iiudi's willen steun YS bor Iraakse oppositie' Prestige-verlies dreigt voor Shamir PRESIDENT ZELEV KRIJGT HARDE NOTEN TE KRAKEN BUITENLAND pfo1' ■PITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN jjóüQowuvnt MAANDAG 20 JANUABI 1992 U-ln ni golese militairen nieuwe regering UVILLE Het opperbevel van het Congolese le kt het aftreden geëist van de overgangsregering |mier André Milongo. Het wil dat de Opperste In de Republiek, het overgangsparlement, een ipremier benoemt. Dit hebben de militairen be- haakt in een verklaring die maandag in de hoofd- [zzaville werd voorgelezen op de radio door kolo- Mabiala. Legertroepen bezetten zondag al een itation in de hoofdstad. De militairen, die beho- pluchi e bewakingstroepen van het vliegveld, onderbra- penn nieuwsuitzendingen die vervolgens werden ge staan terder eisten militairen het ontslag van de minis- irs te v lefensie, Michel Gangouo, en enkele hoge officie- artikelirnilitairen keren zich tegen Gangouo, omdat deze hebben ingen in de legertop zou doorvoeren die bedoeld :n nieu Uilongo's positie te versterken in de verkiezingen motorfa jaar. il hebt*, ocht. n vrijv ncrèche ke wei naar jaar hi n aan ;ijn klei aw te b leehom 3 no t If jaar tan zijn ïterie In de iet gevi, D'Anco ei n om ni ije ruim t bestel „VS wil Suriname helpen bij drugsbestrijding" PARAMARIBO De Verenigde Staten zijn bereid Suriname te helpen bij de bestrijding van de drugshandel, zo heeft een lid van Amerikaanse Congres verklaard. Het Con greslid, de Democraat Charles Rangel, leid de de afgelopen dagen een acht man sterke afvaardiging die een ontmoeting had met onder anderen president Ronald Venetiaan. Rangel zei dat Suriname de VS wel zelf om hulp moet vragen. Hij zei ook dat het be zoek van de delegatie was bedoeld om van de Surinaamse regering te horen hoe haar drugsbestrijdingsbeleid eruit ziet. Bezetters Hyundai maken barricaden met nieuwe auto's ULSAN Duizenden arbeiders die de de grootste autofa- briek van Zuid-Korea, Hyundai, bezet houden in het ka der van een loonconflict, hebben nieuwe auto's en vracht wagens gebruikt om barriccaden op te richten tegen een inval van de politie. Groepen gemaskerde en met stalen pijpen gewapende arbeiders bewaakten de ingangen van het enorme fabriekscomplex in de havenstad Ulsan, 325 km ten zuidoosten van Seoul. Volgens berichten heeft de politie 15.000 oproeragenten rond de fabriek samenge trokken. Het loonconflict tussen directie en personeel van Hyundai is al een maand aan de gang. Het bedrijf besloot vorige week de fabriek een dag te sluiten, nadat de 30.000 leden tellende bedrijfsbond had gedreigd te gaan staken als de werknemers geen hogere eindejaarsuitkering krij gen. Vakbondslieder Park Sang-chull heeft gezegd dat de be zetters zich tegen de eventueel politie-optreden teweer zullen stellen. Vermoeide Jeltsin verschijnt toch MOSKOU De Russische president Boris Jeltsin, die zater dag zijn afspraken voor de komende twee tot drie dagen had afgezegd, is gisteren weer in het openbaar verschenen. Hij woonde de opening bij van het nieuwe volleybaltoernooi om de Russische President Cup. Volgens een woordvoerder was Jeltsin oververmoeid geweest en had zijn arts hem aangera- derl binnen te blijven en zijn afspraken af te zeggen. Jeltsin zegde zaterdag een gesprek af met de voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité, Juan Antonio Samaranch. Het vermoeden rees toen dat de Russische president ziek was. Samaranch had met Jeltsin willen spreken over het IOC- voorstel dat het Gemenebest van Onafhankelijke Staten een gezamenlijk team naar de Zomerspelen stuurt. Jeltsin zei dat het gesprek morgen of zaterdag zal worden gehouden. „Na tuurlijk zal het voor de sporters ongewoon zijn om zonder hun vlag en volkslied aan de Spelen deel te nemen. Maar het belangrijkste is dat we als een enkel nationaal team deelne men", zei Jeltsin. Eerder hebben de vier GOS-deelnemers aan de Winterspelen al besloten een gezamenlijk team te vor- Laffrée Iers me et weel /erkoch uit Na; cje Harl i. Hij JZaterdfcring eventje ei achten liezen waarts liet nod YORK Saudi- oefent druk uit op ;-Bush om in im wapens en mi- nlichtingen te ver- aan de Iraakse e, opdat deze het van Saddam Hu iver kan werpen. doel te bereiken zou vangrijke campagne eallieerde luchtmacht dijk kunnen zijn en :o< ïogelijk ook Ameri- grondstrijdkrachten Golfregio gestuurd worden, zo heeft de Times gisteren be- lgens de Times willen s materiele en imma- un voor de Kurden "lorden, de shi'ieten in het-zuiden en de sunnieten in het midden van Irak. De oppo sitie zou het restant van Sad dams Republikeinse Garde uit zijn stellingen rond Baghdad moeten lokken, waarna deze door de geallieerde luchtmacht moet worden aangevallen. De Iraakse luchtmacht staat sinds het einde van de Golfoorlog aan de grond en militaire des kundigen verwachten dat Sad dam snel verslagen zal worden wanneer hem zijn resterende tankdivisies en helikoptervloot worden ontnomen. Volgens de bronnen van de Times hebben Amerikaanse en Saudische functionarissen de afgelopen tien dagen militaire en heimelijke acties tegen Sad dam besproken, maar is het niet duidelijk of de geallieer den Groot-Brittannië en Frankrijk inmiddels zijn ge consulteerd. De Amerikaanse minister van defensie Dick Cheney waar schuwde gisteren voor het televisiestation CBS tegen het „al te zeer gefixeerd zijn op Saddam Husayn", maar voeg de hieraan toe dat de Iraakse leider uiteindelijk ten val zal worden gebracht. Cheney noemde het verhaal van de Ti mes overtrokken. „Als we bij dergelijke plannen betrokken waren, zou ik er natuurlijk niet over kunnen praten", voegde de minister er echter aan toe. De Baath-partij van Saddam Husayn is geïnfiltreerd door geheime cellen die uit zijn op de val van de president, heeft een vroegere Iraakse ambassa deur zaterdag gezegd. Arshad Tewfiq, die tot maart 1991 am bassadeur was in Spanje, ver klaarde tegenover het Arabi sche dagblad Al-Hayat dat de cellen waren opgezet met de bedoeling een overgangsrege ring te vormen. Deze zou vrije verkiezingen organiseren en de macht overdragen aan „wie gekozen wordt door het volk", zei hij tegen de in Londen ge vestigde krant, waarvan ook een editie wordt gedrukt in Bahrayn. Tewfiq zei dat de on vrede onder de bevolking roeide, maar dat dit voor addam geheim werd gehou den. De kritiek op de presi dent had de formatie van een clandestiene organisatie bin nen de partij mogelijk ge maakt, zei hij. De organisatie is volgens Tawfiq momenteel in onderhandeling met de Kurdische rebellen in het noorden van Irak en de op standige shi'ieten in het zui- Ither BI i voor jgelijkh iptembe rnaal. recherc satie g( De Avr uwe King Bush aan :ejTA- heerste ;emmin| De weduwe vermoorde Ameri- burgerrechtenacti- Luther King ft gisteren tijdens arlijkse 'State of tam'-toespraak de van president Bush aangevallen de geringe aan- voor de hopeloze van de armen in Lenigde Staten. amzette Jan 3,5 joen vlaks inschoof, nie in de 1 waarde 1 I in trek n dagwii i loogovenÈg ewaardee p van 5 net l,f [er gevra le er geen wordt vo rokken ilstaan Ivieskoei it trok Ci it met e in/11 inch ligt ndeelhoi i 210. K l liet een ich afdruk lelde Op de kinder kl« Luchtbeer Een Israëlische reuzenploeg op de bezette Westelijke Jordaanoever maakt de grond rijp voor het plaatsen van nog meer woningen. FOTO: AP s van Coretta Scott m twee dagen nadat r Atlanta ging om te leggen op het graf r echtgenoot. De ;ing ter gelegenheid 3e verjaardag van de lag van de dominee activiteit in een herdenkingen in het die vandaag eindi- n nationale feestdag van King. Corettta Bush en het Congres te geven aan een campagne om huis- medische zorg en t de armen te vin groot deel van de ar- VS is zwart. „Ons niet minder doen", mi arde zij ten overstaan /o mensen die naar het dntrum voor Vreedza- djiciale Verandering waren gekomen, is aangebroken voor •rjonszelf te civiliseren directe en onmiddel- liijeffing van de armoe- jr is de weduwe King, opikele hervorming zal in voor de opheffing lujiede in de VS dan een consensus binnen de JERUZALEM Het rechtse kabinet van pre mier Yitzhak Shamir heeft sinds gisteren geen meerderheid meer in het Israëlische parlement. De ministers van de regeren de Likud-partij zijn bij eengekomen om zich te beraden over de situatie en eventueel vervroegde verkiezingén voor te be reiden. Het kabinet raakte zijn meer derheid kwijt nadat de minis ters van de extreem-rechtse partijen Moledet en Tehiya of ficieel meedeelden uit de rege ringscoalitie te stappen. Minis ters Youval Neeman en Reha- vam Zeevi boden gisteren tij dens het wekelijks kabinetsbe raad hun ontslag aan om zo de regering-Shamir ten val te la ten brengen en daarmee de Is raëlische bijdrage aan het vre desproces te dwarsbomen. Het tweetal kondigde vorige week al aan dat het zou aftre den omdat de Israëlische dele gatie bij het vredesoverleg over het Midden-Oosten de Palestijnen autonomie in de bezette gebieden had voorge steld. De rechts-radicale partij en, die hun steun voorname lijk hebben van de joodse ko lonisten in deze gebieden, zijn tegen elke vorm van Palestijns zelfbestuur. Israël wordt juni als de meest waarschijnlijke maand voor de verkiezingen genoemd. Het lot van de regering is nu afhankelijk van de steun die de rechtse partijen al of niet zullen geven aan de motie van wantrouwen die de Arbeiders partij vandaag zou indienen. Mocht deze motie een meer derheid krijgen dan lijdt Sha mir prestige-verlies. De 76-ja- rige premier zal dit proberen te voorkomen hoewel de opi niepeilingen tot nu toe uitwij zen dat de Likudpartij de meeste kans heeft de verkie zingen te winnen. Het ontslag van Neeman en Zeevi gaat, volgens de Israëlische wet, morgen in, 48 uur nadat de re gering hun ontslagbrief heeft gekregen. Hun aanwezigheid in het kabinet had deze rege ring tot de meest rechtse ge maakt uit de Israëlische ge schiedenis. Amerikaanse docent vermoord op Westoever In Zwitserland beschouwt men deze Bruintje Beer als één van de origineelste ballonnen die deze week in Chateau D'Oex de lucht ingaan. FOTO: EPA JERUZALEM Een Amerikaanse docent aan de Universiteit van Birzeit op de door Israël be zette Westelijke Jordaanoever is gisteren door een gemaskerde schutter doodgeschoten. Het slachtoffer, dat werd geïdentificeerd als de 67- jarige Ernst Glock, was hoofd van het Centrum voor Palestijnse Archeologie van de universi teit. De universiteit was tijdens de nu vier jaar oude Palestijnse opstand in de bezette gebieden meestentijds op last van de militaire autoritei ten gesloten. Een Palestijn die in het dorp Nuba door het Israëlische leger was opgebracht is za terdag om het leven gekomen toen het geweer van een soldaat per ongeluk afging. Volgens een legerwoordvoerder was de Palestijn meege voerd omdat hij werd verdacht van anti-Israë lische acties. Guerrillastrijders bliezen gisteren in het dorp Teir Herfa in de Israëlische veilig heidszone in Zuid-Libanon twee huizen op, waarbij de burgemeester werd gedood en vier andere inwoners van het dorp gewond raakten. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is op geëist door de fundamentalistische, door Iran gesteunde Hezbollah (Partij van God). Servische president in problemen BELGRADO/ZAGREB De president van de grootste Joegoslavische republiek Servië, Slobo dan Milosevic, is in het weekeinde door een nog niet vertoonde golf van kritiek in eigen land in problemen geraakt. De eerste vijftig VN-officie- ren namen posities in aan het front, waar zich weer meer incidenten en schen dingen van het ruim twee weken oude bestand voor deden. De republiek Montenegro lan ceerde zaterdag voor het eerst voorstellen voor de vestiging van een nieuwe Joegoslavi sche staat en stelde Servië daarbij zware eisen. De presi dent van de republiek, Momir Bulatovic, zei in het Montene- grijnse parlement dat het lei derschap van de nieuwe staat met Servië om de zes maanden moet wisselen. Alleen dan kan een „aboslute gelijkberechti ging van de republieken in een gemeenschappelijke staat gegarandeerd worden", zei Bulatovic. De bijeenkomst van het parlement werd zaterdag middag plotsklaps, mogelijk op aandringen van Milosevic, verdaagd tot morgen. Scherpe kritiek viel de Servische presi dent ook ten deel van de zijde van de Servisch-orthodoxe kerk. Vijftig militaire waarne mers van de Verenigde Naties, die de naleving van het staakt- ,het-vuren moeten controleren en de komst van een VN-vre- desmacht voorbereiden, be trokken zaterdag in Belgrado en Zagreb hun commandocen tra en namen positie in aan het front in Kroatië en op ver scheidene plaatsen in Bosnië- Hercegovina. De spanning in Kroatië en in de republiek wonende Ser viërs nam na enkele dodelijke incidenten verder toe nadat Servische leiders in het bol werk Krajina stelden dat de Kroatische wetgeving er niet langer geldt. „Het volk in het Servische Krajina zal niet in de staat Kroatië blijven", ver klaarde Goran Hadzic, een op standige Servische leider. „Wij aanvaarden de etnische gren zen van Kroatië, maar die trenzen gelden niet voor het ervische Krajina". Kroatië heeft bij de strijd rond eender de van zijn grondgebied verlo ren en een hoge Servische lei der heeft gezegd dat statione ring van VN-troepen in om streden gebieden feitelijk zal betekenen dat Kroatië dat land is kwijtgeraakt. De Kroatische minister van buitenlandse zaken, Zvonimir Separovic, verklaarde zaterdag dat zijn land waarborgen wil voor de grenzen wanneer de onafhankelijkheid van kracht is geworden. De premier van Krajina, Mi lan Babic, bleef intussen de stationering van VN-troepen op zijn grondgebied afwijzen, alsmede de ontwapening van ongeregelde Servische troepen beide belangrijke onderde len van het VN-plan. „De be volking van Krajina heeft geen schuld aan het conflict en zal de wapens niet afgeven zo lang diegenen die conflict uit lokten, Kroatië en zijn troe pen, bewapend blijven", zei Babic. Oostenrijk en Kroatië knoop ten zaterdag in Zagreb diplo matieke betrekkingen met el kaar aan. to< King en Winnie de vrouw van de 2,1 aanse zwarte leider p dent van het Afri- le tionaal Congres, Nel- itidela, een mars door leiden om King te werd 4 april 1968 de staat Ten- nfcodgeschoten. SOFIA Het feit dat president Zelu Zelev gis teren in Bulgarije herko zen werd voor het hoogste staatsambt, kwam voor weinigen als een verras sing. Dit ondanks het ge geven dat ruim 20 partij tjes deelnamen aan Bulga- rije's eerste directe presi dentsverkiezingen. Klihis i Toch bleek de overwinning van Zelev, die zich geliefd weet bij de bevolking, niet zo klinkend als was voorspeld. Zijn belangrijkste tegenstander Velko'Valkanov deed het met 46 procent van de stemmen (voorlopige uitslag) veel beter dan verwacht. Zelev weet zich met 53 procent van de getelde stemmen evenwel de onbet wiste winnaar. Al sinds augus tus 1990 bekleedde de 56-jarige Zelev de functie van president toen hij na langdurig gehakke tak door het parlement geko zen werd tot staatshoofd. Sindsdien heeft hij niet aan populariteit ingeboet. Als dissi dent en verschoppeling van het toenmalige communisti sche regime genoot hij in bre de kring al veel aanzien, het geen nog werd versterkt toen bleek dat presidentieel poeha hem geheel vreemd was. Als eerste niet-communisti- sche president bleef hij ge woon met zijn vrouw, schoon moeder en twee dochters in zijn driekamerflatje in Sofia wonen, terwijl eenderde van zijn presidentieel salaris wordt overgemaakt naar een fonds voor weeskinderen. Voor hem geen buitenhuis en geen bui tenlandse bankrekening, zoals de voormalige communistische leiders van „de zestiende Sov jet-republiek", zoals Bulgarije vroeger spottend werd ge noemd. Zelev is wars vap per soonlijkheidsverheerlijking en dat maakt hem paradoxaal ge noeg juist populair bij de man in de straat. Van de partijtjes die als padde stoelen uit de grond waren ge schoten nadat in 1989 de „Bul gaarse lente" doorzette en de communistische alleenheer schappij verschrompelde, was de Bulgaarse Socialistische Partij (BSP) van Velko Valka- nov de belangrijkste. Valka- nov, die door ex-communisten wordt gesteund, had volgens de voorlopige verkiezingsuit slagen 46 procent van de stem men in plaats van de voorspel de 18 procent. Reden voor Zelev om vandaag niet te luid victorie te kraaien, maar met beide benen op de grond te blijven staan. „Ik had op meer steun gerekend dan ik heb gekregen", erkende Ze lev lichtelijk teleurgesteld. Hij voegde eraan toe onverwijld door te gaan met zijn hervor mingsprogramma. „De belang rijkste taak voor Bulgarije is het zo snel mogelijk uitvoeren van de politieke en economi sche hervormingen en het aantrekken van buitenlandse investeringen", zo zei hij. Maar zijn premier en trouw aanhanger Phillip Dimitrov is minder somber. Volgens hem zou het juist dramatischer zijn geweest als het communisme totaal verworpen werd, zoals elders in Oost-Europa gebeur de. „Het is een proces van kleine stappen, maar ze gaan niet achteruit", aldus Dimi trov, de leider van de Unie van Democratische Krachten (UDK), Zelevs vroegere partij. Het is nu zaak snel te handelen. Terwijl Taaie Toon met zijn toverformules van zuiver Nederlandse bodem, b de kist weg en hijst het zware ding aan boord van de fluit hij een paar keer en even later komt Toon hijgend d. „Ze liggen nog altijd plat op de grond", zegt hij grln- maar we moeten zorgen, dat we er nu gauw vandoor ten dreigen nog moeilijkheden, want de vlet raakt vast op e Di^ ^00n springt overboord en maakt de boot vlot. Een paar minuten later zijn ze weer aan boord van de „Vrijheid" en Rob heeft het zeil al gehesen, wanneer Moetsji-Foetsji en zijn dochter tot de ontdekking komen, dat het „spook" is verdwe nen. Dan zien ze ook, dat de kist is verdwenen en ze begrijpen, dat ze bij de neus zijn genomen. Ze spoeden zich terug naar het huis op de berg en zo snel mogelijk wordt de motorboot gewaar- achuwd, teneinde de „Vrijheid" te onderscheppen. Scoopman Japanners kunnen alles wat groot en goed is vaak ook beter en kleiner maken. Sony's nieuwste digitale micro-recorder heet Scoopman en daarin kan een cassettebandje ter grootte van een postzegel worden afgespeeld. Speelduur: twee uur. FOTO: AFP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5