rovincies buigen ch over fusie Kunstenaars op zoek naar onderkomen DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 14 REGI0(J0UR)NAAL Koene ridders houden vrouwen in hun ban vakzinnigen moeten gewoon meedoen aan arbeidsproces l92 idaeSou/iant WOENSDAG 22 JANUARI 1992 (al) n 00t nt haalt nat door zeehond .DWIJK - Een agent van de Noordwijk- ïeentepolitie heeft zijn hulpvaardigheid renliefde gistermiddag met een nat pak i Ufekopen Rond half twee waren ver- ïde meldingen binnengekomen van ïhond die tussen Katwijk en Noordwijk dobberde. In Noordwijk bleek het dier, volwassen exemplaar, op het strand tgekomen te zijn. De zeehond maakte >ke indruk en om dat nader te inspecte- ;p een agent op het dier af en deed een de kop op te tillen. Hiervan bleek de i toch bepaald niet gediend: het begon ■telen, maakte bijtbewegingen en voor agent het goed en wel in de gaten had op de grond en was een eindje de bran- [al i gesleept. „Met dat ziek zijn viel het dus 3C :e", was het nuchtere commentaar. Bejaarde man breekt heup WASSENAAR - Een 88-ja- rige man uit Wassenaar is gisteren op de Katwijkse- weg ter hoogte van de Kokshoornlaan aangere den door een auto, die werd bestuurd door een 55-jarige Leidenaar. De man stak met zijn fiets de Katwijkse- weg over maar zag de auto niet aankomen vanwege zijn slechte gezichtsvermo gen. Met een heupfractuur moest hij worden overge bracht naar het Leidse Dia- conessenhuis. Zijn fiets werd totaal vernield, de auto liep enige lakschade op. Debutanten melden zich aan voor tonneprossen NOORDWIJKERHOUT - Voor het ton- neprossen, vrijdag in De Schelft, hebben zich inmiddels zes deelnemers aange meld bij de Noordwij kerhoutse carna valsvereniging De Kaninefaaten. Daarbij zijn enkele debutanten die ook wel eens willen proberen hun plaatsgenoten straks aan het lachen te brengen en hen op zijn minst een zeer gezellige avond te bezorgen. Om half negen zal prins Bol acte de presence geven in de toneelzaal, waarna als vanouds Frans van der Geest een inleidende pros zal houden om de zaal wat „op te warmen". Verder zullen Gerard Rotteveel.de winnaar van vorig jaar, en Karei Heemskerk in de proston gaan staan, evenals Marco van de Berg en Kees den Elzen. Ook Dirk Witteman komt na vele jaren weer „tonpraten". Controle van fiets verlichting WARMOND Tijdens een gis terochtend tus sen zeven ep acht uur gehouden fietsverlichtings controle op de Oranje Nassau- laan in Warmond bleek de verlich ting van 13 pas santen niet in orde te zijn. Zij moeten de gere pareerde verlich ting op het poli tiebureau komen Voorhout steunt De Lakenhal niet 2 VOORHOUT - Het Leidse musem De Lakenhal hoeft te niet rekenen op steun uit Voorhout. De commis sie welzijn van deze gemeente wees gisteren een verzoek om 1000 gulden subsidie af. De Lakenhal had steun gevraagd voor de exposi tie 'Bloemen in schilderkunst en poëzie'. Dit vanwege de affiniteit die Voorhout met de bloemen- en bollenteelt heeft. A. Wijling (Groen Links) was als enige voor toekenning van de sub sidie. De Leidse musea beantwoor den volgens haar immers wel dege lijk aan een streekfunctie. Boven dien raakt ook het onderwerp 'Bloemen' aan de Voorhoutse iden titeit. De andere raadsleden meen den toch dat er geen gegronde re den was om de 1000 gulden toe te kennen. Het kersverse raadslid L. van Steijn (Gemeentebelangen) vond het belangrijker dat de ge meente Voorhout wat meer aan de kunstbeoefening binnen de ge meen tegerenzen zou doen. Wet houder E. van der Laar was het niet met mevrouw Wijling eens „Ook de Leidse zwembaden en biblio theken hebben wel een regiofunc tie. zo kun je aan de gang blijven". De wethouder zei dat Voorhout geen goede ervaringen opgedaan met het subsidiëren van exposities buiten haar grenzen. iSTA 3 MstoPN - Be?in 1993 Addaner een besluit worden #i8 45Ten over de eventue- >ros (atfie van de drie Rand- >0. cjrovincies: Noord- 33PC|jid, Zuid-Holland en 45 21 jit. Om dat besluit op deerde overwegin- kunnen nemen heb- provincies besloten vier verschillende LÖu|zoeken worden ver- De onderzoeken topotén eind 1992 gereed 4.00, acht ski (al ^t?°».?faakte de commissaris Koningin in Zuid-Hol- Patijn gisteren bekend AGS Fiitstelling van het zoge- 30 Thee Stappenplan, waarin l 19 30 inen tot nauwere s g worden uitgewerkt. 45'Thl instelling vond plaats in rhe gri^Coördinerend College ad Holland en Utrecht, de voltallige colleges IYLON .ENl"9 van Gedeputeerde Staten (GS) van de drie provincies zitting in hebben. Het college van GS is het dagelijke bestuur van de provincie, vergelijkbaar met het college van burgemeester en wethouders bij een gemeen te. Het gaat om de volgende za ken: een bestuurkundig onder zoek naar de taken en de rol van een Randstadprovincie in het binnenlandse bestuur en een bestuurkundig onderzoek naar de rol van een Randstad provincie in Europees verband. Over enkele weken spreekt de Randstadcommissie voor be stuurlijke zaken (bestaande uit de statenleden die zitting heb ben in de statencommissies be stuurlijke zaken van de drie provincies) zich uit over het stappenplan. Komend najaar bespreken pro vinciale staten (de provinciale tegenhanger van een gemeen teraad) van de drie de drie pro vincies de resultaten van de on derzoeken. Begin 1993 volgt dan een besluit over de invul ling van de verdere stappen. Dan moet ook een antwoord worden gegeven op de vraag waar een en ander toe moet lei den. Tijdens het Randstad-staten- congres van oktober jl. kwam de suggestie een stappenplan op te stellen om de verdere groei naar eenwording te on derzoeken. Die suggestie sloot aan op een begin 1991 in Noord- Holland aanvaarde motie om te komen tot een fusie van de Randstadprovincies. Bij het proces van mogelijke fu sie speelt herverdeling van ta ken en bevoegdheden tussen rijk, provincies en gemeenten een belangrijke rol. In het be stuurskundig onderzoek moet blijken welke huidige provinci ale taken en bevoegdheden en welke andere taken (bijvoor beeld van het rijk) nodig zijn op het niveau van de Randstad. Dit onderzoek moet dan ook aandacht schenken aan de ver houding tussen rijk, decentrali satie en deregulering. rijfster Liselotte Gerrit- derègNst morgenavond deaSen werk in de Openbare itheek aan de Homerus- De lezing rd door Oegstgeest en begint om 50, talver acht. Iijks 1 mfan <t kader van de actie 3g"i3 owan wordt er zaterdag- in tel ling in het overdekte i) en vajbad Poelmeer in Oegst- 00 u (wan halfeen tot half vier nst Leidproot Winter zwemfeest rgerstraJe jeugd gehouden. kade 1(6 cert(l) RMING irienmg ox an" The Rub treden /oor mctgavond op in 't Wapen 09. 07\floordwijkerhout. Het wordt georganiseerd 'he Folk Club. De zaal open en de begint om half negen, lartje kost 10. Inlich- tele foon 02523-74466 of 21206. special undige wassenjL, gjert (2) an 19.3011 iderafde rtbewak uit de jaren zestig is .ndelsmerk van Ouke die zaterdagavond op- bij Join in Noordwijk. ncert begint om negen en toegangskaartje tot in de Weteringkade 2, ,50 Team A ïonderin or al ie bezoe 5.00 i ur afdel" familie ipend bf nstige patienti egesta; et verple ,L tenbal (1) insenbal van de Noord carnavalsvereniging wrtukkers vindt zater- td plaats in De Rank. Itureel centrum aan de an 99 opent zijn deuren f negen, waarna het bal sbarsten. Deden mogen naar binnenanderen 7,5 0. if 7 30 0< 5-15 00 enhuis: -19 30 .00-11 3( 15.00-1! 18.30 ATIE Klif 120903 18 80-20 stingen het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 in Voor schoten. Onder begeleiding van Judith Jamin (harp) en Bettina Abraham (viool) wor den werken van Torna da Vit- toria. Claudio Monteverdi, Sweehnck, Ravel en Debussy ten gehore gebracht. Aanvang half een, toegang is gratis Concert (4) Het Jeugdsymfome-orkest van de Bloembollenstreek geeft zondagmiddag een koffiecon cert in Cultureel Centrum Poelhuys aan de Vivaldistraat in Lisse. Het orkest brengt in het Poelhuys onder meer wer ken van Corelli, Wagner en Brahms. Iets zeer bijzonders vormt het optreden van een harpensemble. Het concert be gint om twaalf uur. De entree bedraagt 3,50 per persoon. Kinderen tot 12 jaar hebben tenbal (2) )érdw ijker hou tse Kani- I in houden hun prinsen- Iterdagavond in De Men is van plan om r te beginnen. Zondag- wordt in het zelfde ge- et Dansmariketoemooi kaninefaaten gehou- ifonaf een uur gaan de van de vloer. icjert (3) koor Quod Libet geeft een koffieconcert in Concert (5) In het kader van de befaamde Groene Kerkconcerten in Oegstgeest zal de 60-jarige pi anist Theo Bruins zondagmid dag in het Groene Kerkje een pianoconcert geven. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de in gang. Aanvang kwart over twee. Astrologie Een astrologe zal zondagmid dag in het meidencafe 16 van SCUM in Katwijk uitleg gen hoe horoscopen werken. De uitleg begint om vier uur. De toegang tot SCUM aan de Noordduinseweg bedraagt 1. Wandeling Bomen en struiken in de win ter zijn zondagmiddag onder werp van belangstelling tij dens een georganiseerde wan deling door parkbos 't Huys te Warmont. Natuurgidsen van het Instituut Voor Natuurbe schermingseducatie leiden vanaf twee uur wandelaars door het park. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Er wordt vertrokken vanaf het toegangshek tot het park aan de Herenweg 139 in War mond. De toegangsprijs be draagt 1. Warmonders en kaarthouders mogen gratis naar binnen. Hans van Rhijn nog jaar bij Valken'68 VALKENBURG - Hans van Rhijn, trainer van de Valken- burgse voetbalvereniging Val ken'68, heeft zijn contract met een jaar verlengd. De uit Zoe- termeer afkomstige Van Rhijn volgde dit jaar Daaf Brandt op. De Valken staan momenteel in de subtop van de afdeling zater dagvoetbal. Kraak in caravans SASSENHEIM - Bij een be drijf aan de Teijlingerlaan in Sassenheim zijn gisteren acht caravans opengebroken. De in brekers forceerden de zijdeu ren en de zijramen. Het is nog onbekend wat zij hebben mee genomen. Deze Knight werd een handje geholpen bij het uitkleden. Idoor MONIQUE R0S0 NOORDWIJK Een vijfhon derd schone jonkvrouwen uit Noordwijk en omgeving waren gisteravond uitgetrokken om hun ridders te zien: de London Knights, een groep jongeheren uit Engeland die wilden laten zien dat striptease niet alleen is voorbehouden aan vrouwen. Alsof alle vooroordelen weer eens werden bevestigd: de zaal van Club'71 aan de Oude Zee weg in Noordwijk werd gedomi neerd door hoog getoupeerd, blond, gepermanent haar, hoge hakken, strakke skibroeken en diep uitgesneden decolleté's. Het podium werd gedomineerd door vijf koene ridders, die met behulp van veel leren jacks, broeken of wat daarvan over was massageolie en hand doeken een vorm van mannelij ke striptease lieten zien. Veel lieten ze echter niet aan de ver beelding van hun jonkvrouwen over: hun wilde heupbewegin gen suggereerden meer dan El- vis Presley in zijn wildste da gen zou durven, de uitdagende blikken naar het publiek deden de vrouwen nog net niet beslui ten ook hun blouse uit te trek ken maar het scheelde bij som mige dames slechts weinig. De verstilde blik van een meis je, zo'n 17 jaar, kortgeknipt roodachtig haar, zwaar zwart aangezette wimpers - sprak boekdelen: verbaasd, verwon derd, een beetje gegeneerd maar desondanks geboeid door wat haar werd getoond. Zo rea geerden de meeste vrouwen. Om maar zo min mogelijk van wat de mannen wilden laten zien - en dat was in de meeste gevallen alles te missen, werd er vlak voor het podium Oegstgeest geeft jeugd weer bromfietscursus OEGSTGEEST - Net als vorig jaar zal de gemeente Oegstgeest in samenwerking met de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk een bromfietscursus voor jongeren verzorgen. De lessen maken deel uit van de Actie-25%, die bedoeld is het aantal verkeers slachtoffers terug te brengen. De cursus is bestemd voor jongeren van 15tot en met 17 jaar die brom mer rijden of dat van plan zijn. Uit onderzoek blijkt dat met name deze categorie vaak bij verkeersonge vallen betrokken is. Gebrek aan kennis van ver keersregels of onvoldoende beheersing van de brommer zijn daarvan de belangrijkste oorzaken. De bromfietscursus bestaat uit tien lessen van twee uur, die gegeven worden door een rijschoolhouder en een bromfietstechnicus. Na afloop kan een test worden afgelegd en een certificaat worden behaald. De kosten worden grotendeels betaald door de ge meente, de cursisten betalen zelf vijfentwintig gul den. Informatie, tel: 172121. Plannen Poelmeer in beslissend stadium OEGSTGEEST - Het openluchtgedeelte van zwembad Poelmeer in Oegstgeest zal dit jaar waarschijnlijk voor het laatst geopend zijn. Indien het bad inderdaad sluit, heeft het 23 jaar dienst ge daan. De plannen voor een nieuw te bouwen overdekt recreatiebad worden intussen steeds concre ter. Uit tekeningen blijkt dat het huidige overdekte bad aan de Lange Voort in grote lijnen gehandhaafd blijft. In een ca- rousselvormige uitbouw zal echter ruimte gecreëerd wor den voor het recreatieve zwem- In het 1 meter 30 diepe bad is ruimte gepland voor een draai kolkkreek, waterpaddestoel, waterval, massagestralen en een borrelbad. Voor de peuters is er een peuterbad met fontein. Nieuw is ook een glijbaan die eindigt in een bassin dat. vol doende diepte heeft om de zwemmers op te vangen. Of dit jaar begonnen wordt met de nieuwbouw is afhankelijk van het tijdstip waarop het ge bied rond het bad in ontwikke ling wordt gebracht. De geplan de woningbouw zal plaats vin den op grond die nu nog eigen dom van het zwembad is. Uit de opbrengst van deze grond zal een deel van de kosten voor de bouw van het recreatiebad gefi nancierd moeten worden. Op dit ogenblik wordt er nage dacht over de beste beheers vorm van het nieuwe bad. In werkgroepverband is daarbij ondermeer de vraag of het zwembad geprivatiseerd dient te worden onderwerp van dis cussie. I FOTO: HENK VAN DEN ENDE geduwd en getrokken, op tenen gestaan, gemeen gesist en waartoe vrouwen nog meer in staat zijn. Na afloop van de voorstelling die de kijkers 75 minuten lang in een leren c.q. ijzeren ban hield, bleken de ridders dood normale jongens, die nog even een biertje dronken aan de bar, nog even praatten met hun pas verworven fans, handtekenin gen zetten op de foto's die door de roadies werden aangeboden en door de meisjes gretig wer den gekocht, en gewillig po seerden voor de instóntcamera. Auto dank zij Bernarduslot Theo en Thea Herruer uit Sassenheim konden gistermiddag hun geluk niet op. In Hillegom ontvingen ze uit handen van J. Boon de autosleuteltjes van een Renault Clio ter waarde van 22 000 gulden. Het was de eerste uitgereikte hoofdprijs in de superloterij 'Help Bernardus Onderdak' De op brengst van de loterij - 175.000 gulden, 60.000 gulden boven het streefbedrag - is bestemd voor de inrichting van een multifunctioneel centrum bij Huize St. Bernardus in Sassenheim. In juni van dit zal tijdens de laatste van tien trekkingen een tweede auto uitgereikt worden FOTO HENK VAN DEN ENDE ikaanse deskundigen: J®j N Twee topme- ers uit de verstan- gehandicaptenzorg Verenigde Staten n op uitnodiging 'IJjprovincie Zuid-Hol- !n werkbezoek aan ENTELE^nd. Ie Kranz van het Con- Lange< Department of Mental i9AA°ro7 t'on en dr. Lynda Kahn !44 uez 0ffice for Mental Retar dation van Rhode Island gaan op een aantal bijeenkomsten uit de doeken doen hoe een ver nieuwde zorgaanpak kan lei den tot ingrijpende uitbreiding van mogelijkheden voor ver standelijk gehandicapten. Dat betreft onder andere de deelne ming aan het gewone arbeids proces. Het provinciebestuur streeft naar een grondige vernieuwing van de zwakzinnigenzorg. Min der grootschalige institutionele zorg, meer individuele zorg voor zwakzinnigen die thuis kunnen blijven wonen; meer ontplopiingskansen en een in houdsvol leven. Sleutelwoor den in het beleid zijn: volledige deelneming aan de samenle ving, zinvol en betaald werk, gewoon wonen, meer keuzemo gelijkheden en verdere emanci patie van verstandelijk gehan dicapten. De ervaringen in de Verenigde Staten wijzen uit dat verstande lijk gehandicapten in Neder land vaak onnodig mogelijkhe den worden onthouden. Vier grote instellingen voor zwak zinnigen in Zuid-Holland zijn zeer enthousiast over de ont wikkelingen in Amerika: Gemi- va in Gouda, de Stichting Paus Johannes XXIII en de Pameyer Stichting in Rotterdam en de Regionale Stichting Dagver blijven in Gorinchem. Samen met de provincie hebben zij dr. Kranz en dr. Kahn uitgenodigd om een aantal bijeenkomsten te organiseren om de ontwikke lingen in de Zuidhollandse zwakzinnigenzorg te stimule ren. Verder verzorgen zij pre sentaties voor Zuidhollandse politici, ouders, instellingsdi recteuren en zorgverzekeraars en brengen zij een bezoek aan de Universiteit van Amsterdam en de provincie Groningen. Volgens de provincie is er in Zuid-Holland al het een en an der gaande op het gebied van de integratie van zwakzinnigen in het arbeidsproces. Zo heeft de Pameyer Stichting vorig jaar een provinciale subsidie van een ton ontvangen om het pro ject „begeleid werken' te intro duceren. Door dit project krij gen meer geestelijk gehandi capten betaald werk aangebo den met permanente begelei ding vanuit de zorgsector. Per 1 februari treedt ook bij de provincie een verstandelijk ge handicapte in dienst als telefo niste bij bureau maatschappe lijke zorg. Daarmee wil de pro vincie laten zien dat zij projec ten voor „begeleid werken' niet alleen financieel ondersteunt. WASSENAAR - Het nieuwe bestuur van de Vereniging Wassenaarse Beeldende Kunstenaars (VWBK) is naar stig op zoek naar een nieuw on derkomen. Het gebouw men nu zit, het tot galerie Bianca omge doopte voormalige dorpshotel Bianca, moet in mei of uiterlijk augustus aan de eigenaar, de Rabobank Wassenaar, leeg wor den opgeleverd. Galerie Bianca wordt dan samen met het er naast gelegen postkantoor ge sloopt. Op die plaats wil de bank een bankgebouw, een PTT-winkel met erboven enke le appartementen bouwen. De nieuwe voorzitter van de 65 leden tellende VWBK Jan Ste- geman (fotograaf): „Drie jaar geleden kocht de Rabobank het voormalige hotel. Men hield er rekening mee dat het maken van een plan en het verkrijgen van de toestemming tot het ver wezenlijken ervan twee tot drie jaar zou vergen. Al die tijd zou het voormalige hotel leegstaan. Op verzoek van de bank zijn we hier als legale 'bezetters' inge trokken. De enige voorwaarde was dat we het gebouw goed moesten onderhouden en zelf de licht-, gas- en waterrekening moesten betalen. Beneden heb ben we een expositieruimte in gericht. Op de bovenverdieping en de schuur hebben we in to taal acht ateliers ingericht voor Wassenaarse kunstenaars. In de expositieruimte hebben we sinds de opening in november 1988 ongeveer dertig exposities gehouden, waaronder enkele die zelfs landelijke bekendheid verwierven". „Maar we moeten er vermoede lijk in mei uit. al kan het uitlo pen tot augustus. Daarom zijn we op zoek naar nieuwe huis vesting", aldus Stegeman. In middels heeft het bestuur van de VWK al heel wat mogelijkhe den in Wassenaar onderzocht. Jan Stegeman: „We hebben be keken of het nu gesloten Astra- theater een mogelijkheid was. Ook hebben we aan het Jagt- huys aan de Groot Haesebroek- seweg gedacht en gekeken naar het aan het Plein gelegen Regt- huys/de Winner. Deze moge lijkheden vielen al snel af om tal van redenen. Daarna heb ben we een balletje opgewor pen bij de nieuwe eigenaar van het voormalige zusterklooster in de Kerkstraat. Tot nu toe hebben we geen reactie in wel ke zin dan ook mogen ontvan gen". Bij de VWK is ook gedacht aan cultureel centrum Warenar. Wethouder Aptroot (WD, eco nomische zaken) reageerde op deze plannen positief, maar wethouder Wensveen (CDA, woningzaken) hield de boot af. Deze en volgende maand wordt gepraat met het bestuur van de Pauwhof, het aan de Paauwlaan gelegen centrum voor kunste naars. De Pauwhof bevindt zich in financiële problemen. Of de komst van de kunstenaars van de VWK de bijna onafwendbare sluiting van de Pauwhof zal voorkomen mag evenwel wor den betwijfeld. Het bestuur van de VWBK on derzoekt nog een optie: het aan de Papelaan gelegen koetshuis van huize Maritima. Deze villa met koetshuis werd onlangs door de gemeente gekocht van de dienst der Domeinen en zon der het koetshuis dezelfde dag nog doorverkocht. Het koets huis werd enige weken later verkocht aan de ernaast geves tigde drukkerij Werner en het architectenbureau Franse van Hoof. Jan Stegeman: „Ook het koets huis zien wij als een mogelijke oplossing voor onze huisves tingsproblemen. We willen di rect na de sluiting van Bianca weer een expositieruimte heb ben. Want we willen niet terug naar de situatie van vóór 1988; we hebben ervaren dat galerie Bianca een zeer positieve uit werking heeft gehad op het cul turele leven in Wassenaar".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11