Negen overlevenden bij ramp met Airbus „Verkleining Groene Hart accepteren" bor Wie Zto Eerste iril Altijd Kwijt Is. k Pearle Datum reis Zuid-Afrika blijft struikelblok Verandering CeidoeSou/iaut 3 5 14 McEnroe moet worden opgelapt Opnieuw banen weg bij ABN Amro Nieuwe letter voor tekst en koppen Pearle Is Kijkplezier. r 14 Dagen Gratis^ n £cidóe 6ou4a/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE 21 JANUARI 1992 veertien PAGINA'S in twee katernen EESTELIJK LEVEN Milieuheffingen iveren staat miljard gulden op orlog Joegoslavië eigt buitengrens te overschrijden" D'Ancona wil ndér zenduren voor «gionale omroep jg naa: et dist t 7-1 M Sa.jLlJK LEVEN/OPINIE In attftN0 HET WEER Ceidóc SouAorit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25242. Losse nummers 1,50. MELBOURNE - John McEnroe is zondag na zijn overwinning in vijf sets op Emilio Sanchez kunstmatig opgelapt. De Australische kranten van vandaag mel den dat de bijna 33-jarige Amerikaan in de kleedkamer was ingestort en door middel van injecties met een zout-glucoseoplos- sing weer op de been is gebracht. Tijdens de persconferentie van zondag, die pas een uur na de partij plaats vond, weigerde McEnroe enige informatie te geven over zijn herstelproces in aansluiting op de strijd met Sanchez, die bij een tempera tuur van bijna vijftig graden zo'n vier uur en drie kwartier had geduurd. De Ameri kaan Aaron Krickstein moest in zijn partij tegen de Israëliër Amos Mansdorf wegens uitputting opgeven. Mansdorf had eerder om dezelfde redenen aan opgave gedacht. Hij zei dat hij had gevreesd voor een zon nesteek. „Ik heb alles gedaan om het te voorkomen: een pet gedragen tijdens de wedstrijd en ongekend veel water gedronken. Bij één van de wisselingen van baanhelft heb ik een fles van een halve liter leegedronken. Vermoedelijk daardoor heb ik serieuze problemen kunnen voorkomen". Tijdens de Open Amerikaanse kampioenschappen is Jimmy Connors vorig jaar op dezelfde manier als McEnroe nu geholpen. Richard Krajicek en Jan Siemerink be reikten vanochtend de halve finales in het dubbelspel. Tom Nijssen werd met de Tsjechoslowaak Suk uitgeschakeld. Pag. 13: Richard Krajicek wordt niet ner- AMSTERDAM - De ABN Amrobank onderzoekt of het mogelijk is de centrale diensten uit te be steden. Het betreft hier het werk van ongeveer duizend mensen in de bewaking, de catering, on derhoud en postkamer. Eerder wés aangekon digd dat er 5500 arbeidsplaatsen zouden verdwij nen. Volgens een woordvoerster van de ABN Amro zijn de berichten over ontslagen erg prema tuur „We zijn alleen nog maar de mogelijkheid tot uitbesteden aan het onderzoeken". De dien stenbond CNV wacht voorlopig af. „We hebben een akkoord dat de bank de mensen vervangend werk aan moet bieden als hun baan verdwijnt. Hoe ze de duizend mensen van een passende nieuwe functie wil voorzien is voor ons nog een raadsel", aldus CNV-woordvoerderT. de Leeuw de Bouter. Het uiterlijk van de Leidse Courant heeft vandaag een belangrijke verandering ondergaan. Voortaan worden zowel de tekst als de koppen van de krant in een andere letter gezet. Hiertoe werden we genood zaakt door de ingebruikneming van nieuwe zetappa- ratuur. Deze gelegenheid is te baat genomen om te kiezen voor een letter, die door zijn grootte en de re gelafstand de pagina's overzichtelijker maakt. Net als de ingrijpende verandering die de UIT-bijlage vorige week heeft ondergaan, past de keuze voor de nieuwe letter in de wijzigingen die het uiterlijk van de krant de afgelopen maanden heeft ondergaan en die tot doel hebben de leesbaarheid en toegankelijk heid te verbeteren. STRAATSBURG - Negen van de 96 inzittenden heb ben gisteravond op won derbaarlijke wijze een vliegtuigongeluk in Frankrijk overleefd. Twee van hen zijn ernstig ge wond. Allen zaten achterin de Airbus A320 die even voor half acht crashte op de besneeuwde flanken van de Mont Saint-Odile in de Vogezen, vijftig kilome ter ten zuidwesten van Straatsburg. vaartmaatschappij Air Inter, was opgestegen in Lyon. Vijf minuten voor de landing in Straatsburg verdween het van het radarscherm. Vanwege het slechte weer en het onherberg zame gebied duurde het uren eer het vliegtuigwrak gevon den kon worden. Een televisie ploeg was uiteindelijk als eer ste ter plaatse. Ruim duizend militairen, brandweermannen en vrijwilligers kwamen in ac tie. De overlevenden, onder wie een meisje van bijna twee jaar en een jongetje van acht, zaten allen op de achterste stoelen. Een stewardess kwam er van af met een gebroken been Vol gens een passagier die bijna on gedeerd ontsnapte crashte het toestel vlak. voor de landing. „We hadden onze riemen om toen het toestel opeens iets raakte. We werden door elkaar geschud door de bomen. Het leek wel een aardbeving. Op verschillende plaatsen brak brand uit. Vlak achter mijn stoel was een groot gat waaruit ik met enige anderen kon ontsnappen. In af wachting van de reddingsploeg hebben we later geprobeerd ons te warmen bij een stuk re actor dat brandde". Een aantal slachtoffers zou uren na het on geluk van de kou zijn gestor- Een commissie moet uitzoeken of het om een menselijke fout gaat of dat sprake is van een technisch mankement. De Air bus A320 geldt als het modern ste lijnvliegtuig ter wereld en wordt volledig elektronisch be stuurd. Het is niettemin het derde ongeluk met een A320 sinds de ingebruikname in In de ijzige kou dragen Franse soldaten één van de overlevenden van de vliegramp bij de Mont Saint- Odile weg van het wrak. FOTO- AP >ort - Het wereldkam- /oor sportauto's gaat de- door. Dat besliste de i-.} laandag unaniem in Pa- staan acht races op he^ mma. Zeven teams zijn y ireven voor de mondiale 'Jd. CNV overweegt eigen sociale verzekering DEN HAAG - Het CNV overweegt om een eigen verzekering in het leven te roepen voor arbeidsonge schiktheid en werkeloos heid. Het is één van de drie varianten die de christelijke vakcentrale nu doorrekent met het oog op een nieuw stelsel van sociale zekerheid. Een ander alterna tief is een nieuwe verzekering die via de cao door de sociale partners wordt ingevoerd en via de arbeidsvoorwaarden wordt vastgelegd. De overheid stelt dan alleen nog de rand voorwarden vast. Een derde mogelijkheid vormt de uitvoe ringsorganisatie van de sociale uitkeringen via de arbeidsvoor zieningen onder bestuur van overheid, werkgevers en werk nemers. In een interview met deze krant stipt de gisteren ge kozen CNV-voorzitter A.A. Wes- terlaken de mogelijkheden reeds aan. Het is de bedoeling dat de christelijke vakcentrale in maart met het rapport naar buiten komt, waarin de drie va rianten zijn doorberekend. DEN HAAG - De druk van woningbouw en be drijvigheid op het Groene Hart van Nederland is der mate groot dat verkleining van dit door de vier grote steden begrensde gebied geaccepteerd moet wor den. Dit stelt een werkgroep onder leiding van de Zuidhollandse gedeputeerde Stolker-Nannin- ga in een rapport over de toe komst van het Groene Hart. Het rapport werd vandaag in ontvangst genomen door mi nister Alders (ruimtelijke orde- Uit onderzoek waaraan is deel genomen door de drie Rand stadprovincies en de ministe ries van verkeer en waterstaat, VROM en landbouw, natuurbe heer en visserij, blijkt dat het groen houden van dit gebied vaak botst met andere belan gen. „Er doen zich conflicten voor bij het zoeken naar ruimte voor woningbouw, glastu bouw en bedrijfsruimte eni zijds en het streven naar een sa menhangend landschap ander zijds", zo concluderen de op stellers van het rapport. Ze nen dat „waar nodigw enige ver kleining van het gebied geac cepteerd moet worden, gekop peld aan een verruiming van het Groene Hart op andere plekken. Om het gebied zoveel mogelijk te beschermen tegen de opruk kende verstedelijking investe ren de Randstadprovincies en het rijk de komende 25 jaar 1,9 miljard gulden in het Groene Hart. Het gaat daarbij om in vesteringen in het milieu, de natuur, de recreatie en de land bouw. Van gemeenten, waterschap pen en het bedrijfsleven zou nog een half miljard gulden worden gevraagd, waarmee de totale investeringen uitkomen op 2,4 miljard gulden. Met dat bedrag moet onder meer de be reikbaarheid van het Groene Hart per fiets, vanuit de bin nensteden, vergroot worden. In dat kader spreekt de werkgroep over „groene vingers", groene gebieden die vanuit de steden naar het Groene Hart zelf lei-* ADVERTENTIE (De Tweede Bril Gratis.) ju 'n bril bij Pearle I krijgt er een jlete bril grabs bij. dheid isre' graag even i de Dljadverten- astricumtenemen it veel i scrum slaagde DTO- hen Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) - Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) Maxwells meubels te koop Een schoonmaakster zorgt ervoor dat het Londense appartement van de overleden mediamagnaat Robert Maxwell er pico bello uitziet. Journalis ten mochten gisteren' een kijkje nemen in het tot nu toe ondoordringbare bolwerk boven Maxwells bedrijf. Het veilinghuis Sotheby zal volgende maand februari de inrichting veilen. Onder de hamer komen onder meer een Regency-stijl eettafel, met een geschatte waarde van 113.000 gulden en twee doeken van Jean-Baptiste Santerre. De opbrengst moet dienen ter verlichting van de schulden die de persmagnaat heeft nagelaten. Ver wacht wordt dat de verkoop circa 1,3 miljoen gulden zal opleveren, slechts een fractie van de totale schuld. foto anp Taxichauffeurs in actie na schietpartij DEN HAAG - Dat minister Van den Broek en premier Lubbers niet, zoals gepland, op 18 februari naar Zuid-Afrika zullen afreizen is inmid dels zeker. Maar wanneer wel en onder welke voor waarden? Over die vraag braken het kabinet en de de fracties van CDA en PvdA zich vanochtend nog 't hoofd. Koortsachtig coalitieberaad gisteravond, waarbij ook met regeringskringen in Zuid-Afri ka en het ANC werd overlegd, had vrijwel geen resultaat. De PvdA stelt zich op het stand punt dat een bezoek zonder ontmoeting met ANC-leider Mandela niet zinvol is'. Het CDA wil het al dan niet door gaan van het bezoek niet volle dig afhankelijk maken van de instemming van de ANC-leider. Zich beroepend op afkeurende geluiden van de kerken in Zuid-Afrika hebben vier katho lieke organisaties Lubbers gis teren dringend opgeroepen zijn bezoek uit te stellen tot daar een interim-regering is inge steld. In regeringskringen werd vanmorgen de kans zeer klein geacht dat vandaag een knoop kan worden doorgehakt. Daar voor is nog nader overleg met de regering-De Klerk en het ANC vereist. Dat het verzet tegen het bezoek aan Zuid-Afrika een eigen le ven is gaan leiden, komt door dat minister Van den Broek zich op een nieuwjaarsborrel te genover een journalist verspro ken heeft. Hierdoor kwam het nieuws van het voorgenomen bezoek twee weken eerder in de publiciteit dan het plan was. Het was de bedoeling om in die tussentijd het ANC in te lich ten, maar dat is niet gebeurd. Pagina A3: Perikelen reis Zuid-Afrika met hoog operet te-gehalte I I Postcode/Plaats: AMSTERDAM - Enige hon derden taxichauffeurs in Am sterdam. Den Haag en Rotter- Dhr/Mevr: dam hebben vannacht acties gevoerd nadat een 25-jarige Amsterdamse collega eerder op de avond was neergeschoten. Na een spoedoperatie verkeer- I Tp|pfnnn- de de man later op de dag niet 1 meer in levensgevaar. In de hoofdstad kwamen zo'n 100 chauffeurs bijeen op de Dam voor een „stil protest". In Den - Haag kwamen zo'n 70 chauf- feurs van verschillende bedrij- ven bij het Centraal Station voor „werkoverleg". De chauf- feur had gemeld dat hij gewond L was en probeerde een zieken huis te bereiken. De chauffeur had drie mannelijke passagiers opgepakt. Waarschijnlijk is er later een ruzie ontstaan. Meeste Amerikanen verkiezen Democraat WASHINGTON - Indien er nu presidentsverkiezingen in de VS zouden worden gehouden, zou een Democratische kandidaat het van president George Bush winnen, zo blijkt uit een opiniepeiling die is gehouden in opdracht van de televisiezender CBS. Van de ondervraagden verklaarde 43 procent op een Democratische kan didaat te zullen stemmen en zei slechts 38 procent Bush te zullen kiezen. Omdat de Democraten nog geen presidentskandidaat heb ben vastgesteld werd bij de vraagstelling in het midden gelaten welke Democraat men zou kunnen kiezen. De weggebruiker weet dat er verkeersregels zijn veranderd. Het is hem gevraagd en warempel: negentig van de honderd van hen is op de hoogte. Dat die tien anderen brokken kunnen maken is vers twee, maar de meesten weten er toch van af. Welke veranderingen het zijn weten ze niet precies, maar zeventig van hen kunnen in elk geval één verandering noemen. Minister Maij-Weggen heeft al gezegd, dat ze daar dik tevreden over is. Een verandering die veel mensen ook nog niet is opgevallen is de invoering vandaag van de nieuwe kopletter bij de Leidse Courant. Maar dat zijn dan degenen, die nog altijd onderstaande bon niet hebben ingevuld. I Ik wil 0 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. CJ een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: ID maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Voorl: (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in eèn open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag n proefabonnement morden gt 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1