waa 11 verdiepingen hoek Kooilaan ;ogelijk ton schade bij fraude voetbalvereniging Alkmania uE leriit,, Als je er maar in gelooft,lukt het allemaal vanzelf wel" George Eelman in raadhuis Berenschot onderzoekt alternatieven GAVI Hou 't droog! ficidócSowvcwt pA(J icLc Qowta/nt LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 18 JANUARI 1992 9 ap station •esloten rie) is ene /e >a/s RAA (ER iHO HANS DE LA MAR: >EN De loopbrug het NS-station in in en het Academisch ihuis wordt maan- .30 tot 14.00 uur loten. Gedurende periode is het station f de AZL-zijde be- iaar via het Rijnsbur- aduct. De afsluiting is zakelijk om een heis- aan te voer.en voor rerbouwing van het LEIDEN „Ik heb een broertje dood aan de dis cussie met Hans de la Mar, die ervan uit gaat: als je er maar in gelooft, lukt het allemaal vanzelf wel". Milieugedeputeerde Hans van der Vlist (PvdA) kreeg gisteravond de kans tijdens een ledenvergadering van de Leidse afdeling van zijn par tij, om zijn standpunt om trent de vuilverbranding op Ypenburg (GAVI) te verde- In de voorzaal van het Antonius Clubhuis vroegen de PvdA'ers, moegebeukt door alle mogelijke verhalen in de verschillende media, om een verklaring van de plotselinge ommezwaai die hij had gemaakt: van een fer vent voorstander van de GAVI naar een warm pleit bezorger voor alternatieven. Van der Vlist vond helemaal niet dat hij zo'n ommezwaai had gemaakt. „Al die alter natieven kun je alleen reali seren bij een flexibel uit bouw-scenario. Ik ga er voor lopig nog niet vanuit dat scheidings- en vergistingsin- stallaties de afvalstroom wer kelijk verminderen, maar hooguit voorbewerken. Ook al zeggen anderen dat die wel succes hebben, ik ga daar niet vanuit zolang er rappor ten liggen die zeggen dat je er pas na het jaar 2000 wer kelijk resultaat van mag ver wachten". Een flexibel inzet bare afvalverwerkingscapaci teit is wat hij voorstaat, en even tevoren had hij betoogd dat een GAVI alléén „geen flexibel concept" is. Politieke vijand Hiermee stelde hij zich op nieuw lijnrecht tegenover de Leidse wethouder Hans de la Mar (Groen Links) op,, die wel overtuigd is van de ef fectiviteit van dergelijke in stallaties. Geen wonder als hij er ook één wil bouwen in Leiden Zuid West. De la Mar was gisteravond ook aanwe zig, maar toonde zich opval lend stil voor zijn doen. Slechts een venijnige opmer king na een vraag vanuit de PvdA'ers, kwam aan. „Wij zijn hier op een politieke bij eenkomst, dus is zou wel eens willen weten wie in deze kwestie mijn politieke vijand is", klonk het vanuit de zaal. „Degenen die niet zo geloven in hergebruik en regulering", kaatste De la Mar. En daar deed zich het dieperliggende meningsverschil tussen links en Groen Links voelen: waar Van der Vlist nog een paar slagen om de arm wenst te houden waar het de groei of afname van de afvalberg be treft, daar gaat De la Mar uit van het succes van milieu maatregelen. |N Een nieuw voor de bouw In de Zwijgerlaan, ■buurthuis 't Spoor- |vat een 12 verdie- hoog flatgebouw. r moet nog dit jaar |en. De lokatie was 1987 bekend al lbouwlokatie maar rspronkelijke ont lat slechts vier ver- jen hoog was, had tiende nadelen. I téveel groen kosten, veel licht ontnemen en voor met name de bewoners van de Bernhardstraat zou het uit zicht er niet fraaier op worden met een blok beton nagenoeg in de achtertuin. Bovendien werd voorzien dat de bergin gen, die in dit ontwerp onder het straatniveau zouden zijn ondergebracht, een gevoel van onveiligheid zouden scheppen. Daarnaast moesten er meerde re liften in worden gebouwd, en dat zou een aanzienlijke ksotenpost betekenen. Smaller In het nieuwe ontwerp is het gebouw veertig procent smal ler, waardoor er meer licht in valt. Omdat echter hetzelfde aantal woningen moest wor den gebouwd, kon het niet an ders dan hogpr worden. De bergingen zijn nu onderge bracht in de seniorenwonin gen zelf. Op de begane grond is zodoende ruimte ontstaan voor een (brom)fietsstalling en een ruimte die kan worden verhuurd. Ht architectenbu reau Jonkman Klinkhamer uit Zeist heeft de schetsen ge maakt. De seniorenwoningen komen onder beheer van wo ningbouwvereniging De Sleu tels te staan. Op 28 januari wordt een infor matieavond gehouden over het nieuwe bouwplan in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. De avond begint om 20.00 uur. Het echtpaar Eelman, wethouder R. Hogenelst en mevrouw J. Straathof (voorzitter van amateur- schildersvereniging Kameleon) bekijken het olieverfschilderij „Lek bij Ameide". FOTO: HENK VAN DEN ENDE ZOETERWOUDE George Eelman, amateurschilder bij de Zoeterwoudse vereniging Kameleon, heeft gisteren sa men met wethouder R. Hoge nelst de overzichtstentoonstel ling van zijn eigen werkstuk ken geopend. In de hal van het gemeentehuis van Zoeter- woude hangt een selectie van 17 schilderijen van de 78-jarige schilder. Welzijnswethouder Hogenelst toonde zich ver heugd met de expositie. „De mensen komen vaak in het ge meentehuis voor allerlei droge zaken zoals bestemmingsplan nen en belastingen. Nu vinden ze ook cultuur uit eigen dorp. Ik ben blij met een actieve vereniging als de Kameleon. We kunnen de ruimte die vaak voor het publiek geopend is nu goed benutten. Zowel voor de professionele als de amateurkunstenaars maken we ruimte vrij. Ook mensen die op cultureel gebied iets an ders te presenteren hebben zijn welkom". De heer Eelman heeft een se lectie uit zo'n 80 olieverfschil derijen en ruim 100 aquarellen gemaakt. Als 20-jarige maakte hij in 1933 een pentekening van een boerderij. Die is nu te zien in het gemeentehuis. Er hangt ook een stilleven met appels uit 1955. „Toch houd ik niet van stillevens. Het fasci neert me niet. Ik doe het soms toch omdat ik veelzijdig pro beer-bezig te zijn en allerlei technieken wil toepassen. Landschappen vind ik heel leuk al gaat de voorkeur uit naar portretten", aldus Eelman. De tentoonstelling in het ge meentehuis is tot en met 20 maart op werkdagen te bezich tigen tijdens de openingsuren van 9.00 tot 12.00 uur. VERHAAR ..WADE De groot- het verduisterde bij de Alkemadese vereniging Alkma- i kunnen oplopen n honderdduizend i. Dat viel gister- af te leiden uit uit- van bestuursle- iens de extra alge- iedenvergadering door de penning meester gepleegde fraude. Ongeveer 200 leden hoor den het betoog van voor zitter Sjaak Haazebroek De fraude werd half december ontdekt omdat diverse leve ranciers klaagden dat de beta lingen door Alkmania stag neerden. Aanvankelijk stelde de penningmeester niet meer dan 5000 gulden voor privé- doeleinden te hebben ge bruikt. Volgens de papieren van de penningmeester, die bij een bank werkt, zouden er nog rekeningen met 37.000 gulden en met circa 17.000 gul den (opbrengst sponsorloop 1989) zijn. Toen de vice-voor- zitter dit controleerde, bleken beide rekeningen volledig leeggehaald te zijn. Op dat mo ment werd besloten bij de poli tie aangifte te doen van ver duistering. Hangende het on derzoek1- werd de penning meester geschorst. Verder onderzoek leverde een reeks van schulden op. Aan openstaande rekeningen von den de bestuursleden nog on geveer 17.000 gulden. De club stond 15.000 gulden rood bij de bank, de halfjaarlijkse hypo theek van 10.000 gulden was nog niet betaald. Deze week bleek dat de rekeningen over 1990 en 1991 van de gemeente Alkemade,ter waarde van in totaal 28.000 gulden nog niet zijn betaald. Ook de kantinere kening is zo goed als leeg. Ka sopnames blijken vanaf 1989 regelmatig te hebben plaatsge vonden. Het vermoeden be staat dat de penningmeester met behulp van papieren van zijn werkgever zelf bankaf schriften maakte. Omdat de penningmeester een deel van de Alkmania-boek- houding in de computer bij zijn werkgever had gedaan, kan het Alkmania-bestuur daar nu niet over beschikken. De werkgever weigert de ge gevens af te staan in het kader van de wet op de bescherming van de privacy. De recherche denkt nog geruime tijd nodig te hebben om de grootte van de fraude te kunnen vaststel len. gooien. Uiteindelijk hebben we besloten ons niet te laten kisten. We gaan knokken en zullen Alkmania laten voort bestaan". De bank is bereid gebleken tot een krediet van 30.000 gulden. De vele credi teuren hebben toegezegd nog enig geduld te zullen hebben. Een op Nieuwjaarsdag opge richte Club van 100 heeft in middels een ledenlening van 16.000 gulden opgeleverd. Een sponsorloop op 4 februari aanstaande lijkt nu al een suc ces te worden. Ook wethouder Nugteren heeft toegezegd de nodige rondjes te zullen lopen. De .vereniging heeft inmiddels een nieuwe penningmeester gevonden in de persoon van Joep Vesseur. Een sponsor zegde gisteravond 5000 gulden toe om het Internationaal Jeugdtoernooi in juni veilig te stellen. De leden bevestigden gister avond met applaus het be stuursbesluit om de schorsing van de penningmeester om te zetten in een totaal royement. De man mag het sportcomplex niet meer betreden, zolang de verduisterde bedragen niet zijn aangezuiverd. Kantinebe zoekers moeten in het vervolg alle consumpties direct beta len. Deze jurist zal zowel de voor malige penningmeester als diens werkgever, een bank, aansprakelijk stellen. De NKS heeft inmiddels een donatie aan Alkmania gedaan en de Zoeterwoudse voetbalclub SJZ schenkt Alkmania de recette van het onderlinge duel op zondag. WEEK EINDE a) fcving van openbare in leidt altijd wel tot t gegrinnik, vraagte- verbazing. Parkeer- n langs snelwegen dikwijls vernoemd lerderijen en hoeven (euwen geleden werden (ken. Heidevelden dra- een naam waarvan omst soms nauwelijks traceren is. En een litgebreide stad noemt n maar 1ste, 2de, 3de ievelijk 4de omdat de 'ebronnen zijn uitge leiden, schilders, bur rs, staatslieden en le- het koninklijk huis eestal wel de eer te it straten, pleinen en aar hen worden ver- Voor een nieuwbouw- :venshof werd geput uitputtelijk arsenaal imde vrouwen. Ier besloot het ge- >estuur de wegen op dustrieterrein Room- vernoemen naar Leid- jven die de stad in het aan haar kapitaal holpen. Zo ontstonden ïtzweg, het Heineken- de Le Pooleweg. 2 (2) hetst onze verbazing de besluitenlijst van eester en wethouders duit was opgenomen Krantzweg om te do- id het iets te maken oorlogsverleden van ïruchte wolfabrikant? lamelijk wijd en zijd dat Krantz sr. gedu- oorlog geld verdien- zijn stoffen aan het ?ger te leveren. En tenslotte al eerder omen dat in Leiden aat werd omgedoopt ek dat degene die zijn ad geleend, een verle- dat op z'n zachtst ge- fstreden was. Zo ver door nazi's zeer ge ide architect Krop- len met het pad dat zou moeten dragen, iwig in de archieven, eens zolang geleden naam van het buurt- Stevenshof schie- mderd toen het bla- naamgeefster Win nie Mandela ook niet geheel vrij bleek te zijn van smetten. Navraag leerde echter dat de naamsverandering in Room burg niets te maken had met goed of fout in de oorlog, of met het al dan niet zuiver op de graat zijn van de naamge ver. De actie had een geheel praktische reden. Het grootste bedrijf dat daar zal worden gevestigd, JVC Nederland, had erom gevraagd. De Ja panners konden de naam Krantz namelijk niet uitspre ken. Alsof De Heyderweg in het Japans wel zo lekker bekt. Doekje (1) Studenten hebben het niet ge makkelijk. Ze zitten al met een studietijd die tot vijf jaar is beperkt, een beurs waar mee ze aan het einde altijd een stukje maand overhou den, een studie die ook niet altijd even duidelijk ergens voor opleidt, een huisbaas die weigert de lekke centrale ver warming te repareren of die gewoon helemaal dichtdraait. En in Leiden kunnen ze nu ook nog eens geen parkeer- vergunning krijgen. Eerst was het verkeerswet houder Walenkamp die de studerenden een vergunning voor het wegzetten van de auto wilde onthouden en hij vond dat hij daar een legitie me reden voor had: studenten zijn namelijk in het gelukkige bezit van een jaarkaart voor het openbaar vervoer. „Zij hebben een goed vervoersal- ternatief. En om hen dan ook nog in aanmerking te laten komen voor een parkeerver- gunning, dat is net iets meer dan zij zouden mogen verdie nen", was de overtuiging van de wethouder, die zichzelf im mer verplaatst op een dood normale tweewieler en der halve zelf nooit het slachtof fer is van parkeerproblemen. Heel de gemeenteraad hing in de gordijnen. Eerst werd de studenten ongevraagd een OV-kaart door de strot ge duwd waarvoor ze ook nog eens zestig gulden van hun toch al karige beurs moesten inleveren. En wie het dan toch waagde een auto aan te schaffen en in de binnenstad woonde, werd gedwongen het voertuig buiten de singels neer te zetten. Een dubbele straf, zo oordeelde de voltalli ge raad. De Japanners bij JVC Leiden kunnen de straatnaam De Heyderweg nog wel uitspreken, maar de naam Krantzweg breekt gegarandeerd de Oosterse tong. Doekje (2) Dus ging zij zelf op zoek naar alternatieve methoden om het aantal af te geven parkeer- vergunningen in te dammen. Want dat waren ze wel met de wethouder eens: het moes ten er minder worden, want nog steeds zijn er meer ver gunningen dan parkeerplaat sen voor die vergunninghou ders. Het regende voorstellen: één vergunning per adres (rriaar wat met een huis aan het Ra penburg waar vijftig mensen wonen?). Eén vergunning per adres waar een OGB-aanslag in de bus valt (maar wat met de mensen die op grond van bijvoorbeeld het kwijtschel- dingsbeleid geen aanslag meer krijgen?). Op elk voorstel viel wat aan te merken. Het verlossende woord kwam van het duo De Graaf(D- 66)/Boot (PvdA): geen ver gunning meer voor iedereen die in de binnenstad woont en jonger is dan 27 jaar. Het had weinig gescheeld of er had een klaterend applaus opge klonken. Gemakkelijk te con troleren via het bevolkingsre gister, en hiermee werden tenminste niet alleen de stu denten gepakt. Gelijke mon niken, gelijke kappen. Ach, in Leiden heb je, als je ouder wordt, in elk geval iets om naar uit te zien. Een doek je voor het bloeden, zullen we maar zeggen. Een typisch Leids verjaardagscadeau ligt in het verschiet: wie 27 kaars jes mag uitblazen, mag zijn auto van de ene op de andere dag voor de deur parkeren. Natuurlijk (1) Een coverfoto van twee blon de schonen slechts gehuld in een in alle opzichten span nend bikinibroekje en een wit T-shirt met wervende tekst die met een als uit graniet ge houwen glimlach huppelend het luchtruim kiezen, dat moet wel haast de Veronica- gids zijn. Mis dus. Jong en avontuurlijk is een imago dat niet alleen de ambitieuze tele visiejongens en -meisjes van de Oegstgeestse wethouder Joop van der Reijden aan spreekt. Ook de VVV Noord- wijk Promotie lust er wel pap van, alleen noemt die het, wat braafjes, Natuurlijk Noord- wijk. Dat men nog wat moet wennen aan het jolige even beeld van de trendgevoelige voorlopers uit het Gooi, blijkt wel uit het decor wat voor de foto gekozen is. Niet dat een strand met bootjes s. Maar het bloed van degene die, langs de ge bruinde benen van de Noord- wijkse nymfen recht in de papbleke navel van een cor pulente Duitser of tegen twee gemoedelijk naast elkaar voortwiegend achterwerken van een niet meer zo jong en avontuurlijk echtpaar op leef tijd kijkt, gaat natuurlijk niet direct sneller stromen. Maar een kniesoor die daarop let, of zeurt over de afwezigheid van een hotelletje als Huis ter Duin in het Noordwijk Maga zine. De brochure maakt door de bank genomen een profes sionele indruk. Natuurlijk (2) De samenstellers hebben niets aan het toeval overgelaten. Nog voor de uitneembare middenplaat van Harrie Mens' toekomstige Sea Palace Residence is bereikt, zijn alle denkbare en ondenkbare su perlatieven al op de lezer los gelaten. De boodschap is dui delijk en in vier talen. Noord- wijk is bruisend, dynamisch, sprankelend, enerverend, rus tig, verkwikkend, gezellig, ontspannend, sportief, ge slaagd (met Blauwe vlag en wimpel), schoon, modern, nieuw, oud, internationaal, wonderful, angenehm en agréable, om maar een greep uit het aanbod te doen. Opvallend detail is daarbij het kennelijk nogal wispelturig karakter van de Noordzee. „Deze is iedere dag weer an- een dagje Noordzee, zoals de brochure het de potentiële va kantieganger voorspiegelt. FOTO: WIM VAN NOORT Eerst kan hij tijdens een wan deling naar de verre horizon turen over een kabbelende zee, vervolgens kan de zwem broek aan (of uit, want ook naaktrecreatie vindt Noord- wijk natuurlijk) om de golven te trotseren waarna men zich in het surfpak kan hijsen om de branding te doorklieven temidden van speelse schuim koppen. Gelukkig is alles 's a- vonds weer bij het oude, zodat men al flanerend de zon in een rimpelloze zee kan zien zinken. Natuurlijk (3) Voor wie aan zon, zee, wind en strand nog niet voldoende heeft, heeft Noordwijk na tuurlijk nog meer te bie den. „Als de avond eenmaal is gevallen, ontwaakt Noordwijk voor de tweede maal op éen dag", belooft de brochure. Een eerlijk Hollandse maaltijd of een snelle Amerikaanse snack gevolgd door een ijsje wat al slenterend langs het bijna mysterieuze en stille strand kan worden weggelikt genietend van een hemels en oorverdovend vuurwerk. En dan maar op jacht naar een schat in het Noord wijkse nachtleven. En zo rond een uur of twee, zo weet de recht geaarde Noordwijker maar al te goed, sluit de horeca haar deuren en ontwaakt Noord wijk voor de derde maal. Maar over die attractie zwijgt de folder, in alle talen. DEN HAAG Het Utrechtse organisatieadviesbureau Be renschot Osborne krijgt de op dracht om de alternatieven voor de vuilverbrandingsin stallatie op Ypenburg te on derzoeken. Het onderzoek zal waarschijnlijk 2Vz maand in beslag nemen. Hetzelfde bu reau bracht drie maanden ge leden een rapport uit over de organisatie van het project. De SA VA, het samenwer kingsverband van 35 Zuidhol landse gemeenten onder wier leiding het 1,4 miljard gulden kostende project gestalte moet krijgen, is wel verplicht om de alternatieven te onderzoeken, ook al heeft ze al gezegd dat zij fel voorstander blijft van de GAVI. De gemeente Leid- schendam, op wier grondge bied de vuilverbranding zou worden gebouwd, heeft de me dewerking aan wijziging van het bestemmingsplan opge schort totdat een onderzoek is verricht. Alternatieven zouden zijn te vinden in extra ovens bij de Afvalverwerking Rijn mond en de installatie in Dor drecht. Maar ook een betere afvalscheiding, gevolgd door vergisting kan ertoe bijdragen dat de uiteindelijk te verbran den of storten afvalberg klei ner wordt. Een GAVI van 600.000 ton zou dan overbodig zijn. De definitieve tekst van de op dracht wordt tijdens een ver gadering op 23 januari vastge steld. Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze de eerste 2 weken gratis. I£<- Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Postcode/plaats:I 1 Telefoon:(voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: 1 Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9