- Het bijzondere van deze fiets is, dat sommige buizen zijn vervangen door spandraden. Hij door G. Smeets, produkt/proces-analist. wordt vastgehouden i foto anp Wat is een echt vak? door BERT JANSMA 'Had ik maar een echt vak geleerd1. Het is een ook onder collega's journalisten grijnzend gemaakte opmerking als 't achter de (beeld)schermen van de krant niet zo loopt als 't zou moeten. Maar wat is een 'vak'? In Amsterdam is net een tijdschrift uitgegeven door de kersverse stichting Historisch Platform Het heet Historisch Nieuwsblad en is bedoeld voor 'uitgewaaierde historici'. Dat wil zeggen: voor afgestudeerde historici die een baan hebben gevonden waann ze niet per se te gelde maken wat ze hebben gestudeerd. Het Nieuwsblad vergaart het allerlaatste op hun voormalig) vakgebied voor ze. Een historicus zegt in het nul-nummer: „Een jaargenoot van mij is een Belgisch restaurant begonnen, een andere is districtsmanager bij Van Gend Loos". Maar ook: „Allebei zijn ze er gelukkig mee". De kreet 'Had ik nu maar 'n echt vak geleerd' duikt op in een affiche-campagne die sinds gisteren in Amsterdam te zien is. Hij komt van deJ. Willemsen-Prinses Irene scholengemeenschap voor beroepsonderwijs en moet het beeld van dat onderwijs naar buiten toe verbeteren. Op de affiche zien we steeds iemand die iets met merkbare tegenzin aan het doen is. Zo loopt een als kip verklede man folders uit te delensteekt een man in witte jas zwetend en puffend zijn arm tot aan de elleboog in het achterwerk van een koe, staat Miss Tulip met een verpieterd bosje tulpen er een glimlach uit te persen en zit voetballer John van Loen met een sombere blik op de bank bijAjax. Aardig ironisch natuurlijk. Alleen vraag je je af wat die affiches bedoelen. Goed, het lijkt me geen lolletje om als kip op straatje dagelijks voer te vergaren. Een echt vak kan je het niet noemen. Maar misschien loopt daar de aanstaande directeur van een reclamebureau. De man met z'n arm in de koe daarentegen is, mogen we aannemen, daartoe bevoegd. Hij blijkt zelfs een ex- veearts die nu diergeneeskunde doceert. Toch aardige vakken, dacht ik. En dan die bankzittende beroepsvoetballer. John van Loen heeft er speciaal voor geposeerd. Leuk van hem, zo een van z'n baaldagen langs de lijn te ironiseren. Maar wacht even, Van Loen verdient er natuurlijk niet minder om. Ik denk dat heel wat jongens uit het lager beroepsonderwijs zijn met-echte vak willen overnemen. Inclusief bankzitten. Eén affiche uit de campagne wordt niet op straat aangeplakt, maar slechts in de school zelf: Een leraar voor de klas, getergd door rondvliegende formaties papieren vliegtuigjes. Zijn situatie ken ik. Ik heb ook nog eens op die plek gestaan. Voor hem heb ik troost: hij kan nog altijd stukjes schrijven in de krant. Tussen ex- leraren, ex-histonci en échte journalisten. Premier Lubbers foto anp Door deze houding van het CDA lijkt het nu al zeker dat een motie van de WD, waarin gevraagd wordt het bezoek als nog in februari door te laten gaan, zal worden verworpen. Hetzelfde geldt, door de hou ding van de PvdA, voor een mo tie van Groen Links om het be zoek af te zeggen. DEN HAAG - Een meerder heid van de Tweede Kamer, be staande uit de fracties van CDA en PvdA, is niet zonder meer bereid om, mocht het Europees kampioenschap voetbal in 1996 aan Nederland worden toege wezen, de daarmee gepaard gaande politiekosten voor reke ning van het rijk te laten ko men. Dat blijkt uit reacties in de Kamer op recente uitlatin gen van voorzitter Van Rooijen van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, dat hij vindt dat de politiekosten door de overheid gedragen moeten worden. Wat de kamerleden Li- lipaly (PvdA) en Frissen (CDA) betreft moet de KNVB eerst maar eens met een totaal-plan komen. ROTTERDAM - De Ame rikaanse fabrikant Merck Sharp en Dohme (MSD) heeft zich teruggetrokken uit het grootscheepse on derzoek naar het effect van het cholesterolverla gende middel Simvastati- ne. De Erasmusuniversi- teit wil het onderzoek per tinent voortzetten en is nu naarstig op zoek naar een nieuwe geldschieter. Na krap twee jaar van voorbe reidingen heeft MSD het 49 miljoen gulden kostende on derzoek in Rotterdam stopge zet. Het onderzoek zou tot 1998 duren maar volgens de fabri kant heeft het weinig zin om het onderzoek voort te zetten omdat in Amerika ook onder zoek wordt verricht naar Sim- vastatine en daar eerder resul taten worden verwacht. De af deling epidimiologie van de Erasmusuniversitiet is „buiten gewoon teleurgesteld". Volgens een woordvoerder is het Ameri kaanse onderzoek absoluut niet te vergelijken met het Rot terdamse, waar 70.000 mannen zouden worden gescreend om vervolgens met 9.000 mannen het onderzoek voort te zetten. De helft van hen zou de choles- terolremmer krijgen en de an dere helft een placebo (nepmid del). „Het Amerikaanse onder zoek is veel beperkter", aldus de woordvoerder. Maar de uni versiteit is niet van plan om bij de pakken te gaan neerzitten. Zo gauw we een andere finan cier hebben gevonden gaan we door met het onderzoek". Gezien de voorbereidingen en het belang van het onderzoek vindt de universiteit het dood zonde om er nu een punt achter te zetten. „In recordtijd is een infrastructuur uit de grond ge stampt voor een grootschalig onderzoek, tientallen artsen, verpleegkundigen en admini stratief medewerkers hebben hun inzet getoond en we liggen precies op schema", aldus de woordvoerder van de Erasmu- suniversiteit. Op 1 april zijn 30.000 van de 70.000 mannen gescreend en is ruim acht mil joen gulden aan het onderzoek betaald. De Erasmununiversi- teit heeft er alle vertrouwen in een nieuwe financier te vinden.^ „Fabrikanten, zorgverzeke-~ raars, de overheid. Heel veeC partijen hebben belang bij on derzoek naar het effect van cho lesterolverlagende middelen. Hart- en vaatziekten zijn im mers doodsoorzaak nummer één, maar cholesterolverlagen de geneesmiddelen heel duur. Het is van groot belang te we ten of de middelen ook hel pen". igebied; jc Jrs K. 5 zoveel mogelijk wordt vervuld door de vier grote, steden en de gemeenten die aan de rand van het Groene Hart liggen. AG Gemeenten bin- "let Groene Hart van Ne- ihd zullen bij hun woning- plannen aan steeds strik- renzen worden gebonden, ïfemeente wordt vastge- met hoeveel woningen worden uitgebreid. Het is er echter op gericht frn behoefte aan woningen Volgens mevrouw L. Stolker- Nanninga, gedeputeerde van Zuid-Holland en voorzitter van de stuurgroep die onderzoek heeft gedaan naar de toekomst van het Groene Hart, moet er een trek vanuit het Groene Hart naar de steden op gang ko men. „De bedoeling is dat je voor voldoende woningaanbod in de Randstad zorgt, zodat er een trek naar de steden ont staat. Het beleid richt zich op versterking van de stedelijke functies, waardoor de'druk van verstedelijking op het Groene Hart zelf minder wordt. Dat is overigens al jaren beleid. Con centreer de verstedelijking, vergroot functies van de grote steden, minimaliseer de mobili teit, en houdt groen wat groen is. Daar moeten we ons de ko mende jaren op blijven rich- De Zuidhollandse gedeputeer de weet dat niet alle gemeenten in het Groene Hart daar even blij mee zijn. Bang dat die ge meenten bij de inspraakproce dures rond streekplannen, waarin de visie van de stuur groep wordt uitgewerkt, erg dwars zullen liggen, is ze niet. De overeenkomst die gisteren tussen rijk en Randstadprovin cies werd getekend, waardoor SPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON PIT IS MAJeKRJJM P5WIC <JE ECHT DXTI Jf/MOfPEewE HIEe T5 PlfK WK de bevindingen van de stuur groep worden omgezet in rijks beleid, voorkomt dat, denkt ze. „Ik verwacht wel veel discus sie; van de gemeenten wordt een nog terughoudender beleid verwacht waar het woningbouw en bedrijvigheid betreft". Een van de meest opvallende wijzigingen in de visie op het Groene Hart is dat de grenzen enigszins zijn verlegd. Mevrouw Stolker: „Er zijn ge bieden die je niet meer echt tot het Groene Hart kunt rekenen. Zo behoorde Aalsmeer en om geving tot nu toe ook tot het Groene Hart, maar de kassen bouw daar heeft inmiddels zo'n omvang dat we besloten heb ben dat gebied er nu maar bui ten te laten. Aan de andere kant hebben we het gebied ten wes ten van Zoetermeer, grenzend aan Den Haag en Leiden, dat tot nu toe gold als bufferzone tussen het Groene Hart en de steden, bij het Groene Hart be trokken. Daarmee is de groene functie van dat gebied min of meer veilig gesteld. Zo zijn er nog een aantal wijzigingen, die netto uitkomen op een vergro ting van het Groene Hart", al dus mevrouw Stolker. IC J! DEN HAAG - „Een poli tiek activist met waan ideeën". Zo omschreef of ficier van justitie mr. Van Verschuer gisteren voor de rechtbank in Den Haag de 29-jarige Hagenaar, die vo rig jaar op 23 oktober de parlementair verslaggever Hans Laroes van het NOS- Journaal neerstak. „Een jaar lang heb ik rondgelo pen met het idee iemand te do den", gaf de verdachte toe. Hij vertelde hoe hij vanaf 1990 in toenemende mate gevoelens van haat begon te ontwikkelen tegen allerlei politici. Hij belde het Tweede-Kamerlid G. van Otterloo (PvdA) op en dreigde in zijn huis een bom te laten ontploffen. Hij gooide ook de ruiten in van het gewestelijk bureau van de Partij van de Ar beid in Den Haag. „Politici begrijpen niet, hoe de mens en de natuur in elkaar zit ten", hield hij gisteren de recht bank voor. „Zij willen de men sen in een keurslijf dwingen". Na de debatten over de WAO in juli van het vorig jaar waren de stoppen bij hem helemaal door geslagen. Regelmatig was hij op en rond het Binnenhof te vinden, waar hij politici aan klampte. „Tegen minister Brinkman heb ik een keer ge zegd: blijf van de werklozen af, anders ziet de Hofvijver bin nenkort rood van het bloed", ci teerde de verdachte zichzelf. Ook als de Groningse hoogle raar economie Flip de Kam op de televisie werd ondervraagd, kreeg de verdachte een rood waas voor zijn ogen. Hij gaf toe te hebben rondgelopen met het idee de professor om het leven te brengen. „Ik heb niets tegen de man, maar wel tegen zijn op vattingen". Hij zag van zijn voornemen af, maar ging wel weer naar het Binnenhof, toen er op 8 oktober vorig jaar een tv-uitzending was geweest over het minimumloon dat volgens de WD omlaag moest. Woe dend gooide hij de ruiten in van de werkkamer van het WD-ka- merlid Erica Terpstra. Ook toen had hij al een mes bij zich („Voor een pistool heb ik niet genoeg geld"). Hij vluchtte echter weg toen een journalist hem betrapte. Bij de Passage gooide hij het mes weg, maar enkele dagen later kocht hij een nieuw, met een lemmet van vijftien centimeter. Zijn nieu we doelwit was parlementair journalist Hans Laroes. „Ik was hem wel eens op het Binnenhof tegengekomen en toen had hij me uitgelachen", verklaarde de verdachte gisteren voor de rechtbank. Hij wachtte Laroes op 23 okto ber op het Korte Voorhout 's a- vonds op bij de NOS-studio en stak hem in de rug. „Een jaar lang heb ik eraan getwijfeld of ik tot iets dergelijks in staat was. Op het moment zelf voelde ik me een robot, ik kon mezelf niet meer stoppen". Volgens de verdachte hoorde hij beslist niet thuis in een inrichting, maar de officier van justitie dacht daar anders over en eiste psychiatrische dwangverple ging. De rechtbank doet uit spraak op dinsdag 4 februari.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3