Vredesbeweging was „totaal afwezig" tijdens Golfoorlog Een op acht Duitsers is antisemiet r GEESTELIJK LEVEN OPINIE Lubbers noemt gevaren moslimzuil „onzinnig" COMMENTAAR Ecidóc Soutmit MAANDAG 20 JANUARI 1992 J Stasi bespioneerde bijeenkomst in Basel GENEVE De vroegere Oostduitse staatsveiligheidsdienst Stasi was trots op de manier waarop zij in mei 1989 tijdens de oecumenische assemblee over gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping in Basel kritiek op de toenmalige DDR heeft weten te verhinderen. Dat blijkt uit een rap port van de Stasi dat het Duitse kerkelijke persbureau EPD in handen heeft gekregen. Het rapport, dat is onder tekend door Stasi-chef Erich Mielke, is waarschijnlijk eind juni 1989 overhandigd aan partijleider Erich Honecker. De Stasi was niet de enige veiligheidsdienst die de conferentie bespioneerde. Eind 1990 werd bekend dat ook de Zwitserse veiligheidsdienst de deelnemers in de gaten heeft gehou den. De Stasi meent dat de intensieve beïnvloeding van de le den van de delegatie uit de DDR er zeer toe heeft bijgedra gen dat de plannen van tegenstanders van de communisti sche regimes in Oost-Europa werden doorkruist. Het slot document van de assemblee kwam daarom „in de hoogst mogelijk mate" overeen met de politieke standpunten van de communistische landen. De mens heeft steeds de staat tot een hel gemaakt, omdat hij hem tot een hemel wilde maken Friedrlcti Höldeiiin Servische orthodoxen tegen president Milosevic BELGRADO De Servisch-orthodoxe kerk heeft zich voor het eerst duidelijk uitgesproken tegen de president van de republiek Servië, Slobodan Milose vic. „Het vertrouwen van ons volk in de Servische leiding is geschokt", aldus een zondag gepubliceerde verklaring van de Heilige Synode. „De machthebbers in Servië hebben geen mandaat om in naam van het hele Servendom op te treden.", schrijft de synode. Alleen politici die „de zegen en de toestemming van de Heilige Moederkerk hebben ont vangen", kunnen namens de Serviërs spreken. De kerk verschilt van mening met Milosevic over de sta tionering van vredestroepen van de Verenigde Na ties. De synode vindt, net als de Serviërs in Kroatië, dat de 'blauwhelmen' alleen aan de frontlinie met Kroatië gestationeerd mogen worden. Milosevic is van mening dat ze ook in de Servische gebieden in Kroatië moeten optreden. Actie voor stopzetting Franse kernproeven DEN HAAG De Pacific-werkgroep, waarin negen, voornamelijk kerkelijke organisaties samenwerken, zijn deze week een handteke ningenactie begonnen tegen de Franse kern proeven in de Pacific. Via plaatselijke (vredes groepen worden handtekeningen ingezameld die op 2 juli worden overhandigd aan de Fran se regering. Het is de werkgroep een doorn in het oog dat de Franse kernproeven ondanks het einde van de Koude Oorlog blijven door gaan. Frankrijk houdt al 25 jaar atoomproeven in Frans-Polynesië en is niet van plan daar snel mee te stoppen. Bij de Pacific-werkgroep zijn onder meer aangesloten het IKV, het Centrum voor Zending en Werelddiaconaat van de Gereformeerde Kerken en Vrouwen voor Vrede. AMSTERDAM „Ik heb de hele vredesbeweging al die dagen niet gezien", riep CD A-Tweede Kamer lid T. de Kok zaterdag uit in De Balie te Amsterdam. Een aantal vredesorgani saties 'vierde' daar de eer ste verjaardag van het be gin van de Golfoorlog. Net als bij andere uitlatingen van de CDA-er reageerden de 150 bezoekers van het sympo sium 'Een jaar later: een ver geten oorlog in de Golf' ver ontwaardigd. Al was De Kok niet de enige die kritiek had op de rol van de vredesbewe ging voor en tijdens de Golf oorlog. Ook de Duits-Amerikaanse hoogleraar A. Gunder Frank, werkzaam aan de Universiteit van Amsterdam, had het te gengeluid van de vredesbewe ging node gemist. „De eens zo sterke vredesbeweging in Ne derland was totaal afwezig tij dens de Golfoorlog." Hij ziet de oorzaak vooral in de onder linge verdeeldheid van de vre desbeweging. Voorzitter H. Bos van het or ganiserende Landelijk Beraad Vredesorganisaties (LBVO) stak de hand in eigen boezem: „Wij hebben schromelijk te kort geschoten. Wij hadden onmiddellijk en massaal in op stand moeten komen. En dat is helaas niet gebeurd." Na de pauze, waarin hij door menig vredesactivist kritisch was benaderd, corrigeerde Bos zijn eigen woorden en sprak hij van „een handjevol men sen" die wel in opstand waren gekomen. Ook De Kok zei dat hij niet helemaal correct was geweest, nadat een deelnemer had verteld dat zij namens duizend Vrouwen voor Vrede een bezoek aan de Tweede Kamer had gebracht. Maar een feit blijft dat de vre desorganisaties elkaar slecht hebben weten te vinden, zegt Bos desgevraagd. IKV en Pax Christi voerden een veel te rughoudender beleid dan de organisaties die in het LBVO zijn verenigd: Kerk en Vrede, het Humanistisch Vredesbe raad, Vrouwen voor Vrede, Stop de Wapenwedloop en an dere kleine vredesorganisaties. Zelfs een gezamenlijke her denking van de Golfoorlog zat er niet in. „Zij willen niet", zegt Bos, doelend op de twee grote afwezigen. De verwerping van de Iraakse inval in Kuwayt en het aan vankelijk eensgezinde optre den van de Veiligheidsraad maakten het voor de vredesor ganisaties moeilijk om snel en eensgezind te reageren toen de geallieerden uiteindelijk tot de aanval overgingen, aldus Bos. Verder speelden de complexi teit van de materie en de ge brekkige kennis van de situa tie in het Midden-Oosten de vredesorganisaties parten. De Kok noemde het militaire optreden tegen Irak „niet laakbaar", omdat er met de olie „een van de belangrijkste Emoties leverde de Golfoorlog in Nederland vooral op rond de deelname van „onze jongens" aan de oorlog, de vredesorganisaties waren sterk verdeeld en niet tot demonstreren in staat. FOTO: ANP levensaders van het Westen" op het spel stond. De Neder landse inbreng verdedigde hij door te wijzen op „solidariteit met de Amerikanen en de Britten". De deelnemers rea geerden meewarig hoofd schuddend. Zij gingen over tot boegeroep nadat de CDA-er had opge merkt dat „de oorlogen in de negentiende eeuw veel inhu maner waren dan de Golfoor log". De burgeroorlog in Joe goslavië baart hem meer zor gen: „Meer dan bij de oorlog in de Golf, zullen wij ons moeten afvragen of wij wel mogen toestaan dat volkeren elkaar uitmoorden vlak voor onze Toen iemand uit de zaal de christen-democraat wees op het gebod 'Gij zult niet doden', gaf De Kok toe dat hij daar „als praktisch politicus altijd wat problemen mee heeft". Pacifisme is volgens hem niet reëel. „Dat deed men in de bij bel ook niet. Als pacifist ben je o zo snel inconsequent*" Waar op vooral leden van Kerk en Vrede zich roerden. Een Belgi sche arts klaagde het handels embargo aan dat volgens hem nog steeds veel slachtoffers eist. De vredesorganisatie Pax Christi organiseert vanavond in haar eigen centrum in Hoog Catharijne in Utrecht een de bat Lessen uit de golfoorlog. Vaticaan gaat taak religieuzen bespreken VATICAANSTAD De negende bisschoppensyno de zal zich bezighouden met de religieuzen en hun taak in de kerk en de we reld, zo heeft het Vaticaan afgelopen weekeinde be kendgemaakt. De synode zal in het najaar van 1994 in het Vaticaan worden gehouden. De vorige gewone synode had - in oktober 1990 plaats en was gewijd aan de priesteropleidin gen. Eind vorig jaar kwamen bisschoppen in Europa en Cu rieleiders in het Vaticaan bij een voor een buitengewone sy node over de situatie in Euro pa na de val van de commu nistische regimes in Oost-Eu ropa. Binnen de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk ma ken velen zich zorgen over de onafhankelijke standpunten die de religieuzen soms inne men. Tijdens de bisschoppen synode over Europa waar schuwde kardinaal Jerome Hamer, voorzitter van de Vati caanse congregatie voor de re ligieuzen, dat de paters, broe ders en zusters dienaar van de kerk zijn. Het Vaticaan heeft moeite met de onafhankelijke standpun ten van de religieuzen in La tijns Amerika. Ook in Neder land zijn er problemen getuige de aparte opstelling van abt Baeten die zijn klooster in de jaren 'tachtig als vrijplaats aan bood voor hen die zich mis- deedl achtten door het kerke lijk beleid. 'Linkerwang' wil discussie over partijpolitiek UTRECHT De 'linkse chris tenen' van het platform de - Linkerwang willen binnen de kerken een discussie aanzwen gelen over partij-politiek. 'Kerkmensen' moeten ook po litieke consequenties durven te trekken uit hun inzet voor gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping, vin den zij. Het vorig iaar opge lichte platform besloot zater dag een manifest op te stellen waarin deze oproep wordt ge daan. Er zijn binnen de ker- 'jcen veel mensen die hun twij- lels hebben over CDA en PvdA, maar die weigeren naar het „geloofwaardig alterna tief" van bijvoorbeeld Groen Links te kijken, zegt voorzitter A. Harrewijn. „Zodra partij politiek ter sprake komt in de kerken beginnen mensen te steigeren. Om de lieve vrede te bewaren wordt er dus maar niet over gesproken", aldus Harrewijn. OEGSTGEEST Pre mier Lubbers noemt de discussie over de gevaren van een islamitische zuil „onzinnig". Het is volgens de premier een „versim peling" van de kwestie door hierover in termen van verzuiling met een hoofdletter te spreken. Het gaat om integratie, dat mensen die elders ge boren zijn, volwaardige landgenoten kunnen wor den. Lubbers sprak zaterdag te Oegstgeest op een studiebijeen komst die de rk medefinancie ringsorganisatie Cebemo hield over twee recente encyclieken van paus Johannes Paulus II, die over de missie (Redempto- ris Missio) en die over sociaal- Premier Lubbers economische verhoudingen (Centesimus Annus). Het vraagt volgens Lubbers geweldige inspanningen, ook in eigen land, om kansen te bieden aan diegenen die aan de kant staan. De allochtonen cultuur van aarsdappeleters en koffiedrinkers, zodat zij zich volwaardig Nederlander kun nen voelen en onze cultuur veelkleuriger wordt. Daarbij moeten ze niet in het isolement blijven zitten, zo zei Lubbers. Maar er moet 'wel ruimte voor eigen organisaties zijn, zolang die geen doel op zich zijn. Om op grond daar van, zoals ook in politieke kringen gebeurt, van een nieuwe islamitische zuil te spreken, is onzinnig. „Ik zie de laatste tijd zulke malle artike len van hooggeleerde heren daarover." Als die integratie zonder eigen organisaties tot stand komt, „prima", aldus Lubbers. Maar als het met ei gen organisaties gaat, „ook De encyclieken over missie en sociale rechtvaardigheid kwa men op de bijeenkomst die werd bijgewoond door kardi naal Simonis en de bisschop pen Bomers en Bar slechts vrij summier aan de orde. Lubbers onderstreepte de noodzaak van een wereldwijde dialoog die volgens hem ook in de en cyclieken ook onderstreept. Bisschop J.G. Wilderink ('dom Vital') van Itaguai zei dat de armen in Brazilië buiten de deur zijn gezet. Jarenlang zuchtte de Braziliaanse bevol king onder de ideologie van de nationale veiligheid, zo zei Tij dens de militaire dictatuur, die in 1964 de democratie opzij schoof, werd met een beroep op deze ideologie alle onder drukking legitiem verklaard. Nu spreekt men niet meer over de nationale veiligheid, maar heet het modernisering. „Ik weet niet wat erger is," al dus de uit Nederland afkom stige karmeliet, die in de afge lopen jaren zowel Lubbers als kardinaalSimonis („we zijn samen nog naar het strand ge weest") op bezoek heeft gehad. Het is volgens mgr. Wilderink de vraag of de huidige strate gie van de Braziliaanse rege ring om het land een plaats in de wereldeconomie te geven, kans van slagen heeft. De dans van de economie, geleid door Noord-Amerika, West-Europa VILLA WANN SEE - CONFERENTIE OMGEDOOPT TOT MUSEUM HOLOCAUST BERLIJN De Berlijnse villa waar vijftig jaar gele den door de nazi's de uit roeiing van de joden werd beraamd is gisteren geo pend als gedenkteken voor de zes miljoen joodse slachtoffers. Volgens een opiniepeiling in opdracht van het weekblad Der Spiegel is antisemitisme in Duitsland nog steeds sterk aanwezig. Een op de acht Duitsers is an tisemiet. In West-Duitsland noemt 16 procent van de be volking zichzelf jodenhater, in het oosten is dat 4 procent. Onder ouderen vindt het anti semitisme altijd nog meer in gang dan onder jongeren, maar het onderzoek wees niettemin uit dat 12 procent van de Duitsers tussen de 18 en 29 jaar jodenhater is. In de villa aan de Wannsee kwamen op 20 januari 1942 op uitnodiging van Gestapo-chef Reinhard Heydrich veertien hooggeplaatste ambtenaren, SS-officieren en NSDAP-lei- ders bijeen. Heydrich z^tte ge detailleerde plannen uiteen voor de zogenoemde „eind oplossing van het jodenvraag stuk"; de uitroeiing van de elf miljoen Europese joden, waar aan in feite al was begonnen. De opening op zondag, die op de Duitse televisie werd ver slagen, werd bijgewoond door honderden Duitse bewindslie den, leiders van joodse organi saties en diplomaten uit Israel en andere landen. Heinz Galinski, de voorzitter De villa aan de Wannsee bij Berlijn, plaats waar tot de Endlösung werd besloten, is nu museum ter herdenking van de moord op zes miljoen joden. FOTO: EPA van de Duitse Centrale Raad van Joden en overlevende van het vernietigingskamp Ausch witz, verwees naar de enquete van Der Spiegel. Van de on dervraagden heeft 48 procent van de ondervraagden geen antisemitische ideeën. „Het was een van de voorwaarden voor de holocaust en het is nog steeds aanwezig - antisemitis me in een land met bijna geen joden," zei Galinski. Voor de oorlog woonden er ongeveer een half miljoen joden in Duitsland, momenteel zijn dat er nog maar 30.000. Bondskanselier Helmut Kohl zei dat de zwarte bladzijde in de Duitse geschiedenis niet achteloos mag worden omge slagen. Hij zei dat de tragedie in komende generaties moet worden getoond om te onder strepen dat vrijheid boven al les gaat. De voorzitster van de Bonds dag, Rita Süssmuth, wees ook op andere vormen van rassen haat. In 1991 werden er in Duitsland 3.200 aanslagen ge pleegd op etnische minderhe den, onder meer op synagogen en joodse begraafplaatsen. Be strijding van rassenwaan noemde zij een „uitdaging voor onze democratie". In een steunbetuiging wees de Raad van Duitse Zigeuners op het gemeenschappelijke lot dat jo den en zigeuners in de Tweede Wereldoorlog beschoren was. De uit Luxemburg afkomstige 91-jarige Alfred Oppenheimer, die Auschwitz overleefde, zei dat antisemitisme moeilijk te bestrijden is zolang er religieu ze conflicten zijn. Hij is de grondlegger van de naar zijn op 14-jarige leeftijd in Ausch witz ongekomen zoon ver noemde stichting, die jaarlijks een prijs toekent aan personen D66 en het milieu lags. Poo HET Nederlandse milieubeleid moet radicaal veranc vindt D66. De stap-voor-stap benadering die de overh( nu toe volgde heeft gefaald, zo staat het in een notitie democraten, die de basis moet worden van het nieuw< kiezingsprogramma. Er is een sprong vooruit nodig, w financiële prikkels moeten leiden tot een milieubewust! ivoor* 'ateur ie ivoord v stigd. ;e po agter ïeitsp ide zagen De notitie pleit voor de invoering van een milieubel; jdire^ op grondstoffen, brandstoffen en (milieu-onvriendelijke ong jr dukten. De inkomenseffecten blijven volgens de opstenini gering. De invoering van de milieubelasting moet geko Schrei worden aan belastingverlaging op andere terreinen, zoi'jf1®01 loon- en inkomstenbelasting. De laagste inkomens Z0UQ daarbij niets op achteruit hoeven te gaan, de andere mensgroepen moeten rekening houden met een inkon derving van maximaal vijf procent. I O De democraten gaan daarmee net een stapje verder daf nister Alders, die momenteel door een commissie onda ding van de econoom Wolfson (jawel, dezelfde) ondel laat doen naar een milieubelasting op energie. Uitgang| bij dat onderzoek is dat die belasting niet mag leiden t lastenverzwaring. D66 maakt wat dit betreft dus een <j lijke keuze voor milieu boven inkomen, voor de kwi van de toekomstige leefomgeving boven welvaart. Het is jammer dat deze „sprong vooruit" op een aanti dere punten in de notitie niet wordt waargemaakt. Ij aan de notitie verbonden ontwerp-resolutie, bestemdfl^ het partijcongres dat in maart wordt gehouden, spreeiX partij zich uit voor vrijwillige afspraken met het be leven, de zogenoemde „convenanten". Volgens de den)r ten hebben deze afspraken tot nu toe in een groot aanlvan vallen goed gewerkt en kon de milieuvervuiling in bej bedrijfstakken door deze afspraken aanzienlijk wordi rpjv^ ruggebracht. Ze verschillen daarmee van mening met c ucer( lieubeweging, die de convenanten vorige week nog janc schetste als „een ramp voor het milieu". Volgens de nnan •groepen leiden de afspraken tot niets en kiest het be leven meestal toch voor de winst op de korte termijn. LlEVER met scherpe maatregelen beginnen dan lse voor een stap-voor-stap-benadering. Gas terugnemen k -je ji tijd nog, zo luidt een van de stellingen in de resolutie, opmerkelijk dat deze opvatting wel wordt waargemaa uid aanzien van de burgers, die geacht worden geld in teler me ren, maar niet ten aanzien van het bedrijfsleven. Het van vrijwillige afspraken werd vorige week nog tri geïllustreerd door het dreigement van minister Alder jj te gaan op produktverboden, als de kunststofindustrie meer doet aan hergebruik van kunststof-afval. Statie, maatregelen zijn dan noodzakelijk, aldus de minister, die duidelijke keuze maakt D66 niet. Het geeft iets slachtigs aan de notitie. De tekst van de resolutie za*1 mogelijk worden opgenomen in het verkiezingsprogr t geheel in het teken komt te staan van de „duurzafeên menleving". De leden van D66 staat in maart dus niters schone taak te wachten. al da uêtee ,midd met iruei l. nkrui jedoei an all inatie en Japan, beweegt zich buiten de muur die de onbewoonbaar verklaarde woning van de Derde Wereld omringt. „De schulden zijn de sterkste ban den met de internationale handelswereld." De arme in Brazilië is een behoeftige. Zijn rechten krijgen een andere naam: hulp. Zijn actief deelne men wordt staats voogd ij, rechtvaardigheid wordt aal moes. Het is nodig dat de ar men uit de collectieve anoni miteit worden gehaald en een eigen gezicht krijgen, aldus mgr. Wilderink. Oud-FNV-vicevoorzitter Her man Bode sloot in de discussie hierbij aan. Konden in de vo rige eeuw de armen nog tegen een kapitalisme met een men selijk gezicht (de textielbaron nen in Twente bij voorbeeld) vechten, nu is de situatie vele malen moeilijker. Vooral in de Derde Wereld, maar ook hier, is het kapitaal anoniem gewor den. Je kunt nauwelijks nog mensen er op aanspreken. Voor het plakboek? De paarlemoervlinder \-C wordt bedreigd. Evenals vele honderden andere plante- en diersoorten Het Zuidhollands Landschap beschermt hun bestaan Zodat u de paarlemoervlmder straks niet alleen van een plaatje kent Dat kunnen wij niet zonder uw financiële hulp. STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER Bel 010-4135045. of organisaties die wijzen op de gevaren van neo-nazisme, racisme en vreemdelingen- De Berlijnse burgemeester Eberhard Diepgen hoopte dat het gedenkteken samen met een te bouwen nieuw joods museum eraan zal bijdragen dat er weer een „bruisend joods leven" in Berlijn verrijst. De Duitse bewindslieden had den volgens Avraham Shlevin uit Jeruzalem „uit de grond van hun hart" gesproken. Hij noemde het „een soort vergel ding" dat de plaats waar de Wannsee-conferentie plaats vond een gedenkteken voor de slachtoffers wordt. Op een bijeenkomst in de jood se gemeente in Berlijn zei nazi-jager Simon Wiesenthal dat het joodse volk door de massamoord van de Duitse na- tionaal-socialisten „intellecteel arm" geworden is. Het joden dom moet het thans „in intel lectueel opzicht" stellen zon der leiders. Vooral in Israël wordt duide lijk dat de intellectuele elite verloren is gegaan. Er ontbre ken persoonlijkheden „om wie andere volkeren ons bene den". Het zal generaties duren voordat deze „treurige toe stand" een keer heeft geno men. De joden zijn sinds de tragedie van de holocaust gereduceerd tot „een rest na Hitier", aldus Wiesenthal. Het was Hitiers bedoeling het jodendom „bio logisch uit te roeien". Dit doel is bijna bereikt, aangezien on geveer 90 procent van de Eu ropese joden de verschrikkin gen in de door Duitsers bezette gebieden niet heeft overleefd. £6idóc@oma/nt Uitgave: Kantoor Telefoon Telefax: Postadres: 071 -122 244. 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden. „He die d hebb de La n vooi de to bezo tntoor. tat zie r wet •land' Driel: mst i en e iet di nes, iok k len h at la Ie Et Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon. 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-redaj F. Buurman, K van Herpen, K van Kesteren, R Kleijn, drs R. Koldenhof, Mp- T. Pieters en M. Roso, ifica ook Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815). A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C van Haersma Buma, A. van Holstej E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K Ve Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator). B. Jansma. H Piel Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W Di J Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T ,Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie.j dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Ned Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K M van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. v - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J van den Berghl (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B. van Huët (Parijs), M de Konir (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vi publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalst» M. de Cocq.' stiscl lit p iet G' lg Vc n 08.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op m; 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te woi n 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 SPE V iisprr 5 5/VIÉ YtCH voldaan, tel. 071 -122 244 Advertenties Informatie en tarieven Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2