„Solidariteit bonden vergroten" „Waterglijbaan alleen bij verkeerd gebruik gevaarlijk" 'Vervoersbond FNV lokt fraude met tachograaf uit' L BINNENLAND Weggebruiker weet van nieuwe regels Regio's Rotterdam en Amsterdam streven naar statusvan provincie II unicef B Pantoffelhelden en cowboys aan modefront Milat -ens: Ceidóe Qowumt DINSDAG 21 JANUARI 19| BORNE Bijna 90 procent van de verkeersdeelne mers weet dat op 1 november vorig jaar de verkeersre- gels zijn veranderd. Zeventig procent van hen kan ten minste één verandering noemen. Dat blijkt uit een en quête van het ministerie van verkeer en waterstaat en de Rijksuniversiteit Leiden. Eerder hadden onder meer Veilig Verkeer Nederland en diverse politiefunc- tionarissen scherpe kritiek geuit op die campagne. Vol: gens hen zou de Nederlandse bevolking volstrekt on voldoende op de hoogte zijn van de nieuwe regels. Voor het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen was dit veronderstelde gebrek aan kennis mede aanleiding om tijdens de STER-blokken op televisie verkeersles te gaan geven. Het nieuwe RW legt sterker de nadruk op de eigen verantwoordelijkheid van de weggebruiker. Een groot aantal als overbodig beschouwde regels is daarom geschrapt. DEN HAAG - De Vervoers bond FNV heeft zich met het publiceren van tips om de tachograaf in vrachtwa gens te omzeilen schuldig gemaakt aan het uitlokken van strafbare feiten. Dat vindt het Koninklijk Neder lands Vervoer (KNV), een organi satie van transportwerkgevers. Het KNV noemt de actie van de vervoersbond Vervelend', omdat de werkgevers aansprakelijk zijn voor overtredingen met de tacho graaf. Vorige week werden in het blad FNV-magazine acht trucs gepubliceerd om te knoeien met de tachograaf, een apparaat dat de rij- en rusttijden van een vrachtwagenchauffeur bijhoudt. Volgens het blad is het instru ment 'zo lek als een mandje'. Het artikel pleitte voor vervanging ervan door een moderne boord computer die wel fraudebesten- Een woordvoerder van de ver voersbond wijst de beschuldi ging van de KNV resoluut van de hand. „Wij hebben niet tot mis bruik willen oproepen, maar wil den aantonen hoe de werkelijk heid is". De werkgevers hebben volgens de zegsman zelf boter op hun hoofd. Zij grijpen de fraude gevoeligheid van de tachograaf aan om hun chauffeurs te lang achtereen te laten rijden, meent hij. Aantal leprapatiënten gestegen met 800.000 UTRECHT De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) heeft aan de vooravond van de Wereldlepra- dag op 26 januari bekendgemaakt dat het aantal leprapatiënten dit jaar naar verwachting met 800.000 stijgt. Volgens dr, P. Feenstra, medisch ad viseur van de Leprastichting, kan het aantal geregistreerde patiënten de komende jaren fors worden te ruggebracht, dank zij een combina tie van krachtige medicijnen die sneller tot genezing leidt. Tegelijkertijd blijft het aantal nieu we gevallen echter stijgen. Leprapa tiënten die niet snel worden behan deld, lopen het risico op ernstige verminkingen en invaliditeit. DEN HAAG De meest in het oog springende ken merken van de nieuwe CNV-voorzitter Anton Westerlaken (36) zijn ge- 1 noegzaam bekend. De boe- renzoon uit de Bommeler- waard liep er op school de kantjes af, als ME'er han teerde hij de wapenstok bij rellen in Rotterdam en als CNV-onderhandelaar be weegt hij zich in leren pak op de motor voort. Op het oog heeft Westerlaken dan ook weinig gemeen met de scheidende voorzitter Henk Hofstede, maar de schijn bedriegt. Beiden zijn op eigen kracht en zonder academische studie op geklommen binnen de vakbe weging, komen voort uit de rechtervleugel van de hervorm de kerk (de gereformeerde bond) en trachten tot het uiter ste toe via onderhandelingen oplossingen te vinden. Boven dien hebben ze dezelfde les ge trokken uit de verloren strijd over de wao: in de Haagse poli tiek valt je gelijk niet meer te halen. De toekomst van de vak bond ligt volgens Westerlaken namelijk op plaatselijk niveau en in de bedrijven waar de cao afspraken nageleefd moeten worden. De kwalificaties van zijn mede- en tegenspelers bij onderhan delingen over hem zijn positief. Onno Ruding, voorzitter van de christelijke werkgevers NCW, beschouwt hem als „een harde maar moderne onderhande laar" en Johan Stekelenburg van de FNV verwacht een uit stekende samenwerking met „de bruggenbouwer tussen vakbeweging en werkgevers". Alleen bij het CDA is de benoe ming van Westerlaken met ge mengde gevoelens begroet. De christen-democraten hadden liever Aart-Jan de Geus als op volger van Hofstede gezien. Niet alleen het feit dat Wester laken zijn CDA-lidmaatschap heeft opgezegd, maar ook de kracht waarmee hij herhaalt de Haagse politiek de rug te heb ben toegekeerd, vallen bij de politieke geestverwanten nogal slecht. Solidariteitsstakingen De nieuwe voorzitter zal om te beginnen de organisatie van de vakcentrale onder handen ne men. De samenwerking en soli dariteit tussen de bonden moeten vergroot worden. „Ik ben niet benauwd om als voor zitter van het CNV bij buitenge woon gewichtige zaken van col lega-werknemers in het bedrijf (ongeacht hun cao) te vragen hun collega's die in moeilijkhe den zijn te ondersteunen via bijvoorbeeld solidariteitssta kingen. Door op plaatselijke ni veau meer samen te werken, zou je die mogelijkheden sterk vergroten. Ik denk dat we moeten komen tot de oprich ting van ongeveer 600 CNV-af- delingen waarin de leden van de verschillende bonden zitten. Als er iets specifieks speelt voor werknemers in de metaal-sec tor dan kunnen die apart bij el kaar komen. Dat hoeft dan dus niet meer in de kring van de In dustrie- en Voedingsbond", al dus Westerlaken. De plaatselij ke afdelingen moeten zich be zig houden met centrale loonaf- spraken, het milieubeleid, etni sche minderheden en maken samen gebruik van praktische zaken als belastingservice". Landelijk wil Westerlaken een centraal kantoor creëren voor de ledenadministratie van alle bonden. De nieuwe voorzitter is echter niet van plan om bonden te laten fuseren. CNV-verzekering De komende maanden stort het CNV zich op de toekomst van de sociale zekerheid. Volgens Westerlaken worden nu drie va rianten in CNV-kring doorbere kend. In de eerste plaats onder zoekt het CNV de mogelijkheid voor een collectieve CNV-verze- kering voor de ww, wao en ziek tewet, daarnaast bekijkt de christelijke vakcentrale om per bedrijfstak via de arbeidsvoor waarden herverzekering te be werkstelligen en een derde mo gelijkheid is de uitvoering te leggen bij de arbeidsvoorzie ning onder bestuur van over heid, werkgevers en werkne mers. Westerlaken neigt zelf in de richting van een sociale ver zekering onder bestuur van werknemers en werkgevers dat onderdeel uitmaakt van het cao-overleg. „We zijn nog niet tot een definitieve keuze geko men. In ieder geval willen we de verantwoordelijkheden ver leggen. We betalen als werkne mers de volledige premie die nu door de overheid nog ge deeltelijk voor inkomenspoli tiek wordt gebruikt. Bovendien kan de overheid zich nog direct met de uitvoering bemoeien. Daar moeten we van af en het volledig in handen geven van werkgevers en werknemers. Dan ga ik er vanuit dat de over heid met z'n vingers van de so ciale verzekeringen afblijft en dat alles geregeld wordt via de sociale partners. De overheid mag hoogstens ordenend optre den en basisvoorzieningen ei- Vrije keuze Westerlaken vindt dat in het nieuwe stelsel voor sociale ze kerheid vakbondsleden voor delen moeten krijgen ten op zichte van werknemers die niet georganiseerd zijn. „Ik ben niet te benauwd om net als in België vakbondsleden te bevoordelen en hen geen administratiekos ten te berekenen en sneller te behandelen bij de aanvraag voor een werkloosheids- of ar beidsongeschiktheidsuitke ring. Ik vind het beslist niet gek om leden van een bond zulke herkenbare voordelen te geven boven niet-leden. Tenslotte lo pen de bestuurders op hun kos ten het vuur uit de sloffen. In zijn algemeenheid vind ik dat een georganiseerde werknemer best iets mag terugzien van het feit dat hij contributie betaalt. DEN HAAG - De regiona le samenwerkingsgebie den rond Rotterdam (15 gemeenten) en Amster dam (17 gemeenten) willen elk afstevenen op een sta tus die vergelijkbaar is met een provincie. De Rotterdamse burgemeester Peper eri zijn Amsterdamse ambtgenoot Van Thijn hebben dit gisteren gezegd tijdens een hoorzitting die de Tweede Ka mer had georganiseerd over nieuwe vormen van gemeente lijke samenwerking. Peper en Van Thijn maakten duidelijk dat zij met hun toe komstige 'stadsregio's' geheel los willen komen te staan van respectievelijk de provincie Zuid-Holland en Noord-Hol land. Dit betekent dat Groot Rotterdam en Groot Amster dam alle taken moeten gaan vervullen die nu nog door de provincies worden verricht. S. Patijn, de Zuidhollandse com missaris van de koningin, zei in principe geen bezwaar te heb ben tegen het overdragen van provinciale taken aan de Rot terdamse agglomeratie, maar dan moet het huidige Overleg orgaan Rijnmondgemeenten (OOR) eerst een democratisch karakter krijgen, met een door de bevolking gekozen bestuur.. Volgens hem denkt het provin ciebestuur van Noord-Holland er hetzelfde over met betrek king tot Amsterdam. Patijn is niet bang voor verlies aan macht en invloed. „Als het OOR zich afscheidt van Zuid- Holland, daalt het aantal inwo ners van Zuid-Holland welis waar van 3,2 miljoen naar 2,1 miljoen, maar dan zijn we toch nog altijd zeven keer zo groot als Drente", aldus de commis saris. Patijn houdt overigens wel vast aan zijn idee voor een grote Randstadprovincie, ge vormd door Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. De nieuwe regio's Rotterdam en Amsterdam zouden binnen dat geheelrdan een aparte status kunnen behouden. Gewest 's-Gravenhage Het gewest 's-Gravenhage, een Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. informatie of folder 333 93 00 samenwerkingsverband van zeven gemeenten, streeft voor lopig nog niet naar de status van superregio die Rotterdan en Amsterdam zich voorstellen. De vice-voorzitter van het ge west, burgemeester Van Leeu wen van Zoetermeer, zei dat het gewest vooralsnog alleen aankoerst op een zogeheten 'Stedelijke Gebiedsautoriteit', die een aantal provinciale en gemeentelijke taken vervult. Ook dit SGA-gebied moet een door de bevolking gekozen be stuur krijgen. Namens net Samenwerkings orgaan Westland pleitte burge meester De Bruin van Naald wijk ervoor het Westland aan te wijzen als aparte 'subregio' bin nen Zuid-Holland. Zaken als ruimtelijke ordening, volks huisvesting en economie zou den de Westlandse gemeenten het liefst zelf willen regelen. Voor het overige wil men sa menwerking zoeken met het gewest Den Haag. De gemeente Delft worstelt nog met de vraag waar de'beste mogelijkheden voor bestuurlijke samenwer king liggen. „Geografisch lig gen we precies tussen Rotter dam en Den Haag in", aldus wethouder Boelens. „We kun nen dus beide kanten op. Wij willen echter alleen met Den Haag of Rotterdam samenwer ken als dat voor ons een aan toonbare meerwaarde oplevert. Momenteel heeft men van bei de kanten nog te weinig oog voor de specifieke problemen van Delft". Model Dit zogenoemde admiraliteitsmodel van een linieschip met 60 stuks geschut wordt binnenkort geveild bij het Amsterdamse veilinghuis Sotheby's. Het scheepsmodel uit het eind van de 18-de eeuw moet 450.000 gulden opbrenqen, de hooqste prijs ter wereld ooit betaald voor een scheepsmodel. FOTO:ANP MILAAN De défilés zijn schaars tijdens de mode shows in Milaan, het show room-gebeuren maakt op gang. Gianni Versace - volgens Karl Lagerfeld de aardigste van alle ontwer pers - boekte voor zijn nieuwe lente/zomer collec tie een twintigtal jongens om stil te zitten en mooi te wezen. Maar af en toe een hapje en een slokje halen bij de witgehandschoende kelner is toegestaan. Het zijn geen doetjes die zich bij Gianni Versace kleden, maar lieden die zich goed in hun vel voelen en die rijkdom graag op zichzelve etaleren. Mannen met een baan van ne gen tot vijf vinden er weinig van hun gading, rock- en pop sterren des te meer. Zoals Elton John, eregast in Versaces mar meren palazzo en trouwe klant van de ster-ontwerper, Elton kleedt zich tegenwoordig heel rustig. Zegt hij. Zijn rusti ge outfit bestond uit een goud geel zijden Versace-hemd, be drukt met zwarte barokslieren en met luipaardig gevlekte mouwen. Daarbij een zwarte stretchbroek en ceintuur en schoeisel in cowboy-stijl. Het meest opzienbarende ta bleau vivant was gewijd aan Va lentino's zwart-wit thema. Wit te jeans voor de spaghetti-cow- boy met chaps van gevlekte po nyhuid erover, maar ook een zwart-witte badjas en bijpas sende onderbroek, achteloos gedrapeerd over het matglas van een cel, waarin een manne quin doodgemoedereerd een de mee: bnen hel douche neemt. Voor hefa^^ledei hangt er een indringer, van Vendetta, Valentiiijor z-ar we mannen-parfum. |echtgr k€ van hel Welstand jjn officiël Fraaie stoffen '(tweed,r te, ribfluweel), maar dellen (colbertjasjes of dubbele knopenrijl send bij de broek, ruiti poten of Prince-de-Q enige fantasietjes): boodschap die Milaai heren in petto heeft. ontwerpt voor zulke die er elke dag van de z'n zondags horen bij en van wie de welstai omstandigheden afsl dragen ze een kamerjf fen. De ware rijkdom is d( ïzegd da niet meteen opvalt. DeVan Jud signer jeans bijvoor! pas 2 beg - D. ;r va e Arens ever) e pas aa lanceerdi Rex, speelt het stoert waarin Levi Strauss wigheid geleden de kaanse goudzoekers een glansrol. De kleurrijkste lijn ii Ferré: Rhinosaurus R( t Shamir gisch geëngageerd en P vooruitstrevend, pron bel met geplastifiee in de ned kaarten van de neuslde Westoi met Nature Rescue be pen. n - Nog een jaartje wacht iw weten welke Italiaans c1 pers het bij het rechte gen ons; den: die met hun 'en i driedelige pakken in iraëlisct volgent passe-partout of de 1 ons vade lijn. Alleën kwajongei e woonpl no krijgt vast het gelijk altijd". 1 kant: simpel jasje, ma ir van fin; lebooglappen in de 3 zei dat h hartjes. Het romantispskeren c voor d mmigrar et. Een LAMBIK BABA SUSKE EN WISKE (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions DEN HAAG - Waterglij- banen in Nederland zijn niet gevaarlijk. Het grote aantal ongevallen in zwemparadijs Grandorado in Zandvoort is uitzonder lijk, zo verzekeren zwem baddeskundigen in Neder land. De gebroken nek van een Duit se badgast was voor de provin cie Noord-Holland de druppel die de emmer deed overlopen. In twee en een half jaar waren er in het Zandvoortse Grando rado 23 ongelukken gebeurd waaraan artsen te pas moesten komen. De provinciaal inspec teur op de Wet Hygiëne en Vei ligheid van Zwembaden heeft de directie van Grandorado ge boden de glijbaan te sluiten. Als de minister het berpep van Grandorado afwijst, is de Zand voortse glijbaan de eerste in Nederland die vanwege onvei ligheid wordt gesloten. Nederland telt ongeveer 430 zwembaden en zo'n 350 water glijbanen van dertig meter of langer. De glijbanen deden hun intrede in het begin van de ja ren tachtig, toen het zwembad- bezoek fors achteruit liep. „Vooral dankzij de komst van de waterglijbaan is het bezoek van recreanten met twintig tot veertig procent toegenomen", weet woordvoerder Van den Boom van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). In opdracht van de Stichting Consument en Veilig heid heeft Van den Boom zit ting genomen in de 'normcom missie waterglijbanen', die richtlijnen voor glijbanen heeft opgesteld. Zo mag het plonsbad niet kleiner zijn dan zes meter lang, drie meter breed en 1.10 meter diep en moet het afge scheiden zijn van het normale zwembad. „De meeste ongeluk ken gebeuren in het plonsbad, waar mensen op elkaar wach ten of nietsvermoedend onder de glijbaan zwemmen", aldus Van den Boom. Het aantal on gevallen wordt niet landelijk geregistreerd. Eerder onder zoek van de Stichting Consu ment en Veiligheid wees uit dat er jaarlijks duizend ongevallen gebeuren op waterglijbanen. Omgerekend is dat drie onge vallen per waterglijbaan. Gran dorado in Zandvoort scoort met acht ongevallen per jaar te hoog, vindt de inspectie. „Het onderzoek is nog niet afgerond, maar wij denken dat glijbaan en plonsbad niet op elkaar zijn afgestemd. De glijbaan is erg snel en het plonsbad met ne gentig centimeter betrekkelijk ondiep", aldus N. Hoek van de provincie Noord-Holland. Duikplank Grandorado wijt de ongeluk ken aan verkeerd gebruik van de glijbanen. Zo gleed de Duit se badgast op zijn buik met het hoofd naar beneden, de glij baan af, terwijl duidelijk is aan gegeven dat dat verboden is. Van den Boom: „De meeste on gevallen gebeuren door verkeerd gebruik. Als je ziet wat mensen uithalen... Ze gaan er omgekeerd af, stoppen hal verwege of zitten te dicht'ach terop iemand. Wie in de juiste baan zit en optimaal gebruik maakt van de waterstroom, kan zelfs mensen passeren. Je moet er vanuit gaan dat mensen rare dingen doen, maar dan nog moeten de glijbanen veilig zijn". Toezicht behoort even goed tot de veiligheidsmaatre gelen als een plonsbad met de juiste afmetingen. In Grando rado heeft niemand van het zwembadpersoneel gezien hoe het laatste ongeval is gebeurd. Maar het toezicht wordt ernstig bemoeilijkt door de overkap pingen van de glijbanen, die bijna allemaal als buizen buiten het gebouw om lopen. „Je kunt nog zoveel toezicht hebben, je kunt niet zien wat er binnenin die buis gebeurt. Er zijn men sen die halverwege stoppen en andere opwachten, mensen die zich alsnog omdraaien om op de buik verder te glijden", al dus T. van Schaijk, hoofd van de afdeling bouw en techniek van Sportfondsen Nederland, die honderd zwembaden in Ne derland exploiteert. De water glijbanen veroorzaken de meeste ongevallen in de zwem baden, meer dan bijvoorbeeld de duikplank of een gladde te gelvloer. Van Schaijk: „Maar dan nog gebeuren er nog altijd minder ongelukken op glijba nen in zwembaden dan op glij banen in speeltuinen. Bij cor rect gebruik zijn waterglijba nen veilig". Geen strafvervoL' voor burgemees: floosheid tot ruim HARLINGEN - Burg f verzo' B. Jansema van woid,1 ,™°raisn?s *r„ss rechtelijk vervolgd. I persofficier van Just ke= ujt^ Roon gisteren gez w Stichting Burgerbelatalsh t' Breda had een aankla ,ntsverkil de burgemeester mgei nt stelt hem verantvj voor het feit dat er tw geleden uit het stad Harlingen 375 blanco ten zijn gestolen. Polit titie onderzoeken de die mede mogelijk blik dat de alarminstall goed werkte en het bestuur onvoldoend! gelen had genomen. Kritiek op Pvd kernenergiebe|U UTRECHT - Milieu-j ties vinden dat de P verkiezingsprogramrï komt op het punt vanl zetten van kernenerd brief die de Stichting I Milieu mede namens 1 re organisaties heeft tfj. wordt de PvdA gevit kernenergie-activiteitff bouwen ten gunste i aan onderzoek en - De mo van duurzame ened de „Vri nen". De organisaties?n hoort. I de PvdA-ministers slil met de n de kerncentrales Dodfde comm; Borssele niet als haflHir kapot discussie te stellen. nd de met

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4