falko Zandstra rekent if met Koss-complex SPORT ohn Blankenstein beïnvloedt topper uitnodiging t fieidóe Qowtant Chang noemt Krajicek met opslag eenzijdig 13 \9 )9 19 Koops wil een nieuwe formule ^idócSouAant MAANDAG 20 JANUARI 1992 )ick Advocaat praat verder Schenk is noff niet overtlliffd Shorttrackers bijna slaags T-*_ T^-ivTfrT.LIEDEKERKE Het shorttrack-we- OTEBORG De KNVB onderhandelt op korte termijn erder met Dick Advocaat over de functie van bonds- ach. Dat was het resultaat van besprekingen, die het ctie-bestuur betaald voetbal na de EK-loting in Götborg et de huidige assistent van Rinus Michels voerde. Over inhoud van het gesprek wilden de partijen weinig iit. „Maar het lijkt me zeker zinvol om verder te pra- (n", zei Advocaat. De verwachting is dat er binnen een ek beslissingen worden genomen. De assistent-bonds- ich heeft het sectie-bestuur enkele voostellen gedaan, 'e zullen ons daarover beraden", zei voorzitter Martin Rooijen. Nederland speelt op 12 februari een oefen- itrijd tegen Portugal in Faro. Op 25 maart oefent •anje in Amsterdam tegen Joegoslavië, op 5 juni in Lens ;en Frankrijk. De bedoeling is dat op 27 mei in Neder- id tegen Oostenrijk wordt geoefend en op 30 mei, even- tns thuis, tegen Argentinië of Zwitserland. HEERENVEEN Europees kampioen Falko Zandstra heeft chef de mission Ard Schenk nog niet geheel overtuigd. Althans waar het Zandstra's olympische start op de 5000 meter betreft. Naast Zandstra maakt ook marathonschaatser Robert Vunderink aanspraken op de derde startplaats, na Bart Veldkamp en Leo Visser. Vandaag laat het NOC weten, wie de derde man op de 5000 meter is. Het is nog niet duidelijk wie de twee resterende startplaatsen op de 1500 meter (mannen en vrouwen) worden zullen bezetten. Bart Veldkamp acht zich de eer ste kandidaat voor de vierde plaats bij de mannen (Zandstra, Rintje Ritsma en Leo Visser zijn al aangewezen). Na Zandstra en Ritsma was hij beste Nederlander. Een maand geleden bleef Thomas Bos Veld kamp echter op de schaatsmijl bijna twee seconden voor. Voor de laatste 1500-meter- plek bij de vrouwen is Carla Zijlstra na haar persoonlijk record (2.08,96) de enige kandidaat. Sandra Voetelink, Yvonne van Gennip en Lia van Schie zijn aangewezen. De voorbereiding van marathonrijder Ro bert Vunderink op de Olympische Winter spelen dreigt in het gedrang te komen. De Raaltenaar zou in Inzeil solistisch een trai ningskamp beleggen om zich goed te prepa reren op Albertville, maar op die Zuidduit- se baan staan de komende tijd speedway wedstrijden gepland. LIEDEKERKE Het shorttrack-we reldje beleefde zaterdag een nieuwe rel. Na de ruzie tussen de familie Vel- zeboer enerzijds en de zusies Ossen drijver anderszijds van enkele jaren geleden, waarbij de schaatsen om el- kaars oren vlogen, raakten nu in Lie- dekerke Monique Velzeboer en Joëlle van Koetsveld van Ankeren bijna slaags. In de kwartfinales van de 1500 meter reed Velzeboer haar landgenote om ver. Krachttermen klonken over en weer en de opgekrabbelde Van Koets veld wierp haar valhelm richting Vel zeboer. Begeleiders sprongen net op tijd tus senbeide om erger te voorkomen. Zeven doden na voetbalduel DAKAR Na de voetbalwedstrijd Senegal - Kenya zijn zaterdag in Dakar zeven doden ge vallen. Bij het stadion, waar werd gespeeld om het Afrikaans kampioenschap voor landenteams, reed een busje in op een menigte mensen. Daar bij vonden vijf kinderen van acht tot twaalf jaar en twee 21-jarige vrouwen de dood. De oorzaak van het ongeval was een technisch mankement. De Senegalese international Souleyman Sane, in de Duitse Bundesliga uitkomend voor Watten scheid 09, vond de zo juist behaalde overwinning (3-0) plots niet belangrijk meer. „Verschrikke lijk, we willen als voetballers proberen de fami lie van de slachtoffers te helpen". !NZE LOLKEMA ERENVEEN De ge- rde spijker heeft defi- ?f naam gemaakt in atsminnend Europa. Zandstra kerfde in Heerenveen jveler verrassing zijn in de lijst der Euro kampioenen door op ;ien kilometer in het van de meedogenlo- Carlstad te blijven: !.65. Met Zandstra's ti- s wereldkampioen Jo- n Olav Koss een eerste toegebracht. Straks in ïrtville moet de uit- ielijke afrekening zijn ag krijgen. iFriese wonderkind vol- in zijn feestende achter- Zandstra woont tegen- Thialf, daarmee aan de achtingen die hij op de twee dagen van het EK voeding had gegeven, tig is-ie pas, maar met (junioren)wereldtitels en wereldrecord puntenklas- it kleine vierkamp op ;old hij al als de grote be- voor de jaren negentig. Schenk, drievoudig olym- winnaar in Sapporo, te hem vorig jaar al een und-wereldtitel toe. „Als iet volgend jaar is, dan wee jaar". Zandstra's fabuleuze tien ïeter van gisteren doet tegelijkertijd het merk- dige feit voor dat de Ne- ids recordhouder niet op e afstand in Albertville trschijnen. Zandstra ver- de namelijk het record Veldkamp dat op 13.53.45 Het NOC wees reeds erink, Veldkamp en Bos oor Albertville, waarmee startbewijzen zijn ver- „En daar wordt ook r niet meer aan ge- bevestigde bondscoach rook. itra zelf ziet een olympi- tien kilometer ook niet „Die afstand is me al e lang", lachte de twin ge Heerenvener. „Nog dit seizoen, dan ben ik weer vanaf". De jonge ioen, die debuteerde op K, doelde daarmee op het illround en de wereld- ioenschappen in Calgary. Falko Zandstra en Gunda Niemann-Kleemann blij en met trots de huldeblijken van het publiek in ontvangst. FOTO: ANP HEERENVEEN Bondscoach Arie Koops heeft zich tijdens zijn debuut bij de Europese ti telstrijd fel afgezet tegen de opzet van het vrou wentoernooi. Volgens de 28-jarige Drent wor den de mannen in de huidige formule aanzien lijk bevoordeeld. „De vrouwen worden in feite niet serieus genomen", klaagde Koops. Het EK in Heerenveen werd voor de derde keer gezamenlijk afgewerkt. De vrouwen reden vrijdag de 500 meter, zaterdag de 1500 en 3000 meter en gisteren de 5000 meter. „Die indeling slaat nergens op", mokte Koops. „Na de 500 meter vrijdagavond stond iedereen te popelen om verder te gaan. Zaterdagochtend moest de accu opnieuw helemaal worden opgeladen. De combinatie van een 1500 meter en een 3000 me ter op één dag is te zot voor woorden. Beide af standen lijken te veel op elkaar. Binnen korte tijd moeten de schaatsers twee keer heel diep gaan. Dat is eigenlijk onverantwoord". Koops pleit voor het oude tweedaagse toernooisys- teem, met een 500 en 3000 meter op de eerste dag en een 1500 meter en 5000 meter op de tweede dag. Een driedaagse met alleen een drie kilometer op de tweede dag is volgens de jeug dige bondscoach ook een aanvaardbaar alterna tief. Zandstra was aanvankelijk be vreesd voor een geslaagd ein de van het toernooi. Zaterdag middag, direkt na zijn win nende 1500 meter (1.54.01), twijfelde hij openlijk over een goed verloop van de langste afstand. Hij had een voor sprong van 13.99 seconden. „Ik heb maar weinig ervaring met tien kilometers", sprak hij. „Bovendien is Koss wereldre cordhouder en heeft veel meer ervaring dan ik. Ik heb er in heel mijn leven misschien zes of zeven gereden. En of 22 se conden op Bart Veldkamp vol doende is, is ook nog maar de vraag". Na de race van Zandstra leek Veldkamp hand in hand met Koss op een wereldrecord af te stevenen. Totdat halverwege het verval intrad, tot verba zing van een prop- en sfeervol Thialf. „Ik wilde het wereld record (13.43.54, in handen van Koss; red.) proberen te verbeteren", zei Veldkamp la ter. „Maar het werd er dus één om snel te vergeten. Ik wilde 13.40 rijden, daar ging ik op weg". Veldkamps terugval was te wijten aan het schaatsge- drag van Koss, bekende de Hagenaar. Twee jaar geleden, tijdens de mondiale in Inns bruck, bleek Koss een koele kansberekenaar door op de slotafstand Veldkamp als haas te gebruiken. Om vervolgens wereldkampioen te worden. „Dat wilde ik dus voorko men", aldus Veldkamp. „Hij heeft toen Ben (Van der Burg) en mij erbij gelapt. Hij bleef nu constant in mijn buurt, maar ik wilde me niet als toen in Innsbruck weer laten fop pen. Ik dacht aan het ploegbe- lang". Hoe schoon die gedachte ook was, voor de persoon in kwes tie nam ze desastreuze vormen aan. Veldkamp raakte uit zijn ritme en zag geen mogelijkhe den meer voor een nieuw gevecht. „Ik ging zelfs rondjes van 35 rijden. Door me terug te laten vallen, nekte ik me zelf. Ik kon niet meer in m'n slag komen". Pag. 15: Ritsma wel, Van Gennip geen brons. Weer rookgordijn van Van Gennip HEERENVEEN Een vierde, een vijfde en een achtste stek alsmede twee bronzen en een zilveren afstandsmedaille. Zie daar de wat tegenvallende oogst van de Nederlandse damesschaatsploeg tijdens de derde gecombineerde Europese kampioenschap pen in Heerenveen. Coach Arie Koops denkt er an ders over, maar zeker na de doorbraak van Emese Hunyady kon de Oranje- bagage qua medailles wel eens angstig leeg blijven op de Winterspelen in Al- berville. Ondanks persoonlijke records van het internationaal vrij nieuwe duo Lia van Schie en Carla Zijlstra op de 3000 en 5000 meter moet worden ge vreesd dat over drie weken in de Franse Alpen slechts olym pische diploma's haalbaar zijn. Of Yvonne van Gennip moet inderdaad een uitstekend ac trice zijn, zoals toernooi-win- nares Gunda Niemann opper de in het geval de Haarlemse net als in Calgary zou toeslaan bij 'Olympia'. De speculaties in de wandelgangen waren daar over niet van de lucht. Na haar 3000 meter, zes seconden achter Niemann, viel Van Gennip in elk geval niet uit haar rol. „Zegt Niemann dat? Nou, eigenlijk heb ik er ook wel een hard hoofd in". 'Flirts' Na de bewuste drie kilometer van zaterdag bleek de relatie van Koops met Van Gennip verder bekoeld. „Ze zou op 4.22,5 weggaan, maar begon veel te traag", aldus Koops, die eerder al had laten weten de 'flirts' van zijn pupil met Tjaart Kloosterboer zat te zijn. „Op het eind produceert ze dan rondjes van 34. Dat mag gewoon niet. Als ze zich aan het schema had gehouden was ze op 4.19 uitgekomen, nu werd het 4.23. Dat moet niet weer gebeuren". De lucht klaarde een dag later na de uitermate 'vlak' gereden 5000 meter (7.27,29) enigszins op. „Ze reed alleen 35'ers en hield zich prima aan het sche ma. Zo moet het", complimen teerde Koops de Noordhol landse. Betwijfeld moet echter worden of de immer goedlach se coach Van Gennip in de hand heeft. Als het er op aan komt, trekt zij waarschijnlijk toch haar eigen plan. John McEnroe is uitgeput neergezegen na zijn fraaie triomf tegen Emilio Sanchez. Krajicek in kwartfinales tegen Stich MELBOURNE Hagenaar Richard Krajicek heeft van morgen in Melbourne de kwartfinales bereikt van de open Australische tenniskam pioenschappen. De 20-jarige Krajicek treft in de volgende ronde de Duitse Wimbledon- winnaar Michael Stich. Krajicek drong door tot de laatste acht via een zege in drie sets op de Zweed Berg- ström (Zwe): 7-5, 7-6 6-3. De Hagenaar won de tiebreak van de tweede set met 8-6. De par tij vergde in totaal twee uur en vier minuten. Richard Krajicek staat voor het eerst in zijn tennisloop- baan in de kwartfinales van een Grand Slam-toernooi. Vo rig jaar verloor hij in Melbour ne in dezelfde fase van de Ita liaan Caratti. De andere partij en in de kwartfinales zijn: Ed- berg (Zwe)-Lendl (Tsj), John McEnroe (VSt)-Ferreira (ZAf), Mansdorf (Isr)-Courier (VSt). MELBOURNE Richard Krajicek behoort sinds af gelopen zaterdag tot de groep die bij de Australian Open geplaatste spelers onthoofdt. Hij maakte de kleine Michael Chang nog een kopje kleiner in ruim drie uur hard werk. De twintigjarige Hagenaar is daarmee echter nog maar een kleintje. Leeftijdgenoot Wayne Ferreira uit Zuid-Afrika heeft er al twee uit het toernooi ge werkt. Novacek in de tweede en Wheaton in de vierde ron de. John McEnroe ontfermde zich over Becker en Sanchez. De Amerikaan, volgende maand 33, is meer dan indruk wekkend in Melbourne. Hij krijgt het stadion op zijn kop. Door zijn spel, door zijn fan tastische mentaliteit. Vier uur Pag. 15: Emese Hunyady is ontdekking. Melbourne heeft langer ge duurd. Sanchez kwam twee sets achter, maakte gelijk en verloor de laatste met 8-6. Een dergelijke vijf-setter had de Amerikaan slechts twee keer eerder afgeleverd, in '80 tegen Björn Borg, twee jaar later voor de Davis-beker tegen Mats Wilander met een nu niet meer mogelijke score van 9-7 6-2 15-17 3-6 8-6. 49 graden Op het moment, in de vroege Australische middag, dat het tweetal opkwam, stond de temperatuur, bij afwezigheid van een metertje schaduw op de baan op 49 graden. Na de slag van Flinders Park oogde McEnroe fitter dan Sanchez. Maar de show was nog niet af gelopen. Na het meer dan vriendschappelijke afscheid liet McEnroe zich, in de scha duw van zijn parasol, languit vallen. Doodop. Het staaion begreep het gebaar. Spelletje Vergeleken bij de allure van het gevecht tussen de oude meester en de degelijke Span jaard, die als geen ander van de achterlijn kan aanvallen, was de partij van Krajicek en Chang een spelletje. Krajicek, de laatste Nederlander in het enkelspel, kwam even ver als vorig jaar. In de ronde van zestien werd toen zijn naam op een bijbaan weggestreept door Cristiano Caratti, nadat hij op het centre court Darren Cahill had uitgeschakeld. Na Chang was Bergström vandaag de laatste tegenstander op weg naar de kwart-finales, een Grand-Slam richtpaal voor Nederlands opvallendste speler. Chang na afloop: „In de vijfde set heeft hij voorkomen dat ik tot mijn eigen spel kwam. Er waren heel weinig rallies, hij ging toen ook weer veel beter serveren. Dat was het verschil met de twee sets daarvoor. Ik dacht hem te kunnen bijbe nen, hij werd minder overtui gend en in de vierde set was hij er helemaal niet. Krajicek moet, om een plaats in de top te kunnen afdwingen, con stanter worden. Hij leunt te veel op zijn eerste service, zijn sterkste punt. Hij kan daarmee erg gevaarlijk zijn, maar als de opslag niet loopt, heb je weinig aan e'en systeem dat gebaseerd is op het behouden van je ei gen beurten en werken aan één doorbraak". Damesdubbel Manon Bollegraf en Brenda Schultz hebben, met Ameri kaanse partners, de kwartfina les van het vrouwendubbel spel bereikt. Bollegraf en Ka- trina Adams waren al klaar voordat de eerste set tegen de zusjes Katerina en Manuela Malejeva was afgelopen. Ma nuela Malejeva-Fragnière, die ook de kwartfinales van het enkelspel tegen Arantxa San chez moet spelen, kreeg al in het begin last van een voet blessure. Brenda Schultz moest er ruim vijf kwartier flink voor spelen om met Stephanie Rehe bij de laatste acht te komen. In de gloeiend hete wind werd met 7-5 en 6-3 gewonnen van Lori McNeil en Nicole Provis. In de tweede ronde van het femengd dubbel verloren chultz en de Tsjechoslowaak Cyril Suk in drie sets van het als eerste geplaatste koppel Woodbridge/Sanchez (Aus- /Spa): 1-6 6-4 4-6. Pag. 15: Ook winst in dub belspel. A A Onderga hei T VAN DIJK - qTERDAM Hans jy reukelen was gister- i Amsterdam op scheidsrechter Blankenstein. En op Ajacied Dennis tamp. Zij maakten in minuut van de top- ïussen Ajax en PSV pgelukkig en verbit- mens van de nationa- jelman. Van Breuke- pegreep er helemaal van. Hij had de door- net *ken Bergkamp echt geen vinger aange- Het was hem ook idsel waarom Blan- >in de bal op de stip leerde. Allemaal the- /luidde de aanklacht /an Breukelen. Met mooie toegift voor Pettersson: 1-0. hoi, de Nederlandse itie is gered". Hans van len maakte in de cata- van het Olympisch de ene cynische op- na de andere. Nog e: „Ik had er vrede men hebben als Blan- mij uit het veld had Per slot van reke- lde ik een speler in positie onderuit. Dat moet toch bestraft worden met een rode kaart. Maar top-arbi ter John Blankenstein gaf me slechts geel. Dat noem ik nu inconsequent". Tot die bewuste 70e minuut werd het evenwicht tussen Ajax en PSV geen moment verstoord.- De Eindhovenaren deden hun uiterste best om op een doelpuntloos gelijkspel te eindigen. In dat geval zou de marge van vijf punten tussen PSV en Ajax netjes intact zijn gebleven. Dat was ook de op zet van de landskampioen. De Amsterdammers vochten daarentegen voor hun laatste kans in de vaderlandse compe titie. Een nederlaag zou fataal zijn geweest, een gelijkspel bij na dodelijk. Er moest gister middag simpelweg van PSV worden gewonnen. Onmogelijk Dat .eek lange tijd een onmo gelijke opgave voor het team van Louis van Gaal. Spannend was het allemaal wel, maar de echt uitgespeelde kansen wa ren op de vingers van één hand te tellen. Het stugge PSV, dat zich in de tweede helft heel bewust op eigen helft liet terugzakken, gaf geen krimp. Alleen twintig minuten voor tijd ging het mis. Door een samenloop van om standigheden, dat wel. Aron Winter stuurde Dennis Bergkamp plotseling de vrije ruimte in, maar zijn pass was Dennis Bergkamp worstelt zich door de PSV-linies met links Jan Heintze en Adri van Tiggelen rechts. FOTO: ANP een tikkeltje aan de harde lezing van het verhaal: „Ik kant. Dat had de topscorer van sprintte eigenlijk op goed ge- Ajax direct in de gaten. Zijn luk in de richting van de bal. Ik dacht dat Van Breukelen wel op tijd zou reageren. Maar hij was net iets te laat en daar door kon ik de bal nog net een tikje geven. Toen smakte ik tegen de grond. Ik geef toe, dat je in zo'n situatie iets ge makkelijker gaat liggen dan normaal, maar ik weet wel bij na zeker dat ik over de hand van Van Breukelen ben ge struikeld. Ik heb tenminste iets gevoeld. Wat weet ik niet precies. Het moet zijn hand zijn geweest. Een terechte pe nalty dus". Van Breukelen had het uiter aard allemaal anders gezien. Zijn verweer: „Ik vind het on begrijpelijk, dat een top-arbi ter als Blankenstein hier inge stonken is. Mijn actie was zui ver op de bal gericht en ik heb Bergkamp met geen vinger aangeraakt. Inwendig kook ik nu van woede. Het geeft een heel onbevredigend gevoel, dat deze wedstrijd op zo'n dis cutabele manier is beslist. Dat is heel erg wrang. Een gelijk spel zou een terechte uitslag zijn geweest". De pleidooien van Bergkamp en Van Breukelen waren geen van beide werkelijk overtui gend. Een directe confrontatie tussen de twee verdachten le verde beter bewijsmateriaal op. „Gefeliciteerd Dennis. Heel mooi versierd', vertrouw de Van Breukelen de Ajacied bij het verlaten van het Olym pisch Stadion nog eventjes toe. En Bergkamp kleurde rood tot in zijn nek... Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film- OMNIVERSUM beeUen'd,e geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m2. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f 79,80 I kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. )NZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13