BOSJE ZON Irritatie in Zuid-Afrika over gedraal van Lubbers rn oe, Alleenstaanden CcldócSouocuit 2 5 Staatslening groot succes Maandag acties grensexpediteurs „Hulp aan Indonesië mag worden hervat" Richard Krajicek klopt Michael Stich ^-resolutie lort Libië Major: 9 april verkiezingen Egypte pakt muffe piramiden aan Ruding wordt topman Amerikaanse Citibank li Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE Ceidóe Qowuvnt 22 JANUARI 1992 16 PAGINA'S in twee katernen £cidóe 6oti*a/iit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25243. Losse nummers 1,50. Russische 'tropoliet was KGB- agent AGGs strijdlustig danks vele kritiek Zware kritiek op hulpverlening na vliegramp EIDEN OMGEVING >rovincies buigen zich over fusie iTEUJK LEVEN/OPINIE2 ENIAND 3/4 ENWNO 5/6/12 B. 6 SEGIO 9/10/11 STVERLENING10 «T12/13 5T/RTV 14 MA S 15 IZZEUMENU 15 AMSTERDAM - Er wordt massaal in geschreven op de nieuwe staatslening tegen 8,25 procent rente. In twee da gen tijd werd al voor 8,8 miljard gul den ingeschreven op de toonbankle ning, een nieuw record. Vooral de tien jarige staatslening blijkt erg populair. De belangstelling heeft de markt ver rast. Op de vorige staatslening, die een rente van 8,75 procent draagt, werd slechts vgor 2,8 miljard gulden inge schreven. Door de recente rentedaling nemen de institutionele beleggers nu echter het zekere voor het onzekere en schrijven massaal in. Het lijkt er dus op dat de beleggers voorlopig niet op een hogere rente rekenen. Taxichauffeurs richten nieuwe organisatie op DEN HAAG - Een grote groep zelfstandige taxi-ondernemers uit Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam wil een nieuwe belan genorganisatie in het leven roepen. Woord voerder Passenier van de Rotterdamse taxi-on derneming St. Job zei dat het zo goed als zeker is dat er een nieuwe organisatie komt voor zelf standige rijders in de vier grote steden. Die zal onafhankelijk opereren van het Koninklijk Nederlands Vervoer, waarin alle taxibedrijven zijn vertegenwoordigd. Passenier: „Het plan komt voort uit het verzet van de zelfstandige rijders tegen de treintaxi. Toen is gebleken dat de moeilijkheden die chauffeurs in de grote steden ondervinden van een andere orde zijn dan die van taxi-onderne mers in kleine gemeenten". Loodvrije benzine wordt groen gekleurd DEN HAAG Binnenkort zal loodvrije benzi ne (Euro) van een groene kleurstof worden voorzien, waardoor de brandstof gemakkelij ker als loodvrij kan worden herkend. Het mi nisterie van financiën is dit overeengekomen met de oliemaatschappijen. De maatregel gaat waarschijnlijk op 1 mei in. Door de kleuring van de loodvrije benzine hoopt men voortaan te voorkomen dat oliehandelaren of pomphou ders accijnsfraude plegen. Bij deze vorm van fraude wordt loodvrije benzine verkocht als zijnde loodhoudende benzine. Voor gelode benzine moet per liter ruim 14 cent meer ac cijns worden betaald dan voor ongelode benzi ne. De frauderende handelaar of pomphouder steekt dat accijnsverschil dan in eigen zak. Als Euro-loodvrij een helgroene kleur krijgt wor den de controles veel gemakkelijker. DEN HAAG - De Europese grensexpedi- tiebedrijven leggen maandag het werk stil, wat zal zorgen voor het zo goed als tot stil stand komen van het internationale ver voer in Europa. Ze willen zo protesteren te gen het ontbreken van overheidssteun voor een sociaal plan, om het verdwijnen van hun werk op te vangen, zo heeft de Ne derlandse expediteursorganisatie Fenex laten weten. De vervoerdersorganisatie EVO protesteert fel tegen de actie. De circa duizend Nederlandse declaranten zullen van zes uur in de ochtend tot en met zes uur in de namiddag geen douaneformali teiten verrichten. Met het verdwijnen van de grenzen verdwijnt vrijwel alle werk voor de grensexpediteurs. DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Ka mer heeft geen bezwaar tegen hervatting van het overleg begin volgende maand over de ontwikke lingshulp met Indonesië. PvdA. Groen Links, D66 en de WD menen echter dat Nederland onder geen beding afrondende besprekingen mag voeren zo lang de toezeggingen van de Indonesische regering over een betere sociaal-economische ontwikkeling op Oost-Timor en de mensenrechten aldaar niet duidelijk tot uitdrukking zijn gebracht. De fracties reageren hiermee op de aankondiging van minister Van den Broek van buitenlandse zaken dat de hulp aan Indonesië zal worden hervat. Deze werd opge schort na het bloedbad op Oost-Timor in november, waarbij zeker tientallen mensen door Indonesische militairen werden doodgeschoten. Pagina 3: Nederland hervat hulp Indonesië JOHANNESBURG „Uitstel van het bezoek door premier Lubbers zal een bittere smaak achter laten bij de Zuidafrikaan- se regering", zo zei een woordvoerder van presi dent de Klerk gisteren. Hij meent dat Lubbers, door terug te krabbelen, zich zou profileren als een man die zijn woord niet houdt. Het ongenoegen in Zuid-Afrika over het Nederlandse geklun gel neemt toe. Bekend is de woede van het ANC, dat niet vooraf in de plannen is gekend. Volgens het ANC moet er eerst een interim-regering komen. Pas dan kan worden gedacht aan een officieel bezoek. De Zuidafrikaanse regering zegt wel enigszins begrip te hebben voor het dilemma van Lubbers, maar maakt ook duidelijk dat uitstel van het bezoek de ver houdingen ernstig kan versto ren. De Anti-Apartheidsbeweging Nederland (AABN) is teleurge steld over het verloop van het kamerdebat gisteren over de reis. In het debat vroeg de rege ring het parlement enkele da gen bedenktijd om in alle rust een plan te maken voor het pro gramma tijdens het bezoek. De premier ging volgens de AABN geheel voorbij aan het princi piële bezwaar dat het ANC, de Zuidafrikaanse vakcentrale Co- satu en de Zuidafrikaanse Raad van Kerken tegen het bezoek hebben. Het Nederlandse bedrijfsleven is evenmin blij met het getreu zel in Den Haag. Een topman van Philips Zuid-Afrika zei: „Uitstel van het bezoek zal de Nederlandse belangen in Zuid- Afrika schaden". Het bezoek zou juist de reputatie moeten opkrikken voordat twee weken later een grote Nederlandse handelstentoonstelling in Jo hannesburg wordt geopend. rwegend zonnig, dagtemperatuur iets er nul. Matige tenwind, kracht 3 a 4. r YORK - De Veilig- sraad van de Verenig- lïaties heeft gisteren jiem een resolutie Genomen waarin van wordt geëist dat het Jrdachten van de bom- pgen op PanAm- (it 103 in 1988 en een s verkeersvliegtuig in [ter berechting uitle- Jrenigde Staten en Groot- nië hebben twee Libi- fegenten aangeklaagd in pd met de bomaanslag op n-toestel boven het plaatsje Lockerbie, Ij 270 mensen om het le- wamen. Frankrijk ver vier Libiërs van de aan- i een toestel van de maat- lij UTA boven Afrika in 'aarbij 170 mensen wer- fdood. Libië heeft gezegd resolutie een ongekende k betekent op zijn soeve- |it en een inmenging is in ïchtspleging. Besluiten Veiligheidsraad zijn ju- i bindend. Ofschoon de Jiiets zegt over maatrege- Ji de naleving af te dwin- Jan volgens de Verenigde Frankrijk en Groot- nië - de indieners van jolutie - mogelijk binnen paand om economische p worden gevraagd als i de resolutie geen ge- t rtvissers jboos op elbescherming FOORT - De Neder- Vereniging van Sport federaties (NWS) is azz Meop de Vogelbescherming. eet en flding is een brief van de tion ofte scherming aan de ei- AJEonj den, waarin sportvissers ngs me» bestempeld als een be- ïnt Avfcg voor de natuur in wa- ch langfe gebieden, lebben i LONDEN De Britse premier John Major heeft tegen collega's gezegd dat hij van plan is om voor 9 april parlementsverkiezingen uit te schrijven, zo meldt vandaag The Financial Times. De pre mier zou van plan zijn een afdelingscongres van de Conservatieve Partij in het zuidwesten van Engeland op 14 maart te gebruiken om de verkiezingscampagne van start te laten gaan. Als opiniepei lingen echter tegenvallende resultaten aangeven voor de Conser vatieven zou Major zich volgens de krant gedwongen kunnen zien de verkiezingen uit te stellen tot 7 mei. MELBOURNE - Door een sen sationele zege op Wimbledon- kampioen Michael Stich heeft Richard Krajicek vandaag de halve finales bereikt van de open Australische tenniskam pioenschappen in Melbourne. De 20-jarige Hagenaar won in vijf sets van de iets oudere Duitser: 5-7, 7-6, 6-7, 6-4 en 6-4. Krajicek is door deze winst- partij op het centre-court, die werd bijgewoond door 15.000 toeschouwers, de opvolger van Tom Okker geworden. In 1978 was Okker op Wimbledon de laatste Nederlander die de hal ve finales van een Grand-Slam- toernooi haalde. Hij was daarin overigens kansloos tegen de Zweed Björn Borg. Okker be reikte ook ooit de finale in de US Open. Na de laatste klap vandaag kreeg Krajicek een sportief schouderklopje van Stich. De Duitse topspeler kampt al enige tijd met een el leboogblessure, maar zei tij dens het duel geen pijn te heb ben gevoeld. Stich merkte ver der op, dat hij vóór het toernooi niet had verwacht, dat hij zo ver Nieuw Burgerlijk Wetboek Koningin Beatrix neemt in de Ridderzaal in Den Haag een bijzondere uitgave van het Nieuw Burgerlijk Wetboek in ontvangst. Minister Hirsch Ballin (justitie) overhandigde haar gisteren het nieuwe wetboek, waaraan ruim veertig jaar is gewerkt en waarvan belangrijke delen op 1 januari in werking zijn getreden. De officiële viering betekende tevens het begin van de Week van het Recht, die tot en met zaterdag gepaard gaat met een grote reeks van activiteiten om het nieuwe wetboek bij een groot publiek bekend te maken. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Meer Japanse motoren op Nederlandse markt AMSTERDAM - De Japanners hebben in 1991 hun greep op de Nederlandse markt voor motor fietsen verder weten te verste: vigen. Van de 4390 meer ver kochte motorfietsen dat jaar namen de vier leidende Japan se merken Honda, Kawasaki, Suzuki en Yamaha er 4187 voor hun rekening. Het enige merk dat de Japanners enigszins be naderde maar toch op ruime achterstand blijft, is BMW die zijn verkoop echter met 91 stuks zag afnemen. Dit blijkt uit de verkoopcijfers die de RAI gisteren heeft bekendgemaakt. De RAI verwacht dat in 1992 de groei in de belangstelling voor motorfietsen zal doorzetten en dat ongeveer 25.000 nieuwe mo toren zich op de Nederlandse wegen zullen begeven. GIZEH De lucht in de Egyptische piramiden is slecht. Dat is al duizenden ja ren zo, maar de overheid wil er nu iets aan gaan doen omdat de komende jaren miljoenen toeristen worden verwacht. Zahi Hawass, oudheidkundig directeur van de piramiden bij Cairo, zegt dat sinds de dood van Cheops, 45 eeuwen gele den, niets aan de lucht is ge daan. De slechte atmosfeer kan op den duur de toeristen afschrikken, die elk jaar met duizenden door de nauwe gangen van de piramiden drommen. Toeristen die ove rigens zelf voor een deel ver antwoordelijk zijn voor de minder aangename omstan digheden. In de zomer, als de vochtigheid in de piramiden oploopt tot 95 graden, snijden de bezoekers elkaar de adem af. Bovendien zweten ze, waardoor zout vrijkomt dat het gesteente aantast. In de piramide van Chephren, vlak bij de Grote Piramide van Cheops, ontdekten deskundi gen enkele jaren geleden een verhoogde zuurgraad nadat toeristen hadden geklaagd over tranende ogen en adem nood. Wat bleek: de piramide was gebruikt als openbaar toi let. Vóór de Golfoorlog werd Egypte jaarlijks door twee miljoen toeristen bezocht. In 1995 worden vijf miljoen men sen verwacht. Op de deskun digen rust nu de taak op korte termijn een luchtcirculatie- systeem op te zetten dat geen afbreuk doet aan de antieke waarde van de monumenten. De koninklijke architecten van Cheops en Chephren bouwden schachten in de pi ramiden die zo'n 50 meter lang en 30 centimeter breed zijn. De schachten zijn door de eeuwen heen volgeslibd met puin en stof, maar Hawass denkt een eind op weg te zijn als ze open worden gemaakt. Hij denkt trouwens dat de uit sparingen, die vanuit de ko ningskamers naar buiten lei den, oorspronkelijk niet be doeld waren voor de toevoer van verse lucht, maar om de ziel van de overledene de kans te geven ten hemel te varen. DEN HAAG - Dr. H.O.C.R. Ruding (52) legt het voorzitterschap van het Nederlandse Christe lijke Werkgeversverbond (NCW) per 1 maart neer in verband met zijn benoe ming tot vice-voorzitter van de Amerikaanse Bank Citicorp/Citibank in New York. De benoeming hing al enige weken in de lucht, maar het bleef onduidelijk of hij deeltijd voorzitter van het NCW kon blijven. Na de officiële benoe ming heeft hij gisteren meege deeld bij het NCW op te stap pen. De grote Amerikaanse bank heeft de voormalige minister van financiën aangetrokken om het noodlijdende concern uit het slop te halen. De Citi bank leed vorig jaar een verlies van bijna 900 miljoen gulden bij een jaaromzet van 420 mil jard. Ruding is nog geen anderhalf jaar voorzitter van de christelij ke werkgevers. Overigens was al snel duidelijk dat hij die functie zeer tijdelijk zou bekle den. Met name VNO-voorzitter Rinnooy Kan overvleugelde de deeltijd voorzitter van het NCW in toenemende mate bij belan- gerijke onderhandelingen. Ruding hield tot voor kort de mogelijkheid open terug te ke ren in de Nederlandse politiek. Hij heeft nu echter gekozen voor één van de hoogste banen ;r ;t commerciële bankwezen. Volgens het doorgaans goed geïnformeerde Financiële Dag blad zou hij in de functie een jaarsalaris van ongeveer 1,5 miljoen verdienen. Zijn woord voerder bevestigde noch ont kende dit bericht. De Citibank wenst evenmin commentaar te geven. Het genoemde salaris zou het zesvoudige bedragen van wat een minister in Neder land verdient. Als lid van de vijfkoppige hoofddirectie van de Citibank wordt hij verantwoordelijk voor de wereldwijde financiële dienstverlening van Citicorp. Waarschijnlijk gaat Ruding in New York wonen. ADVERTENTIE zou komen. Dus een beetje te vreden was hij ondanks de ne derlaag tegen Krajicek wel. Ri chard Krajicek ontmoet vrijdag de Amerikaanse krachtmens Jim Courier, die de afgelopen anderhalve week in Melbourne nog geen set heeft afgegeven en topvorm uitstraalt. Courier won vandaag gemakkelijk van de Israëliër Mansdorf. De Zweed Stefan Edberg bedwong de Tsjechoslowaak Ivan Lendl. Maxwell-dochter Intomart aan management verkocht HILVERSUM - De bewind voerder van het voormalige im perium van de verdronken Britse mediamagnaat Robert Maxwell heeft het Nederlandse onderzoeksbureau Intomart (AGB/Nederland) verkocht aan het management. De prijs die met de principe-overeenkomst is gemoeid, blijft geheim, zo heeft Intomart-directeur M. Hartsuiker gisteren gezegd. Intomart behoort indirect tot AGB/International, een doch termaatschappij van Maxwell's privé-onderneming Heading- ton Holding. AGB/Internatio nal heeft verder nog vestigin gen in Groot-Brittannië, Italië, Ierland, Spanje en Denemar ken. De nieuwe eigenaar van AGB- /Groot-Brittannië is het Britse onderzoeksbureau Taylor Nelson. In Ierland, Spanje en Denemarken is, evenals in Ne derland, het management aan gewezen als nieuwe eigenaar van de lokale vestiging. ADVERTENTIE „Alleenstaande wordt gezien als burger waar iets aan mankeert", lezen we verderop in de krant. Al van 1940 af wordt een ware financiële jacht op hem gemaakt. In die periode is intussen wel gebleken waartoe de vooroordelen van juist politici toe hebben geleid. Hun maatschappelijke positie wordt ondergraven. Vandaag is dat allemaal eens duidelijk gezegd door professor Henk van Maarseveen op het Haagse Binnenhof en Jan Witting was erbij. Voor de Leidse Courant. Want onder onze lezers bevinden zich natuurlijk ook veel alleenstaanden. En het enige wat dan mogelijk echt nog aan sommige alleenstaanden mankeert, is de Leidse Courant. Maar daar is natuurlijk gauw iets aan te doen. Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. CJ direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: G maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: (Indien d, I Bei 071 313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel -. naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000 I JAARBEURS I UTRECHT/HOLLAND Uitzinnige vreugde bij Richard Krajicek, nadat hij Michael Stich heeft verslagen in Melbourne. FOTO: ANP Mimosa, grote oogst, rechtstreeks uit Zuid Frankrijk, NÜ2.95

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1