'ntmoetingscentrum oor ex-patiënten Leidse Jazz week stijlvol besloten LEIDEN OMGEVING itl] Fietsenstalling Aalmarkt zelden gebruikt n der Klaauw wil praten ïrer taken burgemeester Andel voor test nieuwe „pil' Wassenaar ziet niets in aanleg tolpleinen L jARijidócScHuatit MAANDAG 20 JANUARI 1992 zijn Cei zatei hun iet de ilie Ki ar in di t. Als de uur li nootjes booi aan het die jrekers aan de haal ►t antieke staartklok IRSCHOTEN Inbrekers hebben in icht van vrijdag op zaterdag een an- Friese Staartklok gestolen uit een g aan het Frans Halsplantsoen in hoten. De klok heeft een waarde [ongeveer 5000 gulden. De inbrekers le woning binnen gekomen door een aan de voorzijde open te breken. In voning aan de Veurseweg is zater- ond ingebroken. De inbrekers bra- ïet grof geweld de achterdeur en een ideur open. De hele woning is door- Het is nog niet bekend wat er is ge- Voorts is er bij een makelaarskan- iaan de Schoolstraat en een houtbe- lan de Dobbeweg in de nacht van za- op zondag ingebroken. Uit beide 'en is niets weggenomen. LEIDEN De tijdelijke fietsenstalling aan de Aalmarkt, op het binnenterrein van de voormalige school, wil maar niet vol komen. „Voor hoeveel denk je dat ik hier de hele week zit? Voor 18 gulden!", briest Gé van den Burg, één van de twee beheerders. Hun bevindingen staan in schril contrast met die van de fietsenstalling aan de Lan ge Mare, die op zaterdagen soms een be zettingsgraad kent van 100 procent. Vol gens Van den Burg levert die stalling minstens vijfhonderd gulden in de week op. Op het terrein van de Aalmarktschool is plaats voor driehonderd tweewielers, maar op een doordeweekse dag staan er meestal nog geen tien. „Ik heb er nu wel geteld acht staan", aldus Wim Sloos, de andere beheerder van de Aalmarktstal ling. „Alleen op zaterdag staan er hier soms honderd", hetgeen nog steeds slechts een bezettingsgraad van 33 procent is. De onderbezetting is volgens Van den Burg redelijk eenvoudig op te lossen. „De grootste concurrentie ondervind ik van de onbetaalde stalling voor en achter V D. Ze zouden daar eens de fietsklemmen moeten weghalen, dan komen ze wel hier naartoe. Er wordt toch voortdurend ge klaagd dat die fietsen in de weg staan? Laat de gemeente de fietsrekken daar dan eens weghalen! Maar dat wil V D na tuurlijk niet want dan zijn ze meteen wat klanten kwijt"; Twee gewonden bij steekpartij in trein Sloos en Van den Burg zijn het er wel over eens dat de stalling een aanlooppe riode nodig heeft. „Bij de stalling naast het stadhuis heeft het ook zes jaar ge duurd voordat 'ie liep zoals 'ie moest lo pen". Zij verwachten dan ook dat het be ter gaat als de zaterdagmarkt wordt uitge breid naar de Aalmarkt en de Stille Rijn. Het zal volgens het duo weinig helpen als de stalling aan de Stille Mare vol is. „Je denkt toch zeker niet dat mensen hier naartoe komen als ze daar horen dat er geen plaats meer is? Dan zetten ze de fiets net zo lief weer gewoon buiten tegen het hek neer. Als 'ie wordt weggehaald, maakt dat voor een oude fiets niks meer uit, en een nieuwe is toch verzekerd". LEIDEN Een 33-jarige vrouw uit Noordwijk en haar 35-jarige Rotterdam se vriend zijn in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt tijdens een steekpartij in de nachttrein van Rotter dam naar Utrecht. Het zoontje van de vrouw bleef ongedeerd. De dader, een 24-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, is in Leiden gearresteerd. Het drietal was in Rotterdam opgestapt en het zoontje had toen al gezien dat de zwerver probeerde een tas te stelen vanonder een bank. Tegelijk met hen was hij in de trein gestapt, had hen aan gesproken, gezegd dat hij honger had, waarop de vrouw hem wat boterham men had gegeven die zij in haar tas had. In Den Haag stapte de man uit, om even later weer in te stappen. Hij stapte weer op het drietal af, greep het kind met de ene en probeerde met de andere hand de portemonnee van de man te ontfut selen. De vrouw duwde de belager weg waarop deze een mes pakte en haar in het gezicht stak. In een poging om zijn vriendin en het kind te verdedigen, werd ook de Rotterdammer in de buik gestoken. Het kind wist met zijn ge schreeuw de aandacht van een conduc trice te trekken, maar toen zij arriveer de bleek de dader de rijdende trein te hebben verlaten door een ruit stuk te slaan en eruit te springen. Hij werd rond kwart over twee op het Schutters veld aangehouden. De vrouw kon na behandeling in het AZL naar huis, de man moest een spoedoperatie onder gaan. fc)EN Mensen die Inomen zijn geweest len psychiatrisch zie lmis of in behandeling [fen bij een psychiater en vaak moeite met yinden van bezighe- |om de dag zinvol te den. Voor die men- i er het Dagactivitei- fentrum (DAC). Zij Sen daar terecht voor tanning, activiteiten iet opnieuw wennen aan arbeid. Het DAC gaat van start op 3 februari op het adres Willem Barentz- straat. Het activiteitencentrum is een initiatief van de Regionale In stelling Geestelijke Gezond heidszorg (RIGG), een samen werkingsverband tussen ver schillende psychiatrische voor zieningen in Zuid-Holland Noord. De RIGG heeft met subsidie van de Ziekenfonds raad het centrum opgezet. Het centrum is geopend van maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur. Er is een vast programma met di verse activiteiten: ambachtelij ke werkvormen, creatieve werkvormen, licht adminstra- tief werk, sport en spel, hand werken, vorming en ontspan ning. De ontmoetingsruimte is altijd open voor een kop kof fie, het lezen van de krant of het maken van een praatje. Wekelijks wordt een warme maaltijd bereid. Bezoekers die me willen eten geven zich vooraf op en betalen de kost prijs. Verder is het belangrijk dat de bezoekers zelf ideeën inbrengen voor activiteiten en programma. Het DAC beschikt over drie betaalde medewerkers. Zij zor gen voor de organisatie en de uitvoering van de verschillen de activiteiten. Naast de vaste medewerkers werken er op het centrum een aantal vakdo centen en vrijwilligers. Het kont voor dat er mensen in het kader van een opleiding stage lopen. Bezoekers die een bijdrage willen leveren zijn zeer welkom. Er zijn altijd mensen nodig die achter de bar willen staan, klusjes in huis willen doen of een ge deelte van de administratie. Wie interesse heeft met het DAC kan een afspraak maken met één van de medewerkers. Het is dan mogelijk om lid te worden. Een verwijzing van andere instanties is niet nodig en het lidmaatschap is gratis. dienst ysten uizendei llen opgi rmatie ten nii te bes? plannef \RD DE KLERK vanj i, heeft)RDWIJKERHOUT [endUrI?oewel de gemeente- de wen van Noord wijkerhout zorgej de benoeming van Andel tot nieuwe it, zal d^emeester alom de lof- :t steekt, dringt zich iet besef op dat de ;e taakverdeling de leester weinig te laat. Wethouder C. der Klaauw acht het >m van belang een jverweging van dit Jlet niet uitgesloten. ;der Klaauw: „Er werd in jofielschets nogal wat van -/ [verlangd maar we geven nu eigenlijk een leeg bu- „en verder niet. Daar zou- Der &e straks, als je hem op 26 e van v4ri binnenhaalt, over aan Ln gaan praten. Want als over deL niets geeft, dan moet je tolpe mejiet klagen als hij bijvoor van Oo| allerlei nevenfuncties i. Overi^anvaarcjen» hullingeikgijmg jg nieuwe burge ver Stoller een uitgebreider ta si gespecj,kket voor te schotelen is it weety nu het waarschijnlijk hij zich jat de wethouders in tegeijjwijkerhout in de toe- heeft all jn tegenstelling tot wat in dezel" cialistiscl ere tegei al Oostdi het huidige bestuurstrio ge- vraag is: hoe hou je zo'n man woon is, weer parttime zuUen binnen? Nu hebben we nog gaan werken. Loco-burge- drie wethouders die eigenlijk meester Van der Klaauw be- full-time bezig zijn met hun seft dat: „Ik heb al eerder ge- functie. Over een paar jaar zegd dat de burgemeester de wordt dat anders, dan zal het enige full-time betaalde be- wethouderswerk parttime ge- stuurder is in de gemeente. De daan worden". Ilegommers AZL ZOekt VrOUWd! -iissers rs1ekSofedevaart voorz,?> Lourdes het vooi, 1E Jaarlijks trekken' zelfs fenen gelovigen naar ofdes- Het is in dit Zuid Will^ dorp waar volgens de opvall^eHog eeuwen geleden id toen f uk een rots sijpelde dat at'uur votferbrijzelde oog genas van telde. Stoisteenhouwer. Onder de ulairste t^oen bevinden zich dit deelstatJ331" ook rond de vijftig gemakk<f'6en uit Lisse en Hille- mensenpn mei vertrekt vanaf de ikerk in Lisse een bus een tiendaagse reis naar levaartsoord. vof zijn omgevii t, zich een isser Van Zonneveld is »n de mensen die al eens iurdes is geweest. „De herhaling! naar de grot van Lour- ogelijk tc/s een fantastische erva- of bondigs het Ave Maria en het ie lijkt eer Gegroet in zo veel ver- Ie politieïende talen wordt gezon- Diëren. In}0!*0 de riUingen over je hij doorF krijg je het echt warm onder drlnnen Volgens plaats- oi)*1 Huybens keren veel dit werl^11 uk Lourdes als herbo- ïrandenbrrui- "Tien dagen lang is ManffeisgezelschaP een grote ue. Juist ouderen die pas partner hebben verloren 1 /Ir eenzaam voelen, krij- /CriCOöoor de steun van' ieder- het gevoel dat het leven ■ecorder, S z'n heeft", den. De vj JVCten die de tocht mee wil- voor thiMken kunnen zich opge- deiner en'bij Joke Benning, tele- e professi)02521-15122. De voUedig i op de i#gde reis met bezoeken it. Na eem^zionswaardigheden, ho- ■tamax-syfc1 bus kost twaalfhonderd !n per persoon. LEIDEN Het Acade misch Ziekenhuis Leiden onderzoekt momenteel een nieuwe anticonceptie pil, B-Oval, die in plaats van oestrogenen het li chaamseigen hormoon melatonine bevat. Er zijn aanwijzingen dat deze pil preventief zou werken op het ontstaan van borst kanker. Verder zorgt de pil ervoor dat het lichaam zelf oestrogenen blijft maken, net als tijdens de natuurlijke menstruatie-cy- clus. De nieuwe pil kan ideaal zijn voor vrouwen die geen oestrogeenhoudende pillen mogen gebruiken. Het AZL zoekt de medewer king van vrouwen van 18 jaar en ouder om de melatonine-pil uitgebreid te testen. Wie mee doet moet anticonceptie nodig hebben, bij voorkeur de nieu we pil gedurende twee jaar volgens schema innemen en een menstruatiekalender bij houden. Verder wordt er eens in het half jaar een uitgebreid lichamelijk onderzoek ver richt. Daarbij wordt ook bloed afgenomen. Óm de drie maan den wordt een eenvoudige me dische controle in het onder zoekscentrum gehouden. Het onderzoek wordt uitge voerd onder begeleiding van de Polikliniek voor Geboorte regeling, afdeling gynaecolo gie. De gynaecoloog dr. F.M. Helmerhorst zal het onderzoek begeleiden. Het onderzoek wordt gehouden op het adres Rijnsburgerweg 3 in Leiden. Voor aanmelding en vrijblij vende informatie kan contact worden opgenomen met on- derzoeksarts Ruby Small: tel. 071-157408 tijdens kantooru ren, of 070-3282715 daarbuiten. ALLERLEI(DS) Racisme Het Leidse anti-racisme platform in oprichting houdt in samenwerking met de Boycot Outspan Actie morgen een infor matie- en discussie-avond over racisme. Dirk van Arkel houdt een inleiding over het onderwerp 'Wat kan historisch racisme-on- derzoek ons leren omtrent het heden?'. Van Arkel is emeritus-hoogleraar socia le geschiedenis aan de Leidse universiteit en voorzitter van de Stichting Historische Racisme Stu dies. De lezing begint om 20.00 uur in de basisschool Lucas van Leyden aan de Vliet 20. Diabetes De suikerziekte Diabetes type II is onderwerp van een informatie-avond, morgen in het Academisch Ziekenhuis. Aan de orde komen onder andere com plicaties die kunnen optre den als gevolg van late ontdekking van de ziekte. Het Diabetes Informatie Team geeft antwoord op vragen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het oude poortgebouw (ge bouw 50) van het AZL. Karman Het theosofisch Genoot schap houdt morgen een openbare voordracht over Karman, de wet van oor zaak en gevolg. De voor dracht wordt gehouden in de Pieterskerk en begint om 20.15 uur. De zaal is open om 19.30 uur. Toegang is gratis. Israel Ronnie Nataniël, directeur van het Centrum voor in formatie en documentatie Israël, houdt morgen een lezing over de situatie in de bezette gebieden op de Westbank. De lezing be gint om 20.00 uur in de sy nagoge, Levendaal 14 (hoek Korevaarstraat). Le den van het Genootschap Nederland -Israël kunnen gratis naar binnen, intro- ducé's betalen 2,50De zaal is om kwart voor acht open. De Big Band Ball Orchestra uit Polen speelde de wat meer conventionale jazznummers. LEIDEN De 12e Leidse Jazzweek is dit weekeinde stijlvol afgesloten. Hoogte punt daarbij vormde het Key town Jazzfestival in de Stadsgehoorzaal. Daar naast trok ook het tradi tionele Gospelconcert in de Hartebrugkerk op zon dagmiddag behoorlijk wat bekijks. En om het af te leren had mede-organisa tor Dick Wansink op zon dagavond nog een keer de succesvolle funkformatie Shoot Again geprogram meerd in zijn eigen jazzca fé The Duke. De opzet van het Keytown Jazzfestival week niet veel af van eerdere edities. In de gro te zaal van de Stadsgehoorzaal speelden de hoofdgasten, het festijn werd verder opgeluis terd door verschillende andere acts in de kleinere zaaltjes. Het publiek, dat voor het grootste deel bestond uit veertigers en vijftigers, maakte er een lek ker avondje uit van. Mooi aan gekleed genoot men van bier, broodjes en natuurlijk van de jazz. Internationaal bekende groepen konden worden be luisterd, zoals de Big Band Ball uil Polen en de Climax Jazz Band uit Keulen. Beide bleken zich toe te leggen op de meer conventionele genres, waarbij vooral de Climax Jazz Band een nogal gladde indruk maakte. De belangstelling voor de op tredens in de grote zaal was zeer groot, zodat het daar van begin tot eind afgeladen vol was. Daardoor was het bij de concerten in de kleinere zaal- Mariska Veres was met haar Shocking Jazz Kwartet te gast in Leiden. tjes van de Stadsgehoorzaal veel rustiger, volgens sommige bezoekers een vooruitgang vergeleken bij voorgaande ja ren. Zo kon nu beter geluis terd worden naar bijvoorbeeld Mariska Veres, die met haar Shocking Jazz Kwartet een re pertoire van hoofdzakelijk standards ten gehore bracht. Of van de swingende vibra foon- en saxofoonklanken van het Bob Rigter Kwintet. Een opvallend optreden werd ver zorgd door de Hot Club Tucsi Basily, een zigeunerorkest van vijf broers met een bezetting van vier gitaren en een viool. Hun muziek bracht de stuwen de ritmes van Django Rein- hardt in herinnering. Jazz Pilgrims Het gospelconcert trok een nog bedaagder publiek dan het Keytown Jazz Festival. De kerkbanken van de neo-ba- rokke kerk aan de Haarlem merstraat zaten vol met keuri ge opa's en oma's, sommige mèt kleinkinderen. Temidden van crucifixen en heiligen beelden mochten de St. John's Jazz Pilgrims het spits afbij ten. De oerhoUandse brass band deed een optreden van wisselende kwaliteit. Nu eens kwam de swing er behoorlijk in, dan weer stond je met kromme tenen vanwege als blues bedoelde polkadeuntjes. Helaas bleek MiUy Scott, de attractie waar het concert ei genlijk omheen gebouwd was, geveld te zijn door de griep. Gelukkig voor het publiek kon de plaats van de voorma lige songfestival-winnares I FOTO'S: TEJO RINGERS worden ingenomen door De borah Brown, gospelzangeres pur sang. Begeleid door het Dolf de Vries trio swingde het onder leiding van deze Ameri kaanse 'mama' ogenblikkelijk. Hier en daar begonnen zelfs wat bejaarde hoofden op de maat mee te bewegen, als be trof het een echte negerdienst. Animator Dick Wansink kijkt zeer tevreden op de jazz-week terug. „Voor mij was het hoog tepunt het optreden van Philip Paar in de Taffeh-zaal. Vol gend jaar wiUen we het alle maal nog grootser aanpakken. We willen dan een 'Modern Jazz Night' organiseren in een bioscoop, met een hele grote ster". Óver wie dat zou kun nen zijn, wil, of kan hij nog niets kwijt. Tarieven veemarkt worden verhoogd LEIDEN De tarieven voor runderen en paarden en de par keertarieven van de veemarkt in Leiden worden verhoogd. Het tarief voor een rund/paard gaat met een kwartje omhoog van ƒ10,75 naar ƒ11. De parkeertarieven gaan omhoog van ƒ2,25 naar 2,50 per marktdag. Een jaarabonnement voor één dag gaat ƒ101,15 kosten in plaats van ƒ90. Een tweedaags abonne ment (maandag en dinsdag) kost voortaan ƒ202,30. Hagenaar rijdt in op politiecontrole SASSENHEIM De politie van Sassenheim heeft vrijdagavond even na twaalf uur op rijksweg A44 een 34-jarige Hagenaar aan gehouden. De man raakte met zijn wagen een auto die op dat moment werd gecontroleerd door de politie. De Hagenaar reed door, maar kon worden gepakt na een achtervolging. Hij bleek te veel te hebben gedronken. WASSENAAR „Wasse naar weigert te praten over het aanleggen van tolpleinen op haar grondgebied. Want tolpleinen hier lossen niets op, integendeel. We menen dat dit plan van de minister onuitvoerbaar, onacceptabel en onaanvaardbaar is", aldus de Wassenaarse wethouder van verkeer M. van Rij (CDA). Van Rij: „We zijn ook van mening dat tolpleinen sociaal onaanvaardbaar zijn, omdat de heffing die men moet gaan betalen de financieel minder-draagkrachtige die naar zijn zieke moeder in Katwijk wil extra harc( zal treffen". Wel erkent de wet houder dat de Randstad langzaam maar zeker dicht slibt met auto's. Om de mobi liteit te waarborgen moet er d&arom wel degelijk iets ge daan worden. „Maar geen tolpleinen". Het ministerie van verkeer en waterstaat speelt met de gedachte in de regio Wasse naar drie tolpleinen aan te leggen. De eerste zou op de A44/Rijksstraatweg komen ter hoogte van de Maaldrift. De tweede op de Papelaan (de weg tussen Voorschoten en Wassenaar) ongeveer ter hoogte van de ingang van de Horsten. Het derde tolplein zou komen op de Katwijkse- weg (de weg tussen Wasse naar en Katwijk, lopend door Vliegkamp Valken burg). Volgens van Rij zou den de door Waterstaat be dachte lokaties voor de tol pleinen in deze regio niets oplossen. „We vrezen dat dan juist het sluipverkeer nog meer gaat toenemen. Terwijl we er al jaren van al les aan doen om dat af te remmen. In de praktijk is ge bleken dat het nemen van maatregelen tegen het sluip verkeer vrijwel onmogelijk is zonder het economisch en plaatselijke verkeer ernstig te ontwrichten. De tolpleinen vragen veel van de in deze regio toch al schaarse grond. De noodzakelijke wijzigingen van de bestemmingsplannen zullen een uiterst moeizame en langdurige zaak worden. Ik verzeker u dat als de mi nister toch haar plannen doorzet zij op die noodzake lijke wijziging van de be stemmingsplannen zal vast lopen. Kortom, na een kos- tenverslindende aanleg zal het project een fiasco blijken. Dit alles hebben we de mi nister meegedeeld en zullen we de minister nog zoveel keer als zij dat wenst meede len". Van Rij wil als alternatief meer aandacht voor het openbaar vervoer. „Daar willen we graag aan mee werken en meedenken. Zoals een verbetering van de door stroming van het openbaar vervoer op de Rijksstraatweg via een doseersysteem. Wan neer de Verlengde Land- scheidingsweg en de All West zijn aangelegd en als het aan ons ligt moeten die er zo spoedig mogelijk ko menzou serieus gekeken kunnen worden naar de aan leg van een sneltram. Dat zal toch de toekomst worden. Toen men indertijd de gele tram, die reed van Leiden via Wassenaar naar Den Haag, ophief heeft men toch een fout gemaakt. Wat toen niet meer rendabel was had nu méér dan rendabel kun nen zijn", aldus de Wasse- naarse wethouder. Man mishandeld door skinheads LEIDEN In de nacht van zaterdag op zondag is in 't Gangetje een onbekend ge bleven man van buitenland se afkomst in elkaar geslagen door twee skinheads. Een surveillance zag dat de man tegen de grond werd ge werkt en werd geschopt en geslagen. Het slachtoffer werd eerst naar het ziekenhuis gebracht maar heeft zich na behande ling niet meer op het politie bureau gemeld. De politie vermoedt, gezien zijn angsti ge houding, dat de man ille gaal in Nederland verblijft. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7